Edem Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Επεισόδιο 286 - Ημερομηνία 21-01-2010

+43
ΕΥΑ
Jennifer
edem4ever
loukakos
ΣΤΕΦΑΝΟΧΤΥΠΗΜΕΝΗ
Artemis
Penny
anna90
aggeliki
KatsaroYpotheto
1977
tinaki18
DESPOINA
jim7
verile_mistika
mimi
sifantid
xristina79
Evelyn
KonstantinaA
panda
LIBRA
PrincessRachel
kikialex
vs116117
evanna
Ntinaki1
nikidanis
margaret
Despinaki
mimi_loukas+nora
xara
Dorina <3 Πέτρος
anastasia20
NATALITSA_LOUKITSA
hionati
konstantina
Ntinaki Agapaei Petraki
Izabella29
νοριτσα
Καρ-Mik
loukitsa
Clarabelle
47 απαντήσεις

Σελίδα 7 από 8 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Βαθμολογηστε το σημερινο επεισοδιο

Επεισόδιο 286 - Ημερομηνία 21-01-2010 - Σελίδα 7 Vote_lcap11%Επεισόδιο 286 - Ημερομηνία 21-01-2010 - Σελίδα 7 Vote_rcap 11% 
[ 5 ]
Επεισόδιο 286 - Ημερομηνία 21-01-2010 - Σελίδα 7 Vote_lcap41%Επεισόδιο 286 - Ημερομηνία 21-01-2010 - Σελίδα 7 Vote_rcap 41% 
[ 19 ]
Επεισόδιο 286 - Ημερομηνία 21-01-2010 - Σελίδα 7 Vote_lcap30%Επεισόδιο 286 - Ημερομηνία 21-01-2010 - Σελίδα 7 Vote_rcap 30% 
[ 14 ]
Επεισόδιο 286 - Ημερομηνία 21-01-2010 - Σελίδα 7 Vote_lcap11%Επεισόδιο 286 - Ημερομηνία 21-01-2010 - Σελίδα 7 Vote_rcap 11% 
[ 5 ]
Επεισόδιο 286 - Ημερομηνία 21-01-2010 - Σελίδα 7 Vote_lcap4%Επεισόδιο 286 - Ημερομηνία 21-01-2010 - Σελίδα 7 Vote_rcap 4% 
[ 2 ]
Επεισόδιο 286 - Ημερομηνία 21-01-2010 - Σελίδα 7 Vote_lcap2%Επεισόδιο 286 - Ημερομηνία 21-01-2010 - Σελίδα 7 Vote_rcap 2% 
[ 1 ]
 
Σύνολο Ψήφων : 46
 
 
Η Ψηφοφορί έκλεισε

Επεισόδιο 286 - Ημερομηνία 21-01-2010 - Σελίδα 7 Empty Απ: Επεισόδιο 286 - Ημερομηνία 21-01-2010

Δημοσίευση από anastasia20 Κυρ Ιαν 24, 2010 1:10 am

λοιπόν επειδή βλέπω ότι πολλά από τα λεγόμενα διαστρεβλώνονται..ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή...
η εύα μαθαίνει ότι είναι έγγυος και αντί να χαρεί-πριν λίγο καιρό ήθελε αν δεν κάνω λάθος να κάνει παιδιά με το στέφανο και το είχε ανακοινώσει και στη μαρίλια ξαφνικά τη βλέπουμε να σκέφτεται ότι θέλει παιδιά από το μάνο και να λέει μαζί σου ήθελα να κάνω παιδιά...αν ήθελε να κάνει με το μάνο παιδιά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν πρόσεχε με το στέφανο..δεν είναι κανένα ανήλικο νομίζω..αν δεν κάνω λάθος δηλαδή(τώρα επειδή συγκρίνουμε στέφανο με εύα αν και δε νομίζω θέμα σύγκρισης ο στέφανος ερωτεύτηκε,ο έρωτας δεν είναι συνειδητή επιλογή,είναι κάτι που έρχεται και σε βρίσκει..προσπάθησε να το σταματήσει αλλά δεν τα κατάφερε,όποιος θέλει μπορεί να τον κρεμάσει για αυτό-εγώ δεν θα το κάνω.)το να αποφασίσεις να κάνεις ένα παδί όμως πρέπει και οφείλει να είναι συνειδητή επιλογή..
δεύτερον..άκουσα ουκ ολίγες φορές την εύα να λέει ότι η εγκυμοσύνη αυτή είναι μία δεύτερη ευκαιρία για εκείνη... γιατί την αποκάλεσε δεύτερη ευκαιρία;;;αν όχι για να εξιλεωθεί;;;και ναι καλά κανει και δεν θέλει να επαναλάβει τα λάθη του παρελθόντος αλλά για να μην τα επαναλάβει καλύτερα να σκεφτεί όλες τις πτυχές του θέματος...πράγμα που δεν έκανε με το να πάρει την απόφαση ερήμην του στέφανου...δεν είπα ποτέ να κάνει ό,τι της πει ο στέφανος αλλά αντί να το συζητήσει με τη νόρα-που το θέμα δεν την αφορά καλύτερα να το συζητούσε με το στέφανο-τότε θα είχε πάρει τη σωστή απόφαση εξετάζοντας όλες τις πτυχές....
και για τέλος εννοείται πως η τελική απόφαση αν θα κρατήσει μια γυναίκα ένα παιδί είναι δική της..δικό της το σώμα δική της η απόφαση...και δε είπε κανείς να ζητήσει την έγκριση του στέφανου αλλά τη γνώμη του.τη γνώμη της νόρας γιατί την ζήτησε δηλαδή;;
anastasia20
anastasia20
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 286 - Ημερομηνία 21-01-2010 - Σελίδα 7 Empty Απ: Επεισόδιο 286 - Ημερομηνία 21-01-2010

Δημοσίευση από jim7 Κυρ Ιαν 24, 2010 1:14 am

Αφού η Μελίτα είναι τόοοοοοοοοοοοσο καλή μάνα γιατί φωνάζει ο Μάνος ότι άλλα είπε ο γιατρός και άλλα κάνει. Η Νταίζη όταν πάει με τον Λουκά, τον Χρήστο, τον Πέτρο και δεν ξέρω με ποιόν άλλον το παιδί της μένει με τον πατέρα του, η Μελίτα όταν κάνει ενόργανη γυμναστική με τον Στέφανο, το παιδί με ποιόν είναι; (εκτός από την τελευταία φορά που της κράταγε το φανάρι η Αμαλία) Στον παιδικό σταθμό; ή με την νταντά.
jim7
jim7
Forum Team
Forum Team

Άντρας Τόπος : Πειραιάς

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 286 - Ημερομηνία 21-01-2010 - Σελίδα 7 Empty Απ: Επεισόδιο 286 - Ημερομηνία 21-01-2010

Δημοσίευση από stefanos-melita Κυρ Ιαν 24, 2010 1:14 am

Ntinaki1 έγραψε:Ναι, παράτησε το παιδί της η Εύα λόγω έρωτα για τον Μάνο. Μα και όσο τα είχε με τον Στέφανο στο Παρίσι που δεν ήταν ο καρμικός της έρωτας,δεν είδα να γυρίσει πίσω να αναλάβει τις ευθύνες της.Δεν ξέρω αν η Μελίτα είναι η πιο σωστή μάνα του κόσμου( κατά την γνώμη μου οι γονείς πάντα κάνουν λάθη και πάντα μαθαίνουν και κάτι καθώς μεγαλώνουν τα παιδιά τους) αλλά το έχω ξαναπεί! Αυτή είναι μάνα! Με τα λάθη της, αλλά είναι. Η Εύα για μένα ΔΕΝ είναι μάνα. Δεν ξέρω αν θα κάνει παιδιά στο μέλλον και θα τα αναλάβει αυτή τη φορά, αλλά μάνα της Μαρίλιας ούτε ήταν ούτε θα είναι ποτέ. Και ευτυχώς μέσα σε όλα τα κουλά δεν έχει ειπωθεί και αυτό. Η Μαρίλια να την πεί μάνα να γελάσει και ο κάθε πικραμένος.
Όσο για την Μελίτα, δεν αναφέρθηκε ποτέ ότι παράτησε το παιδί της για τον Στέφανο. Απλά, από ότι έχω καταλάβει, το συγκεκριμένο παιδάκι προφανώς θα πηγαίνει κάνα νηπιακό σταθμό και δεν θα μπορεί να είναι συνέχεια στα γυρίσματα. Εδώ δεν δείχνει την Μαρίλια κάθε μέρα, το παιδάκι θα δείχνει;
ΣΩΣΤΗ ΝΤΙΝΑ. ΕΝΩ Η ΕΥΑ, ΠΑΡΑΤΗΣΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ, ΟΧΙ ΓΙΑ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ, ΑΛΛΑ ΓΙΑ 15 ΧΡΟΝΙΑ, ΔΕΝ ΕΠΑΙΡΝΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ, ΕΖΗΣΕ ΕΝΑΝ ΑΠΛΟ ΔΕΣΜΟ-ΕΣΕΙΣ ΤΟ ΕΙΠΑΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΣΤΕΦ ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΤΑΝ Ο ΕΡΩΤΑΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΗΣ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΥΡΙΣΕ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ, ΓΙΑΤΙ ΕΒΑΛΕ ΤΟΝ ΑΠΛΟ ΔΕΣΜΟ-ΟΧΙ ΤΟΝ ΕΡΩΤΑ, ΠΟΥ ΗΤΑΝ Ο ΜΑΝΟΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗ ΜΑΡΙΛΙΑ, ΜΕΤΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΕ ΤΟ ΝΙΚΟΛΑ, ΤΟΝ ΚΕΡΑΤΩΣΕ ΜΕ ΤΟ ΜΑΝΟ, ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΚΕΡΑΤΩΣΕ ΜΕ ΤΟΝ ΣΤΕΦΑΝΟ ΤΟ ΑΜΝΟ..ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ, ΑΝΝΑ90, Η ΕΥΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΘΕΡΗ ΣΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΤΗΣ..ΠΟΥ Κ ΝΑ ΜΗΝ ΗΤΑΝ, ΤΙ ΘΑ ΒΛΕΠΑΜΕ. Κ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ.ΠΑΡΑΤΗΣΕ ΧΡΟΝΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΤΗ ΜΕΡΙΛΙΑ, 13 ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΕΙΑ,ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ 2 ΕΙΧΕ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ, ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΚΑΡΙΕΡΕΣ Κ ΤΟΝ ΣΤΕΦ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΤΑΝ Κ Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΕΡΩΤΑΣ..ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ Η ΜΕΛΙΤΑ, ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ ΓΙΑ ΤΟΜ ΑΛΗΘΙΝΟ ΤΗΣ ΕΡΩΤΑ, Κ ΟΧΙ ΕΝΑΝ ΨΕΥΤΙΚΟ, ΟΠΩΣ Ο ΜΑΝΟΣ, ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΣ ΠΕΡΑΣΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ, ΟΧΙ ΓΙΑ 15 ΧΡΟΝΙΑ ΑΛΑ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ.. ΟΥΔΕΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΥΓΚΡΙΣΗ, ΑΛΛΑ ΚΑΜΙΑ...
stefanos-melita
stefanos-melita
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 286 - Ημερομηνία 21-01-2010 - Σελίδα 7 Empty Απ: Επεισόδιο 286 - Ημερομηνία 21-01-2010

Δημοσίευση από mimi Κυρ Ιαν 24, 2010 1:15 am

Ntinaki1 έγραψε:Ναι, παράτησε το παιδί της η Εύα λόγω έρωτα για τον Μάνο. Μα και όσο τα είχε με τον Στέφανο στο Παρίσι που δεν ήταν ο καρμικός της έρωτας,δεν είδα να γυρίσει πίσω να αναλάβει τις ευθύνες της.Δεν ξέρω αν η Μελίτα είναι η πιο σωστή μάνα του κόσμου( κατά την γνώμη μου οι γονείς πάντα κάνουν λάθη και πάντα μαθαίνουν και κάτι καθώς μεγαλώνουν τα παιδιά τους) αλλά το έχω ξαναπεί! Αυτή είναι μάνα! Με τα λάθη της, αλλά είναι. Η Εύα για μένα ΔΕΝ είναι μάνα. Δεν ξέρω αν θα κάνει παιδιά στο μέλλον και θα τα αναλάβει αυτή τη φορά, αλλά μάνα της Μαρίλιας ούτε ήταν ούτε θα είναι ποτέ. Και ευτυχώς μέσα σε όλα τα κουλά δεν έχει ειπωθεί και αυτό. Η Μαρίλια να την πεί μάνα να γελάσει και ο κάθε πικραμένος.
Όσο για την Μελίτα, δεν αναφέρθηκε ποτέ ότι παράτησε το παιδί της για τον Στέφανο. Απλά, από ότι έχω καταλάβει, το συγκεκριμένο παιδάκι προφανώς θα πηγαίνει κάνα νηπιακό σταθμό και δεν θα μπορεί να είναι συνέχεια στα γυρίσματα. Εδώ δεν δείχνει την Μαρίλια κάθε μέρα, το παιδάκι θα δείχνει;

ναι αλλά δεν έχω ακούσει ούτε καν το όνομα του παιδιού από την top μανούλα της σειράς πως θα το προσαρμόσει στην νέα της ζωή μαλλί την είδα να ''φτιάχνει'' κουβέντα για το έρμο το παιδάκι δεν άκουσα τίποτα ούτε καν το σκέφτεται ωραία μάνα μπράβο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
επίσης κατάλαβα ότι δεν την πολυκαίει δεν είναι αυτή καλά δεν έχει όρεξη να δει τον Μάνο δεν θα τον δει και η Νεφέλη
άσχετα αν το παιδάκι έχει ψυχολογικά προβλήματα μαζί δεν τρέχανε στην ψυχολόγο και έλεγε πως το παιδί χρειάζεται και τους δυο ;;;η Μελίτα για μένα παίρνει κίτρινη κάρτα σαν μάνα KKarta
mimi
mimi
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : σε έναν κόσμο χωρίς ξυπνητήρια

http://twilightsaga.forum-motion.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 286 - Ημερομηνία 21-01-2010 - Σελίδα 7 Empty Απ: Επεισόδιο 286 - Ημερομηνία 21-01-2010

Δημοσίευση από Clarabelle Κυρ Ιαν 24, 2010 1:16 am

anastasia20 έγραψε:λοιπόν επειδή βλέπω ότι πολλά από τα λεγόμενα διαστρεβλώνονται..ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή...
η εύα μαθαίνει ότι είναι έγγυος και αντί να χαρεί-πριν λίγο καιρό ήθελε αν δεν κάνω λάθος να κάνει παιδιά με το στέφανο και το είχε ανακοινώσει και στη μαρίλια ξαφνικά τη βλέπουμε να σκέφτεται ότι θέλει παιδιά από το μάνο και να λέει μαζί σου ήθελα να κάνω παιδιά...αν ήθελε να κάνει με το μάνο παιδιά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν πρόσεχε με το στέφανο..δεν είναι κανένα ανήλικο νομίζω..αν δεν κάνω λάθος δηλαδή(τώρα επειδή συγκρίνουμε στέφανο με εύα αν και δε νομίζω θέμα σύγκρισης ο στέφανος ερωτεύτηκε,ο έρωτας δεν είναι συνειδητή επιλογή,είναι κάτι που έρχεται και σε βρίσκει..προσπάθησε να το σταματήσει αλλά δεν τα κατάφερε,όποιος θέλει μπορεί να τον κρεμάσει για αυτό-εγώ δεν θα το κάνω.)το να αποφασίσεις να κάνεις ένα παδί όμως πρέπει και οφείλει να είναι συνειδητή επιλογή..
δεύτερον..άκουσα ουκ ολίγες φορές την εύα να λέει ότι η εγκυμοσύνη αυτή είναι μία δεύτερη ευκαιρία για εκείνη... γιατί την αποκάλεσε δεύτερη ευκαιρία;;;αν όχι για να εξιλεωθεί;;;και ναι καλά κανει και δεν θέλει να επαναλάβει τα λάθη του παρελθόντος αλλά για να μην τα επαναλάβει καλύτερα να σκεφτεί όλες τις πτυχές του θέματος...πράγμα που δεν έκανε με το να πάρει την απόφαση ερήμην του στέφανου...δεν είπα ποτέ να κάνει ό,τι της πει ο στέφανος αλλά αντί να το συζητήσει με τη νόρα-που το θέμα δεν την αφορά καλύτερα να το συζητούσε με το στέφανο-τότε θα είχε πάρει τη σωστή απόφαση εξετάζοντας όλες τις πτυχές....
και για τέλος εννοείται πως η τελική απόφαση αν θα κρατήσει μια γυναίκα ένα παιδί είναι δική της..δικό της το σώμα δική της η απόφαση...και δε είπε κανείς να ζητήσει την έγκριση του στέφανου αλλά τη γνώμη του.τη γνώμη της νόρας γιατί την ζήτησε δηλαδή;;


Ξέρεις το να θέλει κανείς να μην επαναλάβει τα λάθη του παρελθόντος του δεν είναι έγκλημα
Προσωπικά πιστεύω οτι είναι αξιέπαινο
Σαφώς και αυτό το μωρό είναι μια δεύτερη ευκαιρία
Η ευκαιρία της να γίνει μητέρα.
Έκανε το σφάλμα μια φορά και νομίζω οτι εννοεί οτι σ αυτό το παιδί θα δώσει όσα δεν έδωσε στη Μαρίλια. Αγάπη και φροντίδα.
Αν αυτό είναι κακό συγνώμη σταματώ τη συζήτηση γιατί μιλάμε άλλη γλώσσα.
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 286 - Ημερομηνία 21-01-2010 - Σελίδα 7 Empty Απ: Επεισόδιο 286 - Ημερομηνία 21-01-2010

Δημοσίευση από aggeliki Κυρ Ιαν 24, 2010 1:21 am

Clarabelle έγραψε:
anastasia20 έγραψε:λοιπόν επειδή βλέπω ότι πολλά από τα λεγόμενα διαστρεβλώνονται..ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή...
η εύα μαθαίνει ότι είναι έγγυος και αντί να χαρεί-πριν λίγο καιρό ήθελε αν δεν κάνω λάθος να κάνει παιδιά με το στέφανο και το είχε ανακοινώσει και στη μαρίλια ξαφνικά τη βλέπουμε να σκέφτεται ότι θέλει παιδιά από το μάνο και να λέει μαζί σου ήθελα να κάνω παιδιά...αν ήθελε να κάνει με το μάνο παιδιά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν πρόσεχε με το στέφανο..δεν είναι κανένα ανήλικο νομίζω..αν δεν κάνω λάθος δηλαδή(τώρα επειδή συγκρίνουμε στέφανο με εύα αν και δε νομίζω θέμα σύγκρισης ο στέφανος ερωτεύτηκε,ο έρωτας δεν είναι συνειδητή επιλογή,είναι κάτι που έρχεται και σε βρίσκει..προσπάθησε να το σταματήσει αλλά δεν τα κατάφερε,όποιος θέλει μπορεί να τον κρεμάσει για αυτό-εγώ δεν θα το κάνω.)το να αποφασίσεις να κάνεις ένα παδί όμως πρέπει και οφείλει να είναι συνειδητή επιλογή..
δεύτερον..άκουσα ουκ ολίγες φορές την εύα να λέει ότι η εγκυμοσύνη αυτή είναι μία δεύτερη ευκαιρία για εκείνη... γιατί την αποκάλεσε δεύτερη ευκαιρία;;;αν όχι για να εξιλεωθεί;;;και ναι καλά κανει και δεν θέλει να επαναλάβει τα λάθη του παρελθόντος αλλά για να μην τα επαναλάβει καλύτερα να σκεφτεί όλες τις πτυχές του θέματος...πράγμα που δεν έκανε με το να πάρει την απόφαση ερήμην του στέφανου...δεν είπα ποτέ να κάνει ό,τι της πει ο στέφανος αλλά αντί να το συζητήσει με τη νόρα-που το θέμα δεν την αφορά καλύτερα να το συζητούσε με το στέφανο-τότε θα είχε πάρει τη σωστή απόφαση εξετάζοντας όλες τις πτυχές....
και για τέλος εννοείται πως η τελική απόφαση αν θα κρατήσει μια γυναίκα ένα παιδί είναι δική της..δικό της το σώμα δική της η απόφαση...και δε είπε κανείς να ζητήσει την έγκριση του στέφανου αλλά τη γνώμη του.τη γνώμη της νόρας γιατί την ζήτησε δηλαδή;;


Ξέρεις το να θέλει κανείς να μην επαναλάβει τα λάθη του παρελθόντος του δεν είναι έγκλημα
Προσωπικά πιστεύω οτι είναι αξιέπαινο
Σαφώς και αυτό το μωρό είναι μια δεύτερη ευκαιρία
Η ευκαιρία της να γίνει μητέρα.
Έκανε το σφάλμα μια φορά και νομίζω οτι εννοεί οτι σ αυτό το παιδί θα δώσει όσα δεν έδωσε στη Μαρίλια. Αγάπη και φροντίδα.
Αν αυτό είναι κακό συγνώμη σταματώ τη συζήτηση γιατί μιλάμε άλλη γλώσσα.


ΕΓΩ ΑΠΟΡΩ Κ ΓΙΑΤΙ ΤΗ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ? ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΓΩΘΕΙ Ο ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΕΡΩΤΑΣ?
ΚΑΘΕ ΓΥΝΑΙΚΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΑΝΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟ ΕΧΕΙ Κ Η ΕΥΑ!!
aggeliki
aggeliki
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 286 - Ημερομηνία 21-01-2010 - Σελίδα 7 Empty Απ: Επεισόδιο 286 - Ημερομηνία 21-01-2010

Δημοσίευση από stefanos-melita Κυρ Ιαν 24, 2010 1:24 am

[quote="Clarabelle"][quote="stefanos-melita"]
DESPOINA έγραψε:Η μητρότητα είναι δωρο της φύσης!
Tα παιδιά είναι σύμβολα ελπίδας,ενώ η τερμάτωση μιας ζωής σύμβολο θλίψης,πένθους κ απώλειας!Μπήκε ποτέ κανείς στην διαδικασία να σκεφτεί τι νιώθει μια γυναίκα που δεν μπορεί να τεκνοποιησει όταν ακούει για εκτρώσεις? Κ συγνώμη δλδ,όταν γουστάρουμε είναι καλά? Η γέννηση ενός παιδιού είναι θείο δώρο κ δεν μπορούμε να το θυσιάσουμε για να προστατευσουμε τον έρωτα της Μελίτας κ του Στέφανου! Δεν είναι καραμέλα.. δεν μας αρέσει την πετάμε!! Η Εύα έκανε το λάθος το μεγάλο λάθος με την Μαρίλια γιατί πρέπει να το ξανακάνει? Τα παιδιά είναι το δώρο του Θεού για να γνωρίσουμε τί σημαίνει απόλυτη αγάπη.!! Συγγνώμη που δεν ρώτησε τον Στέφανο αλλά το σώμα της ανήκει κ θα το κάνει ότι θέλει!!
]Η Εύα έκανε το λάθος το μεγάλο λάθος με την Μαρίλια γιατί πρέπει να το ξανακάνει?
ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΜΕΝΗ ΠΛΗΡΩΣ..ΓΙΑΤΙ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΛΑΘΟΣ.. ΚΑΜΙΑ ΣΥΝΗΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΤΕ, ΚΑΜΙΑ ΣΥΝΗΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΡΑ. ΕΙΔΑΤΕ ΕΣΕΙΣ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΟΛΑ ΟΣΑ ΑΝΕΦΕΡΑ ΣΤΟ ΠΟΣΤ ΜΟΥ ΤΗΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗΣ ΣΕΛ?? ΓΙΑΤΙ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΔΕΝ ΣΤΑΘΗΚΕ ΣΕ ΑΥΤΑ, ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΙΟ ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΟΥ ΠΟΣΤ ΜΟΥ?
ΤΗΝ ΕΙΔΑΤΕ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ, ΚΑΤΙ, ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΠΟΥ ΣΑΣ ΟΔΗΓΗΣΕ ΝΑ ΣΚΕΦΤΗΤΕ ΟΤΙ ΠΗΡΕ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΣΥΝΗΔΗΤΑ, ΣΚΕΦΤΟΜΕΝΗ ΟΛΑ ΤΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ?? ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΕΙΔΑΤΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ,ΜΕ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΤΡΟΠΟ, ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΠΕΙΤΕ..ΣΚΕΦΤΟΤΑΝ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΝΟ, Κ ΚΑΠΑΚΙ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΕΙ..ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΣΥΝΗΔΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ?? ΓΙΑΤΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΒΛΕΠΩ, ΑΥΤΗ ΟΜΩΣ, ΔΕΝ ΤΗΝ ΒΛΕΠΩ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΙΛΕΩΣΗ, ΝΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΝΕΙ, Κ ΤΟ ΕΙΠΕ, "ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ Τ ΑΛΑΘΗ ΤΗΣ ΜΑΡΙΛΙΑΣ" ΑΝ ΟΜΩΣ ΤΟ ΕΝΝΟΟΥΣΕ, Η ΣΩΣΤΗ ΚΙΝΗΣΗ, ΘΑ ΗΤΑΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΕΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ, Κ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ, Κ ΠΟΥ ΤΗΣ ΕΙΠΑ ΗΔΗ. ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΕΜΑΘΕ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΤΗΣ, Κ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΑΝ ΤΟ ΕΠΑΝΑΛΑΒΕΙ. ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΗΚΕ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ, ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ, ΠΟΥ ΘΑ ΚΟΛΛΗΣΕΙ Ο ΣΤΕΦ, ΤΗΝ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΣΕ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΠΑΛΙ, Κ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΑΥΤΟ. ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΗΚΕ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ, ΣΥΝΕΠΩΣ, ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ, ΜΗΝ ΜΟΥ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΕΜΑΘΕ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΗΣ ΜΕ ΤΗ ΜΑΡΙΛΙΑ. ΔΕΝ ΕΜΑΘΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ.


Ο καθένας από μας αρα και εσύ ερμηνεύει τα πράγματα με το δικό του τρόπο.
Εγώ είδα μια γυναίκα αρχικά ξαφνιασμένη. Στη συνέχεια την είδα να ξενυχτά και να σκέπτεται. Την είδα να ρωτάει τη μητέρα της αν θα έχει στήριξη. Την είδα να χαμογελά και να χαιδεύει την κοιλιά της. Δεν ξέρω αν έχεις παιδιά αλλά έχω δύο και για μένα αυτή και μόνο η κίνησή της σήμαινε σε περιμένω και σε θέλω.
Όσο για την κατάθλιψη να σε πληροφορήσω οτι πέρσυ έγινε συζήτηση για το αν θα μπορούσε να ξαναπάθει σε επόμενη εγκυνοσύνη και τότε μάθαμε οτι οι γιατροί της είπαν οτι έχει τις ίδιες πιθανότητες με την οποιαδήποτε άλλη δεν το έχει πάθει ποτέ. Άρα θα πρέπει κάθε γυναίκα να αρνείται τη μητρότητα επειδή έχει αυτή την πιθανότητα;

ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΤΟ ΟΤΙ ΧΑΙΔΕΥΕ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΤΗΣ, ΟΜΟΡΦΟ ΗΤΑΝ, ΑΛΛΛΑ ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ, ΤΟΥ ΝΑ ΣΚΕΦΤΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΤΑ ΙΔΙΑ ΛΑΘΗ, ΔΕΝ ΕΙΔΑ. Η ΑΛΗΘΙΝΗ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ, ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΧΑΜΟΓΕΛΑΣ Κ ΧΑΙΔΕΥΕΙΣ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΣΟΥ. ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΠΡΑΞΕΙΣ, ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ, Ο,ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ, Κ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΕΙΣ ΤΟ ΕΔΑΦΟΣ, ΩΣΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥ ΛΕΙΨΕΙ, ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΛΗΓΩΣΕΙ, ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥ ΦΕΡΕΙ ΔΥΣΤΥΧΙΑ. ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΤΗΝ ΜΕΤΡΩ ΤΗΝ ΜΗΤΡΙΚΗ ΑΓΑΠΗ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ, ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΠΟΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ. ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΕΛΑΦΡΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ. ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ, ΑΚΟΜΗ Κ ΠΡΙΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ, ΠΡΙΝ ΤΟ ΠΕΙ ΣΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ, ΘΑ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΑΜΜΣΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΕ ΕΝΑΝ ΕΙΔΙΚΟ, ΝΑ ΔΙΕΥΡΕΥΝΗΣΕΙ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ, ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΩΣΟΥΝ ΕΝΑ ΣΧΕΔΙΟ ΔΡΑΣΗΣ, ΣΕ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ. ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΔΑ ΑΥΤΟ. Κ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΔΩ ΟΛΟ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΚΥΚΛΟ, ΟΣΑ ΕΧΩ ΔΕΙ, Κ ΤΩΡΑ Κ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ, ΑΠΛΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΥΟΥΝ ΤΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ. Κ ΑΥΤΗ Η ΚΙΝΗΣΗ ΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ, ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΙΘΑΝΗ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ, ΜΟΥ ΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ ΑΦΗΝΕΙ Κ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ, Κ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΕΡΜΑΙΟ, ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΑΝ ΣΥΜΒΕΙ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΜΕΤΡΟ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ..Κ ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΤΗΝ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΕ ΚΑΝ..ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ...
stefanos-melita
stefanos-melita
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 286 - Ημερομηνία 21-01-2010 - Σελίδα 7 Empty Απ: Επεισόδιο 286 - Ημερομηνία 21-01-2010

Δημοσίευση από Ntinaki1 Κυρ Ιαν 24, 2010 1:25 am

ναι αλλά δεν έχω ακούσει ούτε καν το όνομα του παιδιού από την top μανούλα της σειράς πως θα το προσαρμόσει στην νέα της ζωή μαλλί την είδα να ''φτιάχνει'' κουβέντα για το έρμο το παιδάκι δεν άκουσα τίποτα ούτε καν το σκέφτεται ωραία μάνα μπράβο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
επίσης κατάλαβα ότι δεν την πολυκαίει δεν είναι αυτή καλά δεν έχει όρεξη να δει τον Μάνο δεν θα τον δει και η Νεφέλη
άσχετα αν το παιδάκι έχει ψυχολογικά προβλήματα μαζί δεν τρέχανε στην ψυχολόγο και έλεγε πως το παιδί χρειάζεται και τους δυο ;;;η Μελίτα για μένα παίρνει κίτρινη κάρτα σαν μάνα

Ο Μάνος είχε να πατήσει να δεί την κόρη του κάτι χρόνια. Μάλιστα θυμάμαι, κάποια περίοδο δεν πατούσε να δει το παιδί του και το είδε στον γάμο της Δάφνης που ήταν παρανυφάκι. Θα κάνει αυτός παρατήρηση στην Μελίτα; Ως τι; Ως ο καλός πατέρας που κάνει παρατήρηση στην κακιά μάνα που όμως αυτή μεγαλώνει το παιδί, όχι αυτός. Το παιδί του δεν θα είχε καθόλου ψυχολογικά αν ο Μάνος και η Εύα δεν έβαζαν το χεράκι τους να μεγαλώνει παιδί χωρισμένων γονιών μέσα στις εντάσεις οι οποίες θα είναι φυσικό επακόλουθο. Κανείς δεν είπε την Μελίτα top μανούλα της σειράς αλλά ξαναλέω αυτή είναι μάνα. Ο δε Μάνος της έκανε και παρατήρηση όταν ήταν κολλημένη πάνω από το παιδί και δεν το άφηνε στιγμή.Τι συγκρίνουμε δεν καταλαβαίνω τώρα. Μελίτα και Εύα ως τι; Ως μάνες; Ξαναλέω η πρώτη ακόμα και με τα λάθη της είναι μάνα. Η Εύα ΔΕΝ είναι. Δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω πάνω σε αυτό! flower
Ntinaki1
Ntinaki1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς
Ασχολίες : Πολλές και διάφορες

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 286 - Ημερομηνία 21-01-2010 - Σελίδα 7 Empty Απ: Επεισόδιο 286 - Ημερομηνία 21-01-2010

Δημοσίευση από Izabella29 Κυρ Ιαν 24, 2010 1:25 am

Επειδή επαναλαμβάνονται τα ίδια και τα ίδια συνεχώς δεν έχει και νόημα να μιλάμε τόση ώρα γι'αυτό το θέμα.Αν η Μελίτα παίρνει κίτρινη κάρτα για κάποιες μέρες τότε η Εύα τι παιρνει???Βασικα η Εύα δεν παίρνει γιατί μάνα δεν είναι.Κάποιος ανέφερε πως είπε στην Μαρίλια για την εγκυμοσύνη και αυτό ειναι σωστό και καλό,ενώ η Μελίτα δεν είπε τίποτα στην Νεφέλη.Η Μαρίλια είναι 20 χρόνων και η Νεφέλη 6 ρε παιδιά!Τι να πει στην Νεφέλη ακόμα δεν το είπε στον Μάνο!Και όταν ας πούμε ο Μάνος παντρευόταν με την Εύα γιατί κανείς δεν είπε στην Νεφέλη τίποτα?Αλλά όταν αφορά την Εύα νομίζω πως δεν υπάρχει πρόβλημα,μόνο σχετικά με την Μελίτα είναι όλα λάθος.Δεν ξέρω εγώ την γνώμη μου την είπα και σέβομαι και όλες τις άλλες είτε είναι σύμφωνες με την δική μου είτε όχι.
Izabella29
Izabella29
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Ασχολίες : Πολλές και διάφορες!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 286 - Ημερομηνία 21-01-2010 - Σελίδα 7 Empty Απ: Επεισόδιο 286 - Ημερομηνία 21-01-2010

Δημοσίευση από anastasia20 Κυρ Ιαν 24, 2010 1:26 am

Clarabelle έγραψε:
anastasia20 έγραψε:λοιπόν επειδή βλέπω ότι πολλά από τα λεγόμενα διαστρεβλώνονται..ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή...
η εύα μαθαίνει ότι είναι έγγυος και αντί να χαρεί-πριν λίγο καιρό ήθελε αν δεν κάνω λάθος να κάνει παιδιά με το στέφανο και το είχε ανακοινώσει και στη μαρίλια ξαφνικά τη βλέπουμε να σκέφτεται ότι θέλει παιδιά από το μάνο και να λέει μαζί σου ήθελα να κάνω παιδιά...αν ήθελε να κάνει με το μάνο παιδιά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν πρόσεχε με το στέφανο..δεν είναι κανένα ανήλικο νομίζω..αν δεν κάνω λάθος δηλαδή(τώρα επειδή συγκρίνουμε στέφανο με εύα αν και δε νομίζω θέμα σύγκρισης ο στέφανος ερωτεύτηκε,ο έρωτας δεν είναι συνειδητή επιλογή,είναι κάτι που έρχεται και σε βρίσκει..προσπάθησε να το σταματήσει αλλά δεν τα κατάφερε,όποιος θέλει μπορεί να τον κρεμάσει για αυτό-εγώ δεν θα το κάνω.)το να αποφασίσεις να κάνεις ένα παδί όμως πρέπει και οφείλει να είναι συνειδητή επιλογή..
δεύτερον..άκουσα ουκ ολίγες φορές την εύα να λέει ότι η εγκυμοσύνη αυτή είναι μία δεύτερη ευκαιρία για εκείνη... γιατί την αποκάλεσε δεύτερη ευκαιρία;;;αν όχι για να εξιλεωθεί;;;και ναι καλά κανει και δεν θέλει να επαναλάβει τα λάθη του παρελθόντος αλλά για να μην τα επαναλάβει καλύτερα να σκεφτεί όλες τις πτυχές του θέματος...πράγμα που δεν έκανε με το να πάρει την απόφαση ερήμην του στέφανου...δεν είπα ποτέ να κάνει ό,τι της πει ο στέφανος αλλά αντί να το συζητήσει με τη νόρα-που το θέμα δεν την αφορά καλύτερα να το συζητούσε με το στέφανο-τότε θα είχε πάρει τη σωστή απόφαση εξετάζοντας όλες τις πτυχές....
και για τέλος εννοείται πως η τελική απόφαση αν θα κρατήσει μια γυναίκα ένα παιδί είναι δική της..δικό της το σώμα δική της η απόφαση...και δε είπε κανείς να ζητήσει την έγκριση του στέφανου αλλά τη γνώμη του.τη γνώμη της νόρας γιατί την ζήτησε δηλαδή;;


Ξέρεις το να θέλει κανείς να μην επαναλάβει τα λάθη του παρελθόντος του δεν είναι έγκλημα
Προσωπικά πιστεύω οτι είναι αξιέπαινο
Σαφώς και αυτό το μωρό είναι μια δεύτερη ευκαιρία
Η ευκαιρία της να γίνει μητέρα.
Έκανε το σφάλμα μια φορά και νομίζω οτι εννοεί οτι σ αυτό το παιδί θα δώσει όσα δεν έδωσε στη Μαρίλια. Αγάπη και φροντίδα.
Αν αυτό είναι κακό συγνώμη σταματώ τη συζήτηση γιατί μιλάμε άλλη γλώσσα.

μα μόλις είπα στο ποστ πιο πάνω ότι καλά κάνει και δεν θέλει να επαναλάβει τα λάθη του παρελθόντος...και είπα επίσης ότι η τελική απόφαση αν θα κρατήσει το παιδί είναι δική της...η ένσταση όλων μας είναι η λέξη ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΑΠΟΦΑΣΗ...καμία συνειδητοποιημένη απόφαση για μένα..ακόμα μία φορά μία εύα που άγεται και φέρεται...μία εύα που ζητάει τη γνώμη των άλλων(βλέπε αγγέλα-νόρα)και όχι του άμεσου συσχετιζόμενου..του ΠΑΤΕΡΑ..
anastasia20
anastasia20
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 286 - Ημερομηνία 21-01-2010 - Σελίδα 7 Empty Απ: Επεισόδιο 286 - Ημερομηνία 21-01-2010

Δημοσίευση από Clarabelle Κυρ Ιαν 24, 2010 1:27 am

[quote="stefanos-melita"][quote="Clarabelle"]
stefanos-melita έγραψε:
DESPOINA έγραψε:Η μητρότητα είναι δωρο της φύσης!
Tα παιδιά είναι σύμβολα ελπίδας,ενώ η τερμάτωση μιας ζωής σύμβολο θλίψης,πένθους κ απώλειας!Μπήκε ποτέ κανείς στην διαδικασία να σκεφτεί τι νιώθει μια γυναίκα που δεν μπορεί να τεκνοποιησει όταν ακούει για εκτρώσεις? Κ συγνώμη δλδ,όταν γουστάρουμε είναι καλά? Η γέννηση ενός παιδιού είναι θείο δώρο κ δεν μπορούμε να το θυσιάσουμε για να προστατευσουμε τον έρωτα της Μελίτας κ του Στέφανου! Δεν είναι καραμέλα.. δεν μας αρέσει την πετάμε!! Η Εύα έκανε το λάθος το μεγάλο λάθος με την Μαρίλια γιατί πρέπει να το ξανακάνει? Τα παιδιά είναι το δώρο του Θεού για να γνωρίσουμε τί σημαίνει απόλυτη αγάπη.!! Συγγνώμη που δεν ρώτησε τον Στέφανο αλλά το σώμα της ανήκει κ θα το κάνει ότι θέλει!!
]Η Εύα έκανε το λάθος το μεγάλο λάθος με την Μαρίλια γιατί πρέπει να το ξανακάνει?
ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΜΕΝΗ ΠΛΗΡΩΣ..ΓΙΑΤΙ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΛΑΘΟΣ.. ΚΑΜΙΑ ΣΥΝΗΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΤΕ, ΚΑΜΙΑ ΣΥΝΗΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΡΑ. ΕΙΔΑΤΕ ΕΣΕΙΣ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΟΛΑ ΟΣΑ ΑΝΕΦΕΡΑ ΣΤΟ ΠΟΣΤ ΜΟΥ ΤΗΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗΣ ΣΕΛ?? ΓΙΑΤΙ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΔΕΝ ΣΤΑΘΗΚΕ ΣΕ ΑΥΤΑ, ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΙΟ ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΟΥ ΠΟΣΤ ΜΟΥ?
ΤΗΝ ΕΙΔΑΤΕ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ, ΚΑΤΙ, ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΠΟΥ ΣΑΣ ΟΔΗΓΗΣΕ ΝΑ ΣΚΕΦΤΗΤΕ ΟΤΙ ΠΗΡΕ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΣΥΝΗΔΗΤΑ, ΣΚΕΦΤΟΜΕΝΗ ΟΛΑ ΤΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ?? ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΕΙΔΑΤΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ,ΜΕ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΤΡΟΠΟ, ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΠΕΙΤΕ..ΣΚΕΦΤΟΤΑΝ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΝΟ, Κ ΚΑΠΑΚΙ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΕΙ..ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΣΥΝΗΔΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ?? ΓΙΑΤΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΒΛΕΠΩ, ΑΥΤΗ ΟΜΩΣ, ΔΕΝ ΤΗΝ ΒΛΕΠΩ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΙΛΕΩΣΗ, ΝΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΝΕΙ, Κ ΤΟ ΕΙΠΕ, "ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ Τ ΑΛΑΘΗ ΤΗΣ ΜΑΡΙΛΙΑΣ" ΑΝ ΟΜΩΣ ΤΟ ΕΝΝΟΟΥΣΕ, Η ΣΩΣΤΗ ΚΙΝΗΣΗ, ΘΑ ΗΤΑΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΕΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ, Κ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ, Κ ΠΟΥ ΤΗΣ ΕΙΠΑ ΗΔΗ. ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΕΜΑΘΕ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΤΗΣ, Κ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΑΝ ΤΟ ΕΠΑΝΑΛΑΒΕΙ. ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΗΚΕ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ, ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ, ΠΟΥ ΘΑ ΚΟΛΛΗΣΕΙ Ο ΣΤΕΦ, ΤΗΝ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΣΕ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΠΑΛΙ, Κ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΑΥΤΟ. ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΗΚΕ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ, ΣΥΝΕΠΩΣ, ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ, ΜΗΝ ΜΟΥ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΕΜΑΘΕ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΗΣ ΜΕ ΤΗ ΜΑΡΙΛΙΑ. ΔΕΝ ΕΜΑΘΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ.


Ο καθένας από μας αρα και εσύ ερμηνεύει τα πράγματα με το δικό του τρόπο.
Εγώ είδα μια γυναίκα αρχικά ξαφνιασμένη. Στη συνέχεια την είδα να ξενυχτά και να σκέπτεται. Την είδα να ρωτάει τη μητέρα της αν θα έχει στήριξη. Την είδα να χαμογελά και να χαιδεύει την κοιλιά της. Δεν ξέρω αν έχεις παιδιά αλλά έχω δύο και για μένα αυτή και μόνο η κίνησή της σήμαινε σε περιμένω και σε θέλω.
Όσο για την κατάθλιψη να σε πληροφορήσω οτι πέρσυ έγινε συζήτηση για το αν θα μπορούσε να ξαναπάθει σε επόμενη εγκυνοσύνη και τότε μάθαμε οτι οι γιατροί της είπαν οτι έχει τις ίδιες πιθανότητες με την οποιαδήποτε άλλη δεν το έχει πάθει ποτέ. Άρα θα πρέπει κάθε γυναίκα να αρνείται τη μητρότητα επειδή έχει αυτή την πιθανότητα;

ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΤΟ ΟΤΙ ΧΑΙΔΕΥΕ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΤΗΣ, ΟΜΟΡΦΟ ΗΤΑΝ, ΑΛΛΛΑ ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ, ΤΟΥ ΝΑ ΣΚΕΦΤΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΤΑ ΙΔΙΑ ΛΑΘΗ, ΔΕΝ ΕΙΔΑ. Η ΑΛΗΘΙΝΗ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ, ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΧΑΜΟΓΕΛΑΣ Κ ΧΑΙΔΕΥΕΙΣ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΣΟΥ. ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΠΡΑΞΕΙΣ, ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ, Ο,ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ, Κ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΕΙΣ ΤΟ ΕΔΑΦΟΣ, ΩΣΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥ ΛΕΙΨΕΙ, ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΛΗΓΩΣΕΙ, ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥ ΦΕΡΕΙ ΔΥΣΤΥΧΙΑ. ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΤΗΝ ΜΕΤΡΩ ΤΗΝ ΜΗΤΡΙΚΗ ΑΓΑΠΗ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ, ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΠΟΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ. ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΕΛΑΦΡΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ. ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ, ΑΚΟΜΗ Κ ΠΡΙΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ, ΠΡΙΝ ΤΟ ΠΕΙ ΣΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ, ΘΑ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΑΜΜΣΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΕ ΕΝΑΝ ΕΙΔΙΚΟ, ΝΑ ΔΙΕΥΡΕΥΝΗΣΕΙ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ, ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΩΣΟΥΝ ΕΝΑ ΣΧΕΔΙΟ ΔΡΑΣΗΣ, ΣΕ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ. ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΔΑ ΑΥΤΟ. Κ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΔΩ ΟΛΟ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΚΥΚΛΟ, ΟΣΑ ΕΧΩ ΔΕΙ, Κ ΤΩΡΑ Κ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ, ΑΠΛΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΥΟΥΝ ΤΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ. Κ ΑΥΤΗ Η ΚΙΝΗΣΗ ΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ, ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΙΘΑΝΗ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ, ΜΟΥ ΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ ΑΦΗΝΕΙ Κ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ, Κ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΕΡΜΑΙΟ, ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΑΝ ΣΥΜΒΕΙ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΜΕΤΡΟ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ..Κ ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΤΗΝ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΕ ΚΑΝ..ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ...


Θα σου ξαναπώ οτι σου λείπουν πολλά κεφάλαια
Έχει επισκεφτεί ειδικό ήδη
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 286 - Ημερομηνία 21-01-2010 - Σελίδα 7 Empty Απ: Επεισόδιο 286 - Ημερομηνία 21-01-2010

Δημοσίευση από jim7 Κυρ Ιαν 24, 2010 1:30 am

anastasia20 έγραψε:λοιπόν επειδή βλέπω ότι πολλά από τα λεγόμενα διαστρεβλώνονται..ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή...

Τίποτα δεν διαστρεβλώνετε απλώς ο καθένας το βλέπει από την δική του σκοπιά

η εύα μαθαίνει ότι είναι έγγυος και αντί να χαρεί-πριν λίγο καιρό ήθελε αν δεν κάνω λάθος να κάνει παιδιά με το στέφανο και το είχε ανακοινώσει και στη μαρίλια ξαφνικά τη βλέπουμε να σκέφτεται ότι θέλει παιδιά από το μάνο και να λέει μαζί σου ήθελα να κάνω παιδιά...αν ήθελε να κάνει με το μάνο παιδιά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν πρόσεχε με το στέφανο..δεν είναι κανένα ανήλικο νομίζω..αν δεν κάνω λάθος δηλαδή

Όταν την βλέπεις να χαϊδεύει την κοιλιά της και να χαμογελά το κάνει επειδή ήθελε παιδί με τον Μάνο και όχι με τον Στέφανο; Μην τρελαθούμε κιόλας

(τώρα επειδή συγκρίνουμε στέφανο με εύα αν και δε νομίζω θέμα σύγκρισης ο στέφανος ερωτεύτηκε,ο έρωτας δεν είναι συνειδητή επιλογή,είναι κάτι που έρχεται και σε βρίσκει..προσπάθησε να το σταματήσει αλλά δεν τα κατάφερε,όποιος θέλει μπορεί να τον κρεμάσει για αυτό-εγώ δεν θα το κάνω.)

Το αν είναι ερωτευμένος ο Στέφανος επέτρεψέ μου να αμφιβάλω. Ο κεραυνοβόλος έρωτας (έτσι δεν τον αποκαλέσατε) σε βαράει κατακούτελα (τα λέω καλά) μόλις αντικρύσεις κάποιον και όχι αφού τον τρως στην μάπα για κανά δυό μήνες ξαφνικά λες αμάν ρε σύ είμαι ερωτευμένος.

το να αποφασίσεις να κάνεις ένα παδί όμως πρέπει και οφείλει να είναι συνειδητή επιλογή..

Καμμία αντίρηση

δεύτερον..άκουσα ουκ ολίγες φορές την εύα να λέει ότι η εγκυμοσύνη αυτή είναι μία δεύτερη ευκαιρία για εκείνη... γιατί την αποκάλεσε δεύτερη ευκαιρία;;;αν όχι για να εξιλεωθεί;;;

Δηλαδή το να θέλει να ζήσει την μητρότητα θεωρείται εξιλέωση; Από που και ως που ρε παιδιά;

και ναι καλά κανει και δεν θέλει να επαναλάβει τα λάθη του παρελθόντος αλλά για να μην τα επαναλάβει καλύτερα να σκεφτεί όλες τις πτυχές του θέματος...πράγμα που δεν έκανε με το να πάρει την απόφαση ερήμην του στέφανου...

Από την στιγμή που χώρισαν δεν του πέφτει κανένας λόγος για το παιδί

δεν είπα ποτέ να κάνει ό,τι της πει ο στέφανος αλλά αντί να το συζητήσει με τη νόρα-που το θέμα δεν την αφορά καλύτερα να το συζητούσε με το στέφανο-τότε θα είχε πάρει τη σωστή απόφαση εξετάζοντας όλες τις πτυχές....

Δηλαδή άμα το συζητούσε με τον Στέφανο και τις έλεγε ο Στέφανος κράτα το θάταν συνηδειτή επιλογή, ενώ τώρα είναι ασυνήδειτη. Και εάν της έλεγε ο Στέφανος ρίξτο και αυτή το κράταγε; τότε θα ήταν για την πυρά. ε; Τότε θα τόκανε επίτηδες για .... βάλτε ότι αιτιολογία θέλετε.

και για τέλος εννοείται πως η τελική απόφαση αν θα κρατήσει μια γυναίκα ένα παιδί είναι δική της..δικό της το σώμα δική της η απόφαση...και δε είπε κανείς να ζητήσει την έγκριση του στέφανου αλλά τη γνώμη του.τη γνώμη της νόρας γιατί την ζήτησε δηλαδή;;

Στην κατάστασή της (χωρισμένη από τον Στέφανο) πρώτα θάρθει η οικογένεια μετά η κολλητή και μετά όλοι οι άλλοι και εσύ αν ήσουν στην θέση της πρώτα στην κολλητή σου θα πήγαινες.

jim7
jim7
Forum Team
Forum Team

Άντρας Τόπος : Πειραιάς

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 286 - Ημερομηνία 21-01-2010 - Σελίδα 7 Empty Απ: Επεισόδιο 286 - Ημερομηνία 21-01-2010

Δημοσίευση από anna90 Κυρ Ιαν 24, 2010 1:31 am

Izabella29 έγραψε:Επειδή επαναλαμβάνονται τα ίδια και τα ίδια συνεχώς δεν έχει και νόημα να μιλάμε τόση ώρα γι'αυτό το θέμα.Αν η Μελίτα παίρνει κίτρινη κάρτα για κάποιες μέρες τότε η Εύα τι παιρνει???Βασικα η Εύα δεν παίρνει γιατί μάνα δεν είναι.Κάποιος ανέφερε πως είπε στην Μαρίλια για την εγκυμοσύνη και αυτό ειναι σωστό και καλό,ενώ η Μελίτα δεν είπε τίποτα στην Νεφέλη.Η Μαρίλια είναι 20 χρόνων και η Νεφέλη 6 ρε παιδιά!Τι να πει στην Νεφέλη ακόμα δεν το είπε στον Μάνο!Και όταν ας πούμε ο Μάνος παντρευόταν με την Εύα γιατί κανείς δεν είπε στην Νεφέλη τίποτα?Αλλά όταν αφορά την Εύα νομίζω πως δεν υπάρχει πρόβλημα,μόνο σχετικά με την Μελίτα είναι όλα λάθος.Δεν ξέρω εγώ την γνώμη μου την είπα και σέβομαι και όλες τις άλλες είτε είναι σύμφωνες με την δική μου είτε όχι.
Εγώ ανέφερα αυτό για Μαρίλια και Νεφέλη...
Δεν είπα να εξηγήσει η Μελίτα στη Νεφέλη για τις γυμναστικές επιδείξεις της με το Στέφανο και τη χρήση του προφυλακτικού στις μέρες μας..
Όταν όμως λέει θα βγούμε θα το πούμε σε όλο το κόσμο και λάμπει από χαρά... Και φτιάχνει και μαλλί και ρούχα για να είναι έτοιμη..Δεν τη είδα μέσα στις μαραθώνιες άκυρες συζητήσεις με την μανούλα να πει με την Νεφέλη τι θα κάνω...???
Τι θα της πει???
Η Μελίτα δεν άφησε το Μάνο να πάει το παιδί στο γάμο Μάνου-Εύας για να μην κλονιστεί...
Δεν σκέφτεται επιτέλους ότι αυτό το παιδί το έρμο μπορεί να κατέβει από το δωμάτιο και να την δει να περνάει δημιουργικά την ώρα της με τον Στέφανο???
Αμα δει το Στέφανο με την μαμά δεν πειράζει...Αμα έβλεπε το Μάνο με την Εύα πείραζε...
anna90
anna90
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Καβάλα-Έδεσσα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 286 - Ημερομηνία 21-01-2010 - Σελίδα 7 Empty Απ: Επεισόδιο 286 - Ημερομηνία 21-01-2010

Δημοσίευση από aggeliki Κυρ Ιαν 24, 2010 1:34 am

[quote="Clarabelle"][quote="stefanos-melita"]
Clarabelle έγραψε:
stefanos-melita έγραψε:
DESPOINA έγραψε:Η μητρότητα είναι δωρο της φύσης!
Tα παιδιά είναι σύμβολα ελπίδας,ενώ η τερμάτωση μιας ζωής σύμβολο θλίψης,πένθους κ απώλειας!Μπήκε ποτέ κανείς στην διαδικασία να σκεφτεί τι νιώθει μια γυναίκα που δεν μπορεί να τεκνοποιησει όταν ακούει για εκτρώσεις? Κ συγνώμη δλδ,όταν γουστάρουμε είναι καλά? Η γέννηση ενός παιδιού είναι θείο δώρο κ δεν μπορούμε να το θυσιάσουμε για να προστατευσουμε τον έρωτα της Μελίτας κ του Στέφανου! Δεν είναι καραμέλα.. δεν μας αρέσει την πετάμε!! Η Εύα έκανε το λάθος το μεγάλο λάθος με την Μαρίλια γιατί πρέπει να το ξανακάνει? Τα παιδιά είναι το δώρο του Θεού για να γνωρίσουμε τί σημαίνει απόλυτη αγάπη.!! Συγγνώμη που δεν ρώτησε τον Στέφανο αλλά το σώμα της ανήκει κ θα το κάνει ότι θέλει!!
]Η Εύα έκανε το λάθος το μεγάλο λάθος με την Μαρίλια γιατί πρέπει να το ξανακάνει?
ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΜΕΝΗ ΠΛΗΡΩΣ..ΓΙΑΤΙ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΛΑΘΟΣ.. ΚΑΜΙΑ ΣΥΝΗΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΤΕ, ΚΑΜΙΑ ΣΥΝΗΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΡΑ. ΕΙΔΑΤΕ ΕΣΕΙΣ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΟΛΑ ΟΣΑ ΑΝΕΦΕΡΑ ΣΤΟ ΠΟΣΤ ΜΟΥ ΤΗΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗΣ ΣΕΛ?? ΓΙΑΤΙ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΔΕΝ ΣΤΑΘΗΚΕ ΣΕ ΑΥΤΑ, ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΙΟ ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΟΥ ΠΟΣΤ ΜΟΥ?
ΤΗΝ ΕΙΔΑΤΕ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ, ΚΑΤΙ, ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΠΟΥ ΣΑΣ ΟΔΗΓΗΣΕ ΝΑ ΣΚΕΦΤΗΤΕ ΟΤΙ ΠΗΡΕ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΣΥΝΗΔΗΤΑ, ΣΚΕΦΤΟΜΕΝΗ ΟΛΑ ΤΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ?? ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΕΙΔΑΤΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ,ΜΕ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΤΡΟΠΟ, ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΠΕΙΤΕ..ΣΚΕΦΤΟΤΑΝ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΝΟ, Κ ΚΑΠΑΚΙ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΕΙ..ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΣΥΝΗΔΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ?? ΓΙΑΤΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΒΛΕΠΩ, ΑΥΤΗ ΟΜΩΣ, ΔΕΝ ΤΗΝ ΒΛΕΠΩ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΙΛΕΩΣΗ, ΝΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΝΕΙ, Κ ΤΟ ΕΙΠΕ, "ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ Τ ΑΛΑΘΗ ΤΗΣ ΜΑΡΙΛΙΑΣ" ΑΝ ΟΜΩΣ ΤΟ ΕΝΝΟΟΥΣΕ, Η ΣΩΣΤΗ ΚΙΝΗΣΗ, ΘΑ ΗΤΑΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΕΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ, Κ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ, Κ ΠΟΥ ΤΗΣ ΕΙΠΑ ΗΔΗ. ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΕΜΑΘΕ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΤΗΣ, Κ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΑΝ ΤΟ ΕΠΑΝΑΛΑΒΕΙ. ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΗΚΕ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ, ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ, ΠΟΥ ΘΑ ΚΟΛΛΗΣΕΙ Ο ΣΤΕΦ, ΤΗΝ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΣΕ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΠΑΛΙ, Κ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΑΥΤΟ. ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΗΚΕ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ, ΣΥΝΕΠΩΣ, ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ, ΜΗΝ ΜΟΥ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΕΜΑΘΕ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΗΣ ΜΕ ΤΗ ΜΑΡΙΛΙΑ. ΔΕΝ ΕΜΑΘΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ.


Ο καθένας από μας αρα και εσύ ερμηνεύει τα πράγματα με το δικό του τρόπο.
Εγώ είδα μια γυναίκα αρχικά ξαφνιασμένη. Στη συνέχεια την είδα να ξενυχτά και να σκέπτεται. Την είδα να ρωτάει τη μητέρα της αν θα έχει στήριξη. Την είδα να χαμογελά και να χαιδεύει την κοιλιά της. Δεν ξέρω αν έχεις παιδιά αλλά έχω δύο και για μένα αυτή και μόνο η κίνησή της σήμαινε σε περιμένω και σε θέλω.
Όσο για την κατάθλιψη να σε πληροφορήσω οτι πέρσυ έγινε συζήτηση για το αν θα μπορούσε να ξαναπάθει σε επόμενη εγκυνοσύνη και τότε μάθαμε οτι οι γιατροί της είπαν οτι έχει τις ίδιες πιθανότητες με την οποιαδήποτε άλλη δεν το έχει πάθει ποτέ. Άρα θα πρέπει κάθε γυναίκα να αρνείται τη μητρότητα επειδή έχει αυτή την πιθανότητα;

ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΤΟ ΟΤΙ ΧΑΙΔΕΥΕ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΤΗΣ, ΟΜΟΡΦΟ ΗΤΑΝ, ΑΛΛΛΑ ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ, ΤΟΥ ΝΑ ΣΚΕΦΤΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΤΑ ΙΔΙΑ ΛΑΘΗ, ΔΕΝ ΕΙΔΑ. Η ΑΛΗΘΙΝΗ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ, ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΧΑΜΟΓΕΛΑΣ Κ ΧΑΙΔΕΥΕΙΣ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΣΟΥ. ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΠΡΑΞΕΙΣ, ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ, Ο,ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ, Κ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΕΙΣ ΤΟ ΕΔΑΦΟΣ, ΩΣΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥ ΛΕΙΨΕΙ, ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΛΗΓΩΣΕΙ, ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥ ΦΕΡΕΙ ΔΥΣΤΥΧΙΑ. ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΤΗΝ ΜΕΤΡΩ ΤΗΝ ΜΗΤΡΙΚΗ ΑΓΑΠΗ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ, ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΠΟΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ. ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΕΛΑΦΡΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ. ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ, ΑΚΟΜΗ Κ ΠΡΙΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ, ΠΡΙΝ ΤΟ ΠΕΙ ΣΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ, ΘΑ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΑΜΜΣΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΕ ΕΝΑΝ ΕΙΔΙΚΟ, ΝΑ ΔΙΕΥΡΕΥΝΗΣΕΙ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ, ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΩΣΟΥΝ ΕΝΑ ΣΧΕΔΙΟ ΔΡΑΣΗΣ, ΣΕ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ. ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΔΑ ΑΥΤΟ. Κ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΔΩ ΟΛΟ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΚΥΚΛΟ, ΟΣΑ ΕΧΩ ΔΕΙ, Κ ΤΩΡΑ Κ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ, ΑΠΛΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΥΟΥΝ ΤΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ. Κ ΑΥΤΗ Η ΚΙΝΗΣΗ ΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ, ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΙΘΑΝΗ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ, ΜΟΥ ΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ ΑΦΗΝΕΙ Κ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ, Κ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΕΡΜΑΙΟ, ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΑΝ ΣΥΜΒΕΙ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΜΕΤΡΟ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ..Κ ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΤΗΝ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΕ ΚΑΝ..ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ...


Θα σου ξαναπώ οτι σου λείπουν πολλά κεφάλαια
Έχει επισκεφτεί ειδικό ήδη


ΜΟΝΟ ΠΟΛΛΑ? 199 ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΤΣ ΛΕΙΠΟΥΝ! Κ ΕΙΔΙΚΟ ΡΩΤΗΣΕ Κ ΣΤΟΝ ΜΑΝΟ ΤΟ ΕΙΠΕ!!
aggeliki
aggeliki
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 286 - Ημερομηνία 21-01-2010 - Σελίδα 7 Empty Απ: Επεισόδιο 286 - Ημερομηνία 21-01-2010

Δημοσίευση από jim7 Κυρ Ιαν 24, 2010 1:36 am

stefanos-melita έγραψε:..... Η ΑΛΗΘΙΝΗ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ, ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΧΑΜΟΓΕΛΑΣ Κ ΧΑΙΔΕΥΕΙΣ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΣΟΥ. ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΠΡΑΞΕΙΣ, ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ, Ο,ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ, Κ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΕΙΣ ΤΟ ΕΔΑΦΟΣ, ΩΣΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥ ΛΕΙΨΕΙ, ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΛΗΓΩΣΕΙ, ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥ ΦΕΡΕΙ ΔΥΣΤΥΧΙΑ. ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΤΗΝ ΜΕΤΡΩ ΤΗΝ ΜΗΤΡΙΚΗ ΑΓΑΠΗ...

Δηλαδή ακριβώς ότι κάνει η Μελίτα το φωτεινό παράδειγμα της καλής μάνας.
jim7
jim7
Forum Team
Forum Team

Άντρας Τόπος : Πειραιάς

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 286 - Ημερομηνία 21-01-2010 - Σελίδα 7 Empty Απ: Επεισόδιο 286 - Ημερομηνία 21-01-2010

Δημοσίευση από anastasia20 Κυρ Ιαν 24, 2010 1:40 am

jim7 έγραψε:
anastasia20 έγραψε:λοιπόν επειδή βλέπω ότι πολλά από τα λεγόμενα διαστρεβλώνονται..ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή...

Τίποτα δεν διαστρεβλώνετε απλώς ο καθένας το βλέπει από την δική του σκοπιά

η εύα μαθαίνει ότι είναι έγγυος και αντί να χαρεί-πριν λίγο καιρό ήθελε αν δεν κάνω λάθος να κάνει παιδιά με το στέφανο και το είχε ανακοινώσει και στη μαρίλια ξαφνικά τη βλέπουμε να σκέφτεται ότι θέλει παιδιά από το μάνο και να λέει μαζί σου ήθελα να κάνω παιδιά...αν ήθελε να κάνει με το μάνο παιδιά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν πρόσεχε με το στέφανο..δεν είναι κανένα ανήλικο νομίζω..αν δεν κάνω λάθος δηλαδή

Όταν την βλέπεις να χαϊδεύει την κοιλιά της και να χαμογελά το κάνει επειδή ήθελε παιδί με τον Μάνο και όχι με τον Στέφανο; Μην τρελαθούμε κιόλας

(τώρα επειδή συγκρίνουμε στέφανο με εύα αν και δε νομίζω θέμα σύγκρισης ο στέφανος ερωτεύτηκε,ο έρωτας δεν είναι συνειδητή επιλογή,είναι κάτι που έρχεται και σε βρίσκει..προσπάθησε να το σταματήσει αλλά δεν τα κατάφερε,όποιος θέλει μπορεί να τον κρεμάσει για αυτό-εγώ δεν θα το κάνω.)

Το αν είναι ερωτευμένος ο Στέφανος επέτρεψέ μου να αμφιβάλω. Ο κεραυνοβόλος έρωτας (έτσι δεν τον αποκαλέσατε) σε βαράει κατακούτελα (τα λέω καλά) μόλις αντικρύσεις κάποιον και όχι αφού τον τρως στην μάπα για κανά δυό μήνες ξαφνικά λες αμάν ρε σύ είμαι ερωτευμένος.

το να αποφασίσεις να κάνεις ένα παδί όμως πρέπει και οφείλει να είναι συνειδητή επιλογή..

Καμμία αντίρηση

δεύτερον..άκουσα ουκ ολίγες φορές την εύα να λέει ότι η εγκυμοσύνη αυτή είναι μία δεύτερη ευκαιρία για εκείνη... γιατί την αποκάλεσε δεύτερη ευκαιρία;;;αν όχι για να εξιλεωθεί;;;

Δηλαδή το να θέλει να ζήσει την μητρότητα θεωρείται εξιλέωση; Από που και ως που ρε παιδιά;

και ναι καλά κανει και δεν θέλει να επαναλάβει τα λάθη του παρελθόντος αλλά για να μην τα επαναλάβει καλύτερα να σκεφτεί όλες τις πτυχές του θέματος...πράγμα που δεν έκανε με το να πάρει την απόφαση ερήμην του στέφανου...

Από την στιγμή που χώρισαν δεν του πέφτει κανένας λόγος για το παιδί

δεν είπα ποτέ να κάνει ό,τι της πει ο στέφανος αλλά αντί να το συζητήσει με τη νόρα-που το θέμα δεν την αφορά καλύτερα να το συζητούσε με το στέφανο-τότε θα είχε πάρει τη σωστή απόφαση εξετάζοντας όλες τις πτυχές....

Δηλαδή άμα το συζητούσε με τον Στέφανο και τις έλεγε ο Στέφανος κράτα το θάταν συνηδειτή επιλογή, ενώ τώρα είναι ασυνήδειτη. Και εάν της έλεγε ο Στέφανος ρίξτο και αυτή το κράταγε; τότε θα ήταν για την πυρά. ε; Τότε θα τόκανε επίτηδες για .... βάλτε ότι αιτιολογία θέλετε.

και για τέλος εννοείται πως η τελική απόφαση αν θα κρατήσει μια γυναίκα ένα παιδί είναι δική της..δικό της το σώμα δική της η απόφαση...και δε είπε κανείς να ζητήσει την έγκριση του στέφανου αλλά τη γνώμη του.τη γνώμη της νόρας γιατί την ζήτησε δηλαδή;;

Στην κατάστασή της (χωρισμένη από τον Στέφανο) πρώτα θάρθει η οικογένεια μετά η κολλητή και μετά όλοι οι άλλοι και εσύ αν ήσουν στην θέση της πρώτα στην κολλητή σου θα πήγαινες.


1.όχι...αλλά όταν την βλέπω να σκέφτεται το μάνο και να λέει ότι μαζί του ήθελε παιδιά...καταλαβαίνω αυτό που λέει..θέλει παιδιά με το μάνο...
2.για τον έρωτα του στέφανου..ναι ερωτευνένος είναι με τη μελίτα...αν έχεις παρατηρήσει από την αρχή πίσω από την αντιπάθεια κρυβόταν η έλξη που ένιωθαν..δεν έχεις ακούσει για το ότι πίσω από τις μεγάλες αντιπάθειες και κόντρες γεννιούνται οι πιο μεγάλοι έρωτες;;;
3.δεν θεωρείται και συνειδητοποιημένη επιλογή ομώς-(το έχω πει 15 φορές)..θέλω να κρατήσω αυτό το παιδί γιατί ΤΟ ΘΕΛΩ...(αφού ομως έχω εξετάσει ΟΛΕΣ τις πτυχές και εκεί συμπεριλαμβάνεται έχω συζητήσει και με τον πατέρα)
4.αν το συζητούσε με το στέφανο θα είχε όλα τα δεδομένα...δεν μπορώ να πάρω μια σωστή απόφαση με μισά δεδομένα
5.πρώτα μπορεί...αλλά πριν αποφασίσω θα πήγαινα και στον πατέρα...
anastasia20
anastasia20
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 286 - Ημερομηνία 21-01-2010 - Σελίδα 7 Empty Απ: Επεισόδιο 286 - Ημερομηνία 21-01-2010

Δημοσίευση από jim7 Κυρ Ιαν 24, 2010 1:45 am

anna90 έγραψε:
Izabella29 έγραψε:Επειδή επαναλαμβάνονται τα ίδια και τα ίδια συνεχώς δεν έχει και νόημα να μιλάμε τόση ώρα γι'αυτό το θέμα.Αν η Μελίτα παίρνει κίτρινη κάρτα για κάποιες μέρες τότε η Εύα τι παιρνει???Βασικα η Εύα δεν παίρνει γιατί μάνα δεν είναι.Κάποιος ανέφερε πως είπε στην Μαρίλια για την εγκυμοσύνη και αυτό ειναι σωστό και καλό,ενώ η Μελίτα δεν είπε τίποτα στην Νεφέλη.Η Μαρίλια είναι 20 χρόνων και η Νεφέλη 6 ρε παιδιά!Τι να πει στην Νεφέλη ακόμα δεν το είπε στον Μάνο!Και όταν ας πούμε ο Μάνος παντρευόταν με την Εύα γιατί κανείς δεν είπε στην Νεφέλη τίποτα?Αλλά όταν αφορά την Εύα νομίζω πως δεν υπάρχει πρόβλημα,μόνο σχετικά με την Μελίτα είναι όλα λάθος.Δεν ξέρω εγώ την γνώμη μου την είπα και σέβομαι και όλες τις άλλες είτε είναι σύμφωνες με την δική μου είτε όχι.
Εγώ ανέφερα αυτό για Μαρίλια και Νεφέλη...
Δεν είπα να εξηγήσει η Μελίτα στη Νεφέλη για τις γυμναστικές επιδείξεις της με το Στέφανο και τη χρήση του προφυλακτικού στις μέρες μας..
Όταν όμως λέει θα βγούμε θα το πούμε σε όλο το κόσμο και λάμπει από χαρά... Και φτιάχνει και μαλλί και ρούχα για να είναι έτοιμη..Δεν τη είδα μέσα στις μαραθώνιες άκυρες συζητήσεις με την μανούλα να πει με την Νεφέλη τι θα κάνω...???
Τι θα της πει???
Η Μελίτα δεν άφησε το Μάνο να πάει το παιδί στο γάμο Μάνου-Εύας για να μην κλονιστεί...
Δεν σκέφτεται επιτέλους ότι αυτό το παιδί το έρμο μπορεί να κατέβει από το δωμάτιο και να την δει να περνάει δημιουργικά την ώρα της με τον Στέφανο???
Αμα δει το Στέφανο με την μαμά δεν πειράζει...Αμα έβλεπε το Μάνο με την Εύα πείραζε...

Δυστυχώς την Νεφέλη την έχουν γραμμένη στα παλιότερα των υποδημάτων τους. Γι αυτό και ο Μάνος φώναζε την τελευταία φορά. Αλλά μην φοβάσε η Νεφέλη δεν κατεβαίνει τα σκαλιά είναι με την Νταντά που την προσέχη αντί της καλής μανούλας.
Είπα νταντά και μούρθε πάλι, βρίζει τον Μάνο, βρίζει τον πατέρα της αλλά για το σπίτι, το υπηρετικό προσωπικό και τα έξοδά της μούγγα στην στρούγκα πως λένε "τα καλά και συμφέροντα" έτσι μελιτάκι. Για να σούκοβε ο μπαμπάκας και ο μάνος το επίδομα να δω τότε πως θα στρίγγλιζες τότε.
jim7
jim7
Forum Team
Forum Team

Άντρας Τόπος : Πειραιάς

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 286 - Ημερομηνία 21-01-2010 - Σελίδα 7 Empty Απ: Επεισόδιο 286 - Ημερομηνία 21-01-2010

Δημοσίευση από jim7 Κυρ Ιαν 24, 2010 1:52 am

anastasia20 έγραψε:
jim7 έγραψε:
anastasia20 έγραψε:λοιπόν επειδή βλέπω ότι πολλά από τα λεγόμενα διαστρεβλώνονται..ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή...

Τίποτα δεν διαστρεβλώνετε απλώς ο καθένας το βλέπει από την δική του σκοπιά

η εύα μαθαίνει ότι είναι έγγυος και αντί να χαρεί-πριν λίγο καιρό ήθελε αν δεν κάνω λάθος να κάνει παιδιά με το στέφανο και το είχε ανακοινώσει και στη μαρίλια ξαφνικά τη βλέπουμε να σκέφτεται ότι θέλει παιδιά από το μάνο και να λέει μαζί σου ήθελα να κάνω παιδιά...αν ήθελε να κάνει με το μάνο παιδιά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν πρόσεχε με το στέφανο..δεν είναι κανένα ανήλικο νομίζω..αν δεν κάνω λάθος δηλαδή

Όταν την βλέπεις να χαϊδεύει την κοιλιά της και να χαμογελά το κάνει επειδή ήθελε παιδί με τον Μάνο και όχι με τον Στέφανο; Μην τρελαθούμε κιόλας

(τώρα επειδή συγκρίνουμε στέφανο με εύα αν και δε νομίζω θέμα σύγκρισης ο στέφανος ερωτεύτηκε,ο έρωτας δεν είναι συνειδητή επιλογή,είναι κάτι που έρχεται και σε βρίσκει..προσπάθησε να το σταματήσει αλλά δεν τα κατάφερε,όποιος θέλει μπορεί να τον κρεμάσει για αυτό-εγώ δεν θα το κάνω.)

Το αν είναι ερωτευμένος ο Στέφανος επέτρεψέ μου να αμφιβάλω. Ο κεραυνοβόλος έρωτας (έτσι δεν τον αποκαλέσατε) σε βαράει κατακούτελα (τα λέω καλά) μόλις αντικρύσεις κάποιον και όχι αφού τον τρως στην μάπα για κανά δυό μήνες ξαφνικά λες αμάν ρε σύ είμαι ερωτευμένος.

το να αποφασίσεις να κάνεις ένα παδί όμως πρέπει και οφείλει να είναι συνειδητή επιλογή..

Καμμία αντίρηση

δεύτερον..άκουσα ουκ ολίγες φορές την εύα να λέει ότι η εγκυμοσύνη αυτή είναι μία δεύτερη ευκαιρία για εκείνη... γιατί την αποκάλεσε δεύτερη ευκαιρία;;;αν όχι για να εξιλεωθεί;;;

Δηλαδή το να θέλει να ζήσει την μητρότητα θεωρείται εξιλέωση; Από που και ως που ρε παιδιά;

και ναι καλά κανει και δεν θέλει να επαναλάβει τα λάθη του παρελθόντος αλλά για να μην τα επαναλάβει καλύτερα να σκεφτεί όλες τις πτυχές του θέματος...πράγμα που δεν έκανε με το να πάρει την απόφαση ερήμην του στέφανου...

Από την στιγμή που χώρισαν δεν του πέφτει κανένας λόγος για το παιδί

δεν είπα ποτέ να κάνει ό,τι της πει ο στέφανος αλλά αντί να το συζητήσει με τη νόρα-που το θέμα δεν την αφορά καλύτερα να το συζητούσε με το στέφανο-τότε θα είχε πάρει τη σωστή απόφαση εξετάζοντας όλες τις πτυχές....

Δηλαδή άμα το συζητούσε με τον Στέφανο και τις έλεγε ο Στέφανος κράτα το θάταν συνηδειτή επιλογή, ενώ τώρα είναι ασυνήδειτη. Και εάν της έλεγε ο Στέφανος ρίξτο και αυτή το κράταγε; τότε θα ήταν για την πυρά. ε; Τότε θα τόκανε επίτηδες για .... βάλτε ότι αιτιολογία θέλετε.

και για τέλος εννοείται πως η τελική απόφαση αν θα κρατήσει μια γυναίκα ένα παιδί είναι δική της..δικό της το σώμα δική της η απόφαση...και δε είπε κανείς να ζητήσει την έγκριση του στέφανου αλλά τη γνώμη του.τη γνώμη της νόρας γιατί την ζήτησε δηλαδή;;

Στην κατάστασή της (χωρισμένη από τον Στέφανο) πρώτα θάρθει η οικογένεια μετά η κολλητή και μετά όλοι οι άλλοι και εσύ αν ήσουν στην θέση της πρώτα στην κολλητή σου θα πήγαινες.


1.όχι...αλλά όταν την βλέπω να σκέφτεται το μάνο και να λέει ότι μαζί του ήθελε παιδιά...καταλαβαίνω αυτό που λέει..θέλει παιδιά με το μάνο...

ήθελε είναι το σωστό

2.για τον έρωτα του στέφανου..ναι ερωτευνένος είναι με τη μελίτα...αν έχεις παρατηρήσει από την αρχή πίσω από την αντιπάθεια κρυβόταν η έλξη που ένιωθαν..δεν έχεις ακούσει για το ότι πίσω από τις μεγάλες αντιπάθειες και κόντρες γεννιούνται οι πιο μεγάλοι έρωτες;;;

Διαφωνώ γιατί εγώ καμμία μεγάλη κόντρα δεν είδα, εσύ αν είδες κόντρα με ταυτόχρονη έλξη πάω πάσσο.

3.δεν θεωρείται και συνειδητοποιημένη επιλογή ομώς-(το έχω πει 15 φορές)..θέλω να κρατήσω αυτό το παιδί γιατί ΤΟ ΘΕΛΩ...(αφού ομως έχω εξετάσει ΟΛΕΣ τις πτυχές και εκεί συμπεριλαμβάνεται έχω συζητήσει και με τον πατέρα)

Ποιόν πατέρα αφού είναι χωρισμένη.

4.αν το συζητούσε με το στέφανο θα είχε όλα τα δεδομένα...δεν μπορώ να πάρω μια σωστή απόφαση με μισά δεδομένα

Ισχύει το παραπάνω

5.πρώτα μπορεί...αλλά πριν αποφασίσω θα πήγαινα και στον πατέρα...

Αφού έχεις χωρίσει δεν πρόκειται να πας όσο και να λες ότι θα πας
jim7
jim7
Forum Team
Forum Team

Άντρας Τόπος : Πειραιάς

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 286 - Ημερομηνία 21-01-2010 - Σελίδα 7 Empty Απ: Επεισόδιο 286 - Ημερομηνία 21-01-2010

Δημοσίευση από DESPOINA Κυρ Ιαν 24, 2010 1:53 am

anna90 έγραψε:
Izabella29 έγραψε:Επειδή επαναλαμβάνονται τα ίδια και τα ίδια συνεχώς δεν έχει και νόημα να μιλάμε τόση ώρα γι'αυτό το θέμα.Αν η Μελίτα παίρνει κίτρινη κάρτα για κάποιες μέρες τότε η Εύα τι παιρνει???Βασικα η Εύα δεν παίρνει γιατί μάνα δεν είναι.Κάποιος ανέφερε πως είπε στην Μαρίλια για την εγκυμοσύνη και αυτό ειναι σωστό και καλό,ενώ η Μελίτα δεν είπε τίποτα στην Νεφέλη.Η Μαρίλια είναι 20 χρόνων και η Νεφέλη 6 ρε παιδιά!Τι να πει στην Νεφέλη ακόμα δεν το είπε στον Μάνο!Και όταν ας πούμε ο Μάνος παντρευόταν με την Εύα γιατί κανείς δεν είπε στην Νεφέλη τίποτα?Αλλά όταν αφορά την Εύα νομίζω πως δεν υπάρχει πρόβλημα,μόνο σχετικά με την Μελίτα είναι όλα λάθος.Δεν ξέρω εγώ την γνώμη μου την είπα και σέβομαι και όλες τις άλλες είτε είναι σύμφωνες με την δική μου είτε όχι.
Εγώ ανέφερα αυτό για Μαρίλια και Νεφέλη...
Δεν είπα να εξηγήσει η Μελίτα στη Νεφέλη για τις γυμναστικές επιδείξεις της με το Στέφανο και τη χρήση του προφυλακτικού στις μέρες μας..
Όταν όμως λέει θα βγούμε θα το πούμε σε όλο το κόσμο και λάμπει από χαρά... Και φτιάχνει και μαλλί και ρούχα για να είναι έτοιμη..Δεν τη είδα μέσα στις μαραθώνιες άκυρες συζητήσεις με την μανούλα να πει με την Νεφέλη τι θα κάνω...???
Τι θα της πει???
Η Μελίτα δεν άφησε το Μάνο να πάει το παιδί στο γάμο Μάνου-Εύας για να μην κλονιστεί...
Δεν σκέφτεται επιτέλους ότι αυτό το παιδί το έρμο μπορεί να κατέβει από το δωμάτιο και να την δει να περνάει δημιουργικά την ώρα της με τον Στέφανο???
Αμα δει το Στέφανο με την μαμά δεν πειράζει...Αμα έβλεπε το Μάνο με την Εύα πείραζε...


Αννούλα, η Μελίτα ειναι καλή μάνα....παράτησε το παιδί της 2 μήνες μόνο για να τρέχει πίσω απο τον απόλυτο έρωτα!Ο ταν το παρατήσει για κανένα χρόνο τότε το συζητάμε πάλι! Τώρα προς το παρόν είναι 2 μήνες μόνο!! Αχ θεε μου!!
DESPOINA
DESPOINA
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 286 - Ημερομηνία 21-01-2010 - Σελίδα 7 Empty Απ: Επεισόδιο 286 - Ημερομηνία 21-01-2010

Δημοσίευση από anna90 Κυρ Ιαν 24, 2010 1:55 am

Εννοείται ότι το σπίτι και όλα όσα χρειάζονται τα πληρώνουν ο Μάνος και ο Πέτρος με τα βρώμικα τους τα λεφτά...
Δεν πειράζει μωρέ...
Που μυαλό για δουλειά....
Και φυσικά ουτε τη Δάφνη σκέφτεται που η Δάφνη τα έχει ανάγκη τα λεφτά αφού δεν έχει κάποιον να την συντηρεί....
anna90
anna90
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Καβάλα-Έδεσσα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 286 - Ημερομηνία 21-01-2010 - Σελίδα 7 Empty Απ: Επεισόδιο 286 - Ημερομηνία 21-01-2010

Δημοσίευση από DESPOINA Κυρ Ιαν 24, 2010 2:00 am

anna90 έγραψε:Εννοείται ότι το σπίτι και όλα όσα χρειάζονται τα πληρώνουν ο Μάνος και ο Πέτρος με τα βρώμικα τους τα λεφτά...
Δεν πειράζει μωρέ...
Που μυαλό για δουλειά....
Και φυσικά ουτε τη Δάφνη σκέφτεται που η Δάφνη τα έχει ανάγκη τα λεφτά αφού δεν έχει κάποιον να την συντηρεί....


Βρε άννα κ εσύ! Δεν παίρνει απο τα βρώμικα λεφτά του μπαμπά της απο τα καθάρα παίρνει!!Κ δουλευει το κορίτσι,όλη μέρα καθαρίζει πατώματα,σκάλες,τραπέζια....βαριά δουλεία όσο να πείς!
DESPOINA
DESPOINA
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 286 - Ημερομηνία 21-01-2010 - Σελίδα 7 Empty Απ: Επεισόδιο 286 - Ημερομηνία 21-01-2010

Δημοσίευση από anastasia20 Κυρ Ιαν 24, 2010 2:06 am

jim7 έγραψε:

1.όχι...αλλά όταν την βλέπω να σκέφτεται το μάνο και να λέει ότι μαζί του ήθελε παιδιά...καταλαβαίνω αυτό που λέει..θέλει παιδιά με το μάνο...

ήθελε είναι το σωστό

2.για τον έρωτα του στέφανου..ναι ερωτευνένος είναι με τη μελίτα...αν έχεις παρατηρήσει από την αρχή πίσω από την αντιπάθεια κρυβόταν η έλξη που ένιωθαν..δεν έχεις ακούσει για το ότι πίσω από τις μεγάλες αντιπάθειες και κόντρες γεννιούνται οι πιο μεγάλοι έρωτες;;;

Διαφωνώ γιατί εγώ καμμία μεγάλη κόντρα δεν είδα, εσύ αν είδες κόντρα με ταυτόχρονη έλξη πάω πάσσο.

3.δεν θεωρείται και συνειδητοποιημένη επιλογή ομώς-(το έχω πει 15 φορές)..θέλω να κρατήσω αυτό το παιδί γιατί ΤΟ ΘΕΛΩ...(αφού ομως έχω εξετάσει ΟΛΕΣ τις πτυχές και εκεί συμπεριλαμβάνεται έχω συζητήσει και με τον πατέρα)

Ποιόν πατέρα αφού είναι χωρισμένη.

4.αν το συζητούσε με το στέφανο θα είχε όλα τα δεδομένα...δεν μπορώ να πάρω μια σωστή απόφαση με μισά δεδομένα

Ισχύει το παραπάνω

5.πρώτα μπορεί...αλλά πριν αποφασίσω θα πήγαινα και στον πατέρα...

Αφού έχεις χωρίσει δεν πρόκειται να πας όσο και να λες ότι θα πας
[/quote]

1.ήθελε-θέλει το ίδιο κάνει..το μάνο σκεφτόταν...τον στέφανο δεν είδα να τον σκέφτεται...
2.και όμως υπήρχε κόντρα..εγώ έτσι το εξέβαλα τουλάχιστον..αλλά μην σταθούμε εκεί..δεν είναι αυτό το θέμα...
3.ο πατέρας είναι πατέρας είτε είσαι χωρισμένος είτε όχι..πατέρας του παιδιού είναι ο στέφανος...
4.χαίρομαι που συμφωνήσαμε και σε κάτι...
5.(πρώτον είμαι μικρή για οικογένεια μακρυά από μένα ακόμα)θα πήγαινα...αν δεν πήγαινα θα ήταν επειδή θα είχα αποφασίσει να μην πω τίποτα στον πατέρα ότι δεν θέλω τίποτα απολύτως και αποφασίζω να μεγαλώσω ολομόναχη το παιδί(δεν την θεωρώ και την καλύτερη βέβαια λύση)..αλλά δεν θα πήγαινα να του πω ξέρεις φίλε είμαι έγγυος..θα το κρατήσω...πήρα την απόφαση..απλά στο λέω έτσι μωρέ επειδή πρέπει να το μάθεις και εσύ...γιατί έτσι μου φάνηκε η εύα ότι έκανε...
anastasia20
anastasia20
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 286 - Ημερομηνία 21-01-2010 - Σελίδα 7 Empty Απ: Επεισόδιο 286 - Ημερομηνία 21-01-2010

Δημοσίευση από aggeliki Κυρ Ιαν 24, 2010 2:10 am

ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΕΙ ΤΙΠΟΤΑ! ΝΑ ΤΟ ΜΑΘΕΙ Ο ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΟΠΩΣ Ο ΛΟΥΚΑΣ! ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΠΗΡΕ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΝΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΦΥΣΙΚΑ Κ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟ ΠΕΙ ΣΤΟ ΣΤΕΦΑΝΟ!
aggeliki
aggeliki
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 286 - Ημερομηνία 21-01-2010 - Σελίδα 7 Empty Απ: Επεισόδιο 286 - Ημερομηνία 21-01-2010

Δημοσίευση από almaresi Κυρ Ιαν 24, 2010 2:21 am

Αναρωτιέστε ποτέ τι θα βλέπαμε αν οι ήρωες είχαν "αρμόζουσες" συμπεριφορές???

Εγώ, από όλη αυτή την παράνοια που βλέπουμε και πρόκειται να δούμε, κρατώ μονάχα ότι εξυπηρετείται το σενάριο έτσι. Φανταστείτε πόσα επεισόδια "κερδίζουν" έτσι...

-Βάζουν τον Μάνο να το παίζει συνειδητοποιημένος ότι αγαπά την Εύα, και έρχεται μια εγκυμοσύνη να τον "διαλύσει".
-Βάζουν Στέφανο-Μελίτα να χωρίζουν και να τα φτιάχνουν κάθε μέρα επί βδομάδες τώρα και να αποφασίζουν να ανακοινώσουν ότι είναι μαζί ακριβώς τη στιγμή που η Εύα δηλώνει έγκυος.
-Βάζουν την Εύα να αποφασίσει ότι θέλει να κρατήσει το παιδί μόνο και μόνο επειδή θα το χάσει και θα διαλυθεί πάλι.
-Βάζουν Εύα και Στέφανο να παντρευτούν για χάρη ενός παιδιού που θα χάσουν, για να χωρίσουν Στέφανος-Μελίτα, να φρενάρουν την όποια εξέλιξη μεταξύ Εύας-Μάνου, να αναγεννηθεί η δυναμική Εύα-Στέφανος, και όλες οι αλήθειες να αποκαλυφθούν με τον δραματικότερο τρόπο...

Κι εμείς καθομάστε και ψάχνουμε λογική σε όλα αυτά... Μια εγκυμοσύνη που αλλάζει την ροή των πραγμάτων είναι στερεοτυπικό τέχνασμα στη μυθοπλασία.

Με τούτα και με τ' άλλα, χάνεται η συνέπεια των χαρακτήρων όμως...

-------------------------------------

Να πω και κάτι σχετικά με την Εύα πάντως και την μητρότητα. Στην Εύα έτυχε μια εγκυμοσύνη σε μια ηλικία που δεν μπορούσε να μεγαλώσει τον εαυτό της, πόσο μάλλον να μεγαλώσει παιδί. Και με τρόπο που δεν τον λες κι αξιοζήλευτο... Αυτό το γεγονός δεν μπορείς να το προσπερνάς όταν θέλεις να διατυπώσεις κάποια κρίση γι αυτή...
-πάντα κατά τη γνώμη μου-


Έχει επεξεργασθεί από τον/την almaresi στις Κυρ Ιαν 24, 2010 2:23 am, 1 φορά
almaresi
almaresi
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 286 - Ημερομηνία 21-01-2010 - Σελίδα 7 Empty Απ: Επεισόδιο 286 - Ημερομηνία 21-01-2010

Δημοσίευση από anastasia20 Κυρ Ιαν 24, 2010 2:22 am

aggeliki...είπα ότι δεν το θεωρώ και την καλύτερη λύση και βέβαια κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες μπορεί να κάνει κάποια γυναίκα κάτι τέτοιο π.χ αν θεωρεί ότι ο πατέρας δεν είναι κατάλληλος ή αν ο χωρισμός δεν έγινε με τον καλύτερο τρόπο..
εδώ δεν ισχύει κάτι τέτοιο οπότε δεν πας και του λες ξέρεις εγώ την απόφαση την πήρα...δεν με ενδιαφέρει καν η γνώμη σου..και για να το λήξω εδώ επειδή κουράστηκα η τελική απόφαση ανήκει στην εύα αν θέλει όμως να λέγεται συνειδητοπιημένη απόφαση ας ρώταγε και το στέφανο για να έχει όλα τα δεδομένα..
εγώ το λήγω εδώ..δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο....
anastasia20
anastasia20
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 7 από 8 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης