Edem Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Γενικές συζητήσεις

+62
pruedens
k@terinio-loukonoraki
maeveline
black_cat
aglaitsa
tzibirdika
ilectra
edem4ever
pasxalitsa
sarita
anna90
ioannaki48
xalkate
ale3ia_eva&nora!!!
LaurelRose
zoi18koi77
zwi
nora19
marakii
theva
evanna
lizzie
giwta007
νοριτσα
DESPOINA
fay
ntinafer
KAKOS LYKOS
l_aquila
μπουγιουριτσα
ειρηνη7
taradoula
gxnel
Kornilia_Petrakitsa
soso
fay66
fantina
dm10811
zeta88
nadiap
aggeliki
amcy
stephanos13
loukasnora
Antigoni!
alex1
trelli petrakitsa
evaki16
KaTeRiNaM
ProudMaslowqueen
JESSIE
katie007
zo0zo0ni
roria
nefelik
ΣΨ1
meroula
Καρ-Mik
MARINAKI_AGAPI_97
Δ.Μπέλλος
noraki_love_97
Clarabelle
66 απαντήσεις

Σελίδα 21 από 40 Επιστροφή  1 ... 12 ... 20, 21, 22 ... 30 ... 40  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 21 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από marakii Δευ Αυγ 01, 2011 12:52 pm

JESSIE έγραψε:Marakii αυτό λέω κι εγώ, η σειρά είναι πολυπρόσωπη και όλοι έχουν τη "σειρά" τους για να προβληθεί η ιστορία τους, αλλά παρ'όλ'αυτά ο Μάνος και η Εύα ήταν τα κυρίαρχα πρόσωπα τού πρώτου κύκλου και οι άλλοι ακολουθούσαν --δες και το σχετικό σχόλιο του ίδιου του Πετράκη. Βέβαια το κοινό ζητάει ένα μεγάλο έρωτα, τον οποίο ούτε ο Μάνος και η Εύα τον έζησαν, με τον τρόπο που θέλει ο κόσμος (ήταν πολύ πιο περίπλοκη η σχέση τους), ούτε ο Στέφανος και η Μελίτα, γιατί με τον έρωτα που έζησαν πλήγωσαν άλλους, οπότε στη συνείδηση του μεγαλύτερου μέρους του κοινού αναιρείται και αυτός ο έρωτας..... Οι σεναριογράφοι έδωσαν στο κοινό αυτο που ζητούσε με το Λουκά και τη Νόρα , έναν έρωτα αληθινό και αμοιβαίο, που δεν έβλαψε κανέναν απ'τους γύρω τους, και είναι σίγουρο οτι δεν πρόκειται να κλονιστεί από τίποτε. Οι "έντιμες" ερωτικές ιστορίες πήραν τη ρεβάνς απ'τον τρίτο κύκλο και μετά, η Εύα βρήκε το Λευτέρη, ο Στέφανος την Εριέττα, και περιμένουμε οι ιστορίες τους να ευοδωθούν στον τέταρτο κύκλο....
Γι'αυτό που λές για τον Αραβαντινό, είναι μάλλον σίγουρο οτι αυτό το ρόλο θα παίξει ο Κυρίτσης (οχι ο Αρζόγλου) απ'όσα τουλάχιστον διαβάζουμε....



Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 21 220721 Ναι ο Κυρίτσης μπερδεύτηκα....
marakii
marakii
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 21 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από dm10811 Δευ Αυγ 01, 2011 12:56 pm

Αδιαμφησβτητα η σχεση Ευας και Μανου υπηρξε κεντρικος αξονας στην αρχη του σιριαλ και αυτο φαινοταν...Ολοι οι ηρωες ασχολουνταν με το τι θα γινει με το τριγωνο Μανου-Ευας-Μελιτας και μετα με το τριγωνο Νικολας-Ευα-Δαφνη...Ομως απο ο,τι εχω καταλαβει και απο τη Βερα(κανω μια παραλληλια διοτι οι ιδιοι ανθρωποι το γραφουν) οι σεναριογραφοι ξεκινανε με κατι αλλα δεν κολλανει εκει...Οπως και με την Ελσα και τον Στεφανο αν δεν κανω λαθος...Εκεινοι ηταν <<οι πρωταγωνιστες>> απλα εκει δεν τους βγηκε οπως τους βγηκε με τον Μανο και την Ευα(τουλαχιστον οχι για τοσο καιρο) και γρηγορα η Ρεγγινα και ο Στρατος πηραν κεφαλι...Εδω ολοι οι ηρωες ειχαν αρκετη προβολη ακομα κι αν μετα η Δαφνη και ο Νικολας εμειναν λιγο στην αφανεια μιας και αποκατασταθηκε η σχεση τους...Ο Μανος και η Ευα ειχαν την μεταξυ τους ιστορια και ο Λουκας με τη Νορα ειχαν τον Στελιο...
Βεβαια συμφωνω απολυτα με τη JESSIE οταν λεει οτι η Νορα και ο Λουκας ουσιαστικα ειναι οι ''ασπιλοι'' χαρακτηρες της σειρας και οτι ηταν πολυ εξυπνο απο μερος των σεναριογραφων να επενδυσουν πανω τους...
dm10811
dm10811
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθηνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 21 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από Clarabelle Δευ Αυγ 01, 2011 1:34 pm

Κατά τη δική μου καθαρά προσωπική εκτίμηση τα μυστικά αφορούσαν μια παρέα έξι ανθρώπων όπου όμως ο κεντρικός άξονας ήταν οι πολύπλευρες και πολυσύνθετες προσωπικότητες του Μάνου και της Εύας η ιδιαίτερη σχέση που είχαν και τα μυστικά τους που αφορούσαν την τελευταία νύχτα στην κατασκήνωση

Αυτό ήταν το κεντρικό τους ζευγάρι που πάνω του έπλεξαν την ιστορία τους και κατάφεραν να πορώσουν και να διχάσουν κάτι που κατά τη γνώμη μου ήταν και το ζητούμενο. Επιπροσθέτως η επιτυχία της πρώτης σεζόν οφειλόταν κατά τη δική μου πάντοτε άποψη στο γεγονός ότι κάθε ένα απ τα μέλη της παρέας είχε μια ιστορία που συνδεόταν άμεσα με την κεντρική ιστορία οπότε τα τεκταινόμενα επηρέαζαν και αφορούσαν τις ζωές όλων και η πλοκή ήταν σφιχτοδεμένη.

Νομίζω ότι όταν προέκυψε η διαφορά με τον αδιαφιλονίκητο πρωταγωνιστή τους αποφασίστηκε η είσοδος του Σταύρου (δέκα μέρες πριν την είσοδό του στη σειρά γίνονταν δηλώσεις ότι κανένας άλλος απ το καστ της βέρας δεν θα μπει στα μυστικά) και επιχείρησαν να δημιουργήσουν με Στέφανο και Μελίτα το αντίπαλο δέος κάτι που όμως δεν έγινε ποτέ. Άλλωστε είχαν ήδη δρομολογήσει σχέση Μελίτας Οδυσσέα απ τα μισά του α κύκλου με σκοπό όπως πιστεύω κάποια στιγμή να λύσουν το τρίγωνο κάτι που επίσης δηλώνει οτι δεν υπήρχε πρόθεση να έρθει κάποιος ακόμη πρωταγωνιστής πριν δημιουργηθεί το θέμα με το Μπουγιούρη.

Όταν εκεί γύρω στα Χριστούγεννα έγινε πια φανερό ότι το νέο ζευγάρι δεν είχε την απαραίτητη απήχηση και γνωρίζοντας πια την αποχώρηση του Μπουγιούρη όπως οι ίδιοι μας είπαν απ τα mail άρχισαν να χτίζουν ερωτική ιστορία με Λουκά και Νόρα ενώ οι ίδιοι και πάλι είχαν δηλώσει ότι δεν θα γίνουν ζευγάρι πριν την αρχή της τρίτης σεζόν. Μαζί με την ιστορία της Εύας που κορυφώθηκε με την εγκυμοσύνη το γάμο και την προδοσία του Στέφανου και κράτησε το κομμάτι της πλοκής όσο ξετυλιγόταν η ερωτική ιστορία κέρδισαν το στοίχημα.

Οι ήρωες ήταν αγαπητοί επειδή ο Λουκάς ήταν καθαρός σαν ήρωας και λέω ο Λουκάς γιατί η Νόρα είχε κάνει με το Στέλιο το ‘’εγκληματάκι’’ της το οποίο ας μην ξεχνάμε δεν παραδέχτηκε ποτέ που όμως το πλήρωσε ώστε να έχει επέλθει η κάθαρση, και το ζευγάρι έγινε αποδεκτό απ το κοινό από άλλους με ενθουσιασμό κι από άλλους με ανακούφιση που επιτέλους η ιστορία άρχισε πάλι να γυρίζει στον κεντρικό της άξονα

Το πρόβλημα είναι ότι Λουκάς και Νόρα είχαν χτιστεί χωρίς γκρίζες ζώνες και όταν προσπάθησαν στον τρίτο κύκλο να χτίσουν πάνω τους ιστορία οι ήρωες άρχισαν να λειτουργούν εντελώς εκτός χαρακτήρα και να απογοητεύουν όλο και περισσότερο. Επιπλέον πιστεύω ότι τους φόρτωσαν βάρος δύσκολο να το αντέξουν και η βάρκα άρχισε να βάζει νερά.

Σε σχέση με αυτό που ανέφερε η JESSIE περί ευγνωμοσύνης που θα έπρεπε να έχει ο Μπουγιούρης απέναντι στους σεναριογράφους έχω λίγο διαφορετική άποψη. Σε μια συνεργασία όταν όλα λειτουργούν άψογα βγαίνουν όλοι κερδισμένοι. Αν το σενάριο δεν ήταν καλό ο ηθοποιός δεν θα μπορούσε να αποδώσει τον ήρωα και αν ο ηθοποιός δεν ήταν ταλαντούχος ακόμη και το καλύτερο σενάριο θα μπορούσε να χαντακωθεί. Όπως οδηγήθηκε η κατάσταση χαμένοι ήταν και οι δύο αλλά κυρίως οι τηλεθατές μιας και η πλοκή στριφογύρισε γύρω από ήρωες αδιάφορους όπως η Νταίζη ο Μπέλλος και η Στέλλα και στο κομμάτι που αφορούσε τα Λουκανοράκια και το Ρούσσο ήταν τόσα πολλά τα κενά που δημιουργήθηκαν απ την αλλαγή πλεύσης που προκάλεσε μάλλον γέλια παρά αντιδράσεις.

Όλα αυτά η δική μου εκτίμηση και μόνον επαναλαμβάνω.

Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 21 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από MARINAKI_AGAPI_97 Δευ Αυγ 01, 2011 3:30 pm

Clarabelle έγραψε:Κατά τη δική μου καθαρά προσωπική εκτίμηση τα μυστικά αφορούσαν μια παρέα έξι ανθρώπων όπου όμως ο κεντρικός άξονας ήταν οι πολύπλευρες και πολυσύνθετες προσωπικότητες του Μάνου και της Εύας η ιδιαίτερη σχέση που είχαν και τα μυστικά τους που αφορούσαν την τελευταία νύχτα στην κατασκήνωση

Αυτό ήταν το κεντρικό τους ζευγάρι που πάνω του έπλεξαν την ιστορία τους και κατάφεραν να πορώσουν και να διχάσουν κάτι που κατά τη γνώμη μου ήταν και το ζητούμενο. Επιπροσθέτως η επιτυχία της πρώτης σεζόν οφειλόταν κατά τη δική μου πάντοτε άποψη στο γεγονός ότι κάθε ένα απ τα μέλη της παρέας είχε μια ιστορία που συνδεόταν άμεσα με την κεντρική ιστορία οπότε τα τεκταινόμενα επηρέαζαν και αφορούσαν τις ζωές όλων και η πλοκή ήταν σφιχτοδεμένη.

Νομίζω ότι όταν προέκυψε η διαφορά με τον αδιαφιλονίκητο πρωταγωνιστή τους αποφασίστηκε η είσοδος του Σταύρου (δέκα μέρες πριν την είσοδό του στη σειρά γίνονταν δηλώσεις ότι κανένας άλλος απ το καστ της βέρας δεν θα μπει στα μυστικά) και επιχείρησαν να δημιουργήσουν με Στέφανο και Μελίτα το αντίπαλο δέος κάτι που όμως δεν έγινε ποτέ. Άλλωστε είχαν ήδη δρομολογήσει σχέση Μελίτας Οδυσσέα απ τα μισά του α κύκλου με σκοπό όπως πιστεύω κάποια στιγμή να λύσουν το τρίγωνο κάτι που επίσης δηλώνει οτι δεν υπήρχε πρόθεση να έρθει κάποιος ακόμη πρωταγωνιστής πριν δημιουργηθεί το θέμα με το Μπουγιούρη.

Όταν εκεί γύρω στα Χριστούγεννα έγινε πια φανερό ότι το νέο ζευγάρι δεν είχε την απαραίτητη απήχηση και γνωρίζοντας πια την αποχώρηση του Μπουγιούρη όπως οι ίδιοι μας είπαν απ τα mail άρχισαν να χτίζουν ερωτική ιστορία με Λουκά και Νόρα ενώ οι ίδιοι και πάλι είχαν δηλώσει ότι δεν θα γίνουν ζευγάρι πριν την αρχή της τρίτης σεζόν. Μαζί με την ιστορία της Εύας που κορυφώθηκε με την εγκυμοσύνη το γάμο και την προδοσία του Στέφανου και κράτησε το κομμάτι της πλοκής όσο ξετυλιγόταν η ερωτική ιστορία κέρδισαν το στοίχημα.

Οι ήρωες ήταν αγαπητοί επειδή ο Λουκάς ήταν καθαρός σαν ήρωας και λέω ο Λουκάς γιατί η Νόρα είχε κάνει με το Στέλιο το ‘’εγκληματάκι’’ της το οποίο ας μην ξεχνάμε δεν παραδέχτηκε ποτέ που όμως το πλήρωσε ώστε να έχει επέλθει η κάθαρση, και το ζευγάρι έγινε αποδεκτό απ το κοινό από άλλους με ενθουσιασμό κι από άλλους με ανακούφιση που επιτέλους η ιστορία άρχισε πάλι να γυρίζει στον κεντρικό της άξονα

Το πρόβλημα είναι ότι Λουκάς και Νόρα είχαν χτιστεί χωρίς γκρίζες ζώνες και όταν προσπάθησαν στον τρίτο κύκλο να χτίσουν πάνω τους ιστορία οι ήρωες άρχισαν να λειτουργούν εντελώς εκτός χαρακτήρα και να απογοητεύουν όλο και περισσότερο. Επιπλέον πιστεύω ότι τους φόρτωσαν βάρος δύσκολο να το αντέξουν και η βάρκα άρχισε να βάζει νερά.

Σε σχέση με αυτό που ανέφερε η JESSIE περί ευγνωμοσύνης που θα έπρεπε να έχει ο Μπουγιούρης απέναντι στους σεναριογράφους έχω λίγο διαφορετική άποψη. Σε μια συνεργασία όταν όλα λειτουργούν άψογα βγαίνουν όλοι κερδισμένοι. Αν το σενάριο δεν ήταν καλό ο ηθοποιός δεν θα μπορούσε να αποδώσει τον ήρωα και αν ο ηθοποιός δεν ήταν ταλαντούχος ακόμη και το καλύτερο σενάριο θα μπορούσε να χαντακωθεί. Όπως οδηγήθηκε η κατάσταση χαμένοι ήταν και οι δύο αλλά κυρίως οι τηλεθατές μιας και η πλοκή στριφογύρισε γύρω από ήρωες αδιάφορους όπως η Νταίζη ο Μπέλλος και η Στέλλα και στο κομμάτι που αφορούσε τα Λουκανοράκια και το Ρούσσο ήταν τόσα πολλά τα κενά που δημιουργήθηκαν απ την αλλαγή πλεύσης που προκάλεσε μάλλον γέλια παρά αντιδράσεις.

Όλα αυτά η δική μου εκτίμηση και μόνον επαναλαμβάνω.


Μαρία συμφωνώ μαζί σου απόλυτα!! Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 21 195890

Η αλήθεια είναι πως δεν ήξερα ότι από τα Χριστούγεννα ήξεραν για την αποχώρηση του Μπουγιούρη και έτσι λειτούργησαν όπως και δεν ήξερα πως είχαν σκοπό να κάνουν ζευγάρη την Νόρα και τον Λουκά στην τρίτη σεζόν!
Έτσι μπορώ να εξηγήσω πολλά πράγματα όπως το γιατί τελικά αποφάσισαν να μην αποβάλει η Εύα όπως θυμάμαι πως ήταν η αρχική σκέψη, να αποβάλει όταν μάθαινε για τον Στέφανο ή σε αυτοκινητιστικό διστύχιμα!

Μπορώ να σου πω πως στο τελευταίο κομμάτι είχεις εκφράσει ακρυβώς αυτά που και εγώ πιστεύω!
Πραγματικά βγήκαν και οι δύο χαμένοι αλλά κυρίως εμείς που παρακολουθούμε μια σειρά που είχε πολλά να μας δόσει, να χαντακώνεται!
Οκ και ο κ.Μπουγιούρης κατα την γνώμη μου θα έπρεπε να χαλαρώσει λίγο ,γιατί τελικά όπως είπε και ο ίδιος ο λόγος που έφυγε ήταν η αμοιβή και το ότι διεκδίκησε περισσότερα ενώ αντιθετα ο μισθος του θα μειωνόταν,αλλά αφού αποχώρησε τελικά και οι σεναριογράφοι θα μπορούσαν να αφίσουν λίγο τον εγωισμό τους στην άκρη και να σκεφτούν ότι πάνω απ' όλα δεν είναι τα νούμερα αλλά το αποτέλεσμα!

Τελικά έγινε αυτό που φοβήθηκα μόλις άκουσα αποχώρηση,άλλη μια φορά το κοινό θα την πληρώσει!!
MARINAKI_AGAPI_97
MARINAKI_AGAPI_97
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : Στη Θεσσαλονίκη μου....

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 21 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από evaki16 Δευ Αυγ 01, 2011 3:37 pm

Clarabelle έγραψε:Κατά τη δική μου καθαρά προσωπική εκτίμηση τα μυστικά αφορούσαν μια παρέα έξι ανθρώπων όπου όμως ο κεντρικός άξονας ήταν οι πολύπλευρες και πολυσύνθετες προσωπικότητες του Μάνου και της Εύας η ιδιαίτερη σχέση που είχαν και τα μυστικά τους που αφορούσαν την τελευταία νύχτα στην κατασκήνωση

Αυτό ήταν το κεντρικό τους ζευγάρι που πάνω του έπλεξαν την ιστορία τους και κατάφεραν να πορώσουν και να διχάσουν κάτι που κατά τη γνώμη μου ήταν και το ζητούμενο. Επιπροσθέτως η επιτυχία της πρώτης σεζόν οφειλόταν κατά τη δική μου πάντοτε άποψη στο γεγονός ότι κάθε ένα απ τα μέλη της παρέας είχε μια ιστορία που συνδεόταν άμεσα με την κεντρική ιστορία οπότε τα τεκταινόμενα επηρέαζαν και αφορούσαν τις ζωές όλων και η πλοκή ήταν σφιχτοδεμένη.

Νομίζω ότι όταν προέκυψε η διαφορά με τον αδιαφιλονίκητο πρωταγωνιστή τους αποφασίστηκε η είσοδος του Σταύρου (δέκα μέρες πριν την είσοδό του στη σειρά γίνονταν δηλώσεις ότι κανένας άλλος απ το καστ της βέρας δεν θα μπει στα μυστικά) και επιχείρησαν να δημιουργήσουν με Στέφανο και Μελίτα το αντίπαλο δέος κάτι που όμως δεν έγινε ποτέ. Άλλωστε είχαν ήδη δρομολογήσει σχέση Μελίτας Οδυσσέα απ τα μισά του α κύκλου με σκοπό όπως πιστεύω κάποια στιγμή να λύσουν το τρίγωνο κάτι που επίσης δηλώνει οτι δεν υπήρχε πρόθεση να έρθει κάποιος ακόμη πρωταγωνιστής πριν δημιουργηθεί το θέμα με το Μπουγιούρη.

Όταν εκεί γύρω στα Χριστούγεννα έγινε πια φανερό ότι το νέο ζευγάρι δεν είχε την απαραίτητη απήχηση και γνωρίζοντας πια την αποχώρηση του Μπουγιούρη όπως οι ίδιοι μας είπαν απ τα mail άρχισαν να χτίζουν ερωτική ιστορία με Λουκά και Νόρα ενώ οι ίδιοι και πάλι είχαν δηλώσει ότι δεν θα γίνουν ζευγάρι πριν την αρχή της τρίτης σεζόν. Μαζί με την ιστορία της Εύας που κορυφώθηκε με την εγκυμοσύνη το γάμο και την προδοσία του Στέφανου και κράτησε το κομμάτι της πλοκής όσο ξετυλιγόταν η ερωτική ιστορία κέρδισαν το στοίχημα.

Οι ήρωες ήταν αγαπητοί επειδή ο Λουκάς ήταν καθαρός σαν ήρωας και λέω ο Λουκάς γιατί η Νόρα είχε κάνει με το Στέλιο το ‘’εγκληματάκι’’ της το οποίο ας μην ξεχνάμε δεν παραδέχτηκε ποτέ που όμως το πλήρωσε ώστε να έχει επέλθει η κάθαρση, και το ζευγάρι έγινε αποδεκτό απ το κοινό από άλλους με ενθουσιασμό κι από άλλους με ανακούφιση που επιτέλους η ιστορία άρχισε πάλι να γυρίζει στον κεντρικό της άξονα

Το πρόβλημα είναι ότι Λουκάς και Νόρα είχαν χτιστεί χωρίς γκρίζες ζώνες και όταν προσπάθησαν στον τρίτο κύκλο να χτίσουν πάνω τους ιστορία οι ήρωες άρχισαν να λειτουργούν εντελώς εκτός χαρακτήρα και να απογοητεύουν όλο και περισσότερο. Επιπλέον πιστεύω ότι τους φόρτωσαν βάρος δύσκολο να το αντέξουν και η βάρκα άρχισε να βάζει νερά.

Σε σχέση με αυτό που ανέφερε η JESSIE περί ευγνωμοσύνης που θα έπρεπε να έχει ο Μπουγιούρης απέναντι στους σεναριογράφους έχω λίγο διαφορετική άποψη. Σε μια συνεργασία όταν όλα λειτουργούν άψογα βγαίνουν όλοι κερδισμένοι. Αν το σενάριο δεν ήταν καλό ο ηθοποιός δεν θα μπορούσε να αποδώσει τον ήρωα και αν ο ηθοποιός δεν ήταν ταλαντούχος ακόμη και το καλύτερο σενάριο θα μπορούσε να χαντακωθεί. Όπως οδηγήθηκε η κατάσταση χαμένοι ήταν και οι δύο αλλά κυρίως οι τηλεθατές μιας και η πλοκή στριφογύρισε γύρω από ήρωες αδιάφορους όπως η Νταίζη ο Μπέλλος και η Στέλλα και στο κομμάτι που αφορούσε τα Λουκανοράκια και το Ρούσσο ήταν τόσα πολλά τα κενά που δημιουργήθηκαν απ την αλλαγή πλεύσης που προκάλεσε μάλλον γέλια παρά αντιδράσεις.

Όλα αυτά η δική μου εκτίμηση και μόνον επαναλαμβάνω.



Θα συμφωνήσω και εγώ μαζί σου!!!
Για αυτό κιόλας ο 1ος κύκλος κατα τη γνώμη μου ήταν και ο καλύτερος!!!
Βέβαια τα νούμερα άλλα λένε και αυτό είναι που με τσαντίζει λιγάκι....
evaki16
evaki16
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Καλαμάτα
Ασχολίες : ΔΕΣΤΕ ΤΟΥΣ ♥ ♥ ♥

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 21 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από JESSIE Δευ Αυγ 01, 2011 3:46 pm

Clarabelle, συμφωνώ με τις εκτιμήσεις σου, που σε γενικές γραμμές είναι όμοιες με τις δικές μου.
Σχετικά με το Μπουγιούρη, μόνο το γεγονός οτι τον "ξεχώρισαν" και του έδωσαν ρόλο στη Βέρα στο Δεξί, που τον έκανε γνωστό σ'όλους τους τηλεθεατές της τόσο πετυχημένης αυτής σειράς, και κατόπιν του ανέθεσαν τον πρωταγωνιστικό ρόλο στα Μυστικά, δείχνει οτι εκτίμησαν τη δουλειά του και του χάρισαν την ευκαιρία που γυρεύουν τόσοι και τόσοι ηθοποιοί χωρις να την βρίσκουν πάντα.
Οταν λοιπον έχουν έτσι τα πράγματα, νομίζω οτι ένας ηθοποιος πρέπει να λάβει υπ'όψιν του όσα του προσφέρθηκαν και να μην απαιτεί περισσότερα απ'όσα έχει ήδη πάρει. Υπάρχουν κάποιες "κόκκινες" γραμμές κι ο Μπουγιούρης τις ξεπέρασε , εκεί προς το τέλος του πρώτου κύκλου, οπότε έπαψε να είναι φερέγγυος στα μάτια των σεναριογράφων, που αναζήτησαν άλλες λύσεις. Δεν ξέρω πώς θα ήταν η συνέχεια της σειράς αν δεν υπήρξε ποτέ το πρόβλημα με τον Μπουγιούρη, αλλά είμαι ευχαριστημένη που η σειρά δεν έληξε άδοξα, στο τέλος του δεύτερου κύκλου, αλλά συνεχίστηκε, με επιτυχία πάντα, παρά τις απώλειες, και περιμένουμε να δούμε ένα αντάξιο τέλος της...
Σ'αυτό που λές για το "βάρος" που έπεσε στα Λουκανοράκια έχεις δίκιο, και κάποιες φορές έχω φανταστεί πόσο "δυνατή" θα ήταν η σειρά αν υπήρχαν αμιγώς δραματικοί ηθοποιοί στους ρόλους αυτούς..... Από την άλλη, είναι πολύ συμπαθητικοί και οι δύο, αλλά τους βοήθησε και η Ακρίτα, μη παραλείποντας ποτέ, ακόμα και στις πιο δραματικές σκηνές τους, να παρεμβάλει το χιούμορ, που χαρακτηρίζει την ίδια και το έχει "μεταδώσει" και στους δύο αυτούς ήρωες, φέρνοντας το έργο στα μέτρα τους κατά κάποιο τρόπο....

Παρ'όλα όσα μεσολάβησαν, η σειρά κατάφερε να μην με απογοητεύσει, και ελπίζω να δώ όσα περιμένω στα επεισόδια του τέταρτου κύκλου....
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 21 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από marakii Δευ Αυγ 01, 2011 3:52 pm

Δε νομίζω να τα άλλαξαν όλα για τη φυγή του Μπουγιούρη ,γιατί μπορεί να κάνω και λάθος αλλά πολύ πριν τα Χριστούγεννα μας έδειχνε τη Νόρα να ζηλεύει τη Νταίζη ,να εκνευρίζεται όταν την βλέπει με το Λουκά και να κλαίει όταν τους πετυχαίνει μαζί....επίσης το οτί τα λόγια της τηλεταινίας της 2ης σεζόν τη νύχτα των Λεοντιδών στη σκηνή ανάμεσα σε Νόρα-Λουκά τα συνέδεσαν με την πρώτη τους ερωτική σκηνή μου δίνει να καταλάβω οτί ήθελαν να φτιάξουν αυτούς τους δύο ήρωες μαζί σα ζευγάρι.....επίσης να πω πως δεν απογοητεύτηκα από τον 3ο κύκλο της σειράς , ίσως κάποια πράγματα θα ήθελα να είναι αλλιώς αλλά ο καθένας μας πάντα θα έχει απαιτήσεις....ευελπιστώ λοιπόν για τα καλύτερα..!



Είναι η άποψη μου ,μπορεί να κάνω και λάθος Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 21 99687



Υ.γ.:Δήμητρα συμφωνώ απόλυτα μαζί σου !!! Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 21 195890
marakii
marakii
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 21 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από roria Δευ Αυγ 01, 2011 5:06 pm

JESSIE έγραψε:
Η σειρά ξεκίνησε με βασικό άξονα την "ολέθρια σχέση" Μάνου Εύας.... Ολοι μέλη της παρέας ήταν, αλλά ο Μάνος ήταν αυτό που λέμε "ο αρχηγός, το κριάρι" κι οι υπόλοιποι ακολουθούσαν. Οπως είπε κι ο ίδιος ο Πετράκης σε μία συνέντευξη, χρωστάει τα πάντα στους σεναριογράφους που από συμπρωταγωνιστή τον έκαναν πρωταγωνιστή. Κατά τον ίδιο τρόπο ο Μπουγιούρης χρωστάει τα πάντα στους σεναριογράφους γιατί από συμπρωταγωνιστή (στη Βέρα στο Δεξί), τον έκαναν πρωταγωνιστή στα Μυστικά.... Μόνο που τα Μυστικά υπέστησαν το πρωτοφανές πλήγμα να θέλει να φύγει ο πρωταγωνιστής τους από το τέλος του πρώτου κύκλου και με τα πολλά να δεχτεί να παίξει και στον δεύτερο. Είναι φυσικό κάτι τέτοιο να φέρει τούμπα όλες τις σεναριακές εξελίξεις που είχαν υπολογίσει οι σεναριογράφοι, και να είναι υποχρεωμένοι να σκεφτούν διαφορετικές λύσεις, που δεν θα συμπεριελάμβαναν τον αρχικό βασικό τους πρωταγωνιστή. Από την άλλη, η σχέση του εμβόλιμου πρωταγωνιστή (Σταύρου) με τη Μελίτα, προσέκρουσε στην αντίδραση του μεγαλύτερου μέρους του κοινού, που δεν δέχτηκε να ευτυχίσει ένα κομμάτι του τετράγωνου που είχε δημιουργηθεί, όταν το άλλο του κομμάτι (Μάνος-Εύα) είχε καταστραφεί.... Χώρια που η Μελίτα δεν έπεισε μεγάλο μέρος του κοινού σαν μιά απόλυτα ερωτευμένη γυναίκα , έστω κι αν είχε κι αυτή τους θαυμαστές της από τον πρώτο κιόλας κύκλο.... Είδαν λοιπον οι σεναριογράφοι το αδιέξοδο, ήξεραν οτι η σειρά κινδύνευε, και πήραν τις αποφάσεις τους. Ποιοί ήταν αυτοί που είχαν παραμείνει έξω από μηχανορραφίες, εκδικήσεις, κόντρες κλπ. και φάνταζαν "ασπιλοι" στα μάτια του κοινού? Ο Λουκάς και η Νόρα. Γιατί ναί μεν η Νόρα είχε το μπλέξιμο με τον Στέλιο στον πρώτο κύκλο, αλλά την εξιλέωσαν με όσα πέρασε εξ αιτίας του, οπότε βγήκε αλώβητη απ'την ιστορία αυτή. Η Νόρα και ο Λουκάς λοιπον έγιναν ζευγάρι, ένα ζευγάρι που συνδύαζε την έλλειψη κάθε σκοτεινου κινήτρου ή ύποπτης συναλλαγής, μαζί με την απήχηση στο νεαρότερο κοινό, λόγω του χιουμοριστικού προφίλ και των δύο, που τονίστηκε ακόμη περισσότερο, όσο προχωρούσε η σειρά, σε βαθμό φάρσας πολλές φορές, χωρις φυσικά να λείψει ποτέ το στοιχείο του ειλικρινούς έρωτα μεταξύ τους.... Ετσι σώθηκε η σειρά απ'το "πλήγμα" της αποχώρησης του Μπουγιούρη, και από την μη πειστική ερωτική σχέση Στέφανου Μελίτας, που στον τρίτο κύκλο διαλύθηκε για να γεννηθεί ένας νέος έρωτας, αυτός του Στέφανου με την Εριέττα, δηλαδή άλλη μία "άσπιλη" παρουσία, και μάλιστα αδελφή του "άσπιλου" Λουκά.... Πρέπει να παραδεχτούμε οτι οι σεναριογράφοι έκαναν ό,τι καλύτερο μπορούσαν, εν όψει των περιστάσεων, απόδειξη είναι οτι η σειρά συνέχισε την επιτυχημένη της πορεία, έστω κι αν υπήρχαν οι αναμενόμενες "απώλειες", από τους φάνς του Μάνου Εύας και του Στέφανου Μελίτας. Το θέμα είναι οτι είδαν το δάσος, κι όχι το δέντρο, και αυτό δείχνει πόσο οξυδερκείς είναι....

jessie, απλά : respect : . Βρίσκω υποδειγματική την ανάλυσή σου η οποία άλλωστε δεν νομίζω ότι απέχει και πολύ από εκείνη της Clarabelle, αν εξαιρέσει κανείς έναν ελαφρώς διαφορετικό τονισμό στο θέμα Μάνου-Μπουγιούρη. Να προσθέσω μόνο ότι θεωρώ πως η απήχηση της Νόρας και του Λουκά σε μεγάλη μερίδα του κοινού, πέρα από τον ακέραιο και "ακριβοδίκαιο" χαρακτήρα τους, οφείλεται και σε αυτό το στοιχείο αισθηματικής κομεντί που προσέδωσαν στη σειρά, μιας και το είδος αυτό είναι εξόχως δημοφιλές και στο χώρο του κινηματογράφου. Αν μάλιστα θέλουμε να το δούμε και λίγο πιο "ψυχολογικά" ή πιο "κοινωνικά" είναι συχνές οι περιπτώσεις συναδέρφων και δη επιτυχημένων στη δουλειά τους που αναπτύσσουν μια ερωτική φιλία και τις πιο πολλές φορές δυσκολεύονται να κάνουν το επόμενο βήμα. Νομίζω πως κι αυτό έχει να κάνει ως ένα βαθμό με την επιθυμία μέρους του κοινού να γίνουν ζευγάρι η Νόρα κι ο Λουκάς. Από αυτή την άποψη το κοινό αυτό ενδεχομένως να μην ήθελε αμιγώς δραματικούς ηθοποιούς για τους συγκεκριμένους ρόλους, γι' αυτό και αγάπησε τους ηθοποιούς που τους υποδύθηκαν. Το δραματικό στοιχείο της σειράς το σήκωσαν εκ των πραγμάτων και κατά βάση στον πρώτο κύκλο η Εύα και με επίκεντρο αυτήν όσοι σχετίζονταν μαζί της και στο δεύτερο η Εύα και ο Στέφανος (αναφέρομαι προφανώς στους νεώτερους σε ηλικία). Η αποχώρηση Μπουγιούρη αφενός και η αδυναμία του ρόλου της Μελίτας να σηκώσει το απαιτούμενο δραματικό βάρος αφετέρου ανέτρεψαν τις ισορροπίες και αποδυνάμωσαν ως ένα βαθμό τη δραματική ένταση της σειράς προς όφελος του στοιχείου της κομεντί που προανέφερα. Η ισορροπία κατ' εμέ αποκαταστάθηκε σε μεγάλο βαθμό (αλλά όχι πλήρως) στον τρίτο κύκλο μέσα από την ευρηματική κατά τη γνώμη μου λύση των εγκλημάτων της παλιάς παρέας που καταδιώκουν τα παιδιά τους. Επομένως το δράμα επέστρεψε κατά κάποιο τρόπο από την "πίσω πόρτα", μέσω της αστυνομικής πλοκής και ασφαλώς των ερωτικών ιστοριών. Λευτέρης και Εριέττα, οι νέοι "καθαροί" σύντροφοι του Στέφανου και της Εύας μπορούσαν άνετα να ανταποκριθούν στις δραματικές απαιτήσεις του ρόλου τους και μάλιστα οι περισσότεροι θα θέλαμε να τους είχαμε δει και περισσότερο σε ανάλογες σκηνές, όπως συχνά γραφόταν εδώ. Ελπίζω να συμβεί κάτι τέτοιο στα επεισόδια που απομένουν και, όπως έχω ξαναγράψει, παρά τον αναπόφευκτο κλυδωνισμό από την αποχώρηση του βασικού πρωταγωνιστή, θεωρώ ότι τελικά το στοίχημα από την πλευρά των σεναριογράφων κερδήθηκε (προσωπική άποψη εννοείται).
roria
roria
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 21 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από JESSIE Δευ Αυγ 01, 2011 6:34 pm


Roria, σ'ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια και να πώ με τη σειρά μου οτι έχεις απολυτο δικιο σ'όλα όσα έγραψες... Το τόσο αγαπημένο είδος της αισθηματικής κομεντί βρήκε άξιους εκφραστές στο ντουέττο Λουκάς Νόρα, και φυσικά είναι άξια θαυμασμού η κα Ακρίτα γιατί "μυρίστηκε" το θέμα και το χρησιμοποίησε με τόσο έξυπνο τρόπο για το καλό της σειράς.... Οπως λές κι εσύ, δύο άνθρωποι τόσο "ακριβοδίκαιοι" δεν θα μπορούσαν να εμπλακούν σε ύποπτες δουλειές, αυτό θα χαλούσε την όμορφη εικόνα τους στα μάτια των θαυμαστών τους. Ομως μιά σειρά χρειάζεται και τό "στραπάτσο", την ίντριγκα, την ύποπτη δοσοληψία, την προδοσία, τα κρυφά σχέδια, τα χτυπήματα κάτω απ'τη μέση, αλλιώς πώς θα προχωρήσει το στόρυ? Οι σεναριογράφοι λοιπον, ανέθεσαν σε άλλους να κάνουν το "dirty work" και φυσικά αυτοί οι άλλοι έδωσαν ρέστα. Είδαμε μεγάλες ερμηνευτικές στιγμές που και μόνο γι'αυτές άξιζε να παρακολουθήσουμε τη σειρά. Και τώρα, που λίγος καιρός μας έμεινε πριν το τέλος, ευχή όλων είναι να αποδοθει δικαιοσύνη και να βρούν την ευτυχία όσοι την αξίζουν...
Μπήκαμε και στον Αύγουστο, άλλη μιά ευχή λοιπόν για καλό μήνα και καλές διακοπές σε όλους!
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 21 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από katie007 Δευ Αυγ 01, 2011 7:08 pm

ΝΑ ΚΙ ΕΓΩ....ο <Λαζαρος> ..Αν και καποιος με περιμενει χρονια τωρα στην γωνια...<το καλο το παλληκαρι ξερει κι αλλο μονοπατι>Ειμαι ευτυχισμενη που μπορω παλι και σας διαβαζω αλλα μεχρι εκει μετα ..το χαος.....Στο προκειμενο..διαβασα στο OurLife.g r..τα διαρορα,ηδη,γνωστα..πως ο Αραβαντινος θα αφησειανεξιτηλο το σημαδι του στην παρεα της Φεγγαροπετρας,πως ολα τα νυστικα θα αποκαλυφθουν , οι ηρωες μας θα βρουν την λυτρωση,η Ευα παντρευεται με τον Λευτερη (αρα αυτος ειναι ο επομενος γαμος..).ενω ο στεφανος και η Εριεττα, .κατα πως γραφει.αν και ερωτευμενοι ,δεν αποφασιζουν να επισημοποιησουν την σχεση τους ......Δεν μπορω να γραψω αλλα και δεν γνωριζω να σς το μεταφερω......Να περασετε εναν ομορφο καλο μηνα και εναν <ευλογημενο>Δεκαπενταυγουστο>......να εσθε καλα και να εχετε την υγεια σας.....Εγω εδω ...ΠΑΝΤΑ θα περιμενω την συντροφια σας.......

katie007
Τουρίστας
Τουρίστας


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 21 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από dm10811 Δευ Αυγ 01, 2011 9:55 pm

marakii έγραψε:Δε νομίζω να τα άλλαξαν όλα για τη φυγή του Μπουγιούρη ,γιατί μπορεί να κάνω και λάθος αλλά πολύ πριν τα Χριστούγεννα μας έδειχνε τη Νόρα να ζηλεύει τη Νταίζη ,να εκνευρίζεται όταν την βλέπει με το Λουκά και να κλαίει όταν τους πετυχαίνει μαζί....επίσης το οτί τα λόγια της τηλεταινίας της 2ης σεζόν τη νύχτα των Λεοντιδών στη σκηνή ανάμεσα σε Νόρα-Λουκά τα συνέδεσαν με την πρώτη τους ερωτική σκηνή μου δίνει να καταλάβω οτί ήθελαν να φτιάξουν αυτούς τους δύο ήρωες μαζί σα ζευγάρι.....επίσης να πω πως δεν απογοητεύτηκα από τον 3ο κύκλο της σειράς , ίσως κάποια πράγματα θα ήθελα να είναι αλλιώς αλλά ο καθένας μας πάντα θα έχει απαιτήσεις....ευελπιστώ λοιπόν για τα καλύτερα..!



Είναι η άποψη μου ,μπορεί να κάνω και λάθος Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 21 99687



Υ.γ.:Δήμητρα συμφωνώ απόλυτα μαζί σου !!! Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 21 195890
Θα συμφωνησω στο οτι δε νομιζω κι εγω να αλλαξαν τοσα πολλα πραγματα απλα επειδη εφυγε ο Μπουγιουρης...Σιγουρα η ιστορια πηρε αλλη τροπη αλλα το ιδιο θα συνεβαινε οποιοσδηποτε απο τους πρωταγωνιστες κι αν εφευγε...Αν για παραδειγμα εφευγε η Νορα τοτε η Νταιζη ισως μας εβγαινε καλη(και μιλαω για μια εποχη που οι σεναριογραφοι ακομα μπορουσαν να κανουν την ανατροπη στον χαρακτηρα της)...Αν εφευγε η Ευα τοτε ο Μανος ισως συνειδητοποιουσε οτι η Μελιτα ηταν η μεγαλη του αγαπη...

Οσο για τη Νορα και τον Λουκα νομιζω οτι η προοπτικη να γινουν ζευγαρι υπηεχε απο τον πρωτο κιολας κυκλο...Ειδικα η ιστορια με τον Στελιο μας εδειξε τι ακριβως ενωνει τοσο πολυ αυτους τους ανθρωπους και γιατι δεν θα μπορουσαν να χωριστουν ποτε...Αυτο που ελειπε ηταν το ερεθισμα που θα τους εκανε να καταλαβουν οτι ειναι ερωτευμενοι και ετσι μας ηρθε η Νταιζουλα...Νομιζω οτι σχεδον απο την αρχη του σιριαλ υπηρχαν σκεψεις για αυτο το ζευγαρι...Φευγαλεες βεβαια και σε στυλ ενδεχομενου αλλα υπηρχαν...Απο τα πρωτα επεισοδια ειχα την εντυπωση οτι για τον Λουκα υπαρχουν δυο υποψηφιες...Αφενος η Νορα οπου παντα υπηρχε αυτη η ενταση μεταξυ τους και αφετερου η Δαφνη η οποια ηταν πολυ κοντα με τον Λουκα στην αρχη...Ειδικα απο εκει που την παρατησε ο Νικολας εως εκει που διαλυθηκε ο γαμος του Λουκα με τη Δαφνη ηταν συνεχεια μαζι σε πολυ τρυφερες στιγμες...Ετσι ισως να υπηρχε και ενα εφεδρικο σχεδιο ετσι ωστε ο Λουκας να μεινει με τη Δαφνη,ο Νικολας ισως με την Ευα και ο Μανος με τη Μελιτα...Οσο για τη Νορα ισως βλεπαμε κατι τυπου Βερα...Γιατι αυτο το σκηνικο με τη δικηγορο και τον εκδικητη που το παιζει ερωτευμενος θα μπορουσε υπο αλλες συνθηκες(και με περισσοτερη αποδοχη απο το κοινο) να μας θυμισει κατι απο Στρατο-Ρεγγινα(πριν ριξετε τουρτες πρεπει να πω οτι ξερω πως δεν υπαρχει συγκριση)...Τωρα φαινονται παραδοξα ολα αυτα αλλα τοτε μπορει να υπηρχαν ως ενδεχομενα...

Ομως,σιγα-σιγα ολοι οι ηρωες πηραν τον δρομο τους και δημιουργησαν ιστοριες βασισμενες στον χαρακτηρα που εχουν στη σειρα και σε αυτα που ζητουσε ο κοσμος...Να ειμαστε ολοι ευχαριστημενοι αδυνατον...Προσωπικα δεν με χαλασε κατι ΤΟΣΟ πολυ στον τριτο κυκλο...Ουτε νομιζω οτι αλλαξαν οι χαρακτηρες δραματικα...Μου αρεσε αρκετα και οκ καταλαβαινω οτι καποια πραγματα που ισως ηθελα να δω δεν θα γινονταν...Τωρα για το αν καποιος ειναι ή ηταν Ο Βασικος ή Ο Απολυτος πρωταγωνιστης εμεις μονο ικασιες μπορουμε να κανουμε... Ο καθενας βλεπει και βγαζει τα δικα του συμπερασματα...
dm10811
dm10811
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθηνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 21 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από nora19 Δευ Αυγ 01, 2011 11:57 pm

Στην ιστορια Νορας Λουκα ο κυριοτερος λογος για τον οποιο εκανε το μπαμ που εκανε ηταν λογω των δυο συγκεκριμενων ηθοποιων..αν ηταν αλλοι στη θεση τους αμφιβαλλω αν θα γινοντουσαν καν ζευγαρι. για πρωτη φορα στα τηλεοπτικα χρονικα νομιζω υπηρχε τετοια πιεση του κοινου για να γινουν ζευγαρι δυο χαρακτηρες οταν σεναριακα προοριζονταν για να δειξουν την αληθινη φιλια αναμεσα σε αντρα και γυναικα. ο κοσμος ομως ειδε κατι παραπανω..πισω απο το προφανες..και αυτο ειναι πραγματι κατι το αξιοθαυμαστο και το οποιο οδηγησε στη μεγαλη επιτυχια.

πριν καν γινουν ζευγαρι δημιουργηθηκε μεγαλος πυρηνας υπερ τους γραφτηκαν αμετρητα φανταστικα σεναρια για το πώς θα γινονταν ζευγαρι... αποτελεσαν εμπνευση για πολυ κοσμο. και αυτο σιγουρα δεν ειναι αμελητεο...δεν θα μπορουσα να τους φανταστω σε πολυ δραματικο στορυ...εμενα εξαρχης με προσελκυσαν αυτοι οι δυο ακριβως γιατι ηταν εξω απο τα στανταρ μιας κλισε σαπουνοπερας στα οποια υπαγονται ολες οι αλλες (χιλιοπαιγμενες)ιστοριες της σειρας...οι οποιες προσωπικα ποτε δεν με προσελκυσαν..

ο λουκας και η νορα ειχαν κατι το διαφορετικο το οποιο εκανε και το μεγαλο κλικ στον κοσμο... με το καυστικο χιουμορ τους που χρειαζεται στις μερες μας..με την ακεραιοτητα του χαρακτηρα τους την ανοθευτη αγαπη που τους ενωνε διχως τριγωνα τετργωνα και αλλες ανοησιες που εχουν καταντησει πια κλισε και ανεκδοτο. γι αυτο μολις πηγε να αλλοιωθει η ιστορια τους να εξισωθει με τις αλλες χιλιοπαιγμενες σαπουνοπερικες ο κοσμος αντεδρασε..του φανηκε ξενο. πηγε να χασει τη μοναδικοτητα που τη διεκρινε. αλλα η χημεια των ηθοποιων τα κρατησε ολα για να μην καταρρευσουν εντελως..παρα τα οσα τραγελαφικα ειδαμε...

θα επρεπε να τους χειριστουν πολυ διαφορετικα ειδικα αφου τα φτιαξαν και μετα... αλλα νταξει ενταχθηκαν στη γενικοτερη σεναριακη κατρακυλα ανευ προηγουμενου της σειρας...

η Νορα και ο Λουκας ηταν μια κατακτηση τοσο των ηθοποιων οσο και του κοινου το οποιο τους λατρεψε οπως ακριβως τους υποδυθηκαν οι δυο ηθοποιοι οι οποιοι τους εδωσαν μια ταυτοτητα που προφανως ηταν ακρως πετυχημενη. το σεναριο δυστυχως παρεσυρε και τη νορα και το λουκα χαλωντας το για πολλους σαν και εμενα μοναδικο ενδιαφερον στοιχειο της σειρας το οποιο την εκανε να ξεχωριζει.


ΥΓ. τζαμπα καθομαστε βεβαια και αναλυουμε για μια σειρα η οποια η ιδια πλεον δεν παιρνει τον εαυτο της στα σοβαρα..οποτε οι βαρυγδουπες και βαθυστοχαστες αναλυσεις στις οποιες εχουμε επιδοθει κατα καιρους γινονται μαλλον χωρις λογο. Razz
nora19
nora19
Τουρίστας
Τουρίστας

Θηλυκό Τόπος : παντού και πουθενά

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 21 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από JESSIE Τρι Αυγ 02, 2011 12:32 am


Μόνο που μιά σειρά, εκτός από χιουμοριστικούς διαλόγους, και μία ανόθευτη αγάπη, πρέπει να έχει και πλοκή, αγωνία, ένταση, για να έχουμε το ενδιαφέρον να την παρακολουθήσουμε, να πορωθούμε, όπως λέει και η Clarabelle. Είναι προφανές οτι αν δεν υπάρχουν και αυτά τα δεδομένα, όσο χαρισματικοί κι αν είναι δύο ηθοποιοί, δεν κρατάνε μιά σειρά για τρία χρόνια..... Και ποιές θα ήταν οι ανατροπές, αν δεν υπήρχαν οι δραματικές εντάσεις που προκύπτουν απ'τις συγκρούσεις μεταξύ των χαρακτήρων, τις αλληλοεπιδράσεις των πράξεων ενός ήρωα πάνω στη ζωή άλλων, τα διλήματα, οι ενοχές, οι τύψεις, οι εμμονές, αυτά που συνθέτουν μιά γερή πλοκή και δεν είναι καθόλου ανοησίες.... Ο Λουκάς και η Νόρα ξεχωρίζουν γιατί έμειναν "καθαροί" , αλλά μπορούν να απολαμβάνουν αυτήν την ιδιαίτερη μεταχείριση εκ μέρους των σεναριογράφων, γιατί αυτό που βασικά συνεισέφεραν στην πλοκή (τουλάχιστον μέχρι τα μέσα του τρίτου κύκλου) ήταν πρώτα η φιλία τους και μετά ο έρωτάς τους. Το "σπρώξιμο" της ιστορίας το ανέλαβαν άλλοι, κι ας ήταν πάντα παρόντες ο Λουκάς και η Νόρα, η δράση τους ήταν πάντα βοηθητική (supporting actors τους λένε συνήθως).... Οταν άρχισαν να παίζουν οι ίδιοι πιό σημαντικούς ρόλους, έπρεπε κι αυτοί να συμμετέχουν στην ίντριγκα, να "τσαλακωθούν" κι αυτοί, δεν είναι δυνατόν να είσαι πρωταγωνιστής μιάς σειράς και το μόνο που θα κάνεις θα είναι να λές ευφυολογήματα, να μοιράζεις φιλιά και αγκαλιές στην αγαπημένη σου και να δίνεις νομικές συμβουλές σ'όσους "λερώνουν" τα χέρια τους στην αληθινή ζωή.... Οι σεναριογράφοι τελικά ξέρουν καλύτερα από μάς να διαχειριστούν το έργο τους, και να βάλουν τα σωστά υλικά στις σωστές δόσεις για να πετύχει η συνταγή. Γιατί μιά σειρά που θα αφορούσε ΜΟΝΟ ήρωες έντιμους και καθαρούς, που ζούν σαν ερωτευμένα πιτσουνάκια σε ρόζ συννεφάκια, θα με κρατούσε άντε ένα μήνα, όχι παραπάνω.... Και προς άρσιν κάθε παρεξήγησης, τους συμπαθώ πολύ και τους δύο, αλλά όχι να λέμε και οτι όλα τα υπόλοιπα που βλέπουμε είναι ανοησίες....
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 21 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από marakii Τρι Αυγ 02, 2011 8:21 am

H άποψη μου είναι οτί ο κάθε ήρωας από τον πιο ''μεγάλο'' ως και τον πιο ''μικρό'' έχει να δώσει κάτι που θα ευχαρηστήσει τι κοινό ,κάτι που θα τον εκνευρίζει ,κάτι που θα του δημιουργήσει υποψίες κ.τ.λ...για παράδειγμα ένας ρόλος καθόλου μόνιμος που νομίζω τράβηξε το ενδιαφέρον σε πολλούς ήταν αυτός του αστυνόμου Σταυρίδη καθώς και η ιστορία που κουβαλούσε και το μυστήριο που έβγαζε....Από 'κει και πέρα συμφωνώ με τη Jessie στο θέμα οτι όλα χρειάζονται για να παέι η πλοκή παρακάτω αλλά εγώ πιστεύω πως και η Νόρα με τον Λουκά έχουν βοηθήσει σε αυτό και έχουν προσφέρει στον κόσμο και στιγμές αγωνίας.....και επίσης σύμφωνώ με τη Δήμητρα στο σχόλιο της οτί θα υπήρχαν οι προοπτικές για να γίνουν αυτοί οι δύο ζευγάρι Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 21 99687
marakii
marakii
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 21 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από roria Τρι Αυγ 02, 2011 12:14 pm

Ένα από τα μεγάλα ατού των Μυστικών υπήρξε (γιατί σε ό,τι αφορά τους συντελεστές, η σειρά έχει πλέον τελειώσει) το γεγονός ότι ήταν πολυπρόσωπα, με αποτέλεσμα ο καθένας να βρίσκει ενδιαφέρον σε διαφορετικούς ήρωες και ιστορίες.
Όπως έγραψα και χθες, πιστεύω ότι μεγάλο μέρος του κοινού ταυτίστηκε με την ιστορία του Λουκά και της Νόρας γιατί είναι μακράν η πιο "ρεαλιστική" και "καθημερινή" από όλες. Για πολλούς θεατές ενδεχομένως να αποτελεί την αίσια εκδοχή σχέσεων που έχουν και οι ίδιοι βιώσει. Αν σε αυτό προστεθούν η ακεραιότητα των δύο ηρώων, ο συγκινητικός τρόπος με τον οποίο προστάτευαν πάντοτε τους φίλους τους, η αδιαμφισβήτητη χημεία (ρεαλιστική και καθημερινή και αυτή) μεταξύ των δύο ηθοποιών και οι πολύ συχνές σπινθηροβόλες ατάκες τους, νομίζω ότι έχουμε μια πολύ ευτυχή σύνθεση.
Υπάρχουν όμως και πολλά άλλα πρόσωπα και ιστορίες που γοήτευσαν άλλους θεατές.
Πολλοί, για παράδειγμα, έβλεπαν τη σειρά κυρίως για την αντισυμβατικότητα της Εύας που δεν νομίζω πως θα μπορούσε να τη χαρακτηρίσει κανείς "σαπουνοπερική" ηρωίδα ή για το θέμα της φιλίας, της παρέας, του πόσο κλειστή ή ανοιχτή μπορεί να είναι και άλλα συναφή.
Για μένα ίσως το πιο ενδιαφέρον στοιχείο του πρώτου κύκλου που όμως δεν τον έβλεπα συστηματικά, ήταν αυτή η ιστορία με τους θανάτους των παιδιών λόγω του εργοστασίου και η σύγκρουση Μάνου-Νικόλα. Θα ευχόμουν μάλιστα το θέμα να είχε αναπτυχθεί ακόμα περισσότερο και να μην "ξεχαστεί" στη συνέχεια. Επίσης δυνατή ιστορία από τον πρώτο κύκλο ήταν η υπόθεση με το Στέλιο. Από τις ερωτικές ιστορίες πάλι, εγώ ξεχώρισα το απωθημένο του Νικόλα με την Εύα και τις εσωτερικές του συγκρούσεις πριν να εγκαταλείψει νύφη τη Δάφνη.
Στον δεύτερο κύκλο το ενδιαφέρον μου κέντρισε ιδιαίτερα η σχέση του Στέφανου με την Αντιγόνη που έφτασε σε μια συγκλονιστική κορύφωση στο τέλος του κύκλου, αλλά και η μοναχική και τραγική διαδρομή του αστυνόμου Σταυρίδη.
Στον τρίτο κύκλο τέλος με άγγιξε ιδιαίτερα η αγάπη της Εριέττας για το Στέφανο με την απόλυτη ανιδιοτέλεια και την αλήθεια της. Είναι κάτι που σπάνια παρουσιάζεται στην τηλεόραση με αυτή τη μορφή, γιατί είναι δύσκολος ο χειρισμός του και συνήθως δεν θεωρείται θέμα αβανταδόρικο και "πιασάρικο". Επομένως ούτε εδώ βρίσκω κάτι "σαπουνοπερικό", το αντίθετο μάλιστα.
Τα τρίγωνα αποτελούν σαπουνοπερικό μοτίβο, οπωσδήποτε, αλλά δεν είναι αποκλειστικότητα της σαπουνόπερας. Εμφανίζονται και σε καλλιτεχικά έργα ολκής. Προσωπικά δεν τρελλαίνομαι γι' αυτά, ιδιαίτερα όταν υπεισέρχονται σε όλες σχεδόν τις ερωτικές ιστορίες. Όμως από την άλλη, κατανοώ ότι δεν είναι δυνατόν μια καθημερινή σειρά τριετούς και πλέον διάρκειας να μη χρησιμοποιήσει και τα τρίγωνα στην πλοκή της. Θα συμφωνήσω πάντως ότι θα μπορούσαν να είναι κάπως λιγότερα.
Όλη αυτή η ποικιλία λοιπόν κατέστησε νομίζω τόσο δημοφιλή τη σειρά και τόσο ενδιαφέρουσες τις συζητήσεις (περισσότερο η λιγότερο περισπούδαστες) και εδώ στο φόρουμ. Οι συζητήσεις αυτές, όπως το εισπράττω εγώ τουλάχιστον, γίνονται για να φωτίσουν διάφορες πλευρές της σειράς που μας αρέσει (ή έστω που μας άρεσε) και για να περάσουμε καλά και χαλαρά. Δεν περιμένουμε να βγάλουμε κάτι παραπάνω από όλο αυτό. Και πιστεύω ότι όλοι γράφουμε εδω με πλήρη τη συναίσθηση ότι σχολιάζουμε μια κατ' εμέ πολύ αξιόλογη στο είδος της καθημερινή σειρά και όχι, για παράδειγμα, κάποιο έργο του ελισσαβετιανού θεάτρου.
roria
roria
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 21 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από nora19 Τρι Αυγ 02, 2011 2:58 pm

και εγω αυτο εννοουσα... οτι υπηρχε μια ποικιλια στο σιριαλ..μπορουσε να καλυψει μεγαλη γκαμα του κοινου..εγω jessie εξεφρασα την προσωπικη μου αποψη περι σαπουνοπερικων "ανοησιων"..νομιζω ειναι δικαιωμα μου να μην με ελκυουν. (ειδικα σε περιπτωσεις ιστοριων περι 2 σκιων που γινονται μια ή θελω να σε φτασω στον πατο που επαναλαμβανονταν για μηνες) . οπως του γουστου μου δεν ειναι και το χιουμορ καρικατουρας που επεβαλλαν οι σεναριογραφοι σε πολλες σκηνες νορας λουκα. και ειμασταν οι πρωτοι που το στηλιτευσαμε ως φαν αυτων των δυο. γενικα δεν μπορω ο,τι προσβαλλει τη νοημοσυνη μου ως τηλεθεατη.

ο καθενας ξεκινησε να βλεπει για τους δικους του λογους τη σειρα. σεβαστο. και συμφωνω πως θα επρεπε να τηρηθει μια ισορροπια στο ποσοστο που καταλαμβανε η καθε ιστορια. αλλα εφοσον το ρευμα υπερ της Νορας και του Λουκα ηταν τοσο μεγαλο λογικη ηταν και η αναβαθμιση τους...με το σπαθι τους εγιναν κεντρικοι ρολοι. αυτο δεν σημαινε οτι θα πρεπε να αλλοιωθει η ιστορια τους.δεν ηταν δικο τους το φταιξιμο αν δεν μπορουσαν να τους διαχειριστουν οι συγγραφεις οι οποιοι προφανως αρεσκονται μονο σε τριγωνο-τετραγωνα πιστευοντας πως μονο τετοιοι συνδυασμοι ιντριγκαρουν το κοινο..ε λοιπον οχι. μπορουσαν να δειξουν τοσα ωραια πραγματα για τη σχεση τους και το οτι επιδοθηκαν στο να τους δινουν μονο σκηνες με "αγκαλιες φιλια και χαριεντισματα" δεν εχει να κανει με τους ηθοποιους ή τους ρολους αλλα στην απροθυμια των σεναριογραφων να φτιαξουν μια σοβαρη ιστορια που τουλαχιστον να σεβεται τη νοημοσυνη μας. καποιος να επαιρνε τα σεναρια που εγραψαν τοσα ταλαντουχα παιδια θα εβλεπε τι μαγικα πραγματα μπορουσαμε να δουμε.

εγω προσωπικα δεν αντιλαμβανομαι καμια ειδικη μεταχειριση να ετυχαν οι νορα λουκας. οι σεναριογραφοι εκεμταλλευτηκαν το γκελ των δυο ρολων και ηθοποιων στο κοινο και τους χρησιμοποιησαν για να γεμιζουν τα επεισοδια οδηγωντας τους στα ορια της καρικατουρας.


αμα δεν μπορουσαν οι σεναριογραφοι να κρατησουν τη σειρα σε ενα υψηλο επειπεδο απο αποψη πλοκης θα μπορουσαν να μην την τραβηξουν 3 χρονιες. χαλασαν ο,τι ωραια κτιστηκε στην 1η και μεχρι προς το τελος της 2ης σεζον.
nora19
nora19
Τουρίστας
Τουρίστας

Θηλυκό Τόπος : παντού και πουθενά

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 21 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από JESSIE Τρι Αυγ 02, 2011 5:21 pm

nora19, η ειδική μεταχείριση που ανέφερα, πήγαινε σ'αυτό ακριβώς που είπες εσύ, οτι δηλαδή ο Λουκάς και η Νόρα είναι οι μόνοι ακέραιοι και δίκαιοι χαρακτήρες της σειράς, και ο έρωτάς τους είναι ανόθευτος. Η επιλογή να τους δείξουν έτσι είναι των σεναριογράφων, έτσι δεν είναι? Οπότε τους έδωσαν αυτό το αβαντάζ, να είναι οι μόνοι που δεν έχεις να τους προσάψεις τίποτε, που εσύ μοιάζει να το αποδίδεις στους ίδιους τους ηθοποιούς!!! Επίσης το χιούμορ που έχουν, οφείλεται στην πέννα των σεναριογράφων! Αρα από αυτές τις απόψεις το σενάριο ήταν προνομιακό γι'αυτούς. Οταν λοιπον όλοι οι υπόλοιποι χαρακτήρες της σειράς έχουν κάνει τα εγκληματάκια τους, μικρά ή μεγάλα, φυσικό είναι οι δυό αυτοί χαρακτήρες να φαντάζουν μοναδικοί.... Δεν θα συνέβαινε αυτό αν, πχ., από την αρχή του έργου τους έδειχναν κάτω από ένα άλλο , πιό γκρίζο , φώς....
Για τα υπόλοιπα, είναι δικαίωμά σου να θεωρείς ανοησίες ό,τι δεν σου αρέσει, δηλαδή τα πάντα εκτός των χαρακτήρων του Λουκά και της Νόρας, αλλά κι εγώ δικαιούμαι να γράψω τους λόγους για τους οποίους πιστεύω οτι όλα έχουν λόγο ύπαρξης, όλα είναι μέσα στη ζωή, και όλα χρειάζονται για να κρατήσει η σειρά το ενδιαφέρον όλων των τηλεθεατών.
Λές οτι χάλασαν ο,τι ωραίο κτίστηκε στην 1η και τη 2η σαιζόν, αλλά αν θυμάμαι καλά και οι δύο πρώτοι κύκλοι περιείχαν άφθονα τρίγωνα, τετράγωνα, εγκλήματα, μηχανορραφίες, προδοσίες, όλα δηλαδή όσα δεν σε ελκύουν, οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί τα θεωρείς "ωραία"... Εκτός αν ο τρίτος κύκλος δεν σου αρέσει γιατί σ'αυτόν μπήκε στην ενεργό δράση και ο Λουκάς με τη Νόρα, με τη διαμάχη κατά του Ρούσσου, αλλά είναι περίεργο, γιατί έτσι, καλώς ή κακώς, για πρώτη φορά αυτό το ζευγάρι βρέθηκε στο επίκεντρο των γεγονότων, που τα προκάλεσε εκείνο για μιά φορά , αντί να παρακολουθεί απλά όσα συνέβαιναν εξ αιτίας της δράσης άλλων, όπως γινόταν στους προηγούμενους κύκλους.
Για μένα, υπήρχαν πολλοί λόγοι για να παρακολουθήσω τη σειρά, που δεν περιορίζονται στο Λουκά και τη Νόρα, και σε παραπέμπω στο προηγούμενο μήνυμα της roria, που δίνει μιά πιό ολοκληρωμένη εικόνα .
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 21 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από nora19 Τρι Αυγ 02, 2011 8:09 pm

δεν ειναι προνομιακη μεταχειριση να υπαρχουν δυο ηρωες που δεν εχουν μπλεχτει σε βρωμικες ιστοριες. δηλαδη οι αλλοι χαρακτηρες τι ειναι "ριγμενοι"? ουτε η δαφνη ειναι μπλεγμενη καπου. μηπως και αυτη ηταν "προνομιακα μεταχειρισμενη"? προνομιακη μεταχειριση ελαβαν αλλοι χαρακτηρεςι στους οποιους δεν ανατεθηκαν σκηνες "γελοιοποιησης" του ρολου τους μεσω καταστασεων που θυμιζαν σκηνες επιθεωρησης .

δεν ειχαν μονο οι νορα λουκας ατακες με χιουμορ. αναλογες ατακες εχουν και ο ρουσσος με την αμαλια, ακομα και ο μανος εκαστοτε ειχε τετοιες ατακες. ολοι οι ηθοποιοι λοιπον ειναι "αβανταρισμενοι" με τις οντως φαρμακερες ατακες της Ακριτα.

ομως πιστευω πως η επιτυχια του συγκεκριμενου ζευγαριου δεν ηταν τοσο λογω σεναριου οσο της χημειας των 2 ηθοποιων. πολλες φορες παραβλεψαμε τις μπαρουφες που βλεπαμε λογω της χημειας τους. το σεναριο ηταν ανταξιο τους μονο την 1η σεζον και καπως λιγοτερο την 2η. αλλα δυστυχως δεν ειχαν αναλογη συνεχεια.


αυτο που ειπα οτι χαλασε ο,τι χτιστηκε την 1η και 2η σεζον αφορουσε μονο τη Νορα και τον Λουκα. για μενα τα υπολοιπα ηταν αδιαφορα εξ αρχης. και χαλασε λογω τη γελοιοποιησης τους με γραφικες σκηνες που μονο λογο ειχαν να γεμιζουν τα επεισοδια.


μπορεις να χεις ο,τι λογους θελεις να βλεπεις τη σειρα δεν σου πα εγω κατι διαφορετικο. το εκανα νομιζω σαφες αυτο οτι ειναι σεβαστοι ολοι οι λογοι πουυ θα μπορουσε κανεις να βλεπει τη σειρα.
nora19
nora19
Τουρίστας
Τουρίστας

Θηλυκό Τόπος : παντού και πουθενά

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 21 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από JESSIE Τρι Αυγ 02, 2011 9:00 pm


΄
Μα και γώ το ίδιο με σένα πιστεύω, οτι μπορεί ο καθένας να βλέπει τη σειρά για όποιο λόγο θέλει. Ομως κάνουμε μιά συζήτηση, ανταλλαγή απόψεων, πάνω στα όσα γράφονται, χωρις διάθεση παρεξήγησης. Αλλωστε αν διάβασες προηγούμενα μηνύματά μου, θα είδες οτι θεώρησα τους δύο αυτούς χαρακτήρες σαν ένα ζευγάρι που προωθήθηκε απ'τους σεναριογράφους για να μην χάσει η σειρά την απήχησή της στο κοινό, μετά την αποχώρηση του Μάνου, που σημαίνει οτι τους βλέπω σαν ένα ατού για τη σειρά....

Αν δεν απομονωνες ωρισμένα πράγματα, θα καταλάβαινες με ποιό σκεπτικό έγραψα οτι τους έχει "φροντίσει" ιδιαίτερα αυτούς τους δύο η κα Ακρίτα.
Για το χιούμορ, πχ....Αλλοι χαρακτήρες, όπως ο Πέτρος και η Αμαλία, ή και ο Μάνος, έχουν χιούμορ αλλά έχουν και κακίες, κρυμμένους σκελετούς, σκοτεινά μυστικά και λοιπά.... Και η Αντιγόνη έχει το δικό της ειρωνικό χιούμορ, αλλά είναι δολοφόνος.... Το χιούμορ του Λουκά και της Νόρας συνοδεύεται και από μιά "αθωότητα", μιά "εντιμότητα" που δένει το γλυκό, και τους κάνει συμπαθητικούς σε όλους. Αυτό εννοούσα και τίποτε περισσότερο. Το οτι τους έχουν φτιάξει και σκηνές φάρσας, έχει τύχει να το γράψω κι εγώ όταν τις έβλεπα, αλλά δεν είναι ν'απορεί κανείς γιατί έγινε αυτό, αφού σε πολλούς φάνς αυτές οι σκηνές είναι και οι αγαπημένες τους, άλλωστε πιστεύω οτι εξαρτάται κι απ'τον τρόπο που θ'αποδώσει ο ηθοποιός μιά σκηνή, δηλαδή να μην είναι υπερβολικός και να κρατάει τις ισορροπίες, πράγμα που δεν έγινε, ή μάλλον έγινε ακριβώς το αντίθετο.... Πάντως σκηνές φάρσας υπήρχαν και στον 2ο κύκλο, αν θυμάμαι καλά. Στον 3ο κύκλο, είδαμε το ζευγάρι να περνάει κρίση, για λόγους δεοντολογίας ή από παρεξήγηση κλπ., αλλά θα ήταν εξωπραγματικό να τους βλέπουμε μονίμως σε μιά κατάσταση εκστατικής ευτυχίας, χωρις το παραμικρό συννεφάκι, δεν νομίζεις?

Πάντως ξεκινήσαμε σαν μιά απλή ανταλλαγή απόψεων, και βλέπω να καταλήγουμε στις "βαρύγδουπες" και "βαθυστόχαστες" αναλύσεις που τόσο άχρηστες τις βρίσκεις, οπότε δεν συνεχίζω..... Αλλωστε μπορεί να μου είναι πολύ συμπαθητικοί ο Λουκάς και η Νόρα, αλλά όπως προείπα, δεν βλέπω τη σειρά μόνο γι'αυτούς, οπότε δεν μ'απασχολούν και ιδιαίτερα....
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 21 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από nora19 Τρι Αυγ 02, 2011 9:08 pm

δεν ειπα οτι ειναι αχρηστες αυτες οι αναλυσεις .... απλα εξεφρασα τον προβληματισμο για το αν αξιζει τελικα να γινονται για μια σειρα η οποια κατα τη γνωμη μου απο ενα σημειο και μετα δεν επιδεχεται αναλυσεων... ετσι οπως τα χουν κανει sisi


φυσικα και ανταλλαγη αποψεων κανουμε. και πολυ εποικοδομητικη κιολας γιατι υπαρχει αποδειδειγμενα ποικιλια αποψεων στο φορουμ Wink
nora19
nora19
Τουρίστας
Τουρίστας

Θηλυκό Τόπος : παντού και πουθενά

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 21 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από Καρ-Mik Τρι Αυγ 02, 2011 9:09 pm

Είμαι η μόνη που δεν είδε ποτέ αυτό το χιούμορ? Γιατί πέρα απο την Ορεινή Αρκαδία , εγώ είδα μόνο κρυοπωπα αστεία, και αυτά ιδίως στον 2 και 3ο κύκλο.
Προσωπικά, θεωρώ οτι σαν χαρακτήρες, δεν έχουν φροντισθεί καθόλου. Μάλιστα, έχουν τύχει τις μεγαλύτερης γελιοποίησης απο όλους.
Η μόνη ''εύνοια'' που τύχανε, είναι ο αρκετός τηλεοπτικός χρόνος στον τρίτο κύκλο...
Καρ-Mik
Καρ-Mik
Αθώα Μπατσίνα
Αθώα Μπατσίνα


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 21 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από dm10811 Τρι Αυγ 02, 2011 9:35 pm

Καρ-Mik έγραψε:Είμαι η μόνη που δεν είδε ποτέ αυτό το χιούμορ? Γιατί πέρα απο την Ορεινή Αρκαδία , εγώ είδα μόνο κρυοπωπα αστεία, και αυτά ιδίως στον 2 και 3ο κύκλο.
Προσωπικά, θεωρώ οτι σαν χαρακτήρες, δεν έχουν φροντισθεί καθόλου. Μάλιστα, έχουν τύχει τις μεγαλύτερης γελιοποίησης απο όλους.
Η μόνη ''εύνοια'' που τύχανε, είναι ο αρκετός τηλεοπτικός χρόνος στον τρίτο κύκλο...
Βασικα νομιζω οτι αυτο εχει να κανει με τον καθε ανθρωπο και με το πως αντιλαμβανεται το χιουμορ και την ευνοϊκη μεταχειριση...Προσωπικα τις περισσοτερες φορες μου αρεσε το χιουμορ και τα αστεια που εκαναν και δεν παρατηρησα καποια ιδιαιτερη γελιοποιηση...Ομως δε νομιζω οτι εισαι η μονη που εχεις αυτη την αποψη διοτι πολλες φορες εχω δει αναλογα σχολια...Υποθετω οτι ειμαι απο τους τυχερους που απολαυσαν τη σειρα γενικοτερα και ειδικοτερα το συγκεκριμενο ζευγαρι(σε ολους τους κυκλους)...Δε ξερω ισως εγω να εχω το προβλημα απλα ποτε δεν ειδα κατι τοσο τραγικο γενικα...Ισως να ειμαι και περισσοτερο επιεικης...Οκ καποια πραγματα θα μπορουσαν να μην ειχαν γινει και ισως θα ηταν καλυτερα δε λεω...Αλλα ετσι ηθελαν να συνεχισουν το σεναριο τους...

Υ.Γ. Αυτο ειναι λιγο γενικοτερο σχολιο οχι ειδικα σε εσενα...Το σχολιο σου ηταν απλα η αφορμη...
dm10811
dm10811
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθηνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 21 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από Καρ-Mik Τρι Αυγ 02, 2011 9:40 pm

dm10811 έγραψε:
Βασικα νομιζω οτι αυτο εχει να κανει με τον καθε ανθρωπο και με το πως αντιλαμβανεται το χιουμορ και την ευνοϊκη μεταχειριση...Προσωπικα τις περισσοτερες φορες μου αρεσε το χιουμορ και τα αστεια που εκαναν και δεν παρατηρησα καποια ιδιαιτερη γελιοποιηση...Ομως δε νομιζω οτι εισαι η μονη που εχεις αυτη την αποψη διοτι πολλες φορες εχω δει αναλογα σχολια...Υποθετω οτι ειμαι απο τους τυχερους που απολαυσαν τη σειρα γενικοτερα και ειδικοτερα το συγκεκριμενο ζευγαρι(σε ολους τους κυκλους)...Δε ξερω ισως εγω να εχω το προβλημα απλα ποτε δεν ειδα κατι τοσο τραγικο γενικα...Ισως να ειμαι και περισσοτερο επιεικης...Οκ καποια πραγματα θα μπορουσαν να μην ειχαν γινει και ισως θα ηταν καλυτερα δε λεω...Αλλα ετσι ηθελαν να συνεχισουν το σεναριο τους...

Υ.Γ. Αυτο ειναι λιγο γενικοτερο σχολιο οχι ειδικα σε εσενα...Το σχολιο σου ηταν απλα η αφορμη...
Iσως εχω διαφορετική αντίληψη στο χιούμορ, δεν ξέρω.
Πάντως, έκλεινα τα μάτια μου όταν έβλεπα τον Λουκά για ακόμη μια φορά να ενοχλεί τον Νικόλα, όταν έκαναν εκείνο το γελοίο υπερηχογράφημα, σε όλη την διαδρομή πριν πάει στο μαιευτήριο..
Δεν μου φάνηκε αστείο να ενοχλεί συνεχώς έναν άνθρωπο το βράδυ, ή να ζητάει συνεχώς λεφτά απο αυτόν, ή να αστείευται για αυτά συνεχώς στην Ευα, κτλ κτλ..
Για μένα, η λεπτή γραμμή μεταξύ γελοιότητας και χιούμορ, ξεπεράστηκε προ πολλου, αλλα αυτό πάλι είναι μόνο η άποψη μου.
Καρ-Mik
Καρ-Mik
Αθώα Μπατσίνα
Αθώα Μπατσίνα


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 21 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από Clarabelle Τετ Αυγ 03, 2011 2:45 pm

Καρ-Mik έγραψε:Είμαι η μόνη που δεν είδε ποτέ αυτό το χιούμορ? Γιατί πέρα απο την Ορεινή Αρκαδία , εγώ είδα μόνο κρυοπωπα αστεία, και αυτά ιδίως στον 2 και 3ο κύκλο.
Προσωπικά, θεωρώ οτι σαν χαρακτήρες, δεν έχουν φροντισθεί καθόλου. Μάλιστα, έχουν τύχει τις μεγαλύτερης γελιοποίησης απο όλους.
Η μόνη ''εύνοια'' που τύχανε, είναι ο αρκετός τηλεοπτικός χρόνος στον τρίτο κύκλο...

Θα συμφωνήσω οτι σαν χαρακτήρας ο Λουκάς την τρίτη σεζόν ιδιαίτερα εξευτελίστηκε και δεν προστατεύτηκε. Συμφωνώ οτι μόνο εύνοια δεν έδειχνε ο τρόπος που τον εμφάνισαν.

Διαφωνώ όμως ως προς τη Νόρα. Νομίζω η συγκεκριμένη ευνοήθηκε κατάφορα
Στα μυστικά σχεδόν όλοι οι ήρωες έχουν υποπέσει σε σφάλματα ποινικά ή ηθικά κολάσιμα ή ακόμη χειρότερο και στα δύο. Μοναδικές εξαιρέσεις ο Λουκάς η Δάφνη και η Εριέττα και μια κατηγορία μόνη της η Αμαλία γιατί αν δεν κάνω λάθος η παλαβομάρα δεν τιμωρείται lmao

Η Νόρα ανήκει σ εκείνους τους ήρωες που έχει διαπράξει και ηθικά και ποινικά κολάσιμα σφάλματα.

Ερωτευμένη παράφορα με το Στέλιο κι ενώ γνώριζε απο την πρώτη στιγμή οτι εκείνος έβαλε τη φωτιά στο εργοστάσιο, άφησε τον παιδικό της φίλο που γνώριζε οτι ήταν αθώος να συρθεί στα δικαστήρια και τις φυλακές με αποτέλεσμα να χάσει την άδειά του να δουλέψει ταξιτζής και να βρεθεί κάποια στιγμή μαχαιρωμένος. Κι όμως οταν ο Νικόλας βρέθηκε στο νοσοκομείο κατηγορούσε την Εύα και δεν παραδέχτηκε οτι ήταν πρωτίστως δική της ευθύνη που ο Νικόλας βρέθηκε να δουλεύει νύχτα.

Ρητορική η ερώτηση αλλά σε τι διέφερε η Νόρα απ την Εύα; Η μια πρόδωσε τη Δάφνη για τον έρωτά της για το Μάνο κι η άλλη το Νικόλα για τον έρωτά της για το Στέλιο. Στη μια χτυπούν τα λάθη της μέχρι το τέλος του γ κύκλου και στην άλλη τα αποσιωπούν.

Πέρα απ αυτό όμως η Νόρα που έχει δώσει όρκο να υπηρετεί τη δικαιοσύνη έστειλε έναν άνθρωπο στη φυλακή με ψεύτικες κατηγορίες για παιδική πορνογραφία. Ο Στέλιος δεν ήταν αθώος αλλά για το συγκεκριμένο δεν ήταν ένοχος. Ας τον κατηγορούσε γι αυτά που έκανε κι ας παραδεχόταν οτι πριν γίνει θύμα του υπήρξε εκείνος θύμα δικό της και του Ρούσσου. Επειδή τότε παρακολουθήσαμε το Ρούσσο να καταγράφει τα τεκταινόμενα με κάμερες που εγκατέστησε στο γραφείο του περίμενα όταν ξέσπασε ο ''πόλεμος'' να χρησιμοποιηθεί το γεγονός αλλά δεν..... Είτε λοιπόν πρέπει να δεχτώ οτι οι σεναριογράφοι ξέχασαν τι έγραφαν την πρώτη χρονιά είτε απέφυγαν επιμελώς να αναφερθούν στα σφάλματα της Νόρας. Διαλέγετε και παίρνετε.

Το μόνο σίγουρο είναι οτι η Νόρα παριστάνει τον κριτή των πάντων αποφεύγοντας όμως να παραδεχτεί τα δικά της λάθη κι αυτό ναι είναι ώθηση του ρόλου κατά την προσωπική μου εκτίμηση.

Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 21 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από marakii Τετ Αυγ 03, 2011 3:16 pm

Βασικά πιστεύω πως υπάρχει διαφορά η Νόρα ερωτεύτηκε τον Στέλιο γιατί αυτός την ώθησε σε αυτό με το να της λέει όλα αυτά που περίμενε να ακούσει από ένα άντρα ,να της δείχνει οτί έχουν κοινά ενδιαφέροντα ,να της λέει την ταινία που σκέφτεται να δει πριν του το πει η ίδια και γενικά παρουσίαζε τα πραγματα με τρόπο ώστε να την κάνει να τον ερωτευτεί (τώρα όσο για την εμφάνιση φαντάζομαι θα ήταν του γούστου της Razz)....Εφ'όσον λοιπόν κατάλαβε ότι όλο αυτό τον καιρό ζούσε μέσα σε ένα ψέμμα και ο άνθρωπος που της το έπαιζε ο ιδανικός άντρας για εκείνη βρέθηκε να ήταν ο δολοφόνος της ήταν λογικό να φτάσει σε κατασταη που να θέλει να τον εκδικηθεί είτε φταίει είτε όχι γιατί την έκανε σκουπίδι ,τη ''βίαζε'' ψυχολογικά όπως είχε πει και η ίδια ,αναγκάστηκε να ρίξει το παιδί της και βρέθηκε σε μεγάλο δίλλημα για το αν θα πρέπει να μιλήσει για τη φωτιά του εργοστασίου (βέβαια πάνω σε αυτό το θέμα που αφορούσε το Νικόλα ,μπορεί τότε να βρέθηκε σε δίλλημα διοτί ήταν πολύ ερωτευμένη αλλά όταν έμαθε την αλήθεια έβαλε τον Στέλιο να πάει να τα ομολογήσει όλα στο Νικόλα)....

Από την άλλη η Εύα μετά από τόσα χρόνια με το Μάνο είχε καταλάβει πολύ καλά για το τοι άνθρωπος είναι και νομίζω πως καταβάθος ήξερε πως δεν υπήρχε καμία περίπτωση να χωρίσει με τη Μελίτα απλά ίσως έτσι ήθελε να πιστεύει και να βρίσκει αφορμές για να συνεχίσει να το συγχωρεί για ότι και να κάνει...το οτί πήγε και παντρεύτηκε το Νικόλα πιο πολύ μου φάνηκε θέμα εγωισμού ώστε έτσι να φέρει το Μάνο και πάλι κοντά της ,εκδίκηση με αποτέλεσμα για εκείνη μέσα από την οποία πλήγωσε πολλούς ανθρώπους ,από την άλλη η εκδίκηση της Νόρας ήταν για τον άνθρωπο που την ''κατέστρεψε''.....



Μπορεί να κάνω και λάθος είναι αποψη μου και πραγματικά δε το λέω για να πάω κόντρα ,απλά έτσι τα βλέπω εγώ τα πράγματα ....

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 21 99687

Υ.γ.:Συμφωνώ με το αραπάνω σχόλιο της Δήμητρας !!!!....(μπορεί κάποιες φορές το αστείο να μην ήταν τόσο αστείο και σε κάποιες σκηνές συγκεκριμένα 2-3 να ξέφυγε το πράγμα αλλά γενικά απολάμβανα σχεδόν όλες τις χιουμοριστικές σκηνές)
marakii
marakii
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 21 από 40 Επιστροφή  1 ... 12 ... 20, 21, 22 ... 30 ... 40  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης