Edem Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πως θα βρουν οι ήρωες μας ο καθένας την δική του Εδέμ?

+27
Eya-8ea
MARKOS31
Rafaella+Manos=EdemReee.G
vs116117
Foulitsa
evaki16
edem4ever
artantzela
mariannitaki
ειρηνη7
ΜΥΘΗΡΑ
loukitsa
Ezantakou
jim7
rachel
giouli_edem
KatsaroYpotheto
JESSIE
Aggelaki
anneliz_333
ebelina2007
Clarabelle
evanna
soso
Καρ-Mik
sarita
anna90
31 απαντήσεις

Σελίδα 3 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Πως θα βρουν οι ήρωες μας ο καθένας την δική του Εδέμ? - Σελίδα 3 Empty Απ: Πως θα βρουν οι ήρωες μας ο καθένας την δική του Εδέμ?

Δημοσίευση από Καρ-Mik Τρι Σεπ 28, 2010 11:48 am

Ezantakou έγραψε:
Μάνος-->
Η Εδέμ του είναι η Εύα αλλά αυτός μας την έσκασε... Τώρα αν θα βρεί καμιά Εύα στην Αμερική δεν ξέρω, μην ξεχνάμε όμως οτι "πολλές Εύες υπάρχουν, Εύα όμως με ένα νεφρό και μια καρδιά δική του μόνο μία".... xm

Μελίτα-->
Μια γυναίκα που την απατούσε ο άντρας της επι χρόνια... μια γυναίκα που έχει δίπλα της δύο υπέροχους γονείς και μια υπέροχη κορούλα... μια γυναίκα που έζησε την Εδέμ αλλά δεν την βρήκε ποτέ.... Η Εδέμ της Μελίτας είναι "το μυαλό της"... Αν το χρησιμοποιήσει σωστά και σταματήσει να χτίζει την ευτυχία της πάνω στην δυστυχία των άλλων, τότε ναι θα την βρεί την Εδέμ... Αν ποτέ καταλάβει οτι δεν είναι το κέντρο του κόσμου και ότι η "ανεξαρτησία" δεν συνεπάγεται με την "αποξένωση" (απο γονείς και φίλους) τότε ναι θα την βρεί την Εδέμ της... με ποιόν?? δεν ξέρω... αρκεί να μην είναι κάποιος γνωστός της Εύας xixixi

Νταίζη-->
Είναι πολύ απλό.. Η Εδέμ της είναι τα σίδερα της φυλακής... εκεί θα έχει την δυνατότητα να σκεφτεί τι έχει κάνει και θα γράψει και ένα μυθιστόρημα με τίτλο "η καλή μάνα απο το πρωϊ φαίνεται"...


Χρήστος-->
Η Εδέμ του είναι η λατρεμένη Α.Ε.Δ και δεν το ξέρει xm


Noμίζω οτι όχι απλά ''εγραψες" αλλα ζωγράφισες : respect :
Καρ-Mik
Καρ-Mik
Αθώα Μπατσίνα
Αθώα Μπατσίνα


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως θα βρουν οι ήρωες μας ο καθένας την δική του Εδέμ? - Σελίδα 3 Empty Απ: Πως θα βρουν οι ήρωες μας ο καθένας την δική του Εδέμ?

Δημοσίευση από edem4ever Τρι Σεπ 28, 2010 3:07 pm

Πολυ ωραια ερωτηση Congrats

Λοιπον αν και δεν τον βλεπουμε πια στις οθονες μας σας προειδοποιω οτι για μενα ο Μανος ειναι ακομη ηρωας της Εδεμ!!!

Μανος: Αφου ανακτισει την αυτοεκτιμηση του, νομιζω οτι η Εδεμ του ειναι διπλα στα παιδια του, τους φιλους του και την Ευα!

Ευα: Αυτο ειναι μεγαλο κεφαλαιο! Νομιζω ειναι η ηρωιδα με την μεγαλυτερη και πιο δυσκολη διαδρομη προς την Εδεμ.... Εχει αρχισει ηδη να στεκεται στα ποδια της ουσιαστικα ανεξαρτητη -οικονομικα- απο πρωην συζυγους και εραστες και το μονο που απομενει ειναι να βρει μια συναισθηματικη ισορροπια και εδω κολυομαι... Θελω απιστευτα να δω την Ευα με το Μανο ως ενηλικες να χτιζουν τη σχεση τους απο την αρχη, πανω που αρχισαμε να βλεπουμε κατι σχετικο μας το εκοψαν πριν φτασει καν στη μεση! Δεν ξερω αν μπορει να ειναι με το Στεφανο, η μανα του και η αδερφη του πηγαν να τη σκοτωσουν... Θα ξερω οτι η Ευα βρηκε την Εδεμ οτι τη δω ηρεμη και χαμογελαστη να προγραμματιζει τις επομενες διακοπες της -λεμε τωρα- χωρις σκιες στο βλεμμα της! Δεν ειμαι σιγουρη οτι αυτο μπορουμε να το δουμε πια με καποιον απο τους ηδη υπαρχοντες...

Νορα - Λουκας: Μαζι γιατι θεωρω οτι ειναι ο ενας η Εδεμ του αλλου το μονο που τους κραταει "εκτος" ειναι αυτα που δεν λενε ο ενας στον αλλο! Για την μπεμπα δεν θα πω κατι καινουριο μονο να σημειωσω οτι ενα παιδι θα ολοκληρωσει την Εδεμ δεν θα τους βαλει σε αυτη!!!

Δαφνη - Νικολας: Επισης μαζι! Ειναι οι ηρωες που ειναι ηδη πολυ κοντα στην Εδεμ! Αν γκρινιαζαν λιγοτερο...

Μελιτα: Υπηρξε ολη της τη ζωη εξαρτημενη πληρως ειτε απο τους γονεις της ειτε απο καποιον αντρα... Απο τους γονεις της περασε στο Μανο απο το Μανο στον Οδυσσεα και παλι τους γονεις της και παλι ο Μανος, μετα ο Στεφανος... Αμφιβαλω αν ποτε εχει πει θελω αυτο και να ειναι αυτο που θελει η ιδια και οχι αυτο που της "προτινουν" οι γονεις της ή καποιος μεγαλος ερωτας! Για να βρει την Εδεμ πρεπει πρωτα να βρει τον εαυτο της! Δεν λεω να μεινει μονη της καθε αλλο αλλα τον επομενο μεγαλο ερωτα να τον βρει μονη της χωρις τη συσταση καποιου τριτου, γιατι θα ταιριαζει με εκεινη και οχι γιατι καποιος αλλος θα νομιζει οτι της ταιριαζει!

Στεφανος: Μακαρι να ηξερα τι θα κανει ευτυχισμενο αυτο τον ανθρωπο, νομιζα οτι ηταν η Ευα αλλα τα εφτιαξε με τη Μελιτα, νομιζα οτι ειναι η Μελιτα αλλα την εβαζε στον παγο για την Ευα.... Μηπως τελικα ειναι η Εριεττα;;; Θα δειξει!

Χρηστος: Μακρια απο τη Νταιζη και την οικογενεια Λαζαριδη!

Νταιζη: Εχει κυνηγησει τοσο πολυ την Εδεμ και παντα σε λαθος μερη, νομιζω οτι ακομα κι αν ποτε την βρηκε ή θα τη βρει δεν θα την αναγνωρισει... Ειναι καταδικασμενη να μεινει εξω απο την Εδεμ...

edem4ever
edem4ever
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Μετέωρη σε φάση διακτινισμού!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως θα βρουν οι ήρωες μας ο καθένας την δική του Εδέμ? - Σελίδα 3 Empty Απ: Πως θα βρουν οι ήρωες μας ο καθένας την δική του Εδέμ?

Δημοσίευση από evaki16 Τρι Σεπ 28, 2010 5:37 pm

arkrei na einai kai oi 6 mazi.... mono etsi 8a einai oloi eytixhsmenoi kai o ka8enas 8a exei vrei th pragmatika edem!!!
evaki16
evaki16
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Καλαμάτα
Ασχολίες : ΔΕΣΤΕ ΤΟΥΣ ♥ ♥ ♥

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως θα βρουν οι ήρωες μας ο καθένας την δική του Εδέμ? - Σελίδα 3 Empty Απ: Πως θα βρουν οι ήρωες μας ο καθένας την δική του Εδέμ?

Δημοσίευση από evaki16 Τρι Σεπ 28, 2010 5:41 pm

ENAS EINAI O TROPOS ARXIKA NA GYRISEI O MANOS KAI DEYTERON NA EINAI OLH H PAREA THS FEGGAROPETRAS MAZI.....GIATI H EDEM TOU KA8ENOS EINAI OI YPOLOIPOI PENTE!!! Yess
evaki16
evaki16
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Καλαμάτα
Ασχολίες : ΔΕΣΤΕ ΤΟΥΣ ♥ ♥ ♥

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως θα βρουν οι ήρωες μας ο καθένας την δική του Εδέμ? - Σελίδα 3 Empty Απ: Πως θα βρουν οι ήρωες μας ο καθένας την δική του Εδέμ?

Δημοσίευση από JESSIE Τρι Σεπ 28, 2010 5:45 pm

Εdem+ever θα συμφωνήσω μ'όλα όσα έγραψες, έχει πολύ λογική όλη τη τοποθέτησή σου, αλλά έχω μιάν επιφύλαξη για το Μάνο.... Πιστεύεις οτι του λείπει η αυτοεκτίμηση? Εγω αντίθετα νομίζω οτι έχει υπερβολική, και αυτο που του χρειάζεται είναι η αυτοκριτική, η μεταμέλεια και η (πραγματική και όχι εικονική) προσπάθεια να διορθώσει όσα στραβά έκανε μέχρι τώρα, και κυρίως να μην τα επαναλάβει. Αν γίνει αυτό το θαύμα, γιατί μένοντας μόνος του, χωρις την υποστήριξη και ανοχή της παρέας έχει πιο πολλές πιθανότητες να δεί βαθειά μέσα του και να αρχίσει την διαδικασία της αλλαγής, τότε ναί, ας γυρίσει κοντά στην Εύα, χωρις παιχνιδάκια και ίντριγκες, και ας βρεί κι αυτός την Εδέμ του μαζί της, και μαζί με τα παιδιά του.
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως θα βρουν οι ήρωες μας ο καθένας την δική του Εδέμ? - Σελίδα 3 Empty Απ: Πως θα βρουν οι ήρωες μας ο καθένας την δική του Εδέμ?

Δημοσίευση από edem4ever Τρι Σεπ 28, 2010 6:29 pm

JESSIE έγραψε:Εdem+ever θα συμφωνήσω μ'όλα όσα έγραψες, έχει πολύ λογική όλη τη τοποθέτησή σου, αλλά έχω μιάν επιφύλαξη για το Μάνο.... Πιστεύεις οτι του λείπει η αυτοεκτίμηση? Εγω αντίθετα νομίζω οτι έχει υπερβολική, και αυτο που του χρειάζεται είναι η αυτοκριτική, η μεταμέλεια και η (πραγματική και όχι εικονική) προσπάθεια να διορθώσει όσα στραβά έκανε μέχρι τώρα, και κυρίως να μην τα επαναλάβει. Αν γίνει αυτό το θαύμα, γιατί μένοντας μόνος του, χωρις την υποστήριξη και ανοχή της παρέας έχει πιο πολλές πιθανότητες να δεί βαθειά μέσα του και να αρχίσει την διαδικασία της αλλαγής, τότε ναί, ας γυρίσει κοντά στην Εύα, χωρις παιχνιδάκια και ίντριγκες, και ας βρεί κι αυτός την Εδέμ του μαζί της, και μαζί με τα παιδιά του.

Συμφωνω απολυτα με τα λεγομενα σου! Ο Μανος ηταν αλαζονας, εγω μιλαω για τη στιγμη που θα κοιταει τον εαυτο του στον καθρεφτη και δεν θα σκεφτεται οτι πρεπει να απομακρυνθει απο αλλους και απο ολα για να μην τους καταστρεφει... Αυτο που περιγραφεις οδηγει ουσιαστικα στην αυτογνωσια και την αυτοεκτιμηση!
edem4ever
edem4ever
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Μετέωρη σε φάση διακτινισμού!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως θα βρουν οι ήρωες μας ο καθένας την δική του Εδέμ? - Σελίδα 3 Empty Απ: Πως θα βρουν οι ήρωες μας ο καθένας την δική του Εδέμ?

Δημοσίευση από artantzela Τετ Σεπ 29, 2010 10:48 am

anna90 έγραψε:ΜΥΘΗΡΑ και artantzela καλώς ήρθατε στη παρέα μας, και καλά ποστ...
ΜΥΘΗΡΑ συμφωνώ μαζί εν μέρη όπως και η Εζι...
Όντως αν υπάρχουν και άλλα μυστικά πρέπει όλα να αποκαλυφθούν, να υπάρχει ειλικρίνεια..Όσο για να πληρώσουν, μερικοί όπως λέει και η Έζι έχουν ήδη πληρώσει και με το παραπάνω...Δηλαδή τι άλλο πρέπει να παθουν???Όλοι οι άνθρωποι κάνουν λάθη...!!!
Υ.Γ: Χαίρομαι πολύυυυ, που σας άρεσε το τόπικ!!!! Palamakia
ΑΝΝΑ καλός σας βρήκα!πολύ ενδιαφέρον το θέμα που άνοιξες και μπορούμε να το δούμε και από άλλες διαστάσεις.

artantzela


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως θα βρουν οι ήρωες μας ο καθένας την δική του Εδέμ? - Σελίδα 3 Empty η ατελεσφορη και αδιεξοδη αφηγηματικη ροη της σειρας

Δημοσίευση από ΜΥΘΗΡΑ Τετ Σεπ 29, 2010 2:31 pm

....αλλα ας τα πιασουμε τα πραγματα απο την αρχη ...καταρχην μια τηλεοπτικη σειρα μπορει ως προς το σεναριο να ακολουθει τα εξης σχηματα

-ελευθερη και απλη αφηγηματικη ροη χωρις περιπλοκες και ανακυκλωσεις ,

-περιπλοκη αφηγηματικη ροη με μυστηρια - κενα ανακυκλωσεις αλλα στο συνολο της να οδηγει προς μια ορισμενη κατευθυνση με στοχο τελικο την καθαρση και συναισθηματικη αποφορτιση των τηελεθεατων ,

-τελος περιπλοκη αφηγηματικη με πολλα κενα μυστηρια , επιπλοκες , και ανακυκλωσεις που ομως στο συνολο της δεν οδηγει πουθενα ...και δεν στοχευει παρα στην αδιεξοδη αεναη και ψυχοφθορα ανακυκλωση συναισθηματων αγωνιας και συγχυσης ,,

...πιστευουμε οτι η συγκεκριμενη σειρα ακολουθει το τριτο και πιο περιπλοκο σχημα αφηγησης και σεναριογραφης ...ενα σχημα απο αυτα που ουσιαστικα αναλωνονται σε εσωτερικε ιντριγκες ..αφηνοντας στον θεατη ενα αφορητο κενο κρατωντας τον διαρκως σε αγωνια μια αγωνια ομως που δεν λυνεται και δεν ανακουφιζεται αρα ειναι ατελσφορη και κουραστικη ψυχολογικα ...με την περατωση της σειρας ο θεατης δεν θα εχει αποκομισει τιποτα απολυτωςπαρα μονο την συγχυση την ψυχικη και νοητικη και ενα τεραστιο συναισθηματικο κενο ....

,,,η σειρα οδηγειται απο τη γραμμη - σχημα της αδιεξοδης αφηγησης χωρις κατευθυνση και προσανατολισμο ,γεματη απο περιπλοκες μεσα απο τις οποιες χανεται το νημα της αφηγησης και η οποια ροη της ιστοριας και περιπετειας των ηρωων ... και μεχρι το τελος απλα θα μας κρατα σε μια αγωνια και ενα ψυχολογικο κενο χωρις να δουμε ποτε του ηρωες να λυτρωνονται απο τα παθη τους και αρα να βρισκουν την προσωπικη τους Εδεμ....ΚΑΙ ΑΡΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΘΕΑΤΕΣ !!!

...αυτο ειναι το ενα ζητουμενο ....




ΜΥΘΗΡΑ


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως θα βρουν οι ήρωες μας ο καθένας την δική του Εδέμ? - Σελίδα 3 Empty Απ: Πως θα βρουν οι ήρωες μας ο καθένας την δική του Εδέμ?

Δημοσίευση από JESSIE Τετ Σεπ 29, 2010 3:32 pm

ΜΥΘΗΡΑ --πολύ ωραίος ο τρόπος που γράφεις, αλλά πολύ απαισιόδοξη σε βρίσκω... Δεν νομίζω οτι ακολουθείται ο τρίτος τρόπος εδώ, αλλά ο δεύτερος, κι αυτό το λέω βάσει της προηγούμενης εμπειρίας των σειρών αυτών ειδικά των σεναριογράφων. Μπορείς να πείς οτι τα όσα έγραψες εφαρμόζονται πχ. για τη Βέρα στο Δεξί? Πιστεύω όχι, άρα γιατί να υποθέσουμε οτι δεν συμβαίνει το ίδιο κι εδώ, δηλαδή μπορεί να μας "βασανίζουν" αλλά στο τέλος θα βρούνε και οι ήρωες την εδέμ τους ή την κόλασή τους, ανάλογα, πάντως θα υπάρξει κάθαρση γι'αυτούς και κατά συνέπεια και για τους τηλεθεατές...
Εχουμε διανύσει τα 2/3 της ιστορίας, η συνέχεια και το τέλος θα δώσει απαντήσεις σε όλα τα μυστικά και μυστήρια και θα φέρει τη δικαίωση που όλοι περιμένουμε. Εγώ το ελπίζω και είμαι βέβαιη γι'αυτό...
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως θα βρουν οι ήρωες μας ο καθένας την δική του Εδέμ? - Σελίδα 3 Empty Απ: Πως θα βρουν οι ήρωες μας ο καθένας την δική του Εδέμ?

Δημοσίευση από Clarabelle Τετ Σεπ 29, 2010 3:40 pm


Eγώ τείνω να συμφωνήσω με τη ΜΥΘΗΡΑ
Έχουμε διανύσει ήδη τα 2/3 της σειράς κι ακόμη κάποιοι ήρωες και μάλιστα απ τους αρχικούς είναι στο απόλυτο μηδέν
Ο Μάνος έφυγε χωρίς να κάνει τον κύκλο του και η Εύα νομίζω οτι δεν έχει πλέον περιθώρια ανάκαμψης εκτός κι αν την επαναφέρουν στον Στέφανο.
Οπότε τείνω να πιστεψω οτι δεν θα επέλθει η κάθαρση και δεν θα δούμε δικαίωση
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως θα βρουν οι ήρωες μας ο καθένας την δική του Εδέμ? - Σελίδα 3 Empty Απ: Πως θα βρουν οι ήρωες μας ο καθένας την δική του Εδέμ?

Δημοσίευση από JESSIE Τετ Σεπ 29, 2010 3:48 pm


Μαρία μου όχι, μή χάνεις την εμπιστοσύνη σου, αν πήγαιναν όλα καλά από τώρα, δεν υπήρχε και λόγος για τρίτο κύκλο. Η αποχώρηση του Μπουγιούρη οπωσδήποτε έφερε μία ανατροπή (στους σεναριογράφους αυτή τη φορά ) και τους υποχρέωσε ίσως σε αλλαγές, γιατί αν έδειχναν οτι τα βρήκαν με την Εύα από το δεύτερο κύκλο, και μετά έφευγε όπως έφυγε, τι θα γινόταν με την Εύα από κει κι έπειτα? Αλλα είναι αδύνατον να προχωρούν σε τρίτο κύκλο χωρις να έχουν φτιάξει τη δομή για το τελείωμα της σειράς, οπότε απλά ας μην προτρέχουμε. Δεν έχουμε να κάνουμε με πρωτάρηδες....
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως θα βρουν οι ήρωες μας ο καθένας την δική του Εδέμ? - Σελίδα 3 Empty Απ: Πως θα βρουν οι ήρωες μας ο καθένας την δική του Εδέμ?

Δημοσίευση από Clarabelle Τετ Σεπ 29, 2010 3:52 pm

JESSIE έγραψε:
Μαρία μου όχι, μή χάνεις την εμπιστοσύνη σου, αν πήγαιναν όλα καλά από τώρα, δεν υπήρχε και λόγος για τρίτο κύκλο. Η αποχώρηση του Μπουγιούρη οπωσδήποτε έφερε μία ανατροπή (στους σεναριογράφους αυτή τη φορά ) και τους υποχρέωσε ίσως σε αλλαγές, γιατί αν έδειχναν οτι τα βρήκαν με την Εύα από το δεύτερο κύκλο, και μετά έφευγε όπως έφυγε, τι θα γινόταν με την Εύα από κει κι έπειτα? Αλλα είναι αδύνατον να προχωρούν σε τρίτο κύκλο χωρις να έχουν φτιάξει τη δομή για το τελείωμα της σειράς, οπότε απλά ας μην προτρέχουμε. Δεν έχουμε να κάνουμε με πρωτάρηδες....


Μέχρι μερικούς μήνες πριν θα έλεγα οτι ακριβώς κι εσύ
Μετά το κουαρτέτο δεν μπορώ
Έφτασαν τους ήρωες σε σημείο οριακό
Είσαι αρκετά μεγάλη για να ξέρεις οτι μια γυναίκα που έχει ονειρευτεί όσο η Εύα αν δεν το ζήσει δεν το προσπερνάει όχι τουλάχιστον εύκολα. Η Εύα όχι μόνο δεν το έζησε και θα το έχει πάντα μέσα της αλλά την ίδια στιγμή που της σκότωσαν το όνειρο της σκότωσαν και τη δεύτερη ευκαιρία για να σπρωχτεί ο απόλυτος.
Δεν ξέρω αν υπάρχει περιθώριο ανάκαμψης και νομίζω οτι ειδικά την Εύα θα την ξεπετάξουν πρόχειρα όπως ακριβώς το Μάνο άλλωστε το βλέπω ήδη

Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως θα βρουν οι ήρωες μας ο καθένας την δική του Εδέμ? - Σελίδα 3 Empty Απ: Πως θα βρουν οι ήρωες μας ο καθένας την δική του Εδέμ?

Δημοσίευση από JESSIE Τετ Σεπ 29, 2010 4:00 pm


Εγω νομίζω πάλι οτι ο έρωτας για το Μάνο, μόνο κακό θα έκανε στην Εύα, και το ότι έφυγε, αφού προηγουμένως έζησε μερικές στιγμές έρωτα μαζί της, ίσως την έχει λυτρώσει από αυτό το αίσθημα. Μπορεί να νοιώθει απελευθερωμένη γιατί ο Μάνος δεν έφυγε γιατί δεν την αγαπάει, αλλά γιατί θέλει να βρεί τον εαυτό του και την χαμένη του αξιοπρέπεια.
Εγω τη βλέπω ευτυχισμένη αυτή τη στιγμή την Εύα, έχει μεταφέρει αλλού τα όνειρά της, (πολύ σωστά για μένα) και είναι ανοιχτή σε ό,τι φέρει το μέλλον. Αν έχει μιά μικρή απογοήτευση από έναν καινούργιο σύνδεσμο, αυτό δεν θα την καταβάλλει ιδιαίτερα, αλλά θα της δώσει τη γνώση ότι πρέπει να ΔΙΑΛΕΓΕΙ ΣΩΣΤΑ, και η τελική της επιλογή θα της φέρει την ευτυχία που της διέφευγε μέχρι τότε. Εγω έτσι βλέπω την εξέλιξη της Εύας, κι όχι μέσω Στέφανου, με τον οποίο (όπως και με το Μάνο) τη συνδέουν άσχημες αναμνήσεις...
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως θα βρουν οι ήρωες μας ο καθένας την δική του Εδέμ? - Σελίδα 3 Empty Απ: Πως θα βρουν οι ήρωες μας ο καθένας την δική του Εδέμ?

Δημοσίευση από loukitsa Τετ Σεπ 29, 2010 4:04 pm

Τους ενώνει όμως την Ευα και το Στεφανο ενα παιδι
loukitsa
loukitsa
Δημόσιες Σχέσεις
Δημόσιες Σχέσεις

Θηλυκό Τόπος : Σε δυάρι με το Λουκάκο μου και τον Turgenev
Ασχολίες : Ξεσκονίζω το Εδεμ-όσκαρ κολλήματος που πήρα! Παναγιώτης Πετράκης και ξερό ψωμί

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως θα βρουν οι ήρωες μας ο καθένας την δική του Εδέμ? - Σελίδα 3 Empty Απ: Πως θα βρουν οι ήρωες μας ο καθένας την δική του Εδέμ?

Δημοσίευση από Clarabelle Τετ Σεπ 29, 2010 4:06 pm


Μα η αγάπη της Εύας για το Μάνο της έκανε κακό αυτή η ηρωίδα πρόσφερε τα ΠΑΝΤΑ και δεν πήρε ΤΙΠΟΤΑ
Το θέμα είναι οτι όταν μια γυναίκα δεν μπορεί πια να εμπιστευτεί ούτε την καρδιά ούτε το μυαλό της δεν μπορεί και να ανοιχτεί.
Απ την άλλη με ενοχλεί αφάνταστα που μου δείχνουν μια Εύα χαμογελαστή σαν να μην συμβαίνει τίποτα
Τα όνειρα ειδικά αυτά που έχεις παλέψει να τα κάνεις πραγματικότητα και έχεις αποτύχει όταν πεθαίνουν πονάνε και μάλιστα πολύ
Αν η τριτη σεζόν ήταν χρονικά πέντε δέκα χρόνια μετά θα δεχόμουν ότι θα βρεθεί κάποιος
Αυτή τη στιγμή το θεωρώ λίγο κοροιδία λίγο ότι νάναι για να μη φανεί οτι αποτύχαμε να δρομολογήσουμε την ηρωίδα μας.
Αυτός ακριβώς ειναι ο λόγος που πιστεύω οτι την Εύα απλά την ξεπετάνε πρόχειρα
Άλλωστε όταν δεν έχει συμμετοχή στη σειρά δεν μπορούν να κάνουν και πολλα
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως θα βρουν οι ήρωες μας ο καθένας την δική του Εδέμ? - Σελίδα 3 Empty Απ: Πως θα βρουν οι ήρωες μας ο καθένας την δική του Εδέμ?

Δημοσίευση από JESSIE Τετ Σεπ 29, 2010 4:09 pm

Σίγουρα το παιδί αυτό τους ενώνει, αλλά σαν γονείς, όχι σαν ζευγάρι.....
Αν ήταν έτσι, ένα παιδί ενώνει και το Μάνο με τη Μελίτα, αλλά σαν ζευγάρι έχουν τελειώσει...
Αρκεί να έχουν καλές σχέσεις, που είμαι σίγουρη θα έχουν, όταν θα λυθούν οι παρεξηγήσεις που τους φέρνουν απέναντι τώρα, και το ρομαντικό στοιχείο δεν είναι απαραίτητο να υπάρχει. Ο Στέφανος θα προστατεύει μιά ζωή την Εύα και το παιδί του, και η Εύα θα βασίζεται πάνω του, αλλά έρωτας, δηλ. χτυποκάρδι, για μένα δεν μπορεί να ξαναγεννηθεί μεταξύ τους...
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως θα βρουν οι ήρωες μας ο καθένας την δική του Εδέμ? - Σελίδα 3 Empty Απ: Πως θα βρουν οι ήρωες μας ο καθένας την δική του Εδέμ?

Δημοσίευση από JESSIE Τετ Σεπ 29, 2010 4:13 pm



Η Εύα έχει αποδείξει πολλές φορές οτι παρά τον ευαίσθητο ψυχισμό της, έχει κουράγιο και δύναμη μέσα της, το έδειξε οταν αποφάσισε να συζήσει με το Στέφανο, όταν επέλεξε να κάνει παιδί μαζί του, όταν του πρότεινε να παντρευτούνε... Ειχε αποφασίσει να δώσει τέλος στον καταστροφικό γι'αυτήν έρωτα για το Μάνο. Υπέκυψε στο όνειρο αυτό για τελευταία φορά λίγο πριν φύγει ο Μάνος, αλλά ήταν σαν ένα τελευταίο αντίο, αποχαιρέτησε όλα όσα ο Μάνος αντιπροσώπευε γι'αυτήν και γύρισε οριστικά τη σελίδα.
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως θα βρουν οι ήρωες μας ο καθένας την δική του Εδέμ? - Σελίδα 3 Empty Απ: Πως θα βρουν οι ήρωες μας ο καθένας την δική του Εδέμ?

Δημοσίευση από soso Τετ Σεπ 29, 2010 4:26 pm

JESSIE έγραψε:

Η Εύα έχει αποδείξει πολλές φορές οτι παρά τον ευαίσθητο ψυχισμό της, έχει κουράγιο και δύναμη μέσα της, το έδειξε οταν αποφάσισε να συζήσει με το Στέφανο, όταν επέλεξε να κάνει παιδί μαζί του, όταν του πρότεινε να παντρευτούνε... Ειχε αποφασίσει να δώσει τέλος στον καταστροφικό γι'αυτήν έρωτα για το Μάνο. Υπέκυψε στο όνειρο αυτό για τελευταία φορά λίγο πριν φύγει ο Μάνος, αλλά ήταν σαν ένα τελευταίο αντίο, αποχαιρέτησε όλα όσα ο Μάνος αντιπροσώπευε γι'αυτήν και γύρισε οριστικά τη σελίδα.

Συμφωνώ απόλυτα σ'αυτό!Κι αυτό ακριβώς μου περασε και η ερμηνεία της Ξυλα!Ότι δηλαδή,με θλίψη,αλλα και καποια αίσθηση δικαίωσης κλείνει αυτόν τον κύκλο,έστω λόγω συγκυριών,αλλά όχι βιαίως ενάντια στη θέλησή της!
Δεν συγκρινόταν ας πούμε,με τη ματαίωση που έβγαζε στο φιναλε του ά κύκλου!
Όσο για το Μανος-Μελίτα,λόγω του κτητικού χαρακτήρα του Μάνου,τα μπερδεματα επιτείνονταν διαρκώς (βλ.συμπεριφορά σε Οδυσσεα)..Ο Στεφανος,δεν εχει τον ίδιο χαρακτήρα,και δεν προκειται να ζηλέψει τον όποιον επίδοξο (επί)δεσμο to be της Ευας!Αυτή είναι μία βασική διαφορά των δύο,εκτιμώ..
Και αφού είναι σαφές,ότι οι σεναριογραφοι έχουν παρει τις αποφάσεις τους,για τους δικούς τους προσωπικους λόγους,η μεταξύ τους σύνδεση εκτός της γονε'ι'κής δεν υφίσταται πλέον,παρα τις σχετικές προσδοκίες αξιοσημείωτης μερίδας του κοινου!
Εξαλλου,ακόμη κι αν αλλαζαν γνωμη στα μισά,δεν νομίζω ότι θα διεθεταν τα μέσα να την δικαιολογησουν δραματουργικά,εκτός αν αντί για σεναριογαφοι είναι ΚΑΙ θαυματοποιοί!
Που το τελευταίο ουδείς μπορεί να το απαιτήσει!
Υγ.Αλλα΄και τρίτη απογοήτευση καπάκι από Τέρη,πέφτει παρα πόλυ΄βαριά!Ελεος!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την soso στις Τετ Σεπ 29, 2010 4:35 pm, 1 φορά
soso
soso
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : ΧΛΟΕΡΟΣ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως θα βρουν οι ήρωες μας ο καθένας την δική του Εδέμ? - Σελίδα 3 Empty Απ: Πως θα βρουν οι ήρωες μας ο καθένας την δική του Εδέμ?

Δημοσίευση από Clarabelle Τετ Σεπ 29, 2010 4:28 pm


Έχουμε ξεφύγει απ το θέμα μας
Η Εύα είναι η ηρωίδα με τα τεράστια ψυχικά αποθέματα η ακραία αυτή που μπορεί να κρατήσει τον τηλεθεατή καρφωμένο
Και ναι αποφάσισε να κάνει την υπέρβαση με το Στέφανο γιατί απλά αυτός κατά τα δικά της λεγόμενα (οι σεναριογράφοι της τα έβαλαν στο στόμα) ήταν ο μοναδικός άντρας που μαζί του θα μπορούσε να πάει παρακάτω
Αυτός είναι ο λόγος που πια δεν εμπιστεύομαι
Θα μπορούσε να μην έχει προδοθεί και απ αυτόν και να έπαιρνε τη δεύτερη της ευκαιρία μετά τη φυγή του Μάνου
Επέλεξαν να της τσακίσουν και τη δεύτερη ευκαιρία με κάτι που όχι απλά δεν ήταν ανάποδος καθρέπτης αλλά αποδείχτηκε παραμορφωτικός
Αυτός είναι ο λόγος που πια δεν μπορεί να πάει σε τρίτη λύση
Δεν μπορεί μετά απ αυτά που είδαμε να δείξει εμπιστοσύνη
Φοβάμαι δε το ακόμη χειρότερο. Ότι θα την δω να την εκμεταλεύεται κι ένας τρίτος. Έτσι κι αλλιώς ο Λευτέρης μου μοιάζει λίγος αλλά κι αυτό να μην συνέβαινε και μόνο που τον βλέπω να κλαίει με τη φωτογραφία μιας άλλης έφτανε να πάρει άκυρο.
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως θα βρουν οι ήρωες μας ο καθένας την δική του Εδέμ? - Σελίδα 3 Empty Απ: Πως θα βρουν οι ήρωες μας ο καθένας την δική του Εδέμ?

Δημοσίευση από JESSIE Τετ Σεπ 29, 2010 4:41 pm

Clarabelle έγραψε:
Έχουμε ξεφύγει απ το θέμα μας
Η Εύα είναι η ηρωίδα με τα τεράστια ψυχικά αποθέματα η ακραία αυτή που μπορεί να κρατήσει τον τηλεθεατή καρφωμένο
Και ναι αποφάσισε να κάνει την υπέρβαση με το Στέφανο γιατί απλά αυτός κατά τα δικά της λεγόμενα (οι σεναριογράφοι της τα έβαλαν στο στόμα) ήταν ο μοναδικός άντρας που μαζί του θα μπορούσε να πάει παρακάτω
Αυτός είναι ο λόγος που πια δεν εμπιστεύομαι
Θα μπορούσε να μην έχει προδοθεί και απ αυτόν και να έπαιρνε τη δεύτερη της ευκαιρία μετά τη φυγή του Μάνου
Επέλεξαν να της τσακίσουν και τη δεύτερη ευκαιρία με κάτι που όχι απλά δεν ήταν ανάποδος καθρέπτης αλλά αποδείχτηκε παραμορφωτικός
Αυτός είναι ο λόγος που πια δεν μπορεί να πάει σε τρίτη λύση
Δεν μπορεί μετά απ αυτά που είδαμε να δείξει εμπιστοσύνη
Φοβάμαι δε το ακόμη χειρότερο. Ότι θα την δω να την εκμεταλεύεται κι ένας τρίτος. Έτσι κι αλλιώς ο Λευτέρης μου μοιάζει λίγος αλλά κι αυτό να μην συνέβαινε και μόνο που τον βλέπω να κλαίει με τη φωτογραφία μιας άλλης έφτανε να πάρει άκυρο.

Θέλω να υπενθυμίσω κάτι, χωρις να θέλω να μειώσω το χαρακτήρα της Εύας... Οταν ο Στέφανος της πρότεινε για δεύτερη φορά γάμο, και ήταν σίγουρος οτι θα δεχόταν ένα ναί από την Εύα, γιατί εκείνη δείλιασε, γιατί αρνήθηκε, γιατί δεν προχώρησε, αφού πίστευε οτι μόνο με το Στέφανο θα ξεπερνούσε το Μάνο??? Αν είχε δεχτεί να τον παντρευτεί τότε, τίποτε δεν θα είχε προχωρήσει με τη Μελίτα, και η Εύα κι ο Στέφανος θα ήταν ευτυχισμένοι μαζί...
Αλλα αφ'ενός μ'αυτό δεν θα προχωρούσε η ιστορία (τρία χρόνια είναι αυτά), και δεύτερον, δείχνει νομίζω οτι οι συγκυρίες, δηλαδή οι συμπτώσεις, καμμιά φορά παίρνουν το πάνω χέρι στα πράγματα και ανατρέπουν όλα όσα νομίζουμε οτι είναι σίγουρα. Η Εύα είχε το Στέφανο για σίγουρο, νόμιζε οτι μπορεί να μείνει εκεί να την περιμένει, πάντα ερωτευμένος, πάντα διαθέσιμος. Η Εύα διαψεύστηκε σ'αυτό, και άρα έμαθε κάτι απ'την ιστορία αυτή. Θα την περάσουν από πολλά μαθήματα, όπως φαίνεται, αλλά στο τέλος θα της χαρίσουν την ευτυχία, είμαι σίγουρη.
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως θα βρουν οι ήρωες μας ο καθένας την δική του Εδέμ? - Σελίδα 3 Empty Απ: Πως θα βρουν οι ήρωες μας ο καθένας την δική του Εδέμ?

Δημοσίευση από Clarabelle Τετ Σεπ 29, 2010 4:48 pm


Κατ αρχήν να σου θυμίσω οτι το Στέφανο ποτέ δεν τον παραμύθιασε αντίθετα ήταν μαζί του ειλικρινέστατη
Να σου θυμίσω επίσης μια σκηνή Στέφανου Χρήστου όπου ο Χρήστος λέει στο Στέφανο οτι πιέζει την Εύα με την πρόταση γάμου γιατί δεν είναι έτοιμη κι εκείνος απαντάει το ξέρω
Αυτό έγινε γιατί ήδη η Μελιτούλα τον είχε ξεμοναχιάσει στο εξοχικό
Αυτή τη στιγμή η Εύα είναι η ηρωίδα που πλήρωσε τα λάθη της διπλά και τρίδιπλα
Κάποτε πρέπει να εισπράξει κι όπως το βλέπω το πάνε για το τελευταίο επεισόδιο
Αυτός είναι ο λόγος που δεν τους έχω πια την παραμικρή εμπιστοσύνη δεν μπορώ να παρακολουθώ δύο χρόνια την απόλυτη ταλαιπωρία και να μου πουν στο τελευταίο επεισόδιο ορίστε τώρα ειναι καλά. Θέλω να το δω
Στην καθημερινότητα οι αδικίες είναι στην ημερήσια διάταξη
Στη μυθοπλασία θα περίμενε κανείς δικαίωση
Η Εύα πρέπει απο κάποιον να πάρει τα πάντα γιατί αυτό ακριβώς πρόσφερε

Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως θα βρουν οι ήρωες μας ο καθένας την δική του Εδέμ? - Σελίδα 3 Empty Απ: Πως θα βρουν οι ήρωες μας ο καθένας την δική του Εδέμ?

Δημοσίευση από JESSIE Τετ Σεπ 29, 2010 4:53 pm



Το θέμα είναι στι στη μυθοπλασία η δικαίωση δεν έρχεται συνήθως νωρίς, αλλά προς το τέλος, αρα είναι πιθανό η δικαίωση για την Εύα να έρθει αργότερα, αλλά οτι θα έρθει είναι σίγουρο... Δεν έχει κάνει λάθη που δεν έχει ήδη πληρώσει, αρα δεν έχει χρέη προς κανένα. Μόνο στον εαυτό της οφείλει , δηλαδή να μάθει τι ακριβώς είναι το καλύτερο γι'αυτήν και να μην ονειροβατεί, όπως έκανε μιά ζωή. Πάντως δεν είναι μόνο η Εύα που "ταλαιπωρείται" , όλοι οι ήρωες περνάνε τα μύρια, αλλά αν πιστεύαμε οτι αυτό θα συνεχιστεί επ'άπειρον, δεν θα τη βλέπαμε τη σειρά.
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως θα βρουν οι ήρωες μας ο καθένας την δική του Εδέμ? - Σελίδα 3 Empty Απ: Πως θα βρουν οι ήρωες μας ο καθένας την δική του Εδέμ?

Δημοσίευση από Clarabelle Τετ Σεπ 29, 2010 5:13 pm


Χαίρομαι που είσαι τόσο αισιόδοξη
Δυστυχώς δεν μπορώ να πω το ίδιο και για μένα
Είναι η πρώτη φορά που έπαιξαν επεισόδια τα κατέβασα για να τα ανεβάσω στα μέλη που τα ζητούσαν κι ενώ δεν τα ειχα δει δεν έκανα τον κόπο
Νομίζω οτι αυτό που μου λείπει είναι το παραμύθι
Θυμίσου πόσο αισιόδοξη σκηνή ήταν αυτή με τις πρώτες ευχές και θυμίσου και τις φετεινές
Οι τρείς ζήτησαν να κρατήσουν την καθημερινότητά τους η Νόρα ζήτησε ένα μωρό και η Εύα δεν ζήτησε παρά να μπορέσει να γυρίσει στο παρελθόν
Θλιβερό
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως θα βρουν οι ήρωες μας ο καθένας την δική του Εδέμ? - Σελίδα 3 Empty Απ: Πως θα βρουν οι ήρωες μας ο καθένας την δική του Εδέμ?

Δημοσίευση από JESSIE Τετ Σεπ 29, 2010 6:12 pm

Clarabelle έγραψε:
Χαίρομαι που είσαι τόσο αισιόδοξη
Δυστυχώς δεν μπορώ να πω το ίδιο και για μένα
Είναι η πρώτη φορά που έπαιξαν επεισόδια τα κατέβασα για να τα ανεβάσω στα μέλη που τα ζητούσαν κι ενώ δεν τα ειχα δει δεν έκανα τον κόπο
Νομίζω οτι αυτό που μου λείπει είναι το παραμύθι
Θυμίσου πόσο αισιόδοξη σκηνή ήταν αυτή με τις πρώτες ευχές και θυμίσου και τις φετεινές
Οι τρείς ζήτησαν να κρατήσουν την καθημερινότητά τους η Νόρα ζήτησε ένα μωρό και η Εύα δεν ζήτησε παρά να μπορέσει να γυρίσει στο παρελθόν
Θλιβερό

Κατ'αρχήν συγγνώμη που έφυγα απροειδοποίητα, αλλά είχα μιάν επίσκεψη...
Δεν είναι θέμα αισιοδοξίας, γιατί μπορώ να πώ οτι μάλλον απαισιόδοξη είμαι σαν άτομο, αλλά προηγούμενης εμπειρίας στις σειρές των Ακρίτα Κυρίτση...
Μην ξεχνάμε οτι οταν έκαναν τις πρώτες τους ευχές, ήταν 15 χρονών ή και μικρότεροι.... Στην ηλικία αυτή, νομίζεις οτι μπορείς να φτάσεις στ'αστέρια. Φυσικό είναι να πέσεις από τα σύννεφα καθώς μεγαλώνεις και βλέπεις οτι τίποτε δεν γίνεται πάντα όπως το θέλουμε, και ότι για όλα υπάρχει τίμημα. Εμένα οι τωρινές ευχές τους δεν μου δείχνουν στεναχώρια ή μιζέρια, αλλά περισσότερη νηφαλιότητα, υπάρχει τίποτε καλύτερο από την ευτυχία που ζείς μέρα τη μέρα?
Μακάρι να είχαμε όλοι έστω μόνο αυτό, και ας μην είχαμε όλα τα υπόλοιπα. Οσο για την ευχή της Εύας, δείχνει οτι στη φάση που βρίσκεται σήμερα, έχει ξεπεράσει τα προσωπικά της θέλω κι έχει επικεντρωθεί στην ευτυχία των φίλων της, κι αυτό φυσικά είναι καλό μόνο σαν υπέρβαση του χαρακτήρα της, αλλά οπωσδήποτε την τραβάει πίσω... Ομως οι φίλοι της είναι εκεί γι'αυτήν, οπότε μαζί τους θ'ανέβει κι αυτή, και θα ξαναβρεί την όρεξη για αγώνες και νέα ξεκινήματα. Ηδη το βλέπουμε οτι αγωνίζεται για το καλύτερο κι αυτή είναι μόνο η αρχή.... Εγω έτσι το βλέπω...
Καλό απόγευμα και καλό επεισόδιο, γιατί πρέπει να συνεχίσεις να το βλέπεις, έστω κι αν προσωρινά σε χαλάει, η αγαπημένη σου ηρωίδα θα γίνει ευτυχισμένη, όπως το εύχεσαι...
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως θα βρουν οι ήρωες μας ο καθένας την δική του Εδέμ? - Σελίδα 3 Empty Απ: Πως θα βρουν οι ήρωες μας ο καθένας την δική του Εδέμ?

Δημοσίευση από Foulitsa Τετ Σεπ 29, 2010 8:22 pm

Αργησα να απαντήσω σε αυτό το ενδιαφέρον θέμα αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ..
Εχουμε και λέμε λοιπόν..

Εύα: Ενας απο τους πιο πολυδιάστατους χαρακτηρες της σειράς... Εδωσε τα πάντα, ποδοπατηθηκε διπλά και τριδιπλα και μάλιστα απο την ίδια γυναίκα.. Προδόθηκε και απο τη λογική και απο το συναίσθημα.. Τα παιδικά της χρόνια τραυματικά, με σκηνές καθημερινής βίας και μια εγκυμογύνη στα 15 της όταν ήταν και η ίδια παιδί.. Συν την επιλόχεια κατάθλιψη, συν την αποξένωση απο συγγενείς και φίλους με μόνο σημείο αναφοράς το Μάνο.. Αν κάποιος χρειάζεται λύτρωση αυτη ειναι η Ευα.. Το θετικό είναι οτι βρίσκει κάποιος ισορροπιες με τον Αγγελο, το θέμα της μητρότητας ήταν ένα ζόρι για την Ευα το οποίο αντιμετωπίζει και ζει στο έπακρον, δεν ξεχνάω οτι και σ αυτη την εγκυμοσύνη κινδυνεψε.. Επίσης θετικό είναι οτι αποκατησταθηκαν οι σχέσεις με τους φίλους της και τη αγκάλιασαν ενώ είχε μετανιωσει και πληρώσει ξανά και ξανά.. Αυτό που θέλω να δω για να πω οτι η Ευα βρηκε όντως την Εδέμ είναι η λυτρωση της στον ερωτικό τομέα.. Η Ευα χρειάζεται έναν άντρα να της τα δωσει ολα οπως έκανε πάντα αυτη.. Προσωπικά ποτε δεν πίστεψα οτι μπορεί να βρει την Εδέμ με το Μάνο, μη με δείρετε οι ΜανοΕυικές..Οπως τωρα δεν πιστευω οτι μπορεί να της δωσει την Εδέμ κάποιος άλλος, με τις πλήγες που έχει.. Η Εδέμ για την Ευα είναι ο Στέφανος.. Μαζί του ένιωσε πρώτη φορά, ήρεμη και ευτυχισμένη, συν το οτι έχουν ενα γιο.. Υπάρχει αγάπη, ούτε απόλυτη ούτε καρμική αλλά απλή αγάπη που εγω πιστευω οτι κάνει θαυματα.. Λόγω εντιμότερου βίου(βλ. Βέρα στο Δεξί) ακόμα περιμένω την μεγάλη ανατροπή απο τους σεναριογράφους...Δεν ξέρω για πόσο ακόμα βέβαια...

Δάφνη-Νικόλας: ΜΑΖΙ και δεν το διαπραγματευμαι.. Θα ηθελα να δω να αναζωπυρωνεται η μεταξύ τους σχέση αλλά η Δάφνη με το Νικόλα είναι ενα ζευγάρι που έχει ανταπεξέλθει στις δυσκολίες, και απο τις δύο πλευρες.. Η Δάφνη συγχωρεσε το Νικόλα και τον δέχτηκε πίσω ακι εκεινος παράτησε το ονειρό του για το χατήρι της.. Υπάρχει αγάπη και μάλιστα μεγάλη!! Το μόνο που θέλω ακόμα να δω είναι να κλείνουν οι οποιοι λογαριασμοι έχουν μείνει ανοιχτοί, να αποκτήσουν και αλλο μωράκι και να πάρουν πίσω την Εδέμ οπου θα ζησουν ευτυχισμένοι..

Νόρα-Λουκάς: Δεν δύναται να σχολιάσω ξεχωριστά αυτοπυς τους δύο!!Βρήκαν ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ο ένας τον άλλον..προσωπικά υποστηρίζω παραδοχή των συναισθημάτων τους με αφορμή τη ζήλεια..δεν θέλω να ακυρωσω το παρελθόν κανενος απο τους δύο.. Τα ΛουκαΝοράκια θα βρουν την Εδέμ μόνο όταν είναι ξεκάθαροι ο ένας απέναντι στον άλλον, επουλώσουν τις πληγές τους και οτι δημιουργηθηκε μεταξύ τους στο παρελθόν, και κάνουν μια νέα αρχή.. Ακόμα πιστευω πως και οι δύο έχουν εφιαλτες και μόνο μεταξύ τυς μπορούν να βοηθηθούν!! Την εικόνα θα συμπληρώσει ενα παιδάκι(προς το παρόν ένα) που θα τους δέσει ακόμα περισσότερο!!!

Μελίτα: Οσο αντιπαθης και να μου είναι αναγνωρίζω οτι το τελευταίο περιστατικό με την αποβολή ήταν πολύ βαρύ.. Ελπίζω αυτό να τη βοηθήσει να ωριμάσει και να ξεφυγει απο ερωτες χωρίς θεμέλια, που προκύπτουν απο προδοσίες, να σκεφτεί λίγο και τους άλλους πέρα απο τον ευατό της.. Εχει κάνει λάθη και πρέπει να πληρωσει για αυτά...Δεν γίνεται πάντα να αποφευγει τις ευθυνες των πράξεων της..Η Μελίτα θα βρεί την Εδέμ της οταν καταλάβει τα λάθη της, βγει κανονικά στον έξω κόσμο και μεγαλώσει... Προσωπικά θεωρώ οτι θα πρέπει να βρει νέο έρωτα που να μην έχει καμια σχέση με τα παλιά και φυσικά με την Ευα.. Να αποφυγουμε πάλι τρίγωνα και τετράγωνα.. Εχει και ένα παιδί το οποιό χρειάζεται αγάπη και φροντίδα.. Τα παιδιά είναι πάντα Παραδεισός, ίσως ο δρόμος για την Εδέμ της να βρίσδκεται εκει...
Μακάρι να βρεί την Εδέμ της και να σταματησει να μονοπωλεί την οθόνη μας..


Νταίζη: Σην πυρά με τα χίλια... Εχει κάνει τέρατα τα οποία δεν συγχωρούνται οτι και να κάνει απο δω και πέρα.. Θέλω παραδειγματική τιμωρία και φυσικά να μη βρεί καμία Εδέμ.. Αρκετά μπάχαλο μας έχει κάνει..

Χρήστος: Αν και με τη Νταίζη είναι γλύκες, και την αγαπάει.. Δεν πιστευω οτι μαζί της είναι η Εδέμ.. Θέλω να δω το Χρηστο σε καταλυτικό ρόλο και γιατί όχι να βρει την Εδέμ του μέσα απο μια γυναίκα που θα τον αγαπήσει και θα θέλει να ναι μαζί του οπως και οπου..

Στεφανος: Ηρθε με τη φωτογραφία της Ευας στο χέρι..Την κοιτούσε και έλιωνε.. Η Εύα είναι η Εδέμ του, η μόνη που τον έκανε να χαμογελάσει.. Αν δεν καταλήξουν μαζί πολύ θα θελα να βγει όντως Ζορό, να αποκτήσει και νόημα ο ρόλος, να τους πάρει και να τους σηκώσει και μετά να καεί στην πυρά με τη Νταίζη!! Angel

Αμαλία-Πέτρος: Ενα ζευγάρι που έχει βρει την Εδέμ του αλλά στην πορεία κάπου το χάνουν.. Η Αμαλία πρέπει να μάθει να ζει τη ζωη της χωρίς να ανακατευει τις υπόλοιπες και ο Πέτρος να βάλει στα ονειρά του και τη γυναίκα του...Αλλά ΜΑΖΙ!!

Ηλίας: Ο Ηλίας έχει τιμωρηθεί αρκετά για το εγκλημά του.. Η μοναδική Εδέμ για αυτόν θα είναι να δει τα παιδιά του ευτυτχισμενα και μετά να πάει να βρεί τη Μαίρη του.. Σκληρό αλλά...

Αγγέλα: Η ευτυχία των παιδιών της και του εγγονού φυσικά είναι η Εδέμ για την Αγγέλα.. Θα μου άρσεσε να βρει και κάποιον κύριο σοβαρό όχι σουργελο σαν τον Κυριάκο, αλλά όχι τον Ηλία παρακαλώ.. Ελεος...

Αντιγόνη: Δεν ξέρω αν υπάρχει Εδέμ για την Αντιγόνη.. Δεν νομίζω οτι μπορεί να βρει λύτρωση επειτα απο τα όσα έχει κάνει..

και τέλος..

Μάνος: Αν και δεν είναι πλέον στη σειρά θα θελα να μάθω τη ζωή τυ και τις επιλογές του.. Είναι απο τους πιο ενδιαφέροντες ήρωες.. Τουλάχιστον εμένα η απουσία του μου είναι αισθητή.. Την καινούρια αρχή την έκανε, η Εδέμ του είναι τα παιδιά του και η παρέα.. Για ερωτα δεν ξέρω.. Θέλει σκέψη..

Φυσικά και θέλω την παρέα της Φεγγαρόπετρας ενωμένη κςι ευτυχισμένη!!
Πολύ θα μου άρεσε να δω στο τελευταίο επεισόδιο ευχες σε άλλη βάση.. Οταν ο καθενας θα χει βρει την ευτυχία του και δεν θα χωράνε μιζέριες ωστε να ευχηθούν οπως ατα 15 τους...

ΥΓ. Πολύ ωραίο θέμαΑννα, μπράβο για την ιδέα σου!!!
Foulitsa
Foulitsa
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 3 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης