Edem Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Γενικές συζητήσεις

+56
A.R.T.
KatsaroYpotheto
μπουγιουριτσα
kapetanissa
brunakos
hlias16
estrella
filizza
xalkate
Kitty
fantina
Nora&Loukas
varemaraful
katie007
ath376
aggeliki
ειρηνη7
maeveline
evaggelia*
taradoula
tzibirdika
Caroline
stella7778
k@terinio-loukonoraki
edem4ever
evaki16
Δ.Μπέλλος
LaurelRose
loukasnora
Foulitsa
trelli petrakitsa
Antigoni!
rachel
Ezantakou
evanna
anna90
dm10811
fay66
hionati
aglaitsa
sarita
l_aquila
ProudMaslowqueen
pruedens
nefelik
Clarabelle
alex1
roria
JESSIE
KAKOS LYKOS
abba
zeta88
giwta007
Καρ-Mik
ΣΨ1
fay
60 απαντήσεις

Σελίδα 19 από 32 Επιστροφή  1 ... 11 ... 18, 19, 20 ... 25 ... 32  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 19 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από fay Τετ Νοε 09, 2011 8:17 pm

Προσπαθώ να καταλάβω, ήταν επεισόδιο αυτό που είδαμε; Το πετσόκοψαν και δεν προβλήθηκε ούτε το μισό εξαιτίας των εκτάκτων που κατάντησαν εικοσιτετράωρα πλέον. Ας το είχαν αναβάλει καλύτερα, θα ήταν προτιμότερο από αυτή τη γελοιότητα. Δε φτάνει που μας εμπαίζουν οι σεναριογράφοι προβάλλοντας σε συνεχόμενα πλάνα το δράμα του τσόκαρου, τώρα μας εμπαίζει και το κανάλι κατακρεουργώντας το επεισόδιο για χάρη της επικαιρότητας. Στην τελική δεν έχουν όλοι την ευχέρεια να δουν τα επεισόδια στο σάιτ του Μέγκα. Έλεος πια.
fay
fay
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Σε μια δική μου ουτοπία.
Ασχολίες : Διάβασμα, Μουσική, Κλασσικό σινεμά.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 19 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από evanna Τετ Νοε 09, 2011 8:23 pm

Iσως το επομενο επεισοδιο να διαρκεσει λιγο παραπανω για να μας δειξουν και τα υπολοιπα που κοπηκαν! Rolling Eyes

Οσο για τη Νταιζη θα συμφωνησω απολυτα....Μεχρι και πρωτη μουρη σε μουσικο αφιερωμα,την ειδαμε!Φτανει πια livani
Κατα τ'αλλα κλασσικα νοσοκομεια και κρατητηρια! Sleep
evanna
evanna
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθηνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 19 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από JESSIE Τετ Νοε 09, 2011 8:25 pm

Το μεγαλύτερο εμπαιγμό πάντως, τον κάνει η "πολιτική ηγεσία" αυτού του τόπου, που έχει αποδεδειγμένα πιά αναλάβει το ρόλο του δημόσιου γελωτοποιού της Ευρώπης! Οπότε γιατί να μας δείξουν επεισόδιο? Δεν μας αρκούν τα "επεισοδιακά" στιγμιότυπα που μας δείχνουν απ'την πολιτική επικαιρότητα?????
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 19 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από Nora&Loukas Τετ Νοε 09, 2011 8:47 pm

Είμαστε και 2 επεισόδια μπροστά στην Κύπρο αλλά το να βάζει κάποιος φώτια σε ένα χώρο ακόμα και αν είναι δικής του ιδιοκτησίας δεν είναι παραπτώμα; που ξέρει ποιος μπορεί να κινδυνεύσει; δηλάδη αν μάθαινε ότι δεν είναι ο Χρήστος και ήταν κάποιος άλλος θα την ένοιαζε; έχει τόσα επεισόδια η Νταίζη κανεί τόσες παρανομίες πέρνει στο λαιμό της τόσους ανθρώπους και όλοι αντι να λένε ότι πρέπει να την βάλουν φυλακή, την βγάζουν θύμα, άσχολούνται όλοι με την καημένη την Νταίζη και τρέχουν να της συμπαρασταθούν.
Ούτε την Στέλλα την αντέχω πλέον, εντάξει συμπάθεί την Νταίζη αλλά υπάρχουν και όρια.
Ίσως δεν είναι και πολύ σωστό το ότι την βάζουν να προσέχει το παιδί αλλά βλέπει ότι δεν έχουν άλλη επιλογή και η Νόρα της πρότεινε να φέρουν γυναίκα, δεν μου αρέσει ο τρόπος που λέει συνέχεια στην Νόρα και στο Λουκά ότι τους προσέχει το παιδί. Στο κάτω κάτω και αυτοί δεν κάθονται δουλεύουν για να ξεμπλέκουν την καημένη την Νταίζη αλλά και όλους τους άλλους. Ειδικά όταν ο Λουκάς ήταν στο νοσοκομείο και η Νόρα έτρεχε πιστεύω ότι δεν έπρεπε να της χτυπάει ότι την αφήνουν κλείσμενη μέσα στο σπίτι γιατι έβλέπε ότι ήταν και οι δύο σε μαύρα χάλια.

Nora&Loukas
Τουρίστας
Τουρίστας

Θηλυκό Τόπος : Κύπρος

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 19 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από taradoula Πεμ Νοε 10, 2011 4:37 pm

Το επεισόδιο βρίσκεται ολόκληρο στο site του mega οπότε δε νομίζω πως θα μας δείξουνε σήμερα τα κομμάτια που κόψανε... ))

taradoula
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Ιωάννινα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 19 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από fay Παρ Νοε 11, 2011 4:22 pm

Επειδή αναφερθήκατε στην τιμωρία της Νταίζης και για να μην είμαι οφ τόπικ θα πω τη γνώμη μου εδώ. Δεν πιστεύω ότι αποδίδεται δικαιοσύνη στην περίπτωση της Νταίζης. Αφού διέπραξε εγκληματικές απόπειρες, εκβιασμούς, αφού μπαχάλιασε ζωές, παρέμεινε στο απυρόβλητο και ουδέποτε τιμωρήθηκε από το νόμο. Ακόμη και τώρα που θα κάνει στάχτη το μαγαζί της και μαζί έναν άγνωστο φουκαρά δεν θα πληρώσει. Αν δεν κάνω λάθος πέρα από την ανθρωποκτονία εξ αμελείας διώκεται ποινικά και ο εμπρησμός άσχετα αν κάψεις δική σου ιδιοκτησία. Δεν αναφέρεται πουθενά ότι θα συλληφθεί γ' αυτές τις αξιόποινες πράξεις, αντίθετα δίνεται έμφαση στο γεγονός ότι βασανίζεται από τύψεις. Και όσο για το τέλος της δεν το θεωρώ καθόλου σαν τιμωρία. Την τιμωρία σου δεν την επιλέγεις ο ίδιος, σου επιβάλλεται είτε από τους γραπτούς είτε από τους άγραφους νόμους. Το ότι αποφασίζει να πεθάνει μαζί με το Χρήστο είναι καθαρά δική της επιλογή,και κάθε άλλο παρά μεγάλο έρωτα βλέπω εγώ. Είναι δειλία και ανανδρία αυτή τους η πράξη, αφού δε μπορούν να αντιμετωπίσουν τις συνέπειες των πράξεών τους. Ο Χρήστος δεν αντέχει να μείνει στη φυλακή για κάτι που στην τελική έκανε έστω και άθελά του, μια χαρά όμως άντεχε να είναι στη φυλακή μια αθώα εξαιτίας του κι εκείνος να ετοιμάζεται να το σκάσει. Και ο Λουκάς πήγε στη φυλακή γιατί σκότωσε το Στέλιο σε άμυνα αλλά ο Λουκάς δέχτηκε σαν άντρας την ποινή του την οποία γλύτωσε τελικά λόγω αποδείξεων. Ο Χρήστος δεν είχε αποδείξεις αλλά απέκρυψε ένα φόνο κι εξαφάνισε ένα πτώμα υπακούοντας στη Νταίζη, επομένως και γι' αυτό έπρεπε να πληρώσει. Ωστόσο αυτός ο σκληροτράχηλος μπράβος που τρομοκρατούσε αθώους κατ' εντολή του εκάστοτε αφεντικού του φοβάται και δεν αντέχει τη φυλακή. Από την άλλη η Νταίζη δεν αντέχει να τον βλέπει μέσα στη φυλακή και δε μπορεί να περιμένει να εκτίσει την ποινή του. Τόση είναι η αγάπη που λέει ότι του έχει. Τον βοηθάει λοιπόν να γίνει δραπέτης και καταζητούμενος κι όταν με τις ενέργειές της τον χάνει καταστρέφει περιουσίες και προκαλεί το θάνατο αθώων.
Με την κοινή απόφασή τους να πεθάνουν αμέσως μετά το γάμο τους δεν τιμωρούνται ούτε στο ελάχιστο. Αντίθετα αποδεικνύουν ότι είναι δυο αδύναμα ανθρωπάκια κυριευμένα από τα πάθη τους και οδηγούμενα μόνο από τον εγωισμό τους. Έδειξαν ότι δεν ενδιαφέρονται για κανέναν άλλο από τους εαυτούς τους. Επιπλέον η Νταίζη έδειξε πολύ καλά ότι πάνω απ' όλα βάζει το χρήμα αφού και για να βγάλει το Χρήστο απο τη φυλακή (αλήθεια, τότε πώς την άντεχαν και οι δύο τη φυλακή, ο ένας μέσα κι ο άλλος έξω) εκβίασε και τις πέτρες και φρόντισε να μαζέψει όσα περισσότερα μπορούσε. Όταν κατάλαβε ότι ο Χρήστος της πήρε τα διαμάντια πήγε να τον σκοτώσει γιατί λέει την πρόδωσε. Αυτός είναι ο μεγάλος έρωτας που μας μπούκωσαν; Τώρα πάνε να μας τους πασάρουν σαν το τραγικό πρωταγωνιστικό ζευγάρι, που δεν αντέχει να είναι χώρια στη ζωή και πάει μαζί στο θάνατο. Έχω διαβάσει παρόμοιες ιστορίες κι έχω δει έργα με αυτό το θέμα και μπορώ να δηλώσω ότι είναι αηδιαστικός ο τρόπος που πασχίζουν να τους παραλληλίσουν με Ρωμαίο και Ιουλιέτα, με Τριστάνο και Ιζόλδη, και άλλα τραγικά ζευγάρια της παγκόσμιας φιλολογίας και δραματουργίας.Πέρασε και ούτε καν ακούμπησε. Κανένα δε συγκινεί αυτή η ιστορία, δεν υπάρχουν ούτε φαν τους πιστεύω. Από το πουθενά τους έκαναν πρωταγωνιστές και μάλιστα σε τραγωδία κι αυτό το λένε δικαίωση; Μα οι τηλεθεατές δεν είναι ηλίθιοι. Ξέρουν καλά τι έχει κάνει η Νταίζη κι αν οι σεναριογράφοι αποφάσισαν να αγιοποιήσουν και να ηρωοποιήσουν την τραγουδιάρα γιατί η ηθοποιός στενοχωρήθηκε που την αντιπαθούσαν μέσα από το ρόλο της αυτό δε σημαίνει ότι θα ξεχάσουν τι έχουν δει. Η Νταίζη είναι ένας χαρακτήρας σάπιος και διεφθαρμένος, άθλια σαν μάνα, παραδομένη μόνο στο πάθος της - το χρήμα ή το Χρήστο; θα σας γελάσω. Μήπως ξέρουν και οι δημιουργοί της; Άλλα μας έδειχναν κι άλλα βλέπουμε τώρα. Είναι επίσης ο πιο κακογραμμένος και άθλια δομημένος χαρακτήρας μαζί με τη Μελίτα, ένας χαρακτήρας που δεν πείθει πια κανέναν. Δεν αλλάζει όμως το γεγονός ότι έχει κάνει τέρατα και θα έπρεπε να τιμωρηθεί. Και όχι, δεν είναι τιμωρία να πάρει το αυτοκίνητο και να πάει να σκοτωθεί. Τιμωρία θα ήταν αν το έκανε αυτό από ενοχές και από μετάνοια για ό,τι κακό έχει κάνει. Θα το κάνει από δειλία και αδυναμία που εκείνη τα βαφτίζει μεγάλο έρωτα κι αυτό για μένα δεν είναι ούτε δικαίωση ούτε κάθαρση.
fay
fay
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Σε μια δική μου ουτοπία.
Ασχολίες : Διάβασμα, Μουσική, Κλασσικό σινεμά.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 19 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από Clarabelle Παρ Νοε 11, 2011 4:27 pm

fay έγραψε:Επειδή αναφερθήκατε στην τιμωρία της Νταίζης και για να μην είμαι οφ τόπικ θα πω τη γνώμη μου εδώ. Δεν πιστεύω ότι αποδίδεται δικαιοσύνη στην περίπτωση της Νταίζης. Αφού διέπραξε εγκληματικές απόπειρες, εκβιασμούς, αφού μπαχάλιασε ζωές, παρέμεινε στο απυρόβλητο και ουδέποτε τιμωρήθηκε από το νόμο. Ακόμη και τώρα που θα κάνει στάχτη το μαγαζί της και μαζί έναν άγνωστο φουκαρά δεν θα πληρώσει. Αν δεν κάνω λάθος πέρα από την ανθρωποκτονία εξ αμελείας διώκεται ποινικά και ο εμπρησμός άσχετα αν κάψεις δική σου ιδιοκτησία. Δεν αναφέρεται πουθενά ότι θα συλληφθεί γ' αυτές τις αξιόποινες πράξεις, αντίθετα δίνεται έμφαση στο γεγονός ότι βασανίζεται από τύψεις. Και όσο για το τέλος της δεν το θεωρώ καθόλου σαν τιμωρία. Την τιμωρία σου δεν την επιλέγεις ο ίδιος, σου επιβάλλεται είτε από τους γραπτούς είτε από τους άγραφους νόμους. Το ότι αποφασίζει να πεθάνει μαζί με το Χρήστο είναι καθαρά δική της επιλογή,και κάθε άλλο παρά μεγάλο έρωτα βλέπω εγώ. Είναι δειλία και ανανδρία αυτή τους η πράξη, αφού δε μπορούν να αντιμετωπίσουν τις συνέπειες των πράξεών τους. Ο Χρήστος δεν αντέχει να μείνει στη φυλακή για κάτι που στην τελική έκανε έστω και άθελά του, μια χαρά όμως άντεχε να είναι στη φυλακή μια αθώα εξαιτίας του κι εκείνος να ετοιμάζεται να το σκάσει. Και ο Λουκάς πήγε στη φυλακή γιατί σκότωσε το Στέλιο σε άμυνα αλλά ο Λουκάς δέχτηκε σαν άντρας την ποινή του την οποία γλύτωσε τελικά λόγω αποδείξεων. Ο Χρήστος δεν είχε αποδείξεις αλλά απέκρυψε ένα φόνο κι εξαφάνισε ένα πτώμα υπακούοντας στη Νταίζη, επομένως και γι' αυτό έπρεπε να πληρώσει. Ωστόσο αυτός ο σκληροτράχηλος μπράβος που τρομοκρατούσε αθώους κατ' εντολή του εκάστοτε αφεντικού του φοβάται και δεν αντέχει τη φυλακή. Από την άλλη η Νταίζη δεν αντέχει να τον βλέπει μέσα στη φυλακή και δε μπορεί να περιμένει να εκτίσει την ποινή του. Τόση είναι η αγάπη που λέει ότι του έχει. Τον βοηθάει λοιπόν να γίνει δραπέτης και καταζητούμενος κι όταν με τις ενέργειές της τον χάνει καταστρέφει περιουσίες και προκαλεί το θάνατο αθώων.
Με την κοινή απόφασή τους να πεθάνουν αμέσως μετά το γάμο τους δεν τιμωρούνται ούτε στο ελάχιστο. Αντίθετα αποδεικνύουν ότι είναι δυο αδύναμα ανθρωπάκια κυριευμένα από τα πάθη τους και οδηγούμενα μόνο από τον εγωισμό τους. Έδειξαν ότι δεν ενδιαφέρονται για κανέναν άλλο από τους εαυτούς τους. Επιπλέον η Νταίζη έδειξε πολύ καλά ότι πάνω απ' όλα βάζει το χρήμα αφού και για να βγάλει το Χρήστο απο τη φυλακή (αλήθεια, τότε πώς την άντεχαν και οι δύο τη φυλακή, ο ένας μέσα κι ο άλλος έξω) εκβίασε και τις πέτρες και φρόντισε να μαζέψει όσα περισσότερα μπορούσε. Όταν κατάλαβε ότι ο Χρήστος της πήρε τα διαμάντια πήγε να τον σκοτώσει γιατί λέει την πρόδωσε. Αυτός είναι ο μεγάλος έρωτας που μας μπούκωσαν; Τώρα πάνε να μας τους πασάρουν σαν το τραγικό πρωταγωνιστικό ζευγάρι, που δεν αντέχει να είναι χώρια στη ζωή και πάει μαζί στο θάνατο. Έχω διαβάσει παρόμοιες ιστορίες κι έχω δει έργα με αυτό το θέμα και μπορώ να δηλώσω ότι είναι αηδιαστικός ο τρόπος που πασχίζουν να τους παραλληλίσουν με Ρωμαίο και Ιουλιέτα, με Τριστάνο και Ιζόλδη, και άλλα τραγικά ζευγάρια της παγκόσμιας φιλολογίας και δραματουργίας.Πέρασε και ούτε καν ακούμπησε. Κανένα δε συγκινεί αυτή η ιστορία, δεν υπάρχουν ούτε φαν τους πιστεύω. Από το πουθενά τους έκαναν πρωταγωνιστές και μάλιστα σε τραγωδία κι αυτό το λένε δικαίωση; Μα οι τηλεθεατές δεν είναι ηλίθιοι. Ξέρουν καλά τι έχει κάνει η Νταίζη κι αν οι σεναριογράφοι αποφάσισαν να αγιοποιήσουν και να ηρωοποιήσουν την τραγουδιάρα γιατί η ηθοποιός στενοχωρήθηκε που την αντιπαθούσαν μέσα από το ρόλο της αυτό δε σημαίνει ότι θα ξεχάσουν τι έχουν δει. Η Νταίζη είναι ένας χαρακτήρας σάπιος και διεφθαρμένος, άθλια σαν μάνα, παραδομένη μόνο στο πάθος της - το χρήμα ή το Χρήστο; θα σας γελάσω. Μήπως ξέρουν και οι δημιουργοί της; Άλλα μας έδειχναν κι άλλα βλέπουμε τώρα. Είναι επίσης ο πιο κακογραμμένος και άθλια δομημένος χαρακτήρας μαζί με τη Μελίτα, ένας χαρακτήρας που δεν πείθει πια κανέναν. Δεν αλλάζει όμως το γεγονός ότι έχει κάνει τέρατα και θα έπρεπε να τιμωρηθεί. Και όχι, δεν είναι τιμωρία να πάρει το αυτοκίνητο και να πάει να σκοτωθεί. Τιμωρία θα ήταν αν το έκανε αυτό από ενοχές και από μετάνοια για ό,τι κακό έχει κάνει. Θα το κάνει από δειλία και αδυναμία που εκείνη τα βαφτίζει μεγάλο έρωτα κι αυτό για μένα δεν είναι ούτε δικαίωση ούτε κάθαρση.


Mέχρι τελείας και αποστρόφου : respect : : respect : : respect : : respect : : respect : : respect : : respect : : respect : : respect :
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 19 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από ειρηνη7 Παρ Νοε 11, 2011 5:53 pm

fay έγραψε:Επειδή αναφερθήκατε στην τιμωρία της Νταίζης και για να μην είμαι οφ τόπικ θα πω τη γνώμη μου εδώ. Δεν πιστεύω ότι αποδίδεται δικαιοσύνη στην περίπτωση της Νταίζης. Αφού διέπραξε εγκληματικές απόπειρες, εκβιασμούς, αφού μπαχάλιασε ζωές, παρέμεινε στο απυρόβλητο και ουδέποτε τιμωρήθηκε από το νόμο. Ακόμη και τώρα που θα κάνει στάχτη το μαγαζί της και μαζί έναν άγνωστο φουκαρά δεν θα πληρώσει. Αν δεν κάνω λάθος πέρα από την ανθρωποκτονία εξ αμελείας διώκεται ποινικά και ο εμπρησμός άσχετα αν κάψεις δική σου ιδιοκτησία. Δεν αναφέρεται πουθενά ότι θα συλληφθεί γ' αυτές τις αξιόποινες πράξεις, αντίθετα δίνεται έμφαση στο γεγονός ότι βασανίζεται από τύψεις. Και όσο για το τέλος της δεν το θεωρώ καθόλου σαν τιμωρία. Την τιμωρία σου δεν την επιλέγεις ο ίδιος, σου επιβάλλεται είτε από τους γραπτούς είτε από τους άγραφους νόμους. Το ότι αποφασίζει να πεθάνει μαζί με το Χρήστο είναι καθαρά δική της επιλογή,και κάθε άλλο παρά μεγάλο έρωτα βλέπω εγώ. Είναι δειλία και ανανδρία αυτή τους η πράξη, αφού δε μπορούν να αντιμετωπίσουν τις συνέπειες των πράξεών τους. Ο Χρήστος δεν αντέχει να μείνει στη φυλακή για κάτι που στην τελική έκανε έστω και άθελά του, μια χαρά όμως άντεχε να είναι στη φυλακή μια αθώα εξαιτίας του κι εκείνος να ετοιμάζεται να το σκάσει. Και ο Λουκάς πήγε στη φυλακή γιατί σκότωσε το Στέλιο σε άμυνα αλλά ο Λουκάς δέχτηκε σαν άντρας την ποινή του την οποία γλύτωσε τελικά λόγω αποδείξεων. Ο Χρήστος δεν είχε αποδείξεις αλλά απέκρυψε ένα φόνο κι εξαφάνισε ένα πτώμα υπακούοντας στη Νταίζη, επομένως και γι' αυτό έπρεπε να πληρώσει. Ωστόσο αυτός ο σκληροτράχηλος μπράβος που τρομοκρατούσε αθώους κατ' εντολή του εκάστοτε αφεντικού του φοβάται και δεν αντέχει τη φυλακή. Από την άλλη η Νταίζη δεν αντέχει να τον βλέπει μέσα στη φυλακή και δε μπορεί να περιμένει να εκτίσει την ποινή του. Τόση είναι η αγάπη που λέει ότι του έχει. Τον βοηθάει λοιπόν να γίνει δραπέτης και καταζητούμενος κι όταν με τις ενέργειές της τον χάνει καταστρέφει περιουσίες και προκαλεί το θάνατο αθώων.
Με την κοινή απόφασή τους να πεθάνουν αμέσως μετά το γάμο τους δεν τιμωρούνται ούτε στο ελάχιστο. Αντίθετα αποδεικνύουν ότι είναι δυο αδύναμα ανθρωπάκια κυριευμένα από τα πάθη τους και οδηγούμενα μόνο από τον εγωισμό τους. Έδειξαν ότι δεν ενδιαφέρονται για κανέναν άλλο από τους εαυτούς τους. Επιπλέον η Νταίζη έδειξε πολύ καλά ότι πάνω απ' όλα βάζει το χρήμα αφού και για να βγάλει το Χρήστο απο τη φυλακή (αλήθεια, τότε πώς την άντεχαν και οι δύο τη φυλακή, ο ένας μέσα κι ο άλλος έξω) εκβίασε και τις πέτρες και φρόντισε να μαζέψει όσα περισσότερα μπορούσε. Όταν κατάλαβε ότι ο Χρήστος της πήρε τα διαμάντια πήγε να τον σκοτώσει γιατί λέει την πρόδωσε. Αυτός είναι ο μεγάλος έρωτας που μας μπούκωσαν; Τώρα πάνε να μας τους πασάρουν σαν το τραγικό πρωταγωνιστικό ζευγάρι, που δεν αντέχει να είναι χώρια στη ζωή και πάει μαζί στο θάνατο. Έχω διαβάσει παρόμοιες ιστορίες κι έχω δει έργα με αυτό το θέμα και μπορώ να δηλώσω ότι είναι αηδιαστικός ο τρόπος που πασχίζουν να τους παραλληλίσουν με Ρωμαίο και Ιουλιέτα, με Τριστάνο και Ιζόλδη, και άλλα τραγικά ζευγάρια της παγκόσμιας φιλολογίας και δραματουργίας.Πέρασε και ούτε καν ακούμπησε. Κανένα δε συγκινεί αυτή η ιστορία, δεν υπάρχουν ούτε φαν τους πιστεύω. Από το πουθενά τους έκαναν πρωταγωνιστές και μάλιστα σε τραγωδία κι αυτό το λένε δικαίωση; Μα οι τηλεθεατές δεν είναι ηλίθιοι. Ξέρουν καλά τι έχει κάνει η Νταίζη κι αν οι σεναριογράφοι αποφάσισαν να αγιοποιήσουν και να ηρωοποιήσουν την τραγουδιάρα γιατί η ηθοποιός στενοχωρήθηκε που την αντιπαθούσαν μέσα από το ρόλο της αυτό δε σημαίνει ότι θα ξεχάσουν τι έχουν δει. Η Νταίζη είναι ένας χαρακτήρας σάπιος και διεφθαρμένος, άθλια σαν μάνα, παραδομένη μόνο στο πάθος της - το χρήμα ή το Χρήστο; θα σας γελάσω. Μήπως ξέρουν και οι δημιουργοί της; Άλλα μας έδειχναν κι άλλα βλέπουμε τώρα. Είναι επίσης ο πιο κακογραμμένος και άθλια δομημένος χαρακτήρας μαζί με τη Μελίτα, ένας χαρακτήρας που δεν πείθει πια κανέναν. Δεν αλλάζει όμως το γεγονός ότι έχει κάνει τέρατα και θα έπρεπε να τιμωρηθεί. Και όχι, δεν είναι τιμωρία να πάρει το αυτοκίνητο και να πάει να σκοτωθεί. Τιμωρία θα ήταν αν το έκανε αυτό από ενοχές και από μετάνοια για ό,τι κακό έχει κάνει. Θα το κάνει από δειλία και αδυναμία που εκείνη τα βαφτίζει μεγάλο έρωτα κι αυτό για μένα δεν είναι ούτε δικαίωση ούτε κάθαρση.
συγχαρητηρια για αυτην την τοσο τελεια τεκμηριωμενη αποψη, και εννοειται οτι και εγω συμφωνω απολυτα...
ειρηνη7
ειρηνη7
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : κρητη
Ασχολίες : μουσικη βιβλιο και σερφαρισμα!!!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 19 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από fay Παρ Νοε 11, 2011 6:10 pm

Ευχαριστώ πολύ, κορίτσια. ))
fay
fay
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Σε μια δική μου ουτοπία.
Ασχολίες : Διάβασμα, Μουσική, Κλασσικό σινεμά.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 19 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από roria Παρ Νοε 11, 2011 6:47 pm

Εξαιρετική ανάλυση, όντως. Συμφωνώ μέχρι κεραίας και στην περιγραφή του ζεύγους και στη σκιαγράφηση των σχέσεών του και στην αποτίμηση του τραγικού, υποτίθεται, τέλους του. Εμένα η προσπάθεια να δοθούν διαστάσεις γνήσιου ρομαντικού πάθους στο συγκεκριμένο ζευγάρι, για να είμαι ειλικρινής, δεν μου προκαλεί αηδία. Θα την έβρισκα μάλιστα εξαιρετικά κωμική, αν δεν θυσιάζονταν στο βωμό της σχεδόν ολες οι άλλες ιστορίες και σχεδόν όλοι οι άλλοι ήρωες. Τώρα απλώς με εκνευρίζει...
Υ.Γ. fay, καιρό τώρα θέλω να το γράψω κι όλο το ξεχνάω. Πολύ μου αρέσουν το αβατάρ και η υπογραφή σου.Θεσπέσια η Βίβιαν Λη...
roria
roria
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 19 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από JESSIE Παρ Νοε 11, 2011 6:50 pm


Fay, όλα όσα έγραψες παραπάνω είναι σωστά, και κανείς νομίζω δεν έχει αντίρρηση για τα εγκλήματα της Νταίζης, και του Χρήστου.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί ακυρώνεις την τιμωρία που διάλεξαν οι σεναριογράφοι να τους δώσουν. Αφού και η ίδια λές οτι τίποτε το τραγικό δεν έχει αυτό το τέλος, αφού και οι δύο είναι απλά δειλοί και εγωιστές, και συμφωνώ απόλυτα, αποφασίζουν να πεθάνουν, χωρις τύψεις, χωρις μετάνοια, απλά γιατί δεν "αντέχουν" μακρυά ο ένας απ'τον άλλον, δηλαδή σκέτοι κουφιοκεφαλάκηδες, στην τελική. Παραμένει όμως το γεγονός οτι πεθαίνουν, οτι χάνουν την ζωή τους, οτι δεν συγκαταλέγονται ανάμεσα στους ζωντανούς, οτι δεν θα ξημερώσει άλλη μιά μέρα γι'αυτούς, οτι θα μπούν σε φέρετρα και θα τους παραχώσουν στη γή, πώς αλλιώς να το πώ, όλο αυτό μπορεί δηλαδή να θεωρηθεί happy end γι'αυτούς? Δηλαδή δικαίωση για το κοινό θα ήταν να περάσουν από δικαστήριο και να κλειστούν στη φυλακή? Μα αφού θανατική ποινή δεν υπάρχει στην Ελλάδα, έστω σε λίγα χρόνια, θα έβγαιναν έξω, και με πληρωμένα τα όσα εγκλήματα έκαναν, θα ζούσαν τη ζωή τους από κεί που την άφησαν. Κι όμως όχι, οι σεναριογράφοι προτίμησαν να τους ξεκόψουν μιά κι έξω απ'την κοινωνία των ζωντανών, και αυτό δείχνει οτι τους τιμωρούν. Η περίφημη δικαίωση, για τα εγκλήματά τους, θα έρθει μ'ενα χτύπημμα απ'το ίδιο τους το χέρι, γιατί, όπως λέει ο λαός, "μωραίνει Κύριος όν βούλεται απωλέσαι"..... Εμένα προσωπικά μου αρκεί αυτό, αλλιώς θα ένιωθα λίγο να παρομοιάζομαι, σαν κοινό, με τους αρχαίους Ρωμαίους στο Κολοσσαίο, που παρακολουθούσαν αλλαλάζοντας, τους αγώνες των μονομάχων και τους θανάτους των χριστιανών.
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 19 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από fay Παρ Νοε 11, 2011 7:00 pm

roria έγραψε:Υ.Γ. fay, καιρό τώρα θέλω να το γράψω κι όλο το ξεχνάω. Πολύ μου αρέσουν το αβατάρ και η υπογραφή σου.Θεσπέσια η Βίβιαν Λη...

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ. Είναι από τις αγαπημένες μου ηθοποιούς και για μένα αντιπροσωπεύει την αυθεντική λάμψη και γοητεία του κλασσικού σινεμά που αγαπώ ιδιαίτερα.
Σόρρυ για το οφ τόπικ.
fay
fay
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Σε μια δική μου ουτοπία.
Ασχολίες : Διάβασμα, Μουσική, Κλασσικό σινεμά.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 19 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από roria Παρ Νοε 11, 2011 7:07 pm

jessie μου, σε καμιά περίπτωση δεν θα διερμηνεύσω εγώ τη fay, επειδή όμως έτυχε να στέλνουμε σχόλιο σχεδόν ταυτόχρονα και διάβασα αμέσως το δικό σου, θα σου πω τι με ενοχλεί ή τι θα με ενοχλήσει στο τέλος του ζεύγους. Θα με ενοχλήσει εάν αυτό το τέλος αξιολογηθεί από όλους τους άλλους ήρωες ως δείγμα ενός μεγάλου, "λογοτεχνικού' σχεδόν έρωτα όπου οι ερωτευμένοι δεν άντεχαν να ζήσουν ο ένας μακριά από τον άλλο και στούκαραν περνώντας μαζί στην αιωνιότητα (πολύ ωραία το παρομοίασες χαριτολογώντας με την Κάθρην και τον Χήθκλιφ!). Αυτό θα με ενοχλήσει. Και κρίνοντας από το πώς αναφέρονται ήδη όλοι στη Νταίζη (και στο Χρήστο!), νομίζω ότι είναι βάσιμες οι υποψίες για το πώς θα παρουσιαστεί όλο αυτό. Συν το ότι εάν γίνει έτσι, δεν θα υπάρξει το παραμικρό ίχνος μεταμέλειας εκ μέρους τους.
Και μόνο το γεγονός ότι ο Λουκάς και ο Στέφανος συμπάσχουν από τώρα με τη Νταίζη (που πήγε να σκοτώσει τον Άγγελο και την Εύα, που εκβίασε τους πάντες, που παράτησε το γιο της και γιο του Λουκά) και θλίβονται για το Χρήστο που άφησε χαλαρά την Εριέττα να σαπίζει στη φυλακή με ισόβια και πήγαινε μακριά στη Χαβάη να πίνει μοχίτος κάτω από τους κοκοφοίνικες, είναι ελαφρώς προκλητικό...
Υ.Γ. Ναι, fay, έχεις απόλυτο δίκιο, ήταν το σινεμά των στάρ εκείνο (γιατί τώρα είναι των αναλώσιμων κριθάρ). Νομιζω μάλιστα ότι και η jessie θα συμφωνεί, καθότι, αν δεν κάνω λάθος, αγαπά κι εκείνη το καλό σινεμά.
roria
roria
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 19 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από ειρηνη7 Παρ Νοε 11, 2011 7:22 pm

εγω παλι, σε καμια περιπτωση δεν θεωρω τιμωρια τον θανατο...γιατι δεν πεθαινει σαν κατηγορουμενη, αλλα θα την παρουσιασουν κατι σαν τραγικη ηρωιδα...μην ξεχναμε οτι ολοι οι ηρωες πλεον δεν την αντιμετωπιζουν οπως πριν, και αυτο οχι μονο δεν ειναι λογφικο, αλλα νομιζουν οτι εχουμε ξεχασει τα οσα εκανε...με αρχηγο φυσικα τη στελλιτσα, προσπαθουν να μας πεισουν ανεπιτυχως θα ελεγα, το ποσο αδικημενη υπαρξη ειναι, παραβλεποντας φυσικα τις απειλες τους εκβιασμους τις αποπειρες που εκανε...συγγνωμη κιολας, αλλα πιστευω οτι θα δουμε οταν συμβει αυτο ακομα και τον λουκα μαυροντυμενο, να πενθει, να κλανε ολοι, επομενως για πια τιμωρια μιλαμε?ο θανατος δεν ειναι κατ αναγκη τιμωρια, σημασια εχει, το τι επιδραση θα εχει στους ηρωες...δεν θα τη θεωρησουν τοτε ολοι ατυχο κοριτσι?δεν θα εχουν τη στελλα να κλαιει ολημερις?οκ, μπορει να χασει τη ζωη της, αλλα το κανει ηθελημενα, κανεις δεν την αναγκαζει, ουτε καν τη βαζει φυλακη, μονη της επιλεγει αλλη μια φορα να ξεφυγει απο οσα εχει κανει, να γλυτωσει τις συνεπειες, και φυσικα η στην ουσια αυτοκτονια της θα γινει αμεσως μετα τα γλεντια απο ολους για τον γαμο της, οπου λιγο η πολυ ολοι θα συμμετεχουν, σαν να μην εχει γινει τιποτα, περυσι ομως τετοιο καιρο η ευα κινδυνευσε να πεθανει εξαιτιας της, αυτο θα λειπει να δουμε και την ευα στο γαμο της νταιζης... ainta ainta εν κατακλειδι, δυστυχως δεν πιστευω οτι απονεμεται ετσι δικαιοσυνη...και η αντιγονη του οιδιποδα εχασε τη ζωη της αλλα θεωρειται ηρωιδα που προτιμησε τον θανατο, πολυ φοβαμαι οτι καπως ετσι θα μας το παρουσιασουν, με την νταιζη τελικα κατι σαν ηρωιδα της αγαπης, και οτι υπηρξε αδικημενη και τραγικο προσωπο...αυτο φοβαμαι οτι θα γινει και τωρα...οτι τελικα εξαιτιας του οτι θα πεθανει, που μονη της το διαλεγει, θα ξεχασει το κοινο τα οσα δεινα εφερε, και θα την συγχωρεσουν...εμενα αυτο δεν με ικανοποιει παντως... Neutral pff
ειρηνη7
ειρηνη7
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : κρητη
Ασχολίες : μουσικη βιβλιο και σερφαρισμα!!!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 19 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από JESSIE Παρ Νοε 11, 2011 8:28 pm


Κορίτσια, μη νομίζετε οτι θέλω να πάω κόντρα, έτσι γιατί είμαι πνεύμα αντιλογίας, αλλά θέλω να πιστεύω οτι και το κοινό και οι υπόλοιποι ήρωες μπορούν να ξεχωρίσουν τα πράγματα. Δηλαδή κανείς δεν θα συγχωρήσει τη Νταίζη και το Χρήστο για όσα έκαναν, επειδή αποφάσισαν ν'αυτοκτονήσουν. Ομως αυτό που πιθανόν να πούμε όλοι, είναι , παρά τα όσα έκανε, είχε κι αυτή την αχίλλειο πτέρνα της, τον αγαπούσε πραγματικά το Χρήστο, όπως την αγαπούσε κι αυτός.... Αν δεν ήξεραν να κουμαντάρουν αυτήν την αγάπη και τα έκαναν θάλασσα, είναι κι αυτό ίδιο των σφαλμάτων που μπορεί να κάνουν οι άνθρωποι.... Δεν με ενοχλεί να βλέπω το Λουκά, το Στέφανο και πιθανόν κι άλλους , να θλίβονται για το τέλος τους, το αντίθετο θα μ'ενοχλούσε, να πούνε οτι καλά να πάθουν, τέτοιοι που ήταν, αυτό τους άξιζε! Είχα μιά γειτονοπούλα κάποτε, ένα χαρούμενο, ζωντανό κορίτσι, και ένα βράδυ ακούσαμε ότι σκοτώθηκε σ'ένα αυτοκινητιστικό δυστύχημα. Βρέθηκε κάποια λοιπόν , πού είπε οτι: " Τέτοια που ήταν, τέτοια κατάληξη θα είχε, της άξιζε αυτό που έπαθε! " Αυτό μου 'χει χαραχτεί τόσο βαθειά και τόσο οδυνηρά στη μνήμη μου, που αδυνατώ πραγματικά να μπώ στη διαδικασία να εκφέρω γνώμη και κρίση για το τι αξίζει στον καθένα και τι όχι....
ΥΓ: Ναί, είμαι κι εγώ λάτρης του κλασσικού σινεμά, και κάνω συλλογή των παλιών καλών ταινιών , με τους στάρ που ήταν και ηθοποιοί τεραστίου διαμετρήματος, ενώ συγχρόνως απεχθάνομαι , εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων, τους σημερινούς...... κριθάρ!!!! (καλά Roria, αυτό με .....πέθανε!!!!)
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 19 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από fay Παρ Νοε 11, 2011 8:46 pm

JESSIE έγραψε:
Fay, όλα όσα έγραψες παραπάνω είναι σωστά, και κανείς νομίζω δεν έχει αντίρρηση για τα εγκλήματα της Νταίζης, και του Χρήστου.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί ακυρώνεις την τιμωρία που διάλεξαν οι σεναριογράφοι να τους δώσουν. Αφού και η ίδια λές οτι τίποτε το τραγικό δεν έχει αυτό το τέλος, αφού και οι δύο είναι απλά δειλοί και εγωιστές, και συμφωνώ απόλυτα, αποφασίζουν να πεθάνουν, χωρις τύψεις, χωρις μετάνοια, απλά γιατί δεν "αντέχουν" μακρυά ο ένας απ'τον άλλον, δηλαδή σκέτοι κουφιοκεφαλάκηδες, στην τελική. Παραμένει όμως το γεγονός οτι πεθαίνουν, οτι χάνουν την ζωή τους, οτι δεν συγκαταλέγονται ανάμεσα στους ζωντανούς, οτι δεν θα ξημερώσει άλλη μιά μέρα γι'αυτούς, οτι θα μπούν σε φέρετρα και θα τους παραχώσουν στη γή, πώς αλλιώς να το πώ, όλο αυτό μπορεί δηλαδή να θεωρηθεί happy end γι'αυτούς? Δηλαδή δικαίωση για το κοινό θα ήταν να περάσουν από δικαστήριο και να κλειστούν στη φυλακή? Μα αφού θανατική ποινή δεν υπάρχει στην Ελλάδα, έστω σε λίγα χρόνια, θα έβγαιναν έξω, και με πληρωμένα τα όσα εγκλήματα έκαναν, θα ζούσαν τη ζωή τους από κεί που την άφησαν. Κι όμως όχι, οι σεναριογράφοι προτίμησαν να τους ξεκόψουν μιά κι έξω απ'την κοινωνία των ζωντανών, και αυτό δείχνει οτι τους τιμωρούν. Η περίφημη δικαίωση, για τα εγκλήματά τους, θα έρθει μ'ενα χτύπημμα απ'το ίδιο τους το χέρι, γιατί, όπως λέει ο λαός, "μωραίνει Κύριος όν βούλεται απωλέσαι"..... Εμένα προσωπικά μου αρκεί αυτό, αλλιώς θα ένιωθα λίγο να παρομοιάζομαι, σαν κοινό, με τους αρχαίους Ρωμαίους στο Κολοσσαίο, που παρακολουθούσαν αλλαλάζοντας, τους αγώνες των μονομάχων και τους θανάτους των χριστιανών.

Τιμωρία για μένα σημαίνει να πληρώνεις για κάτι που έκανες, κάτι που πλήγωσε ή έβλαψε άλλους ανθρώπους, ή κάτι που ποινικά διώκεται.Η τιμωρία έχει πολλές κλίμακες και διαβαθμίσεις, μπορεί να επιβληθεί και σε ένα παιδί για μια αταξία που έκανε αλλά και σε κάποιον που διέπραξε φόνο. Όπως και να έχει όμως ο βασικός στόχος για κάθε τιμωρία είναι πρώτον να πληρώσει ο ένοχος το τίμημα της πράξης του και δεύτερον να χρησιμοποιηθεί σαν παραδειγματισμός. Σε καμία περίπτωση όμως δεν αντιμετωπίζεται σαν κάτι το ευχάριστο, σαν κάτι που το επιθυμούμε και το επιδιώκουμε, εκτός βέβαια κι αν είμαστε μαζοχιστές. Η Νταίζη όπως τη βλέπουμε τώρα δε μπορεί να ζήσει χωρίς το Χρήστο. Προστίθεται και το ότι άθελά της τον σκότωσε και οι τύψεις είναι γι' αυτήν το μεγαλύτερο μαρτύριο. Ακόμη και αργότερα όπως θα δούμε που τον ξαναβρίσκει δεν αντέχει να τον δει να μπαίνει φυλακή κι αυτό σημαίνει ότι η μεγαλύτερη τιμωρία γι' αυτήν θα είναι να πορευτεί σ' αυτή τη ζωή χωρίς αυτόν. Ένας τόσο ακραίος χαρακτήρας σαν τη Νταίζη πιθανόν να θεωρεί προτιμότερο και πιο ανώδυνο το θάνατο μαζί με το σύντροφό της παρά τη ζωή μακριά του. Το θέμα είναι ότι οι σεναριογράφοι όπως το παρουσιάζουν δεν φαντάζει καθόλου σαν τιμωρία, αλλά σαν λύτρωση. Στο μυαλό της Νταίζης τουλάχιστον έτσι είναι. Μας λένε ότι μαζί με το Χρήστο φεύγει ήρεμη και γαλήνια για να κάνει ένα βήμα που το έχει αποφασίσει μόνη της. Ακολουθεί ένα μονοπάτι χωρίς γυρισμό με τη θέλησή της και με απόλυτη επίγνωση. Δεν υποφέρει, δε βασανίζεται, επομένως για ποια τιμωρία μιλάμε; Μπορεί εμείς οι απλοί και καθημερινοί άνθρωποι να το βλέπουμε σαν κάτι το τρομερό και τελεσίδικο (που είναι δηλαδή) αλλά πιστεύω ότι ακριβώς επειδή το παρουσιάζουν σαν το μεγάλο έρωτα που είχε τραγικό τέλος και η Νταίζη και ο Χρήστος προχωρούν μαζί στην αιωνιότητα ήρεμοι κι ευτυχισμένοι. Και μια που αναφέρθηκες και στους αρχαίους Ρωμαίους θυμάμαι στο Χιτώνα που έχω διαβάσει και έχω δει και στην ομώνυμη ταινία, ο Μάρκελλος και η Διάνα οδηγούνται μαζί στην εκτέλεση σαν οι πρώτοι Χριστιανοί αφού πρώτα έχουν παντρευτεί και στο φινάλε τους βλέπουμε χέρι χέρι να προχωρούν προς το θάνατο με ήρεμη αποφασιστικότητα και τίποτα δε μπορεί πλέον να τους ταράξει. Φοβάμαι ότι αυτή την εικόνα περίπου προσπαθούν να μας περάσουν για τη Νταίζη και το Χρήστο και αυτό ακριβώς μου προκαλεί αποστροφή αλλά και την αίσθηση ότι δικαίωση δεν θα δω τελικά τουλάχιστον όσο αφορά το συγκεκριμένο χαρακτήρα.
fay
fay
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Σε μια δική μου ουτοπία.
Ασχολίες : Διάβασμα, Μουσική, Κλασσικό σινεμά.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 19 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από JESSIE Παρ Νοε 11, 2011 9:14 pm


Fay , ο Μάρκελλος και η σύντροφός του πήγαιναν στο θάνατο που τους υπεβλήθη από έναν τύραννο, σαν μάρτυρες του Χριστού, και η ηρεμία τους ήταν αποτέλεσμα της πίστης τους. Το αντίθετο συμβαίνει με τη Νταίζη και το Χρήστο. Μπορεί, ίσως, να βαδίζουν στο θάνατο αποφασισμένοι, αλλά μόνο γιατί καταλαβαίνουν οτι στη ζωή δεν μπορούν να ζήσουν μαζί, και είναι αρκετά εγωιστές και δειλοί ώστε να προτιμήσουν ένα γρήγορο θάνατο, απ'το να πληρώσουν το τίμημα για όσα έκαναν. Πεθαίνουν γιατί δεν μπορούν να αντέξουν την ποινή που τους υπεβλήθη από το νόμο, σαν τιμωρία για τις πράξεις τους. Εμένα με καλύπτει οτι πεθαίνουν, εσένα όχι, ο καθένας το βλέπει με τον τρόπο του. Σήμερα που την είδα με το περίστροφο στον κρόταφο, θυμήθηκα που λέγαμε για το Μάνο, που είχε την "ευαισθησία" να θέλει να τινάξει τα μυαλά του στον αέρα, όταν έμαθε για την αρρώστεια της κόρης του, που προκάλεσε ο ίδιος άθελά του. Ηθελε να το κάνει όχι γιατί μετανόησε για τους θανάτους των άλλων παιδιών, αλλά επειδή θα έχανε το δικό του παιδί. Κι όμως, κάποιοι του έδιναν συγχωροχάρτι γι'αυτήν την απόπειρα, ενώ δεν αναγνωρίζουν την ίδια "ευαισθησία" στη Νταίζη για μιά παρόμοια απόπειρα..... Κι όταν μάλιστα η απόπειρα φτάνει μέχρι τέρματος, δηλαδή έχει αποτέλεσμα το θάνατό τους.
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 19 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από fay Παρ Νοε 11, 2011 9:42 pm

JESSIE έγραψε:
Fay , ο Μάρκελλος και η σύντροφός του πήγαιναν στο θάνατο που τους υπεβλήθη από έναν τύραννο, σαν μάρτυρες του Χριστού, και η ηρεμία τους ήταν αποτέλεσμα της πίστης τους. Το αντίθετο συμβαίνει με τη Νταίζη και το Χρήστο. Μπορεί, ίσως, να βαδίζουν στο θάνατο αποφασισμένοι, αλλά μόνο γιατί καταλαβαίνουν οτι στη ζωή δεν μπορούν να ζήσουν μαζί, και είναι αρκετά εγωιστές και δειλοί ώστε να προτιμήσουν ένα γρήγορο θάνατο, απ'το να πληρώσουν το τίμημα για όσα έκαναν. Πεθαίνουν γιατί δεν μπορούν να αντέξουν την ποινή που τους υπεβλήθη από το νόμο, σαν τιμωρία για τις πράξεις τους. Εμένα με καλύπτει οτι πεθαίνουν, εσένα όχι, ο καθένας το βλέπει με τον τρόπο του. Σήμερα που την είδα με το περίστροφο στον κρόταφο, θυμήθηκα που λέγαμε για το Μάνο, που είχε την "ευαισθησία" να θέλει να τινάξει τα μυαλά του στον αέρα, όταν έμαθε για την αρρώστεια της κόρης του, που προκάλεσε ο ίδιος άθελά του. Ηθελε να το κάνει όχι γιατί μετανόησε για τους θανάτους των άλλων παιδιών, αλλά επειδή θα έχανε το δικό του παιδί. Κι όμως, κάποιοι του έδιναν συγχωροχάρτι γι'αυτήν την απόπειρα, ενώ δεν αναγνωρίζουν την ίδια "ευαισθησία" στη Νταίζη για μιά παρόμοια απόπειρα..... Κι όταν μάλιστα η απόπειρα φτάνει μέχρι τέρματος, δηλαδή έχει αποτέλεσμα το θάνατό τους.

Συμφωνώ απόλυτα ότι είναι και δειλοί και εγωιστές και γι΄αυτό το επικό τέλος που τους ετοιμάζουν είναι εντελώς ανάξιοι. Άλλωστε οι δυνατοί είναι αυτοί που μένουν πίσω και παλεύουν. Δεν ξέρω αν θα ήθελα να πεθάνει η Νταίζη, δικαίωση και κάθαρση δεν είναι μόνο ο θάνατος. Αν θυμάσαι όταν το σχολιάζαμε αναφέραμε διάφορες τιμωρίες που θα της άξιζαν. Αφού ο νόμος δεν την τιμωρεί θα μπορούσε να πληρώσει με άλλο τρόπο. Μια πολύ καλή τιμωρία θα ήταν όπως είπε και η Clarabelle να πεθάνει πραγματικά ο Χρήστος εξαιτίας της και να ζήσει με τις τύψεις της, ή ακόμη και να μείνει μόνη χωρίς φίλους και χωρίς στήριγμα (και κυρίως χωρίς χρήματα) και να αναλογιστεί τι έχει κάνει.
Για το Μάνο πιστεύω ότι οι τύψεις τον οδήγησαν να πάρει το όπλο γιατί εξαιτίας του κινδύνεψε το παιδί του. Ναι, ήταν εγωιστικό και ήταν και ένδειξη αδυναμίας Τελικά έχουν αρκετά κοινά με τη Νταίζη. Τον ένα τον μεγάλωσε ο Λύτρας και η άλλη κληρονόμησε τα γονίδιά του. Εγωιστές και φυγόπονοι και οι δυο τους.
Ωστόσο δεν αναφέρομαι στην απόπειρα που κάνει η Νταίζη στο σημερινό αλλά στο τέλος που επιφυλάσσει η ίδια στον εαυτό της και στο Χρήστο. Από τα δημοσιεύματα συμπεραίνω ότι θα προσδώσουν μεγαλείο και δράμα στο θάνατό της και περιττό να πω ότι θα διαγραφούν όλα όσα έχει κάνει. Άλλωστε ήδη συμβαίνει, το είδαμε και απόψε. Είδαμε το Στέφανο να την αγκαλιάζει, αυτήν που πήγε κάποτε να σκοτώσει το παιδί του. Ο δρόμος προς την αγιοποίηση στρώνεται σιγά σιγά.
fay
fay
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Σε μια δική μου ουτοπία.
Ασχολίες : Διάβασμα, Μουσική, Κλασσικό σινεμά.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 19 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από JESSIE Παρ Νοε 11, 2011 9:54 pm


Τελικά η όποια διαφωνία μας έγκειται στο ότι εσύ βλέπεις το τέλος τους να παρουσιάζεται σαν επικό, ενώ εγώ το βλέπω να μας το παρουσιάζουν σαν εκδήλωση δειλίας και μιάς όχι πλήρως διαμορφωμένης προσωπικότητας και των δύο.... Τιμωρούνται μόνοι τους, για ν'αποφύγουν να πληρώσουν όσα τους ζητάει ο νόμος.... Αυτό είναι τιμωρία, δια της πλαγίας οδού, βέβαια, αλλά δεν παύει να είναι τιμωρία. Εγώ έτσι το βλέπω, εσύ το βλέπεις αλλιώς, είναι απλά θέμα οπτικής, που λένε, και φυσικά δεν θα χαλάσουμε τις καρδιές μας γι'αυτό....
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 19 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από fantina Παρ Νοε 11, 2011 9:58 pm

καλε κορες μην τρελαθουμε κιολας ........
μου εχετε κατεβασει μια ντουζινα λογοτεχνικα αριστουργηματα με τραγικα ζευγαρι αλλα εδω υπαρχει μια μικρη ,πολυ μικρη ,παρα πολυ μικρη διαφορα .....
μιλαμε για ενα καθημερινο ,δεν μου αρεσει η λεξη σαπουνι ,και σιγουρα δεν ευτελιζουμε και μειωνουμε τον κοπο των γραφωντων ,αλλα δεν εχει μα καμια ,καμια σχεση με τα αριστουργηματα που εχετε αναφερει ........

συμφωνω ,ως προς το ,θα ηθελα και γω μια τιμωρια της Νταιζης που να να σκεφτεται τι εκανε και τι εχασε ,καθε μερα ..........
απο την αλλη η αυτοκτονια ,γιατι ουσιαστικα αυτοκτονουν ,ειναι και θεμα οπτικης ....
γιατι αλλοι θεωρουν οτι , χρειαζεται απιστευτο θαρρος και αλλοι θεωρουν οτι ειναι μια πραξη απιστευτης δειλιας ............
τωρα αν προσπαθησουν να μας το περασουν σαν ενα τραγικο ζευγαρι .....
ποσως ,ετσι και αλλιως δεν με εχουν πεισει για αλλα ,θα με πεισουν για αυτο ?

fantina
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : στο πιο ομορφο βουνο !!!!!
Ασχολίες : κατι κανω και εγω ......

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 19 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από fay Παρ Νοε 11, 2011 10:50 pm

Αγαπητή fantina, σαφώς και πρόκειται για σαπούνι έτσι όπως το έκαναν, αλλά πες ότι βρήκαμε την ευκαιρία να ξεσκονίσουμε και τις φιλολογικές μας γνώσεις. Οπωσδήποτε οι χαρακτήρες δεν έχουν καμιά σχέση με ήρωες ρομαντικού μυθιστορήματος αλλά φταίει και ο γνωστός δημοσιογράφος που δε φτάνει που κάνει τις αποκαλύψεις του, τις πασπαλίζει και με μπόλικο μελόδραμα για να κάνει εντύπωση. Μακάρι να διαψευστώ όσο αφορά το τραγικό ζευγάρι.
Jessie, συμφωνώ ότι δεν αξίζει να χαλάμε τις καρδιές μας για μια μικρή διαφωνία και μάλιστα σχετικά με ένα χαρακτήρα που αντιπαθούμε αμφότερες. Άλλωστε στο φόρουμ μπαίνουμε για να περνάμε ευχάριστα και να ανταλλάσσουμε απόψεις σε ένα ήρεμο κλίμα. Επιπλέον μεγαλύτερη σημασία έχει να δικαιωθούν και να ευτυχήσουν οι ήρωες που αγαπάμε και ας ελπίσουμε ότι σ΄αυτό δεν θα απογοητευτούμε. ))


Έχει επεξεργασθεί από τον/την fay στις Παρ Νοε 11, 2011 10:51 pm, 1 φορά
fay
fay
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Σε μια δική μου ουτοπία.
Ασχολίες : Διάβασμα, Μουσική, Κλασσικό σινεμά.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 19 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από ΣΨ1 Παρ Νοε 11, 2011 10:50 pm

JESSIE έγραψε:
Fay, όλα όσα έγραψες παραπάνω είναι σωστά, και κανείς νομίζω δεν έχει αντίρρηση για τα εγκλήματα της Νταίζης, και του Χρήστου.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί ακυρώνεις την τιμωρία που διάλεξαν οι σεναριογράφοι να τους δώσουν. Αφού και η ίδια λές οτι τίποτε το τραγικό δεν έχει αυτό το τέλος, αφού και οι δύο είναι απλά δειλοί και εγωιστές, και συμφωνώ απόλυτα, αποφασίζουν να πεθάνουν, χωρις τύψεις, χωρις μετάνοια, απλά γιατί δεν "αντέχουν" μακρυά ο ένας απ'τον άλλον, δηλαδή σκέτοι κουφιοκεφαλάκηδες, στην τελική. Παραμένει όμως το γεγονός οτι πεθαίνουν, οτι χάνουν την ζωή τους, οτι δεν συγκαταλέγονται ανάμεσα στους ζωντανούς, οτι δεν θα ξημερώσει άλλη μιά μέρα γι'αυτούς, οτι θα μπούν σε φέρετρα και θα τους παραχώσουν στη γή, πώς αλλιώς να το πώ, όλο αυτό μπορεί δηλαδή να θεωρηθεί happy end γι'αυτούς? Δηλαδή δικαίωση για το κοινό θα ήταν να περάσουν από δικαστήριο και να κλειστούν στη φυλακή? Μα αφού θανατική ποινή δεν υπάρχει στην Ελλάδα, έστω σε λίγα χρόνια, θα έβγαιναν έξω, και με πληρωμένα τα όσα εγκλήματα έκαναν, θα ζούσαν τη ζωή τους από κεί που την άφησαν. Κι όμως όχι, οι σεναριογράφοι προτίμησαν να τους ξεκόψουν μιά κι έξω απ'την κοινωνία των ζωντανών, και αυτό δείχνει οτι τους τιμωρούν. Η περίφημη δικαίωση, για τα εγκλήματά τους, θα έρθει μ'ενα χτύπημμα απ'το ίδιο τους το χέρι, γιατί, όπως λέει ο λαός, "μωραίνει Κύριος όν βούλεται απωλέσαι"..... Εμένα προσωπικά μου αρκεί αυτό, αλλιώς θα ένιωθα λίγο να παρομοιάζομαι, σαν κοινό, με τους αρχαίους Ρωμαίους στο Κολοσσαίο, που παρακολουθούσαν αλλαλάζοντας, τους αγώνες των μονομάχων και τους θανάτους των χριστιανών.

Συμφωνω απολυτα jessie !Ειδικα μ αυτα που τονισα ,μαλιστα γελασα με το"πως αλλιως να το πω".
Μια χαρα το ειπες παντως!Οπως επισης συμφωνω και με το αμεσως επομενο κειμενακι σου!

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Τόπος : Αθήνα
Ασχολίες : Πολλές

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 19 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από dm10811 Παρ Νοε 11, 2011 11:35 pm

Παλι πετυχαινω τη συζητηση στο τελος!!!Τελος παντων ας πω κι εγω την ταπεινη μου αποψη...

Σιγουρα ηθελα αλλο τελος για τη Νταιζη...Δεν ηθελα να πεθανει αλλα να σαπισει στη φυλακη σε ενα μικρο,υγρο κελι...Αλλα ηρθε η jessie και με προσγειωσε αποτομα στη πραγματικοτητα...Ποιος εγκληματιας σαπιζει στη φυλακη αλλωστε;;;;Οι περισσοτεροι μετα απο λιγα χρονια βγαινουν...Αλλωστε θα ειχαμε ξανα τη παλια κακια απαισια Νταιζη ακομα πιο εξαγριωμενη αφοι ''οι κακοι'' και ''μεγαλωμενοι στα πουπουλα'' αλλοι(εδω βαζετε οποιους θελετε διοτι ολοι χρωστανε στη Νταιζη) την εβαλαν φυλακη για πραγματα που τα δικαιουταν(οπως τα λεφτα του Αγγελου που και καλα ηταν δικα της imarton ) και απλα διεκδηκησε...Οποτε 15 χρονια μετα θα βλεπαμε μια Νταιζη μαζι με τον αντρα της ζωης της σε πληρη δραση(για να ξεμουδιασει τοσα χρονια χωρις εκβιασμους)...

Η τροπη που δινεται ισως και να μπορεσει να σταθει ως δικαιωση...Δεν αρνουμαι οτι θα με χαλασει αν ακουστει απο ολους ''το καημενο το κοριτσι ηταν τοσο νεο''(στανταρ απο τη Στελλα αλλα γραμμενη την εχω)...Αλλα αν ακουστει θα ηθελα να συνοδευτει απο κατι παρομοιο με αυτο που ειχε πει η Νορα στον Χρηστο οτι δηλαδη πληρωνει αμαρτιες του παρελθοντος...Ετσι και η Νταιζη αν ειχε προσπαθησει να αλλαξει εστω και λιγο θα ειχε ανθρωπους και να τη στηριξουν οσο θα περιμενε τον Χρηστο αλλα θα μπορουσε να μην γραψει εντελως το παιδι της παλι...Επισης δεν θελω να ακουσω αυτο το ''ο νεκρος δεδικαιωται''...Θα ηθελα να λυπηθουν ολοι γιατι αν η Νταιζη δεν ειχε αυτον τον προβληματικο χαρακτηρα ισως και να ειχε ζησει ευτυχισμενη αλλα να αναγνωρισουν οτι παντα ζουσε στη κοψη του ξυραφιου και τελικα εχασε και παλι την ευτυχια απο δικο της λαθος...

Η ταινια που αναφερθηκε ''Ο Χιτωνας'' παρεπιπτοντως πολυ ωραια ταινια!!!!Αλλα ουτε εγω νομιζω οτι υπαρχει παραλληλια...Αυτοι οι ανθρωποι πεθαναν για τα ιδανικα τους!!!!Για να μην προδωσουν τον εαυτο τους!!!!Και ηταν ευτυχισμενοι μεσα στη συντροφικοτητα τους!!!Δεν ειχαν επιλογη!!!Σε αντιθεση με τη Νταιζη που μπορει να κανει την υπερβαση και να τον περιμενει...Αλλα δεν επιλεγει αυτο αλλα τον ευκολο δρομο...Τον φαινομενικα ευκολο δρομο και αυτο θα φανει 15 χρονια μετα...Οταν ολοι θα ζουν ηρεμα με την οικογενεια τους και ομορφες στιγμες...Με αγαπη,γκρινια,πειραγμα,χαμογελο...Και η Νταιζη και ο Χρηστος δεν θα ειναι τιποτα μια μακρυνη αναμνηση μονο ενα παρολιγο εμποδιο για τη Νορα και τον Λουκα,μια παρολιγο δολοφονος για την Ευα,μια θολη αναμνηση αδελφης για τον Νικολα και τον Στεφανο και ενα μαγαλο τιποτα για ολους...Μπορει να εφυγαν μαζι απο αυτη τη ζωη αλλα το μετα μπορει να μην τους βρηκε μαζι...Και δε νομιζω οτι ''φευγει'' γαληνια η Νταιζη...Ισως ετσι να φαινεται αλλα φευγει με το απωθημενο μιας ζωης που δεν εζησε απο δικη της βλακεια...Εφτασε τοσο κοντα αλλα δεν καταφερε τιποτα...Μονο να κανει εναν γαμο με μιση χαρα αφου γνωριζει οτι μετα ή θα χωριστει απο τον αγαπμενο της ή θα πεθανει...Ουτε ενα παιδι δεν απεκτησε απο αυτο που αποκαλει ερωτα τελος παντων(και παλι καλα γιατι ειναι αθλια μανα θα ηταν κριμα να κατεστρεφε κι αλλο παιδι),ουτε μια στιγμη ευτυχιας χωρις συννεφα δε θα ζησει απο εδω και περα...Θα ειναι συνεχως λιγο πριν αγγιξει την ευτυχια και παντα θα αποτυγχανει...Θα πρεπει να προσποιηθει οτι ο Χρηστος ειναι νεκρος...Θα πρεπει να πασχισει για να τον βγαλει απο τη χωρα,θα δει να τον χανει ξανα...Αυτο ειναι ενα συνεχομενο βασανο που το κερδισε με το σπαθι της...Ετσι το βλεπω τουλαχιστον και ετσι δεν με στεναχωρει ως τελος...
dm10811
dm10811
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθηνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 19 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από fay Παρ Νοε 11, 2011 11:52 pm

Τώρα που το θυμήθηκα, ο Μπέλλος είχε πει στη Νταίζη ραντεβού στην κόλαση. Λέτε να τον συναντήσει όταν πάει με το Χρήστο; Με το βιογραφικό και των δύο δεν τους βλέπω για την άλλη κατεύθυνση. lmao
fay
fay
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Σε μια δική μου ουτοπία.
Ασχολίες : Διάβασμα, Μουσική, Κλασσικό σινεμά.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 19 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από dm10811 Παρ Νοε 11, 2011 11:57 pm

fay έγραψε:Τώρα που το θυμήθηκα, ο Μπέλλος είχε πει στη Νταίζη ραντεβού στην κόλαση. Λέτε να τον συναντήσει όταν πάει με το Χρήστο; Με το βιογραφικό και των δύο δεν τους βλέπω για την άλλη κατεύθυνση. lmao

Αυτο ειναι το μονο σιγουρο!!!!!!!Ελπιζω μονο να βραζουν σε διαφορετικα καζανια!!!!!!! sisi
dm10811
dm10811
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθηνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 19 από 32 Επιστροφή  1 ... 11 ... 18, 19, 20 ... 25 ... 32  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης