Edem Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Γενικές συζητήσεις

+56
A.R.T.
KatsaroYpotheto
μπουγιουριτσα
kapetanissa
brunakos
hlias16
estrella
filizza
xalkate
Kitty
fantina
Nora&Loukas
varemaraful
katie007
ath376
aggeliki
ειρηνη7
maeveline
evaggelia*
taradoula
tzibirdika
Caroline
stella7778
k@terinio-loukonoraki
edem4ever
evaki16
Δ.Μπέλλος
LaurelRose
loukasnora
Foulitsa
trelli petrakitsa
Antigoni!
rachel
Ezantakou
evanna
anna90
dm10811
fay66
hionati
aglaitsa
sarita
l_aquila
ProudMaslowqueen
pruedens
nefelik
Clarabelle
alex1
roria
JESSIE
KAKOS LYKOS
abba
zeta88
giwta007
Καρ-Mik
ΣΨ1
fay
60 απαντήσεις

Σελίδα 23 από 32 Επιστροφή  1 ... 13 ... 22, 23, 24 ... 27 ... 32  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 23 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από rachel Δευ Νοε 14, 2011 1:45 am

@ΣΨ1
Επιμενω οτι για να μαθει την αληθεια ο Αρης, δεν ηταν αναγκαιο να μιλησουν ασχημα για την μητερα του! Οτι κουμασι και να ειναι η Νταιζη, οι Οδυσσεας-Λουκας ξερουν οτι ο Αρης την αγαπει και αν κρινω απο τους χαρακτηρες τους, δεν θα ηθελαν ποτε να την υποβιβασουν στα ματια του....
Δεν αναιρω οτι αγαπαει τον Αρη και οτι ηταν προθυμος να θυσιασει την προσωπικη του ευτυχια για αυτον, αλλα ακριβως επειδη ειναι τοσο καλος χαρακτηρας και τοσο δοτικος μ΄ολους περιμενα να επιζητα μια πιο ουσιαστικη σχεση με τον γιο του, να τον βλεπει πιο συχνα, να τον περιλαμβανει στα ονειρα του....
Ισως φταει αυτη η μοναδικοτητα του ρολου που ειναι τοσο χαρισματικη, ωστε να μην θελουμε να τον βλεπουμε να υποκυπτει σε λαθη ή αδυναμιες κατι που φυσικα ειναι ανθρωπινο....

@Fay
Oι συγκεκριμενοι υπαινιγμοι περι πλαστου τεστ πατροτητας δεν εχουν αναφερθει μονο απο την Αμαλια αλλα και απο τον Νικολα και απο την Νορα.... Παντα πιστευα οτι στο τελος θα αποτελει και αυτο μια απο τις ανατροπες, αλλα δεν υπολογιζα την εμμονικη μεταστροφη του ρολου της πονεμενης....
Θα μου αρεσε αυτη η εκδοχη, αν τελικα ο πατερας ηταν ο Οδυσσεας..... κυριως γι αυτον για να αισθανεται ασφαλης οτι δεν προκειται ποτε κανεις να του παρει το παιδι, αλλα και για τον Λουκα για να μην εχει αυτο το βαρος οτι τον στερηθηκε τοσα χρονια....
Το βασικοτερο ομως ειναι οτι αυτο το παιδακι θα συνεχιζει να μεγαλωνει με αγαπη και απο τους δυο μπαμπαδες του, τους οποιους θα χρειαστει πολυ περισσοτερο στο μελλον, για να μπορεσει να ξεπερασει το γεγονος οτι η μητερα του δεν το αγαπησε ποτε και το εκανε οσο πιο σαφες γινοταν με την τελευταια πραξη της....




rachel
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Chania

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 23 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από xalkate Τρι Νοε 15, 2011 1:36 pm

http://webtv.pk/channel-mega-web-tv,-watch-online-mega-tv,-mega-tv-channel-live.html αυτη τη στιγμη εχει επαναληψη στο mega κυπρου τα μυστικα!

xalkate
Τουρίστας
Τουρίστας

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 23 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από ειρηνη7 Τρι Νοε 15, 2011 1:52 pm

xalkate έγραψε:http://webtv.pk/channel-mega-web-tv,-watch-online-mega-tv,-mega-tv-channel-live.html αυτη τη στιγμη εχει επαναληψη στο mega κυπρου τα μυστικα!
ευχαριστουμε παρα παρα πολυ, που μπαινεις στον κοπο και ειδοποιεις, με τα λινκ... ;D Yess
ειρηνη7
ειρηνη7
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : κρητη
Ασχολίες : μουσικη βιβλιο και σερφαρισμα!!!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 23 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από ειρηνη7 Παρ Νοε 18, 2011 9:24 pm

για να μην ειμαι οφτοπικ στο επεισοδιο, τι ακριβως επρεπε να κανουν για να σταματησουν το θανο?αφου το ατομο ειναι αρρωστο, πως θα τον απετρεπαν απο το να παρενοχλει την ευα?εδω δεν διστασε να δειρει τον λευτερη, ειναι η δεν ειναι επικυνδινος?επιπλεον η αστυνομια δηλωσε οτι δεν μπορει να επεμβει, παρα μονο αν της εκανε κατι?δηλαδη θα επρεπε να περιμενουν απρακτοι ολοι, μηπως και βιασει την ευα, για να επεμβει?συμφωνω κατα τα αλλα, οτι σε αλλες περιπτωσεις υπαρχει ατιμωρησια και μαλιστα προκλητικη{οπως την μελιτα, την νταιζη και αλλα}...ωστοσο πιστευω οτι σε αυτην την περιπτωση, δεν ειχαν αλλο τροπο να τον διωξουν, μια και δεν ξερουμε που θα εφτανε...και αν εφτανε στο σημειο να σκοτωσει τον λευτερη?δυστυχως μερικες φορες, πρεπει κανεις οταν δεν εχει αλλη επιλογη, να κανει κατι για να προστατευτει, εστω και αν δεν ειναι κατι που επικροτουμε η συνηθιζουμε...και για να κλεισω, χωρις να θελω να επιβαλλω, ουτε να πεισω, νομιζω οτι αυτη η λυση που επιλεχθηκε αν και οχι εντιμη, ειναι μονοδρομος σε τετοιες περιπτωσεις, οταν υπαρχει ξεκαθαρα απειλη σε τριτον, η θεμα πνευματικης ασταθειας...ΥΓ δεν μου αρεσει η αυτοχειρια η η απονομη δικαιοσυνης απο μονος σου, αλλα τι αλλο εδω μπορουσαν να κανουν? Rolling Eyes οποιαδηποτε αλλη αποψη, φυσικα και ειναι καλοδεχουμενη, και μπορειη μαλλον να κανω και λαθος... Rolling Eyes
ειρηνη7
ειρηνη7
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : κρητη
Ασχολίες : μουσικη βιβλιο και σερφαρισμα!!!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 23 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από ΣΨ1 Σαβ Νοε 19, 2011 7:44 pm

Επειδη εγινε θεμα,για το αν και πως θα υπαρξει δικαιωση για τους ηρωες που βλεπουμε,να πω οτι πιστευω πως ολα θα γινουν ετσι,ωστε το λαικο αισθημα να μεινει ικανοποιημενο!Και δεν ειμαι ξαδελφη της Ακριτα ,αλλα ουτε κουμπαρα του Κυριτση,γιατι τακουσα κι αυτο!Απλα τυχαινει να συμφωνω με τον τροπο τους ή μπορει απλα να ειμαι ενα χαπατο ή και παμφαγο ζωο!
Ακομα και 1 χρονο να κραταγε η σειρα,την Ευα δεν θα μας την εδειχναν να βιωνει και παλι ασχημες και βιαιες καταστασεις.Πιστευω δηλ οτι απλα θα μας εδιναν επεισοδια με τον Θανο να συνεχιζει να την απειλει και να την τρομοκρατει.Και ο τροπος που θα τον επιαναν παρομοιος με αυτον που ειδαμε χθες θα ηταν!Δηλ δεν πιστευω οτι επειδη δεν ειχαν χρονο ,εγραψαν στο ποδι το σεναριο ,ουτως ή αλλως καπως ετσι θα τον επιαναν!Και πως αλλιως να πιασεις εναν ψυχακια;;που το μυαλο του δεν λειτουργει οπως ενος φυσιολογικου ανθρωπου.Δηλ θα επρεπε να περιμεναμε να επιτεθει στην Ευα,να την απαγαγει με κινδυνο να την βρουν μετα απο 3 μηνες και φυσικα να εχει παθει τα τερατα ολον αυτο τον καιρο.
Γραφτηκε οτι η Νταιζη δεν εχει τιμωρηθει για τον Μπελο ενω εκανε αποπειρες εναντιον του.Ναι αλλα επειδη παντα προσεχε τα νωτα της ,δεν το ξερει καποιος αυτο,εκτος απ τον ιδιο τον Μπελλο που δυστυχως απεβιωσε.Ουτε για την αποπειρα εναντιον της Ευας εχει πληρωσει,ουτε για την αποπειρα εναντιον της μανας της,ουτε για τον κακομοιρη τον αστεγο.Δηλ δεν εχει παει φυλακη.Ομως το οτι ξερουμε οτι αυτη η γυναικα θα πεθανει στο τελος,δηλ δεν θα ξαναδει το φως του ηλιου,αυτο αραγε δεν ειναι τιμωρια;;Για μενα φυσικα και ειναι,βεβαια για καποιον αλλο τιμωρια ειναι η πυρα ας πουμε.Αλλα και τι να κανουμε,συμβαινει πολλες φορες ο τροπος που τιμωρειται καποιος,για αλλους να ειναι αυτος που πρεπει και για αλλους οχι.Το θεμα ειναι ομως οτι τιμωρειται η Νταιζη!Το οτι ειναι εξω αυτη και ο Θανος μεσα που δεν εκανε και κατι ποινικα κολασιμο(λεμε τωρα),ε τι να κανουμε συμβαινουν κι αυτα στην παλιοζωη!
Τωρα για τον κακομοιρη που τζαμπα πηγε ,γιατι η Νταιζη το ειδε Νερωνας,δυστυχως αυτες ειναι οι παραπλευρες απωλειες για να πληρωσουν οι ηρωες,οπως εδω η Νταιζη ,που πιστεψε οτι εκαψε τον Χρηστο.Για την εξελιξη του δραματος μπηκε στη μεση ο αστεγος και ο εκβιαστης στην περιπτωση του Ρουσου.Η Μηδεια ας πουμε για πολλους δεν τιμωρηθηκε.Διχαζονται μεχρι και σημερα οι γνωμες!Βεβαια τωρα συγκρινω κατι κλασικο ,με μια σαπουνοπερα,αλλα αυτο μουρθε!
Για την Νταιζη ξερουμε λοιπον οτι θα πληρωσει για ολα αυτα με τον θανατο της.Για τον Ρουσο ομως και για την Μελιτα δεν ξερουμε ακομα κατι.Το οτι φαινεται να μην πληρωνουν και μαλιστα να πιστευουν οτι την γλυτωσαν ,εμενα με κανει να ειμαι σιγουρη σχεδον οτι θα τιμωρηθουν με παραδειγματικο τροπο.Ας περιμενουμε λιγακι !
Επισης εχω κι αλλο θεμα.Το θεμα της Μαριλιας ,της εγκυμοσυνης της και το πως χειριστηκαν οι σεναριογραφοι αυτο το θεμα.Εχω διαβασει οτι αφου δεν μπορουν να χειριστουν τετοια θεματα,γιατι τα πιανουν.
Κατ αρχην,η μαριλια εμεινε εγκυοςαπο ενα ρεμαλι παντρεμενο ,το οποιο ρεμαλι την παρατησε και δεν εδωσε καμμια σημασια στο οτι ηταν εγκυος και συγχρονως αυτο το ρεμαλι ερωτευτηκε και την μαμα της.Ενταξει το οτι ενας αφησε εγκυο μια 18χρονη και μετα εγινε Λουης δεν ειναι ποινικο αδικημα,οποτε μια χαρα καθαρη την βγαζει το ρεμαλι!
Κι ερχομαστε στην μανα και στην γιαγια.Οι οποιες λενε στην Μαριλια,οτι η δικη τους αποψη ειναι οτι δεν πρεπει να κρατησει το παιδι,γιατι ειναι μικρη,γιατι δεν θα γνωρισει τον μπαμπα του,γιατι δεν θα γνωρισει ουτε αυτην ,επειδη δεν θα εχει χρονο για το μωρο της,γιατι ,γιατι,γιατι....υπαρχουν χιλιαδες γιατι και επρεπε να τα ξεριε η Μαριλια,πριν αποφασισει.Και φυσικα της ειπαν στο τελος οτι αν το κρατησει,αυτες θα ειναι διπλα της.Και ερωτω,που ειναι το κακο ρε παιδια;;γιατι δεν το χειριστηκαν σωστα αυτοι οι ανικανοι σεναριογραφοι;;;;;Δηλ δεν θαπρεπε να πουν στην Μαριλια τιποτα,να δεχτουν την κατασταση οπως εχει και οταν γενναγε η Μαριλιανα το εδιναν για υιοθεσια ,γιατι καποιες γυναικες δυσκολευονται να κανουν παιδια και ειναι προκλητικο η τηλεοραση να δειχνει τετοια;
Να συνεχισω ομως και να πω,οτι εκτρωση δεν ειδαμε τελικα,γιατι ηταν εξωμητριο.Για μενα ηταν μια ρεαλιστικη προσεγγιση του θεματος.
Εχουμε και τον Αραβαντινο που κανεις δεν πιστευει οτι ειναι ο ασπιλος και αμολυντος (κανεις δεν ειναι αλλωστε)που ηρθε να αποδωσει δικαιοσυνη.Προφανεστατα εκδικηση ηρθε να παρει για καποια πραγματα που ο ιδιος πιστευει οτι τον αδικησαν.Ομως εμενα μ αρεσει σε ενα πραγμα ο Αραβαντινος.Δεν χτυπαει στα τυφλα,οπως ας πουμε εκανε και ο Ρουσος και η Αντιγονη.Ο Αραβαντινος λοιπον δεν εχει τιποτα με τα παιδια αυτων που θελει να εκδικηθει .Αντιθετα αυτα τα προστατευει,μεχρι και την Νταιζη,που ξερει τι εχει κανει.Γι αυτο και μεχρι τωρα εχει μονο συν απο μενα.Αλλα και γι αυτον δεν μπορουμε να πουμε πολλα ακομα,γιατι δεν ξερουμε και πολλα!
Και σταματαω εδω γιατι πολλα ειπα μαλλον!

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Τόπος : Αθήνα
Ασχολίες : Πολλές

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 23 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από JESSIE Σαβ Νοε 19, 2011 8:59 pm


Σοφία , συμφωνώ με όσα έγραψες, έχουμε δηλαδή την ίδια οπτική πάνω σ'αυτά τα θέματα, και το ότι μπορεί να υπάρχουν πολλές διαφορετικές οπτικές, δείχνει οτι οι σεναριογράφοι δεν φοβούνται να περιλάβουν στο σενάριό τους πράγματα που μπορεί να είναι αμφιλεγόμενα ή ικανά να προκαλέσουν αντιδράσεις, ή να θίξουν κακώς κείμενα.... Δεν χαιδεύουν δηλαδή τα αυτιά των τηλεθεατών, δεν τους δίνουν μόνο όμορφες εικόνες ή ειδυλλιακές σκηνές, αλλά και πράγματα που σοκάρουν ή προκαλούν, όχι όμως έχοντας την πρόκληση σαν αυτοσκοπό, αλλά για να δείξουν μιά ρεαλιστική όψη της ζωής, προσαρμοσμένης βέβαια στις απαιτήσεις ενός σεναρίου, όπου
στη ζωή μερικών ανθρώπων , και σε διάστημα λίγων ετών, συμβαίνουν τόσα πολλά, όσα μπορεί να μην συνέβαιναν σε πολλούς ανθρώπους σ'όλη τους τη ζωή! Αυτή η υπερβολή όμως είναι εκ των προτέρων αποδεκτή, κι έτσι δεν μας ενοχλεί.....

Παρ'όλο που κι εγώ έχω εμπιστοσύνη στο δίδυμο των σεναριογράφων, συγχρόνως έχω και μιά ανησυχία , γιατί δεν είμαι απόλυτα σίγουρη οτι ο Ρούσσος και η Μελίτα θα τύχουν της τιμωρίας που τους αξίζει. Μέχρι τώρα δεν έχουμε κάποια σχετική έντυπη πληροφόρηση, και αν διάβασες την τελευταία συνέντευξη του Κατρανίδη, θα είδες οτι μιλάει για.... δικαίωση του.... αθώου Ρούσσου και οτι το τέλος που δώθηκε σχετικά μ'αυτόν ταιριάζει με τα όνειρά του! Δηλαδή ..... θα μας τρελλάνουν!!!! Επίσης για τη Μελίτα δεν έχουμε ακόμη μάθει και μάλλον θα πρέπει να περιμένουμε μέχρι να πέσουν οι τίτλοι τέλους για να σιγουρευτούμε! Βέβαια από μιά μεριά είναι καλό να μη γνωρίζουμε τα πάντα εκ των προτέρων, αλλά απ'την άλλη αυτή η αβεβαιότητα ειδικά για το πώς θα καταλήξουν αυτοί οι δύο άνθρωποι που έκαναν κακό, είναι κάτι που εμένα τουλάχιστον μ'εμποδίζει να χαρώ αυτά τα τελευταία επεισόδια όσο θα ήθελα.... Τελικά, όμως, επιλέγω να πιστέψω οτι ακόμη και τα λόγια του Κατρανίδη είναι διφορούμενα, και μπορεί να εννοεί κάτι τελείως διαφορετικό απ'ό,τι εκ πρώτης όψεως φαίνεται, και οτι θα τους δοθεί η τιμωρία που τους αξίζει, έστω κι αν δεν είναι η κλασσική φυλάκιση ή κάτι παρόμοιο.....
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 23 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από filizza Κυρ Νοε 20, 2011 1:09 pm

Αγαπητή ΣΨ1 μου αρέσει ο ξεκάθαρος τρόπος που γράφεις και συμφωνώ σε πολλά όπως και με τη δική σου αναφορά αγαπητή Jessie στο ότι υπάρχουν δηλαδή πολλές , διαφορετικές οπτικές τις οποίες οι σεναριογράφοι δεν φοβούνται να δείξουν, ωστόσο θα διαφωνήσω στο εξής , θεωρώ ότι δυστυχώς – και ίσως αυτό να είναι αναπόφευκτο σε μια καθημερινή σειρά- υπάρχουν σεναριακά κενά …δυστυχώς την «ξεπέτα» δεν την απέφυγαν.
Υποθέτω ότι για συνεχιστεί το έργο (να πάνε παρακάτω δηλαδή με τον τρόπο που επέλεξαν) «θυσίασαν» ας πούμε κάποιες ιστορίες τους (βλέπε έρωτες Εύας ) ή δεν έδωσαν επαρκείς εξηγήσεις σε κάποιες άλλες (βλέπε μεταστροφή στον ρόλο του Ρούσσου).
Επίσης δε πιστεύω ότι απέδωσαν δικαιοσύνη στο βαθμό που θα έπρεπε σε κάποιες άλλες ιστορίες (βλέπε Νταίζη) . Το ότι θα χάσει τη ζωή της η Νταίζη και μάλιστα από επιλογή της επειδή δε την θέλει την «στενή» δε θεωρώ ότι είναι απόδοση δικαιοσύνης.
Για μένα το δίκαιο θα ήταν είτε να είχε τιμωρηθεί είτε να είχε μετανιώσει για τα σφάλματά της. Δε θα με πείραζε σε καμία περίπτωση να παρέμενε κακιά , αυτό που με ενοχλεί είναι αυτή η προσπάθεια που γίνεται να πάρει συγχωροχάρτι από όλους μόνο και μόνο επειδή στη ζωή της ήταν άτυχη. Αυτό δε μπορώ να το δεχτώ. Αλίμονο αν όλοι οι άνθρωποι που βιώσαν άσχημα παιδικά χρόνια γινόταν εγκληματίες. Θα ήθελα λοιπόν να την ακούσω να λέει ότι μετάνιωσε που έβλαψε κάποιους ανθρώπους και που προσπάθησε να βλάψει ακόμα περισσότερους… και μετά ας τη συγχωρούσαν όλοι, μαζί και εγώ..
Σχετικά με τη Μουρλή , επίσης δυστυχώς δε το βλέπω για δικαίωση .. αυτό ούτε που να το σκεφτώ. Χαλάστηκα απίστευτα όταν στην λατρεμένη σκηνή της Εριέττας και του Στέφανου άκουσα αυτά που άκουσα…

Τέλος θέλω να παραθέσω κάτι άλλο που ενοχλεί και εμένα (το οποίο αναφέρθηκε και από άλλες αγαπητές μέσα στο forum ). Γιατί λοιπόν πρέπει όλοι τους να είναι ζάμπλουτοι; Γιατί πρέπει όλοι να το χουν το διαμαντικό στην άκρη για μια ώρα ανάγκης βρε παιδί μου; Λυπάμαι αλλά δεν το καταλαβαίνω και μάλιστα το βρίσκω και προκλητικό στην εποχή που ζούμε. ..

Καλημέρα..
filizza
filizza
Τουρίστας
Τουρίστας

Τόπος : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 23 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από ΣΨ1 Κυρ Νοε 20, 2011 2:47 pm

JESSIE έγραψε:Παρ'όλο που κι εγώ έχω εμπιστοσύνη στο δίδυμο των σεναριογράφων, συγχρόνως έχω και μιά ανησυχία , γιατί δεν είμαι απόλυτα σίγουρη οτι ο Ρούσσος και η Μελίτα θα τύχουν της τιμωρίας που τους αξίζει. Μέχρι τώρα δεν έχουμε κάποια σχετική έντυπη πληροφόρηση, και αν διάβασες την τελευταία συνέντευξη του Κατρανίδη, θα είδες οτι μιλάει για.... δικαίωση του.... αθώου Ρούσσου και οτι το τέλος που δώθηκε σχετικά μ'αυτόν ταιριάζει με τα όνειρά του! Δηλαδή ..... θα μας τρελλάνουν!!!! Επίσης για τη Μελίτα δεν έχουμε ακόμη μάθει και μάλλον θα πρέπει να περιμένουμε μέχρι να πέσουν οι τίτλοι τέλους για να σιγουρευτούμε! Βέβαια από μιά μεριά είναι καλό να μη γνωρίζουμε τα πάντα εκ των προτέρων, αλλά απ'την άλλη αυτή η αβεβαιότητα ειδικά για το πώς θα καταλήξουν αυτοί οι δύο άνθρωποι που έκαναν κακό, είναι κάτι που εμένα τουλάχιστον μ'εμποδίζει να χαρώ αυτά τα τελευταία επεισόδια όσο θα ήθελα.... Τελικά, όμως, επιλέγω να πιστέψω οτι ακόμη και τα λόγια του Κατρανίδη είναι διφορούμενα, και μπορεί να εννοεί κάτι τελείως διαφορετικό απ'ό,τι εκ πρώτης όψεως φαίνεται, και οτι θα τους δοθεί η τιμωρία που τους αξίζει, έστω κι αν δεν είναι η κλασσική φυλάκιση ή κάτι παρόμοιο.....

Ναι εχουμε την ιδια οπτικη σ αυτα τα θεματα jessie μου και πολυ χαιρομαι γι αυτο!!Φυσικα και συμφωνω με αυτο που ειπες στην πρωτη σου πραγραφο,που δεν εκανα παραθεση,οτι δεν φοβουνται οι σεναριογραφοι να πιασουν αμφιλεγομενα θεματα,παρ ολο που ξερουν(σιγουρα δεν αγνοουν οτι υπαρχει αυτο το φορουμ με χιλιαδες μελη) οτι θα διχασουν.Ενω θα μπορουσαν πολυ ευκολα να χαιδεψουν τα αυτια μας!
Χθες λοιπον διαβασα κι εγω αυτην την περιβοητη συνεντευξη του Κατρανιδη!Τι να πω imarton ,δεν περιμενα κατ αρχην ενας Κατρανιδης να κατσει και να πει τα παντα για τον ρολο του,δηλ πως θα καταληξει.Και ναι ενταξει ο καθενας πρεπει να υποστηριζε ,να βρισκει τα καλα του οποιου ρολου καλειται να παιξει,αλλα εδω με αυτα που ειπε ηταν ενα σκετο σκανδαλο.Εβγαλε ολους τους υπολοιπους σκαρτους εν ολιγοις και μαλιστα το εκανε ,συγκρινοντας τον Ρουσο με αυτους,δηλ ναι ο Ρουσος ειναι αυτο,αλλα και ο ταδε εκανε εκεινο,δεν ειναι αγιος.Εμενα αυτη η συνεντευξη μου θυμισε τον τροπο που καποιοι υποστηριζουν καποιους αλλους,δηλ ακυρωνοντας καποιον ,ανυψωνουμε καποιον αλλο!Ειλικρινα αυτην την αισθηση ειχα οταν την τελειωσα και γι αυτο μ επιασαν τα γελια.
Η συνεντευξη ειχε βεβαια υπογραφη,οποτε δεν μπορει να ειναι μαιμουδενια,αρα εγινε.Οποτε βγαζουμε συμπερασματα.Και τα δικα μου ειναι οτι στο θεμα του Λουκα,πιθανοτατα ο Ρουσος δικαιωνεται.Αυτο ηταν γνωστο και απο τις περιληψεις που ο Λουκας θα παρει το μερος του ,οταν τον πιασουν αδικα για τους πινακες.Βεβαια εδω υπαρχει και δικαιωση του Λουκα επισης και για μενα αυτο ειναι το καλυτερο.Ο Λουκας που ξερουμε δεν ειναι αδικος ,μικροψυχος,κακομοιρης και μιζερος!
Για τον φονο του εκβιαστη πιθανοτατα να βγει λαδι,γιατι σκοτωσε για το παιδι του,εν θερμω εγινε ,αυτο ηθελαν να περασουν στον κοσμο και το περασαν.Δεν παυει βεβαια να ειναι ενας φονος.Σε αντιθεση με την Μελιτα που την παρουσιασαν να σχεδιαζει και να εκτελει ενα εγκλημα εν ψυχρω και αυτο το ειδαμε επισης.Και μαλιστα στο επ της Παρασκευης βαλανε την Εριεττα να λεει οτι δεν το εκανε τελικα απο αγαπη ,αλλα επειδη δεν αντεχει την απορριψη!Απο μισος δηλ στο προσωπο της.Γι αυτο και λεω οτι η Μελιτα ειναι χαμενη υποθεση.Δεν υπαρχει γι αυτην ελαφρυντικο,εκανε ενα εγκλημα υποκινουμενη απο ταπεινα ενστικτα ,το ειδαμε αυτο ,το ειδαμε να εξελισσεται.Γι αυτο και λεω οτι δεν θα εχει καλο τελος ,αφου δεν θα παει στην φυλακη.Φαινονται αλληλενδετα τα δυο αυτα εγκληματα,αλλα δεν ειναι τοσο.Ο Ρουσος εκανε φονο υποκινουμενος απ το πατρικο συναισθημα,θελοντας να σωσει το παιδι του.Δεν λεω οτι αυτο θα εκαναν ολοι οι πατεραδες ,ουτε οτι ηταν το σωστο,αλλα εχει "ελαφρυντικο.
Υπ αυτην την εννοια λοιπον μπορει να "δικαιωθει" ο Ρουσος.Το βαζω σε εισαγωγικα,γιατι στο τελος μπορει να φευγει,αλλα δεν μας λεει τι θα γινει με την οικογενεια του.Και τι ειδους δικαιωση θα ειναι αυτη,οταν η γυναικα του τον ακυρωνει,ο γιος του εφυγε εξαιτιας του και η κορη του καταστραφηκε με αυτο που εγινε και που ο ιδιος ειναι υπευθυνος κατα καποιο τροπο.Νομιζω οτι μεσα στην συνεντευξη λεει "δικαιωνεται με καποιον τροπο",μπορει και να μην θυμαμαι καλα.
Επισης να θυμισω μια σκηνη στο πρωτο τρειλερ,το μεγαλο δηλ,της σειρας,που υπαρχει σκηνη με Μελιτα και Αμαλια στα μαυρα.Ποιος θα πεθανει τελικα;;;Πιστεψα οτι ηταν ο Ρουσος,αλλα τωρα αλλαζει αυτο!Δεν ξερω τι να πω ,απλα θα περιμενω,δεν μπορω να κανω και κατι αλλο!

Σ ευχαριστω filizza μου για τα καλα σου λογια!Θα συμφωνησω ,οτι αυτη η παραταση που δοθηκε στην σειρα,ενω θαπρεπε ναχει τελειωσει τελος Ιουνιου,δεν ηταν οτι καλυτερο.Εγω δεν το χαρακτηριζω "ξεπετα" με την καμμια και δεν ειναι βεβαια.Οσες ενστασεις και να εχουμε(εγω παλι δεν εχω,αν ειχα ειλικρινα δεν θα την εβλεπα με την ιδια μανια καθημερινα),αυτες λοιπον δεν ακυρωνουν τα 3 ολοκληρα χρονια που βλεπαμε αυτην την σειρα.Αυτο που δεν μ αρεσει ειναι οτι βλεπω μια αφοριστικη διαθεση και βεβαια αυτο γυρναει μπουμεραγκ.
Επισης να αναφερθω και στον σχολιασμο της IOANNAS T,που λεει σε καποιο σημειο,οτι θα επρεπε να μεταχειριστουν διαφορετικα την τρελα του Θανου,γιατι τωρα μπορει να εχει επιδεινωση η κατασταση του.Μα ποιος ανθρωπος θα μπορουσε να σκεφτει ετσι για καποιον που τον τρομοκρατει;;Εδω μιλαμε για μια μανα που ειδε το παιδι της να υποφερει εξαιτιας του και η ιδια να μπαινει,να την βαζει αυτος στην ζωνη του λυκοφωτος,πως θα μπορουσε λοιπον να αντιδρασει με αυτον τον ψυχραιμο και νηφαλιο τροπο;;Λεμε οτι το σεναριο δεν ειναι ρεαλιστικο,ειναι μυθοπλασια.Εδω λοιπον υπηρξε απιστευτη ρεαλιστικοτητα!


ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Τόπος : Αθήνα
Ασχολίες : Πολλές

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 23 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από fay66 Κυρ Νοε 20, 2011 3:51 pm

Τι θα γίνει στο τέλος λοιπόν με τους ήρωες; Αν θα υπάρξει δικαίωση;
Λογικά ναι. Ο Κυρίτσης και η Ακρίτα στο τέλος συνήθως δίνουν στον καθέναν αυτό που του αρμόζει.

Για την Νταίζη και το Χρήστο ήδη γνωρίζουμε ότι παντρεύονται , αυτός θα παραδινόταν την επόμενη μέρα. Λόγω όμως της μεγάλης τους αγάπης δεν μπορούν να ζήσουν χωριστά οπότε σκοτώνονται σε τροχαίο που το προκαλούν οι ίδιοι. Για την Νταίζη είναι δικαίωση αυτό ;Παρατραβηγμένο;Άλλοι έχουν κάνει χειρότερα . Μια φυλάκισή της θα ήταν δίκαιη , αν και βλέπω πολλοί να μπουζουριάζονται εκεί μέσα . Βέβαια έχει και η άτιμη βαρύτατο ποινικό μητρώο. Πρώτα πρώτα ως μάνα , ας μην το συζητάμε. Εκβιασμοί προς πάσαν κατεύθυνση και πάσα επιστητού. Δεν είχε αφήσει άνθρωπο εκεί μέσα από εκβιασμό.Πέτρος-Αντιγόνη-Εριέττα-Λουκά.Απληστία στο έπακρο.Και ας μη ξεχνάμε και τις απόπειρες εναντίον της Εύας.
Ο Χρήστος σαν πολύ δεν είναι να σκοτωθεί. Θα μου πεις ήταν και αυτό λαμόγιο , αλλά είχε αλλάξει ο κακομοίρης. Θα μου πεις σκότωσε την Άννα , αλλά ατύχημα ήταν.

Ο Ηλίας .Το μυστικό του αποκαλύφτηκε για το θάνατο της γυναίκας του . Η κατάληξή του βλέπουμε ότι πλέον ξεχνά τους πάντες και τα πάντα. ίσως είναι και το καλύτερο.Τόσα χρόνια κουβαλούσε αυτό το βάρος πάνω του. Δεν είχε βλάψει άνθρωπο και ήταν κοντά στα παιδιά. Μέσα λοιπόν στην άνοιά του ίσως είναι καλύτερα.

Η Αντιγόνη ,αν ισχύουν τα δημοσιεύματα , κλείνεται στης φυλακής τα σίδερα που μάλλον δεν είναι για τις λεβέντισσες. Παθαίνει εγκεφαλικό και πέφτει στην απόλυτη σιωπή. Εδώ που τα λέμε αναμενόμενο τέλος. Παλιά δεν ξέρουμε τι μπορεί άλλο να έχει κάνει , αλλά και τα τωρινά της δεν είναι και λίγα. Παρατάει το παιδί της και δεν δίνει καμμιά σημασία για αυτό. Το θυμάται όταν θέλει να συνεχίσει τα καταχθόνια σχέδιά της. Μεγαλώνει το Στέφανο μέσα στα ψέμματα , προσπαθώντας να τον κάνει εκδικητή στη δική της αλήθεια. Κανονίζει με την Νταίζη να χτυπήσουν την Εύα , ώστε να μην γεννηθεί ο Άγγελος , το εγγονάκι της. Δολοφονεί τον Χ΄βασιλείου για να μην αποκαλυφτεί η διαθήκη. Τρώει με το Ρούσσο την κληρονομιά της Νταίζης , άσχετα αν χρεώνεται νομικά ο Ρούσσος. Ε , μετά από όλα αυτά , δίκαιη η κατάληξή της.

Όσο για τους υπόλοιπος υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε.

Ο Ρούσσος συλλαμβάνεται και κατηγορείται για ένα αδίκημα που δεν έχει διαπράξει. Έχει κάνει όμως αρκετά άλλα. Παράνομα χρήματα , παράνομες υιοθεσίες, παράνομες συναλλαγές.
Αφήνω τη δολοφονία του εκβιαστή της Μελίτας τελευταίο. Αυτό προσωπικά σηκώνει πολλή κουβέντα. Όλοι οι φόνοι γίνονται για κάποια χρηματικό ποσό ή τέλος πάντων για λόγω που σχετίζεται με αυτό. Εδώ ενεργεί ως πατέρας για να προστατέψει το παιδί του. Δεν είναι οικονομικό το κίνητρο. Δεν έχουμε απληστία. Η απληστία να τιμωρηθεί , και για αυτό τιμωρείται τελικά και η Νταίζη. Αλλά εδώ τα κίνητρα είναι τελείως διαφορετικά. Πραγματικά θέλω να δω πώς θα επέλθει η κάθαρση σε αυτόν. Για μένα όλα τα ενδεχόμενα είναι ανοιχτά. Μπορεί στο τέλος να δείχνει ότι τα εγκαταλείπει όλα και φεύγει για πελάγη και ωκεανούς. Μπορεί να είναι κάτι άλλο. Μπορεί να αμαυρωθεί τόσο το όνομά του-κάτι που και αυτός το είχε ψηλά-και μην αντέχοντας εξαφανίζεται με ανοιχτούς όλους τους τρόπους.

Η Μελίτα τώρα. Μέχρι να ξεφύγει , δεν μας είχε συνηθίσει σε τέτοιες καταστάσεις. Ναι ήταν κακομαθημένη , να ήταν και υπερπροστατευμένη από την Αμαλία , οπότε δεν είχε αποκτήσει και τη δύναμη να ανταπεξέλθει σε προβλήματα που για άλλους θα ήταν πιο εύκολα. Έπαθε εμμονή με την Εριέττα, γιατί το πρόβλημα της είναι κατά εμέ κυρίως αυτή και δευτερεύοντα ο Στέφανος.Έτσι και αλλιώς τον έχει απαλλάξει αυτόν στο μυαλό της ότι έχει παρασυρθεί και ότι κατά βάθος την αγαπάει.Ότι παραπλανήθηκε από την σύγχρονη Κίρκη.Ποια θα είναι η τιμωρία η δική της ; Εδώ και αν δεν είναι όλα ανοιχτά. Αυτή οδηγήθηκε σε έγκλημα πάθους , εμμονής όπως θέλεις πέστε το. Βέβαια οι κινήσεις της μετά έδειχναν μεθοδικότητα. Τι περιμένω; Μια νοσηλεία για ένα αρκετό μεγάλο διάστημα και η απαλλαγή της από την απόπειρα.Ή την ελάχιστη ποινή.

Ο Στέφανος το πουλάκι μας έχει κάνει τις λαμογιές του και αυτός αλλά έχει τόσο πολύ αλλάξει που μάλλον θα μείνει στο απυρόβλητο.

Ο Λουκάς και η Νόρα. Καλή κατάληξη και στους δυο. Δεν μπορούμε να ξέρουμε όμως αν δικαιολογείται και με βάση ποιών στοιχείων η μεταστροφή του να υπερασπιστεί το Ρούσσο ,ερχόμενος σε αντίθεση με τον βιολογικό του πατέρα. Εμείς ως τρίτοι μπορεί να είμαστε αυστηροί απέναντί του. Όμως ας μην ξεχνάμε ότι γνωρίζει την αθώοτητα του Πέτρου στο συγκεκριμένο θέμα , δεν μπορεί από την άλλη να καταλάβει το λόγω της εξαφάνισής του τόσα χρόνια .Όταν ο ίδιος ο Αραβαντινός λέει στον Πέτρο ότι ζει ακόμα επειδή όντως πρόσεξε τα παιδιά του , αυτό δεν είναι ένα αβαντάζ υπέρ του Ρούσσου;
Και κάποια στιγμή πρέπει να μιλήσει και στον Άρη ότι είναι ο βιολογικός του πατέρας. Δεν γίνεται να το κρύβει. Βλέπετε στη ζωή τίποτα δεν μένει κρυφό .Κυρίως όμως και ο ίδιος έχει περάσει από τη φάση της αποκάλυψης ότι ο πατέρας που τον μεγάλωσε δεν ήταν ο βιολογικός του. Οφείλει λοιπόν να του πει όλη την αλήθεια. Είμαι σίγουρη ότι θα το πει. Δεν αποκλείεται στο τέλος να μας δείξουν ότι ακολούθησε τα χνάρια του ως δικηγόρο και να δουλέψουν πλάι πλάι.Ένα όνειρο που έκανε και ο Ρούσσος με το γιο του αλλά δεν πραγματοποιήθηκε.Ίσως γιατί ο ανάδειξη του Ρούσσου δεν ήταν και με τον πιο τίμιο τρόπο, άσχετα από το γεγονός ότι είναι άριστος στη δουλειά του.Πόσοι άξιοι δεν υπάρχουν που μένουν στην αφάνεια;
Ο Λουκάς θα ανέβει με την αξία του , με τιμιότητα . Και κάτω από αυτό το πρίσμα θα δουλέψει κοντά και ο γιος του. Το όνειρο λοιπόν της συνέχειας.
Καλά μπορεί ο Άρης να έχει πάρει και από τον παππού. Να βγουν και καλλιτεχνικά γονίδιά ,έτσι και αλλιώς και ο θετός του πατέρας έχει το καλλιτεχνικό μέσα του.

Η Εύα θα βρει το λιμανάκι της , θα αποκτήσει μια ωραία οικογένεια .Το ίδιο θα ισχύσει και για τη Δάφνη με το Νικόλα.

Θα δούμε..............

fay66
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 23 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από nefelik Κυρ Νοε 20, 2011 4:08 pm

ΣΨ1 έγραψε:Χθες λοιπον διαβασα κι εγω αυτην την περιβοητη συνεντευξη του Κατρανιδη!Τι να πω imarton ,δεν περιμενα κατ αρχην ενας Κατρανιδης να κατσει και να πει τα παντα για τον ρολο του,δηλ πως θα καταληξει.Και ναι ενταξει ο καθενας πρεπει να υποστηριζε ,να βρισκει τα καλα του οποιου ρολου καλειται να παιξει,αλλα εδω με αυτα που ειπε ηταν ενα σκετο σκανδαλο.Εβγαλε ολους τους υπολοιπους σκαρτους εν ολιγοις και μαλιστα το εκανε ,συγκρινοντας τον Ρουσο με αυτους,δηλ ναι ο Ρουσος ειναι αυτο,αλλα και ο ταδε εκανε εκεινο,δεν ειναι αγιος.Εμενα αυτη η συνεντευξη μου θυμισε τον τροπο που καποιοι υποστηριζουν καποιους αλλους,δηλ ακυρωνοντας καποιον ,ανυψωνουμε καποιον αλλο!Ειλικρινα αυτην την αισθηση ειχα οταν την τελειωσα και γι αυτο μ επιασαν τα γελια.
Η συνεντευξη ειχε βεβαια υπογραφη,οποτε δεν μπορει να ειναι μαιμουδενια,αρα εγινε.Οποτε βγαζουμε συμπερασματα.Και τα δικα μου ειναι οτι στο θεμα του Λουκα,πιθανοτατα ο Ρουσος δικαιωνεται.Αυτο ηταν γνωστο και απο τις περιληψεις που ο Λουκας θα παρει το μερος του ,οταν τον πιασουν αδικα για τους πινακες.Βεβαια εδω υπαρχει και δικαιωση του Λουκα επισης και για μενα αυτο ειναι το καλυτερο.Ο Λουκας που ξερουμε δεν ειναι αδικος ,μικροψυχος,κακομοιρης και μιζερος!
Για τον φονο του εκβιαστη πιθανοτατα να βγει λαδι,γιατι σκοτωσε για το παιδι του,εν θερμω εγινε ,αυτο ηθελαν να περασουν στον κοσμο και το περασαν.Δεν παυει βεβαια να ειναι ενας φονος.Σε αντιθεση με την Μελιτα που την παρουσιασαν να σχεδιαζει και να εκτελει ενα εγκλημα εν ψυχρω και αυτο το ειδαμε επισης.Και μαλιστα στο επ της Παρασκευης βαλανε την Εριεττα να λεει οτι δεν το εκανε τελικα απο αγαπη ,αλλα επειδη δεν αντεχει την απορριψη!Απο μισος δηλ στο προσωπο της.Γι αυτο και λεω οτι η Μελιτα ειναι χαμενη υποθεση.Δεν υπαρχει γι αυτην ελαφρυντικο,εκανε ενα εγκλημα υποκινουμενη απο ταπεινα ενστικτα ,το ειδαμε αυτο ,το ειδαμε να εξελισσεται.Γι αυτο και λεω οτι δεν θα εχει καλο τελος ,αφου δεν θα παει στην φυλακη.Φαινονται αλληλενδετα τα δυο αυτα εγκληματα,αλλα δεν ειναι τοσο.Ο Ρουσος εκανε φονο υποκινουμενος απ το πατρικο συναισθημα,θελοντας να σωσει το παιδι του.Δεν λεω οτι αυτο θα εκαναν ολοι οι πατεραδες ,ουτε οτι ηταν το σωστο,αλλα εχει "ελαφρυντικο.
Υπ αυτην την εννοια λοιπον μπορει να "δικαιωθει" ο Ρουσος.Το βαζω σε εισαγωγικα,γιατι στο τελος μπορει να φευγει,αλλα δεν μας λεει τι θα γινει με την οικογενεια του.Και τι ειδους δικαιωση θα ειναι αυτη,οταν η γυναικα του τον ακυρωνει,ο γιος του εφυγε εξαιτιας του και η κορη του καταστραφηκε με αυτο που εγινε και που ο ιδιος ειναι υπευθυνος κατα καποιο τροπο.Νομιζω οτι μεσα στην συνεντευξη λεει "δικαιωνεται με καποιον τροπο",μπορει και να μην θυμαμαι καλα.
Επισης να θυμισω μια σκηνη στο πρωτο τρειλερ,το μεγαλο δηλ,της σειρας,που υπαρχει σκηνη με Μελιτα και Αμαλια στα μαυρα.Ποιος θα πεθανει τελικα;;;Πιστεψα οτι ηταν ο Ρουσος,αλλα τωρα αλλαζει αυτο!Δεν ξερω τι να πω ,απλα θα περιμενω,δεν μπορω να κανω και κατι αλλο!
Διαβάζω τα σχόλιά σας και δεν έχω πολύ χρόνο να σχολιάσω, αλλά σχετικά με αυτό το θέμα ήθελα να γράψω κάτι... Τη συνέντευξη του κ. Κατρανίδη τη διάβασα κι εγώ, και ομολογώ ότι δεν με εξέπληξε καθόλου. Αυτό το τέλος περίμενα για το Ρούσσο εδώ και καιρό. Το ότι θα πραγματοποιήσει το όνειρό του όμως, και όπως πιθανολογούμε θα κάνει ένα μακρινό ταξίδι, και παρεμπιπτόντως εκεί που θα αγναντεύει τη θάλασσα από το κατάστρωμα του καινούριου του σκάφους θα έχει και τύψεις επειδή έφαγε ένα λαμόγιο, αλλά για να σώσει την κορούλα του, οπότε αυτομάτως και αυτό το δικαιολογούμε, δεν το θεωρώ τιμωρία. Άλλωστε ο ίδιος είπε ότι για την κατάσταση της Μελίτας δεν ευθύνεται ο Ρούσσος (λες και δεν έβλεπε ότι δεν ήταν καλά όταν ακύρωσε την κατάθεσή της), οπότε γι’ αυτό σίγουρα τύψεις δεν θα έχει. Μπορεί να τον στενοχωρεί η κατάσταση της κόρης του, αλλά κι αυτή πιστεύω ότι τελικά θα γίνει καλά και φυσικά ότι δεν θα πληρώσει για το έγκλημά της...

Αυτό που με εξέπληξε δυσάρεστα ήταν η προσπάθεια του κ. Κατρανίδη να εξυψώσει το Ρούσσο, μειώνοντας όλους τους υπόλοιπους ήρωες. Ειδικά όταν μιλάει για το Ρούσσο που μπορεί να έχει κάνει κάποια καλά, αλλά έχει κάνει και τα περισσότερα εγκλήματα (με εξαίρεση ίσως την Αντιγόνη και τη Νταίζη), θα έπρεπε να είναι λίγο πιο προσεκτικός. Τη διάθεσή του να τον υποστηρίξει την είχα αντιληφθεί και από προηγούμενες συνεντεύξεις του, αλλά δεν περίμενα ότι θα φτάσει μέχρι αυτό το σημείο. Είναι όμως φανερό ότι ο κ. Κατρανίδης εδώ και καιρό είναι θυμωμένος με πολλά και διάφορα, και ίσως η τροπή που πήρε ο ρόλος του Ρούσσου να είναι το λιγότερο από αυτά. Οπότε δεν μου κάνει καμία εντύπωση που δεν σκέφτηκε ότι αποκαλύπτει το τέλος, ούτε που δεν τον ενδιαφέρει. Έτσι κι αλλιώς τα περισσότερα για το τέλος τα έχουμε μάθει πια...

Επίσης, νομίζω ότι συνεχώς λέγεται, τόσο από τον κ. Κατρανίδη όσο και από την κ. Πεφάνη ότι ο Ρούσσος με την Αμαλία δε γίνεται να χωρίσουν ποτέ. Δεν τον εμποδίζει κανείς να πάει αυτό το μακρινό ταξίδι, ίσως όσο η Μελίτα θα είναι στην κλινική, και κάποια στιγμή να γυρίσει και να είναι ξανά με την Αμαλία. Τραβηγμένο είναι βέβαια να την παρατήσει μόνη της σε μια τόσο δύσκολη στιγμή, αλλά αν διάβασα καλά και στις περιλήψεις νομίζω ότι θα της το ανακοινώσει στα επόμενα επεισόδια.

Τα εγκλήματα του Ρούσσου και της Μελίτας λέμε ότι είναι αλληλένδετα με την έννοια ότι η απόπειρα που έκανε η Μελίτα δεν μπορεί να αποδειχθεί χωρίς να αποδειχθεί πρώτα ποιος και γιατί σκότωσε τον εκβιαστή. Αν ο Ρούσσος δεν τιμωρηθεί για το φόνο, ούτε η απόπειρα που έκανε η Μελίτα θα φτάσει στη δικαιοσύνη. Τώρα το αν η θεία δίκη θα παρέμβει και θα φροντίσει να τιμωρηθεί η Μελίτα με άλλον τρόπο, είναι άλλο θέμα, αλλά δεν έχω και πολλές ελπίδες. Αυτό που ελπίζω να γίνει κάποια στιγμή είναι η Αμαλία να μιλήσει ή να βρεθεί κάποιος άλλος τρόπος για να μάθει η παρέα την αλήθεια, γιατί είναι τουλάχιστον γελοίο να βλέπω το Λουκά έστω και να σκέφτεται την πιθανότητα ότι η αδελφή του είπε ψέματα, και να της λέει ότι βιάστηκε να καταγγείλει τη Μελίτα! Ο Λουκάς, που έλεγε ότι θα σκοτώσει αυτόν που την πυροβόλησε!

Γενικότερα, νομίζω ότι πια μπαίνουμε στην τελική ευθεία και τα περισσότερα από αυτά που θα γίνουν στο τέλος τα ξέρουμε ήδη. Ο Αραβαντινός δεν νομίζω ότι κρύβει κάποιο μεγάλο μυστικό πέρα από αυτά που ήδη ξέρουμε μέσες – άκρες. Επίσης, ξέρουμε τι θα απογίνουν η Αντιγόνη, η Νταίζη, ο Χρήστος, μπορούμε να συμπεράνουμε τι θα κάνει ο Ρούσσος, ξέρουμε περίπου ποιο θα είναι το φινάλε για την παρέα 15 χρόνια μετά, μέχρι και πόσα παιδιά θα έχει ο καθένας, και απομένουν κάποιες λεπτομέρειες. Όπως το αν η Νόρα και ο Λουκάς θα αναλάβουν το γραφείο του Ρούσσου, το οποίο, αν κι εγώ δεν θα το ήθελα, το θεωρώ αρκετά πιθανό, το αν ο Ηλίας θα πάει σε ίδρυμα, αν η Στέλλα θα γυρίσει στη Μονεμβασιά (όχι ότι μας νοιάζει), τι θα κάνει η Μαρίλια (προφανώς θα πάει στην Αμερική να σπουδάσει), τι ακριβώς θα κάνουν ο Στέφανος και η Εριέττα, και τι θα γίνει με τη Μελίτα αφού βγει από το ίδρυμα. Αυτό που βλέπω είναι ότι αρχίζουν σιγά σιγά να κλείνουν τα μέτωπα και δεν περιμένω καμία μεγάλη ανατροπή (αν και ποτέ δεν ξέρεις), πέρα από αυτά που έχουμε μάθει, μέχρι το τέλος. Το μόνο που με προβληματίζει είναι να μην υπάρξει καμία δυσάρεστη ανατροπή, και ειδικά σε ένα συγκεκριμένο θέμα, 15 χρόνια μετά, αλλά δεν πιστεύω ότι θα γίνει κάτι τέτοιο. Νομίζω ότι στο σημείο που έχουμε φτάσει, εκτός από το να κάνουμε υποθέσεις για όσα δεν ξέρουμε, μπορούμε να αρχίσουμε να ακούμε και τους ίδιους τους ήρωες. Δεν πιστεύω δηλαδή ότι ακούμε το Ρούσσο τόσο καιρό να λέει ότι το όνειρό του ήταν να ταξιδέψει και ότι θα τον δούμε να το επαναλαμβάνει και να διαπραγματεύεται την αγορά σκάφους προσεχώς, για να καταλήξει τελικά στη φυλακή. Ούτε πιστεύω ότι βλέπουμε το Στέφανο και την Εριέττα να κάνουν όνειρα για το μέλλον και επαγγελματικά σχέδια, για να τους δούμε τελικά να μαλώνουν για τον Αραβαντινό και την Αντιγόνη και να χωρίζουν... Κάποια πράγματα έχουν μπει σε μια σειρά και δεν νομίζω ότι θα έχουμε θεαματικές αλλαγές από δω και πέρα...

Υ.Γ. ΣΨ, η σκηνή με την Αμαλία και τη Μελίτα στο τρέιλερ μπορεί να σημαίνει κάτι, αλλά μπορεί να μην σημαίνει και τίποτα. Άλλωστε η Μελίτα πενθεί εδώ και καιρό για τη μαύρη της τη μοίρα και συνηθίζει να φοράει μαύρα, και η Αμαλία, όπως και οι υπόλοιποι ήρωες, μάλλον έχει να πάει σε δύο κηδείες προσεχώς, που δεν έχουν καμία σχέση με το Ρούσσο. Νομίζω ότι είχαμε δει και σχετικές φωτογραφίες από τα γυρίσματα...

nefelik
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 23 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από Καρ-Mik Κυρ Νοε 20, 2011 4:15 pm

nefelik έγραψε:

Αυτό που με εξέπληξε δυσάρεστα ήταν η προσπάθεια του κ. Κατρανίδη να εξυψώσει το Ρούσσο, μειώνοντας όλους τους υπόλοιπους ήρωες. Ειδικά όταν μιλάει για το Ρούσσο που μπορεί να έχει κάνει κάποια καλά, αλλά έχει κάνει και τα περισσότερα εγκλήματα (με εξαίρεση ίσως την Αντιγόνη και τη Νταίζη), θα έπρεπε να είναι λίγο πιο προσεκτικός. Τη διάθεσή του να τον υποστηρίξει την είχα αντιληφθεί και από προηγούμενες συνεντεύξεις του, αλλά δεν περίμενα ότι θα φτάσει μέχρι αυτό το σημείο.
Hταν η μόνη συνέντευξη που διάβασα εδώ και καιρό και αυτό σχολίασα αμέσως.
Η προσπάθεια του αυτή, ήταν αποκρουστική.

Καρ-Mik
Καρ-Mik
Αθώα Μπατσίνα
Αθώα Μπατσίνα


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 23 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από JESSIE Κυρ Νοε 20, 2011 5:02 pm

Filizza, η δική μου άποψη για τη Νταίζη είναι οτι δεν θέλουν να την συγχωρήσουμε ΕΜΕΙΣ, γιατί αν το ήθελαν θα ήταν πολύ εύκολο, θα την έβαζαν να μετανοεί, να ζητά συγγνώμη κι όλα καλά.... Τη δείχνουν να πηγαίνει κόντρα στο νόμο, γιατί έτσι την έκανε η δική της εφιαλτική παιδική ηλικία, και το αίμα που κληρονόμησε από πατέρα και μητέρα. Εφτασε να πιστεύει οτι αυτή είναι η πιό έξυπνη, η πιο καπάτσα, ανώτερη όλων και δεν δέχεται αντίρρηση από κανένα. Και αυτόν τον ένα που αγάπησε, τον θέλει υποταγμένο, χωρις δική του θέληση, να την ακολουθεί πιστά σε όλα.... Λέει η ρήση: "Η υπερηφάνεια έρχεται ένα βήμα πριν την πτώση!" και αυτή την πτώση βλέπουμε, η Νταίζη κάνει το ένα λάθος μετά το άλλο, όταν το μακρύ χέρι του νόμου φτάνει --επιτέλους-- να την αγγίξει, αυτήν ή τον άνθρωπο που έχει υπό την προστασία της, και για να το αποφύγει, προτιμά να σκοτωθούν και οι δύο.... Η ανθρώπινη τιμωρία θα ήταν μικρή --μερικά χρόνια φυλακής και μετά ξανά μαζί -- αλλά εδώ έχουμε την θεία τιμωρία - κι αυτή είναι πραγματικά καταπέλτης και μη αναστρέψιμη! Κι έτσι οι άνθρωποι που η ίδια έβλαψε, μπορούν να τη συγχωρήσουν άνετα, ελαφρώνοντας την ψυχή τους μ'αυτόν τον τρόπο, ενώ η ίδια έφυγε με την ψυχή της βαρειά και αμετανόητη.....

Κατα τον ίδιο τρόπο, ενώ εγώ περιμένω πώς και πώς την τιμωρία της Μελίτας, δεν χαλάστηκα απ'τα λόγια της Εριέττας, γιατί δεν περίμενα ποτέ απο κείνη κάτι αλλο. Ξέρει να υπερασπιστεί τον εαυτό της όπως πρέπει απέναντι σε μιά ισότιμη αντίπαλο, αλλά μαλακώνει και προσπαθεί να είναι επιεικής μπροστά σε μιά περίπτωση ψυχικής διαταραχής , όπως φαίνεται να είναι η Μελίτα στα μάτια της, στή φάση αυτή..... Οσο για το Στέφανο, επίσης στη φάση αυτής της σκηνής, δεν θέλει να μιλήσει για τη Μελίτα, κάτι που του χαλάει τη διάθεση, προτιμάει ν'ασχοληθεί με την γυναίκα που αγαπάει και να κάνει σχέδια για το μέλλον μαζί της.... Αυτό δεν σημαινει οτι τη συγχώρεσε τη Μελίτα όμως.....

Σοφία, κι εγώ αυτό ακριβώς σκέφτηκα για τον Κατρανίδη, ότι μιλάει σαν κάποιους φανατικούς που "ρίχνουν" τους υπόλοιπους, για να εξυψώσουν αυτόν που υποστηρίζουν.... Και πραγματικά δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτε άλλο απ'το να περιμένουμε, σχετικά με το Ρούσσο αλλά και με τη Μελίτα.
Και για όλα τα υπόλοιπα , το Θάνο κλπ. και πάλι συμφωνώ.....

Fay, μιά μικρή ένσταση σχετικά με το Ρούσσο. Ναί, δεν έχει διαπράξει το έγκλημα για το οποίο τον κατηγορούν. (που δεν είδαμε ακόμη βέβαια....). Αλλά θυμάμαι οτι αυτός κι ο Μάνος με τον ίδιο ακριβώς τρόπο είχαν καταφέρει να βάλουν την Αντιγόνη στη φυλακή την πρώτη φορά, και γι'αυτό εκείνη είχε κάνει όλη αυτή την θεατρική παράσταση στο γιό της, ώστε να πετύχει την τιμωρία τους .... Την πρώτη φορά τη σκαπούλαραν, και βγήκαν απ'τη φυλακή, αφού ο Χατζηβασιλείου έκανε την κομπίνα με το Μάνο για να κλέψουν μαζί τους αληθινούς πίνακες απ'το Στέφανο... Τώρα ο Αραβαντινός τους ετοίμασε το ίδιο σκηνικό και ο Λουκάς θα τον υπερασπιστεί το Ρούσσο, γιατί αυτός είναι ο Λουκάς που ξέρουμε κι αγαπάμε.... Ομως ο Ρούσσος επ'ουδενί είναι αθώος στο μυαλό μου. Τιμωρείται για όσα έκανε στο παρελθόν και παρέμεναν ατιμώρητα....
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 23 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από roria Κυρ Νοε 20, 2011 5:41 pm

filizza και nefelik με έχετε καλύψει.
Για τη συνέντευξη Κατρανίδη τα έγραψα και στο οικείο τόπικ. Θα πω μόνο ότι εμένα με εξέπληξε, και πολύ δυσάρεστα μάλιστα, και ως προς το περιεχόμενο και ως προς το ύφος. Δεν το περίμενα καθόλου για να είμαι ειλικρινής.
Στο θέμα των ανατροπών που έχουμε ή δεν έχουμε να περιμένουμε από δω και μπρος, συμφωνώ με τη nefelik. Κρατάω μόνο τη δήλωση Σταύρου ότι στο τέλος ο χαρακτήρας του Στέφανου δικαιώνεται μέσα από μια γερή ανατροπή, που δεν μπορώ να φανταστώ τι σημαίνει και αν θα πρέπει να χαρώ ή να ...ανησυχήσω! Κρατάω επίσης το ότι δεν ξέρουμε τίποτα για το πώς θα καταλήξει η Μελίτα και το γεγονός ότι τώρα ξέρουμε πώς θα καταλήξει ο Ρούσσος δεν είναι ιδιαιτέρως ενθαρρυντικό επί του θέματος.
Και επ' αυτού συντάσσομαι πλήρως με τη filizza, όπως και με την kapetanissa και την Ioanna T. που έκαναν ανάλογες παρατηρήσεις στο σχολιασμό. Στην ομολογουμένως υπέροχη σκηνή του Στέφανου με την Εριέττα στο επεισόδιο της Παρασκευής αυτή η αναφορά και από τους δύο ήταν εκτός τόπου, χρόνου και τέταρτης διάστασης. Ούτε σε παράλληλο σύμπαν δεν θα μπορούσε να σταθεί. Ειδικά από το Στέφανο.
Και συγγνώμη δηλαδή, αλλά το γεγονός ότι η Μελίτα πήγε εν ψυχρώ να φυτέψει την Εριέττα δεν είναι δυνατόν να αντιμετωπίζεται από την ίδια την παθούσα, από το σύντροφό της και από τον αδερφό της σαν να της τσαλάκωσε τον προφυλακτήρα. Εάν υπογείως δεν συμβαίνουν πράγματα που δεν τα ξέρουμε ακόμα, όλο αυτό στερείται λογικής. Και της στοιχειώδους ακόμα. Όπως στερείται λογικής και το ότι δεν παίρνουν κανένα μέτρο προφύλαξης ώστε να αποτρέψουν ενδεχόμενη νέα επίσκεψη της δολοφόνου.
roria
roria
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 23 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από nefelik Κυρ Νοε 20, 2011 6:14 pm

roria έγραψε:Στο θέμα των ανατροπών που έχουμε ή δεν έχουμε να περιμένουμε από δω και μπρος, συμφωνώ με τη nefelik. Κρατάω μόνο τη δήλωση Σταύρου ότι στο τέλος ο χαρακτήρας του Στέφανου δικαιώνεται μέσα από μια γερή ανατροπή, που δεν μπορώ να φανταστώ τι σημαίνει και αν θα πρέπει να χαρώ ή να ...ανησυχήσω! Κρατάω επίσης το ότι δεν ξέρουμε τίποτα για το πώς θα καταλήξει η Μελίτα και το γεγονός ότι τώρα ξέρουμε πώς θα καταλήξει ο Ρούσσος δεν είναι ιδιαιτέρως ενθαρρυντικό επί του θέματος.
Και επ' αυτού συντάσσομαι πλήρως με τη filizza, όπως και με την kapetanissa και την Ioanna T. που έκαναν ανάλογες παρατηρήσεις στο σχολιασμό. Στην ομολογουμένως υπέροχη σκηνή του Στέφανου με την Εριέττα στο επεισόδιο της Παρασκευής αυτή η αναφορά και από τους δύο ήταν εκτός τόπου, χρόνου και τέταρτης διάστασης. Ούτε σε παράλληλο σύμπαν δεν θα μπορούσε να σταθεί. Ειδικά από το Στέφανο.
Και συγγνώμη δηλαδή, αλλά το γεγονός ότι η Μελίτα πήγε εν ψυχρώ να φυτέψει την Εριέττα δεν είναι δυνατόν να αντιμετωπίζεται από την ίδια την παθούσα, από το σύντροφό της και από τον αδερφό της σαν να της τσαλάκωσε τον προφυλακτήρα. Εάν υπογείως δεν συμβαίνουν πράγματα που δεν τα ξέρουμε ακόμα, όλο αυτό στερείται λογικής. Και της στοιχειώδους ακόμα. Όπως στερείται λογικής και το ότι δεν παίρνουν κανένα μέτρο προφύλαξης ώστε να αποτρέψουν ενδεχόμενη νέα επίσκεψη της δολοφόνου.
Αυτό που είπε ο κ. Σταύρου για την ανατροπή με προβληματίζει και μένα, αλλά εξακολουθώ να πιστεύω ότι δεν έχει σχέση με το γνωστό θέμα... Αν όντως υπάρχει ανατροπή και δεν το είπε για να μην προδώσει το τέλος, και αν αυτή την ανατροπή δεν την ξέρουμε ήδη, γιατί παίζει ρόλο και πότε ακριβώς δόθηκε η συνέντευξη... Και στη συγκεκριμένη συνέντευξη ειπώθηκαν και κάποια πράγματα (από το δημοσιογράφο) που με βάση τα όσα ξέρουμε μέχρι 4 επεισόδια πριν το τέλος, δεν στέκουν...

Τι θα μπορούσε να συμβαίνει υπογείως που δεν το ξέρουμε ακόμα; Το τι έχει λογική και τι όχι σε αυτή τη σειρά, ας το αφήσουμε καλύτερα... Εγώ πάντως δεν νομίζω ότι συμβαίνει τίποτα πέρα από το γεγονός ότι οι σεναριογράφοι έχουν αποφασίσει ότι η Μελίτα δεν θα πληρώσει για όσα έκανε, αλλά θα πάει απλά σε ένα ίδρυμα για ένα διάστημα και μετά θα εμφανιστεί δήθεν καλά και μετανιωμένη, και θα εξιλεωθεί. Αν δεν κάνω λάθος, και ο κ. Κατρανίδης αναφέρει στην περιβόητη συνέντευξη ότι αυτό που αισθάνεται η Μελίτα δεν είναι έρωτας, αλλά εμμονή. Δεν ξέρω αν οι ηθοποιοί γνωρίζουν και το τέλος των άλλων ρόλων, εκτός από τον δικό τους, αλλά θέλω να πιστεύω ότι αυτό σημαίνει κάτι...

Η αναφορά στη σκηνή Στέφανου – Εριέττας πάντως μπορεί να ήταν ενοχλητική, αλλά δεν νομίζω ότι ήταν τόσο εκτός τόπου και χρόνου. Την αναφορά την έκανε η Εριέττα, η οποία μόλις βγήκε από το νοσοκομείο και πολύ πρόσφατα πέρασε ένα πολύ μεγάλο σοκ. Δεν είναι δυνατόν να το ξέχασε τόσο γρήγορα και άλλωστε αυτό είπε και η ίδια, ότι θέλει να τα ξεχάσει όλα. Το ότι είπε ότι λυπάται τη Μελίτα κι εμένα με εκνεύρισε, γιατί δεν αντέχω να ακούω ότι όλοι τη λυπούνται, αλλά από την Εριέττα δεν περίμενα και τίποτα διαφορετικό. Και φυσικά αφού τη λυπάται μέχρι και η Εριέττα, δεν θα ήταν δυνατόν να μας δείξουν ότι δεν την λυπάται ο Στέφανος, ο οποίος όμως απλά δεν ήθελε να μιλήσει για αυτό το θέμα.
Σπόιλερ:
Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος από όλη τη σκηνή να κρατήσουμε το μοναδικό σημείο που μας ενόχλησε και όχι όλα τα υπόλοιπα...

nefelik
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 23 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από dm10811 Κυρ Νοε 20, 2011 11:28 pm

fay66 θα συμφωνησω με τον σχολιασμο σου και περισσοτερο με αυτο το σημειο...

Έπαθε εμμονή με την Εριέττα, γιατί το πρόβλημα της είναι κατά εμέ κυρίως αυτή και δευτερεύοντα ο Στέφανος.

dm10811
dm10811
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθηνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 23 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από aglaitsa Δευ Νοε 21, 2011 12:17 pm

με κινδυνο να δυσαρεστησω καποιους θα μπω και εγω στη συζητηση περι τιμωριας των ενοχων...
η τιμωρια που δεχεται η αντιγονη με βρισκει απολυτως συμφωνη ,καθως ερχεται ,στο δικο μου φτωχο μυαλο, σαν "θεια δικη" ,καθως αυτο που χρησιμοποιησε η ιδια σαν προσχημα για να κανει ανενοχλητη τις βρωμοδουλειες της , γινεται πλεον η πραγματικοτητα της ....
ο Ρουσσος ,αν και εγω δεν διαβασα τη συνεντευξη του, με βαση τα οσα ξερουμε δεχεται ισως μια απο τις σκληροτερες τιμωριες....να δει το παιδι του να φτανει σε ακατανομαστες πραξεις και να αναγκαζεται να σκοτωσει ανθρωπο για να το βοηθησει....αδικο να μεινει εκτος φυλακης ,αν και πιστευω πως ο συγκεκριμενος ηρωας θα ειχε το ελαφρυντικο του "εν βρασμω"... "χανει" την γυναικα του αφου αποφασιζει να φυγει, εχει "χασει" εδω και χρονια τον γιο του , "εχασε" την λατρεμενη του κορουλα,αλλα και τον Λουκα τον οποιο εγω πιστευω πως αγαπουσε πραγματικα....στην ουσια αυτοτιμωρειται με το να μεινει μονος του.....εχω ομως στην ακρη του μυαλου μου πως ισως δεν ηθελε να μπλεξει με ολα αυτα και πως πριν φυγει θα συνδεσουν την κουβεντα που ειχε πει πριν καποια επεισοδια στην Αμαλια για τον πατερα της με την αρχη του πρωτου κυκλου που τον εδειχνε σαν ενα μικρο παιδι που ειχε υποσχεθει πως θα υπερασπιζεται αθωους...(τι θυμηθηκα τωρα.....)
παντως ισως υπαρχουν και αλλα που δεν τα ξερουμε ακομα...
η τιμωρια της Μελιτας τωρα ...εχω ξαναγραψει πως εχει χασει για μενα το ελαφρυντικο της παραφροσυνης και εχει μπει για τα καλα στο χωρο της προμελετης....το να παθει παροδικη αμνησια δεν μου λεει τιποτα ...ουτε το να μπει στο τρελοκομειο....το μονο που θα μπορουσα να δεχτω ειναι να βρει τη μνημη της, να παραδωθει στην αστυνομια και να στειλουν το παιδι στο Μανο(δεν το βλεπουμε που δεν το βλεπουμε τουλαχιστον ας ειναι σε αλλη ηπειρο)
αυτο που με εχει εξοργισει ομως ειναι η Νταιζη.....εχω απεχθεια απο την αρχη με τον συγκεκριμενο ρολο(σε βαθμο επαθειας θα ελεγα ...)και η μονη τιμωρια που θα μπορουσα να δεχτω θα ηταν να ειχε οντως καψει τον Χρηστο και να τιναζε τα μυαλα της στον αερα....ετσι ουτε λυτρωση θα υπηρχε, ουτε θα την αγιοποιουσαν .... και αν ανακαλυπταμε και στο τελος οτι ο Αρης δεν ειναι γιος του Λουκα θα ημουν τρισευτυχισμενη.....ομως αντι για αυτο θα δουμε ενα παραδοσιακο γαμο με τον αγαπημενο της και ολους οσους εχει κατα καιρους βλαψει διοργανωτες του μυστηριου και ενα τελος τυπου Ιουλιετας....
και τι θα πρεπει να πει οΛουκας στον Αρη? οτι η μητερα του δεν θεεωρουσε το παιδι της αρκετα δυνατο κινητρο για να ζησει αλλα το εχει εξασφαλισει ικονομικα?....μην τρελαθουμε τελειως.....
Αρκετα ομως σας κουρασα....
Καθημερινη σειρα βλεπουμε και οι καταστασεις ειναι τραβηγμενες για να γεμισουν 3 1/2 χρονια .....ολοι ικανοποιημενοι δεν προκειται να μεινουμε αλλα τουλαχιστον εχουμε κατι για να ξεφευγουμε απο την σκληρη πραγματικοτητα μας.....
aglaitsa
aglaitsa
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : σπιτι μου
Ασχολίες : μυστικα-μυστικα-και...μυστικα.......

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 23 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από JESSIE Δευ Νοε 21, 2011 1:32 pm


aglaitsa, η συνέντευξη του Κατρανίδη βρίσκεται στις "συνεντεύξεις" εδώ στο φόρουμ. Διάβασέ την, λέει σ'αυτήν οτι ο Ρούσσος είναι αθώος, και όλοι οι υπόλοιποι ένοχοι! Εγώ δεν του δίνω κανένα ελαφρυντικό, γιατί και την κόρη του χρησιμοποίησε, όταν η ψευδομαρτυρία της βόλευε τον δικό του πόλεμο κατά της Εριέττας και του Λουκά, χωρις να σκεφτεί τι αποκάλυπτε αυτή η στάση της κόρης του για την ψυχική της υγεία, και το γιό του τον άφησε να φύγει χωρις να μαλακώσει στο ελάχιστο, στην Αμαλία φερόταν πάντα σαν να είχε να κάνει με μιά τρελλή, που την υπομένει γιατί είναι ανώτερος άνθρωπος, και δεν είδα να νιάστηκε και πολύ όταν του ζήτησε διαζύγιο, ακόμη και το Λουκά, που λές οτι αγαπούσε, τον αντιμετώπιζε σαν έναν άσσο στο μανίκι του, που τον έπαιζε κατα πώς τον συνέφερε, χωρις να ενδιαφέρεται για τις προτεραιότητες ή τις αγωνίες του ίδιου του Λουκά....
Αρα με ποιό τρόπο αυτοτιμωρείται μένοντας μόνος του? Πέρα δε απ'τον "εν βρασμώ" φόνο του εκβιαστή, δεν ξεχνάω και τους θανάτους των παιδιών απ'το εργοστάσιο , που οχι μόνο δεν ήταν εν βρασμώ, αλλά ανήκουν στην κατηγορία του serial killing.... Και φυσικά αν είναι να σκοτώνουμε εν βρασμώ και να τη σκαπουλάρουμε, τότε γιατί τόση κουβέντα γίνεται που ο Χρήστος κι η Νταίζη έρριξαν στη θάλασσα το πτώμα της Αννας, κι αυτοί εν βρασμώ δεν ήταν τότε? Και η Αννα είχε όντως πάει να σκοτώσει την Αντιγόνη και ο Χρήστος πήγε να τη σώσει. Γιατί ο Ρούσσος δικαιούται ελαφρυντικό λοιπόν? Καθαρό φόνο έκανε, και για να καλύψει άλλη καθαρή απόπειρα φόνου μάλιστα.... Και αν τον αφήσουν ατιμώρητο, για μένα θα είναι καθαρή κοροϊδία!

JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 23 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από aglaitsa Δευ Νοε 21, 2011 1:50 pm

jessie ισως απλα να θελω να βρω ενα ελαφρυντικο στον Ρουσσο γιατι θυμαμαι τις καλες στιγμες απο τον πρωτο κυκλο που παντα ηταν σαν πατερας και συμβουλος για την παρεα...
εχεις δικιο γιατι εμεινα στα τελευταια γεγονοτα και μονο....
τον Λουκα τον χρησιμοποιησε μεν αλλα του σταθηκε κιολας παρα πολλες φορες...μην ξεχναμε πως αν δεν ειχε βαλει τις καμερες χωρις να το ξερει κανεις δεν θα ειχαμε την αθωωση του Λουκα για τον φονο του Στελιου τοσο ευκολα....
οσο για την Αμαλια ...την αγαπουσε με τον τροπο του...τον βολευε να την αντιμετωπιζει σαν τρελλη γιατι ηταν πολες φορες η φωνη της συνειδηδης του και δεν το αντεχε....και το διαζυγιο δεν το αρνηθηκε γιατι ηξερε παντα πως η Αμαλια δεν θα το προχωραγε ....
Δεν ξερω απλα προσπαθω οπως σου ειπα να τον δικαιολογησω χαρη στον πρωτο κυκλο.....μηπως ομως υπαρχει δικαιολογια για τις πραξεις του?...
και γιατι μετα απο τοσο κακο που εκανε αφηνει το δικηγορικο γραφειο στα"παιδια" του με το ελευθερο να κανουν οποιες αλλαγες θελουν?
Οτι και να λεμε παντως δεν εμεινε και πολυς καιρος ακομα....
aglaitsa
aglaitsa
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : σπιτι μου
Ασχολίες : μυστικα-μυστικα-και...μυστικα.......

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 23 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από Καρ-Mik Δευ Νοε 21, 2011 3:37 pm

aglaitsa έγραψε:jessie ισως απλα να θελω να βρω ενα ελαφρυντικο στον Ρουσσο γιατι θυμαμαι τις καλες στιγμες απο τον πρωτο κυκλο που παντα ηταν σαν πατερας και συμβουλος για την παρεα...
εχεις δικιο γιατι εμεινα στα τελευταια γεγονοτα και μονο....
τον Λουκα τον χρησιμοποιησε μεν αλλα του σταθηκε κιολας παρα πολλες φορες...μην ξεχναμε πως αν δεν ειχε βαλει τις καμερες χωρις να το ξερει κανεις δεν θα ειχαμε την αθωωση του Λουκα για τον φονο του Στελιου τοσο ευκολα....
οσο για την Αμαλια ...την αγαπουσε με τον τροπο του...τον βολευε να την αντιμετωπιζει σαν τρελλη γιατι ηταν πολες φορες η φωνη της συνειδηδης του και δεν το αντεχε....και το διαζυγιο δεν το αρνηθηκε γιατι ηξερε παντα πως η Αμαλια δεν θα το προχωραγε ....
Δεν ξερω απλα προσπαθω οπως σου ειπα να τον δικαιολογησω χαρη στον πρωτο κυκλο.....μηπως ομως υπαρχει δικαιολογια για τις πραξεις του?...
και γιατι μετα απο τοσο κακο που εκανε αφηνει το δικηγορικο γραφειο στα"παιδια" του με το ελευθερο να κανουν οποιες αλλαγες θελουν?
Οτι και να λεμε παντως δεν εμεινε και πολυς καιρος ακομα....

Oι καλές στιγμές του στον πρώτο κύκλο συμπεριλάμβαναν και την ανάμοιξη του στα εργοστάσια, την πρωτοβουλία του να κρύψουν τον θάνατο του Φώτη, και την πρόθεση του να σκοτώσουν την Ευα για να μην αποκαλύψει μυστικα?
Καρ-Mik
Καρ-Mik
Αθώα Μπατσίνα
Αθώα Μπατσίνα


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 23 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από Clarabelle Τρι Νοε 22, 2011 1:16 pm




Καθώς πλησιάζουμε στο τέλος έχω συνεχώς την αίσθηση οτι παρακολούθησα θεματικές ομάδες απο διαφορετικές οπτικές γωνίες τουλάχιστον απ το σημείο της αποχώρησης του Μάνου και μετά που μπαχαλιάστηκε η κεντρική ιστορία της σειράς.

Παρακολουθήσαμε τη Νταίζη να κατηγορεί την Αντιγόνη επειδή την έδωσε για υιοθεσία. Μπορεί η Νταίζη να καταλογίζει στην Αντιγόνη τους βιασμούς αλλά στην πράξη εκείνο που μπορεί να της χρεώσει κανείς είναι οτι έδωσε το παιδί της - στο κάτω κάτω δεν έψαξε να βρει ένα βιαστή να του παραδώσει το βρέφος. Κι όμως η Νταίζη έκανε ακριβώς το ίδιο με τον Άρη και μάλιστα μας έλεγε στις αρχές του β κύκλου οτι ο Οδυσσέας ήταν βίαιος οπότε του άφησε το παιδί εν γνώσει της. (Μυθεύματα της Νταίζης η βιαιότητα του Οδυσσέα κατά τη γνώμη μου αλλά ας αποφασίσουν πρέπει να πιστεύουμε όσα λέει ή να τα πετάμε στη θάλασσα; Και τα δύο δεν γίνεται)

Αυτές οι δύο έχουν κι άλλα κοινά στοιχεία. Πιστεύω οτι αν ο Λαζαρίδης δεν μάθαινε τίποτα για την εξωσυζυγική σχέση της Αντιγόνης η Νταίζη θα μεγάλωνε σαν κόρη του και η Αντιγόνη θα του είχε φορτώσει το παιδί όπως ακριβώς η Νταίζη το φόρτωσε στον Οδυσσέα. Και οι δύο μαζί επιχείρησαν να σκοτώσουν ένα έμβρυο που είχε μάλιστα το αίμα τους για να καρπωθούν την περιουσία του. Η Αντιγόνη ευθύνεται για το θάνατο της Βέρας και η Νταίζη για το θάνατο του ταλαίπωρου στο μπαρ. Καμία απ τις δύο δεν μετάνοιωσε για τις πράξεις της αλλά και οι δύο προσπαθούν να ρίξουν το φταίξιμο πάνω σε εκείνους που τις αδίκησαν. Ούνα φάτσα ούνα ράτσα οι δυό τους.

Κι όμως αυτές οι δύο γυναίκες θα έχουν εντελώς διαφορετική κατάληξη. Η Αντιγόνη θα τιμωρηθεί παθαίνοντας αυτό με το οποίο εκβίαζε συναισθηματικά. Θα κλειστεί στη σιωπή. Ζωντανή νεκρή και δεν νομίζω υπάρχει μεγαλύτερη τιμωρία απ αυτή. Αντίθετα η Νταίζη θα αφεθεί να ζήσει το παραμυθάκι που έχει φιάξει στο κεφάλι της γιατί περι αυτού πρόκειται και όχι περι μεγάλου έρωτα και θα φύγει απ τη ζωή με τον τρόπο που εκείνη θα επιλέξει σαν ηρωίδα που θυσιάστηκε για να μην αποχωριστεί το μεγάλο της έρωτα.

Στον αντίποδα η Εύα
Που την εκμεταλεύτηκε ο Μάνος όπως ακριβώς ο Λύτρας την Αντιγόνη
Που αδιαφόρησε γι αυτήν η Αγγέλα όπως ακριβώς η Αντιγόνη για τη Νταίζη
Που επίσης παραμέλησε ή εγκατέλειψε αν θέλετε (αν και δεν έγινε απο δική της επιλογή οπότε δεν βρίσκω την έκφραση σωστή) το παιδί της
Που αδίκησε ανθρώπους στην προσπάθεια να ζητήσει όσα πίστευε οτι της ανήκαν επειδή της τα έταξαν.

Δεν σκότωσε δεν εκβίασε δεν κυνήγησε το χρήμα δεν κατηγόρησε ποτέ κανέναν. Συναισθάνθηκε τις ευθύνες της και αναλαμβάνει το βάρος τους για να μη πω οτι επιλέγει να φορτωθεί και τις ευθύνες των άλλων. Κι όμως γι αυτήν ετοίμασαν συμβιβασμό και αυτό νομίζω θα δούμε. Μπορεί να κάνω λάθος αλλά στέρησαν απ την ηρωίδα που κυνήγησε το όνειρο με πείσμα επιμονή και θυσίες κάθε παραμύθι. Της δίνουν μια ζωή με τον τελευταίο τροχό της αμάξης (δική τους η έκφραση) Της ανταπέδωσαν κάθε άσχημη πράξη της αλλά δεν έδωσαν το παραμικρό αντίτιμο για όσα πρόσφερε Ή για να είμαι περισσότερο ακριβής της δίνουν έναν άντρα που τη βάζει σε πρώτη προτεραιότητα όπως ακριβώς ζητούσε αφού όμως πρώτα φρόντισαν να έχει ακρωτηριαστεί και να μην μπορεί να ανταποδώσει. Υπάρχει πάντα περίπτωση να με αιφνιδιάσουν και να δω κάτι άλλο αλλά αφού δεν το είδα στον ξυλαδαρμό του Λευτέρη δεν το πιστεύω πια.

Διαφορετική περίπτωση η Εριέττα. Ταλαιπωρήθηκε απ τον πρώην σύζυγο έχει μια πλευρά σκιώδη διότι δεν την είδα να το ζορίζει να μάθει τι έκανε ο παππούς στον τέως ούτε να τον κατηγορεί γι αυτό βολεύεται μια χαρά με το βρώμικο χρήμα αλλά δεν το κατηγορεί όπως η Μελίτα και στέκεται με αξιοπρέπεια προσπαθώντας μετά την ανατροπή στη ζωή της να πάει παρακάτω Δεν ξέρω αν θα πάρει τελικά κάτι απ αυτή τη ζωή. Εξακολουθώ να πιστεύω οτι δεν της αξίζει ο Στέφανος που έχει σταθεί λίγος απέναντι σε όποια γυναίκα ήταν μαζί του αλλά απ τη στιγμή που επιλέγουν να έχει η Νταίζη το Χρήστο μαζί της έστω και στο θάνατο δεν βλέπω γιατί θα πρέπει να στερήσουν το Στέφανο απ την Εριέττα αφού αυτός είναι το αντικείμενο του δικού της πόθου κι απομένει να δω πως θα το χειριστούν μιας κι είναι κάτι που δεν το ξέρω.

Θα τολμήσω να κάνω μια αναφορά σε Ρούσσο και Ηλία. Ο Ηλίας πάνω στο θυμό του σκότωσε τη γυναίκα του. Φόνος; Μάλλον ατύχημα θα το έλεγα. Δεν ξέρω αν θα είχε τιμωρηθεί περισσότερο αν τον είχαν συλλάβει γιατί παρακολούθησα την αυτοτιμωρία και τις τύψεις του. Ο Ρούσσος σκότωσε εν ψυχρώ και φρόντισε να σιγουρέψει οτι δεν θα συλληφθεί η επίδοξη φόνισσα που έχει κόρη. Κι όμως ο Ηλίας δεν θα χαρεί τα εγγόνια του και την καλή ζωή με τα παιδιά του που τώρα πια έχουν οικονομική ανεξαρτησία και ολισθαίνει στην ανυπαρξία ενώ ο Ρούσσος φεύγει για τόπους μακρινούς. Αν δεν είχα δει το Ρούσσο να ονειρεύεται αυτό το ταξίδι θα μπορούσα ίσως να το εισπράξω ως εξορία τώρα όμως δεν μπορώ παρά να το δω σαν εκπλήρωση του ονείρου του. Τι βλέπουμε λοιπόν; Τον εξ αμελείας φόνο να τιμωρείται και τον εν ψυχρώ να επιβραβεύεται; Δικαιοσύνη μια φορά δεν θα τόλεγα.

Ενα μεγάλο κεφάλαιο είναι οι κατηγορίες που εξαπολύονται

Η παρέα κατηγορεί το Ρούσσο και το Μάνο οτι απέκρυψαν τόσα χρόνια ποιός ήταν υπεύθυνος για το θάνατο του Φώτη με αποτέλεσμα να ζήσουν με τύψεις χρόνια ολόκληρα
Δεν κατηγορεί για το ίδιο θέμα το Στέφανο ο οποίος παρόλο που επίσης γνώριζε οτι δεν έφταιγαν τους τρομοκρατούσε για να επιτύχει να εκδικηθεί τον αντίπαλό του στις κομπίνες
Δεν κατηγορούν αλλά αντιθέτως συμπονούν το Χρήστο ο οποίος επίσης γνώριζε κι όχι μόνο σιωπούσε κι άφηνε το Στέφανο να κάνει παιχνίδια στις πλάτες τους αλλά εκβίαζε επιπλέον το Μάνο.

Ο Λουκάς κατηγορεί το Ρούσσο οτι του έκρυψε πως ειναι υιοθετημένος και έχει αδελφή και κρύβει απ τον Άρη οτι είναι πατέρας του κι απέκτησε μόλις μια αδελφούλα.

Ο Στέφανος κατηγορεί τη Μελίτα που σήκωσε όπλο και πυροβόλησε την Εριέττα αναγνωρίζοντας όμως οτι το έκανε με θολωμένο μυαλό όταν ο ίδιος έχει κάνει ακριβώς το ίδιο και μάλιστα δύο φορές με το Χρήστο και τον απαγωγέα.

Η Μαρίλια κατηγορούσε χρόνια ολόκληρα την Εύα οτι έμενε με έναν παντρεμένο παραβλέποντας οτι απ αυτόν είχε ένα παιδί πριν ακόμη εκείνος την ξεπουλήσει και παντρευτεί και τελικά ζει μια σχέση με έναν παντρεμένο η ίδια μένοντας μάλιστα έγκυος απ αυτόν που ήδη έχει δυο παιδιά.

Τόσα χρόνια ακούμε οτι ο Ρούσσος έχει μέσα στην αστυνομία δικούς του ανθρώπους υψηλά ιστάμενους Κάθε φορά που κάτι συνέβαινε τηλεφωνούσε σ αυτούς και ξελάσπωνε όποιον είχε πρόβλημα. Εσχάτως όταν χρησιμοποίησε τα μέσα του κατά της παρέας τον κατηγόρησαν. Σήμερα βλέπουμε το Λουκά να αποκτάει μια τέτοια επαφή. Μπορεί ο Παναγιώτης να μην είναι στρατηγός αλλά μέχρι να φτάσει κι ο Λουκάς στην ηλικία του Ρούσσου θα έχει γίνει με λίγη τύχη. Δηλαδή ο βασιλιάς πέθανε ζήτω ο βασιλιάς; Αυτό μας λένε; Γι αυτό θα δώσουν στο Λουκά το γραφείο του Ρούσσου; Κάποτε παρακολουθούσα το Ρούσσο με ομολογουμένως ανορθόδοξους τρόπους να βοηθάει αυτούς που εκείνος θεωρούσε δικούς του μήπως όμως και ο Λουκάς το ίδιο δεν έκανε στην περίπτωση της Εύας με το Θάνο; Κι αν αυτό είναι που προσπαθούν να μας πουν είναι δυνατόν; Οι δύο ήρωες δεν έχουν ίδια βιώματα ούτε ίδιο χαρακτήρα ή μήπως έχουν κι αυτό θέλουν να τονίσουν; Και πόσο στρεβλή είναι αυτή η εικόνα με βάση όσα έχουμε δει;

Θα μπορούσα να φέρω κι άλλα παραδείγματα αλλά μου φαίνεται άπλωσα μεγάλο σεντόνι.
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 23 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από roria Τρι Νοε 22, 2011 3:28 pm

Clarabelle, είσαι νομίζω από τους λίγους που διαθέτουν μια τέτοια ικανότητα εποπτείας στο σύνολο της σειράς κι επομένως το σεντόνι σου ήταν εξόχως ενδιαφέρον.
Θεωρώ πολύ σωστό τον παραλληλισμό Νταίζης-Αντιγόνης. Πρόκειται όντως για βίους παράλληλους και από αυτη την άποψη η Αντιγόνη πράγματι αδικείται από το τέλος που της ετοιμάζουν ή, ακριβέστερα, η Νταίζη ευνοείται και στο τέλος ως επιστέγασμα της αγιοποίησής της σε μεγάλο μέρος της σειράς. Θα πρόσθετα μάλιστα ότι η Αντιγόνη έχει και ένα ελαφρυντικό παραπάνω από τη Νταίζη (λέμε τώρα) γιατί ο μεγάλος έρωτας της Νταίζης την κοιτάει στα μάτια, ενώ ο μεγάλος έρωτας της Αντιγόνης την πρόδωσε με τον πλέον ελεεινό τρόπο.
Θεωρω επίσης εξαιρετικά εύστοχο τον κατ΄αντιδιαστολή παραλληλισμό,αν μπορώ να το πω έτσι, του Ρούσσου με τον Ηλία. Δεν έχω τίποτα να προσθέσω επ' αυτού, τα είπες όλα.
Δεν είχα σκεφτεί ποτέ το κοινό στοιχείο ανάμεσα στις υψηλές γνωριμίες του Ρούσσου στο δικαστικό σώμα και στην Αστυνομία και στη σχέση του Λουκά με τον Παναγιώτη. Η αλήθεια είναι ότι μέχρι πρότινος δεν πίστευα ότι η σχέση αυτή έχει υπερβεί τα εσκαμμένα, ύστερα όμως από ό,τι έγινε με το Θάνο, το πιστεύω. Κοντολογίς, νομίζω πως έχεις δίκιο.
Κάποιες επιμέρους ενστάσεις τώρα: η Εύα εκτιμώ ότι φέρει ευθύνη και μάλιστα μεγάλη για την εγκατάλειψη της Μαρίλιας. Δεν μπορεί η επιλόχεια κατάθλιψη να διήρκεσε δεκαεπτά χρόνια. Όταν συνήλθε θα έπρεπε να έχει ασχοληθεί με το παιδί της. Ωστόσο, όσο μεγάλο ατόπημα και αν υπήρξε αυτό, νομίζω πως έχει πια εξιλεωθεί. Έχει αναγνωρισει και αυτό και τα άλλα λάθη της και έχει κάνει ό,τι περνούσε από το χέρι της για να επανορθώσει. Αυτό στα μάτια μου τη δικαιώνει και την καθιστά σαφώς θετική ηρωίδα. Εξάλλου μου έχει συμβεί και στη ζωή να γνωρίσω μια μητέρα που η συμπεριφορά της θύμιζε σε πολλά αυτήν της Εύας, αλλά η ειλικρίνεια με την οποία αναγνώρισε το λάθος της κι η αγάπη που έδειξε αργότερα στο γιο της αποτυπώνονται στην πολύ όμορφη σχέση που έχουν τώρα. Στο θέμα του Λευτέρη δεν νομίζω ότι πρόθεση των σεναριογράφων ήταν να δείξουν ότι τώρα που βρήκε επιτέλους η Εύα ό,τι αναζητούσε είναι συναισθηματικά ακρωτηριασμένη και δεν μπορεί να το χαρεί. Αν και δεν μπορώ να τους διερμηνεύσω, νομίζω ότι μάλλον πρόκειται για άστοχο χειρισμό που δίνει προτεραιότητα σε χίλια άλλα πράγματα παρά στα ζευγάρια, εκτός αν αυτά είναι ανυπερθέτως καρμικά, απόλυτα και κοψοφλεβικά.
Στην Εριέττα δεν μπορώ να χρεώσω το ότι δεν πίεσε τον παππού της να της πει τι είχε κάνει στον πρώην άντρα της, καθώς όπως μας είπε την αποκάλυψη της την έκανε στην επιθανάτια κλίνη του, οπότε ήταν μάλλον δύσκολο να του ασκήσει πιέσεις. Οπωσδήποτε δέχτηκε το βρώμικο χρήμα που κληρονόμησε, αλλά αν πιάσουμε αυτό το θέμα θα αθωώσουμε μόνο τον... Ηλία και το Λευτέρη. Να πω με την ευκαιρία ότι εύχομαι ολόψυχα ο Λουκάς και η Νόρα να ΜΗΝ αναλάβουν το γραφείο του Ρούσσου. Για να επανέλθω στην Εριέττα, μας έχουν πει ότι οι δικές της δουλειές είναι όλες νόμιμες. Νομίζω πως είναι από τους πιο καθαρούς ήρωες της σειράς. Είναι γνωστό πόσο τη θέλω με το Στέφανο, αυτό δεν αλλάζει, αν όμως μέχρι το τέλος, δεν δω το Στέφανο να λαμβάνει έστω μια σοβαρή πρωτοβουλία στο θέμα της Μελίτας, θα εξακολουθήσω να τους θέλω μαζί, θα συμφωνήσω όμως ότι είναι λίγος για εκείνη.
Τέλος η παρέα δικαίως πιστεύω ότι τα έβαλε με το Ρούσσο για το θέμα του Φώτη περισσότερο από ό,τι με το Στέφανο. Ο Στέφανος τους ταλαιπωρησε για λίγο κι όταν πλέον ήταν ενήλικοι άνθρωποι και, το κυριότερο, ήταν ένας ξένος. Ο Ρούσσος δηλητηρίασε με ενοχές τα πιο τρυφερά τους χρόνια, την ίδια ώρα που κυρίως σε ορισμένα μέλη της παρέας εμφανιζόταν ως δεύτερος πατέρας.
Αν εσύ άπλωσες σεντόνι, εγώ άπλωσα κουβέρτα τετράδιπλη... sisi
roria
roria
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 23 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από edem4ever Τρι Νοε 22, 2011 3:32 pm

Μαρία μου, δεν θα μπορούσα να τα πω καλύτερα : respect : Τον τελευταίο καιρο εντοπίζω κι εγω δύο μέτρα και δύο σταθμά στη σειρά κυρίως στον τρόπο με τον οποίο κρύνετε το τι είναι σωστό και τι είναι λάθος, που είναι το δίκαιο και που το άδικο. Να προσθέσω λοιπόν στα παραδείγματά σου την Στέλλα η οποία ορθώς κατά την γνώμη μου κράζει τα παιδιά της που ουσιαστικά παγίδευσαν έναν άνθρωπο και τελικά τον "μάζεψαν" πριν την ώρα του. (Αρνούμε να πιστέψω πως δεν υπήρχε άλλως τρόπος) Παράλληλα εξακολουθεί να υπερασπίζεται με θέρμη το "κοριτσάκι" που έκαψε ζωντανό έναν άνθρωπο -και στέκομαι σε αυτό γιατί αυτό "αποδέχεται" η ψυχολόγα - μόνο και μόνο επειδή αυτός ο άνθρωπος δεν ήταν ο Χρήστος, ή επειδή έκλαψε τον Χρήστο, εκείνος ο άνθρωπος δεν χάθηκε πρόωρα...;

Έριξα μια ματιά στο τρέιλερ και το preview και αναγούλιασα, απαράδεκτη αντιμετώπιση της απόπειρας ανθρωποκτονίας... Η Μελίτα την μία στιγμή κλαίγεται και την άλλη κατηγορεί ευθαρσός την Εριέττα για ψέυτρα. Ξεφεύγοντας λίγο από το αρχικό θέμα, θέλω να τονίσω τον εγκληματικό χειρισμό της κατάστασης της Μελίτας από τους γονείς της. Ο Ρούσσος εκμεταλεύκηκε την εμμονή της Μελίτας για να χτυπήσει εμμέσως τον Αραβαντινό, στην πορεία είδε πως η εμμονή αυτή δεν καταλαγιάζει αντίθετα φουντώνει και πρότεινε ταξιδάκι μαζί με την Αμαλία, η Δάφνη γιατί ζήτησε τον εγκλεισμό του πατέρα της, τον αγαπούσε λιγότερο; Δεν μπορούσαν να ζητήσουν να τη δει κάποιος ειδικός έστω και με το ζόρι; Αυτή η εμμονική γυναίκα μεγαλώνει ένα καταθλιπτικό παιδί, έκριναν οι γονείς της "πριγκίπισσας" πως είναι ικανή να το κάνει; Η πριγκιπέσσα έφτασε στον φόνο (απλά το θύμα επέζησε), επέλεξε λοιπόν πρώτος ο πατέρας και στη συνέχεια η μητέρα να κάνουν ένα φόνο και να τον συγκαταλείψουν, μαζί με αυτόν της κόρης τους, για να γλυτώσει εκείνη τη φυλακή και μετά από όλα αυτά αντί να προβληματιστούν και να ζητήσουν τη βοήθεια ειδικού επιμένουν στο ταξίδι; Πάμε καλά; Θα πάρουν και το Νεφελάκι μαζί; "Κουκλίτσα μου πρέπει να φύγουμε η μαμά προσπάθησε να σκοτώσει άνθρωπο"; Απλά απαράδεκτοι! Η Αμαλία είδε το πρόβλημα της κόρης της, το είδα όταν κατέθεσε εναντίον της, τώρα γιατί κλείνει τα μάτια, δεν είναι απλά εμμονική, είναι και επικίνδυνη... Συγγνώμη, αλλά έπρεπε να τα πω, το να κρύβουμε τη σκόνη κάτω από το χαλί δεν σημαίνει πως το σπίτι είναι καθαρό... Για μένα πιο "δυνατός" είναι ο γονιός που βλέπει το πρόβήμα και αναλαμβάνει να βοηθήσει, πολλές φορές και χωρίς την συγκατάθεσει του παιδιου, ειδικά σε τέτοια θέματα, δεν μιλάω σαν γονιός, δεν ξέρω, μιλάω από την άλλη πλευρά...
edem4ever
edem4ever
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Μετέωρη σε φάση διακτινισμού!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 23 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από JESSIE Τρι Νοε 22, 2011 4:20 pm


Δεν έχω πρόθεση ν'απλώσω σεντόνι, δυό λόγια μόνο, στα όσα έγραψαν η Clarabelle και η roria... Νομίζω οτι στους σεναριογράφους αρέσουν οι παραλληλισμοί, και γι'αυτό υπάρχουν οι συνάφειες μεταξύ κάποιων ηρώων. Ομως δεν γίνεται η κατάληξή τους να είναι όμοια, ή αυτή που εμείς φανταζόμαστε, γιατί όσοι οι άνθρωποι, τόσες και οι επιλογές τους, οπότε διαλέγουν κάποια και αφήνουν τις άλλες, τόσο απλά.
Ο Ηλίας, πχ. δεν σκότωσε, προκάλεσε το θάνατο της αγαπημένης του γυναίκας εντελώς τυχαία, και επειδή δεν πλήρωσε γι'αυτόν, παρ'όλο που το επεδίωξε να τιμωρηθεί, οι τυψεις του δεν θα το άφηναν ποτέ να νοιώσει την πραγματική ευτυχία κοντά στα παιδιά και τα εγγόνια του.... Του έδωσαν λοιπόν μιά διέξοδο, ένα παράλληλο σύμπαν όπου δεν υπάρχουν τύψεις, ούτε ερινύες να σε βασανίζουν, κι ίσως εκεί είναι πιό ευτυχισμένος..... Ο Ρούσσος, απ'την άλλη, σκότωσε επί τούτου, για να καλύψει το έγκλημα της κόρης του, και ενώ οικτίρει τον εαυτό του γι'αυτό, ξέρει οτι αν υπήρχε ξανα τό ίδιο θέμα, θα το ξανάκανε, γιατί σκοπός της ζωής του ήταν πάντα να βγαίνει στην επιφάνεια, να "κουκουλώνει" τα άσχημα, να ταπώνει τα απόβλητα, και να κρατάει αμόλυντο και εύοσμο το οικογενειακό του όνομα, όσες παράπλευρες απώλειες κι αν χρειαστεί να υπάρχουν, προκειμένου να το πετύχει...... Γι'αυτό πιστεύω οτι μας παραπλανούν σχετικά με το τέλος του, που πρέπει να είναι ανάλογο των πράξεών του....
Σαν δικηγόροι τώρα, δεν υπάρχουν κοινά σημεία μεταξύ Λουκά και Ρούσσου. Μπορεί να έκαναν, ο Λουκάς και η Νόρα, κάποιους συμβιβασμούς, όσο δούλευαν γι'αυτόν, και είδαμε οτι χρησιμοποιούσε μαζί τους το καρόττο και το μαστίγιο με την ίδια συχνότητα.... Οταν όμως έφυγαν από κεί, προσπάθησαν και πέτυχαν να παίζουν τίμια το παιχνίδι τους, και απλά έχουν συνείδηση. Ακόμη και τον Παναγιώτη, τον βλέπουν σαν φίλο, όχι σαν γνωριμία προς εκμετάλλευση.... Τους ένωσε η αδικία που και οι δύο υπέστησαν απ'τις μηχανορραφίες του Ρούσσου, και η προτεραιότητά τους να μην καταδικάσουν αθώους, και να προστατεύσουν τους αδύναμους.... Μπορώ να πώ οτι ο Παναγιώτης έγινε καλύτερος αστυνόμος, μέσα απ'τη φιλία του με το Λουκά, γιατί δεν δρά σύμφωνα με το γράμμα του νόμου μόνο, αλλά με περισσότερη ανθρωπιά, βοηθάει όπου μπορεί και όπου ο νόμος αφήνει κενά δικαιοσύνης....
Η Εύα παλι, νομίζω οτι είναι πολύ ερωτευμένη με το Λευτέρη, αλλά μας τη δείχνουν πάντα σαν μιά γυναίκα με ακραίες αντιδράσεις, με διαφορετικό αποδέκτη κάθε φορά. Στη σχέση της με το Μάνο, ο Μάνος ήταν το πάν στη ζωή της. Στη σχέση της με το Στέφανο, η δική της ηρεμία για να γεννήσει το παιδί της, ήταν το μόνο που την απασχολούσε. Στή σχέση της με το Λευτέρη, προσπάθησε να κρατήσει ισορροπίες, για μιά φορά στη ζωή της, αλλά της προέκυψε το θέμα με τη Μαρίλια, κι αντέδρασε πρώτα και κύρια σαν μάνα, με αποτέλεσμα να βάλει το Λευτέρη στο περιθώριο για λίγο. Αυτό έληξε, και τώρα ο δρόμος της ευτυχίας είναι ανοιχτός γι'αυτήν, και για το Λευτέρη, που με την υπομονή που έδειξε, νίκησε όλα τα φαντάσματα του παρελθόντος και έκλεισε τις ανοιχτές πληγές της....
Σχετικά με το Στέφανο και την Εριέττα, η roria είπε τα πάντα, δεν χρειάζεται να πώ κάτι άλλο....
Για την Αντιγόνη και τη Νταίζη, συμφωνώ με τη Clarabelle, αλλά θεωρώ οτι είτε η φυλάκιση, είτε η αυτοκτονια, είναι ικανοποιητικές τιμωρίες και για τις δύο σκληροπυρηνικές κακές της σειράς, οπότε είμαι ικανοποιημένη απ'τη λύση που δίδεται γι'αυτές....
Τελικά, μιά ..... μαξιλαροθήκη άπλωσα μόνο, είμουν εγκρατής!!!
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 23 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από ΣΨ1 Τρι Νοε 22, 2011 5:01 pm

Ειλικρινα clarabelle μου,εχω παθει πλακα με το παραπανω κειμενο σου!Παιζει να μην εχω διαφωνησει αλλη φορα τοσο πολυ μαζι σου!Ειπα να σου κανω παραθεση στο θεμα του Ηλια -Ρουσου,αλλα οσο διαβαζα και εσβηνα,αποφασισα να μην απαντησω μονο σ αυτο.Θα ηταν αδικο για το υπολοιπο κειμενο σου sisi

Η Αντιγονη για μενα ειναι οτι χειροτερο κυκλοφορει στην Εδεμ και το τελος που θα της δωσουν της αξιζει και με το παραπανω.
Η Νταιζη εκανε παρα πολλα,η αληθεια ειναι οτι προσπαθησε ιδιαιτερα να φτασει την Αντιγονη,αλλα δεν τα καταφερε.Στο μυαλο της Νταιζης ηταν παντα ο Αρης .Μπορει να ηταν λαθος ο τροπος της,μπορει να ποδοπατησε αλλους,οπως Λουκας και Οδυσσεας,αλλα το εκανε για το παιδι της.Δηλ με λαθος τροπο το ξαναλεω,για να μην παρεξηγηθω,φροντιζε παντα για τον Αρη.Πως αυτος θα ζησει ανετα και φυσιολογικα,οχι οπως η ιδια.Αυτη ειναι και η βασικη της διαφορα απ την Αντιγονη και αυτο επισης με καποιον τροπο την δικαιολογει.
Μπορει να παντρευετει τον Χρηστο,αλλα δεν θα ζησει μαζι του.Το ονειρο της δεν θα γινει πραγματικοτητα.Εγω αυτο το λεω τιμωρια!
Η Αντιγονη εκανε οτι εκανε και δεν την ειδαμε ποτε να ζητα εστω μια τυπικη συγγνωμη απ την Νταιζη και απ τον Στεφανο.Μια συγγνωμη βρε αδερφε που τους διελυσε την ψυχη τους.Γιατι αυτο εκανε η Αντιγονη και δεν υπαρχει χειροτερο εγκλημα απ αυτο!

Συγκρινεις την Αγγελα με την Αντιγονη!!!Απο που κι ως που!Λες οτι οπως εγκατελειψε η Αντιγονη την Νταιζη,το ιδιο εκανε η Αγγελα με την Ευα imarton Μπορει να μην συμφωνεις με τον τροπο που χειριστηκε την εγκυμοσυνη,εσυ μπορει να εκανες κατι αλλο και πιθανοτατα κι εγω να μην εκανα το ιδιο,αλλα αυτο δεν σημαινει οτι η Αγγελα εγκατελειψε το παιδι της.Αντιθετα αφησε την ζωη της και μεγαλωσε την Μαριλια.Η Ευα αν εξαιρεσουμε τον πρωτο χρονο που ειχε την επιλοχεια καταθλιψη,τα υπολοιπα 15,ζουσε,σπουδαζε,δουλευε στο Παρισι και η Αγγελα πισω μεγαλωνε το παιδι της.Ε αυτο οσο ναναι δεν το λες και εγκαταλειψη.Εγω δηλ δεν το λεω.Μπορει να εκανε λαθη η Αγγελα,αλλα οχι να πουμε οτι εγκατελειψε την Ευα και να παραλληλισουμε αυτην την ιστορια ,με αυτο που εκανε η Αντιγονη!
Επισης πιστευω οτι δινουν ενα καλο τελος στην Ευα!Εχει βρει τον ερωτα σε εναν ανθρωπο που τηνλατρευε και την βαζει πανω απ ολα και κυριως ταχει βρει με τον εαυτο της.Ξερει τι θελει,εχει ωριμασει ,στηριζεται στα ποδια της,στα δικα της ποδια,εχει την δουλεια της,ειναι ενα αυτονομο ατομο πια η Ευα.Δηλ ειναι λιγα αυτα;Μας εδειξαν μια διαδρομη μεσα στον πονο και την δυστυχια και αυτη η κοπελα μπορεσε να ξεφυγει απ ολα αυτα και να ειναι καλα.Εμενα αυτο με ικανοποιει πληρως!

Λες οτι η Εριεττα δεν αξιζει στον Στεφανο.Γιατι;;;;Επειδη ο Στεφανος ειχε δυο προηγουμενες σχεσεις;;Επειδη περσι ελεγε σ αγαπω στην Μελιτα;;Ε αυτο δεν ειναι ντροπη.Σ αγαπω της ελεγε.Προσπαθησε ο ανθρωπος ,εδωσε ευκαιρια στη σχεση του με την Μελιτα,αλλα η αλλη δεν του ειχε εμπιστοσυνη,του χρεωνε τα παντα.Ποσο πια να αντεξει μια σχεση,οσα κιλα ερωτας και να υπαρχει,αν δεν υπαρχει εμπιστοσυνη;;;Και μαλιστα οταν στον αντιποδα εχεις μια γυναικα που σε πιστευει και δεν κανει μιση δευτερη σκεψη.Πιστευω οτι ταιριαζουν αφανταστα και κριμα που δεν εχουμε περισσοτερο χρονο για να το χαρουμε αυτο.Μαζι με τον Λουκα και την Νορα,για μενα ειναι το αμεσως καλυτερο ζευγαρι!

Εφτασα στον Ρουσο και στον Ηλια!Ναι ο Ηλιας σκοτωσε κατα λαθος,ηταν ατυχημα.Το οτι το εκρυψε ,ηταν λαθος και γι αυτο θα "πληρωσει" με τον τροπο πουμας το δινουν.Θα χασει την επαφη του με την πραγματικοτητα!
Ο Ρουσος παλι ,κατα τη γνωμη μου δεν εκανε εγκλημα εν ψυχρω,εν ψυχρω ηταν το εγκλημα της Μελιτας.Του Ρουσου εγινε εν θερμω,αλλα παρ ολα αυτα,σκοτωσε ανθρωπο.Τωρα το τελςο δεν το ξερουμε ακομα.Το να παρει το πλοιο-κοτερο και να φυγει ,θαναι τελειως κουλο.Ισως φυγει αφου πρωτα γινει κατι τραγικο.Πρεπει να περιμενουμε λιγο!
Επισης και ο Στεφανος ηταν εν βρασμω ,οταν πυροβολησε τον Χρηστο.Τι σχεση μπορει να εχει αυτο με την Μελιτα,η οποια σχεδιασε και εκτελεσε ενα παρ ολιγο εγκλημα!Εγω καμμια σχεση δεν βλεπω!
Επισης ο μανος κρυβοντας αυτο με τον Φωτη,επαιζε στην κυριολεξια με την ψυχη των υπολοιπων.Και δεν τον κατηγορω που το εκρυψε οταν ηταν παιδι,αλλα θα μπορουσε καποια στιγμη να τους το πει και να τους απαλλαξει τουλαχιστον απ τις τυψεις,αλλα δεν το εκανε ,γιατι τον βολευε.Τι σχεση παλι εχει αυτο με τον Στεφανο και με την προσπαθεια του να τρομοκρατησει την παρεα.Αυτο ηταν ενα επ που δεν αφορουσε καθολου στην παρεα και παει και τελειωσε!

Επισης συγκρινεις Ρουσο και Λουκα ,λεγοντας μαλιστα ,ο βασιλιας πεθανε,ζητω ο βασιλιας!Εδω δεν θα πω απολυτως τιποτα.Νομιζω δεν χρειαζεται!

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Τόπος : Αθήνα
Ασχολίες : Πολλές

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 23 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από fay Τρι Νοε 22, 2011 5:46 pm

Όσο αφορά τη Νταίζη έχω γράψει τη γνώμη μου λίγες σελίδες πιο πίσω. Συμφωνώ με την Clarabelle ότι το τέλος που της επιφυλάσσουν δεν είναι τιμωρία επειδή το επιλέγει μόνη της και επιπλέον χωρίς ίχνος μεταμέλειας για όσα έχει κάνει. Και για μένα δεν είναι τιμωρία μόνο ο θάνατος. Μια ιδανική τιμωρία γι΄αυτή τη γυναίκα θα ήταν να έχει κάψει το Χρήστο άθελά της και να ζήσει μέσα στις τύψεις την υπόλοιπη ζωή της, χωρίς κανένα να τη στηρίζει και να τη λυπάται και να βιώσει την απόλυτη μοναξιά. Το ότι φεύγει από τη ζωή μαζί με το Χρήστο δε μου λέει απολύτως τίποτα, ούτε φυσικά με συγκινεί το υποτιθέμενο δράμα της. Και όσο για τον Άρη ξέρουμε πολύ καλά ότι τον έχει ξεχάσει και τον θυμάται μόνο για να εκβιάσει για περισσότερο χρήμα. Πόσες φορές την ακούσαμε να λέει ότι μόνο το Χρήστο αγάπησε στη ζωή της, ότι οι μόνες στιγμές ευτυχίας που γνώρισε ήταν με το Χρήστο. Ούτε λέξη για το παιδί της. Ούτε μια σκέψη ότι εκτός από τον (υποτιθέμενο) έρωτά της σ΄αυτό τον κόσμο υπάρχει κι ένα παιδί να την κρατήσει όρθια. Έφτασε στο σημείο να πει όταν θρηνούσε για το Χρήστο ότι λυπάται που δεν έκανε ένα παιδί μαζί του για να έχει κάτι σ΄αυτή τη ζωή. Με τίποτα λοιπόν δεν πιστεύω ότι η Νταίζη σκέφτεται έστω και για ένα λεπτό την ημέρα τον Άρη, και μαζί με την Αντιγόνη μοιράζονται τον τίτλο της αθλιότερης μάνας στη σειρά. Η μία είναι αντάξια της άλλης.
fay
fay
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Σε μια δική μου ουτοπία.
Ασχολίες : Διάβασμα, Μουσική, Κλασσικό σινεμά.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 23 από 32 Επιστροφή  1 ... 13 ... 22, 23, 24 ... 27 ... 32  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης