Edem Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Το -πολύγωνο πλέον- της σειράς

+54
mariannitaki
sarita
annoula!
JESSIE
ΤΖΕΛΑ
pelopidas
Χρύσα
loukasnora
Goofy!
tinaki18
melitaki-evaki
aggeliki
at
T2eNnh
ouki_loukanorikhgiamiazwh
anastasia20
mimi
Ελένα
xara
annaki
manos 4 ever!!
anna90
mina
jim7
stefmel4ever
ilaeira
loukitsa
Izabella29
LYDIA
KonstantinaA
nicole
Black rose
Ezantakou
spy
Foulitsa
Melita4ever
iloveeva+manos!!
soso
Ntinaki1
CineFreak
Jennifer
viviP
laoura
ΡΕΓΓΙΝΑ
Cancoon
Clarabelle
elli
Καρ-Mik
hionati
evanna
Doris_
evangeliap2808
KatsaroYpotheto
mimi_loukas+nora
58 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 13 Επιστροφή  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Το -πολύγωνο πλέον- της σειράς - Σελίδα 2 Empty Απ: Το -πολύγωνο πλέον- της σειράς

Δημοσίευση από viviP Τρι Μαρ 16, 2010 11:51 am

ΜΗ ΖΟΡΙΖΕΣΤΕ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ. ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ Ο ΜΑΝΟΣ & Ο ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΘΑ
ΕΚΤΙΜΗΣΟΥΝ ΒΑΘΕΙΑ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟ, ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΟΛΛΗΤΑΡΙΑ ΚΑΙ
ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΘΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΤΑ
ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ "ΕΔΕΜ" & ΘΑ ΖΗΣΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΚΑΛΑ & ΜΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ
:D
viviP
viviP
Τουρίστας
Τουρίστας

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Το -πολύγωνο πλέον- της σειράς - Σελίδα 2 Empty Απ: Το -πολύγωνο πλέον- της σειράς

Δημοσίευση από Clarabelle Τρι Μαρ 16, 2010 11:53 am

viviP έγραψε:ΜΗ ΖΟΡΙΖΕΣΤΕ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ. ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ Ο ΜΑΝΟΣ & Ο ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΘΑ
ΕΚΤΙΜΗΣΟΥΝ ΒΑΘΕΙΑ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟ, ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΟΛΛΗΤΑΡΙΑ ΚΑΙ
ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΘΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΤΑ
ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ "ΕΔΕΜ" & ΘΑ ΖΗΣΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΚΑΛΑ & ΜΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ
:D


Καλόgelio gelio gelio
Σε ένα κοινόβιο στη Σουηδία
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Το -πολύγωνο πλέον- της σειράς - Σελίδα 2 Empty Απ: Το -πολύγωνο πλέον- της σειράς

Δημοσίευση από Jennifer Τρι Μαρ 16, 2010 12:16 pm

KatsaroYpotheto έγραψε:
Απλά και λιτά:
Εύα - Στέφανος / Μάνος - Μελίτα είναι ο μόνος τρόπος να δημιουργηθούν 2 ζευγάρια!
Για να μιλάμε για ρεαλισμό μόνο το Εύα - Στέφανος μπορεί να μείνει αν μείνει ένα ζευγάρι αλλιως 4 άνθρωποι μόνοι τους, οτιδηποτε αλλο είναι για τούρτες!


Egω ψηφιζω το συνδιασμο
Μάνος-Μελίτα
Στέφανος-Εύα

1)Λατρευω Μάνο-Μελίτα
2)Προσπαθω με το ζόρι να μην τρελαθώ με Ξυλά-Σταύρου
3)Δεν το μπορω το ζευγαρι Μάνος-Ευα
4)Παπα και Σταυρου εχουν πολυ λιγη χημεια και διπλα του η κοπελα παιζει χαλια!
4)Η Ευα θα είναι η απολυτη χαμένη γυρνόντας στο Μάνο
5)Ειναι γελοιο 2 εχθροι να μεγαλωνουν ο ενας το παιδι του αλλου!!Σε τι υγειες περιβαλλον θα μεγαλωνουν αυτα τα παιδια??

Τζίνα και mimi συμφωνώ μαζί σας. Θα ήταν πιο ρεαλιστικό αν τα τελικά ζευγάρια ήταν Στέφανος-Ευα και Μάνος-Μελίτα. Εκτός αυτού, πιστεύω πως ο Σταύρου ταιριάζει απίστευτα με την Ξυλά και ο Μπουγιούρης έχει καλύτερη χημεία με την Παπά!
Jennifer
Jennifer
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Το -πολύγωνο πλέον- της σειράς - Σελίδα 2 Empty Απ: Το -πολύγωνο πλέον- της σειράς

Δημοσίευση από Cancoon Τρι Μαρ 16, 2010 1:19 pm

hionati έγραψε:ο στεφανος δεν εχει δωσει δειγματα οτι κακομεταχειριζεται παιδια ή οτι θελει να κανει κακο στη νεφελη...συν του οτι δεν χρησιμοποιει τα παιδια για να πετυχει τους σκοπους τους...οποτε αφου η κορη του δεν κινδυνευει δεν εχει λογο να διαφωνει..το οτι δεν τον συμπαθει αυτος δε λεει κατι...ουτε τον οδυσσεα συμπαθουσε...δηλαδη η μελιτα θα μεινει μονη μεχρι να εγκρινει καποιον ο μανος???

Φυσικά δεν γνωρίζω πώς θα εξελίχθούν τα πράγματα στη συνέχεια, αλλά με βάση τα μέχρι τώρα συμφωνώ μαζί σου. Όχι μόνο δεν έχει δώσει τέτοια δείγματα ο Στέφανος, αλλά ευτυχώς έχει αλλάξει πάρα πολύ σε σχέση με τον άνθρωπο που ήταν όταν μας τον πρωτοσύστησαν - να 'ναι καλά η Μελίτα γι' αυτό βέβαια.

Επιπλέον φυσικά και κάθε διαζευγμένη γυναίκα με παιδί έχει δικαίωμα να ξαναπαντρευτεί και είναι γεγονός ότι η σχέση του πατριού με τον πραγματικό πατέρα του παιδιού ή θα είναι αδιάφορη ή θα είναι κακή και ανταγωνιστική. Δεν καταλαβαίνω, λοιπόν, γιατί το να μεγαλώσει ο Στέφανος το παιδί του Μάνου είναι αδιανόητο για τα ελληνικά οικογενειακά ήθη.
Cancoon
Cancoon
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Το -πολύγωνο πλέον- της σειράς - Σελίδα 2 Empty Απ: Το -πολύγωνο πλέον- της σειράς

Δημοσίευση από CineFreak Τρι Μαρ 16, 2010 1:24 pm

Από ό,τι έχω καταλάβει ... σεναριακά το πάνε για Μάνος-Εύα και Στέφανος-Μελίτα ...

αλλά νομίζω ότι στο τέλος της 3ης σεζόν μόνο ένα ζευγάρι από τα 2 θα έχει μείνει όρθιο -> Στέφανος - Μελίτα (μη βαράτε ντε έχω επιχείρημα!! BlackEye ) ...
Μάνος-Εύα είναι καταστροφικοί και αυτοκαταστροφικοί ... και εφόσον είναι οι πλέον ενδεδειγμένοι για σεναριακές ανατροπές, λόγω του παθιασμένου χαρακτήρα τους, πιστεύω ότι θα δημιουργήσουν καταστάσεις που θα οδηγήσουν στο τέλος τους (κυριολεκτικά GN2 Snif )... το είχα γράψει και σε ένα φανταστικό μου σενάριο, πιστεύω ότι θα μας αφήσουν χρόνους και το μωράκι θα το μεγαλώσει η Μελίτα με τον Στέφανο ... κι αυτό γιατί πιστεύω ότι εξ ορισμού οι σεναριογράφοι δεν θα κάνουν ΠΟΤΕ Εύα και Μάνο ευτυχισμένους ... τους έχουν γράψει ως "καταραμένους" ήρωες με σχέσεις εξάρτησης ... που όσο παλεύουν τις εξαρτήσεις και τα βιώματά τους, τόσο κάτι γίνεται και βυθίζονται ξανα σε αυτά ...
επίσης πιστεύω ότι Μανος-Στέφανος θα βγούν από ξαδέρφια μέχρι αδέρφια ... οπότε το να μεγαλώσει ο ένας το παιδί του άλλου αποκτά νόημα, λόγω συγγενειας ...
huhu
CineFreak
CineFreak
Τουρίστας
Τουρίστας

Θηλυκό Τόπος : Αθήνα
Ασχολίες : multitasking...

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Το -πολύγωνο πλέον- της σειράς - Σελίδα 2 Empty Απ: Το -πολύγωνο πλέον- της σειράς

Δημοσίευση από Clarabelle Τρι Μαρ 16, 2010 1:39 pm

CineFreak έγραψε:Από ό,τι έχω καταλάβει ... σεναριακά το πάνε για Μάνος-Εύα και Στέφανος-Μελίτα ...

αλλά νομίζω ότι στο τέλος της 3ης σεζόν μόνο ένα ζευγάρι από τα 2 θα έχει μείνει όρθιο -> Στέφανος - Μελίτα (μη βαράτε ντε έχω επιχείρημα!! BlackEye ) ...
Μάνος-Εύα είναι καταστροφικοί και αυτοκαταστροφικοί ... και εφόσον είναι οι πλέον ενδεδειγμένοι για σεναριακές ανατροπές, λόγω του παθιασμένου χαρακτήρα τους, πιστεύω ότι θα δημιουργήσουν καταστάσεις που θα οδηγήσουν στο τέλος τους (κυριολεκτικά GN2 Snif )... το είχα γράψει και σε ένα φανταστικό μου σενάριο, πιστεύω ότι θα μας αφήσουν χρόνους και το μωράκι θα το μεγαλώσει η Μελίτα με τον Στέφανο ... κι αυτό γιατί πιστεύω ότι εξ ορισμού οι σεναριογράφοι δεν θα κάνουν ΠΟΤΕ Εύα και Μάνο ευτυχισμένους ... τους έχουν γράψει ως "καταραμένους" ήρωες με σχέσεις εξάρτησης ... που όσο παλεύουν τις εξαρτήσεις και τα βιώματά τους, τόσο κάτι γίνεται και βυθίζονται ξανα σε αυτά ...
επίσης πιστεύω ότι Μανος-Στέφανος θα βγούν από ξαδέρφια μέχρι αδέρφια ... οπότε το να μεγαλώσει ο ένας το παιδί του άλλου αποκτά νόημα, λόγω συγγενειας ...
huhu


Ας μας πουν οτι θα μείνουμε να παρακολουθούμε το love story απ το πουθενά που καμιά σχέση δεν εχει μ αυτό που ξεκινήσαμε να βλέπουμε να τις κλείσουμε τις τηλεοράσεις απο τώρα να μην τραβιόμαστε βρε αδελφέ ένα χρόνο ακόμη για το απόλυτο τίποτα.
Εγώ πιστεύω οτι τελικά αυτό που θα δούμε είναι η διαδρομή των έξι της παρέας και οι υπόλοιπες ιστορίες είναι παράπλευρες.
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Το -πολύγωνο πλέον- της σειράς - Σελίδα 2 Empty Απ: Το -πολύγωνο πλέον- της σειράς

Δημοσίευση από KatsaroYpotheto Τρι Μαρ 16, 2010 1:41 pm

Σιγά μην πεθάνουν 2 από τους 6 πρωταγωνιστές! Μήπως να πάρουν και ο Στέφανος με τη Μελίτα τη φεγγαρόπετρα και τη θέση τους στην παρέα? Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα!

Άλλωστε τόσο ο Μάνος όσο και η Εύα (πιο πολύ η Εύα απο το Μάνο) είναι χαρακτήρες που τους ξέρουμε καλά, βλέπουμε την πορεία τους προς μια καλύτερη ζωή και νιώθουμε την επιθυμία τους να βρουν τη δική τους εδέμ!

Προσωπικά πιστεύω ότι επειδή ακριβώς αυτό το πολυπόθητο Εύα-Μάνος θα γίνει στο τέλος, αυτό θα γίνει επειδή ο Στέφανος θα στραφεί εναντίον της παρέας κι έτσι θα εξιλεωθεί κι ο Μάνος κατά κάποιο τρόπο.. Είναι ευφυέστατοι άλλωστε οι σεναριογράφοι και το έχουν αποδείξει στο παρελθόν, δεν νομίζω να φτάσουν μέχρι και να σκοτώσουν τους δύο πιο ενδιαφέροντες ήρωες μόνο και μόνο για να ευδοκιμήσει ένα ζευγάρι που μας προεκυψε εντελώς ξαφνικά κι από το πουθενά!

Και ακριβώς επειδή το παιδί ΔΕΝ είναι του Μάνου αλλά του Στέφανου το Στέφανος-Μελίτα είναι ο πιο αδύναμος κρίκος, είναι μια ιστορία που ξεκίνησε βρώμικα πίσω απο την πλάτη της Εύας και συνεχίζεται εξίσου παράνομα με τους χαρακτήρες να κάνουν όλο και περισσότερο αυτά που οι ίδιοι έκραζαν χωρίς να έχουν κανένα δικαιολογητικό!

Το Εύα-Μάνος έχει μια τεράστια ιστορία πίσω του και, αν και όχι τόσο μεγάλη, την ίδια ιστορία έχει και το Εύα-Στέφανος αλλά και το Μάνος-Μελίτα, απλώς το τελευταίο το έκαψαν δεδομένου ότι "η πλαστική πέτυχε" όπως δήλωσε και η Μελίτα..

Συνεπώς αν υποθέσουμε ότι θα προκύψει έστω και ένα ζευγάρι αυτό θα είναι κάποιο από τα Εύα-Στέφανος ή Εύα-Μάνος μια και σίγουρα όλοι στην παρέα στο τέλος θα έχουν βρει τη δική τους εδέμ!

KatsaroYpotheto
KatsaroYpotheto
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Στο δικό μου ροζ συννεφάκι :p
Ασχολίες : Playing referee between my heart and my mind..

https://www.facebook.com/PeriklisKassandrinos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Το -πολύγωνο πλέον- της σειράς - Σελίδα 2 Empty Απ: Το -πολύγωνο πλέον- της σειράς

Δημοσίευση από Ntinaki1 Τρι Μαρ 16, 2010 1:53 pm

Μπορεί CineFreak να γίνει όπως λες και εγώ έτσι το έχω σκεφτεί κατά καιρούς. Είναι και ένα όνειρο της Εύας που υπάρχει κάβα, ότι η Μαρίλια είχε γίνει γιατρός και ο Μάνος και η Εύα είχαν πεθάνει αλλά δεν ξέρω αν θα γίνει βέβαια γιατί αυτοί ό,τι θέλουν γράφουν και ξεχνούν τα μισά απο αυτά που ήδη έχουν γράψει. Έχουν πέσει και στο παρελθόν κάτι ατάκες τύπου " Η Εύα δεν θα προλάβει να γεράσει" τις οποίες τις ξέχασαν. Αλλά την προηγούμενη εβδομάδα έβγαλαν πάλι από το συρτάρι την ατάκα του Ρούσσου που είχε πει και στο παρελθόν ότι η Εύα θα γυρίσει στον Μάνο μόλις αυτός πιάσει πάτο.
Ότι θα γυρίσει αυτή στον Μάνο είναι σίγουρο.Το θέμα είναι πόσο θα αντέξουν γιατί αποκλείεται να μην τσακωθούν μέχρι το τέλος της σειράς. Άσε που κάποια στιγμή ο Μάνος θα μάθει για Στέφανο και Μελίτα και θα κάνει θέμα για την Νεφέλη. Είναι δυνατόν να μείνουν Μάνος Εύα μια χαρά χωρίς τσακωμούς;
Εξάλλου βλέπουμε μια δραματική (υποτίθεται) σειρά δεν μπορεί όλα στο τέλος να είναι ρόδινα.
Και για μένα Στέφανος και Μελίτα πρέπει να είναι μαζί όχι μόνο επειδή είμαι φαν, αλλά γιατί έτσι και αλλιώς η ιστορία πια εκεί πάει. Η Μελίτα τον ξεπέρασε τον Μάνο, θέλει τον Στέφανο, ο Στέφανος κακά τα ψέμματα θέλει την Μελίτα και πιστεύω ότι πρέπει να τον ζήσουν τον έρωτά τους επιτέλους ελεύθεροι από κόντρες οικογενειών, από διάφορα. Στο φινάλε στην Εύα και στον Μάνο δόθηκαν αμέτρητες ευκαιρίες να είναι μαζί τόσα χρόνια αλλά οι ίδιοι τα κατέστρεψαν όλα ( καταστροφικοί -αυτοκαταστροφικοί). Στην Μελίτα και τον Στέφανο πάντα υπήρχε ένα πρόβλημα. Δεν τους έχουμε δει ποτέ σε χαλαρές στιγμές μόνους τους ( πέρα από μια νύχτα στο σπίτι του) πάντα υπήρχε ένα θέμα ο Ρούσσος με την Αντιγόνη, η παρέα και τι θα πει αν μαθευτεί, η εγκυμοσύνη που έτυχε. Και πιστεύω ότι χωρίς προβλήματα μια χαρά θα τα καταφέρουν. Να βγει και το κερί από το μπαούλο... όχι τίποτα αλλά είναι κρίμα να μείνει εκεί μέσα!
Ntinaki1
Ntinaki1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς
Ασχολίες : Πολλές και διάφορες

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Το -πολύγωνο πλέον- της σειράς - Σελίδα 2 Empty Απ: Το -πολύγωνο πλέον- της σειράς

Δημοσίευση από soso Τρι Μαρ 16, 2010 1:54 pm

laoura έγραψε:Από τη στιγμή που υπάρχουν παιδιά είναι δύσκολο να δούμε 2 ζευγάρια. Μια λύση είναι να προκύψει ένα ζευγάρι, μια γυναίκα μόνη τουλάχιστον όσο θα δούμε εμείς και ένας νεκρός άνδρας

Αυτη τη λύση κι εγώ την έχω σκεφτεί..
Ειδικά,αν το μόνο που ενδιαφερει τους συγγραφείς (!) είναι η πραγματοποίηση των επιθυμιών της τηλεοπτικής πλειοψηφίας..
Γιατί το μόνο ρεαλιστικό σεναριο μακράν,είναι ο καθένας σπίτι του!(και τα σπίτια σε απόσταση)
Και για μενα, το σενάριο " ευτυχές τουρλουμπούκι" δεν παίζει καν στο μυαλό τους..
Ειναι αρκετά σοβαροί ανθρωποι,για να καταλήξουν σ αυτο το τραγελαφικό φινάλε!
Όσο για το περιβόητο δίλημμα,η Ευα με το Μανο -σε όλα τα επίπεδα,χημείας και ιστορίας- για μενα υπερτερουν..
Ομως,δυστυχώς,η ιστορία τους,ΥΠΕΡφορώθηκε με μπαράζ ακραίων εως και σοκαριστικών γεγονότων,κάποια απ τα οποία δεν καταλαβα ποτέ ,γιατί προστέθηκαν..
Έτσι,αρκετοί τηλεθεατές φιλικά διακείμενοι στην Ευα,ΔΕΝ θελουν να επιστρέψει σε καμια περίπτωση στον κ.Λυτρα,και την προτιμούν είτε με το Στεφανο,είτε μόνη!(Μην ξαναπώ για τον Γεωργούλη,θα γίνω γραφική)
Απ την άλλη,νομίζω,ότι όσοι συμπαθούν Μελίτα,είναι μαζικά υπέρ Στεφανου!
Οι πολλαπλοί συνδυασμοί το μόνο που πέτυχαν ως τώρα ειναι, όπως καποιοι από πέρυσι ήθελαν το Μανο και τη Μελίτα,έτσι και φέτος κάποιοι (άλλοι ή ίδιοι) να θέλουν το Στεφανο με την Ευα (και να τους απολαμβανουν περισσότερο ως ζευγος)..
Γι αυτό,ίσως,το μόνο ζευγαρι με καθολική αποδοχή είναι η Νόρα και ο Λουκας με μεγαλη διαφορά και-κυρίως- μεγαλη μοναξιά στην κορυφή των προτιμήσεων..
Δε μου φαινεται δίκαιο δραματουργικά,να δικαιωθεί ο έρωτας dt σε σχεση μ αυτόν που από τα πρώτα επεισόδια παρακολουθώ την εξέλιξή του (προς τα πάνω/προς τα κάτω),ούτε ο κατι σαν/μη Μανος και η κατι σαν/μη Ευα εις βαρος των πρωτότυων και απ την αρχή παρόντων..
Αλλά δε με απασχολεί αυτό..Καθόλου!
Με απασχολεί αποκλειστικά στο τέλος η Ευα να ναι δυνατη κι ευτυχισμενη.. Κι αυτό είναι το μόνο που (ως τηλεθεάτρια) δε διαπραγματευομαι..


Υγ,Και πόσο καλύτερα θα ταν όλα, αν ο Στεφανούκος ΔΕΝ ηταν ο πρωην της Ευας και μόλις πατέρας του παιδιού της,κι ήταν απλά ένας εχθρός του Κοσμαγαπητου/ένας παλιός συμμαθητής/ ή-έστω- ένας γείτονας;;;;;;;
soso
soso
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : ΧΛΟΕΡΟΣ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Το -πολύγωνο πλέον- της σειράς - Σελίδα 2 Empty Απ: Το -πολύγωνο πλέον- της σειράς

Δημοσίευση από Cancoon Τρι Μαρ 16, 2010 1:58 pm

CineFreak έγραψε:Από ό,τι έχω καταλάβει ... σεναριακά το πάνε για Μάνος-Εύα και Στέφανος-Μελίτα ...

αλλά νομίζω ότι στο τέλος της 3ης σεζόν μόνο ένα ζευγάρι από τα 2 θα έχει μείνει όρθιο -> Στέφανος - Μελίτα (μη βαράτε ντε έχω επιχείρημα!! BlackEye ) ...
Μάνος-Εύα είναι καταστροφικοί και αυτοκαταστροφικοί ... και εφόσον είναι οι πλέον ενδεδειγμένοι για σεναριακές ανατροπές, λόγω του παθιασμένου χαρακτήρα τους, πιστεύω ότι θα δημιουργήσουν καταστάσεις που θα οδηγήσουν στο τέλος τους (κυριολεκτικά GN2 Snif )... το είχα γράψει και σε ένα φανταστικό μου σενάριο, πιστεύω ότι θα μας αφήσουν χρόνους και το μωράκι θα το μεγαλώσει η Μελίτα με τον Στέφανο ... κι αυτό γιατί πιστεύω ότι εξ ορισμού οι σεναριογράφοι δεν θα κάνουν ΠΟΤΕ Εύα και Μάνο ευτυχισμένους ... τους έχουν γράψει ως "καταραμένους" ήρωες με σχέσεις εξάρτησης ... που όσο παλεύουν τις εξαρτήσεις και τα βιώματά τους, τόσο κάτι γίνεται και βυθίζονται ξανα σε αυτά ...
επίσης πιστεύω ότι Μανος-Στέφανος θα βγούν από ξαδέρφια μέχρι αδέρφια ... οπότε το να μεγαλώσει ο ένας το παιδί του άλλου αποκτά νόημα, λόγω συγγενειας ...
huhu

Πολύ καλό και αυτό το σενάριο. Μ' αρέσει.
Cancoon
Cancoon
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Το -πολύγωνο πλέον- της σειράς - Σελίδα 2 Empty Απ: Το -πολύγωνο πλέον- της σειράς

Δημοσίευση από iloveeva+manos!! Τρι Μαρ 16, 2010 2:07 pm

κιεγω θελω την ευα οπωσδηποτε με οποιοδηποτε τροπο καλα κιευτυχισμενη!!το εχουν παρακανει μαυτη τη γυναικα...της εχουν παραφορτωσει αδικιες σε βαρος ειτε με τη σχεση στεφανου-μελιτας ειτε με τον μανο που της εχει κανει τα απιστευτα!οπωσ επισης στο παρελθον τησ φορτωσαν λιγα αλλα πολυ τραγικα λαθη εκμερους της!οσο για το σεναριο να πεθανει καποιος αντρας δεν θελω να ειναι μανος η στεφανος....ειδικα ο μανος!!θελω οπωσδηποτε μανο ευα μαζι αλλα καλα!!!οσο λαθη κ ναχει κανει ο μανος εισβαρος ..απλα ειναι η τρελα που θελουν να μας δειξουν για ενα ερωτα κ γιαυτο πρεπει να καταληξουν μαζι...για τη νορα-λουκακο απλα δεν μου πολυκολλαει να καταληξουν μαζι...
iloveeva+manos!!
iloveeva+manos!!
Τουρίστας
Τουρίστας

Θηλυκό Τόπος : ΠΑΤΡΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Το -πολύγωνο πλέον- της σειράς - Σελίδα 2 Empty Απ: Το -πολύγωνο πλέον- της σειράς

Δημοσίευση από Clarabelle Τρι Μαρ 16, 2010 2:29 pm


Αυτό που ενδιαφέρει κυρίως εμένα είναι να δω διαδρομές των έξι της παρέας. Γι αυτούς άλλωστε ξεκίνησα να βλέπω τη σειρά και αυτοί εξακολουθούν να με ενδιαφέρουν.

Βλέπω οτι δύσκολα ή όχι το θέμα του Λουκά και της Νόρας δρομολογήθηκε και θα προχωρήσει.

Βλέπω το Νικόλα και τη Δάφνη να κάνουν τη δική τους δύσκολη διαδρομή που ακόμη δεν έχει ξεκαθαρίσει αλλά πιστεύω οτι τελικά θα είναι μαζί και τα πράγματα θα καταλήξουν όταν λύσουν τα προβλήματά τους σαν ζευγάρι.

Αυτό που δεν ξέρω είναι που οδηγείται ο ρόλος του Μάνου, και νομίζω οτι και μ αυτόν κάποια στιγμή θα έρθει η κάθαρση. Έχει φορτωθεί άπειρα αμαρτήματα και περιμένω να δω πως θα εξελιχθεί.

Μακράν ο πιο ενδιαφέρων χαρακτήρας της σειρας η Εύα κάνει σταθερή διαδρομή και αυτό που κυρίως θέλω να δω είναι να καταλήξει ευτυχισμένη γιατί συνήθως οι ήρωες που υφίστανται τις μεγαλύτερες ταλαιπωρίες και κάνουν τις μεγαλύτερες θυσίες δικαιώνονται.

Στο πλάι αυτών των έξι οι υπόλοιποι σίγουρα κάνουν τις διαδρομές τους και συνδέονται με τους κεντρικούς ήρωες
Δεν θα ήθελα να δω δύο ζευγάρια να προκύπτουν απ το τετράγωνο-τουρλουμπούκι που ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί έπρεπε να δημιουργηθεί και να δώσει τόσο σαπουνοπερικο τόνο στη σειρά. Θα ήθελα κανένα ή ένα ζευγάρι να προκύψει απ τα τέσσερα άτομα και σίγουρα να περιλαμβάνει την Εύα. Είναι η ηρωίδα που αγάπησε έντονα και κάποια στιγμή κάποιος απ τους δύο άχρηστους ήρωες της σειράς πρέπει να της ανταποδώσει την αγάπη που έδωσε, μιας και μέχρι τώρα παίρνει ανταπόδωση για τα άσχημα που έκανε αλλά για τα καλά δεν έχει πάρει το παραμικρό.

Αν προσπαθήσουμε να έχουμε τον όποιο ρεαλισμό έχει απομείνει θα έλεγα μάλλον ο Στέφανος ή ο Μάνος ο ''κακός'' της ιστορίας και η Εύα με τον άλλον. Άλλωστε η Μελίτα είναι επίπεδη σαν χαρακτήρας και μικρής εμβέλειας και κάποτε πρέπει να κανει και κάτι μόνη. Δεν μπορεί να ακολουθεί τη διαδρομή της Εύας και μόνο.
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Το -πολύγωνο πλέον- της σειράς - Σελίδα 2 Empty Απ: Το -πολύγωνο πλέον- της σειράς

Δημοσίευση από Cancoon Τρι Μαρ 16, 2010 2:44 pm

Clarabelle έγραψε:

Αν προσπαθήσουμε να έχουμε τον όποιο ρεαλισμό έχει απομείνει θα έλεγα μάλλον ο Στέφανος ή ο Μάνος ο ''κακός'' της ιστορίας και η Εύα με τον άλλον. Άλλωστε η Μελίτα είναι επίπεδη σαν χαρακτήρας και μικρής εμβέλειας και κάποτε πρέπει να κανει και κάτι μόνη. Δεν μπορεί να ακολουθεί τη διαδρομή της Εύας και μόνο.
[/color][/size][/font][/b]

Αν αρχίσουν αυτοί οι μανιχαισμοί περί καλών - κακών, η σειρά θα μετατραπεί σε κακόγουστη κωμωδία. Προσωπικά τη Μελίτα μόνο επίπεδη δεν τη θεωρώ κι ελπίζω να καταλήξει με τον έρωτά της.
Cancoon
Cancoon
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Το -πολύγωνο πλέον- της σειράς - Σελίδα 2 Empty Απ: Το -πολύγωνο πλέον- της σειράς

Δημοσίευση από KatsaroYpotheto Τρι Μαρ 16, 2010 2:49 pm

Μόνο που κατά εναν περίεργο τρόπο ο έρωτας της προέκυψε αφότου είδε πόσο καλά περνάει μαζί του η Εύα! Ηθελε να πάρει δοκιμασμένο υλικό και πάλι ε? Αυτά που κάνει είναι τα κλασσικά μουλωχτά δεν έχει κανέναν ενδιαφέρον, είναι όλα τετριμμένα! Άλλωστε με τον Μάνο την τελείωσαν και με τον Στέφανο προέκυψε εντελώς ξεκάρφωτα και ξαφνικά μόνο και μόνο μέσα απο το πείσμα της να την πει στην Εύα. Είναι ποτέ δυνατόν να ευδοκιμήσει τέτοια σχέση?

Για αυτό λέω ότι το Στέφανος - Μελίτα είναι ο πιο αδύναμος κρίκος!

Και βεβαια θα συμφωνήσω με τη soso ότι "Με απασχολεί αποκλειστικά στο τέλος η Ευα να ναι δυνατη κι ευτυχισμενη.. Κι αυτό είναι το μόνο που (ως τηλεθεάτρια) δε διαπραγματευομαι.." και με την Clarabelle ότι "Θα ήθελα κανένα ή ένα ζευγάρι να προκύψει απ τα τέσσερα άτομα και σίγουρα να περιλαμβάνει την Εύα. Είναι η ηρωίδα που αγάπησε έντονα και κάποια στιγμή κάποιος απ τους δύο άχρηστους ήρωες της σειράς πρέπει να της ανταποδώσει την αγάπη που έδωσε, μιας και μέχρι τώρα παίρνει ανταπόδωση για τα άσχημα που έκανε αλλά για τα καλά δεν έχει πάρει το παραμικρό."

KatsaroYpotheto
KatsaroYpotheto
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Στο δικό μου ροζ συννεφάκι :p
Ασχολίες : Playing referee between my heart and my mind..

https://www.facebook.com/PeriklisKassandrinos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Το -πολύγωνο πλέον- της σειράς - Σελίδα 2 Empty Απ: Το -πολύγωνο πλέον- της σειράς

Δημοσίευση από Clarabelle Τρι Μαρ 16, 2010 2:51 pm

Cancoon έγραψε:
Clarabelle έγραψε:

Αν προσπαθήσουμε να έχουμε τον όποιο ρεαλισμό έχει απομείνει θα έλεγα μάλλον ο Στέφανος ή ο Μάνος ο ''κακός'' της ιστορίας και η Εύα με τον άλλον. Άλλωστε η Μελίτα είναι επίπεδη σαν χαρακτήρας και μικρής εμβέλειας και κάποτε πρέπει να κανει και κάτι μόνη. Δεν μπορεί να ακολουθεί τη διαδρομή της Εύας και μόνο.
[/color][/size][/font][/b]

Αν αρχίσουν αυτοί οι μανιχαισμοί περί καλών - κακών, η σειρά θα μετατραπεί σε κακόγουστη κωμωδία. Προσωπικά τη Μελίτα μόνο επίπεδη δεν τη θεωρώ κι ελπίζω να καταλήξει με τον έρωτά της.


Τώρα να μη μιλήσουμε για κακόγουστες κωμωδίες γιατί η πρώτη απ όλες είναι αυτός ο έρωτας της Μελίτας
Έκλαιγε έσκουζε και απειλούσε την Εύα οτι θα τη βρει απέναντι αν πειράξει το Μάνο και μόλις είδε το νέο της φίλο έπεσε με τα μούτρα
Ο Στέφανος δε που ήρθε να διεκδικησει την Εύα, που έβαλε να τον πυροβολήσουν για να κοιμηθεί μαζί της, που κατέστρωνε σχέδια και τρομοκρατούσε για να μην την αφήσει να παντρευτεί, μόλις τη μύρισε την ερωτεύτηκε λες και είναι κανισάκι όταν μάλιστα δύο επεισόδια πίσω τον είχαμε δει να σκέπτεται την Εύα και να μονολογεί θα σε χάσω.
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Το -πολύγωνο πλέον- της σειράς - Σελίδα 2 Empty Απ: Το -πολύγωνο πλέον- της σειράς

Δημοσίευση από Melita4ever Τρι Μαρ 16, 2010 3:02 pm

Ενοείται Στέφανος-Μελίτα και Μάνος-Εύα!

Melita4ever
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Το -πολύγωνο πλέον- της σειράς - Σελίδα 2 Empty Απ: Το -πολύγωνο πλέον- της σειράς

Δημοσίευση από Cancoon Τρι Μαρ 16, 2010 3:04 pm

Clarabelle έγραψε:
Cancoon έγραψε:
Clarabelle έγραψε:

Αν προσπαθήσουμε να έχουμε τον όποιο ρεαλισμό έχει απομείνει θα έλεγα μάλλον ο Στέφανος ή ο Μάνος ο ''κακός'' της ιστορίας και η Εύα με τον άλλον. Άλλωστε η Μελίτα είναι επίπεδη σαν χαρακτήρας και μικρής εμβέλειας και κάποτε πρέπει να κανει και κάτι μόνη. Δεν μπορεί να ακολουθεί τη διαδρομή της Εύας και μόνο.
[/color][/size][/font][/b]

Αν αρχίσουν αυτοί οι μανιχαισμοί περί καλών - κακών, η σειρά θα μετατραπεί σε κακόγουστη κωμωδία. Προσωπικά τη Μελίτα μόνο επίπεδη δεν τη θεωρώ κι ελπίζω να καταλήξει με τον έρωτά της.


Τώρα να μη μιλήσουμε για κακόγουστες κωμωδίες γιατί η πρώτη απ όλες είναι αυτός ο έρωτας της Μελίτας
Έκλαιγε έσκουζε και απειλούσε την Εύα οτι θα τη βρει απέναντι αν πειράξει το Μάνο και μόλις είδε το νέο της φίλο έπεσε με τα μούτρα
Ο Στέφανος δε που ήρθε να διεκδικησει την Εύα, που έβαλε να τον πυροβολήσουν για να κοιμηθεί μαζί της, που κατέστρωνε σχέδια και τρομοκρατούσε για να μην την αφήσει να παντρευτεί, μόλις τη μύρισε την ερωτεύτηκε λες και είναι κανισάκι όταν μάλιστα δύο επεισόδια πίσω τον είχαμε δει να σκέπτεται την Εύα και να μονολογεί θα σε χάσω.

Αρκούν 3 δευτερόλεπτα για να ερωτευτείς! Και αυτός είναι ο λόγος που αυτός ο έρωτας πρέπει να έχει αίσιο τέλος: είναι καθαρός έρωτας, έλξη και πάθος και όχι μια σχέση που σερνόταν επί χρόνια, με όλα αυτά τα αρρωστημένα που είδαμε ανάμεσα στον Μάνο και την Εύα.
Πάντως κι εγώ θέλω να είναι η Εύα ευτυχισμένη - με τον Μάνο που θα έχει κάνει στροφή ζωής, με έναν άλλο άντρα, δεν ξέρω. Αυτό δεν συνεπάγεται ότι δυο τόσο ερωτευμένοι άνθρωποι όπως η Μελίτα και ο Στέφανος δεν αξίζουν και δεν μπορούν να είναι μαζί.
Cancoon
Cancoon
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Το -πολύγωνο πλέον- της σειράς - Σελίδα 2 Empty Απ: Το -πολύγωνο πλέον- της σειράς

Δημοσίευση από Cancoon Τρι Μαρ 16, 2010 3:05 pm

Melita4ever έγραψε:Ενοείται Στέφανος-Μελίτα και Μάνος-Εύα!

Ναι ναι - το ψηφίζω αυτό.
Cancoon
Cancoon
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Το -πολύγωνο πλέον- της σειράς - Σελίδα 2 Empty Απ: Το -πολύγωνο πλέον- της σειράς

Δημοσίευση από soso Τρι Μαρ 16, 2010 3:05 pm

KatsaroYpotheto έγραψε: και με την Clarabelle ότι "Θα ήθελα κανένα ή ένα ζευγάρι να προκύψει απ τα τέσσερα άτομα και σίγουρα να περιλαμβάνει την Εύα. Είναι η ηρωίδα που αγάπησε έντονα και κάποια στιγμή κάποιος απ τους δύο άχρηστους ήρωες της σειράς πρέπει να της ανταποδώσει την αγάπη που έδωσε, μιας και μέχρι τώρα παίρνει ανταπόδωση για τα άσχημα που έκανε αλλά για τα καλά δεν έχει πάρει το παραμικρό."



Συμφωνώ απόλυτα!
Μπορεί την Ευα να χει μεγάλο ενδιαφερον να την παρακολουθεις ακόμη και μονή (τόνος στη λήγουσα),πράγμα όχι σύνηθες, γενικώς..
αλλά η Clarabelle το έθεσε τέλεια! : respect :
soso
soso
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : ΧΛΟΕΡΟΣ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Το -πολύγωνο πλέον- της σειράς - Σελίδα 2 Empty Απ: Το -πολύγωνο πλέον- της σειράς

Δημοσίευση από Foulitsa Τρι Μαρ 16, 2010 5:11 pm

Εγώ πέρισυ ήμουν υπέρ Μελίτας-Μάνου...Άφου οταν έφυγε η Μελίτα απο το σπίτι και ήρθε η εύα κόντεψα να τα βάψω μαύρα...Αυτό με ενοχλέι είναι οτι αισθάνομαι οτι αυτός ο έρωτας μεταξύ Μελίτας και Στέφανου δημιουργήθηκε πρώτον απο το πουθενά και δεύτερον σαν προοπτική για να βολέψουμε με κάποιον τη Μελίτα και με κάποιον το Στέφανο ώστε να αφήσουν την Εύα και το Μάνο ήσυχους..Εμένα απο την αρχή αυτό μου εβγαλε αυτη η ιστορία μεταξυ τους..Δεν μου αρέσουν μαζι(προσωπικη αποψη αυτη),προτιμούσα πολύ περισσότερο τη Μελίτα με το Μάνο,οι κοινές τους σκηνές ήταν απίστευτες!!!Αφού δεν συνεχιστηκε βέβαια η ιστοριά μετα τη διάλυση του γάμου της Εύας,καηκε...
'Οταν μας ήρθε ο Στεφανούκος εκ Παρισίων εγω κατάλαβα οτι έχουμε να κάνουμε με έναν άνθρωπο ο οποιος ήρθε να διεκδηκήσει τη γυναίκα που αγαπάει...θα επαναλάβω οτι ήρθε στην Ελλάδα με τη φωτογραφιά της στην τσέπη του,οτι έκανε τα πάντα για να της διαλύσει το γάμο,συν το οτι όποτε την κοιτάει λάμπει(καλα λάμπει και απο φυσικού του ο Σταυρου αλλα η με την Ξυλά αποθεώνεται..). Νόμιζα λοιπόν πως αυτή ήταν η λύτρωση της ήρωιδας μας,η συνειδητοποιηση οτι ο αντρας που αγαπούσε δεν την αγάπησε ποτέ,και η κατάληξη της με εναν ανδρα ο οποιος της έδωσε τα πάντα...Μόνο αυτό δεν είδαμε..
Εγω προσωπικά όσο ρομαντιη και αν είμαι θεωρω γελοιο να γυρισει η Ευα στο Μάνο μετα απο όλα όσα έχουν γίνει..Έπισης θεωρώ όλο το στόρυ Μελίτας Στέφανου πολύ προχειρο και ψευτικο..
Υποστηρίζω είτε να γίνει το μπαμ,και να γυρίσει ο Μάνος στη Μελίτα και η Εύα να μείνει με το Στέφανο είτε ο καθένας να τραβήξει το δρόμο του οπου κάποια στιγμη θα βρει την ευτυχια αλλα πέρα απο αυτον τον αχταρμα..!!
Αυτά....συγνωμη αν κούρασα...αλλα με αυτο το τετραγωνάκι έχω απογοητευτεί πολύ...
Foulitsa
Foulitsa
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Το -πολύγωνο πλέον- της σειράς - Σελίδα 2 Empty Απ: Το -πολύγωνο πλέον- της σειράς

Δημοσίευση από spy Τρι Μαρ 16, 2010 5:11 pm

laoura έγραψε:Από τη στιγμή που υπάρχουν παιδιά είναι δύσκολο να δούμε 2 ζευγάρια. Μια λύση είναι να προκύψει ένα ζευγάρι, μια γυναίκα μόνη τουλάχιστον όσο θα δούμε εμείς και ένας νεκρός άνδρας

Συμφωνώ. Αν θέλουν τουλάχιστον να υπάρχει μια αληθοφάνεια 2 ζευγάρια από το τετράγωνο δύσκολο να υπάρξουν. Επίσης έχω την αίσθηση πως ο Μάνος θα έχει δραματικό τέλος.
spy
spy
Τουρίστας
Τουρίστας


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Το -πολύγωνο πλέον- της σειράς - Σελίδα 2 Empty Απ: Το -πολύγωνο πλέον- της σειράς

Δημοσίευση από Ezantakou Τρι Μαρ 16, 2010 5:25 pm

Εντάξει πολιτισμένοι, πολιτισμένοι αλλά μέχρι κάποιο σημείο..
Δε ξέρω πως θα διαμορφωθούν τα ζευγάρια αλλά ΜΑΝΟΣ-ΕΥΑ και ΜΕΛΙΤΑ-ΣΤΕΦΑΝΟΣ μου κάνει λίγο σαπουνόπερα με τα όλα της..
Τι δηλαδή.. Ο Στέφανος θα παντρευτεί τη Μελίτα και ο Μάνος την Εύα, ο Μάνος θα μεγαλώνει το παιδί του Στέφανου ο Στέφανος θα μεγαλώνει το παιδί του Μάνου (Νεφέλη).. Τα Σαββατοκύριακα θα ανταλάσσουνε τα παιδιά για να περνάνε και λίγο χρόνο με τους βιολογικούς τους γονείς.. Η Μελίτα με την Εύα θα πηγαίνουνε κάθε Πέμπτη μετά τη δουλειά για ψώνια και θα λένε πόσο ευτυχισμένες είναι με τους άντρακλές τους.. Απο την άλλη ο Μάνος με τον Στέφανο θα μας βγούν και αδέλφια, θα ζητήσουν συγγνώμη ο ένας απο τον άλλον και θα πήγαίνουν κάθε Κυριακή πρωί για ψάρεμα, έτσι ώστε να αναπληρώσουν τον χαμένο χρόνο ως αδέλφια.. Κάθε κυριακή βράδυ, όλη η αγία τετράδα με τα παιδιά της θα μαζεύονται για δείπνο, θα λένε τα παλιά, θα γελάνε και τα παιδιά τους θα παίζουν μεταξύ τους.. Αργότερα τα παιδιά θα φωνάζουν ΜΑΜΑ και ΜΠΑΜΠΑ και θα απαντάνε όλοι μαζί (Στέφανος-Μελίτα-Εύα-Μάνος) στα παδιά τους "έλα μωρό μου νύσταξές?".. Και αυτοί ζήσαν καλά και εμείς καλήτερα..

Το θέατρο του παραλόγου είναι αυτό.. Δε νομίζω να τη βγάλουμε αυτή τη σεζόν με τα λογικά μας αν γίνουν όλα αυτά gelio
Ezantakou
Ezantakou
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Το -πολύγωνο πλέον- της σειράς - Σελίδα 2 Empty Απ: Το -πολύγωνο πλέον- της σειράς

Δημοσίευση από Clarabelle Τρι Μαρ 16, 2010 5:32 pm

Και αυτός είναι ο λόγος που αυτός ο έρωτας πρέπει να έχει αίσιο τέλος: είναι καθαρός έρωτας,

Ο έρωτας Στέφανου και Μελίτας μόνο καθαρός δεν είναι. Είναι μια σχέση που προέκυψε απ το απόλυτο ξεπούλημα συναισθημάτων.

Αν υποθέσουμε οτι ο Στέφανος συγκρατούσε τα αισθήματά του και του ήρθε ξαφνικό με την Μελίτα τότε θα έπρεπε να δούμε άρνηση συναισθημάτων να δούμε εσωτερική πάλη και μετά αποδοχή. Δεν μπορεί ένας άντρας που συγκρατούσε τον εαυτό του χρόνια ολόκληρα να παραδοθεί και να το αποδεχτεί σε μια νύχτα. Δεν υπάρχει αυτό... Απ την άλλη για να νιώσεις ξαφνικό έρωτα πρέπει να είσαι ανοιχτός. Ο Στέφανος δυό επεισόδια πριν μυρίσει το ταίρι του και ξελογιαστεί, έκανε σαν τρελός για την Εύα μάλλον δεν ήταν ανοιχτός συναισθηματικά για να του συμβεί.

Η Μελίτα απ την άλλη ήταν μια γυναίκα που μόλις είχε βγει από ένα ερωτικό τρίγωνο. Σ αυτές τις περιπτώσεις μια γυναίκα που έχει πληγωθεί αναπτύσει άμυνες που την κάνουν να μην θέλει με τίποτα να εμπλακεί με δεσμευμένο για να μην ξαναπληγωθεί. Αυτό δεν το είδα. Αντίθετα την είδα να την πέφτει στο Στέφανο, να τον ξεμοναχιάζει να διαβάζει ποιήματα που κανονικά έπρεπε να του τα έχει φέρει στο κεφάλι, να ψαρεύει την Εύα και άλλα τέτοια ευτράπελα που μου δείχνουν οτι όχι μόνο δεν είχε άμυνες αλλά πηγαινε και γυρεύοντας.

Τι να με πείσει λοιπόν οτι αυτή η γυναίκα δεν ερωτεύτηκε απο την εσωτερική της επιθυμία να εκδικηθεί στην Έύα. Τι να με πείσει λοιπόν για τα αισθήματα του Στέφανου. Όλη αυτή η ιστορία μοιάζει να δημιουργήθηκε για να βολευτεί κάπου η Μελίτα, διαφορετικά δεν μπορώ να την καταλάβω. Έχει σαθρό υπόβαθρο.
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Το -πολύγωνο πλέον- της σειράς - Σελίδα 2 Empty Απ: Το -πολύγωνο πλέον- της σειράς

Δημοσίευση από Black rose Τρι Μαρ 16, 2010 6:22 pm

Βρε παιδιά το πολύ πολύ να μπεί κι άλλος ένας και να γίνει πολύγωνο το σχηματάκι!!! gelio
Black rose
Black rose
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Aθήνα -7-

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Το -πολύγωνο πλέον- της σειράς - Σελίδα 2 Empty Απ: Το -πολύγωνο πλέον- της σειράς

Δημοσίευση από Cancoon Τρι Μαρ 16, 2010 6:51 pm

Clarabelle έγραψε:
Και αυτός είναι ο λόγος που αυτός ο έρωτας πρέπει να έχει αίσιο τέλος: είναι καθαρός έρωτας,

Ο έρωτας Στέφανου και Μελίτας μόνο καθαρός δεν είναι. Είναι μια σχέση που προέκυψε απ το απόλυτο ξεπούλημα συναισθημάτων.

Αν υποθέσουμε οτι ο Στέφανος συγκρατούσε τα αισθήματά του και του ήρθε ξαφνικό με την Μελίτα τότε θα έπρεπε να δούμε άρνηση συναισθημάτων να δούμε εσωτερική πάλη και μετά αποδοχή. Δεν μπορεί ένας άντρας που συγκρατούσε τον εαυτό του χρόνια ολόκληρα να παραδοθεί και να το αποδεχτεί σε μια νύχτα. Δεν υπάρχει αυτό... Απ την άλλη για να νιώσεις ξαφνικό έρωτα πρέπει να είσαι ανοιχτός. Ο Στέφανος δυό επεισόδια πριν μυρίσει το ταίρι του και ξελογιαστεί, έκανε σαν τρελός για την Εύα μάλλον δεν ήταν ανοιχτός συναισθηματικά για να του συμβεί.

Η Μελίτα απ την άλλη ήταν μια γυναίκα που μόλις είχε βγει από ένα ερωτικό τρίγωνο. Σ αυτές τις περιπτώσεις μια γυναίκα που έχει πληγωθεί αναπτύσει άμυνες που την κάνουν να μην θέλει με τίποτα να εμπλακεί με δεσμευμένο για να μην ξαναπληγωθεί. Αυτό δεν το είδα. Αντίθετα την είδα να την πέφτει στο Στέφανο, να τον ξεμοναχιάζει να διαβάζει ποιήματα που κανονικά έπρεπε να του τα έχει φέρει στο κεφάλι, να ψαρεύει την Εύα και άλλα τέτοια ευτράπελα που μου δείχνουν οτι όχι μόνο δεν είχε άμυνες αλλά πηγαινε και γυρεύοντας.


Αυτήν την εσωτερική πάλη, μας την έδωσαν οι σεναριογράφοι απλόχερα και αναλυτικότατα, τόσο με τον μονόλογο του Στέφανου προς τη μητέρα του όπου ο ίδιος παραδεχόταν ακριβώς αυτό που γράφεις - ότι άλλαξε η ζωή του σε μια νύχτα - όσο και στα επεισόδια που ακολούθησαν στα οποία προσπαθούσε να κρατηθεί μακριά από τη Μελίτα για να ολοκληρώσει τα σχέδιά του και μάλιστα της είχε πει "αν αγκαλιαστούμε τώρα δεν θα χωρίσουμε ποτέ". Μου κάνει εντύπωση που τα διαγράφεις όλα αυτά.
Ως προς τη Μελίτα, εγώ, όπως ανέλυσα, αυτό που εκτιμώ σ' αυτήν είναι ακριβώς το ότι δεν κρατάει άμυνες αλλά συνεχίζει να ψάχνει τα δυνατά συναισθήματα.
Τέλος επισημαίνω το εξής. Εγώ ανήκω στη μερίδα των τηλεθεατών που συμπαθεί τη Μελίτα και θεωρεί την Εύα εντελώς λαικοδεύτερη. Εν τούτοις, ελπίζω οι σεναριογράφοι να βρουν μια πολύ καλή λύση για την ιστορία της. Από την άλλη διαπιστώνω ότι η μερίδα των τηλεθεατών που συμπαθεί την Εύα θα έβγαζε άνετα την Μελίτα στο εκτελεστικό απόσπασμα και η σφοδρότητα αυτών των αρνητικών συναισθημάτων με έχει εκπλήξει πολύ δυσάρεστα.
Cancoon
Cancoon
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 13 Επιστροφή  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης