Edem Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Γενικές συζητήσεις

+56
A.R.T.
KatsaroYpotheto
μπουγιουριτσα
kapetanissa
brunakos
hlias16
estrella
filizza
xalkate
Kitty
fantina
Nora&Loukas
varemaraful
katie007
ath376
aggeliki
ειρηνη7
maeveline
evaggelia*
taradoula
tzibirdika
Caroline
stella7778
k@terinio-loukonoraki
edem4ever
evaki16
Δ.Μπέλλος
LaurelRose
loukasnora
Foulitsa
trelli petrakitsa
Antigoni!
rachel
Ezantakou
evanna
anna90
dm10811
fay66
hionati
aglaitsa
sarita
l_aquila
ProudMaslowqueen
pruedens
nefelik
Clarabelle
alex1
roria
JESSIE
KAKOS LYKOS
abba
zeta88
giwta007
Καρ-Mik
ΣΨ1
fay
60 απαντήσεις

Σελίδα 22 από 32 Επιστροφή  1 ... 12 ... 21, 22, 23 ... 27 ... 32  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 22 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από fay Κυρ Νοε 13, 2011 6:02 pm

Τελικά ο Βενέτης πρέπει να ήταν ο πιο καθαρός από όλους τους. Όπως δήλωσε ο Ρούσσος ήταν ο μόνος που δεν θησαύρισε από αυτή την επιχείρηση και όπως είπε και ο Λουκάς μια ζωή δούλευε σκληρά. Την εντιμότητά του επιβεβαίωσε και ο Ηλίας στο Λουκά όταν βασανιζόταν με τη σκέψη πως ο πατέρας του ίσως ήταν δολοφόνος. Και το γεγονός ότι μεγάλωσε το Λουκά όπως τον ξέρουμε δείχνει καθαρά τι άνθρωπος ήταν. Δεν ξέρω πώς θα είχε εξελιχθεί ο Λουκάς αν είχε πατέρα τον Αραβαντινό. Σίγουρα δεν θα ήταν ο ίδιος ακέραιος και έντιμος χαρακτήρας όπως και ο Μάνος θα εξελισσόταν διαφορετικά αν δεν τον μεγάλωνε ο Λύτρας αλλά ο φυσικός του πατέρας.
fay
fay
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Σε μια δική μου ουτοπία.
Ασχολίες : Διάβασμα, Μουσική, Κλασσικό σινεμά.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 22 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από nefelik Κυρ Νοε 13, 2011 6:12 pm

fay έγραψε:Τελικά ο Βενέτης πρέπει να ήταν ο πιο καθαρός από όλους τους. Όπως δήλωσε ο Ρούσσος ήταν ο μόνος που δεν θησαύρισε από αυτή την επιχείρηση και όπως είπε και ο Λουκάς μια ζωή δούλευε σκληρά. Την εντιμότητά του επιβεβαίωσε και ο Ηλίας στο Λουκά όταν βασανιζόταν με τη σκέψη πως ο πατέρας του ίσως ήταν δολοφόνος. Και το γεγονός ότι μεγάλωσε το Λουκά όπως τον ξέρουμε δείχνει καθαρά τι άνθρωπος ήταν. Δεν ξέρω πώς θα είχε εξελιχθεί ο Λουκάς αν είχε πατέρα τον Αραβαντινό. Σίγουρα δεν θα ήταν ο ίδιος ακέραιος και έντιμος χαρακτήρας όπως και ο Μάνος θα εξελισσόταν διαφορετικά αν δεν τον μεγάλωνε ο Λύτρας αλλά ο φυσικός του πατέρας.
Σίγουρα ο Βενέτης ήταν ο πιο καθαρός απ’ όλους. Παίζει μεγάλο ρόλο και το περιβάλλον που μεγαλώνει ένα παιδί. Πάντως αν κρίνουμε και από την Εριέττα, που αν και τη μεγάλωσε ο Χατζηβασιλείου έχει αρκετά κοινά στοιχεία με το Λουκά, μάλλον πρέπει να είχαν πάρει και οι δύο κάποια θετικά χαρακτηριστικά από τη μητέρα τους, δεν εξηγείται αλλιώς...

nefelik
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 22 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από fay Κυρ Νοε 13, 2011 6:23 pm

nefelik έγραψε:
fay έγραψε:Τελικά ο Βενέτης πρέπει να ήταν ο πιο καθαρός από όλους τους. Όπως δήλωσε ο Ρούσσος ήταν ο μόνος που δεν θησαύρισε από αυτή την επιχείρηση και όπως είπε και ο Λουκάς μια ζωή δούλευε σκληρά. Την εντιμότητά του επιβεβαίωσε και ο Ηλίας στο Λουκά όταν βασανιζόταν με τη σκέψη πως ο πατέρας του ίσως ήταν δολοφόνος. Και το γεγονός ότι μεγάλωσε το Λουκά όπως τον ξέρουμε δείχνει καθαρά τι άνθρωπος ήταν. Δεν ξέρω πώς θα είχε εξελιχθεί ο Λουκάς αν είχε πατέρα τον Αραβαντινό. Σίγουρα δεν θα ήταν ο ίδιος ακέραιος και έντιμος χαρακτήρας όπως και ο Μάνος θα εξελισσόταν διαφορετικά αν δεν τον μεγάλωνε ο Λύτρας αλλά ο φυσικός του πατέρας.
Σίγουρα ο Βενέτης ήταν ο πιο καθαρός απ’ όλους. Παίζει μεγάλο ρόλο και το περιβάλλον που μεγαλώνει ένα παιδί. Πάντως αν κρίνουμε και από την Εριέττα, που αν και τη μεγάλωσε ο Χατζηβασιλείου έχει αρκετά κοινά στοιχεία με το Λουκά, μάλλον πρέπει να είχαν πάρει και οι δύο κάποια θετικά χαρακτηριστικά από τη μητέρα τους, δεν εξηγείται αλλιώς...

Όπως ακριβώς και ο Νικόλας, δεν έμοιασε καθόλου στο Λύτρα, σε σημείο να αμφιβάλλουμε και για το αν ήταν γιος του, και πήρε όλα τα θετικά στοιχεία του χαρακτήρα του από τη μητέρα του. Φαίνεται ότι οι κυρίες Αραβαντινού και Λύτρα δεν έμοιασαν στην κυρία Λαζαρίδη, ήταν και καθώς πρέπει κυρίες, και καλές μητέρες, και πιστές σύζυγοι. Η μία μεγάλωσε σωστά το παιδί της όσο ζούσε και η άλλη που δεν πρόλαβε να μεγαλώσει τα δικά της τους μετέδωσε τα γονίδιά της.
fay
fay
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Σε μια δική μου ουτοπία.
Ασχολίες : Διάβασμα, Μουσική, Κλασσικό σινεμά.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 22 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από rachel Κυρ Νοε 13, 2011 9:22 pm

Θα συμφωνησω με την Fay οτι ο Αραβαντινος αποτελει σιγουρα εναν αμφιλεγομενο χαρακτηρα....
Δεν εχω δει τα επομενα επεισοδια για να δω πως θα δικαιολογησουν την απουσια του μακρια απο τα παιδια του, αλλα ψυχανεμιζομαι οτι θα ισχυριστουν παλι την γνωστη τους τακτικη οτι «το εκανε για να τα προστατευσει...»!!!!
Με την δικαιολογια της Interpol θα θεωρηθει οτι η πατρικη εγκαταλειψη ηταν μονοδρομος.... Οτι προτιμησε να σιωπησει και να τα στερηθει σκεφτομενος το καλο τους, δηλαδη να καταληξουν να του τα μεγαλωσουν οι συνεργατες του σε σχεση με καποιους αγνωστους που θα τα ειχαν υιοθετησει.... Παραλληλα υποθετω οτι θα μας παρουσιασουν οτι διατηρουσε επαφες μαζι τους εστω και χωρις να το γνωριζουν τα ιδια τα παιδια, ηδη η Εριεττα εχει αναφερει οτι τον θυμαται σαν γνωστο του παππου της και δεν αποκλειεται να συνεβαινε το ιδιο και με τον Λουκα μεσω ενημερωσης απο τον Βενετη....
Ισως ολα αυτα να θεωρουνται πειστικες δικαιολογιες αλλα εγω εξακολουθω να πιστευω οτι μπορουσε να χειριστει διαφορετικα τα πραγματα....
Θεωρω οτι ακομα και οταν ειχαν ηδη δρομολογηθει οι εξελιξεις με τις παρανομες υιοθεσιες των παιδιων του, επρεπε οταν συνηλθε απο τον τραυματισμο του να επιμεινει να κρατησει τα παιδια του.... Να εμφανιστει στην παλιοπαρεα του και να διεκδικησει με τον εκβιασμο των αποκαλυψεων (μεσω του συμφωνητικου που ειχαν υπογραψει ολοι αλλα επιπλεον και με την αποπειρα δολοφονιας εναντιον του), πισω τα παιδια του... Καταλαβαινω οτι μετα την αποκαλυψη οτι ηταν ζωντανος θα φοβοταν για την ζωη του ιδιου και των παιδιων του, επειδη μερικοι απο τους συνεργατες του ηταν αδιστακτοι αλλα ηξερε οτι μπορουσε να εμπιστευτει τουλαχιστον τον Βενετη και τον Χατζηβασιλειου λογω χαρακτηρα.... Φανταζομαι οτι το βρωμοπαρεακι για να διατηρησει την σιωπη του, θα συνεργαζοταν μαζι του για να τον διωξει στο εξωτερικο με ψευτικα στοιχεια λογω Interpol, καλυτερα κυνηγημενος και μαζι με τα παιδια του παρα μακρινος παρατηρητης της ζωης τους.... Ξερω ποσο ριψοκινδυνο ακουγεται αυτο το ενδεχομενο αλλα ακομα και αν δεν ειχε πυροβοληθει, παντα η ζωη του με τα παιδια θα διαμορφωνοταν μες στην αβεβαιοτητα λογω των παρανομιων του και της επιτηρησης της Interpol.... Εξαλλου η ανευθυνοτητα του ως πατερας φανηκε και απο το γεγονος οτι πηγε σ΄ενα τετοιο ραντεβου μαζι με τα παιδια του, οι δικαιολογιες οτι δεν ειχε που να τ’ αφησει ειναι γελοιες, ασφαλεστερο ηταν να τ’ αφησει μονα τους ή σε μια αγνωστη γειτονισσα παρα να τα παρει μαζι του....
Μπορει ολα αυτα να ειναι υποθεσεις αλλα τουλαχιστον εγω αισθανομαι οτι παρεδωσε τα παιδια του αμαχητι, εκτος και αν μας δειξουν οτι προσπαθησε εστω με καποιο τροπο ν’ ανατρεψει τα δεδομενα.... Παντως το γεγονος οτι ο Ρουσσος αγνοουσε την υπαρξη του, με κανει να ενισχυω την αποψη μου περι ελλειψης αποφασιστικοτητας του Αραβαντινου...
Μπορει οι περιπτωσεις να διαφερουν αλλα εχω βαρεθει με αυτην την καραμελα ολων των αχρηστων γονιων της σειρας « Εγκαταλειπω το παιδι μου, για να το προστατευσω....» Το εχουμε ακουσει και απο τον Μανο, και απο την Νταιζη, και απο τον Λουκα, και απο τον Αραβαντινο.... Μην βιαστειτε να μου απαλλαξετε τον Λουκα απο την ομαδα, τα υποθετικα τηλεφωνηματα στην Θες/νικη δεν τον κανουν γονιο ή εστω «θειο»....
Επιπλεον κατηγορουμε ολοι (και εγω) τον Ρουσσο οτι απεκρυψε την αληθεια και στερησε την δυνατοτητα στα δυο αδελφια να γνωριστουν, αλλα για ακριβως τον ιδιο λογο πρεπει να κατηγορησουμε και τον νεκραναστημενο.... Ολο το γαιτανακι για να φτασουμε στις παρανομιες υιοθεσιες και ολα τα πεπραγμενα της παλιοσυμμοριας ξεκινησε απο την διαθηκη του Λαζαριδη, δηλαδη φτασαμε στην αληθεια λογω και μονο της εγκυμοσυνης της Ευας απο τον Στεφανο???!!! Δηλαδη ο κος Αραβαντινος επελεξε να βγει απο το σκοταδι και να γινει τιμωρος λογω συμπτωσεων??? Αν τα Αραβαντινακια ηταν μικρα ηλικιακα, θα δεχομουν την σιωπη του πατηρ για να μην αναστατωσει τις ζωες τους αλλα οταν βαδιζουν γυρω στα 35, τοτε το σφαλμα του ειναι ακομα μεγαλυτερο και απο του Ρουσσου.... Θα μπορουσε να εμφανιστει και να αποδωσει δικαιοσυνη οταν τα παιδια θα ηταν ενηλικα και ετσι τα παιδια δεν θα ειχαν χασει γυρω στα 20 χρονια αδελφικης σχεσης.... Αντιστοιχα συνενοχοι φυσικα ειναι και ο Βενετης και ο Χατζηβασιλειου που δεν αποκαλυψαν την αληθεια στα θετα τους παιδια... Γενικα η σταση ολων μας πιστευω θα ηταν διαφορετικη αν τα δυο παιδια δεν ειχαν χωριστει οταν υιοθετηθηκαν, θα μπορουσα να δωσω πολλα ελαφρυντικα σ΄ολους αν τα παιδια μεγαλωναν μαζι στην ιδια οικογενεια....
Στο κομματι της επανεμφανισης του με τον Ρουσσο, θα συμφωνω και παλι με την Fay οτι φερθηκε το λιγοτερο απανθρωπα οταν τον εβλεπε απραγος να πεθαινει.... Επιπροσθετως θα περιμενα ολο αυτο το διαστημα που καταδυναστευει τον Ρουσσο να ξεκαθαρισει μαζι του οτι παρα τα οσα τον χωριζουν μαζι του, του οφειλει τουλαχιστον ενα προφορικο «ευχαριστω» για τις φορες που βοηθησε ανιδιοτελως το βλασταρι του, και δεν ειναι και λιγες...
Σχετικα με το διδυμο Αραβαντινος-Παναγιωτης θα συμφωνησω με την Βασω αυτην την φορα, οτι μαλλον θ΄ανηκει σε προγραμμα προστασιας μαρτυρων, εξασφαλιζει την ζωη του/ελευθερια του μεσω πληροφοριων προς την αστυνομια.... Ολο αυτο θα συμβαλλει στην δικαιολογια της απουσιας του γιατι σ΄αυτες τις παριπτωσεις γινεσαι δεσμιος των αποφασεων της αστυνομιας που μπορει να σου επιβαλλει αν θα εμφανιστεις ποτε, ποτε θα εμφανιστεις και μπορει να σου στερησει ακομα και το δικαιωμα να ερθεις σ’ επαφη με την οικογενεια σου...
Για να καταληξω, εξακολουθω να πιστευω οτι ακομα και αν παρακολουθησουμε ολα τα επεισοδια,η σταση του Αραβαντινου θα παραμεινει παντα αμφιλεγομενη διοτι γεννα πολλες εικασιες ......

Υ.Γ. Θεε μου, ποσο εγραψα παλι???!!! lol!


rachel
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Chania

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 22 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από JESSIE Κυρ Νοε 13, 2011 10:06 pm


Γράφτηκαν πάρα πολλά σχετικά με τον Αραβαντινό, το Ρούσσο, το Λουκά κλπ. Εκτός απ'το Λουκά, που η ζωή του μας είναι λίγο πολύ γνωστή, για τον Αραβαντινό δεν ξέρουμε σχεδόν τίποτε άλλο, εκτός του εφιάλτη της Εριέττας και τις κινήσεις που κάνει τώρα για να βοηθήσει τα παιδιά του αλλά και την παρέα και το Στέφανο. Επίσης για το Ρούσσο, ξέρουμε (περίπου, όχι εξ ολοκλήρου) ποιά ήταν η ζωή του από τότε που άρχισε η ιστορία των Μυστικών, αλλά σίγουρα δεν έχουμε σαφή και πλήρη εικόνα του τι ακριβώς έκανε στα προηγούμενα χρόνια, όταν ήταν μέλος της δικής του παρέας, και μετά. Με αυτά τα δεδομένα, δεν είναι δυνατόν να βγάλει κανείς ένα ασφαλές συμπέρασμα γι'αυτούς τους δύο, ωστε να αποδώσει ευθύνες .....
Για μένα τελικά δεν έχει τόση σημασία αν ήταν κουμάσι ή όχι ο Αραβαντινός, ή ο Ρούσσος, ή και οι δύο! Το πιθανότερο είναι να ήταν εξ ίσου ανήθικοι και οι δύο, αφού και οι δύο ανήκαν σε μιά ανήθικη και γκαγκστερική παρέα, όπου ο ένας φοβόταν τον άλλον, χρησιμοποιούσαν όπλα με μεγάλη ευκολία, εκβίαζαν αλλήλους , έκαναν παράνομες σχέσεις με τις γυναίκες των άλλων της παρέας , βλέπε Λύτρα με Αντιγόνη Λαζαρίδη και Ρούσσο με Αννα Λύτρα κλπ....
Από τότε που έγινε η είτε πραγματική είτε σκηνοθετημένη απόπειρα κατά του Αραβαντινού, έχουν περάσει πάρα πολλά χρόνια, κι όλα αυτά τα χρόνια ο Αραβαντινός έζησε στο περιθώριο, κυνηγημένος απ'την Ιντερπόλ , με ψεύτικο όνομα. Μπορεί όμως και να είχε έρθει αμέσως τότε σε επαφή με την Ιντερπόλ και να τους έδωσε στοιχεία με αντάλλαγμα την ελευθερία του και την προστασία του, δεν το ξέρουμε αυτό... Οπως και νά'χει, η ζωή του ήταν μοναχική, περιθωριακή, και μιά τέτοια ζωή σκληραίνει τον άνθρωπο, τον κάνει μισάνθρωπο και ανάλγητο. Για μένα ήταν αδύνατο να αποφασίσει να ζήσει μαζί με τα μικρά παιδιά του τότε. Οταν σε κυνηγάει η αστυνομία, που σημαίνει οτι ίσως θα πρέπει να μετακινείσαι κάθε λίγο και λιγάκι, τι ζωή θα προσφέρεις σ'αυτά τα παιδιά, που όπως όλα τα παιδιά, χρειάζονται ενα σταθερό σπίτι και τη φροντίδα μιάς οικογένειας....
Χωρις να ξέρω τις λεπτομέρειες γύρω απ'το θέμα της παλιάς παρέας σε σχέση με τον Αραβαντινό, νομίζω οτι ο ίδιος δεν νοιάζεται να βγεί καλός στα μάτια μας, ή οτι έχει ανάγκη την δικαιολόγηση των παιδιών του. Οι επιλογές του έχουν γίνει προ πολλού και ξέρει οτι οικογενειακή θαλπωρή με τα εγγόνια του κλπ. δεν υπάρχει περίπτωση να ζήσει. Ηρθε όμως, αφ'ενός διότι έγινε η διαρροή και έμαθαν τα παιδιά του για το ποιός ήταν ο πατέρας τους, και αφ'ετέρου με το ν'απαιτήσουν ηθική ικανοποίηση απ'το Ρούσσο, άνοιξαν τους ασκούς του Αιόλου και μπήκαν σ'επικίνδυνα μονοπάτια... Επρεπε λοιπόν να τα προστατεύσει, και για να το κάνει αυτό, έπρεπε να εκδικηθεί όσους παρέμεναν ζωντανοί απ'την παλιά παρέα, ώστε να μην υπάρχει πιά κανένας κίνδυνος για τα παιδιά του και τις ζωές τους.... Οταν θα έρθει η ώρα, θα μάθουμε όλη την αλήθεια για το τι συνέβη όχι μόνο εκείνο το βράδυ, αλλά και πριν, και μετά.... Κανονικά θα πρέπει να είναι πράγματα που θα μας εκπλήξουν, οπότε δεν θέλω να προτρέχω και να κρίνω εκ των προτέρων....

ΥΓ: Να ομολογήσω όμως την αμαρτία μου, θαυμάζω τον Αραβαντινό γιατι ήταν ο μόνος καλλιτέχνης ανάμεσα στη μαφία της παλιάς παρέας. Το να μπορείς να κοπιάρεις πίνακες μεγάλων καλλιτεχνών χωρις να το καταλαβαίνουν οι ειδικοί, σημαίνει οτι ήταν τρομερά μεγάλο ταλέντο και είχε φοβερές γνώσεις πάνω στην τέχνη του. Κρίμα που τον έμπλεξαν στα δίκτυα τους οι μεγαλοκαρχαρίες και του κατέστρεψαν κάθε ελπίδα να φτιάξει μιά κανονική ζωή με τη ζωγραφική σαν νόμιμο επάγγελμα....
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 22 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από Clarabelle Κυρ Νοε 13, 2011 10:46 pm

JESSIE έγραψε:

ΥΓ: Να ομολογήσω όμως την αμαρτία μου, θαυμάζω τον Αραβαντινό γιατι ήταν ο μόνος καλλιτέχνης ανάμεσα στη μαφία της παλιάς παρέας. Το να μπορείς να κοπιάρεις πίνακες μεγάλων καλλιτεχνών χωρις να το καταλαβαίνουν οι ειδικοί, σημαίνει οτι ήταν τρομερά μεγάλο ταλέντο και είχε φοβερές γνώσεις πάνω στην τέχνη του. Κρίμα που τον έμπλεξαν στα δίκτυα τους οι μεγαλοκαρχαρίες και του κατέστρεψαν κάθε ελπίδα να φτιάξει μιά κανονική ζωή με τη ζωγραφική σαν νόμιμο επάγγελμα....


Καλλιτέχνης είναι εκείνος που οραματίζεται κάτι και καταφέρνει να το μετουσιώσει σε εικόνα ή ήχους ή κίνηση που θα αγγίξουν το κοινό και θα μεταφέρουν το συναίσθημα του δημιουργού στον θεατή ή τον ακροατή
Ο Αραβαντινός ήταν απλά ένας αντιγραφέας δεν δημιουργούσε. Οι καλλιτέχνες οι αυθεντικοί τουλάχιστον έχουν το προσωπκό τους στυλ και υπογράφουν τα έργα τους ακριβώς για να είναι σαφές οτι πρόκειται για δική τους πνευματική ιδιοκτησία είτε είναι ζωγράφοι είτε υπηρετουν κάποια άλλη τέχνη Αυτοί δε που ξεχώριζαν ήταν πάντα αυτοί που τολμούσαν να κάνουν τομές
Κάποιοι καλλιτέχνες αναγνωρίστηκαν γρήγορα αλλά κάποιοι άλλοι έζησαν στην ανέχεια και έγιναν γνωστοί μερικές φορές μετά το θάνατό τους.
Προφανώς ο Αραβαντινός διάλεξε τον εύκολο δρόμο της απάτης οπότε μόνο θαυμασμό δεν μου προκαλεί και δεν ξέρω γιατί πρέπει να κατηγορηθούν οι συνεργάτες του για τις επιλογές του. Όπως ο Ρούσσος ξεπούλησε τα ιδανικά της επιστήμης του για το χρήμα έτσι κι ο Αραβαντινός ξεπούλησε την τέχνη του Δεν ήταν ανήλικο να τον παρασύρουν οι κακές συναναστροφές Δεν φταίνε πάντα οι άλλοι Επιτέλους σ αυτή τη χρονική συγκυρία εμείς οι Ελληνες πρέπει να αρχίσουμε να δεχόμαστε και τα δικά μας σφάλματα


Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 22 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από ΣΨ1 Κυρ Νοε 13, 2011 10:50 pm

Εγω rachel μου,θα βιαστω και θα απαλλαξω τον Λουκακο μας ,απ την λιστα που εχεις δικαιως βαλει τους υπολοιπους πατεραδες.Και θα το κανω γιατι δεν ειναι το ιδιο.Ο Αρης μεγαλωσε και γνωρισε σαν πατερα τον Οδυσσεα.Τον μεγαλωσε ο Οδυσσεας και ειχαν μια πραγματικη σχεση πατερα -γιου.Επισης να πω οτι τα παιδια στην ηλικια των 10 χρονων ,νομιζω τοσο ηταν ο Αρης,χρειαζονται ασφαλεια και σταθεροτητα.Πως θα μπορουσαν να του εξηγησουν ολο αυτο το τερατουργημα που ειχε κανει η μανα του;;Γιατι θα αναγκαζονταν να του πουν πραγματα που το παιδικο του μυαλο δεν θα μπορουσε να τα επεξεργαστει.Θα ηταν φοβερα επωδυνο γι αυτον.Πιστευω οτι πολυ καλα εκανε ο Λουκας και δεν του το ειπε και το αφησε για το μελλον,δηλ οταν πια ενηλικιωθει ο Αρης!

Ναι ο Αραβαντινος αφησε τον Ρουσο στο ελεος του θεου,οταν εκεινος επαθε το εμφραγμα.Ειναι απλα κακος;;ή τρεχει κατι που εμεις ακομα δεν ξερουμε.Ανεξηγητο το μισος που νοιωθει για τον Ρουσο.Επειδη ειχαν αυτην την κοντρα με τον Λουκα;;Δεν μου κολλαει και πραγματικα εδω μπλοκαρω ,δεν μπορω να σκεφτω κατι που να δικαιολογει αυτο το μισος και κατι μου λεει οτι αυτα που θα αποκαλυφθουν θα ανατρεψουν ολο το σκηνικο.Εις βαρος του Ρουσου;;;Οπως ειναι τα πραγματα τωρα,ετσι φαινεται.Αλλα θα δουμε,ας μην βιαζομαστε!

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Τόπος : Αθήνα
Ασχολίες : Πολλές

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 22 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από fay66 Κυρ Νοε 13, 2011 11:08 pm

JESSIE έγραψε:
Γράφτηκαν πάρα πολλά σχετικά με τον Αραβαντινό, το Ρούσσο, το Λουκά κλπ. Εκτός απ'το Λουκά, που η ζωή του μας είναι λίγο πολύ γνωστή, για τον Αραβαντινό δεν ξέρουμε σχεδόν τίποτε άλλο, εκτός του εφιάλτη της Εριέττας και τις κινήσεις που κάνει τώρα για να βοηθήσει τα παιδιά του αλλά και την παρέα και το Στέφανο. Επίσης για το Ρούσσο, ξέρουμε (περίπου, όχι εξ ολοκλήρου) ποιά ήταν η ζωή του από τότε που άρχισε η ιστορία των Μυστικών, αλλά σίγουρα δεν έχουμε σαφή και πλήρη εικόνα του τι ακριβώς έκανε στα προηγούμενα χρόνια, όταν ήταν μέλος της δικής του παρέας, και μετά. Με αυτά τα δεδομένα, δεν είναι δυνατόν να βγάλει κανείς ένα ασφαλές συμπέρασμα γι'αυτούς τους δύο, ωστε να αποδώσει ευθύνες .....
Για μένα τελικά δεν έχει τόση σημασία αν ήταν κουμάσι ή όχι ο Αραβαντινός, ή ο Ρούσσος, ή και οι δύο! Το πιθανότερο είναι να ήταν εξ ίσου ανήθικοι και οι δύο, αφού και οι δύο ανήκαν σε μιά ανήθικη και γκαγκστερική παρέα, όπου ο ένας φοβόταν τον άλλον, χρησιμοποιούσαν όπλα με μεγάλη ευκολία, εκβίαζαν αλλήλους , έκαναν παράνομες σχέσεις με τις γυναίκες των άλλων της παρέας , βλέπε Λύτρα με Αντιγόνη Λαζαρίδη και Ρούσσο με Αννα Λύτρα κλπ....
Από τότε που έγινε η είτε πραγματική είτε σκηνοθετημένη απόπειρα κατά του Αραβαντινού, έχουν περάσει πάρα πολλά χρόνια, κι όλα αυτά τα χρόνια ο Αραβαντινός έζησε στο περιθώριο, κυνηγημένος απ'την Ιντερπόλ , με ψεύτικο όνομα. Μπορεί όμως και να είχε έρθει αμέσως τότε σε επαφή με την Ιντερπόλ και να τους έδωσε στοιχεία με αντάλλαγμα την ελευθερία του και την προστασία του, δεν το ξέρουμε αυτό... Οπως και νά'χει, η ζωή του ήταν μοναχική, περιθωριακή, και μιά τέτοια ζωή σκληραίνει τον άνθρωπο, τον κάνει μισάνθρωπο και ανάλγητο. Για μένα ήταν αδύνατο να αποφασίσει να ζήσει μαζί με τα μικρά παιδιά του τότε. Οταν σε κυνηγάει η αστυνομία, που σημαίνει οτι ίσως θα πρέπει να μετακινείσαι κάθε λίγο και λιγάκι, τι ζωή θα προσφέρεις σ'αυτά τα παιδιά, που όπως όλα τα παιδιά, χρειάζονται ενα σταθερό σπίτι και τη φροντίδα μιάς οικογένειας....
Χωρις να ξέρω τις λεπτομέρειες γύρω απ'το θέμα της παλιάς παρέας σε σχέση με τον Αραβαντινό, νομίζω οτι ο ίδιος δεν νοιάζεται να βγεί καλός στα μάτια μας, ή οτι έχει ανάγκη την δικαιολόγηση των παιδιών του. Οι επιλογές του έχουν γίνει προ πολλού και ξέρει οτι οικογενειακή θαλπωρή με τα εγγόνια του κλπ. δεν υπάρχει περίπτωση να ζήσει. Ηρθε όμως, αφ'ενός διότι έγινε η διαρροή και έμαθαν τα παιδιά του για το ποιός ήταν ο πατέρας τους, και αφ'ετέρου με το ν'απαιτήσουν ηθική ικανοποίηση απ'το Ρούσσο, άνοιξαν τους ασκούς του Αιόλου και μπήκαν σ'επικίνδυνα μονοπάτια... Επρεπε λοιπόν να τα προστατεύσει, και για να το κάνει αυτό, έπρεπε να εκδικηθεί όσους παρέμεναν ζωντανοί απ'την παλιά παρέα, ώστε να μην υπάρχει πιά κανένας κίνδυνος για τα παιδιά του και τις ζωές τους.... Οταν θα έρθει η ώρα, θα μάθουμε όλη την αλήθεια για το τι συνέβη όχι μόνο εκείνο το βράδυ, αλλά και πριν, και μετά.... Κανονικά θα πρέπει να είναι πράγματα που θα μας εκπλήξουν, οπότε δεν θέλω να προτρέχω και να κρίνω εκ των προτέρων....

ΥΓ: Να ομολογήσω όμως την αμαρτία μου, θαυμάζω τον Αραβαντινό γιατι ήταν ο μόνος καλλιτέχνης ανάμεσα στη μαφία της παλιάς παρέας. Το να μπορείς να κοπιάρεις πίνακες μεγάλων καλλιτεχνών χωρις να το καταλαβαίνουν οι ειδικοί, σημαίνει οτι ήταν τρομερά μεγάλο ταλέντο και είχε φοβερές γνώσεις πάνω στην τέχνη του. Κρίμα που τον έμπλεξαν στα δίκτυα τους οι μεγαλοκαρχαρίες και του κατέστρεψαν κάθε ελπίδα να φτιάξει μιά κανονική ζωή με τη ζωγραφική σαν νόμιμο επάγγελμα....

Νομίζω πως δεν θα μπορούσες καλύτερα να τοποθετήσεις τα πράγματα. Όντως δεν γνωρίζουμε απόλυτα ούτε γιατί έγινε η απόπειρα εναντίον του Αραβαντινού-μπορεί να υπήρχαν και άλλοι , βαθύτεροι λόγοι-ούτε τον πραγματικό ρόλο του Ρούσσου στην παλιά παρέα. Και κυρίως τι ρόλο έπαιξε ο Ρούσσος και οι υπόλοιποι μετά από την "δολοφονία" του Αραβαντινού. Μπορεί να επέστρεψε αφού τη γλίτωσε από τη σφαίρα ή να πληροφορήθηκε για τις κινήσεις των υπολοίπων και να έκρινε ότι δεν ήταν κατάλληλη και ασφαλή η επιστροφή του-πέρα από τη δίωξη που είχε από την ιντερπόλ.
Πιστεύω -υποθέσεις κάνω-ότι δεν θα είχε σκοπό να επιστρέψει.Μάθαινε τα νέα για την Εριέττα ,και την είχε δει κιόλας,από τον Χατζηβασιλείου.Φαντάζομαι ότι θα μάθαινε και για το Λουκά.Δεν αποκλείεται και ο Λουκάς να τον έχει συναντήσει μικρός ως γνωστό του πατέρα του.Ποτέ δεν ξέρεις τι έχει γίνει.Για την επίσκεψή του στην Εριέττα το γνωρίζουμε αφού η ίδια τον αναγνώρισε.Ας μην ξεχνάμε ότι στο Λουκά δεν έχει εμφανιστεί .Μήπως δεν είναι και πολύ τυχαίο αυτό; Και όταν εννοώ να εμφανιστεί , εννοώ έστω τυχαία , έξω από το γραφείο του , ως συγγενικό πρόσωπο ασθενούς στο νοσοκομείο.Στη Νόρα όχι μόνο εμφανίστηκε αλλά και μίλησε.Λογικό γιατί δεν είχε καμιά επαφή μαζί της.Στο Λουκά όμως; Άρα συμπεραίνω -μπορεί να κάνω και λάθος , δεν είμαι στο μυαλό της Ακρίτα και του Κυρίτση-ότι μπορεί αν ο Λουκάς τον δει να θυμηθεί ότι κάπου τον ξέρει. Τώρα πώς μάθαινε νέα του; Μπορεί από τον Ηλία -πάντα ήταν κοντά στο Λουκά και τον συμβούλευε-μπορεί από τον Ευκλείδη μπορεί και από τον Βενέτη.Μπορεί και από εκείνο το φίλο του Ηλία το λογιστή και όταν πέθανε να .ηρθε ο ίδιος στην Ελλάδα.Αν δεν κάνω λάθος ο θάνατός του έπεσε χρονικά με την άφιξη της Εριέττας στην Ελλάδα. Θα δείξει .Πάντως από κάπου θα μας δείξει ότι μάθαινε.
Γιατί εμφανίστηκε; Συμφωνώ απόλυτα με την jessie. Κάπου με την κόντρα που ξέσπασε ανάμεσα στο Ρούσσο και στοΛουκά , κάτι η εμφάνιση από το πουθενά της φωτογραφίας και έχοντας από κοντά πλέον τα παιδιά φοβήθηκε μήπως πληρώσουν παλιές αμαρτίες.Κάτι σαν αμαρτίες γονέων , παιδεύουσι τέκνοις.
Δεν θα εκπλαγώ αν δούμε ότι ήταν στην Ελλάδα από τότε που ήρθε και η Εριέττα. Δεν θα εκπλαγώ αν το γνώριζε και ο Μάνος-καλά αν εμφανιζόταν έστω και γκεστ σταρ θα ήμουν σίγουρη για την ανάμειξή του-.
Ο Ευκλείδης μάθαινε όλα τα νέα για το Λουκά , μπορεί αυτός να ήταν ο αγγελιοφόρος του.
Τελικά τα ίσως και τα μπορεί είναι πολλά , πάρα πολλά. Τα ερωτηματικά το ίδιο. Οι απορίες αρκετές.
Θα απαντηθούν.Μπορεί όχι όλα , αλλά τα περισσότερα. Υπομονή να έχουμε και ελεύθερο το 7 με 8 τα βραδάκια.

Άντε σε όλους καλή βδομάδα!!!!!!!!

fay66
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 22 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από alex1 Κυρ Νοε 13, 2011 11:09 pm

Δεν είναι τυχαίο πιστεύω που οι σεναριογράφοι μας έχουν αφήσει στα μαύρα σκοτάδια,στο κεφάλαιο Αραβαντινός,και όσα προηγήθηκαν!!Για μένα είναι το κλειδί αυτός ο άντρας για να απαντηθούν πολλά ερωτήματα,αλλά φυσικά για να ολοκληρωθεί η εικόνα όλων!!!!!ζωντανών και νεκρών!!!!!!!

Πιστεύω οτι θα δούμε και θα ακούσουμε πολλά.Φυσικά και δεν είναι αμοιρος ευθυνών ο Αραβαντινός.Και μόνο που συμμετείχε σε όλο αυτό,που ήταν γρανάζι μιας σπείρας,δεν τον κάνει πρόσκοπο.
Ηξερε οτι είναι παράνομο όλο αυτό!!!!!!

Το θέμα για μένα είναι ακόμη και η παρουσία του στην σειρά.Τον βλέπουμε αραιά και που,και ακόμη δεν έχει πει τπτ.Μια στο τόσο εμφανίζεται και συζητιέται με τα όσα κάνει και δεν κάνει.

Μαυρα σκοτάδια!!!!!!ότι και να πούμε πάνω σε αυτό,απλά υποθέσεις θα κάνουμε.

alex1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Άντρας Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 22 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από fantina Κυρ Νοε 13, 2011 11:11 pm

καταπληκτο αυτο που συνεβει αυτες τις μερες στο φορουμ ,και πρεπει να παραδεχθω οτι πολυ μου αρεσε .
διαβασα ολες τις αναλυσεις ,σκεψεις ,υποθεσεις και πραγματικα το καταχαρηκα !!!!!!!!!!!!! Flkia

στο διαταυτα τωρα .....
θελουμε να δωσουμε χαρακτηριστικα και να αναγνωσουμε τον χαρακτηρα του Αραβαντινου ,χωρις να εχουμε στοιχεια ,
ειναι σαν να προσπαθουμε να βρουμε το δολοφονο σε μυθιστορημα της Αγκαθα Κριστι απο το πρωτο κεφαλαιο .......δεν γινεται λυπαμαι ,εχω προσπαθησει ,και ποτε δεν το εκανε ο μπατλερ !!!!!!
υποθετω ,ελπιζω ,να μας δοθουν καποιες απαντησεις ,εστω και δικαιολογιες και απο κει και περα να βγαλουμε συμπερασμα .....και εδω ερχομαι να συμφωνησω με την jessie
και μην ξεχνατε οτι υπαρχει το γεγονος οτι για αλλου κινησαμε ,για αλλου και αλλου η σειρα μας παει ....
ο Λουκας δεν θυμαται κανεναν να τον επισκεπτεται γιατι πολυ απλα υιοθετιμενος εγινε στο τριτο κυκλο ,εκει οπου εμφανιστηκε και η αδελφη του !
τωρα γιατι εμφανιστηκε ο Αραβαντινος ........απο το πολυ το περαδωθε της σειρας και απο τις πολλες ιστοριες που ξαφνικα αρχισαν να ξεδιπλωνονται ,χρειαζονταν εναν απο μηχανης θεο ..........για να φερει την καθαρση και την δικαιωση ......και να σου το γερανακι και να σου ο τυπος απο το υπερπεραν με την βοηθεια της ιντερπολ .......ουτε ο Αγαπουλας Μακαρος (βλ Ψωμιαδη )να ηταν ..............
κατι θελω να ρωτησω τωρα για το αντιπαλον δεος ,τον Ρουσσο ,
που το αντιπαλον δεος του Ρουσσου στους προηγουμενους κυκλους ηταν ο Ηλιας ,μονο που τωρα τον εστειλαν να καλλιεργει ραπανακια για την ορεξη .
σε σχεση με το Ρουσσο ,στον τελευταιο διαλογο με τον Λουκα ,παταει στο γεγονος ο Ρουσσος, οτι ο Αραβαντινος ειναι ζωντανος ,κατι που εμφανως δεν ηξερε και προσπαθει να δικαιολογησει τον εαυτο του και τις πραξεις του,μεχρι ενος σημειου ,δεχτο και σεβαστο και καπου δικιο ειχε ...........αλλα ....
πριν μαθει οτι ο Ρουσσος οτι ο Αραβαντινος ηταν ζωντανος ,ελεγε στο Λουκα ...καποια μερα θα καταλαβεις ,καποια μερα θα με δικαιολογησεις .
τι θα καταλαβαινε ο Λουκας ?τι θα του δικαιολογουσε ?
την εκανε την ιστορια με τις παρανομες υιοθεσιες?καλυψε τα νωτα του ?εθαψε την ιστορια της δολοφονιας ή εστω υποτεθεμενης δολοφονιας του Αραβαντινου ? συνεχισε τις παρανομες δουλειες ?και συμφωνα με οσα μας εχουν δειξει ,δεν ειχε κανενα προβλημα να συναλλασεται με την Αντιγονη και ταυτοχρονα να της σκαβει το λακκο
δεν εχω παρει μια λογικη απαντηση απο το στομα του μεχρι στιγμης .....δεν μου εχει δοθει μια ξεκαθαρη απαντηση γιατι εγιναν ολα αυτα και για ποιο λογο .
ποτε δεν ημουνα φαν στο γεγονος ,οτι προσπαθουν να βγαλουν το Ρουσσο ως τον απολυτο κακο (τι πραγμα αυτο με αυτην την οικογενεια ,ολα απολυτα ,ημαρτον )εκανε και πραγματα απο αγαπη και καθηκον ,και σιγουρα φερθηκε σε πολλες περιπτωσεις καλα και δικαια και στο Λουκα και στην Νορα και θα προτιμουσα μια αλλη εξελιξη στο ρολο του ,απο την αλλη σιγουρα ειναι ενας γκριζος χαρακτηρας και μας εχει δοθει ως ενας αρκετα σκληρος ανθρωπος ,απλα περιμενω καποιες απαντησεις ..........ελπιζω να μην μεινω στο περιμενε !!!!!

fantina
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : στο πιο ομορφο βουνο !!!!!
Ασχολίες : κατι κανω και εγω ......

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 22 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από fay Κυρ Νοε 13, 2011 11:14 pm

ΣΨ1 έγραψε:Εγω rachel μου,θα βιαστω και θα απαλλαξω τον Λουκακο μας ,απ την λιστα που εχεις δικαιως βαλει τους υπολοιπους πατεραδες.Και θα το κανω γιατι δεν ειναι το ιδιο.Ο Αρης μεγαλωσε και γνωρισε σαν πατερα τον Οδυσσεα.Τον μεγαλωσε ο Οδυσσεας και ειχαν μια πραγματικη σχεση πατερα -γιου.Επισης να πω οτι τα παιδια στην ηλικια των 10 χρονων ,νομιζω τοσο ηταν ο Αρης,χρειαζονται ασφαλεια και σταθεροτητα.Πως θα μπορουσαν να του εξηγησουν ολο αυτο το τερατουργημα που ειχε κανει η μανα του;;Γιατι θα αναγκαζονταν να του πουν πραγματα που το παιδικο του μυαλο δεν θα μπορουσε να τα επεξεργαστει.Θα ηταν φοβερα επωδυνο γι αυτον.Πιστευω οτι πολυ καλα εκανε ο Λουκας και δεν του το ειπε και το αφησε για το μελλον,δηλ οταν πια ενηλικιωθει ο Αρης!

Ναι ο Αραβαντινος αφησε τον Ρουσο στο ελεος του θεου,οταν εκεινος επαθε το εμφραγμα.Ειναι απλα κακος;;ή τρεχει κατι που εμεις ακομα δεν ξερουμε.Ανεξηγητο το μισος που νοιωθει για τον Ρουσο.Επειδη ειχαν αυτην την κοντρα με τον Λουκα;;Δεν μου κολλαει και πραγματικα εδω μπλοκαρω ,δεν μπορω να σκεφτω κατι που να δικαιολογει αυτο το μισος και κατι μου λεει οτι αυτα που θα αποκαλυφθουν θα ανατρεψουν ολο το σκηνικο.Εις βαρος του Ρουσου;;;Οπως ειναι τα πραγματα τωρα,ετσι φαινεται.Αλλα θα δουμε,ας μην βιαζομαστε!

Ό,τι και να είχε κάνει ο Ρούσσος, τίποτα δεν δικαιολογεί την εγκληματική αδιαφορία του Αραβαντινού που αρνήθηκε να του δώσει και την ελάχιστη βοήθεια. Άλλωστε τον αντίπαλό σου όσο και να τον μισείς είναι απάνθρωπο και άνανδρο να τον χτυπάς όταν έχει πέσει κάτω. Το μίσος προς το Ρούσσο μπορεί να δικαιολογηθεί αν μας δώσουν μια ικανοποιητική εξήγηση για ό,τι έχει συμβεί, η στάση του Αραβαντινού όμως εκείνη τη συγκεκριμένη στιγμή όχι.
fay
fay
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Σε μια δική μου ουτοπία.
Ασχολίες : Διάβασμα, Μουσική, Κλασσικό σινεμά.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 22 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από ΣΨ1 Κυρ Νοε 13, 2011 11:19 pm

Clarabelle έγραψε:
JESSIE έγραψε:

ΥΓ: Να ομολογήσω όμως την αμαρτία μου, θαυμάζω τον Αραβαντινό γιατι ήταν ο μόνος καλλιτέχνης ανάμεσα στη μαφία της παλιάς παρέας. Το να μπορείς να κοπιάρεις πίνακες μεγάλων καλλιτεχνών χωρις να το καταλαβαίνουν οι ειδικοί, σημαίνει οτι ήταν τρομερά μεγάλο ταλέντο και είχε φοβερές γνώσεις πάνω στην τέχνη του. Κρίμα που τον έμπλεξαν στα δίκτυα τους οι μεγαλοκαρχαρίες και του κατέστρεψαν κάθε ελπίδα να φτιάξει μιά κανονική ζωή με τη ζωγραφική σαν νόμιμο επάγγελμα....


Καλλιτέχνης είναι εκείνος που οραματίζεται κάτι και καταφέρνει να το μετουσιώσει σε εικόνα ή ήχους ή κίνηση που θα αγγίξουν το κοινό και θα μεταφέρουν το συναίσθημα του δημιουργού στον θεατή ή τον ακροατή
Ο Αραβαντινός ήταν απλά ένας αντιγραφέας δεν δημιουργούσε. Οι καλλιτέχνες οι αυθεντικοί τουλάχιστον έχουν το προσωπκό τους στυλ και υπογράφουν τα έργα τους ακριβώς για να είναι σαφές οτι πρόκειται για δική τους πνευματική ιδιοκτησία είτε είναι ζωγράφοι είτε υπηρετουν κάποια άλλη τέχνη Αυτοί δε που ξεχώριζαν ήταν πάντα αυτοί που τολμούσαν να κάνουν τομές
Κάποιοι καλλιτέχνες αναγνωρίστηκαν γρήγορα αλλά κάποιοι άλλοι έζησαν στην ανέχεια και έγιναν γνωστοί μερικές φορές μετά το θάνατό τους.
Προφανώς ο Αραβαντινός διάλεξε τον εύκολο δρόμο της απάτης οπότε μόνο θαυμασμό δεν μου προκαλεί και δεν ξέρω γιατί πρέπει να κατηγορηθούν οι συνεργάτες του για τις επιλογές του. Όπως ο Ρούσσος ξεπούλησε τα ιδανικά της επιστήμης του για το χρήμα έτσι κι ο Αραβαντινός ξεπούλησε την τέχνη του Δεν ήταν ανήλικο να τον παρασύρουν οι κακές συναναστροφές Δεν φταίνε πάντα οι άλλοι Επιτέλους σ αυτή τη χρονική συγκυρία εμείς οι Ελληνες πρέπει να αρχίσουμε να δεχόμαστε και τα δικά μας σφάλματα

Συμφωνω με ολο το κειμενακι σου clarabelle,αλλα η τελευταια προταση μ εστειλε lmao πολυ σωστη!!

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Τόπος : Αθήνα
Ασχολίες : Πολλές

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 22 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από ΣΨ1 Κυρ Νοε 13, 2011 11:26 pm

fay έγραψε:
ΣΨ1 έγραψε:Εγω rachel μου,θα βιαστω και θα απαλλαξω τον Λουκακο μας ,απ την λιστα που εχεις δικαιως βαλει τους υπολοιπους πατεραδες.Και θα το κανω γιατι δεν ειναι το ιδιο.Ο Αρης μεγαλωσε και γνωρισε σαν πατερα τον Οδυσσεα.Τον μεγαλωσε ο Οδυσσεας και ειχαν μια πραγματικη σχεση πατερα -γιου.Επισης να πω οτι τα παιδια στην ηλικια των 10 χρονων ,νομιζω τοσο ηταν ο Αρης,χρειαζονται ασφαλεια και σταθεροτητα.Πως θα μπορουσαν να του εξηγησουν ολο αυτο το τερατουργημα που ειχε κανει η μανα του;;Γιατι θα αναγκαζονταν να του πουν πραγματα που το παιδικο του μυαλο δεν θα μπορουσε να τα επεξεργαστει.Θα ηταν φοβερα επωδυνο γι αυτον.Πιστευω οτι πολυ καλα εκανε ο Λουκας και δεν του το ειπε και το αφησε για το μελλον,δηλ οταν πια ενηλικιωθει ο Αρης!

Ναι ο Αραβαντινος αφησε τον Ρουσο στο ελεος του θεου,οταν εκεινος επαθε το εμφραγμα.Ειναι απλα κακος;;ή τρεχει κατι που εμεις ακομα δεν ξερουμε.Ανεξηγητο το μισος που νοιωθει για τον Ρουσο.Επειδη ειχαν αυτην την κοντρα με τον Λουκα;;Δεν μου κολλαει και πραγματικα εδω μπλοκαρω ,δεν μπορω να σκεφτω κατι που να δικαιολογει αυτο το μισος και κατι μου λεει οτι αυτα που θα αποκαλυφθουν θα ανατρεψουν ολο το σκηνικο.Εις βαρος του Ρουσου;;;Οπως ειναι τα πραγματα τωρα,ετσι φαινεται.Αλλα θα δουμε,ας μην βιαζομαστε!

Ό,τι και να είχε κάνει ο Ρούσσος, τίποτα δεν δικαιολογεί την εγκληματική αδιαφορία του Αραβαντινού που αρνήθηκε να του δώσει και την ελάχιστη βοήθεια. Άλλωστε τον αντίπαλό σου όσο και να τον μισείς είναι απάνθρωπο και άνανδρο να τον χτυπάς όταν έχει πέσει κάτω. Το μίσος προς το Ρούσσο μπορεί να δικαιολογηθεί αν μας δώσουν μια ικανοποιητική εξήγηση για ό,τι έχει συμβεί, η στάση του Αραβαντινού όμως εκείνη τη συγκεκριμένη στιγμή όχι.

Δεν το δικαιολογησα,απλα αναρωτιεμαι ,τι ακριβως εγινε και ο Αραβαντινος τον μισει τοσο.Γιατι σιγουρα δεν
τον αφησε στο ελεος εξαιτιας του Λουκα!Και σιγουρα ειναι ενα σημειο που πρεπει να σταθουμε.

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Τόπος : Αθήνα
Ασχολίες : Πολλές

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 22 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από dm10811 Κυρ Νοε 13, 2011 11:41 pm

Καρ-Mik έγραψε:
Kitty έγραψε:Το ότι σκηνοθέτησε το θάνατό του και άφησε (και αφήνει) τόσους ανθρώπους να τον θεωρούν νεκρό; Αυτό και αν δεν παραγράφεται ποτέ.
Δεν υπάρχει αδίκημα εδώ. Δεν νομίζω οτι κανείς τον δήλωσε ως νεκρό ή δήλωσε ληξειαρχική πράξη θανάτου του Αραβαντινού. Για τον νόμο δεν πέθανε ποτέ, αρα, .....

Ακριβως εκει κρυβεται και ολη η ουσια...Ακομα και να σκηνοθετησε ο Αραβαντινος τον θανατο του ΔΕΝ το εκανε για την Ιντερπολ αλλα για την παλια παρεα!!!!!!!Και προφανως ο Πετρος ηταν απο αυτους που ΔΕΝ επρεπε να μαθουν οτι ο Αραβαντινος ζει που σημαινει οτι μαλλον κινδυνευε απο αυτον και δεν θα πηγαινε να του πει ''ξερεις ζω για να μην εχεις τυψεις'' απο τη στιγμη που λογικα επρεπε ο Πετρος να μην ξερει...

JESSIE έγραψε:ΥΓ: Να ομολογήσω όμως την αμαρτία μου, θαυμάζω τον Αραβαντινό γιατι ήταν ο μόνος καλλιτέχνης ανάμεσα στη μαφία της παλιάς παρέας. Το να μπορείς να κοπιάρεις πίνακες μεγάλων καλλιτεχνών χωρις να το καταλαβαίνουν οι ειδικοί, σημαίνει οτι ήταν τρομερά μεγάλο ταλέντο και είχε φοβερές γνώσεις πάνω στην τέχνη του. Κρίμα που τον έμπλεξαν στα δίκτυα τους οι μεγαλοκαρχαρίες και του κατέστρεψαν κάθε ελπίδα να φτιάξει μιά κανονική ζωή με τη ζωγραφική σαν νόμιμο επάγγελμα....

Εγω παλι JESSIE μου θα συμφωνησω μαζι σου οχι επειδη η Clarabelle δεν εχει δικιο σε αυτο που λεει...Δικιο εχει αλλα η αληθεια ειναι οτι με εντυπωσιαζει το γεγονος οτι καποιος ανθρωπος εχει το ταλεντο να αντιγραψει τοσο μεγαλα εργα της Τεχνης!!!!!!Δεν σου κρυβω οτι ζηλευω και λιγο οχι τον τροπο που εκμεταλευτηκε το ταλεντο του αυτο αλλα το γεγονος οτι το ειχε!!!!!!!Πολυ θα μου αρεσε να εχω αυτο το ταλεντο και θα με γλιτωνε και απο αρκετο κοπο... Efxi

Υ.Γ. Και ναιιιιιιιι τα καταφερα με τις πολλαπλες παραθεσεις!!!!!! : juhu : Να 'σαι καλα Καρ-Μικ για τη βοηθεια!!!! : thanks :
dm10811
dm10811
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθηνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 22 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από ΣΨ1 Κυρ Νοε 13, 2011 11:46 pm

Snif Snif θελω κι εγω πολλαπλες παραθεσεις!!
Δημητρα,οταν θαχεις χρονο,στειλε μου με πμ βημα βημα πως το
κανεις.Βημα βημα ομως γιατι ειμαι ανεπιδεκτη μαθησεως!

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Τόπος : Αθήνα
Ασχολίες : Πολλές

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 22 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από fay Κυρ Νοε 13, 2011 11:48 pm

Δεν έχει τίποτα το επιλήψιμο το να αντιγράφεις έργα μεγάλων καλλιτεχνών, εκτός βέβαια από την έλλειψη πρωτοτυπίας και δημιουργικότητας. Μερικές φορές μάλιστα μπορεί να βοηθήσει κάποιους ζωγράφους να βρουν το δρόμο τους και να αποκτήσουν το δικό τους ύφος αντιγράφοντας. Κατακριτέο και φυσικά παράνομο είναι να αντιγράφεις για να παραπλανήσεις τους φιλότεχνους που πληρώνουν μια περιουσία για να αποκτήσουν ένα έργο κλεμμένης έμπνευσης.
fay
fay
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Σε μια δική μου ουτοπία.
Ασχολίες : Διάβασμα, Μουσική, Κλασσικό σινεμά.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 22 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από dm10811 Κυρ Νοε 13, 2011 11:49 pm

ΣΨ1 έγραψε: Snif Snif θελω κι εγω πολλαπλες παραθεσεις!!
Δημητρα,οταν θαχεις χρονο,στειλε μου με πμ βημα βημα πως το
κανεις.Βημα βημα ομως γιατι ειμαι ανεπιδεκτη μαθησεως!

Μην κλαις Σοφακι μου!!!!!!Θα σου στειλω copy-paste το μηνυμα της Καρ-Μικ που τα εξηγει παρα πολυ καλα αλλα αν δεν καταλαβεις κατι μου λες γιατι εγω τα καταλαβα... ;D
dm10811
dm10811
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθηνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 22 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από JESSIE Κυρ Νοε 13, 2011 11:52 pm

Clarabelle έγραψε:
JESSIE έγραψε:

ΥΓ: Να ομολογήσω όμως την αμαρτία μου, θαυμάζω τον Αραβαντινό γιατι ήταν ο μόνος καλλιτέχνης ανάμεσα στη μαφία της παλιάς παρέας. Το να μπορείς να κοπιάρεις πίνακες μεγάλων καλλιτεχνών χωρις να το καταλαβαίνουν οι ειδικοί, σημαίνει οτι ήταν τρομερά μεγάλο ταλέντο και είχε φοβερές γνώσεις πάνω στην τέχνη του. Κρίμα που τον έμπλεξαν στα δίκτυα τους οι μεγαλοκαρχαρίες και του κατέστρεψαν κάθε ελπίδα να φτιάξει μιά κανονική ζωή με τη ζωγραφική σαν νόμιμο επάγγελμα....


Καλλιτέχνης είναι εκείνος που οραματίζεται κάτι και καταφέρνει να το μετουσιώσει σε εικόνα ή ήχους ή κίνηση που θα αγγίξουν το κοινό και θα μεταφέρουν το συναίσθημα του δημιουργού στον θεατή ή τον ακροατή
Ο Αραβαντινός ήταν απλά ένας αντιγραφέας δεν δημιουργούσε. Οι καλλιτέχνες οι αυθεντικοί τουλάχιστον έχουν το προσωπκό τους στυλ και υπογράφουν τα έργα τους ακριβώς για να είναι σαφές οτι πρόκειται για δική τους πνευματική ιδιοκτησία είτε είναι ζωγράφοι είτε υπηρετουν κάποια άλλη τέχνη Αυτοί δε που ξεχώριζαν ήταν πάντα αυτοί που τολμούσαν να κάνουν τομές
Κάποιοι καλλιτέχνες αναγνωρίστηκαν γρήγορα αλλά κάποιοι άλλοι έζησαν στην ανέχεια και έγιναν γνωστοί μερικές φορές μετά το θάνατό τους.
Προφανώς ο Αραβαντινός διάλεξε τον εύκολο δρόμο της απάτης οπότε μόνο θαυμασμό δεν μου προκαλεί και δεν ξέρω γιατί πρέπει να κατηγορηθούν οι συνεργάτες του για τις επιλογές του. Όπως ο Ρούσσος ξεπούλησε τα ιδανικά της επιστήμης του για το χρήμα έτσι κι ο Αραβαντινός ξεπούλησε την τέχνη του Δεν ήταν ανήλικο να τον παρασύρουν οι κακές συναναστροφές Δεν φταίνε πάντα οι άλλοι Επιτέλους σ αυτή τη χρονική συγκυρία εμείς οι Ελληνες πρέπει να αρχίσουμε να δεχόμαστε και τα δικά μας σφάλματα



Clarabelle, δεν κατάλαβες το πνεύμα με το οποίο έγραψα τα παραπάνω.... Δεν αγνοώ οτι ήταν απατεώνας, το θαυμασμό μου τον προκαλεί γιατί είχε τόσες γνώσεις πάνω στη ζωγραφική, που μπορούσε να κάνει αντίγραφα διασήμων ζωγράφων, (αλλιώς τι νόημα θα είχε αυτή η δουλειά) που περνούσαν σαν τα πρωτότυπα, κι αυτό δεν είναι τόσο απλό, είναι τεράστιο, σαν δουλειά.... Δεν ήταν αντιγραφέας, δεν έβγαζε φωτοτυπίες στη Xerox, έμπαινε τόσο στο πνεύμα του ζωγράφου που αντέγραφε, που μπορούσε να ξεγελάσει και ειδήμονες. Αν αυτή τη γνώση και αυτή την προσπάθεια την αφιέρωνε στο να καλλιεργήσει το δικό του στύλ, θα μπορούσε να γίνει γνωστός για τη δική του τέχνη, και είτε πλούτιζε είτε όχι, θα μπορούσε να ζήσει αξιοπρεπώς και μαζί με την οικογένειά του .... Το αν φταίει ή όχι που παρασύρθηκε απ'τις "σειρήνες", δεν έχει σημασία για μένα, δεν του είπα "μπράβο", είπα "κρίμα πού....." Το κρίμα πήγαινε στο ταλέντο που πήγε χαμένο!
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 22 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από ΣΨ1 Δευ Νοε 14, 2011 12:09 am

Παντως jessie και clarabelle,εγω συμφωνω και με τις δυο σας,αρα πρεπει να συμφωνειται και μεταξυ σας lmao
Δηλ ναι μεν το να κανεις τοσο τελεια αντιγραφες εργων τεχνης και να ξεγελας τους ειδικους ,σημαινει οτι εχεις μεγαλο ταλεντο,αλλα το χαραμισε ο Αραβαντινος,γιατι διαλεξε τον ευκολο δρομο.Ενωσα τα συμπερασματα σας και βλεπω οτι συμφωνειται!!

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Τόπος : Αθήνα
Ασχολίες : Πολλές

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 22 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από fay Δευ Νοε 14, 2011 12:17 am

ΣΨ1 έγραψε:Παντως jessie και clarabelle,εγω συμφωνω και με τις δυο σας,αρα πρεπει να συμφωνειται και μεταξυ σας lmao
Δηλ ναι μεν το να κανεις τοσο τελεια αντιγραφες εργων τεχνης και να ξεγελας τους ειδικους ,σημαινει οτι εχεις μεγαλο ταλεντο,αλλα το χαραμισε ο Αραβαντινος,γιατι διαλεξε τον ευκολο δρομο.Ενωσα τα συμπερασματα σας και βλεπω οτι συμφωνειται!!

Είσαι γεννημένη διπλωμάτης. lmao Όταν δύο γνώμες συμφωνούν με μία τρίτη συνεπώς συμφωνούν και μεταξύ τους. Φιλοσοφικό απόφθεγμα. ))
fay
fay
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Σε μια δική μου ουτοπία.
Ασχολίες : Διάβασμα, Μουσική, Κλασσικό σινεμά.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 22 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από ΣΨ1 Δευ Νοε 14, 2011 12:29 am

[guote=fay]Είσαι γεννημένη διπλωμάτης. lmao Όταν δύο γνώμες συμφωνούν με μία τρίτη συνεπώς συμφωνούν και μεταξύ τους. Φιλοσοφικό απόφθεγμα. )) [/quote][guote]

fay μου τριπλωματης ειμαι lmao και χρησιμοποιησα το κειμενο σου για να κανω παραθεση,
ελπιζω να πετυχε!

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Τόπος : Αθήνα
Ασχολίες : Πολλές

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 22 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από fay Δευ Νοε 14, 2011 12:37 am

ΣΨ1 έγραψε:[guote=fay]Είσαι γεννημένη διπλωμάτης. lmao Όταν δύο γνώμες συμφωνούν με μία τρίτη συνεπώς συμφωνούν και μεταξύ τους. Φιλοσοφικό απόφθεγμα. ))
[guote]

fay μου τριπλωματης ειμαι lmao και χρησιμοποιησα το κειμενο σου για να κανω παραθεση,
ελπιζω να πετυχε![/quote]

Νομίζω οτι πέτυχε, είμαι και ελαφρώς άσχετη μ΄αυτά. Δεν έχω καταφέρει ακόμα να κάνω κι εγώ πολλαπλές παραθέσεις. Δεν μου έχει χρειαστεί ακόμα, αλλά αν χρειαστεί μάλλον δε θα τα καταφέρω. sisi
fay
fay
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Σε μια δική μου ουτοπία.
Ασχολίες : Διάβασμα, Μουσική, Κλασσικό σινεμά.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 22 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από rachel Δευ Νοε 14, 2011 12:39 am

ΣΨ1 έγραψε:Εγω rachel μου,θα βιαστω και θα απαλλαξω τον Λουκακο μας ,απ την λιστα που εχεις δικαιως βαλει τους υπολοιπους πατεραδες.Και θα το κανω γιατι δεν ειναι το ιδιο.Ο Αρης μεγαλωσε και γνωρισε σαν πατερα τον Οδυσσεα.Τον μεγαλωσε ο Οδυσσεας και ειχαν μια πραγματικη σχεση πατερα -γιου.Επισης να πω οτι τα παιδια στην ηλικια των 10 χρονων ,νομιζω τοσο ηταν ο Αρης,χρειαζονται ασφαλεια και σταθεροτητα.Πως θα μπορουσαν να του εξηγησουν ολο αυτο το τερατουργημα που ειχε κανει η μανα του;;Γιατι θα αναγκαζονταν να του πουν πραγματα που το παιδικο του μυαλο δεν θα μπορουσε να τα επεξεργαστει.Θα ηταν φοβερα επωδυνο γι αυτον.Πιστευω οτι πολυ καλα εκανε ο Λουκας και δεν του το ειπε και το αφησε για το μελλον,δηλ οταν πια ενηλικιωθει ο Αρης!

Θα συμφωνησω οτι ο Λουκας εχει πολλα ελαφρυντικα σε σχεση με τους αλλους «επιδοξους» γονεις, αλλα σε καμια περιπτωση δεν τον απαλλασσω των ευθυνων του....
Ειχε ν΄αντιμετωπισει μια ηδη υπαρχουσα οικογενειακη κατασταση με τον Οδυσσεα να εχει δικαιωματικα τον ρολο του πατερα του Αρη.... Καταλαβαινω ποσο δυσκολο θα ειναι για τον ψυχισμο ενος 8χρονου παιδιου να μαθει οτι ο πατερας που το μεγαλωσε δεν ειναι ο φυσικος του γονιος, ομως ο Αρης εστω και απο λαθος εμαθε το γεγονος οτι ο Οδυσσεας δεν ειναι ο πραγματικος του πατερας.... Γνωμη μου ειναι οτι απο την στιγμη που το παιδι εμαθε την μιση αληθεια, επρεπε να μαθει και την ταυτοτητα του αληθινου του πατερα.... Ο Λουκας ηταν ηδη γνωριμη φυσιογνωμια στον Αρη και μαλιστα μ’ ενα ξεχωριστο δεσιμο αναμεσα τους..... Επιπλεον δεν θα ρισκαραν το ενδεχομενο το παιδι να συνεχιζει να μαθαινει αληθειες με τραυματικο τροπο, αφου η πονεμενη μανουλα του εκμεταλλευτηκε ακομα και τον ψυχισμο του ιδιου της παιδιου, οταν εκβιαζε συνεχως τον Λουκα με προσχημα αυτην την αληθεια.... Ασχετως ομως αν μαθαινε ολοκληρη την αληθεια δεν υποστηριζω οτι επρεπε να το χωρισουν απο τον Οδυσσεα, αυτο ειναι αδιαπραγματευτο....
Ακομα ομως και να δεχτω το γεγονος οτι ειναι νωρις να μαθει την ταυτοτητα του πατερα του και παλι δεν μπορω να δικαιολογησω την συμπεριφορα του Λουκα απεναντι του....
Σαν τηλεθεατες το ονομα του Αρη το ακουγαμε παλιοτερα μονο ως μεσο εκβιασμων και τωρα ως μεσο απαλλαγης της Νταιζης απο την φυλακη αφου εχει τον ζηλευτο τιτλο «η μητερα του παιδιου του Λουκα».... Μπορει ο Λουκας να μην αντιμετωπιζει τον Αρη τοσο αισχρα, αλλα σιγουρα δεν τον αντιμετωπιζει σωστα.... Εκτος του οτι οι επαφες τους ειναι περιορισμενες σε υποτιθεμενες τηλεφωνικες συνομιλιες, μονιμως ξεστομιζει πολυ σκληρα λογια για τον Αρη ακομα και χωρις να το καταλαβαινει.... Ποιος μπορει να ξεχασει την αχαρακτηριστη συμπεριφορα του σχετικα με το φυλο του εμβρυου και την αποστροφη του για τ’ αγορακια, παντα οταν αναφερεται στο μελλον του λεει «το παιδι του» και ποτε «τα παιδια του», εχει δηλωσει πολλες φορες στην Νορα οτι το μονο που τον νοιαζει ειναι η ιδια και η κορη τους, δεν τον εχουμε ακουσει εστω μια φορα να λεει στην Εριεττα οτι πρεπει να γνωρισει τον Αρη κτλ. Τελευταια ενδοξη πατρικη πραξη, η νωχελικη σταση του father στην επιθυμια της πονεμενης μανας για λυτρωση μεσω αυτοκτονιας με κορυφαιο το .... «Με συγκινησε!!!» Αντι να την αρπαξει απο την αλογοουρα ( που ειναι σκετος πειρασμος για τραβηγμα) και να της τονισει οτι η λυτρωση μπορει να ερθει και εις οφελος του παιδιου τους, αν το αναζητησει και γεφυρωσει τις σχεσεις του μαζι του, αν καταλαβει εστω και καθυστερημενα την αξια της ζωης μεσω της μητροτητας.... προτιμησε να την παροτρυνει να τρεξει να βρει που κρυβεται ο γκομενος που ειναι το φλεγον προβλημα!!! ainta
Ειναι φυσιολογικο ν’ αντιμετωπιζει την Ρεγγινα διαφορετικα επειδη εζησε την εγκυμοσυνη της Νορας, τον τοκετο και το μεγαλωμα του παιδιου αλλα αισθανομαι σαν να εχει απαναπαυτει στον Οδυσσεα οχι μονο πρακτικα αλλα και συναισθηματικα σε οτι εχει να κανει με τον Αρη... ((

rachel
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Chania

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 22 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από fay Δευ Νοε 14, 2011 12:53 am

rachel έγραψε:
ΣΨ1 έγραψε:Εγω rachel μου,θα βιαστω και θα απαλλαξω τον Λουκακο μας ,απ την λιστα που εχεις δικαιως βαλει τους υπολοιπους πατεραδες.Και θα το κανω γιατι δεν ειναι το ιδιο.Ο Αρης μεγαλωσε και γνωρισε σαν πατερα τον Οδυσσεα.Τον μεγαλωσε ο Οδυσσεας και ειχαν μια πραγματικη σχεση πατερα -γιου.Επισης να πω οτι τα παιδια στην ηλικια των 10 χρονων ,νομιζω τοσο ηταν ο Αρης,χρειαζονται ασφαλεια και σταθεροτητα.Πως θα μπορουσαν να του εξηγησουν ολο αυτο το τερατουργημα που ειχε κανει η μανα του;;Γιατι θα αναγκαζονταν να του πουν πραγματα που το παιδικο του μυαλο δεν θα μπορουσε να τα επεξεργαστει.Θα ηταν φοβερα επωδυνο γι αυτον.Πιστευω οτι πολυ καλα εκανε ο Λουκας και δεν του το ειπε και το αφησε για το μελλον,δηλ οταν πια ενηλικιωθει ο Αρης!

Θα συμφωνησω οτι ο Λουκας εχει πολλα ελαφρυντικα σε σχεση με τους αλλους «επιδοξους» γονεις, αλλα σε καμια περιπτωση δεν τον απαλλασσω των ευθυνων του....
Ειχε ν΄αντιμετωπισει μια ηδη υπαρχουσα οικογενειακη κατασταση με τον Οδυσσεα να εχει δικαιωματικα τον ρολο του πατερα του Αρη.... Καταλαβαινω ποσο δυσκολο θα ειναι για τον ψυχισμο ενος 8χρονου παιδιου να μαθει οτι ο πατερας που το μεγαλωσε δεν ειναι ο φυσικος του γονιος, ομως ο Αρης εστω και απο λαθος εμαθε το γεγονος οτι ο Οδυσσεας δεν ειναι ο πραγματικος του πατερας.... Γνωμη μου ειναι οτι απο την στιγμη που το παιδι εμαθε την μιση αληθεια, επρεπε να μαθει και την ταυτοτητα του αληθινου του πατερα.... Ο Λουκας ηταν ηδη γνωριμη φυσιογνωμια στον Αρη και μαλιστα μ’ ενα ξεχωριστο δεσιμο αναμεσα τους..... Επιπλεον δεν θα ρισκαραν το ενδεχομενο το παιδι να συνεχιζει να μαθαινει αληθειες με τραυματικο τροπο, αφου η πονεμενη μανουλα του εκμεταλλευτηκε ακομα και τον ψυχισμο του ιδιου της παιδιου, οταν εκβιαζε συνεχως τον Λουκα με προσχημα αυτην την αληθεια.... Ασχετως ομως αν μαθαινε ολοκληρη την αληθεια δεν υποστηριζω οτι επρεπε να το χωρισουν απο τον Οδυσσεα, αυτο ειναι αδιαπραγματευτο....
Ακομα ομως και να δεχτω το γεγονος οτι ειναι νωρις να μαθει την ταυτοτητα του πατερα του και παλι δεν μπορω να δικαιολογησω την συμπεριφορα του Λουκα απεναντι του....
Σαν τηλεθεατες το ονομα του Αρη το ακουγαμε παλιοτερα μονο ως μεσο εκβιασμων και τωρα ως μεσο απαλλαγης της Νταιζης απο την φυλακη αφου εχει τον ζηλευτο τιτλο «η μητερα του παιδιου του Λουκα».... Μπορει ο Λουκας να μην αντιμετωπιζει τον Αρη τοσο αισχρα, αλλα σιγουρα δεν τον αντιμετωπιζει σωστα.... Εκτος του οτι οι επαφες τους ειναι περιορισμενες σε υποτιθεμενες τηλεφωνικες συνομιλιες, μονιμως ξεστομιζει πολυ σκληρα λογια για τον Αρη ακομα και χωρις να το καταλαβαινει.... Ποιος μπορει να ξεχασει την αχαρακτηριστη συμπεριφορα του σχετικα με το φυλο του εμβρυου και την αποστροφη του για τ’ αγορακια, παντα οταν αναφερεται στο μελλον του λεει «το παιδι του» και ποτε «τα παιδια του», εχει δηλωσει πολλες φορες στην Νορα οτι το μονο που τον νοιαζει ειναι η ιδια και η κορη τους, δεν τον εχουμε ακουσει εστω μια φορα να λεει στην Εριεττα οτι πρεπει να γνωρισει τον Αρη κτλ. Τελευταια ενδοξη πατρικη πραξη, η νωχελικη σταση του father στην επιθυμια της πονεμενης μανας για λυτρωση μεσω αυτοκτονιας με κορυφαιο το .... «Με συγκινησε!!!» Αντι να την αρπαξει απο την αλογοουρα ( που ειναι σκετος πειρασμος για τραβηγμα) και να της τονισει οτι η λυτρωση μπορει να ερθει και εις οφελος του παιδιου τους, αν το αναζητησει και γεφυρωσει τις σχεσεις του μαζι του, αν καταλαβει εστω και καθυστερημενα την αξια της ζωης μεσω της μητροτητας.... προτιμησε να την παροτρυνει να τρεξει να βρει που κρυβεται ο γκομενος που ειναι το φλεγον προβλημα!!! ainta
Ειναι φυσιολογικο ν’ αντιμετωπιζει την Ρεγγινα διαφορετικα επειδη εζησε την εγκυμοσυνη της Νορας, τον τοκετο και το μεγαλωμα του παιδιου αλλα αισθανομαι σαν να εχει απαναπαυτει στον Οδυσσεα οχι μονο πρακτικα αλλα και συναισθηματικα σε οτι εχει να κανει με τον Αρη... ((

Θα συμφωνήσω σε όλα όσα λές και θα προσθέσω ότι για όλα τα παραπάνω χτυπιόμαστε να μην είναι τελικά γιος του ο Άρης και να τον έχει εξαπατήσει με κάποιο τρόπο η Νταίζη. Κάποτε μάλιστα ειπώθηκε κάτι τέτοιο και δια στόματος Αμαλίας και το θεωρήσαμε προοικονομία. Δυστυχώς δε μας έκαναν τη χάρη και υποψιάζομαι ότι κι αυτό είναι μέσα στα πλαίσια να κάνουν πιο συμπαθή τη Νταίζη, γιατί θα ήταν ακόμη πιο απαράδεκτη συμπεριφορά να ξεγελάσει άλλη μια φορά το Λουκά με ψεύτικο τεστ πατρότητας αφού πρώτα παραλίγο να του καταστρέψει τη ζωή εκβιάζοντας με όπλο αυτό το παιδί. Δεν ξέρω βέβαια πώς θα τη συμπονέσουμε πιο πολύ βλέποντας και ξέροντας ότι ουσιαστικά το παιδί της το έχει γραμμένο εφόσον η ίδια έχει δηλώσει ακόμη και πρόσφατα ότι μόνο το Χρήστο αγάπησε σ΄αυτό τον κόσμο.
fay
fay
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Σε μια δική μου ουτοπία.
Ασχολίες : Διάβασμα, Μουσική, Κλασσικό σινεμά.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 22 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από ΣΨ1 Δευ Νοε 14, 2011 1:07 am

rachel έγραψε:Θα συμφωνησω οτι ο Λουκας εχει πολλα ελαφρυντικα σε σχεση με τους αλλους «επιδοξους» γονεις, αλλα σε καμια περιπτωση δεν τον απαλλασσω των ευθυνων του....
Ειχε ν΄αντιμετωπισει μια ηδη υπαρχουσα οικογενειακη κατασταση με τον Οδυσσεα να εχει δικαιωματικα τον ρολο του πατερα του Αρη.... Καταλαβαινω ποσο δυσκολο θα ειναι για τον ψυχισμο ενος 8χρονου παιδιου να μαθει οτι ο πατερας που το μεγαλωσε δεν ειναι ο φυσικος του γονιος, ομως ο Αρης εστω και απο λαθος εμαθε το γεγονος οτι ο Οδυσσεας δεν ειναι ο πραγματικος του πατερας.... Γνωμη μου ειναι οτι απο την στιγμη που το παιδι εμαθε την μιση αληθεια, επρεπε να μαθει και την ταυτοτητα του αληθινου του πατερα.... Ο Λουκας ηταν ηδη γνωριμη φυσιογνωμια στον Αρη και μαλιστα μ’ ενα ξεχωριστο δεσιμο αναμεσα τους..... Επιπλεον δεν θα ρισκαραν το ενδεχομενο το παιδι να συνεχιζει να μαθαινει αληθειες με τραυματικο τροπο, αφου η πονεμενη μανουλα του εκμεταλλευτηκε ακομα και τον ψυχισμο του ιδιου της παιδιου, οταν εκβιαζε συνεχως τον Λουκα με προσχημα αυτην την αληθεια.... Ασχετως ομως αν μαθαινε ολοκληρη την αληθεια δεν υποστηριζω οτι επρεπε να το χωρισουν απο τον Οδυσσεα, αυτο ειναι αδιαπραγματευτο....
Ακομα ομως και να δεχτω το γεγονος οτι ειναι νωρις να μαθει την ταυτοτητα του πατερα του και παλι δεν μπορω να δικαιολογησω την συμπεριφορα του Λουκα απεναντι του....

Λοιπον rachel,ελπιζω να εκανα καλυτερη παραθεση αυτην τη φορα.Θα επιμεινω οτι το προβλημα δεν ηταν πως να του πουνε οτι πατερας του ηταν ο Λουκας,αλλα φανταζομαι δεν θα ηξεραν τι να απαντησουν στις ερωτησεις του Αρη,που θα ηταν ευλογες!Ερωτησεις για την μητερα του ενοω.Την γαιδουρα την Νταιζη στην ουσια προστατεψε ο Λουκας,την μανα που δεν θαπρεπε για κανεναν λογο να πεσει στα ματια του Αρη.
Ναι μπορει να λεει οτι η Νορα και η Ρεγγινα ειναι η ζωη του,αλλα στην πραξη απεδειξε ποσα σημαινει γι αυτον ο Αρης και ποσο τον ειχε πονεσει που εμαθε τοσο αργα οτι εχει παιδι και εχασε στην ουσια την παιδικη του ηλικια.
Τελος παντων ο Λουκας ειναι ο αγαπημενος μου και οχι μονο δικος μου και της Ακριτα που τον δημιουργησε.Δυσκολα βρισκεις εναν ρολο χαρακτηρα τοσο ανθρωπινο ,αλλα συγχρονως και εξωπραγματικο.Ειναι φοβερα γοητευτικος χαρακτηρας ο Λουκας!

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Τόπος : Αθήνα
Ασχολίες : Πολλές

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 22 από 32 Επιστροφή  1 ... 12 ... 21, 22, 23 ... 27 ... 32  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης