Edem Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011

+52
sarita
Foulitsa
Καρ-Mik
nikidanis
fantina
annoula!
ellie
dadela
jenoy
evanna
DESPOINA
Σεχραζατ!
Antigoni!
alkisti
nefelik
pasxalitsa
Ioanna T
soso
tsourdalitsa
fay66
maraki_ch
evaki16
tinaki18
JELSOMINA
katie007
Δ.Μπέλλος
Cancoon
kapetanissa
naive7
Caroline
anna-maria
κικκο
nora19
Dimitraaa
JESSIE
stephanos13
νοριτσα
$ofi@ loukakos + nora
rachel
Ntinaki Agapaei Petraki
marakii
taradoula
edem4ever
afroditi_norakii
gxnel
maria-loukanoraki
ntina fan
loukitsa
black_cat
spartiana
KatsaroYpotheto
Clarabelle
56 απαντήσεις

Σελίδα 4 από 5 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Βαθμολογηστε το σημερινο επεισοδιο

Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 4 Vote_lcap34%Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 4 Vote_rcap 34% 
[ 36 ]
Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 4 Vote_lcap21%Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 4 Vote_rcap 21% 
[ 23 ]
Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 4 Vote_lcap13%Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 4 Vote_rcap 13% 
[ 14 ]
Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 4 Vote_lcap26%Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 4 Vote_rcap 26% 
[ 28 ]
Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 4 Vote_lcap3%Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 4 Vote_rcap 3% 
[ 3 ]
Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 4 Vote_lcap3%Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 4 Vote_rcap 3% 
[ 3 ]
 
Σύνολο Ψήφων : 107
 
 
Η Ψηφοφορί έκλεισε

Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 4 Empty Απ: Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011

Δημοσίευση από JESSIE Κυρ Φεβ 06, 2011 12:33 pm

Fantina, ποιόν εκτιμητή να βάλει ο αγοραστής κλεμμένου πίνακα? Για να αποδείξει περίτρανα οτι είναι κλεπταποδόχος? Αυτοί οι συλλέκτες είναι μανιακοί για ν'αποκτήσουν ένα διάσημο έργο, ακόμα και γνωρίζοντας οτι είναι κλεμμένο, και άρα τους είναι δυνατό να το θαυμάζουν μόνο κατ'ιδία, χωρις να γνωρίζει κανείς οτι το έχουν στην κατοχή τους...

Νικιδάνης, η περίπτωση να λέει ψέμματα ο Ρούσσος για να δημιουργήσει τριγμούς στη σχέση Στέφανου Εριέττας είναι πολύ πιθανή, κατά τη γνώμη μου.

JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 4 Empty Απ: Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011

Δημοσίευση από nefelik Κυρ Φεβ 06, 2011 12:35 pm

KatsaroYpotheto έγραψε:Στην πρώτη περίπτωση πιθανών ξέρει απο τέχνη (μην ξεχνάμε με ποιους μεγάλωσε) και το έκοψε το μάτι της.

Στη δευτερη περίπτωση και από τέχνη να μην ξέρει υποτίθεται είναι εξαιρετική επιχειρηματίας. Μπορεί να τους έδωσε να τους εκτιμήσουν αφού τους αγόρασε.

Και στις δύο περιπτώσεις, αν δεν κρύβεται τίποτα από πίσω η κοπέλα το άφησε να περάσει έτσι γιατί δεν ήθελε να πληγώσει τον εγωισμό του Στέφανου ή γενικά να τον φέρει σε δύσκολη θέση και να τον χάσει από κοντά της. Άλλωτσε ξέρουμε ότι δέχεται αυτό το κομμάτι του Στέφανου με τις παρανομίες και τις εξαπατήσεις.
Αν το κατάλαβε, συμφωνώ με το συμπέρασμά σου... Αλλά επαναλαμβάνω αυτό που είχε πει κι ο Ρούσσος. Τα έργα του Αραβαντινού μπορούσαν να ξεγελάσουν ακόμα και τους καλύτερους εκτιμητές. Άρα είναι μάλλον δύσκολο να το κατάλαβε μόνη της, αλλά ακόμα και να τους έδωσε σε κάποιον να τους εκτιμήσει, κι αυτός δύσκολο θα ήταν να το καταλάβει...

nefelik
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 4 Empty Απ: Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011

Δημοσίευση από nefelik Κυρ Φεβ 06, 2011 12:37 pm

JESSIE έγραψε:
Εγω θα διαφωνήσω σ'αυτό... Θεωρώ την Εριέττα πρακτικό άνθρωπο, δεν θα έκανε τη Νταίζη πάμπλουτη δίνοντάς της γνήσια έργα ανεκτίμητης αξίας, για να την "επιβραβεύσει" για τον εκβιασμό της, από την άλλη ξέροντας πιά τι ρόλο έπαιζε ο πατέρας της στην όλη "επιχείρηση" νομίζω οτι τα έργα του θα έπαψαν να έχουν στα μάτια της την όποια έννοια οικογενειακών κειμηλίων....
Όταν έγραψα οικογενειακά κειμήλια αναφερόμουν στους πίνακες που πήρε ο Στέφανος από την Αντιγόνη...
Η Εριέττα έμαθε από την αρχή τί δουλειά έκανε ο πατέρας της και η πρώτη της αντίδρασή ήταν να ρωτήσει πρώτα το Ρούσσο και μετά το Στέφανο αν είχαν δει έργα του και μάλιστα με μεγάλη αγωνία... Ό,τι και να ήταν και ό,τι και να έκανε, ήταν ο βιολογικός της πατέρας, ο οποίος δολοφονήθηκε και τον οποίο δεν έζησε σχεδόν καθόλου. Και από τη στιγμή που ακόμα κι αν ήταν πλαστογράφος όλοι της έλεγαν ότι ήταν εξαιρετικός ζωγράφος, δεν πιστεύω ότι θα αδιαφορούσε για τα έργα του... Τουλάχιστον με ό,τι έχω δει μέχρι στιγμής...
Η βασική μας διαφωνία νομίζω ότι έγκειται στο ότι εσύ πιστεύεις ότι η Εριέττα ήθελε να δώσει ένα μάθημα στη Νταίζη, ενώ εγώ πιστεύω ότι το μόνο που την ενδιέφερε ήταν να βγει ο Στέφανος, όποιο κι αν ήταν το κόστος, και δεν είχε το μυαλό της σε τέτοιου είδους μαθήματα...

nefelik
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 4 Empty Απ: Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011

Δημοσίευση από KatsaroYpotheto Κυρ Φεβ 06, 2011 12:38 pm

JESSIE έγραψε:Fantina, ποιόν εκτιμητή να βάλει ο αγοραστής κλεμμένου πίνακα? Για να αποδείξει περίτρανα οτι είναι κλεπταποδόχος? Αυτοί οι συλλέκτες είναι μανιακοί για ν'αποκτήσουν ένα διάσημο έργο, ακόμα και γνωρίζοντας οτι είναι κλεμμένο, και άρα τους είναι δυνατό να το θαυμάζουν μόνο κατ'ιδία, χωρις να γνωρίζει κανείς οτι το έχουν στην κατοχή τους...

Νικιδάνης, η περίπτωση να λέει ψέμματα ο Ρούσσος για να δημιουργήσει τριγμούς στη σχέση Στέφανου Εριέττας είναι πολύ πιθανή, κατά τη γνώμη μου.

Ελπίζω ειλικρινά μέσα από την καρδιά μου ότι δεν θα μας βγάλουν το Ρούσσο την κατινίτσα της γειτονιάς που χωρίζει ζευγαράκια που δεν τον αφορούν. Αν είπε κάτι τέτοιο ίσως το έκανε για να μείνει ο Στέφανος στη φυλακή, παρά για να χαλάσει το Στέφανος Εριέττα δεν στέκει τέτοιο πράγμα.. Δεν θεωρώ πιθανό όμως ότι το έκανε κατα λάθος με την καμμία. Απλά ελπίζω ο λόγος να έχει βάση και να μην είναι ακόμα μια βλακεία...
KatsaroYpotheto
KatsaroYpotheto
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Στο δικό μου ροζ συννεφάκι :p
Ασχολίες : Playing referee between my heart and my mind..

https://www.facebook.com/PeriklisKassandrinos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 4 Empty Απ: Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011

Δημοσίευση από KatsaroYpotheto Κυρ Φεβ 06, 2011 12:41 pm

nefelik έγραψε:
JESSIE έγραψε:
Εγω θα διαφωνήσω σ'αυτό... Θεωρώ την Εριέττα πρακτικό άνθρωπο, δεν θα έκανε τη Νταίζη πάμπλουτη δίνοντάς της γνήσια έργα ανεκτίμητης αξίας, για να την "επιβραβεύσει" για τον εκβιασμό της, από την άλλη ξέροντας πιά τι ρόλο έπαιζε ο πατέρας της στην όλη "επιχείρηση" νομίζω οτι τα έργα του θα έπαψαν να έχουν στα μάτια της την όποια έννοια οικογενειακών κειμηλίων....
Όταν έγραψα οικογενειακά κειμήλια αναφερόμουν στους πίνακες που πήρε ο Στέφανος από την Αντιγόνη...
Η Εριέττα έμαθε από την αρχή τί δουλειά έκανε ο πατέρας της και η πρώτη της αντίδρασή ήταν να ρωτήσει πρώτα το Ρούσσο και μετά το Στέφανο αν είχαν δει έργα του και μάλιστα με μεγάλη αγωνία... Ό,τι και να ήταν και ό,τι και να έκανε, ήταν ο βιολογικός της πατέρας, ο οποίος δολοφονήθηκε και τον οποίο δεν έζησε σχεδόν καθόλου. Και από τη στιγμή που ακόμα κι αν ήταν πλαστογράφος όλοι της έλεγαν ότι ήταν εξαιρετικός ζωγράφος, δεν πιστεύω ότι θα αδιαφορούσε για τα έργα του... Τουλάχιστον με ό,τι έχω δει μέχρι στιγμής...
Η βασική μας διαφωνία νομίζω ότι έγκειται στο ότι εσύ πιστεύεις ότι η Εριέττα ήθελε να δώσει ένα μάθημα στη Νταίζη, ενώ εγώ πιστεύω ότι το μόνο που την ενδιέφερε ήταν να βγει ο Στέφανος, όποιο κι αν ήταν το κόστος, και δεν είχε το μυαλό της σε τέτοιου είδους μαθήματα...

Συμφωνώ μέχρι τελείας με τη nefelik.

Αν η Εριέττα τα έδωσε εις γνώση της δεν ήταν για να δώσει μάθημα στη Νταίζη ήταν ίσως για καθαρά πρακτικούς λόγους. Μπορεί και η Εριέττα να μην είχε στη άμεση διάθεσή της άλλα έργα τέχνης βρε παιδιά. Δεν είναι να πεις ότι τα κουβαλάει και στην καπελιέρα της sisi
KatsaroYpotheto
KatsaroYpotheto
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Στο δικό μου ροζ συννεφάκι :p
Ασχολίες : Playing referee between my heart and my mind..

https://www.facebook.com/PeriklisKassandrinos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 4 Empty Απ: Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011

Δημοσίευση από JESSIE Κυρ Φεβ 06, 2011 12:42 pm

Τελικά αν το συγγραφικό τήμ ανέλυε κάθε κομμάτι της πλοκής όσο το κάνουμε εμείς, σίγουρα δεν θα υπήρχαν τόσες ανακολουθίες στη σειρά!!!
Ετσι, δεν μπορούμε παρά ν'αρκεστούμε στο να περιμένουμε να δούμε τι θα μας σερβίρουν, και πόσο ολοκληρωμένα θα μας το εξηγήσουν, άν το κάνουν κιόλας, δηλαδή!!!!
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 4 Empty Απ: Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011

Δημοσίευση από nefelik Κυρ Φεβ 06, 2011 12:45 pm

KatsaroYpotheto έγραψε:
JESSIE έγραψε:Fantina, ποιόν εκτιμητή να βάλει ο αγοραστής κλεμμένου πίνακα? Για να αποδείξει περίτρανα οτι είναι κλεπταποδόχος? Αυτοί οι συλλέκτες είναι μανιακοί για ν'αποκτήσουν ένα διάσημο έργο, ακόμα και γνωρίζοντας οτι είναι κλεμμένο, και άρα τους είναι δυνατό να το θαυμάζουν μόνο κατ'ιδία, χωρις να γνωρίζει κανείς οτι το έχουν στην κατοχή τους...

Νικιδάνης, η περίπτωση να λέει ψέμματα ο Ρούσσος για να δημιουργήσει τριγμούς στη σχέση Στέφανου Εριέττας είναι πολύ πιθανή, κατά τη γνώμη μου.

Ελπίζω ειλικρινά μέσα από την καρδιά μου ότι δεν θα μας βγάλουν το Ρούσσο την κατινίτσα της γειτονιάς που χωρίζει ζευγαράκια που δεν τον αφορούν. Αν είπε κάτι τέτοιο ίσως το έκανε για να μείνει ο Στέφανος στη φυλακή, παρά για να χαλάσει το Στέφανος Εριέττα δεν στέκει τέτοιο πράγμα.. Δεν θεωρώ πιθανό όμως ότι το έκανε κατα λάθος με την καμμία. Απλά ελπίζω ο λόγος να έχει βάση και να μην είναι ακόμα μια βλακεία...
Πώς θα βοηθούσε όμως αυτό να μείνει ο Στέφανος στη φυλακή; Τα στοιχεία είναι ήδη στον εισαγγελέα...
Να το έκανε για να βοηθήσει την κόρη του; Κάποιος άλλος πατέρας ίσως, αλλά ο Ρούσσος πρώτον δεν έχει δείξει τέτοια δείγματα και δεύτερον δεν είναι και πολύ φανατικός υποστηρικτής της σχέσης Στέφανου – Μελίτας...
Να το έκανε για να δημιουργήσει τριγμούς στη σχέση Στέφανου – Εριέττας, όχι για να βοηθήσει τη Μελίτα, αλλά γιατί πιστεύει ότι όσο αυτοί οι δύο συνεχίσουν να συνεργάζονται και να ψάχνουν όλο και κάτι θα βρουν που τους έχει κρύψει; Αυτό είναι πιθανό... Άλλωστε ας μην ξεχνάμε ότι υπάρχει και το θέμα των διαμαντιών, στο οποίο ο Στέφανος και η Εριέττα έχουν δημιουργήσει ένα κοινό μέτωπο και ψάχνουν την αλήθεια...
Πάντως κι εγώ πιστεύω ότι το ενδεχόμενο να είπε ψέματα ο Ρούσσος στη Νταίζη είναι πιθανό, ίσως για κάποιο λόγο που δεν μπορούμε να σκεφτούμε αυτή τη στιγμή...

nefelik
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 4 Empty Απ: Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011

Δημοσίευση από KatsaroYpotheto Κυρ Φεβ 06, 2011 12:48 pm

Πώς θα δημιουργούσε τριγμούς στη σχέση τους καλέ? Εκτός πια αν την Εριέττα την έχει για καμμιά χαζή που δεν θα ψαχνότανε αν οι πίνακες αξίζουν τα λεφτά που έδωσε! Και δεν έχει δώσει τέτοια δείγματα η Ερι ούτε και ο Ρουσσος.

Αναφορικά με το όλο θεματάκι ο Ρούσσος στο χτεσινό επεισόδιο ήξερε για το όλο θέμα χωρίς να τον έχει ενημερώσει κανείς οπότε δεν νομίζω ότι μπορούσε να ξέρει ότι το θέμα έχει διευθετηθεί. Άλλωστε η Νταίζη μπορεί να τους κάνει διάφορες ζημιές..

Πάντως δεν πιστεύω ότι Στεφανος και Εριέττα ακόμα και να μην εμπιστεύονταν ο ένας τον άλλο θα σταματούσαν τη συνεργασία για τα διαμάντια και θεωρω ότι και ο Ρούσσος δεν μπορεί να πιστεύει κάτι τέτοιο τόσα χρόνια στην πιάτσα.

ΥΓ. Πολύ ευχαριστιέμαι τις Κυριακάτικες αναλύσεις με καφέ στη ζεστούλα ))
KatsaroYpotheto
KatsaroYpotheto
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Στο δικό μου ροζ συννεφάκι :p
Ασχολίες : Playing referee between my heart and my mind..

https://www.facebook.com/PeriklisKassandrinos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 4 Empty Απ: Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011

Δημοσίευση από JESSIE Κυρ Φεβ 06, 2011 12:54 pm

Η ίδια η ανάγκη προστασίας της Νταίζης απ'το Μπέλλο, δίνει να καταλάβουν οτι αυτή έδωσε τα στοιχεία που αθωώνουν Στέφανο και Χρήστο.
Κι όπως έχει προειπωθεί, θα ήταν βλακεία εκ μέρους του Ρούσσου να δώσει τέτοια στοιχεία στη Νταίζη, που αφορούν την "επιχείρηση" πλαστών πινάκων που διατηρούσαν τόσα χρόνια, ακριβώς γιατί γνωρίζει πόσο επικίνδυνη μπορεί να γίνει η Νταίζη. Αρα κάποιο σκοπό είχε που ανέφερε για πλαστούς πίνακες, κι αυτός μπορεί να είναι για να διαλύσει τη σχέση Στέφανου Εριέττας, ή κάποιος άλλος που δεν ξέρουμε. Γιατί δεν νομίζω οτι η Εριέττα θα δεχόταν έτσι στο χαλαρό να έχει πάρει πλαστούς πίνακες απ'το Στέφανο, όσο κι αν τον αγαπάει. Και τη συνεργασία για τα διαμάντια στο τσάκ ήταν να την διαλύσει και με δυσκολία την έπεισε ο Στέφανος να συνεχίσουν.....
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 4 Empty Απ: Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011

Δημοσίευση από KatsaroYpotheto Κυρ Φεβ 06, 2011 12:57 pm

Στη συνεργασία για τα διαμάντια παιζόταν η σχέση της με τον αδερφό της, στους πίνακες λεφτά. Τα λεφτά θα τα χαλάλιζε για τον Στέφανο, τον Λουκά (ελπίζω) όχι!
KatsaroYpotheto
KatsaroYpotheto
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Στο δικό μου ροζ συννεφάκι :p
Ασχολίες : Playing referee between my heart and my mind..

https://www.facebook.com/PeriklisKassandrinos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 4 Empty Απ: Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011

Δημοσίευση από JESSIE Κυρ Φεβ 06, 2011 1:01 pm

Εχεις δίκιο σ'αυτό, αλλά δεν είναι τα λεφτά το θέμα, αλλά η κοροιδία....
Κι απ'ό,τι έχω καταλάβει, η Εριέττα δίνει σημασία στις καθαρές εξηγήσεις.
Δεν προσάπτει τίποτε στο Στέφανο για τη διακοπή της σχέσης τους, ακριβώς επειδή από την αρχή ήταν ειλικρινής μαζί της σχετικά με τα αισθήματά του (!!!) για τη Μελίτα, οπότε νομίζω οτι με μιά τέτοια οπτική θα την πείραζε πολύ αν ο Στέφανος την είχε εξαπατήσει στο θέμα των πινάκων. Είμαι σίγουρη οτι αν της ζητούσε απλώς χρήματα για να ξελασπώσει με τους απαγωγείς θα του τα έδινε, αλλά όχι να της τα αποσπάσει με ψέμματα!
Οπως λένε, άλλο να τα δώσουμε μόνοι μας, άλλο να μας τα πάρουν!
ΥΓ: Και μένα μ'αρέσουν οι Κυριακάτικες αναλύσεις!!!!
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 4 Empty Απ: Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011

Δημοσίευση από nefelik Κυρ Φεβ 06, 2011 1:03 pm

KatsaroYpotheto έγραψε:Πώς θα δημιουργούσε τριγμούς στη σχέση τους καλέ? Εκτός πια αν την Εριέττα την έχει για καμμιά χαζή που δεν θα ψαχνότανε αν οι πίνακες αξίζουν τα λεφτά που έδωσε! Και δεν έχει δώσει τέτοια δείγματα η Ερι ούτε και ο Ρουσσος.

Αναφορικά με το όλο θεματάκι ο Ρούσσος στο χτεσινό επεισόδιο ήξερε για το όλο θέμα χωρίς να τον έχει ενημερώσει κανείς οπότε δεν νομίζω ότι μπορούσε να ξέρει ότι το θέμα έχει διευθετηθεί. Άλλωστε η Νταίζη μπορεί να τους κάνει διάφορες ζημιές..

Πάντως δεν πιστεύω ότι Στεφανος και Εριέττα ακόμα και να μην εμπιστεύονταν ο ένας τον άλλο θα σταματούσαν τη συνεργασία για τα διαμάντια και θεωρω ότι και ο Ρούσσος δεν μπορεί να πιστεύει κάτι τέτοιο τόσα χρόνια στην πιάτσα.

ΥΓ. Πολύ ευχαριστιέμαι τις Κυριακάτικες αναλύσεις με καφέ στη ζεστούλα ))
Μπορεί να μη σταματούσαν τη συνεργασία τους, αλλά όσο να ‘ ναι μια τέτοια αποκάλυψη θα δημιουργούσε μια δυσπιστία μεταξύ τους. Έχουμε δει την Εριέττα να εμπιστεύεται απόλυτα τον Στέφανο (σε αντίθεση με το Μελιτόνι) και ίσως ο Ρούσσος πίστευε ότι έτσι θα της δημιουργούσε αμφιβολίες και αυτό θα ήταν προς όφελός του...

Αν η Εριέττα πιστεύει ότι οι πίνακες είναι πραγματικοί, θεωρεί δεδομένο ότι τα χρήματα που έδωσε είναι πολύ λίγα σε σχέση με την αξία τους... Το είπε και στο Λουκά... Και ακριβώς επειδή εμπιστεύεται το Στέφανο, δεν ξέρω κατά πόσο θα έβαζε κάποιον να εκτιμήσει τους πίνακες για να διαπιστώσει αν είναι πλαστοί. Και να το έκανε όμως, υπάρχει και η πιθανότητα ακόμα και ο εκτιμητής να μην το καταλάβαινε (αφού μιλάμε για πίνακες του Αραβαντινού), όπως υπάρχει και η πιθανότητα να το καταλάβαινε αλλά να μην έλεγε τίποτα για να μη φέρει σε δύσκολη θέση τον Στέφανο. Αν ισχύει η δεύτερη περίπτωση, το ψέμα του Ρούσσου δεν θα είχε κανένα αποτέλεσμα. Αν ισχύει η πρώτη όμως και η Εριέττα, ή γιατι δεν το έψαξε ή γιατί και να το έψαξε δεν το έμαθε τελικά, δεν ξέρει αν οι πίνακες είναι πλαστοί;

Αυτό που λες για το Ρούσσο δεν το πολυκατάλαβα... Δεν ήξερε ο Ρούσσος ότι η Νόρα και ο Λουκάς έχουν στοιχεία και τα πάνε στον εισαγγελέα; Επομένως, η Νταίζη ό,τι ήταν να κάνει το είχε κάνει... Από τη στιγμή που τα στοιχεία πήραν το δρόμο τους, δεν υπήρχε τρόπος να εμποδίσει, τουλάχιστον όχι αποκαλύπτοντας κάτι τέτοιο στη Νταίζη, την αποφυλάκιση του Στέφανου...

Υ.Γ. Πλάκα έχουν οι Κυριακάτικες αναλύσεις!

nefelik
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 4 Empty Απ: Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011

Δημοσίευση από JESSIE Κυρ Φεβ 06, 2011 1:18 pm


Πάντως το γεγονός οτι υπάρχουν τόσες πιθανές εκδοχές για τη συμπεριφορά των διαφόρων ηρώων, δείχνει ακριβώς οτι οι σεναριογράφοι επίτηδες αφήνουν πτυχές του χαρακτήρα τους αόριστες και ασαφείς, ώστε να μπορούν αργότερα να γυρίσουν τα πράγματα κατά το πώς θέλουν να προχωρήσουν την πλοκή. Δεν υπάρχει αυτή η σιγουριά οτι κάποιοι θα δράσουν με ένα και μόνο τρόπο, γιατί έτσι είναι ο χαρακτήρας τους και άρα είμαστε σίγουροι γι'αυτούς, όπως πχ. είμαστε σίγουροι για το Στράτο στη Βέρα, από ένα σημείο και μετά.
Για μένα, όπως το έχω ξαναπεί, αυτο είναι προτέρημα, κι όχι μειονέκτημα.
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 4 Empty Απ: Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011

Δημοσίευση από Καρ-Mik Κυρ Φεβ 06, 2011 3:24 pm

jenoy έγραψε:Καλημερα σε ολους
γιατι η Εριεττα ετρεξε να πει τα ευχαριστα στον Στέφανο και οχι καποιος αλλος-μανα, δικηγοροι κ.λ.π- και φυσικα να αναφερει οτι αυτη ενημερωσε την Μελίτα για να μην ανησυχει
ενταξει ποση υποκρισια απο την ξυνη Εριεττα , ποσο "τελεια" τα κανει όλα
εμενα η μαζωξη στο σπιτι της Μελιτας μου αρεσε και ξαναγινε προσφατα την πρωτοχρονια αρα γιατι μας κανει εντυπωση?
αν μαζευοταν δηλαδη στης κυριας Ερης θα ήταν καλυτερα?
επισης λογικη μου φανηκε η αντιδραση της Μελιτας στην περιληψη της Δευτερας που ειρωνευεται που προλαβε η Ερη να ειδοποιησει τον Στεφανο και να τονισει την " ΤΕΡΑΣΤΙΑ" προσφορα της σε αυτο
ας μην ήταν η Νταιζη να τους δωσει τη λυση στο πιατο και βλεπαμε τι θα εκανε η " μις Τελεια"

Γιατί όλοι οι άλλοι κυνδινεύουν για την ζωή τους, όπως απείλεισε ο Μπέλλος? (Λέω εγώ τώρα Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 4 767325 )
Εσυ το λες υποκρυσία, εγώ το λέω - δεν έμεινε κανας άλλος να ενημερωσει. Απο την άλλη, ακόμα και να μπορούσε να πάει η Νόρα με τον Λουκά ή κάποιος άλλος, γιατί είναι κακό να πάει η Εριέττα να ενημερώσει τον Στέφανο? Απο που και ως που αυτό την κάνει υποκρίτρια δεν μπορω να καταλάβω!!!
Καταλαβαίνω οτι μπροστά στις μεθόδους της Μελίτας, η Εριέττα είναι πολύ κυρία και τέλεια, αλλα τι να κάνουμε, υπερέχει! Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 4 592163



Ας πω και λίγα - γενικά για το επεισόδιο/α:

- Ο υπέρηχος ήταν τραγικός! Θα μου άρεσε ο Λουκάκος χαζομπαμπάς και όχι χαζός μπαμπάς!
Γνωρίζει οτι η γυναίκα του βιάστηκε, οτι είχε προβλήματα γονιμότητας, και το μόνο που τον ένοιαζε είναι να είναι κορίτσι!??? Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 4 735655 Αυτο το ρημάδι το ''γερό να ναι'', δεν μπορούσαν να το ξεστομίσουν πουθενά? Δεν λέω, δεν είναι κακό να είσαι κολλημένος με το φύλο, αλλα το αν είναι καλά η Νόρα ή το παιδί δεν τον νοιάζει καν? Χωρίς να θέλω να βάζω ιδέες, θα ήταν ένα καλό ταρακούνημα για τον Λουκά μια έντονη αδιαθεσία της Νόρας, μπας και καταλάβει ποσο μεγάλη αξία έχει η υγεία και των δυο.

Τόση πρεμούρα για κόρη, χτυπάει πολύ άσχημα, όταν ο Λουκάς έχει ήδη έναν γιο. Οκ, ο μικρός Αρης, δεν θα επιστρέψει στα μυστικά όπως ξέρουμε, αλλα δεν είναι κακό να τον αναφέρουν που και που. Δεν είναι δα και ο Μπουγιούρης (Ουπς, απαγορευμένη λέξη Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 4 610665 ) για να αποφεύγουν κάθε αναφορά στον συγκεκριμένο χαρακτήρα.
Για τον Αρη, που τον έβαλε πάνω απο την ζωή του πέρυσι... Για τον ίδιο Άρη μιλάμε Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 4 735655

Γενικά το Λουκάνορικό ζευγάρι - το πιο πουλιστερό μακράν- το πάνε απο το κακό στο χειρότερο. Δεν ξέρω καν αν είμαι πια Λουκανορική, γιατί πολύ απλά, δεν βλέπω πουθενά το ζευγάρι που ήξερα.

ΤΟ ΚΑΨΑΤΕ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ


- Η μάζωξη στο σπίτι της Μελίτας, γιατί σας έκανε τόση εντύπωση? Ο χαρακτήρας της Μελίτας, είναι ο πιο άκυρος και άκαιρος στην σειρά. Πέρα απο τον Στέφανο (που για αυτόν τον λόγο τους τα ξαναφτιάξανε) δεν έχει λόγο εμφάνισης .

Και πως θα γίνει η ωθούμενη να μπαστακώνεται στις οθόνες μας?

• Να πιάσει δουλειά στο γραφείο της Νόρας, έτσι ώστε αντι για την φατσούλα του Λουκάκο, να βλέπουμε την ξινίλα στην μούρη της, την Νόρα αντί να δουλεύει να της κάνει την ψυχολόγο, και την ιδία να πετάγεται σαν την πορδ@ κάθε που ο καθένας αναφέρει το όνομα ΕρΓιέττα.
• Να μαζευτούν όλοι στο σπίτι της για Πάρτι επιστροφης Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 4 17902
• Να μαζευτούν όλοι στο σπίτι της για ρεβεγιόν Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 4 17902

• Να μαζευτούν όλοι στο - αλεξίσφαιρό - σπίτι της για ''προστασία''..


ΟΟΟΟΟΟχι Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 4 121861 Δεν θα μπορούσαν να πάνε στην κατασκήνωση ή στο σπίτι της Εριέττας. Πρέπει όλοι να μαζεύονται στην ωθούμενη Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 4 951465

• Η Νταίζη μας ενώνει???? Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 4 951465 Η προώθηση σας ενώνει μαντάμ.

- Ο Μπέλλος τραγικά αστείος ως εκδικητής!! Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 4 191984

- Για τον Λευτέρη δεν σχολιάζω ακόμα...περιμένω.....



Θέμα Νταίζη:

Αν και είναι λίγο πιο γενικό, και έχει να κάνει και με τα προηγούμενα επεισοδια, θέλω λίγο να το σχολιάσω.
Οπως είχα πει, με ξενέρωσε πολύ άσχημα η συγνώμη του Λουκά στην Νταίζη, η προσπάθεια αγιοποίησης της, η ''κατανόηση'' της Νόρας (που επίσης βιάστηκε, αλλα το έχουνε ξεχασει και οι σεναριογράφοι, και οι ''χαρακτήρες'').

Η κουβέντα Νικόλα-Νταίζης δεν με χάλασε ιδιαίτερα. Φυσικά και δεν ξεχνώ τι έχει κάνει η Νταίζη, αλλα οπως και να το κάνουμε, ο Νικόλας είναι αδερφός της . Και όπως έλεγα στα λάθη του Μάνου, για την σχέση της Δάφνης-Μάνου (όχι, δεν τους εξισώνω, ούτε συγκρίνω τις σχέσεις τους) το αίμα νερό δεν γίνεται. Σίγουρα ούτε περιμένω, αλλα ούτε θέλω να δω την Νταίζη με τον Νικόλα κολλητάρια, αλλα θα ήθελα μια αποκατασταση σχέσεων, τουλάχιστον.

Εκείνο όμως που με εξοργίζει, περισσότερο απο την αγιοποίηση της Νταίζης, την συγνώμη του Λουκά, και όλα αυτά, είναι η συμπεριφορά της Αντιγόνης απέναντι στην Νταίζη.Αν μη τι άλλο είναι μητέρα της. Και το χειρότερο σκουπίδι να ήταν η Νταίζη, ακόμα και η Αντιγόνη να την μεγάλωνε, θα έπρεπε να είναι δίπλα της, και να της φέρεται σαν μάνα. Η Αντιγόνη όχι μόνο την παράτησε, αλλα συνεχίζει να της φέρεται άσχημα, ακόμα και τώρα. Αν έγινε ότι έγινε, εν μέροι, ευθύνεται η ίδια.
Τι έκανε η Αντιγόνη? Την παράτησε και πέρασε ότι πέρασε (αν το πέρασε). Την έφερε πίσω της, μόνο και μόνο για να την χρησιμοποιήσει για τα λεφτά, και συνεχίζει να την "χτυπάει"...

Δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα αν την ''πειράζει'' η συμπεριφορά της μάνας της την Νταίζη. Με πειράζει βλέποντας το απο την οπτική μιας μάνας αυτό... Θα ήθελα να την δω να κάνει επιτέλους κάτι για το παιδί της.
Καρ-Mik
Καρ-Mik
Αθώα Μπατσίνα
Αθώα Μπατσίνα


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 4 Empty Απ: Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011

Δημοσίευση από annoula! Κυρ Φεβ 06, 2011 4:37 pm

KatsaroYpotheto έγραψε:Για μένα είναι απλό το θέμα.

Ο Στέφανος δεν είχε ρευστό και είχε ανάγκη και κόψιμο.
Η Εριέττα αγόρασε τους πίνακες
α) είτε ξέροντας ότι είναι πλαστοί
β) είτε μαθαίνοντάς το εκ των υστέρων
Και στις δύο περιπτώσεις το μούγκωσε και το κατάπιε γιατί ήξερε την ανάγκη του Στέφανου και γιατί ήθελε πραγματικά να τον βοηθήσει.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί θα αποχωριζόταν έργα του βιολογικού της πατέρα που... πέρα από τη ανάγκη και κόψιμο (δική της πλέον) να βγει ο Στέφανος από τη φυλακή και δεν έδωσε κάποια αληθινα μια και πιστεύω θα είχαν για εκείνη μεγαλύτερη αξία του πατέρα της από οποιοδήποτε γνήσιο έργο τέχνης...

Συμφωνω απολυτα,ασε που δεν την εχω για τοσο χαζη την Εριεττα εκτος αν θελουν να μας δικαιολογησουν καπως την αλλαγη γουστου του Στεφανου γιατι η Ερι εχει καραμπαμ διαφορες με την Μπεκρου οποτε κατι κοινο επρεπε να ειχαν, ετσι,μη νομιζουμε οτι ο Στεφανος ειναι διχασμενη προσωπικοτητα..!!!!!sisi
επισης μου εκανε τρομερη εντυπωση και το ειπα και στο σχολιασμο μου που ο Ρουσσος το ειπε ετσι απλα στο μπαγλαμα για τους πινακες,ειπαμε να την κρυψουμε αλλα θα ηθελε ο Ρουσσος(πριν παρει την θεση του αυτος που ειδαμε χθες sm )να παρει κι αλλα χρηματα η Νταιζη;;αλλα παλι ο Στεφ δεν ειναι και η συμπαθεια του οποτε γιατι να θελει να ειναι με το βλασταρι του;;;θα μου πειτε ποση κλαψα να αντεξει ο ανθρωπΑς;;;που εχει κανει πλουσια την Νεοσετ με τοσους καναπεδες που εχει αλλαξει.... sfyr


Αnnoula! είσαι απίστευτη! Ο σχολιασμός σου με έκανε και έλιωσα! Μπράβο κορίτσι μου!!!
Ευχαριστω παρα πολυυυυυ Τζινακι!!!!!!!!hihi

Να δω Εύα και Μελίτα να ανταλλάσουν όνειρα για τη ζωή με το Στέφανο και θα τα έχω δει όλα! Αλήθεια αυτές οι κυρίες που γράφουν αυτή τη μπουρδα και είναι εμφανές ότι υπεραγαπούν την κατσαρή μουχρίτσα πώς θα συμπεριφέρονταν στη γυναίκα που θα βρίσκανε ανάσκελα όχι μία αλλα δύο φορές και με τους μοναδικούς δύο άντρες της ζωής τους που αγάπησαν??? ainta
xoxo φανταζεσαι και να ζητησει η Ευα συγγνωμη στη Μελιτα για τις επιλογες της,ασε που μπορουν να κανουν και μια ωραια αναποληση του παρελθοντος:Μ:θυμασαι Ευακι την παραμονη του γαμου σου,σαν τωρα το θυμαμαι,που "αποχαιρετουσα"τον Μανο και ηρθες και εσυ και μας χαζευες, αλλα με την διακριτικοτητα που σε διακατεχει μας αφησες να απολαυσουμε την στιγμη και πηγες να πνιξεις(στην κυριολεξια)τον πονο σου στην πρωτη παραλια που βρηκες....αχ αξεχαστες στιγμες!!!!
Ε:αληθεια δεν με παρεξηγησες;;εγω νομιζω οτι υπερεβαλα λιγακι,ε ενταξει εσυ τι εκανες μωρε,το παρκε σφουγγαριζες και ο Μανος εκανε τις γωνιες...
Μ:να σε παρεξηγησω;;τι λες τωρα εγω δεν ειμαι τετοιος ανθρωπος,μου φτανει που καταλαβες το λαθος σου,περασμενα ξεχασμενα!!!
Ε:τελικα εισαι χρυσο κοριτσι!!!!!lmao


Εντάξει μη σας βάζω δύσκολα ξέρω την απάντηση, σπρώχνουμε τώρα!!! Και η Εύα έχει γίνει ένας εξωγήινος χαρακτήρας που ευτυχώς για την Ξυλά είναι η πιο ταλαντούχα εκεί μέσα και μπορεί να το φέρει σε πέρας χωρίς να βγει γελοίο!!!
Οντως η Ξυλα το σωζει οσο μπορει η γυναικα,αλλιως....

Όσο για τον υπέρηχο δεν θα το σχολιάσω γιατί θα συγχυστω. Ένα μόνο comment για τους Νικόλα/Δάφνη!!! 001-857/617-ΧΧΧΧΧ, πάρε τον ρημάδι τον αδερφό σου να στην πεί τη συνταγή! ΔΥΟ κόρες έχει, όχι μία!!!
gelio Δεν υπαρχεις!!!!!!
Καλο απογευμα!!!! Flkia








annoula!
Τουρίστας
Τουρίστας

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 4 Empty Απ: Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011

Δημοσίευση από edem4ever Κυρ Φεβ 06, 2011 5:18 pm

"Μπριζολα στα καρβουνα"


"Για την Μπριζολα"

Αφου την πλυνετε καλα, την βαζετε σε λαδι με μυρωδικα και την αφηνετε εκει απο το προηγουμενο βραδυ.... Ξεκινησε πολυ ωραια πολυ γλυκα με την αγκαλιτσα στο κρεβατι, πηρε ο Λευτερης τηλεφωνο βεβαια και μας τα χαλασε αλλα δε τον σκεφτηκα πολυ γιατι προσπαθουσα να εξηγησω στο θειο μου γιατι η ερωτηση της Νορας αν εχει παντρευτει γιατρο ή δικηγορο, ποσο μαλλον η απαντηση του Λουκα, ηταν γελοια! Μεσα στα αλλα γιατι ΔΕΝ εχει παντρευτει! ainta
Το επομενο πρωι την βγαζεται απο τη μαριναδα, δεν προσθετετε αλατι γιατι σκληραινει το κρεας... Και το πρωι οταν ακους την ολη συζητηση περι συγκινησης σου δημιουργουνται ελπιδες...
Ψηστε σε σιγανη φωτια την μπριζολα και φροντιστε να την γυριζετε συχνα για να μην αρπαξει! Καλα αρχισε και ο υπερηχος αλλα δυστυχως ξεχασαν να τον γυρισουν απο την αλλη και αρπαξε! Η σκηνη στο συνολο της ηταν υπερβολικα υπερβολικη (?) με αποκορυφωμα την ανακοινωση της Νορας στο Λουκα οτι το παιδι ειναι κοριτσι, η οποια εκτος των αλλων με εκνευρισε κιολας! Grrr Μου θυμισε κατι ευχες που ακουγονταν παλιοτερα του στυλ "γερο να'ναι και να κατ***ραει ορθιο" απλα απο την αναποδη... Ειλικρινα αν η Νορα του ελεγε οτι το παιδι ηταν οντως αγορι τι θα εκανε ο Λουκας θα τα εβαφε μαυρα; Εχει πια τοση μεγαλη σημασια το φυλο του παιδιου, μεγαλυτερη απο το να ειναι υγιες; Στο κατω κατω ο συγκεκριμενος εχει ηδη ενα γιο και μεχρι τωρα δεν μας ειχε παρουσιασει τετοια καταθλιψη επειδη ο Αρης ειναι αγορι... Δεν μπορω να ξεκολλησω απο την υποψια οτι αν ηταν αγορι ο Λουκας δεν θα χαιροταν, θα επεφτε σε καταθλιψη μη σας πω κι αυτο δεν μου αρεσει καθολου...
Απομακρυνετε την μπριζολα απο τη φωτια και προσθετετε αλατι και ισως καποια σως... Η ανακοινωση της κορης στην παρεα πολυ πιο ησυχη και ισως ισως πιο γλυκια Hug
Συνοδευετε με αρακα ή πατατες....


"Για τον αρακα"

Βραζετε τον αρακα... Η θυσια της μανας που βραζει στο ζουμι της... Για τη Μελιτα ρε γ@μωτο η Αμαλια δεχτηκε να φιλοξενησει την Νταιζαρα στο σπιτι της... Ο Ρουσσος, το μεγαλο αυτο μυαλο, με το αετησιο ματι καταλαβε χωρις να πολυ-σκοτιστει οτι οι πινακες ειναι πλαστοι...
Σωταρετε τον αρακα με βουτυρο... Και την Νταιζη με κρεμυδακια! Το ερωτημα στην περιπτωση μας περα του ποσο μου αρεσει να βλεπω την Νταιζη να τσουρουφλιζεται ειναι ποιος την εφερε σε ποιον; Ξεκινωντας απο το Ρουσσο λοιπον, εχουμε και λεμε... Ο Ρουσσος στη Νταιζη, για τον οποιοδηποτε λογο της ειπε ψεματα.... Η Εριεττα στη Νταιζη, η οποια μπορει να μην ειχε καμια διαθεση να της δωσει τοσο ακριβους πινακες, η ερωτηση ομως ειναι που στο καλο βρηκε τα αντιγραφα του Αραβαντινου; Αρα η Εριεττα κατι μας κρυβει! Ο Στεφανος στην Εριεττα καταριπτοντας και το επιχειρημα που τον θελει να ξεπουλησε την περιουσια του για να σωσει το γιο του, αρα ο τυπος ειναι λαμογο! Τελος η Αντιγονη στον Στεφανο, αν οι πινακες ειχαν αλλαξει εν αγνοια του δεν νομιζω να ειχε το μυαλο να το δει οταν τους πηρε για να τους δωσει στην Εριεττα... Idea
Αρωματιστε με δυοσμο... Την εκαναν την θυσια παντως, και η Εριεττα πηγε να ανακοινωσει στον Στεφανο τα ευχαριστα της αποφυλακισης του... Ποσο θεϊκο ηταν το χαμογελο του στο τελος, ποσο; Love!


"Για της πατατες"

Τις καθαριζετε.... lmao Οχι οπως απειλει ο Μπελλος οτι θα καθαρισει κοσμο!
Τις κοβετε... Τι στρατηγικο σχεδιο ηταν αυτο παλι καλε... Παλι θα ταμπουρωθουν επειδη τους κυνηγαει ενας ψυχακιας; Ψυχακιας ο Μπελλος, τεσπα κουβεντα να γινεται... Ολα τα λεφτα ηταν η ενημερωση του Νικολα απο το Λουκα lmao Οι αντιδρασεις του Νικολα ηταν για πολλα οσκαρ! Βεβαια γιατι δεν ειπαν και στους υπολοιπους τι γινεται δεν το καταλαβα, αν ειναι να πανικοβληθουν, που πανικοβληθηκαν, γιατι να μην ξερουν τον πραγματικο λογο;
Τις τηγανιζετε.... Το πιο γρηγορα φαγητο. Ψεκαστε σκουπιστε τελειωσατε! Ποσο γρηγορα ξεχναμε αυτα που μας χωριζουν γιατι η Νταιζη μας ενωνει, τοσο γρηγορο το φαγητο... Γιατι στης Μελιτας ειπαμε; Επεφτε πολυ μακρια για την ΕΛ.ΑΣ να στειλει φρουρα στην Εδεμ; Το σπιτι της Εριεττας εχει πισινα και μπορει να επεφταν μεσα τα παιδια; Γιατι στης Μελιτας; Απαιτω λογικη απαντηση!
Μια απορια ετσι για το τελος... Ο Μπελλος μπορει να χτυπησει την Ευα και τη Δαφνη για να πληγωσει-εκβιασει το Λευτερη (ανεφερε και το Λουκα?) αρα προστατευουμε την Ευα και τη Δαφνη και τα παιδια τους... Τους γονεις οχι; Ρωταω γιατι εγινε πανικος να παει η Μαριλια μαζι με την Ευα αλλα η Αγγελα εμεινε σπιτι της και ο Ηλιας απο οσο ξερω στην κατασκηνωση.... Rolling Eyes Θα μου πειτε η Αγγελα και ο Ηλιας ειναι ραμπο, δεν θυμαστε πως εξολοθρευσαν τους
απαγωγεις!

Τελος οι master cefs στηνετε το πιατο σας και σερβιρετε....

Χμ, συγγνωμη, παιδι, ναι, ναι εσυ.... Αυτο ειναι καμενο, δεν τρωγετε... Μπριζολα στα καρβουνα ζητησα οχι καρβουνο στην μπιζολα, μαλλον κατι δεν κουσατε καλα.... Αυτο εγω δεν μπορω να το φαω, τι να το κανω, να σας το φερω στο κεφαλι, να σηκωθω να φυγω και να μην ξαναπερασω ουτε απεξω;
Ο μονος λογος που δεν εχω κανει ακομα τιποτα απο τα παραπανω ειναι η παρεα που καθεται μαζι μου στο τραπεζι!
Παλι νυστικοι....
edem4ever
edem4ever
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Μετέωρη σε φάση διακτινισμού!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 4 Empty Απ: Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011

Δημοσίευση από JESSIE Κυρ Φεβ 06, 2011 5:59 pm

Γιάννα, πολύ ωραίος σχολιασμός, όπως πάντα!
Αυτό για τον Ηλία και την Αγγέλα το σκέφτηκα κι εγώ, κι είπα να το γράψω, αλλά το μετάνιωσα, γιατί η δική μου αιτιολόγηση που τους άφησαν πίσω, θα ήταν ότι όλοι σκέφτηκαν οτι γερόντια είναι αυτοί, έχουν ζήσει τη ζωή τους, οπότε ο Μπέλλος δεν πρόκειται να τους θεωρήσει πρόσωπα που, αν χαθούν, θα αφήσουν απαρηγόρητους τους υπόλοιπους, ώστε να τους περιλάβει στην εκδίκησή του... Κι αυτό, σαν σκέψη, μου ήταν τόσο απεχθές, που δεν έγραψα τίποτε....
Αλλά, γενικά, ναί, ήταν περίεργο που δεν τους πήραν κι αυτούς , ίσως γιατί δεν θα χωρούσαν όλοι μαζί και στο σπίτι "φρούριο" της Μελίτας....
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 4 Empty Απ: Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011

Δημοσίευση από Foulitsa Κυρ Φεβ 06, 2011 6:37 pm

Ας σχολιάσω και εγώ κάποια πράγματα…

Γέλασα πάρα πολύ που ο Μπελλος έβγαλε πάλι το όπλο και στο Λευτέρη…
Αυτή η υπερπροσπάθεια να βγει κακός και εγκληματικός από τη μια με κουράζει, από την άλλη μου χαρίζει άφθονες στιγμές γέλιου… Συν το ότι ο καλαθάς δεν πείθει, ας βάζανε έναν κακό που να μην έπαιζε τον αγαθοβιόλη στο Β κύκλο…
Μακελειό ο Μπελλος λέμε.. Fskl

Η ΛουκαΝορική σκηνή στο κρεβάτι ήταν συμπαθητική..
Η εμμονή του Λουκά με το κορίτσι γίνεται εκνευριστική και ανούσια.. Υπήρχε περίπτωση να μην καταφέρουν να κάνουν παιδί και ο Λουκάς κολλάει στο φύλο.. Είπαμε ζητήσαμε μπέμπα αλλά μη μας τη βγάλετε ΚΑΙ αυτή από τη μύτη…

Μου αρέσει ο Λευτέρης που πήρε το Λουκά να του πει τα καθέκαστα και να του ζητήσει νa προσέχει τους φίλους τους.. Γνωρίζοντας ότι ο ίδιος δεν μπορεί να το κάνει ενημερώνει κατευθείαν το Λουκά, ακόμα και μες στη νύχτα για τον επικείμενο κίνδυνο..
Το ότι δεν ανέφερε στο Λουκά ότι η μόνη που είχε δει τα διαμάντια ήταν η Εύα, μου δείχνει ότι το μυαλό του δεν πήγε προς τα εκεί.. Περί εμπιστοσύνης πρόκειται ή κάτι άλλο? Ίδωμεν…

Νικόλα μου δεν ποτίζεται πρώτα η Μελίτα και μετά η Εύα..
Η Εύα έχει ένα παιδάκι με τον ανεκδιήγητο, προηγείται…


Στα συν του επεισοδίου οι ατάκες Αμαλίας-Νταίζης με Πεφάνη και Πολυχρονιδη να δίνουν ρέστα… Ο Πέτρος στη μέση διαιτητής, απηυδισμένος με τις δύο τρελές μου άρεσε επίσης…

Με παραξενεύει ο Ρούσσος.. Πόσο ηλίθιο να ξεράσει την αλήθεια στη Νταίζη? Το έκανε για να την πικάρει, της έχει πει για κάποιο λόγο ψέματα? Δεν μπορώ να ξέρω, αλλά δεν θεωρώ τυχαίο το ότι άνοιξε το στοματάκι του σε κάποιον που δεν εμπιστεύεται για τέτοιο θέμα…
Και δημιουργείται το εξής θέμα.. Οι πίνακες ξεκίνησαν πλαστοί από το Στέφανο ο οποίος την έκανε στην Εριέττα ή η Εριέττα ξέρει ότι οι πίνακες είναι πλαστοί και τους λέχτηκε για χάρη του φλούφλη?
Σε οποιαδήποτε περίπτωση κάποιος δεν είναι αυτό που φαίνεται και ελπίζω να ισχύσει αυτό αυτή τη φορά.. θα προτιμούσα ως γνωστόν Στέφανο, αλλά πιστεύω πως μάλλον η Ερη κάτι κρύβει και δεν είναι τόσο τέλεια όσο φαίνεται.. αναμενόμενο..

Ο αναμενόμενος υπέρηχος μια φούσκα που έσκασε στα μούτρα μας με θόρυβο.. Απορώ ποιος μισεί τόσο τα ζευγάρια με χημεία και καταστρέφονται το ένα μετά το άλλο..
Η σκηνή ήταν κακογραμμένη και απαράδεκτη! Περίμενα από αυτό το ζευγάρι να μοιραστούν μια στιγμή συγκινητική με έναν τρόπο γλυκό, όχι γελοίο.. Αν θέλατε να το βγάλετε απλά κωμικό δεν το καταφέρατε! Και είναι δυνατόν αν φεύγει ο Λουκάς από τον υπέρηχο? Ακούει την καρδιά του μωρού που περείμενε τός καιρό και σηκώνεται και φεύγει για να μην ντρέπεται η κόρη του? Γελοίο, απαράδεκτο και ΕΛΕΟΣ ξανά..
Είχανε κάψει το ζευγάρι καιρό πριν αλλά τουλάχιστον περίμενα να αλλάξει η κατάσταση τώρα με το μωρό, σκ@τα μας σερβίρανε για ακόμα μια φορά..
Δεν μπορούμε να δώσουμε τη δέουσα προσοχή, σπρώχνουμε… και δίνουμε τα καλά μόνο σε ευνοούμενους χαντακώνοντας ότι αγαπάει ο κόσμος.. Fskl Fskl Fskl

Και έπειτα ο σοβαρός δικηγόρος παιδιαρίζει σαν πεντάχρονο… Πόσα να σώσει η χημεία των ηθοποιών πια? Πάει και αυτή..

Ανάσα στην τόση γελοιότητα η χαρά της παρέας και η ομαδική αγκαλιά που πάντα με συγκινούν!!! Love!
Ο Λουκάς γιατί δεν μίλησε σε όλη την παρέα, μπροστά στα κορίτσια??

Το πρόβλημα της μαρίλιας είναι τι θα κάνει με τη γερουσία, και όχι ότι θα μπει στο σπίτι της γυναίκας που διέλυσε τη μάνα της δύο φορές, που κρεβατώθηκε με τον πατέρα της και μετά με μεγάλη ευκολία με τον επόμενο γκόμενο της Εξάς…
Είναι δυνατόν η Μαρίλια που έφτυσε την Εύα όταν παντρεύτηκε το Νικόλα και έκραξε τη Μελίτα μες στα μούτρα της να φέρεται σαν κομπλεξικό 15χρονο? Fskl

Η Μελίτα στην κοσμάρα της…
Να περάσουμε καλά, με ποιους γ@μώτο???? Με αυτούς που ήθελε να πάρει το αίμα της πίσω και τους κατηγορούσε ότι δεν καταλαβαίνουν τον εμετικό ερωτά της?

Ο Στέφανος ξέρει ότι η Εριέττα είναι ερωτευμένη και τη ρωτάει αν το είπε στην απόλυτη του?? Πόσο καραγκιόζης είναι?
Σπρώξτε κι άλλο..

Και έρχεται η μεγάλη ώρα και η παρά μαζεύεται στο Μελιτόσπιτο, και κατανοητό όσο το σπίτι ήταν του Μάνου, αλλά τώρα? Υπάρχει η Εδέμ και πλέον υπάρχει και το σπίτι της Εριέττας.. Η Μελίτα σιγά που κινδυνεύει, ποιος τη χ@ζει αυτή?
Στην απαγωγή του κοριτσιών προμοταραμε το Στέφανο, τώρα γυρίσαμε πάλι στο Μελιτάκι..
Η Νταίζη μας ενώνει?? Fskl Fskl
Λίγο ρεαλισμό ζητάμε και εσείς μας έχετε φλομώσει στις και καλά πολιτσμένες αηδίες… wall

Στα προσεχώς η μπουκλωτή κατίνα κατηγορεί πάλι την Εριέττα?
Πόσο θα άντεχε?
Και κάνει κουβέντα περί Στέφανου μπροστά στην Εύα? Δείξτε λίγο έλεος….
Κρατάω το βλέμμα της Ξυλά από αυτό που είδα και περιμένω να δω τα παρακάτω…

Ας τιμωρηθεί επιτέλους η ωθούμενη, έχει διαλύσει την Εύα δις, έχει αποδείξει ότι είναι παρτάλι και ακόμα βρίσκεται στο απυρόβλητο? Έλεος!
Έχετε κάψει τους πάντες για να δικαιωθεί η μουχρίτσα!

Αναρωτιέμαι πως γίνεται το επεισόδιο να έχει τόσες θετικές ψήφους.. Να ανησυχήσω ότι έχω πολλές απιστήσεις??
Άσχημο από μένα…

ΥΓ. Δεν παίζει να έχουν γράψει οι ίδιοι άνθρωποι τη Βέρα, απλά δεν παίζει.. livani

Foulitsa
Foulitsa
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 4 Empty Απ: Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011

Δημοσίευση από sarita Κυρ Φεβ 06, 2011 9:46 pm

Τι να σχολιασω αληθεια δεν ξερω?

Ξεκιναω τρια χρονια πριν:

"Μια νυχτα, τη νυχτα των λεοντιδων μια παρεα εφηβων, η παρεα της φεγγαροπετρας θα κρυψει τα μυστικα της στην αμμο και θα φωναξει τα ονειρα της στον ανεμο"

Μια σειρα που ενεπνεε σασπενς, πλοκη, και κυριως μια γνησια δραματικη σειρα με προσθετα στοιχεια κωμικα.

Φιναλε πρωτου κυκλου: Ο στεφανος ερχεται και λεμε Ω ρε γλεντια τι εχει να γινει θα καει το πελεκουδι.

Δευτερη χρονια και αρχιζουν τα παρατραγουδα. Καταστρεφεται η ζωη της πρωταγωνιστριας για δευτερη φορα απο την ιδια γυναικα.

Φευγει ο βασικος πρωταγωνιστης κατι που ηξερε απο καιρο η σεναριογραφικη ομαδα.Ομως οχι αποφασισανε να το πανε τριτη χρονια.

Δεν κατηγορω οτι πηγαν τη σειρα για τριτη χρονια καθοτι πολλα τα λεφτα αρη αλλα σου φευγει ο πρωταγωνιστης και το ξερεις ενα χρονο τωρα. Δεν μπορεις να σκεφτεις μια ιστορια για του χρονου να κρατησεις αμειωτο το ενδιαφερον του κοινου?

Μου παρουσιαζεις τον μπελλο με το επαναφορτιζομενο δραπανοκατσαβιδο ως το απολυτο εγκλημα?

Την νταιζη να της χρωσταμε και ευχαριστω που αθωωνει τον στεφανο?Και σε κανεναν δεν πηγαινει το μυαλο οτι μπορει να κρυβεται εκεινη πισω απο ολα?

Την ευα να ξεχναει τις δυο πληγες που της ανοιξε η μελιτα και να καθεται ωραια και περιχαρης στο σπιτι της σαν να μην εχει γινει κατι?

Την νταιζη να ενωνει την παρεα ενω κανονικα τους χωριζουν αμετρητα κρεββατια και πολλα λαιμοκοψιματα?

Τον λουκα που περσι παραλιγο να τον παντρεψουμε με την νταιζη και να χασουμε το ζευγαρι για τον γιο του να ξεχναει οτι τον εχει και να εκθειαζει τα κοριτσια και να καταληγει ο υπερηχος ως την πιο γελοια σκηνη ολης της χρονιας?

Η μανα της κορης του που τοσο λυσσαξε αντι να πει γερο να ειναι και οτι να να ναι λιγο καιρο πριν βιαστηκε και αντιμετωπιζε προβλημα στο να μεινει εγκυος και αντι να μας βγαλει εναν ρομαντικο εαυτο με τις γνωστες του ατακες μας παρουσιαζουν την παρασταση "Το τσιρκο Medrano τωρα και στη γειτονια σας?" Συγνωμη δεν θα παρω.

Την μαριλια, που με μια ατακα εστηνε ολοκληρη παρεα στον τοιχο να φερεται σαν κακομαθημενο πλουσιοκοριτσο αποκαλωντας την παρεα της ευας γερουσια? Και καλα πες την παρεα οτι συμπεριλαμβανει την μανα της σε αυτη την εννοια το σκεφτηκε?

Μια μανα με την οποια μια ουσιωδη συζητηση δεν εχουμε δει.

Τι να σχολιασω απο αυτη την παρωδια? Τι.

Η εριεττα δεν πιστευει τον λευτερη και απορω?Εκεινη σκιζει τα ιματια της οτι πιστευει σε ολα τον στεφανο και απαιτει και απο τους αλλους να πιστευουν τον στεφανο αλλα εκεινη ανετα να αμφισβητει τους παντες.

Ο λευτερης οσο παει μου αρεσει ακομα πιο πολυ.

Επιτελους ενας ΑΝΤΡΑΣ ΠΟΥ ΤΙΜΑ ΤΑ ΠΑΝΤΕΛΟΝΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΒΑΖΕΙ ΤΗΝ ΕΥΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ. Εχω χαρει που στην ηρωιδα δινουν αυτο που πραγματικα της αξιζει αλλα φοβαμαι να το χαρω μην μου τον βγαλουν και αυτον κανενα χαπατο λαμογιο.

Δεν εχω να σχολιασω κατι.

ΑΘΛΙΟ ΠΑΝΑΘΛΙΟ ΑΠΑΛΕΥΤΟ.

Και αυτο που με εκνευριζει ακομα πιο πολυ ειναι οτι καθομαι και εκνευριζομαι ενω οι σεναριογραφοι ειναι μια χαρα πληρωνονται για αυτα που γραφουν και δεν τους νοιαζει κιολας.Ηθελα να ξερα την γελοιοτητα στην οποια κατηντησαν την σειρα τους δεν την βλεπουν?

Συγνωμη για την εξαρση παιδια αλλα με εφτασαν στα ορια μου.

Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 4 11556 στις γνωστες λατρεμενες!
sarita
sarita
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 4 Empty Απ: Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011

Δημοσίευση από jim7 Κυρ Φεβ 06, 2011 11:06 pm

Sarita τα είπες όλα σαν να τάλεγα εγώ : respect : : respect : : respect : : respect : : respect :
jim7
jim7
Forum Team
Forum Team

Άντρας Τόπος : Πειραιάς

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 4 Empty Απ: Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011

Δημοσίευση από almaresi Κυρ Φεβ 06, 2011 11:07 pm

Σχετικά με τους πίνακες, πολλά τα ερωτήματα και πολλές οι επαγωγές και δεν είναι πιθανόν να βγει ασφαλές συμπέρασμα, όπως τι ωραία τα ‘λεγε κι ο φίλος μου, ο Μανωλάκης ο Καντ – μεγάααλη μορφή σας λέω…

Αρχικά, πώς κατάλαβε ο Πέτρος ότι είναι πλαστοί και ότι είναι του Αραβαντινού? Επειδή είδε έναν όσο τον έβλεπε η Αμαλία και μάλιστα ανάποδα? Και άντε πες ότι τον είχε δει κατά το παρελθόν (κάπου 30 χρόνια πριν). Τον θυμήθηκε τόσο εύκολα? Και βλέποντάς τον ανάποδα κιόλας – έχω κολλήσει εγώ. Και έστω ότι τα κατάλαβε όλα αυτά ή τα ακριβώς αντίθετα. Γιατί τα είπε στη Νταίζη ή γιατί είπε ψέματα ή γιατί μίλησε γενικώς? Δεν είπε βέβαια ότι εμπλέκεται και εκείνος στις ιστορίες αυτές ούτε είπε κάτι για τις ιστορίες αυτές, είπε απλώς ότι ο μπαμπάς της Εριέττας –και του Λουκάκου- ζωγράφιζε κάμποσες φορές τα έργα άλλων… Για να δούμε, θα το κάνει η Νταίζη το επαγωγικό άλμα ή θα μείνει στο γεγονός ότι την ξεγέλασε η Εριέττα? Πάντως, είναι ιδέα μου ή όταν του άρπαξε τον πίνακα, κάπως του ‘ρθε? Πριτς… όπως το πρόσεξα έτσι θα το ξεχάσω…

Και πάμε στο άλλο ερώτημα. Την ξεγέλασε η Εριέττα? Ή δεν είχε ιδέα για την έλλειψη γνησιότητας των δυο αυτών πινάκων? Ή μήπως τίποτα από αυτά – αν είναι γνήσιοι?

Και συνεχίζουμε με τον Στέφανο – πολύ πίσω πήγατε με τους συλλογισμούς ε? Τι μας εγγυάται ότι οι πίνακες που έδωσε η Εριέττα στη Νταίζη είναι οι ίδιοι που πήρε από τον Στέφανο? Αν δεν είναι, είμαστε καλά… με τα προηγούμενα εννοώ (εκτός και αν είναι πλαστοί κι αυτοί αλλά δεν τους εξετάζουμε εν προκειμένω). Αν είναι, ε πρέπει να δούμε και τι ξέρει ο Στεφανάκος μας. Αν είναι γνήσιοι, πάλι όλα καλά. Έδωσε πολλά για να σώσει το παιδί του. Αν δεν είναι, ξεγέλασε την Εριέττα για να σώσει το παιδί του. Σε αυτή την περίπτωση αναρωτιέμαι αν ήξερε ότι οι πίνακες είναι του Αραβαντινού (αν είναι), και αν ναι πώς και δεν είχε κάνει εκείνος το επαγωγικό άλμα να τον βάλει στο κάδρο τον έξι? Επίσης, έχει νόημα να μάθουμε αν το κατάλαβε ή όχι η Εριέττα. Γιατί παίζει κι αυτό που είπε η Τζίνα και μάλιστα είναι και λογικό:
KatsaroYpotheto έγραψε:Και στις δύο περιπτώσεις, αν δεν κρύβεται τίποτα από πίσω η κοπέλα το άφησε να περάσει έτσι γιατί δεν ήθελε να πληγώσει τον εγωισμό του Στέφανου ή γενικά να τον φέρει σε δύσκολη θέση και να τον χάσει από κοντά της. Άλλωτσε ξέρουμε ότι δέχεται αυτό το κομμάτι του Στέφανου με τις παρανομίες και τις εξαπατήσεις.
Θυμίζω και τον διάλογο:
Λευτέρης – ο Μπέλλος μου ‘στειλε τελεσίγραφο, απειλή… σήμερα παίζεται η τύχη πολλών ανθρώπων, όχι μόνο η δικιά μου
Εριέττα – πιστεύεις ότι αν μου καλλιεργήσεις το φόβο θα κάνω πίσω?

Όταν ο Στεφάν έκανε τα ίδια, δεν του ‘πε τίποτα και έκανε και πίσω θυμάμαι – έμεινε στην υπόθεση εννοώ. Του Λευτέρη όμως του την είπε.

Και τέλος, Αντιγόνη. Η συγκεκριμένη φώναζε τότε όντως, αλλά χρήματα φαίνεται θα έπαιρναν πολλά άσχετα από την γνησιότητα ή μη των πινάκων. Αφού αυτή τη δουλειά κάνουν οι άνθρωποι. Οπότε δεν μου λένε κάτι οι αντιδράσεις της. Πάντως, εκείνη αν είναι πλαστοί και είναι και του Αραβαντινού θα πρέπει να το ήξερε…

Τώρα, για το περίφημο θέμα της εκτίμησης γνησιότητας έργων τέχνης, είναι σαφώς περίπλοκη διαδικασία και ικανότητα που λίγοι γνωρίζουν και έχουν αντίστοιχα, αλλά στις μέρες μας η επιστήμη και η τεχνολογία παίζουν σημαντικό αν όχι απολύτως καθοριστικό ρόλο. Σήμερα μπορείς να ξέρεις τόσες τεχνικές λεπτομέρειες που είναι πραγματικά δύσκολο να ξεγελάσεις/-στείς(δεν εξαρτάται πια μόνο από το «μάτι» του ειδικού η εκτίμηση). Από τον «καμβά», το είδος, την υφή, το αρχικό χρώμα του, την τεχνοτροπία, τις στρώσεις κι επιστρώσεις των χρωμάτων, τα χρώματα τα ίδια, την ηλικία και την προέλευσή τους μέχρι το είδος των πινέλων και των μαχαιριών κι οποιουδήποτε άλλου εργαλείου έχει χρησιμοποιηθεί μέχρι πράγματα που δεν γνωρίζω ούτε για να τα αναφέρω. Και αν η δουλειά του Αραβαντινού μπορεί να ξεγελάσει ειδικούς(αν και αυτό δεν το ξέρουμε) ακόμη και σήμερα, αυτόματα αναγκάζομαι να υποθέσω ότι 30+ χρόνια πριν είχε τους γνήσιους μπροστά του (και άρα κάποιος έπρεπε να τους είχε αγοράσει ή κλέψει) ή τουλάχιστον είχε τακτική πρόσβαση σ’ αυτούς για να τους μελετά… αλλιώς πώς?
- βέβαια, σε μια σειρά που ο μεγαλύτερος είναι τελικά πιο μικρός από τον μικρότερο (Μανωλάκη, τι έχεις να πεις γι αυτό αγόρι μου? ε? ε?), η αναλυτική του λόγου δεν μπορεί να 'ναι επαρκής... αναγκαία δεν είναι ούτως ή άλλως...

-----------------------------------------------------------------------------

Για τα λοιπά, πρόσεξα -μάλλον κατά τύχη- αυτόν τον διάλογο:
Εριέττα – αυτό που θέλαμε ήτανε να σε βρούμε και να μιλήσουμε, να κάνουμε μια κουβέντα, να βρούμε μια λύση
Λευτέρης – για μερικά πράγματα δεν υπάρχει λύση, Εριέττα, όσο αγαθές να ‘ναι οι προθέσεις
Και αυτή είναι και η διαφορά τους.

Την ατάκα του Λουκά:
Λουκάς – πρέπει να πάω από ‘κει γιατί δεν μπορεί να μου τα πει από το τηλέφωνο… αλλά πρώτα πρέπει να κάνω και κύκλους γύρω από τον άξονά μου
ruuun το σπιν πρόσεξε Λουκάκο xoxo xoxo xoxo

Τους Νικόλα-Λουκά στην κατασκήνωση:
Λουκάς – …αυτή η συνταγή μεταφέρεται μόνο από άντρα σε άντρα
Νικόλας – προφορικά φαντάζομαι ε?
lmao

Τα υπόλοιπα τα αγνοώ επιδεικτικά Mmm

Υγ. Αχ Εύα - απ' τα παλιά... "θα σε ξεχνάω κάθε μέρα"
Υγ2. κα Μαρία : respect :
almaresi
almaresi
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 4 Empty Απ: Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011

Δημοσίευση από sarita Κυρ Φεβ 06, 2011 11:12 pm

σε ευχαριστω jim 7.να σαι καλα!
sarita
sarita
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 4 Empty δεχεται και του δικηγορους και την μανα του και ολους τους αλλους εκτος της Μελιτας

Δημοσίευση από stefistaroy Δευ Φεβ 07, 2011 8:54 am

KatsaroYpotheto έγραψε:
nefelik έγραψε:
jenoy έγραψε:Καλημερα σε ολους
γιατι η Εριεττα ετρεξε να πει τα ευχαριστα στον Στέφανο και οχι καποιος αλλος-μανα, δικηγοροι κ.λ.π- και φυσικα να αναφερει οτι αυτη ενημερωσε την Μελίτα για να μην ανησυχει
ενταξει ποση υποκρισια απο την ξυνη Εριεττα , ποσο "τελεια" τα κανει όλα
εμενα η μαζωξη στο σπιτι της Μελιτας μου αρεσε και ξαναγινε προσφατα την πρωτοχρονια αρα γιατι μας κανει εντυπωση?
αν μαζευοταν δηλαδη στης κυριας Ερης θα ήταν καλυτερα?
επισης λογικη μου φανηκε η αντιδραση της Μελιτας στην περιληψη της Δευτερας που ειρωνευεται που προλαβε η Ερη να ειδοποιησει τον Στεφανο και να τονισει την " ΤΕΡΑΣΤΙΑ" προσφορα της σε αυτο
ας μην ήταν η Νταιζη να τους δωσει τη λυση στο πιατο και βλεπαμε τι θα εκανε η " μις Τελεια"
Καλημέρα.
Αυτή είναι η αλήθεια, γιατί να μην του την πει; Ψέματα του είπε; Και του την είπε μόνο αφού τη ρώτησε ο Στέφανος. Τώρα το ότι η Μελίτα δεν θα έκανε ποτέ κάτι τέτοιο και ο Στέφανος αυτό το ξέρει, είναι άλλο θέμα...
Επίσης, να σου θυμίσω ότι η Εριέττα είπε στον Στέφανο ότι η Νταίζη τον έσωσε και όταν τη ρώτησε τί ζήτησε απέφυγε να του απαντήσει... Επομένως, για ποια δική της τεράστια προσφορά πήγε να του μιλήσει;
Η Εριέττα έκανε ό,τι μπορούσε με τα μέσα που διέθετε και πάρα πολύ καλά έκανε. Το πρόβλημα δεν είναι η Εριέττα, το πρόβλημα το έχει η Μελίτα που επειδή δεν έχει τόσα χρήματα θεωρεί ότι η αγάπη της και η συμπαράστασή της δεν είναι αρκετή για να βοηθήσει τον Στέφανο και αισθάνεται ότι μειονεκτεί. Για αυτό όμως δεν φταίνε οι άλλοι. Τώρα βέβαια θα μου πεις, ποια αγάπη και ποια συμπαράσταση... Τέλος πάντων...
Όσο να ‘ναι, ούτε στην κατασκήνωση ούτε στο σπίτι της Εριέττας είδε η Εύα το Μάνο με τη Μελίτα μια μέρα πριν το γάμο της, ούτε έμενε με το Μάνο, ούτε άκουσε η Μαρίλια την Αμαλία να την αποκαλεί εξώγαμο, ούτε έκαιγε κεριά η Μελίτα με τον Στέφανο, για να μην θυμηθώ κι άλλα... Φυσικά μετά και την Πρωτοχρονιά αυτή ήταν μια απολύτως αναμενόμενη εξέλιξη. Είπαμε, τώρα σπρώχνουμε!

Είναι απλό. Του το είπε γιατί ΑΥΤΗ δέχεται ο Στέφανος να την συναντήσει!!! Αυτό είναι που καίει και τη Μελιτούλα άλλωστε... sisi


Δεχεται πολλους αλλα η Ερη δεν μπορουσε να χασει την ευκαιρια να ειναι η πρωτη που θα το πει
τοσο κοπο εκανε,(κανενα κοπο στο πιατο τους τα εδωσε η Νταιζη)
Δεν φταιει ομως αυτη ο Στέφανος φταιει που τις δινει το δικαιωματα να ελπιζει

stefistaroy


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 4 Empty Απ: Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011

Δημοσίευση από nefelik Δευ Φεβ 07, 2011 9:47 am

stefistaroy έγραψε:
KatsaroYpotheto έγραψε:
nefelik έγραψε:
jenoy έγραψε:Καλημερα σε ολους
γιατι η Εριεττα ετρεξε να πει τα ευχαριστα στον Στέφανο και οχι καποιος αλλος-μανα, δικηγοροι κ.λ.π- και φυσικα να αναφερει οτι αυτη ενημερωσε την Μελίτα για να μην ανησυχει
ενταξει ποση υποκρισια απο την ξυνη Εριεττα , ποσο "τελεια" τα κανει όλα
εμενα η μαζωξη στο σπιτι της Μελιτας μου αρεσε και ξαναγινε προσφατα την πρωτοχρονια αρα γιατι μας κανει εντυπωση?
αν μαζευοταν δηλαδη στης κυριας Ερης θα ήταν καλυτερα?
επισης λογικη μου φανηκε η αντιδραση της Μελιτας στην περιληψη της Δευτερας που ειρωνευεται που προλαβε η Ερη να ειδοποιησει τον Στεφανο και να τονισει την " ΤΕΡΑΣΤΙΑ" προσφορα της σε αυτο
ας μην ήταν η Νταιζη να τους δωσει τη λυση στο πιατο και βλεπαμε τι θα εκανε η " μις Τελεια"
Καλημέρα.
Αυτή είναι η αλήθεια, γιατί να μην του την πει; Ψέματα του είπε; Και του την είπε μόνο αφού τη ρώτησε ο Στέφανος. Τώρα το ότι η Μελίτα δεν θα έκανε ποτέ κάτι τέτοιο και ο Στέφανος αυτό το ξέρει, είναι άλλο θέμα...
Επίσης, να σου θυμίσω ότι η Εριέττα είπε στον Στέφανο ότι η Νταίζη τον έσωσε και όταν τη ρώτησε τί ζήτησε απέφυγε να του απαντήσει... Επομένως, για ποια δική της τεράστια προσφορά πήγε να του μιλήσει;
Η Εριέττα έκανε ό,τι μπορούσε με τα μέσα που διέθετε και πάρα πολύ καλά έκανε. Το πρόβλημα δεν είναι η Εριέττα, το πρόβλημα το έχει η Μελίτα που επειδή δεν έχει τόσα χρήματα θεωρεί ότι η αγάπη της και η συμπαράστασή της δεν είναι αρκετή για να βοηθήσει τον Στέφανο και αισθάνεται ότι μειονεκτεί. Για αυτό όμως δεν φταίνε οι άλλοι. Τώρα βέβαια θα μου πεις, ποια αγάπη και ποια συμπαράσταση... Τέλος πάντων...
Όσο να ‘ναι, ούτε στην κατασκήνωση ούτε στο σπίτι της Εριέττας είδε η Εύα το Μάνο με τη Μελίτα μια μέρα πριν το γάμο της, ούτε έμενε με το Μάνο, ούτε άκουσε η Μαρίλια την Αμαλία να την αποκαλεί εξώγαμο, ούτε έκαιγε κεριά η Μελίτα με τον Στέφανο, για να μην θυμηθώ κι άλλα... Φυσικά μετά και την Πρωτοχρονιά αυτή ήταν μια απολύτως αναμενόμενη εξέλιξη. Είπαμε, τώρα σπρώχνουμε!

Είναι απλό. Του το είπε γιατί ΑΥΤΗ δέχεται ο Στέφανος να την συναντήσει!!! Αυτό είναι που καίει και τη Μελιτούλα άλλωστε... sisi


Δεχεται πολλους αλλα η Ερη δεν μπορουσε να χασει την ευκαιρια να ειναι η πρωτη που θα το πει
τοσο κοπο εκανε,(κανενα κοπο στο πιατο τους τα εδωσε η Νταιζη)
Δεν φταιει ομως αυτη ο Στέφανος φταιει που τις δινει το δικαιωματα να ελπιζει
Οι δικηγόροι του είχαν υπέρηχο και μετά να μαζέψουν όλους τους υπόλοιπους στο... σπίτι – φρούριο της Μελίτας, και η μάνα του είναι τρομοκρατημένη μετά απ’ ότι πέρασε με τον Μπέλλο. Ακόμα και η Νταίζη που θα μπορούσε να πάει, όχι ότι θα την ένοιαζε να πάει να του πει τα νέα, κι αυτή κρύβεται.

Αλλά ακόμα και τίποτα από όλα αυτά να μη συνέβαινε, το θέμα δεν είναι ποιος θα μπορούσε να πάει. Το θέμα είναι γιατί να μην πάει η Εριέττα. Φίλοι και συνεργάτες δεν είναι; Έτσι δεν λέει κι ο Στέφανος; Μέχρι κι η Μελίτα αναγνώρισε ότι της χρωστάει... Άλλο που μέσα σε μία μέρα άλλαξε γνώμη...

nefelik
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 4 Empty Απ: Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011

Δημοσίευση από JESSIE Δευ Φεβ 07, 2011 9:53 am

Για τα λοιπά, πρόσεξα -μάλλον κατά τύχη- αυτόν τον διάλογο:
Εριέττα – αυτό που θέλαμε ήτανε να σε βρούμε και να μιλήσουμε, να κάνουμε μια κουβέντα, να βρούμε μια λύση
Λευτέρης – για μερικά πράγματα δεν υπάρχει λύση, Εριέττα, όσο αγαθές να ‘ναι οι προθέσεις
Και αυτή είναι και η διαφορά τους.

Κατά το Λευτέρη, για μερικά πράγματα δεν υπάρχει λύση, γιατί προφανώς μεσολάβησε ο θάνατος της Βέρας, που δεν μπορεί να μείνει χωρις εκδίκηση.
Επειδή λοιπον δεν μπορεί να βρεί ποιός έγινε η αιτία να πεθάνει η Βέρα, για να τον σκοτώσει με τη σειρά του, κρατάει τα διαμάντια σαν αντιστάθμισμα? Και μάλιστα κάνει επιλεκτική διανομή μ'αυτά, βεβαιώνοντας την Αννα οτι θα της δώσει το μερίδιό της, αλλά αρνείται στο Μπέλλο το δικό του μερίδιο.... Δεν μου φαίνονται τόσο σωστά όλα αυτά, όχι για έναν άνθρωπο που πάνω απ'όλα βάζει την ασφάλεια των ανθρώπων που αγαπάει.... Με το να συνεχίζει να κρατάει τα διαμάντια, τους εκθέτει, αντίθετα, σε κίνδυνο, ενώ αν τα δώσει πίσω, ο κίνδυνος μηδενίζεται, γιατί και οι νόμιμοι ιδιοκτήτες τους θα πάρουν πίσω ο,τι τους ανήκει, αλλά και οι υπόλοιποι της παρέας εκδίκησης, δεν θα έχουν λόγο να απειλούν και να εκβιάζουν, αφού δεν θα υπάρχουν πιά διαμάντια.
Ετσι το βλέπω εγώ, και κανονικά δίλημμα για τον Λευτέρη δεν θα έπρεπε να υπάρχει. Αλλά , βέβαια, πώς θα προχωρήσει η ιστορία?
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 4 από 5 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης