Edem Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Γενικές συζητήσεις

+62
pruedens
k@terinio-loukonoraki
maeveline
black_cat
aglaitsa
tzibirdika
ilectra
edem4ever
pasxalitsa
sarita
anna90
ioannaki48
xalkate
ale3ia_eva&nora!!!
LaurelRose
zoi18koi77
zwi
nora19
marakii
theva
evanna
lizzie
giwta007
νοριτσα
DESPOINA
fay
ntinafer
KAKOS LYKOS
l_aquila
μπουγιουριτσα
ειρηνη7
taradoula
gxnel
Kornilia_Petrakitsa
soso
fay66
fantina
dm10811
zeta88
nadiap
aggeliki
amcy
stephanos13
loukasnora
Antigoni!
alex1
trelli petrakitsa
evaki16
KaTeRiNaM
ProudMaslowqueen
JESSIE
katie007
zo0zo0ni
roria
nefelik
ΣΨ1
meroula
Καρ-Mik
MARINAKI_AGAPI_97
Δ.Μπέλλος
noraki_love_97
Clarabelle
66 απαντήσεις

Σελίδα 17 από 40 Επιστροφή  1 ... 10 ... 16, 17, 18 ... 28 ... 40  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 17 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από Καρ-Mik Τρι Ιουν 28, 2011 10:56 pm

JESSIE έγραψε:

Καρ-μικ, όλο το σκεπτικό σου, είναι δικολαβικό, δηλαδή παίρνεις τα ίδια γεγονότα, και τους δίνεις ένα εντελώς φανταστικό νόημα, που δίνει ένα εντελώς φανταστικό συμπέρασμα! Θα ήσουν καλή δικηγόρος, δεν λέω! Το ίδιο ακριβώς κάνει κιι ο Ρούσσος και βγαίνει πάντα στον αφρό, ενώ οι άλλοι φταίνε πάντα και για όλα!

Φανταστικό νόημα????? Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 17 17902 Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 17 17902 Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 17 17902
Ποιος το λέει αυτό, και ποιος το κρίνει,εσύ ?
Συμφωνα με το δικό σου σκεπτικό, ναι, γιατί έχεις τελειως διαφορετική άποψη, και οπτική γωνία. Αυτό δεν σημαίνει οτι το νόημα που τους δίνω είναι φανταστικό, εσύ επιλέγεις να το βλέπεις έτσι, γιατί απλώς δεν συμβαδίζει με το δικό σου.

Θα ήταν καλύτερα απλώς να δεχόσουν οτι υπάρχει αποψη Α και άποψη Β, απο δύο διαφορετικούς ανθρώπους για ένα γεγονός, παρά να καθονομάζεις φανταστικο (ή ρεαλιστικό) το νόημα/άποψη του συνομιλητή σου.
Καρ-Mik
Καρ-Mik
Αθώα Μπατσίνα
Αθώα Μπατσίνα


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 17 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από JESSIE Τρι Ιουν 28, 2011 11:02 pm


Μα εγώ το ξεκαθάρισα απ'την αρχή του πόστ μου, οτι δεν έχω πρόβλημα με άλλες απόψεις, και απλά προβάλω τη δική μου, μαζί με τα επιχειρήματά μου....

Ούτε ειρωνεύτηκα, ούτε κατήργησα την άποψή σου.... Αλλά τη βρίσκω αστήρικτη αυτή τη θέση που παίρνεις, για τους λόγους που έγραψα στο δικό μου πόστ. Για να μην επαναλαβάνω τα ίδια, είπα οτι τα συμπεράσματά σου δεν στηρίζονται σε γεγονότα, ή μάλλον δίνεις στα γεγονότα μιά οπτική που κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει. Γιατί κανείς δεν είδε ή άκουσε το Στέφανο να μιλάει για τις γυναίκες που γνώρισε με τον τρόπο που αναφέρεσαι εσύ, κι αν υπήρχε τέτοιος σχεδιασμός απ'τους σεναριογράφους να μας τον παρουσιάσουν σαν έναν άνθρωπο που ενδιαφέρεται να μην είναι μόνος στο κρεβάτι του, θα ας το έδειχναν καθαρά. Οπως το έκαναν για το Μάνο στον πρώτο κύκλο.....
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 17 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από Clarabelle Τρι Ιουν 28, 2011 11:08 pm


Ακριβώς με τον ίδιο τρόπο δηλαδή αστήρικτη και χωρίς επιχειρήματα βρίσκω κι εγώ τη δική σου άποψη για έναν ήρωα που ίσως και να είναι θύμα της μαμάς του αλλά αυτό δεν τον εμπόδισε να γίνει θύτης και μάλιστα σκληρός σε ανθρώπους που δεν του έφταιξαν σε τίποτα.
Εγώ είδα τους σεναριογράφους να περιγράφουν κατ επανάληψιν και την τρομοκρατία του Στέφανου στον α κύκλο και τον εμπαιγμό του προς την παρέα γενικώς και την Εύα ειδικότερα
Είδα σκηνές στο απουσιολόγιο
Τον είδα να λέει στο Χρήστο οτι έχει σχέδια για την παρέα
Τον είδα να στήνει ολόκληρη μηχανή με τον πυροβολισμό για να πιέσει την Εύα συναισθηματικά να του παραδοθεί
Τον είδα να στήνει κομπίνες με το Μπέλλο
Τον είδα να περνάει απ την μια γυναίκα στην άλλη με τεράστια ευκολία
Εσύ ερμηνεύεις όλα αυτά σαν αγαθοεργίες εγώ πάλι σαν λαμογιές
Απλά διαφορετική οπτική
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 17 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από JESSIE Τρι Ιουν 28, 2011 11:13 pm


Εγώ δεν αρνήθηκα τη σκοτεινή πλευρά του Στέφανου, αλλά δεν μπορώ να τον δώ και σαν τον κυνικό τύπο ή τον απόλυτο θύτη, όπως τον παρουσιάζετε..... Βασικά τον θεωρώ θύμα των περιστάσεων και νομίζω οτι έχει κάνει πολύ λιγώτερα απ'όσα του έκαναν.... Γιατί βάζω τα πάντα στη ζυγαριά και το ζύγι δεν μου βγαίνει για να τον βγάλω τον .....κακό Αγγελο των Μυστικών....

JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 17 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από Clarabelle Τρι Ιουν 28, 2011 11:23 pm


Εγώ δεν μίλησα για τον απόλυτο κακό
Μπορώ να δεχτώ κάποιον που κατάλαβε τι έκανε και διόρθωσε ή τουλάχιστον ζήτησε μια συγνώμη
Δεν μπορώ να δεχτώ αυτόν που ποτέ δεν κατάλαβε το κακό που έκανε.
Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω με τη Μελίτα
Όσο ήταν το θύμα κατηγορούσε και φώναζε
Εγινε όμως θύτης και μάλιστα δύο φορές χωρίς να αναγνωρίσει ποτέ το κακό που έκανε και χωρίς ποτέ να ζητήσει έστω μια συγνώμη
Ο Στέφανος αν ύπήρξε θύμα της μητέρας του να ζητήσει απο εκείνη να απολογηθεί και να φροντίσει αυτός να απολογηθεί σε εκείνους που έβλαψε και κακομεταχειρίστηκε
Δεν μπορώ να μετράω με δύο μέτρα και δύο σταθμά
Δεν γίνεται να βλέπω τρία χρόνια να ζητάει συγνώμη η εξής μία και ακόμη να είναι υπόλογη και να της χτυπούν τα λάθη της τη στιγμή που κανένας μα κανένας απ τους άλλους δεν έχει καν παραδεχτεί τα δικά του
Τόσο απλό
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 17 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από roria Τρι Ιουν 28, 2011 11:24 pm

Εντάξει, δεν χρειάζεται να συμπίπτουμε σε όλα, το Στέφανο τον βλέπουμε διαφορετικά.
Στην περίπτωση με τη Μελίτα πάντως εγώ δεν τον είδα να "ζυγίζει" τίποτα. Ίσα-ίσα το ότι ενεργούσε για ένα διάστημα παρορμητικά, χωρίς να "ζυγίζει" ήταν αυτό που τον έκανε να φανταστεί ότι είχε βρει τον πραγματικό έρωτα στο πρόσωπο της Μελίτας. Και στην περίπτωση με την Εριέττα πάλι δε φάνηκε να "ζύγισε" κάτι. Την πρώτη φορά που κοιμήθηκαν μαζί ήταν η μέρα που, ενώ είχε ανοίξει την καρδιά του στη Μελίτα, εκείνη του είχε για εκατομμυριοστή φορά δηλώσει ότι είναι πια αργά για τους δυο τους και αποχαιρετήθηκαν με πλήρη επισημότητα, ανταλλάσσοντας αμοιβαίες ευχές για υγεία και μακροζωία. Με αυτή τη φόρτιση πήγε το ίδιο βράδυ στην Εριέττα με την οποία εξαρχής είχαμε δει ότι υπέβοσκε μια έλξη και ταυτόχρονα εξαρχής καταλάβαιναν ο ένας τον άλλο. Ο τσακωμός τους έφερε αυτή την έλξη στην επιφάνεια και έτσι προέκυψε ό,τι προέκυψε. Στη σύντομη σχέση τους που ακολούθησε εκείνος ήταν ξεκάθαρος μαζί της κι εκείνη δέχτηκε τις προϋποθέσεις που έβαλε εκείνος γιατί είχε αρχίσει ήδη να τον ερωτεύεται. Τη συμπεριφορά του απέναντί της άρχισε να τη "ζυγίζει" αλλά με άλλο τρόπο, όταν έμαθε ότι είναι ερωτευμένη μαζί του. Εκεί πλέον ζύγιζε τις κινήσεις και τις εκδηλώσεις του, για να μην της δώσει ελπίδες και την πληγώσει και ενώ έμεινε ελεύθερος πολύ καιρό και βλέπονταν κάθε μέρα με την Εριέττα, δεν προχώρησε μαζί της παρά όταν σιγουρεύτηκε για τα δικά του αισθήματα και τις προθέσεις του. Το ότι εξακολουθούσε να τη βλέπει και ουσιαστικά να μοιράζεται καθετί που τον απασχολούσε μαζί της, εγώ το αποδίδω στο ότι ήδη τη θεωρούσε αναπόσπαστο μέρος της ζωής του και δεν ήθελε να τη βγάλει από αυτή, περισσότερο για συναισθηματικούς παρά για ωφελιμιστικούς λόγους.
Η μόνη περίπτωση που "ζύγισε" πράγματα, στα πλαίσια της περιβόητης εκδίκησης, ήταν με την Εύα. Κι εκεί όμως φάνηκε σε πολλές περιπτώσεις ότι ήταν πεπεισμένος ότι τη "σώζει" από το Μάνο, ακόμα και με αυτές τις πρακτικές που ακολούθησε. Προσπάθησε, ανεπιτυχώς, αυτό δεν το αρνούμαι, να εκδικηθεί το Μάνο και παράλληλα να μην πληγώσει την Εύα. Νομίζω όμως ότι η επικοινωνία μεταξύ τους σκάλωνε πάντα με ευθύνη και των δύο. Ο Στέφανος είχε στην αρχή την εκδίκηση και μετά μια ψυχαναγκαστική αίσθηση χρέους προς την Εύα και η Εύα είχε πάντα στο μυαλό και στην καρδιά της το Μάνο.
Και υπό μία έννοια ο Στέφανος πάντα θα της θύμιζε το Μανο, έτσι που είχαν μπλεχτεί οι ζωές τους. Με το Λευτέρη, αν έχει ένα κράτημα, αυτό μάλλον οφείλεται σε μια ψυχική κόπωση από το απεριόριστο ξόδεμα του εαυτού της για χάρη του Μάνου και από μια προσπάθεια να "ζυγίσει" κι αυτή λίγο τα πράγματα. Πάντως δεν νομίζω ότι εξακολουθεί να σκέφτεται το Μανο. Ξεκόλλησε απ' αυτόν χάρη στο Λευτέρη και αυτό νομίζω ότι θα την κάνει να ξαναβρεί πλήρως τον (ώριμο πια) εαυτό της.
Και επειδή έγινε μια αναφορά στο ρόλο του Στρατου και αυτές τις μέρες ξαναβλέπω τα επεισόδια της Βερας που προβάλλει το Μέγκα, ο ίδιος ο Στράτος υπήρξε ένα διάστημα που έδειχνε μια απολύτως εξοργιστική αναποφασιστικότητα ανάμεσα στη Δώρα και τη Ρεγγίνα, βασανίζοντας κατά τρόπο απαράδεκτο και τις δύο και αφήνοντας μάλιστα τη Ρεγγίνα επί της ουσίας να κόψει το λαιμό της με τον Άγγελο. Δεν είχε όμως αυτό να κάνει με την καλοπέρασή του, αλλά με ένα κάπως "αμλετικό" στοιχείο του χαρακτήρα του.
Εκείνο που θέλω να πω είναι ότι το Στέφανο άνετα μπορώ να τον χρεώσω για συναισθηματική ανωριμότητα σε μεγάλο μέρος του δεύτερου κύκλου κυρίως και για μια σχετική ατολμία στα ερωτικά του. Δεν πιστεύω όμως ότι χρησιμοποίησε εσκεμμένα κανέναν και καμία για την καλοπέρασή του. Και, το κυριότερο: τον βλέπω να ωριμάζει, να εξελίσσεται, να προσπαθεί να πλησιάσει τους γύρω του, πράγμα που μάλλον πρέπει να του είναι αρκετά δύσκολο έτσι όπως έχει ζήσει, να δέχεται να τον αμφισβητούν, να τον αδικούν, ακόμα και να τον προσβάλλουν, προφανώς επειδή έχει συναίσθηση των όσων διέπραξε στο παρελθόν. Αυτά όλα εμένα με κάνουν να τον καταλαβαίνω και να τον εντάσσω πλέον στους θετικούς ήρωες. Εξάλλου η αγαπη της Εριέττας πιστεύω ότι είναι και η σωτηρία του.
Υ.Γ. Η λακωνικότητα είναι το σήμα κατατεθέν μου! lmao
roria
roria
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 17 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από Καρ-Mik Τρι Ιουν 28, 2011 11:28 pm

JESSIE έγραψε:
Μα εγώ το ξεκαθάρισα απ'την αρχή του πόστ μου, οτι δεν έχω πρόβλημα με άλλες απόψεις, και απλά προβάλω τη δική μου, μαζί με τα επιχειρήματά μου....
Ούτε ειρωνεύτηκα, ούτε κατήργησα την άποψή σου.... Αλλά τη βρίσκω αστήρικτη αυτή τη θέση που παίρνεις, για τους λόγους που έγραψα στο δικό μου πόστ.
Βαφτίζοντας την φανταστική, δεν την καταργείς? Είναι σαν να λέμε, εγώ εχω δίκιο, εσύ άδικο και τέλος.

Για να μην επαναλαβάνω τα ίδια, είπα οτι τα συμπεράσματά σου δεν στηρίζονται σε γεγονότα, ή μάλλον δίνεις στα γεγονότα μιά οπτική που κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει.
Αυτά που έκανε ο Στέφανος ισχύουν ή οχι?
Χωριζε και τα ξανάβρισκε με αυτή τη σειρα ΝΑΙ ή ΟΥ?
Είναι γεγονότα αυτα που γράφω?
Τι απο αυτά ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ?

Το πως και γιατί τα έκανε ο καθένας το μεταφράζει, συμφωνα με το πως Ο ΙΔΙΟΣ έχει ψυχολογήσει αυτόν τον ήρωα.

Γιατί κανείς δεν είδε ή άκουσε το Στέφανο να μιλάει για τις γυναίκες που γνώρισε με τον τρόπο που αναφέρεσαι εσύ, κι αν υπήρχε τέτοιος σχεδιασμός απ'τους σεναριογράφους να μας τον παρουσιάσουν σαν έναν άνθρωπο που ενδιαφέρεται να μην είναι μόνος στο κρεβάτι του, θα ας το έδειχναν καθαρά. Οπως το έκαναν για το Μάνο στον πρώτο κύκλο.....

Συγνώμη, έβαλα εγώ λόγια στο στόμα του Στέφανο σαν και αυτά?

Εγώ μετάφρασα τις πράξεις του ΚΑΙ τα λόγια του. Οι πράξεις του μας δείχνουν έναν άντρα που δεν έμεινε λεπτό χωρίς γυναίκα. Περα απο την μοναδική στιγμή, που δεν υπήρχε κάποια διαθέσιμη. Δεν νομίζω οτι αυτό το γεγονός μπορεί να αμφισβητηθεί. Είναι γεγονός, όχι υπόθεση.

Μετάφρασα το ''τροπαιο'' , μετάφρασα το ''η Εριέττα με αγαπάει/με πιστεύει'' (χωρις να λέει οτι ανταποδίδει,) σύμφωνα με το πως σκ@τα το βλέπω εγώ.
Καρ-Mik
Καρ-Mik
Αθώα Μπατσίνα
Αθώα Μπατσίνα


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 17 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από Καρ-Mik Τρι Ιουν 28, 2011 11:41 pm

roria έγραψε:Εντάξει, δεν χρειάζεται να συμπίπτουμε σε όλα, το Στέφανο τον βλέπουμε διαφορετικά.
Στην περίπτωση με τη Μελίτα πάντως εγώ δεν τον είδα να "ζυγίζει" τίποτα. Ίσα-ίσα το ότι ενεργούσε για ένα διάστημα παρορμητικά, χωρίς να "ζυγίζει" ήταν αυτό που τον έκανε να φανταστεί ότι είχε βρει τον πραγματικό έρωτα στο πρόσωπο της Μελίτας.
Είχε μία γυναίκα για την οποία θα έπρεπε να περιμένει, ή ακόμα και να παλέψει για την αγάπη της, και μία διαθέσιμη και θεωρήτικά τρελά ερωτευμένη μαζί του. Υπολογιζόμενο και το θέμα ''πάθος'', σίγουρα η ''ζυγαριά'' γέρνει προς την Μελίτα.
Ισως το ρήμα ''ζυγίζω'' δεν είναι και το καταλληλότερο, αλλα δεν ξέρω πως αλλιώς να το εξηγήσω.

Και στην περίπτωση με την Εριέττα πάλι δε φάνηκε να "ζύγισε" κάτι. Την πρώτη φορά που κοιμήθηκαν μαζί ήταν η μέρα που, ενώ είχε ανοίξει την καρδιά του στη Μελίτα, εκείνη του είχε για εκατομμυριοστή φορά δηλώσει ότι είναι πια αργά για τους δυο τους και αποχαιρετήθηκαν με πλήρη επισημότητα, ανταλλάσσοντας αμοιβαίες ευχές για υγεία και μακροζωία. Με αυτή τη φόρτιση πήγε το ίδιο βράδυ στην Εριέττα με την οποία εξαρχής είχαμε δει ότι υπέβοσκε μια έλξη και ταυτόχρονα εξαρχής καταλάβαιναν ο ένας τον άλλο. Ο τσακωμός τους έφερε αυτή την έλξη στην επιφάνεια και έτσι προέκυψε ό,τι προέκυψε. Στη σύντομη σχέση τους που ακολούθησε εκείνος ήταν ξεκάθαρος μαζί της κι εκείνη δέχτηκε τις προϋποθέσεις που έβαλε εκείνος γιατί είχε αρχίσει ήδη να τον ερωτεύεται.
Ο Στέφανος, με το που είδε οτι δεν αλλάζει γνώμη η Μελίτα, και απο την στιγμή που η Εριέττα ήταν διαθέσιμη, ενέδωσε. Δεν έκατσε λίγο μόνος του, να δει τα συναισθήματα προς την μία και προς την άλλη. Να δει αν μπορεί να ''ξεπεράσει¨την Μελίτα, ή να ερωτευτεί την Εριέττα.Απλώς πηγε βουρ στο ψητό. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα, με το πρώτο κούνημα που του έκανε η Μελίτα, να γυρίσει σε αυτήν.

προφανώς επειδή έχει συναίσθηση των όσων διέπραξε στο παρελθόν.
Το πιστεύεις αυτό?
Εξάλλου η αγαπη της Εριέττας πιστεύω ότι είναι και η σωτηρία του.
Αυτο το πιστεύω και γω Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 17 191984
Υ.Γ. Η λακωνικότητα είναι το σήμα κατατεθέν μου! Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 17 191984

Welcome to the club
Καρ-Mik
Καρ-Mik
Αθώα Μπατσίνα
Αθώα Μπατσίνα


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 17 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από roria Τετ Ιουν 29, 2011 12:00 am

Καρ-μικ αυτα που περιγράφεις, προσωπικά τα εντάσσω σε αυτή την συναισθηματική ανωριμότητα που έγραψα πιο πάνω και που είναι απότοκο της αφύσικης ζωής που έζησε από παιδί ο Στέφανος. Και δεν μπορώ να αγνοήσω το γεγονός ότι είναι ένας άνθρωπος που πριν εμφανιστεί η Εριέττα δεν είχε αγαπηθεί από κανέναν στη ζωή του, ούτε καν από τη μάνα του. Αυτό βαραίνει πολύ έναν άνθρωπο, κι ας προσποιείται τον αυτάρκη για άμυνα.
Γαι τα δεδομένα του λοιπόν, ναι, πιστεύω ότι έχει συναισθανθεί τα λάθη του, γι' αυτό και καταπίνει αδιαμαρτύρητα συμπεριφορές προσβλητικές που σε άλλη περίπτωση δεν θα τις άφηνε αναπάντητες. Επειδή ακριβώς δικαιολογεί τους άλλους να τον υποψιάζονται ακόμα και για φρικτά πράγματα που δεν θα μπορούσε ποτέ να κάνει, λόγω του προτέρου "ανεντίμου" βίου του. Είναι όμως ένας πολύ κλειστός και πληγωμένος άνθρωπος και έχει μια εμφανή δυστοκία να εξωτερικεύει τα συναισθήματά του στους άλλους. Μόνο τώρα με την Εριέττα τον βλέπω λίγο πιο "λυμένο", τουλάχιστον με τη Νόρα και το Λουκά. Πιστεύω ότι αυτό τον φρενάρει μέχρι στιγμής και δεν έχει ζητήσει ευθέως συγγνώμη, από την Εύα κυρίως. Πάντως έχω ξαναγράψει ότι μια τέτοια σκηνή μεταξύ τους για μένα θα ήταν ευπρόσδεκτη.
Υ.Γ. Άσχετο: Αυτό που βάζετε τα αποσπάσματα των σχολίων που σας ενδιαφέρουν σε ωραία πλαίσια και τα σχολιάζετε ξεχωριστά πώς το κάνετε; Εγώ είμαι τελείως γκάου σε αυτά. Μια φορά το προσπάθησα και δεν μπήκαν τα πλαίσια με αποτέλεσμα να μη φαίνεται ποιο σχόλιο ήταν δικό μου και ποιο εκείνο που παρέθετα.
roria
roria
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 17 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από KAKOS LYKOS Τετ Ιουν 29, 2011 12:06 am

Καρ-Mik έγραψε:
KAKOS LYKOS έγραψε:Οταν η Μελιτα, στην αρχη του κυκλου, τον αμφισβητουσε στο θεμα της αθωοτητας του, ειχε ολο το δικιο με το μερος της.
Αυτη, θα ηταν η αντιδραση σχεδον καθε ανθρωπου, που τα γεγονοτα αποδεικυουν αλλα, απ'αυτα που του λενε.
Και δυστυχως για τον Στεφανο, τα γεγονοτα ηταν παντα κοντρα στα λογια του.
Και δυστυχως για τη Μελιτα, η αποδειξη της εμπιστοσυνης της στο προσωπο του, ειχε παντα ενα "κοστος" γι'αυτην.
Παντα τα γεγονοτα που επρεπε να αμφισβητησει για να αποδειξει την εμπιστοσυνη της, την αφορουσαν αμεσα.
Σε πρωτη φαση της ειπε, οτι σταματησε την εκδικηση, αλλα τα γεγονοταν εδειχναν αλλα.
Ο πατερας της και ο πατερας του παιδιου της ηταν φυλακη. Και οταν τον ρωτησε:"πες μου τοτε ποιος το εκανε αν οχι εσυ", η απαντηση του ηταν "δεν μπορω να σου πω" (απ'την ιδια βεβαια, απαιτουσε τυφλη εμπιστοσυνη στο λογο του)
Και στη συνεχεια, με τις αποποιρες της Ευας, και μ'εκεινη μολις να εχει ανακαλυψει την εγκυμοσυνη της, και ενω για αλλη μια φορα τα γεγονοτα εδειχναν αλλα, εκεινη επρεπε και παλι να πιστεψει τον λογο του, οτι τιποτα δεν ηταν μερος σχεδιου.
Και ενω ολο αυτο το διαστημα, ξερει οτι εχει τα "δικια" της, με δεδομενο αυτο που ειπα πιο πανω, οτι ηταν απολυτως φυσικο να εχει αυτη την εικονα εξαιτιας των γεγονοτων, προκειμενου να τον εχει κοντα της ξανα, φτανει σε σημειο να τα "θυσιασει" ολα, ακομη και αυτα τα όποια δικια της, και βλεπουμε μια εξομολογηση απο μεριας της, οτι για ολα φταιει αυτη, που εβαλε τον εγωισμο της πανω απ'ολα και δεν αφηνε τον εαυτο της να δει καθαρα, και μπλα...μπλα...μπλα...
Nα σου πω κάτι? Πες οτι καλά και χρυσά ολα αυτά και έχεις δίκιο. Πες οτι είναι λογικό η Μελίτα να πιστέυει όλα αυτά για τον Στέφανο, γιατί ο Στέφανος της έδωσε πατήματα να τα πιστεύει.
Ερωτώ όμως.....

Τι ακριβώς έγινε ή έκανε ο Στέφανος ώστε η Μελίτα να αλλάξει γνώμη? Ολα αυτά που πίστευε περι απόπειρες/διαθήκη, άλλαξαν ως δια μαγείας πότε?

Και ότι πίστευε για τις φώτο και για την ''σχέση'' του με την Εριέττα, πως άλλαξαν? Τι ήταν αυτό που την έκανε να αλλάξει γνώμη και να τον θέλει πίσω.?

Εγώ μπορώ να δεχτώ ότι έχει τα χιλια δίκια, το ξαναλέω, να πιστεύει οτι πιστεύει για τον Στέφανο, το θέμα είναι οτι τον θέλει πίσω γιατί? Και γιατί πάντα αλλαζει γνώμη για αυτόν μόνο οταν κάνει νέα σχέση?

-Κοιτα, εγω δεν πιστευω οτι αλλαζει γνωμη οταν τον βλεπει με αλλη.
Πιθανον να φαινεται ετσι προς τα "εξω".
Κατα την γνωμη μου, συνηδειτοποιει οτι πλεον τον χανει εντελως. Ανωριμο, δεν λεω, αλλα πολλοι ανθρωποι λειτουργουν ετσι.
Οσο γι'αυτα που λες ΚΑΡ-ΜΙΚ πως, ως δια μαγειας ολα αλλαζουν ξαφνικα και τον θελει πισω, εμενα δεν μου δινει την εντυπωση οτι αλλαζει κατι.
και θα εξηγησω τι εννοω.
Οταν, λιγο πριν την επανασυνδεση τους, του εξομολογηθηκε οτι φταιει και οτι εβαλε τον εγωισμο της πανω απο ολα, και το πηρε ολο πανω της, νομιζω οτι μεσα της συνεχισε να εχει την αμφιβολια.
Απλως κατα την γνωμη μου, συναιβει αυτο που ειπα και πριν. Για να τον φερει παλι κοντα της, "θυσιασε" τα οποια δικια πιθανον να θεωρουσε οτι εχει.
Δηλ.αυτην την ανασφαλεια που ειχε με το θεμα εμπιστοσυνης, δε ειδαμε να γινεται κατι απο πλευρας Στεφανου, ωστε να εξαλειφθει. Και πιστευω οτι μεσα της, ειχαν μεινει καταλοιπα, καποιας μορφης ερωτηματικα.
Γι'αυτο και ( για μενα παντα) με την πρωτη στραβη, τεθηκε θεμα εμπιστοσυνης.
Νομιζω οτι το βασικο προβλημα ηταν, οτι ποτε δεν τους ειδαμε να κουβεντιαζουν για ο,τι εγινε, για ο,τι τους πηρεξε.
Προσωπικα το περιμενα σε καθε επεισοδιο και δεν το ειδα ποτε.
Και μου φαινεται εντελως παραλογο, ασχετα με το πως εξελιχθηκε το πραγμα στην συνεχεια, που δεν ειδαμε κατι τετοιο, απο δυο ανθρωπους, που ηταν ενηλικες, ωριμοι συναισθηματικα, φτασαν τοσο κοντα στο να κανουν οικογεννεια, και περυσι χαλασαν τον κοσμο για αυτα που ενιωθαν.
Με λιγα λογια, μια προβληματικη αντιμετωπιση της καταστασης και απ'τα δυο μερη.




Ενω την ενοχλουσε η ολη κατασταση, που την παρατουσε σαν το σκ@@ο στη βροχη, που λενε και στα μερη μου, καθε φορα που μια γυναικα με την οποια ειχε κοιμηθει 4ακις, μεσ τα μαυρα μεσανυχτα του τηλεφωνουσε, (οπως θα πειραζε και την καθεμια), προσπαθησε ν'ακουσει τη συμβουλη της Αμαλιας, και να το "παιξει" ανετη με το θεμα, και φυσικα δεν της βγηκε, και φυσικα γιατι ηταν κατι περα και εξω απ'αυτην.
Αυτό το έχω πει και θα το λέω, ότι ΔΕΝ θα έπρεπε να πειράζει την Μελίτα. Γιατί ακριβώς το ίδιο γινόταν πέρυσι, με τηνΜελίτα να είναι αυτή που πρήζει τον Στέφανο στα τηλ, για μη-επαγγελματικούς λόγους, και να προσπαθεί να πείσει τους πάντες, να τους βγάλει και τρελούς, οτι τα τηλέφωνα και οι συναντήσεις τους ήταν αθώες.
Τώρα, σαν θυμα, γιατί δεν μπορεί να το δεχτεί?
Οταν τα κάνουμε δεν πειράζει, μόνο οταν μας τα κάνουν?

-Σ'αυτο συμφωνω.
Ηταν κατι που δεν μου αρεσε οταν το ειδα.
Ας εκανε ο,τι ηθελε πριν, αλλα μετα τον γαμο επρεπε να τα κοψει ολα μαχαιρι.
Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι δεν εχει το δικαιωμα να ενοχλειται.
Ηταν λαθος περυσι της Μελιτας και φυσικα λαθος φετος και της Εριεττας.

Ο Στέφανος δεν έκανε τίποτα διαφορετικό απο αυτό που έκανε πέρυσι. Περυσι συαναντούσε συνεχώς την πρώην, και φέτος πάλι.. συνεχώς την πρώην !!! Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 17 621900
KAKOS LYKOS έγραψε:
αχ! ποσες φορες φετος, δεν μου καρφωθηκε στο μυαλο, αυτη ακριβως η σκεψη!

Μα είναι γεγονός! Το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι το ... κρεβάτι του
και τίποτα αλλο. Είναι ο μόνος ήρωας, μαζί με την αδερφούλα του, που
δεν έχει κάτσει και λίγο μόνος του...

Και θα συμπληρωσω σ'αυτο, οτι παντα ειχε δυο επιλογες.
Παντα ειχε να διαλεξει αναμεσα σε κατι.
Μελιτα-Ευα, παιδι.
Μελιτα-Εριεττα.
κατι απ'το οποιο μπορουσε να "πιαστει".
KAKOS LYKOS
KAKOS LYKOS
Τουρίστας
Τουρίστας


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 17 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από Καρ-Mik Τετ Ιουν 29, 2011 12:08 am

roria έγραψε:Καρ-μικ αυτα που περιγράφεις, προσωπικά τα εντάσσω σε αυτή την συναισθηματική ανωριμότητα που έγραψα πιο πάνω
Noμίζω οτι πανω κάτω στο ίδιο καταλήγουμε , απλώς ο καθένας το εκφράζει διαφορετικά.
Εσυ λες οτι είναι ανωριμότητα και ανάγκη να αγαπιέται, ή να λαμβάνει την περισσότερη δυνατή αγάπη, εγώ το λέω με πιο σκληρά λόγια, ότι διαλέγει να είναι με την επιλογή που του προσφέρει περισσότερα (όχι μόνο συναισθηματικά )
Πιστεύω ότι αυτό τον φρενάρει μέχρι στιγμής και δεν έχει ζητήσει ευθέως συγγνώμη, από την Εύα κυρίως. Πάντως έχω ξαναγράψει ότι μια τέτοια σκηνή μεταξύ τους για μένα θα ήταν ευπρόσδεκτη.
Δεν θεωρώ οτι θα έπρεπε να ζητήσει ΜΟΝΟ απο την Ευα, αλλα ναι, απο την Εύα κυρίως.
Μια κουβέντα είναι, και θα λύσει πολλά. Αν πράγματι έχει καταλαβει τα λάθη του, θα δώσει να τα καταλάβουν και όλοι άλλοι.
Αλλα αυτή την ρημάδα, δεν την ξεστομίζει με τίποτα. Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 17 191984

Υ.Γ. Άσχετο: Αυτό που βάζετε τα αποσπάσματα των σχολίων που σας ενδιαφέρουν σε ωραία πλαίσια και τα σχολιάζετε ξεχωριστά πώς το κάνετε; Εγώ είμαι τελείως γκάου σε αυτά. Μια φορά το προσπάθησα και δεν μπήκαν τα πλαίσια με αποτέλεσμα να μη φαίνεται ποιο σχόλιο ήταν δικό μου και ποιο εκείνο που παρέθετα.

Σου στέλνω πμ σε λίγο !!! Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 17 40334
Καρ-Mik
Καρ-Mik
Αθώα Μπατσίνα
Αθώα Μπατσίνα


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 17 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από Clarabelle Τετ Ιουν 29, 2011 12:10 am


roria κάνεις παράθεση το ποστ στο οποίο θέλεις να απαντήσεις σβήνεις όσα δεν σε ενδιαφέρουν και απαντάς Στην συνέχεια επαναλαμβάνεις τη διαδικασία με την επόμενη απάντηση που θέλεις να δώσεις
Σχετικά με το ποστ σου έχω μια ένσταση
Την πρώτη φορά που ο Στέφανος συνάντησε την μητέρα του στο ίδρυμα στο Παρίσι τον είδα να κλαίει και να πονάει βλέποντάς την σ αυτήν την κατάσταση
Ένας άντρας σχεδόν στα σαράντα του για να φτάνει σ αυτό το σημείο σημαίνει οτι απ αυτή τη μάνα έχει πάρει αγάπη
Μπορεί η Αντιγόνη να έχει κάνει λάθη ή μάλλον τέρατα και να τον πότισε με μίσος αλλά ταυτόχρονα και με το δικό της τρόπο τον αγαπάει και το απέδειξε υποκύπτοντας στον εκβιασμό της Νταίζης προκειμένου να τον ελευθερώσει
Συνήθως βέβαια η εξαπάτηση απο ανθρώπους που αγαπάμε ή σεβόμαστε ή εκτιμούμε πονάει περισσότερο απ την εξαπάτηση απο έναν εχθρό
Αυτός είναι ο λόγος που έγραψα σε κάποιο προηγούμενο ποστ οτι η Εύα απ το Μάνο περίμενε τα χειρότερα αλλά απ το Στέφανο που εκτιμούσε και σεβόταν όχι
Αυτός ήταν νομίζω ο λόγος που η προδοσία του την πόνεσε εξίσου μ αυτήν του Μάνου κι ας μην υπήρχε έρωτας
Μερικές φορές η αγάπη κι ο σεβασμός είναι εξίσου δυνατά συναισθήματα

Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 17 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από roria Τετ Ιουν 29, 2011 12:38 am

Clarabelle και Καρ-μικ, ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια στο "τεχνικό" σκέλος. Την είχα καιρό την απορία. Με κίνδυνο να κάνω κατάχρηση και να είναι πολύ χαζη η ερώτησή μου, θα ρωτήσωκαι ένα τελευταίο: την ίδια διαδικασία ακολουθούμε κι όταν θέλουμε να σχολιάσουμε αποσπάσματα από διαφορετικά σχόλια; (είμαι κομμάτι ανεπίδεκτη, το ξέρω! sisi ).

Clarabelle, έχω την αίσθηση ότι την Εύα την πλήγωσε περισσότερο το "αθροιστικό" του πράγματος σε εκείνη τη φάση της ζωής της. Η αντίδρασή της ήταν δυσανάλογη με το ρόλο που είχε στη ζωή της ο Στέφανος και με τα όποια αισθήματά της γι' αυτόν, αλλά ήταν ήδη πολύ εξασθενημένη ψυχικά από τα όσα είχε τραβήξει με το Μάνο. Όταν πήρε λίγο τ' απάνω της αντέδρασε αλλιώς. Του είπε πως δεν τον αγάπησε ποτέ, του βρόντηξε την πόρτα κι έφυγε. Χρειαζόταν ειδική μεταχείριση τότε η Εύα και ο Στέφανος δεν της την έδειξε, σε αυτό δεν θα διαφωνήσω. Δεν το έκανε από πρόθεση, αλλά την πλήγωσε. Και της οφείλει μια συγγνώμη, αν και νομίζω πως κι εκείνη το έχει πια καταλάβει ότι δεν είχε κακή πρόθεση και δεν τον κακίζει. Επίσης νομίζω πως και η Εύα και η υπόλοιπη παρέα παρά τις επιφυλάξεις τους για τις δουλειές του Στέφανου και το παρελθόν του, έχουν καταλάβει πια ότι πάνω από όλα υπήρξε θύμα. Αυτό δε σημαίνει πως θα τον εντάξουν ποτέ στην παρέα, αλλά ότι τον καταλαβαίνουν περισσότερο.
Συμφωνώ επίσης στα όσα γράφεις για την Αντιγόνη. Τον αγαπάει με τον τρόπο της. Αλλά αυτό το "με τον τρόπο της" τον έχει τσακίσει όχι μία, αλλά πολλές φορές στη ζωή του., όπως επισημαίνεις κι εσύ. Και είναι σκληρό να μη σε αγαπάει ανιδιοτελώς η μάνα σου, το κατ' εξοχήν πλάσμα που συνδέει ένας άνθρωπος με την άνευ όρων αγάπη. Γι' αυτό υποστήριξα ότι μόνο η Εριέττα τον αγάπησε πραγματικά στη ζωή του. Γι' αυτό και πιστεύω ότι κοντά της ωρίμασε συναισθηματικά. Το τελευταίο ελπίζω στα επεισόδια που απομένουν να το δω σε πλήρη ανάπτυξη και όχι πλέον με υποδηλώσεις.

Ύ.Γ. Η απορία μου επί του "τεχνικού" θέματος, λύθηκε. Ευχαριστώ πολύ και πάλι!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την roria στις Τετ Ιουν 29, 2011 12:46 am, 1 φορά
roria
roria
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 17 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από KAKOS LYKOS Τετ Ιουν 29, 2011 12:39 am

Ανθρωποι που εχουν γαλουχηθει και μεγαλωσει να φερουν σε περας μια αποστολη, στην συγκεκριμενη περιπτωση μια εκδικηση, ποτε δεν προχωρουν σ'αυτη δινοντας εντολες σε τριτους.
(Αρα δεν υπηρχε καμια περιπτωση να μεινει στο Παρισι και να δινει εντολες.)Κυριως λογος, για να εχουν τα πραγματα στα χερια τους.
Αποδειξη, οταν ο Στεφανος αποφασισε να σταματησει την εκδικηση ο Χρηστος αυτομολησε και λειτουργησε ανεξαρτητα, παρολο που το αφεντικο ηταν εκει.
Ο Στεφανος ηρθε στην Ελλαδα για να πραγματοποιησει το σχεδιο του.
Ηταν προφυλαγμενος απ'ολα, γιατι ουδεις γνωριζε ποιος ηταν, αρα δεν κινδυνευε απο τιποτα και ο κεντρικος στοχος ηταν ο Μανος με οσα αυτο συνεπαγεται.
Τα υπολοιπα ειναι θεωριες.
KAKOS LYKOS
KAKOS LYKOS
Τουρίστας
Τουρίστας


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 17 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από Καρ-Mik Τετ Ιουν 29, 2011 12:49 am

roria έγραψε:Clarabelle και Καρ-μικ, ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια στο "τεχνικό" σκέλος. Την είχα καιρό την απορία. Με κίνδυνο να κάνω κατάχρηση και να είναι πολύ χαζη η ερώτησή μου, θα ρωτήσωκαι ένα τελευταίο: την ίδια διαδικασία ακολουθούμε κι όταν θέλουμε να σχολιάσουμε αποσπάσματα από διαφορετικά σχόλια; (είμαι κομμάτι ανεπίδεκτη, το ξέρω! Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 17 621900 ).
Nαι Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 17 99687 Νομίζω στο έγραψα και στο πμ

Η αντίδρασή της ήταν δυσανάλογη με το ρόλο που είχε στη ζωή της ο Στέφανος και με τα όποια αισθήματά της γι' αυτόν, αλλά ήταν ήδη πολύ εξασθενημένη ψυχικά από τα όσα είχε τραβήξει με το Μάνο. Όταν πήρε λίγο τ' απάνω της αντέδρασε αλλιώς.
Δεν νομίζω οτι η Ευα αντέδρασε όπως αντέδρασε λόγω μεγάλης αγάπης απέναντι στον Στέφανο. Νομίζω οτι αντέδρασε γιατί ο Στέφανος πρόδωσε την μεγάλη εμπιστοσύνη που του είχε, και της έκανε, το ίδιο πράγμα που της έκανε και ο Μάνος, ενώ ήδη γνώριζε πόσο πολύ την πόνεσε.
Ο Στέφανος ήξερε (πολύ καλα... Sms Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 17 621900 ) Οτι ο Μάνος, την προδωσε για την Μελίτα. Και ενώ η ίδια προσπάθησε να το ξεπεράσει, με τον Στέφανο δίπλα της να βλέπει πόσο πόνεσε, μόλις αφέθηκε και ξεκίνησαν να κλείνουν οι πληγές της, της έκανε το ίδιο.

Είναι, πως να το πω, σαν μια πληγή. Μπορεί την πρώτη φορά να πέφτεις και να χτυπήσεις πολύ άσχημα, αλλα αργότερα, αν ξαναχτυπήσεις στο ίδιο σημείο, θα πονέσεις, πολύ και η πληγή θα ξανανοίξει.

Του είπε πως δεν τον αγάπησε ποτέ, του βρόντηξε την πόρτα κι έφυγε. Χρειαζόταν ειδική μεταχείριση τότε η Εύα και ο Στέφανος δεν της την έδειξε, σε αυτό δεν θα διαφωνήσω. Δεν το έκανε από πρόθεση, αλλά την πλήγωσε. Και της οφείλει μια συγγνώμη, αν και νομίζω πως κι εκείνη το έχει πια καταλάβει ότι δεν είχε κακή πρόθεση και δεν τον κακίζει.
Είναι πολλά για τα οποία οφείλει συγνώμη ο Στέφανος, δεν είναι μόνο αυτό. Για κανένα δεν της ζήτησε, απλώς η Ευα το πέρασε στο φλού, απο τις δικές της τύψεις και ανασφάλειες.
Καρ-Mik
Καρ-Mik
Αθώα Μπατσίνα
Αθώα Μπατσίνα


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 17 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από roria Τετ Ιουν 29, 2011 1:37 am

Είναι το βασικό σημείο της διαφωνίας μας αυτό. Εγώ δηλαδή δεν πιστεύω ότι ο Στέφανος έκανε στην Εύα τα ίδια με το Μάνο. Και μόνο το πώς η ίδια η Εύα ένιωθε για τον καθέναν από τους δυο διαφοροποιεί ριζικά τα πράγματα. Επιπλέον ο Μανος βασάνιζε την Εύα αρχικά γιατί χρειαζόταν τις γνωριμίες και τα λεφτά του πεθερού του και μετά γιατί δεν ήθελε να χάσει τη βολή του και ενδεχομένως να τον τρόμαζε και λίγο η ακραία αγάπη που του είχε η Εύα. Ο Στέφανος από τη μια θεωρούσε ότι δεν έχει το δικαίωμα της προσωπικής επιλογής και όφειλε να προχωρήσει στην εκδίκηση για χάρη της μητέρας του (σαν στρατευμένος ιδεολόγος ένα πράγμα) κι από την άλλη ήθελε να προφυλάξει την Εύα από το Μάνο, χωρίς να διακινδυνεύσει το σχέδιο της εκδίκησης. Τελικά λύγισε και δεν το προχώρησε (και όπως είπε ο ίδιος το έκανε και για την Εύα και για τη Μελίτα), αλλά η ζημιά ως ένα βαθμό είχε ήδη γίνει.
Όταν επανασυνδέθηκαν λόγω εγκυμοσύνης, εκεί λειτούργησε πάλι το ψυχαναγκαστικό, το αίσθημα του χρέους δηλαδή, και σε αυτό ενδεχομένως να βάρυνε και ό,τι είχε προηγηθεί μεταξύ τους. Νομίζω πως το έχει αναφέρει ότι αισθανόταν πως της χρωστάει. Ήταν μέγα λάθος αυτό, όφειλε να της μιλήσει ειλικρινά, να της πει ότι είναι αλλού, αφού μάλιστα του έδωσε και η ίδια την ευκαιρία να το κάνει. Όμως είναι εξώφθαλμο για μένα ότι προσπάθησε να κάνει το σωστό, ασχέτως αν τελικά τα έκανε μαντάρα. Θυμάμαι μάλιστα ότι και η Νόρα με το Λουκά θεωρούσαν ότι αυτό ήταν το σωστό, ενώ είχαν όλα τα δεδομένα. Έχω γνωρίσει τέτοιους ανθρώπους και στην πραγματικότητα. Ίσως γι' αυτό να τον καταλαβαίνω το Στέφανο (ΚΑΙ γι' αυτό). Υπέκυψε όμως στο πάθος, που δυστυχώς δεν ήταν τίποτα παραπάνω. Αν όμως δεν έχεις νιώσει αυτό το πάθος στα χρόνια της πρώτης νιότης και σου παρουσιαστεί σε πιο ώριμη ηλικία, χάνεις το μπούσουλα και νομίζεις ότι είσαι ο Ρωμαίος, ενώ πρόκειται για μια καθαρή σωματική έλξη, προορισμένη να ξεφουσκώσει αν δεν συνοδευτεί από τίποτα άλλο. Κάπως έτσι τη βλέπω εγώ τη διαδρομή του Στέφανου και γι' αυτό δεν νομίζω ότι τον ωραιοποιώ, αλλά τον κατανοώ και από ορισμένες απόψεις τον συμπονώ κιόλας. Η μοναξιά είναι πολύ βαρύ πράγμα.
roria
roria
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 17 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από KAKOS LYKOS Τετ Ιουν 29, 2011 1:48 am

Ασχετα με το γεγονος οτι θελω τον Στεφανο με τη Μελιτα.
Ανεξαρτητα απ'τον οποιο Στεφανο και την οποια Μελιτα.
Θα πω το εξης:
Ενας ανθρωπος, που σταματησε την εκδηκιση , (που αφορουσε τη μανα του, την οποια θεωρουσε μεταξυ αλλων και αδικημενη) για αυτα που ενιωθε.
Ενας αθρωπος που χαλασε τον γαμο του, γι'αυτα που ενιωθε.
Ενας ανθρωπος που αποφασισε ν'αλλαξει τη ζωη του γι'αυτα που ενιωθε.
Ειναι κριμα να μην αγωνιζεται και να μην παλευει γι'αυτα που νιωθει, ασχετα αν κερδισει ή οχι και να επιλεγει μια συμβιβαστικη κατασταση, επειδη ακουει και ενιοται παιρνει απ'τον αλλον αυτα που θελει.
Ολο αυτο, μονο μια λεξη το χαρακτηριζει. ΠΑΡΤΑΚΙΑΣ.
Δε με νοιαζει τοσο το αποτελεσμα. Μπορει να μην ειναι το επιθυμητο, μετραει ομως ο αγωνας.
Αυτην η αποδοχη-συμβιβασμος-βολεμα, χωρις να "ματωσεις" για οποιαδηποτε
αξια της ζωης και αν μιλαμε, ειναι αυτο που με θυμωνει τοοοοσο πολυ!
Και τον αγωνα δεν τον κανεις, για το αν ο αλλος αξιζει ή δεν αξιζει.
Ο καθενας τον κανει για τον εαυτο του.
KAKOS LYKOS
KAKOS LYKOS
Τουρίστας
Τουρίστας


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 17 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από lizzie Τετ Ιουν 29, 2011 4:00 am

KAKOS LYKOS έγραψε:
Ενας ανθρωπος, που σταματησε την εκδηκιση , (που αφορουσε τη μανα του, την οποια θεωρουσε μεταξυ αλλων και αδικημενη) για αυτα που ενιωθε.

Για ποια ενιωθε?Καθε φορα κι αλλο ονομα μας ελεγε καταπως τον συνεφερε

KAKOS LYKOS έγραψε:Ενας αθρωπος που χαλασε τον γαμο του, γι'αυτα που ενιωθε.

Βασικα αυτος δεν ειχε προθεση να χαλασει το γαμο του, οταν ο Μανος εκανε στρουμφακι τη Μελιτα απ' το ξυλο αυτος ετρεχε σαν τον Βεγγο για να μην μαθει τπτ η Ευα

KAKOS LYKOS έγραψε:Ενας ανθρωπος που αποφασισε ν'αλλαξει τη ζωη του γι'αυτα που ενιωθε.

Λιγα επεισοδια πριν περιμενε να κλεισει την τελευταια μπιζνα με τους παρανομους πινακες, ποτε είπαμε οτι αλλαξε ζωή?
lizzie
lizzie
Τουρίστας
Τουρίστας

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 17 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από nefelik Τετ Ιουν 29, 2011 9:50 am

Roria, συμφωνώ με όλα όσα γράφεις στα τελευταία δύο σχόλιά σου. : respect :

Το θέμα του Στέφανου και της Εύας το έχουμε αναλύσει χιλιάδες φορές και τελικά νομίζω ότι οι σεναριογράφοι σχεδόν το έχουν ξεχάσει και μόνο εμείς το θυμόμαστε. Μας δείχνουν τους ήρωες να έχουν προχωρήσει παρακάτω και την Εύα να είναι ευτυχισμένη με το Λευτέρη. Μπορεί να μας το δείχνουν σε μικρές δόσεις και να μη βλέπουμε τις σκηνές που θα θέλαμε να δούμε, αλλά νομίζω ότι ο στόχος τους είναι να μας δείξουν ότι τελικά η Εύα βρήκε την ευτυχία στο Λευτέρη. Και πιστεύω ότι προς το τέλος της σειράς θα μας τη δείξουν και να κάνει όνειρα με το Λευτέρη. Τώρα, με ένα Λευτέρη που κινδυνεύει ανά πάσα στιγμή να μπει στη φυλακή και με δύο παιδιά, με τα οποία αντιμετωπίζει τόσα προβλήματα και για το ένα τώρα προσπαθεί να γίνει σωστή μάνα, τι όνειρα να κάνει; Να παντρευτεί το Λευτέρη και να κάνουν κι άλλα παιδιά; Πιστεύω ότι θα γίνει κι αυτό, αλλά στην ώρα του, όταν λυθούν τα υπόλοιπα προβλήματα. Προς το παρόν βλέπω το Λευτέρη να είναι δίπλα της σε όλα και την Εύα να είναι ίσως λίγο πιο συγκρατημένη τώρα, μετά από όσα έχει περάσει, αλλά ομολογώ ότι την προτιμώ έτσι παρά όπως ήταν με το Μάνο. Πάντως ότι ενδιαφέρεται για το Λευτέρη και τον αγαπάει για μένα είναι σαφές, όσο κι αν δεν το βλέπουμε όσο θα θέλαμε...

Τα δύο βασικά λάθη που καταλογίζω στο Στέφανο είναι η ιστορία με τα μαύρα νυφικά και το γεγονός ότι δεν είπε στην Εύα ότι υπήρχε κάτι άλλο στη ζωή του, ενώ εκείνη τον ρώτησε πολλές φορές πριν παντρευτούν. Αυτό πιστεύω, όπως και η Roria, ότι το έκανε από μια περίεργη αίσθηση καθήκοντος. Άλλωστε, ένας άνθρωπος που μεγάλωσε πιστεύοντας ότι είχε καθήκον να εκδικηθεί για ό,τι συνέβη στη μητέρα του και έβαζε πάντα πάνω απ’ όλα το καθήκον στη ζωή του, κατά έναν περίεργο τρόπο νομίζω ότι είναι λογικό να σκέφτεται έτσι. Έχω δει κι εγώ αρκετούς ανθρώπους να λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο και, παρόλο που το θεωρώ τραγικό λάθος, καταλαβαίνω γιατί το κάνουν. Πάντως δεν μπορώ να αμφισβητήσω το γεγονός ότι στο συγκεκριμένο θέμα ο Στέφανος είχε καλή πρόθεση. Μπορεί να λένε ότι ο δρόμος προς την κόλαση είναι στρωμένος με καλές προθέσεις, αλλά εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να αγνοήσω τις καλές προθέσεις, όταν βλέπω ότι υπάρχουν, ακόμα κι αν δεν φέρνουν το επιθυμητό αποτέλεσμα...

Προσωπικά, δεν έχω καταλήξει αν απιστία είναι μόνο να είσαι με κάποιον και να φιλήσεις κάποιον άλλον ή να κάνεις και κάτι παραπάνω μαζί του, ή αν απιστία είναι και να είσαι με κάποιον και να σκέφτεσαι κάποιον άλλον. Υπάρχουν πολλοί που υποστηρίζουν ότι είναι και το δεύτερο... Αλλά ας δεχτώ ότι είναι μόνο το πρώτο και ας δεχτώ ότι ο Στέφανος απάτησε την Εύα επειδή φίλησε τη Μελίτα 1-2 φορές περισσότερες απ’ όσες φίλησε εκείνη το Μάνο και επειδή έκαιγε κεριά με τη Μελίτα όσο η Εύα πήγαινε για ύπνο και σκεφτόταν το Μάνο... Απ’ ότι θυμάμαι, ο Μάνος ήταν παντρεμένος με τη Μελίτα, την απατούσε με την Εύα και κορόιδευε και την Εύα ότι θα αφήσει τη Μελίτα και θα είναι μαζί της. Αν δεν επέμενε η Εύα τόσο πολύ, είμαι σίγουρη ότι ο Μάνος ακόμα θα ήταν παντρεμένος με τη Μελίτα. Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι αναγνωρίζουμε στο Μάνο το δικαίωμα να χάνει τον έλεγχο με την Εύα, επειδή την αγαπούσε από τα 15, επειδή την ήξερε πριν τη Μελίτα, επειδή..., επειδή... Βέβαια για μένα κανέναν έλεγχο δεν έχασε, απλά τις κορόιδευε και τις δύο. Αν όμως δεχτούμε ότι αυτό συνέβαινε, γιατί και ο Στέφανος δεν είχε μια φορά στη ζωή του το δικαίωμα να χάσει τον έλεγχο, επειδή του προέκυψε ένα πάθος (γιατί για μένα αυτό ήταν η ιστορία με τη Μελίτα και τίποτα παραπάνω) και αυτό ήταν κάτι που δεν του είχε ξανασυμβεί;

Όσο για το sms, που έστειλε ο Στέφανος στην Εύα, μπορεί να της το έστειλε για να δει ποιος ήταν ο Μάνος, αλλά δεν έφταιγε ο Στέφανος που ο Μάνος πήγε στη Μελίτα ούτε που πάλι ο Μάνος «έχασε τον έλεγχο», με τη Μελίτα αυτή τη φορά, ούτε για το θέαμα που είδε η Εύα, το οποίο προφανώς ο Στέφανος δεν θα μπορούσε να γνωρίζει... Ας μην ξεχνάμε ότι και η Εύα κάποτε τον παράτησε στην εκκλησία, οπότε ακόμα κι αν ήθελε να την εκδικηθεί ή να εκδικηθεί το Μάνο γι’ αυτό, που δεν ήθελε, για μένα θα ήταν κατανοητό. Όχι δικαιολογημένο, αλλά κατανοητό...

Ok, εγώ να δεχτώ ότι ο Στέφανος τη χρησιμοποίησε για να εκδικηθεί το Μάνο (αν και δεν έχω καταλάβει ακριβώς πώς προκύπτει αυτό), μετά από όσα είχε πάθει η μητέρα του εξαιτίας του Μάνου και του Ρούσσου. Κι ο Μάνος τη χρησιμοποιούσε για να καλοπερνάει και την κορόιδευε τόσα χρόνια, όχι επειδή είχε τόσο σοβαρό λόγο να εκδικηθεί κανέναν, αλλά επειδή δεν ήθελε να χάσει τα προνόμια που του προσέφερε η συγγένειά του με το Ρούσσο και του ήταν απαραίτητα, για να ικανοποιήσει τη ματαιοδοξία του. Να δεχτώ κι ότι ο Στέφανος πρόδωσε την εμπιστοσύνη της, επειδή έχασε τον έλεγχο με τη Μελίτα. Δεν μπορώ να ξεχάσω όμως ότι την αλήθεια η Εύα την έμαθε από τη Μελίτα, όχι από το Στέφανο. Μπορεί ό,τι έγινε να ήταν λάθος και μπορεί όποτε και να το μάθαινε η Εύα η αλήθεια να ήταν το ίδιο σκληρή, αλλά αν δεν το μάθαινε τη στιγμή που το έμαθε και με τον τρόπο που το έμαθε, και αν η Μελίτα άφηνε το Στέφανο να της το πει όταν θα θεωρούσε εκείνος ότι θα ήταν η κατάλληλη στιγμή, είμαι σίγουρη ότι και η Εύα δεν θα αντιδρούσε όπως αντέδρασε... Πάντως όσα λάθη κι αν έκανε ο Στέφανος, δεν μπορώ να μην του αναγνωρίσω κάποια ελαφρυντικά και δεν μπορώ να θεωρήσω ότι αυτά που έκανε ήταν χειρότερα από αυτά που έκανε ο Μάνος, μόνο και μόνο επειδή ο Μάνος έτυχε να προλάβει να τα κάνει πρώτος...

nefelik
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 17 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από Clarabelle Τετ Ιουν 29, 2011 9:56 am


nefelik κανένας δεν είπε οτι ο Στέφανος είναι ο μόνος άθλιος και έκανε χειρότερα απ όσα έκανε ο Μάνος. Αυτό που λέμε είναι οτι ο Στέφανος φώναζε εγώ δεν είμαι Μάνος και έκανε ακριβώς όσα κι ο Μάνος
Προσωπικά αυτό που λέω είναι οτι ο Στέφανος είναι τόσο άθλιος όσο κι ο Μάνος και δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να αποκαλούμε τον έναν λαμόγιο και τον άλλον πληγωμένο όταν και οι δύο έκαναν τέρατα
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 17 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από nefelik Τετ Ιουν 29, 2011 10:10 am

Sorry που τα γράφω σε δύο ποστ, αλλά αν ήταν ένα θα έβγαινε τεράστιο...

Όσο για το Στέφανο και τη Μελίτα, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί να παλέψει ο Στέφανος για τη Μελίτα. Γιατί να παλέψει για μια Μελίτα που ουσιαστικά δεν την αγάπησε ποτέ; Γιατί να παλέψει για μια Μελίτα που ούτε κι εκείνη τον αγάπησε ποτέ; Γιατί να παλέψει για μια Μελίτα που δεν τον εμπιστεύτηκε, δεν τον κατάλαβε και δεν τον δέχτηκε ποτέ; Αν ο Στέφανος αγαπούσε πραγματικά τη Μελίτα, δεν πιστεύω ότι το ίδιο βράδυ που της έλεγε πόσο την αγαπάει, έστω κι αν εκείνο το βράδυ έγινε σαφές ότι όλα έχουν τελειώσει μεταξύ τους, θα πήγαινε να κοιμηθεί με την Εριέττα. Μπορεί να συνέβαινε κάποια στιγμή αργότερα και σαφώς δεν λέω ότι το είχε προσχεδιάσει, αλλά δεν πιστεύω ότι θα συνέβαινε τόσο σύντομα. Και κυρίως, δεν νομίζω ότι θα βλέπαμε ήδη από τα πρώτα επεισόδια ότι υπήρχε μια έλξη ανάμεσα στο Στέφανο και την Εριέττα, αν ο Στέφανος αγαπούσε τόσο πολύ τη Μελίτα... Και αν ήθελε πραγματικά να αλλάξει για τη Μελίτα, ειδικός δεν είμαι ούτε εμπόριο πλαστών πινάκων έχω κάνει ποτέ, αλλά 1,5 χρόνος έχω την εντύπωση ότι ήταν αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα για να κλείσει τις παράνομες δουλειές του. Αντίθετα, λίγο καιρό πριν τον είδαμε να λέει ότι του έχει μείνει άλλη μια... Και τώρα αποφάσισε να τις κλείσει μάλλον επειδή η αστυνομία ψάχνει και δε θέλει να δώσει στόχο, σίγουρα πάντως δεν το έκανε για τη Μελίτα...

Για τη Μελίτα πάλι, εγώ να δεχτώ ότι όλα τα στοιχεία ήταν εναντίον του Στέφανου και είχε λόγους να μην τον πιστεύει. Είμαι πολύ αφελής που πιστεύω ότι όταν αγαπάς κάποιον πραγματικά, αυτό σημαίνει ότι τον ξέρεις έστω και λίγο και ότι, ακόμα κι αν όλα τα στοιχεία είναι εναντίον του, εσύ μπορείς να καταλάβεις πότε σου λέει αλήθεια και πότε όχι; Μπορεί αν ο άλλος σε απατήσει ή σου πει ένα μικρό ψεματάκι και το κρύψει καλά, εσύ να μην μπορέσεις να το καταλάβεις. Αλλά πώς γίνεται να μην μπορείς να διακρίνεις αν ο άνθρωπος που λες ότι αγαπάς είναι δολοφόνος ή όχι κι αν θα ήταν ικανός να βάλει να σκοτώσουν το ίδιο του το παιδί; Επίσης, είμαι αφελής που πιστεύω ότι αν αγαπάς κάποιον τόσο απόλυτα και αληθινά όσο έλεγε ότι αγαπούσε το Στέφανο η Μελίτα, όσα λάθη ή και εγκλήματα κι αν έχει κάνει αυτός ο άνθρωπος, είσαι δίπλα του και τον στηρίζεις ή έστω του τα επισημαίνεις όταν είστε οι δυο σας; Πάντως δεν νομίζω ότι τον παρατάς τόσο απλά, χωρίς να έχεις καν αποδείξεις, και ότι τον κατηγορείς σε όλο τον κόσμο...

Και άντε να δεχτώ ότι το βάρος των αποκαλύψεων ήταν τέτοιο που δεν μπορούσε να το αντέξει και τον χώρισε... Τι άλλαξε μετά και τον ήθελε πίσω; Της έφερε κανείς αποδείξεις ότι τα πράγματα δεν ήταν όπως πίστευε στην αρχή; Το μόνο που άλλαξε ήταν ότι έμαθε ότι ο Στέφανος ήταν με μια άλλη γυναίκα, αισθάνθηκε ότι έχασε το παιχνιδάκι της που θεωρούσε δεδομένο ότι θα την κυνηγάει και θα την παρακαλάει μια ζωή και το ήθελε πίσω... Και όταν τελικά ξαναήταν μαζί, εξακολούθησε να μην τον εμπιστεύεται... Και όταν είδε τις φωτογραφίες, πάλι τον κατηγόρησε για κάτι που δεν ίσχυε, και μάλιστα πριν καν κατηγορήσει αυτόν πήγε και έβρισε την Έρη που δεν της έφταιγε σε τίποτα... Και για ένα διάστημα πάλι τον έδιωχνε. Και μόλις έμαθε ότι ο Στέφανος ήταν πάλι με την Εριέττα, μόνο τότε άρχισε να τον παρακαλάει και να απειλεί ότι δεν θα της τον αφήσει τόσο εύκολα... Συγγνώμη, αλλά αυτό για μένα δεν λέγεται αγάπη... Υπέρμετρος εγωισμός και εμμονή λέγεται...

Υ.Γ. Clarbelle, αυτό το «δεν είμαι Μάνος» έχει ακουστεί τόσες φορές, που κι εμένα κάποιες φορές μου φαινόταν λίγο αστείο... Για μένα προσωπικά όμως, σημασία δεν έχουν μόνο οι πράξεις, αλλά και τα κίνητρα και οι προθέσεις. Ακόμα και φόνο να κάνει κάποιος, η πράξη μπορεί να είναι η ίδια, αλλά αλλιώς θα κρίνει το δικαστήριο κάποιον που το έκανε π.χ. για να ληστέψει κάποιον και αλλιώς κάποιον που προσπαθούσε να αμυνθεί... Ο Μάνος δεν είδε ποτέ τη μάνα του σε ίδρυμα στην κατάσταση που είδε ο Στέφανος την Αντιγόνη. Κορόιδευε την Εύα, επειδή ήθελε να κλείσει όλο τον κόσμο στα χέρια του, κοινώς από ματαιοδοξία... Και δεν νομίζω ότι πίστεψε κανείς ότι το έκανε για να φτιάξει στην Εύα το γυάλινο πύργο που της είχε υποσχεθεί... Μόνο για τον εαυτό του το έκανε...

nefelik
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 17 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από Clarabelle Τετ Ιουν 29, 2011 10:34 am

nefelik έγραψε:

Υ.Γ. Clarbelle, αυτό το «δεν είμαι Μάνος» έχει ακουστεί τόσες φορές, που κι εμένα κάποιες φορές μου φαινόταν λίγο αστείο... Για μένα προσωπικά όμως, σημασία δεν έχουν μόνο οι πράξεις, αλλά και τα κίνητρα και οι προθέσεις. Ακόμα και φόνο να κάνει κάποιος, η πράξη μπορεί να είναι η ίδια, αλλά αλλιώς θα κρίνει το δικαστήριο κάποιον που το έκανε π.χ. για να ληστέψει κάποιον και αλλιώς κάποιον που προσπαθούσε να αμυνθεί... Ο Μάνος δεν είδε ποτέ τη μάνα του σε ίδρυμα στην κατάσταση που είδε ο Στέφανος την Αντιγόνη. Κορόιδευε την Εύα, επειδή ήθελε να κλείσει όλο τον κόσμο στα χέρια του, κοινώς από ματαιοδοξία... Και δεν νομίζω ότι πίστεψε κανείς ότι το έκανε για να φτιάξει στην Εύα το γυάλινο πύργο που της είχε υποσχεθεί... Μόνο για τον εαυτό του το έκανε...


Δεν υπερασπίζομαι το Μάνο αντιθέτως τον μέμφομαι για όσα έκανε και στις δύο γυναίκες που κατά τη δική μου άποψη ήταν θύματά του και οι δύο και δεν του δίνω ελαφρυντικά
Συμφωνώ οτι οι συνθήκες κάτω απ τις οποίες γίνεται μια πράξη είναι καθοριστικός παράγων
Ακριβώς γι αυτό όμως θεωρώ τον τρόπο που φέρθηκε ο Στεφανος στην Εύα άθλιο
Της έκανε ότι ακριβώς κι ο Μάνος μόνο που το έκανε γνωρίζοντας οτι αυτή η γυναίκα κουβαλάει μια βαθειά πληγή απ τον προηγούμενο την οποία και του εμπιστεύτηκε. Η Εύα την εμπιστοσύνη της στο πρόσωπό του την έδειχνε ξεκάθαρα. Και μόνο που του είχε μιλήσει απ την αρχή για τη Μαρίλια κάτι που δεν ήξερε σχεδόν κανείς λέει πολλά για το πόσο ψηλά τον είχε τοποθετήσει
Τον θεώρησε αξιόπιστο τον εμπιστεύτηκε κι εκείνος της έκανε ακριβώς ότι κι ο προηγούμενος αφού πρώτα φαρισαικά διατυμπάνιζε οτι εκείνος δεν του μοιάζει
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 17 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από nefelik Τετ Ιουν 29, 2011 10:39 am

Clarabelle έγραψε:
nefelik έγραψε:

Υ.Γ. Clarbelle, αυτό το «δεν είμαι Μάνος» έχει ακουστεί τόσες φορές, που κι εμένα κάποιες φορές μου φαινόταν λίγο αστείο... Για μένα προσωπικά όμως, σημασία δεν έχουν μόνο οι πράξεις, αλλά και τα κίνητρα και οι προθέσεις. Ακόμα και φόνο να κάνει κάποιος, η πράξη μπορεί να είναι η ίδια, αλλά αλλιώς θα κρίνει το δικαστήριο κάποιον που το έκανε π.χ. για να ληστέψει κάποιον και αλλιώς κάποιον που προσπαθούσε να αμυνθεί... Ο Μάνος δεν είδε ποτέ τη μάνα του σε ίδρυμα στην κατάσταση που είδε ο Στέφανος την Αντιγόνη. Κορόιδευε την Εύα, επειδή ήθελε να κλείσει όλο τον κόσμο στα χέρια του, κοινώς από ματαιοδοξία... Και δεν νομίζω ότι πίστεψε κανείς ότι το έκανε για να φτιάξει στην Εύα το γυάλινο πύργο που της είχε υποσχεθεί... Μόνο για τον εαυτό του το έκανε...


Δεν υπερασπίζομαι το Μάνο αντιθέτως τον μέμφομαι για όσα έκανε και στις δύο γυναίκες που κατά τη δική μου άποψη ήταν θύματά του και οι δύο και δεν του δίνω ελαφρυντικά
Συμφωνώ οτι οι συνθήκες κάτω απ τις οποίες γίνεται μια πράξη είναι καθοριστικός παράγων
Ακριβώς γι αυτό όμως θεωρώ τον τρόπο που φέρθηκε ο Στεφανος στην Εύα άθλιο
Της έκανε ότι ακριβώς κι ο Μάνος μόνο που το έκανε γνωρίζοντας οτι αυτή η γυναίκα κουβαλάει μια βαθειά πληγή απ τον προηγούμενο την οποία και του εμπιστεύτηκε. Η Εύα την εμπιστοσύνη της στο πρόσωπό του την έδειχνε ξεκάθαρα. Και μόνο που του είχε μιλήσει απ την αρχή για τη Μαρίλια κάτι που δεν ήξερε σχεδόν κανείς λέει πολλά για το πόσο ψηλά τον είχε τοποθετήσει
Τον θεώρησε αξιόπιστο τον εμπιστεύτηκε κι εκείνος της έκανε ακριβώς ότι κι ο προηγούμενος αφού πρώτα φαρισαικά διατυμπάνιζε οτι εκείνος δεν του μοιάζει
Ok, εγώ να συμφωνήσω σε αυτό. Αυτό στο οποίο διαφωνούμε, είναι ότι λαμβάνεις υπόψην σου ποιες ήταν οι συνθήκες για την Εύα εκείνη την περίοδο, αλλά όχι και ποιες ήταν για το Στέφανο, όπως και το γεγονός ότι προφανώς ο Στέφανος δεν είχε πρόθεση να την πληγώσει, όσο κι αν τελικά συνέβη το αντίθετο, αλλά ότι κάποια πράγματα προέκυψε να συμβούν ταυτόχρονα...

nefelik
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 17 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από Clarabelle Τετ Ιουν 29, 2011 10:52 am

nefelik έγραψε:
Clarabelle έγραψε:
nefelik έγραψε:

Υ.Γ. Clarbelle, αυτό το «δεν είμαι Μάνος» έχει ακουστεί τόσες φορές, που κι εμένα κάποιες φορές μου φαινόταν λίγο αστείο... Για μένα προσωπικά όμως, σημασία δεν έχουν μόνο οι πράξεις, αλλά και τα κίνητρα και οι προθέσεις. Ακόμα και φόνο να κάνει κάποιος, η πράξη μπορεί να είναι η ίδια, αλλά αλλιώς θα κρίνει το δικαστήριο κάποιον που το έκανε π.χ. για να ληστέψει κάποιον και αλλιώς κάποιον που προσπαθούσε να αμυνθεί... Ο Μάνος δεν είδε ποτέ τη μάνα του σε ίδρυμα στην κατάσταση που είδε ο Στέφανος την Αντιγόνη. Κορόιδευε την Εύα, επειδή ήθελε να κλείσει όλο τον κόσμο στα χέρια του, κοινώς από ματαιοδοξία... Και δεν νομίζω ότι πίστεψε κανείς ότι το έκανε για να φτιάξει στην Εύα το γυάλινο πύργο που της είχε υποσχεθεί... Μόνο για τον εαυτό του το έκανε...


Δεν υπερασπίζομαι το Μάνο αντιθέτως τον μέμφομαι για όσα έκανε και στις δύο γυναίκες που κατά τη δική μου άποψη ήταν θύματά του και οι δύο και δεν του δίνω ελαφρυντικά
Συμφωνώ οτι οι συνθήκες κάτω απ τις οποίες γίνεται μια πράξη είναι καθοριστικός παράγων
Ακριβώς γι αυτό όμως θεωρώ τον τρόπο που φέρθηκε ο Στεφανος στην Εύα άθλιο
Της έκανε ότι ακριβώς κι ο Μάνος μόνο που το έκανε γνωρίζοντας οτι αυτή η γυναίκα κουβαλάει μια βαθειά πληγή απ τον προηγούμενο την οποία και του εμπιστεύτηκε. Η Εύα την εμπιστοσύνη της στο πρόσωπό του την έδειχνε ξεκάθαρα. Και μόνο που του είχε μιλήσει απ την αρχή για τη Μαρίλια κάτι που δεν ήξερε σχεδόν κανείς λέει πολλά για το πόσο ψηλά τον είχε τοποθετήσει
Τον θεώρησε αξιόπιστο τον εμπιστεύτηκε κι εκείνος της έκανε ακριβώς ότι κι ο προηγούμενος αφού πρώτα φαρισαικά διατυμπάνιζε οτι εκείνος δεν του μοιάζει
Ok, εγώ να συμφωνήσω σε αυτό. Αυτό στο οποίο διαφωνούμε, είναι ότι λαμβάνεις υπόψην σου ποιες ήταν οι συνθήκες για την Εύα εκείνη την περίοδο, αλλά όχι και ποιες ήταν για το Στέφανο, όπως και το γεγονός ότι προφανώς ο Στέφανος δεν είχε πρόθεση να την πληγώσει, όσο κι αν τελικά συνέβη το αντίθετο, αλλά ότι κάποια πράγματα προέκυψε να συμβούν ταυτόχρονα...


Να δεχτώ τις ιδιαίτερες συνθήκες με κάθε καλή διάθεση
Αλλάζει αυτό το κακό που έκανε; Δεν νομίζω
Κι αν πράγματι δεν υπήρχε η πρόθεση γιατί δεν αναγνώρισε ποτέ το κακό που της έκανε; Γιατί πάντα θεωρεί οτι φέρθηκε άψογα απέναντί της;
Άνιση μεταχείρηση ηρώων γι αυτό μιλάω
Άλλοι κάνουν λάθη τα αναγνωρίζουν τα πληρώνουν ζητούν συγνώμη προσπαθούν να επανορθώσουν και τρία χρόνια απ την έναρξη της σειράς εξακολουθούν να τους τα χτυπούν και άλλοι κάνουν επίσης λάθη δεν τα παραδέχονται ποτέ δεν ζητούν ποτέ συγνώμη δεν πληρώνουν και θέλουν να τους βάλουμε και φωτοστέφανο
Τέλος πάντων αυτό είναι πια τα μυστικά
Μια σειρά που δεν έχει μέτρο και δεν υπάρχει δικαίωση. Βάφτισαν όλους τους ήρωες γκρίζους και εξομοίωσαν θύτες και θύματα ενίοτε δε όπως στην περίπτωση της Νταίζης μας ζητούν να λυπηθούμε τους θύτες και αφήνουν στην τύχη τους τα θύματα
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 17 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από nefelik Τετ Ιουν 29, 2011 11:06 am

Clarabelle έγραψε:
nefelik έγραψε:
Clarabelle έγραψε:
nefelik έγραψε:

Υ.Γ. Clarbelle, αυτό το «δεν είμαι Μάνος» έχει ακουστεί τόσες φορές, που κι εμένα κάποιες φορές μου φαινόταν λίγο αστείο... Για μένα προσωπικά όμως, σημασία δεν έχουν μόνο οι πράξεις, αλλά και τα κίνητρα και οι προθέσεις. Ακόμα και φόνο να κάνει κάποιος, η πράξη μπορεί να είναι η ίδια, αλλά αλλιώς θα κρίνει το δικαστήριο κάποιον που το έκανε π.χ. για να ληστέψει κάποιον και αλλιώς κάποιον που προσπαθούσε να αμυνθεί... Ο Μάνος δεν είδε ποτέ τη μάνα του σε ίδρυμα στην κατάσταση που είδε ο Στέφανος την Αντιγόνη. Κορόιδευε την Εύα, επειδή ήθελε να κλείσει όλο τον κόσμο στα χέρια του, κοινώς από ματαιοδοξία... Και δεν νομίζω ότι πίστεψε κανείς ότι το έκανε για να φτιάξει στην Εύα το γυάλινο πύργο που της είχε υποσχεθεί... Μόνο για τον εαυτό του το έκανε...


Δεν υπερασπίζομαι το Μάνο αντιθέτως τον μέμφομαι για όσα έκανε και στις δύο γυναίκες που κατά τη δική μου άποψη ήταν θύματά του και οι δύο και δεν του δίνω ελαφρυντικά
Συμφωνώ οτι οι συνθήκες κάτω απ τις οποίες γίνεται μια πράξη είναι καθοριστικός παράγων
Ακριβώς γι αυτό όμως θεωρώ τον τρόπο που φέρθηκε ο Στεφανος στην Εύα άθλιο
Της έκανε ότι ακριβώς κι ο Μάνος μόνο που το έκανε γνωρίζοντας οτι αυτή η γυναίκα κουβαλάει μια βαθειά πληγή απ τον προηγούμενο την οποία και του εμπιστεύτηκε. Η Εύα την εμπιστοσύνη της στο πρόσωπό του την έδειχνε ξεκάθαρα. Και μόνο που του είχε μιλήσει απ την αρχή για τη Μαρίλια κάτι που δεν ήξερε σχεδόν κανείς λέει πολλά για το πόσο ψηλά τον είχε τοποθετήσει
Τον θεώρησε αξιόπιστο τον εμπιστεύτηκε κι εκείνος της έκανε ακριβώς ότι κι ο προηγούμενος αφού πρώτα φαρισαικά διατυμπάνιζε οτι εκείνος δεν του μοιάζει
Ok, εγώ να συμφωνήσω σε αυτό. Αυτό στο οποίο διαφωνούμε, είναι ότι λαμβάνεις υπόψην σου ποιες ήταν οι συνθήκες για την Εύα εκείνη την περίοδο, αλλά όχι και ποιες ήταν για το Στέφανο, όπως και το γεγονός ότι προφανώς ο Στέφανος δεν είχε πρόθεση να την πληγώσει, όσο κι αν τελικά συνέβη το αντίθετο, αλλά ότι κάποια πράγματα προέκυψε να συμβούν ταυτόχρονα...


Να δεχτώ τις ιδιαίτερες συνθήκες με κάθε καλή διάθεση
Αλλάζει αυτό το κακό που έκανε; Δεν νομίζω
Κι αν πράγματι δεν υπήρχε η πρόθεση γιατί δεν αναγνώρισε ποτέ το κακό που της έκανε; Γιατί πάντα θεωρεί οτι φέρθηκε άψογα απέναντί της;
Άνιση μεταχείρηση ηρώων γι αυτό μιλάω
Άλλοι κάνουν λάθη τα αναγνωρίζουν τα πληρώνουν ζητούν συγνώμη προσπαθούν να επανορθώσουν και τρία χρόνια απ την έναρξη της σειράς εξακολουθούν να τους τα χτυπούν και άλλοι κάνουν επίσης λάθη δεν τα παραδέχονται ποτέ δεν ζητούν ποτέ συγνώμη δεν πληρώνουν και θέλουν να τους βάλουμε και φωτοστέφανο
Τέλος πάντων αυτό είναι πια τα μυστικά
Μια σειρά που δεν έχει μέτρο και δεν υπάρχει δικαίωση. Βάφτισαν όλους τους ήρωες γκρίζους και εξομοίωσαν θύτες και θύματα ενίοτε δε όπως στην περίπτωση της Νταίζης μας ζητούν να λυπηθούμε τους θύτες και αφήνουν στην τύχη τους τα θύματα
Δεν αλλάζει ό,τι έγινε, αλλά είναι το ίδιο παράδειγμα που έγραψα και πριν... Άλλο είναι να σκοτώσεις κάποιον επειδή είσαι σε αυτοάμυνα και άλλο εν ψυχρώ... Κατά τη γνώμη μου, οι συνθήκες και οι προθέσεις μερικές φορές έχουν μεγαλύτερη σημασία από την ίδια την πράξη, και νομίζω ότι και η Εύα πια το έχει καταλάβει αυτό. Τώρα, γιατί οι σεναριογράφοι δεν έχουν γράψει στο Στέφανο μια ατάκα που να ζητάει συγγνώμη από την Εύα, τι να σου πω... Ας κάνω κι εγώ έκκληση να το κάνουν για να τελειώνουμε, αν και δεν νομίζω ότι είναι κάτι που το περιμένει η Εύα, που έχει προχωρήσει ήδη τη ζωή της παρακάτω και δέχτηκε μέχρι και τη Μελίτα (αυτό κι αν ήταν λοβοτομή!) ούτε πιστεύω ότι θα αλλάξει πολλά... Ακόμα όμως κι αν δεν έχει πει τη συγκεκριμένη λέξη, νομίζω ότι ο Στέφανος έχει καταλάβει ότι έκανε λάθη, και γι΄αυτό κάθε φορά που τον κατηγορούν για κάτι το θεωρεί λογικό και δεν διαμαρτύρεται, ενώ τον έχουν κατηγορήσει για πολλά που δεν έχει κάνει, και τουλάχιστον εγώ δεν θυμάμαι, αλλά μπορεί να μη θυμάμαι και καλά, κανέναν να ζήτησε συγγνώμη γι’ αυτό... Πιστεύω ότι έστω κι έτσι, όπως και με το γεγονός ότι μπήκε άδικα στη φυλακή, κατά κάποιον τρόπο έχει πληρώσει και για όσα έχει κάνει, ενώ κάποιοι άλλοι εξακολουθούν να είναι στο απυρόβλητο...

Τέλος πάντων, δεν βρίσκουμε άκρη... Η αλήθεια είναι ότι κάποιοι ήρωες έχουν αλλάξει αρκετά, μάλλον επειδή ούτε οι σεναριογράφοι ήξεραν από την αρχή τι ήθελαν να τους κάνουν. Και φυσικά συμφωνώ απόλυτα μαζί σου για τη Νταίζη...

nefelik
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 17 από 40 Επιστροφή  1 ... 10 ... 16, 17, 18 ... 28 ... 40  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης