Edem Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΕΔΕΜ - ΒΕΡΑ ομοιότητες και διαφορές χαρακτήρων και ιστορίας

+45
marakii
ntina fan
Foulitsa
gabi05
margaret10
edem4ever
ΒΑΛΕΝΤΙΝΑ
nikidanis
verile_mistika
manos 4 ever!!
vandimaniac
LYDIA
Δάφνη
evangeliap2808
masoul
KonstantinaA
Doris_
$ofi@ loukakos + nora
angel_patra
soso
ΡΕΓΓΙΝΑ
charmie258
donakon
xara
KatsaroYpotheto
aggeliki
marializ25
konstantina
DESPOINA
mimi
stefanos-melita
Ntinaki1
kikialex
Dorina <3 Πέτρος
evanna
sifantid
mimi_loukas+nora
jim7
anastasia20
Ήβη
zwi
Clarabelle
Pennaki.......!!
Καρ-Mik
panda
49 απαντήσεις

Σελίδα 5 από 5 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5

Πήγαινε κάτω

ΕΔΕΜ - ΒΕΡΑ ομοιότητες και διαφορές χαρακτήρων και ιστορίας - Σελίδα 5 Empty Απ: ΕΔΕΜ - ΒΕΡΑ ομοιότητες και διαφορές χαρακτήρων και ιστορίας

Δημοσίευση από nefelik Τετ Μαρ 30, 2011 6:16 pm

Τζίνα, για τη Βέρα δεν μπορώ να έχω άποψη. Για να το λες, κάτι θα ξέρεις παραπάνω, και η αλήθεια είναι ότι τα ίδια σχόλια έχω ακούσει και από άλλους τηλεθεατές.

Την Ξυλά πρακτικά και να ήθελαν, δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο θα έπρεπε να τη διώξουν, επειδή ο Μπουγιούρης αποφάσισε μόνος του να φύγει. Απλά δεν χειρίστηκαν την περίπτωσή της σωστά, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Προσωπικά, μπορεί τη σειρά να ξεκίνησα να τη βλέπω για άλλους λόγους, αλλά όπως έγραψα και πιο πάνω, κάποια στιγμή βαρέθηκα και μου τράβηξαν ξανά την προσοχή οι καινούριες ιστορίες και οι καινούριοι χαρακτήρες. Μπορεί αυτό να συμβαίνει ως ένα βαθμό επειδή οι καινούριοι έχουν την ιστορία... Συβαίνει όμως και επειδή μου αρέσουν, ή τέλος πάντων με ενδιαφέρουν, και κάποιοι από τους καινούριους χαρακτήρες. Και μπορεί να μην ξεκίνησα να βλέπω τη σειρά γι’ αυτούς, αλλά τώρα με ενδιαφέρουν και με ενδιαφέρει πολύ να δω και την εξέλιξή τους. Ο καθένας έχει τις απόψεις του και νομίζω ότι αν είχαμε όλοι την ίδια άποψη και τις ίδιες προτιμήσεις, θα ήταν βαρετό...

Αναφορικά με την παρέα, συμφωνώ ότι η κύρια ιστορία δεν τους αφορά άμεσα (αν και το Λουκά είδαμε ότι τον αφορά), αλλά ότι με κάποιον τρόπο πάντα εμπλέκονται. Καλώς ή κακώς είχαμε συνηθίσει να θεωρούμε ότι ο Μάνος ήταν αυτός που έκανε τις κομπίνες, που μπλεκόταν σε όλα και ήταν και ο πιο ενδιαφέρον (από άποψη συμβολής στην πλοκή) χαρακτήρας, και τους υπόλοιπους τους είχαμε γνωρίσει ως καλά παιδιά, και σίγουρα όχι ως λαμόγια που ασχολούνταν με επιχειρήσεις και παρανομίες. Για παράδειγμα, η παρέα δεν θα μπορούσε ποτέ να εμπλακεί με διαμάντια και πλαστούς πίνακες, ο Μάνος όμως θα μπορούσε να εμπλακεί, και κατά συνέπεια να εμπλέξει με κάποιον τρόπο και τους υπόλοιπους. Ο Μάνος όμως έφυγε με δική του επιλογή και η σειρά κάπως έπρεπε να συνεχίσει. Δεν μπορώ να φανταστώ σε ποια ιστορία θα μπορούσαν να εμπλακούν που να τους αφορά άμεσα. Εκτός κι αν επρόκειτο για προσωπικά ζητήματα, που κι αυτά όταν χώρισαν η Νόρα με το Λουκά είδαμε ότι δεν αρέσουν στους τηλεθεατές. Φταίνε βέβαια και οι λόγοι για τους οποίους έγινε αυτό και ο τρόπος με τον οποίο έγινε. Πάντως πιστεύω ότι θα ήταν πολύ βαρετό να βλέπουμε συνεχώς σκηνές με την παρέα και τα ζευγάρια ευτυχισμένα, με αγκαλίτσες και φιλάκια και με τα παιδάκια τους να παίζουν, λες και βλέπουμε το «Μικρό σπίτι στο λειβάδι», γιατί δυστυχώς μια μερίδα των τηλεθεατών αυτό θέλει. Σίγουρα θα ήθελα να δω κι εγώ τέτοιες σκηνές, ουσιαστικές όμως, που δυστυχώς τώρα δεν τις βλέπουμε. Αλλά θα έπρεπε να υπάρχει και μια ιστορία που να προκαλεί ενδιαφέρον. Δεν μπορώ να φανταστώ ποια θα μπορούσε να είναι αυτή, αλλά προφανώς ήταν δουλειά των σεναριογράφων να το σκεφτούν καλύτερα...

nefelik
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΔΕΜ - ΒΕΡΑ ομοιότητες και διαφορές χαρακτήρων και ιστορίας - Σελίδα 5 Empty Απ: ΕΔΕΜ - ΒΕΡΑ ομοιότητες και διαφορές χαρακτήρων και ιστορίας

Δημοσίευση από pasxalitsa Τετ Μαρ 30, 2011 7:14 pm

KatsaroYpotheto έγραψε:nefelik θα σου απαντήσω ακριβώς γιατί γίνεται αυτό. Tην ιστορία την έχουν οι καινούριοι. Τόσο απλά. Για αυτό και έχουν το ενδιαφέρον και την ίντριγκα.

Όπως και στη Βέρα στον τρίτο κύκλο την ιστορία την είχαν οι καινούριοι, πάτωσε και έβγαλαν μπροστά αυτούς που έκαναν το κοινό να αγαπήσει τη σειρα. Βέβαια τότε δεν κοιτούσαμε να σπρώξουμε, θέλαμε να γράψουμε ιστορία για να μπορούμε να εξαργυρώσουμε μετά, δηλαδή τώρα... Γνώμη μου.

Αλλά δεν έφεραν οι καινούριοι τον κόσμο στη σειρά ούτε και αυτών τη δικαίωση και την ευτυχία είναι το βασικό που περιμένει ο κόσμος! Αλλιώς θα έδιωχναν και την Εύα με το Μάνο δεν θα την είχαν ξεκρέμαστη και τιμωρημένη... Δεν θα έδειχναν το Νικόλα και τη Δάφνη όπως είπες σε ανούσιες σκηνές ούτε θα τρώγαμε στη μάπα το ζητιάνο Λουκά και τη Νόρα του! Ο κόσμος όμως αυτούς αγάπησε και αυτούς αγαπάει και όσο κι αν η ιστορία κινείται γύρω από τους καινούριους τα θεμέλια είναι η παρέα. Για αυτό και ο κόσμος τη ζητά και επαναστατεί μπροστά σε όλα τα υπόλοιπα!

Καλή χρυσή και άγια η Εριέττα και μακάρι να ευτυχίσει αλλά δεν είναι αυτό που περίμενα ή αυτό που μου πούλησαν εξαρχής..

Επίσης στη Βέρα όλοι οι χαρακτήρες που άλλαξαν είχαν θεμέλια και υπήρχαν λόγοι, ήταν πραγματικές οι ανατροπές, όχι κάτι που ξημέρωσε στους συγγραφείς όσο έτρωγαν πρωινό. Στα Μυστικά όλα γίνονται μέσα σε μια νύχτα και παντελώς άγαρμπα! Στη Βέρα έτρεχαν πέντε ιστορίες μαζί ενώ στα Μυστικά πιάνουμε μια ιστορία, 5 επεισόδια, την αφήνουμε, μετά άλλη ιστορία, μετά άλλη κλπ κλπ.

Βέρα ήταν μία και άλλη καμμία και αυτό γιατί οι χαρακτήρες της είχαν δομή, υπήρχαν θεμέλια να εξελιχθούν οι ιστορίες και ήταν και εξαιρετικά ταλαντούχοι οι ηθοποιοί.

Τα Μυστικά αν υποθέσουμε ότι είναι δημιούργημα των ίδιων ανθρώπων, για μένα, είναι κατι μεταξύ criminal minds, πλήρης αντιγραφή ανά σημεία, gossip girl, που όλοι έχουν παέι με όλους αλλα είναι μια ευτυχισμένη παρέα και εξαιρετικά αποτυχημένης αντιγραφής Βέρας. Πέρασε και δεν ακούμπησε.

Και ειλικρινά μόνο για τον καλύτερο τρόπο κλεισίματος αυλαίας δεν τα βλέπω..




Mέχρι τελείας και τόνου : respect : : respect : : respect :
pasxalitsa
pasxalitsa
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : ΜΕ θέα το Πέλαγο
Ασχολίες : Θέατρο, Λογοτεχνία, Σινεμά, Τηλεόραση

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΔΕΜ - ΒΕΡΑ ομοιότητες και διαφορές χαρακτήρων και ιστορίας - Σελίδα 5 Empty Απ: ΕΔΕΜ - ΒΕΡΑ ομοιότητες και διαφορές χαρακτήρων και ιστορίας

Δημοσίευση από JESSIE Τετ Μαρ 30, 2011 7:59 pm

nefelik έγραψε:Τζίνα, για τη Βέρα δεν μπορώ να έχω άποψη. Για να το λες, κάτι θα ξέρεις παραπάνω, και η αλήθεια είναι ότι τα ίδια σχόλια έχω ακούσει και από άλλους τηλεθεατές.

Την Ξυλά πρακτικά και να ήθελαν, δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο θα έπρεπε να τη διώξουν, επειδή ο Μπουγιούρης αποφάσισε μόνος του να φύγει. Απλά δεν χειρίστηκαν την περίπτωσή της σωστά, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Προσωπικά, μπορεί τη σειρά να ξεκίνησα να τη βλέπω για άλλους λόγους, αλλά όπως έγραψα και πιο πάνω, κάποια στιγμή βαρέθηκα και μου τράβηξαν ξανά την προσοχή οι καινούριες ιστορίες και οι καινούριοι χαρακτήρες. Μπορεί αυτό να συμβαίνει ως ένα βαθμό επειδή οι καινούριοι έχουν την ιστορία... Συβαίνει όμως και επειδή μου αρέσουν, ή τέλος πάντων με ενδιαφέρουν, και κάποιοι από τους καινούριους χαρακτήρες. Και μπορεί να μην ξεκίνησα να βλέπω τη σειρά γι’ αυτούς, αλλά τώρα με ενδιαφέρουν και με ενδιαφέρει πολύ να δω και την εξέλιξή τους. Ο καθένας έχει τις απόψεις του και νομίζω ότι αν είχαμε όλοι την ίδια άποψη και τις ίδιες προτιμήσεις, θα ήταν βαρετό...

Αναφορικά με την παρέα, συμφωνώ ότι η κύρια ιστορία δεν τους αφορά άμεσα (αν και το Λουκά είδαμε ότι τον αφορά), αλλά ότι με κάποιον τρόπο πάντα εμπλέκονται. Καλώς ή κακώς είχαμε συνηθίσει να θεωρούμε ότι ο Μάνος ήταν αυτός που έκανε τις κομπίνες, που μπλεκόταν σε όλα και ήταν και ο πιο ενδιαφέρον (από άποψη συμβολής στην πλοκή) χαρακτήρας, και τους υπόλοιπους τους είχαμε γνωρίσει ως καλά παιδιά, και σίγουρα όχι ως λαμόγια που ασχολούνταν με επιχειρήσεις και παρανομίες. Για παράδειγμα, η παρέα δεν θα μπορούσε ποτέ να εμπλακεί με διαμάντια και πλαστούς πίνακες, ο Μάνος όμως θα μπορούσε να εμπλακεί, και κατά συνέπεια να εμπλέξει με κάποιον τρόπο και τους υπόλοιπους. Ο Μάνος όμως έφυγε με δική του επιλογή και η σειρά κάπως έπρεπε να συνεχίσει. Δεν μπορώ να φανταστώ σε ποια ιστορία θα μπορούσαν να εμπλακούν που να τους αφορά άμεσα. Εκτός κι αν επρόκειτο για προσωπικά ζητήματα, που κι αυτά όταν χώρισαν η Νόρα με το Λουκά είδαμε ότι δεν αρέσουν στους τηλεθεατές. Φταίνε βέβαια και οι λόγοι για τους οποίους έγινε αυτό και ο τρόπος με τον οποίο έγινε. Πάντως πιστεύω ότι θα ήταν πολύ βαρετό να βλέπουμε συνεχώς σκηνές με την παρέα και τα ζευγάρια ευτυχισμένα, με αγκαλίτσες και φιλάκια και με τα παιδάκια τους να παίζουν, λες και βλέπουμε το «Μικρό σπίτι στο λειβάδι», γιατί δυστυχώς μια μερίδα των τηλεθεατών αυτό θέλει. Σίγουρα θα ήθελα να δω κι εγώ τέτοιες σκηνές, ουσιαστικές όμως, που δυστυχώς τώρα δεν τις βλέπουμε. Αλλά θα έπρεπε να υπάρχει και μια ιστορία που να προκαλεί ενδιαφέρον. Δεν μπορώ να φανταστώ ποια θα μπορούσε να είναι αυτή, αλλά προφανώς ήταν δουλειά των σεναριογράφων να το σκεφτούν καλύτερα...

Παρόλο που κι εγώ τη Βέρα την αγαπώ πολύ περισσότερο απ'τα Μυστικά, συμφωνώ με όλα όσα λές για το νέο ενδιαφέρον που έδωσαν στη σειρά οι νέες αφίξεις, αφού η σειρά θα βάλτωνε σίγουρα αν περιοριζόταν στα μπερδέματα των υπολοιπων της παρέας... Ενώ τώρα, και η παρέα προωθειται σωστά, και έχει δέσει άριστα με τους νέους, που με το ταλέντο τους έδωσαν νέο κύρος στη σειρά, και έχουμε κάτι να μας ανανεώσει και να μας κρατήσει το ενδιαφέρον. Εντάξει, κάποιες υπερβολικές προωθήσεις είναι στα μείον, αλλά τέλειος δεν είναι κανείς....
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΔΕΜ - ΒΕΡΑ ομοιότητες και διαφορές χαρακτήρων και ιστορίας - Σελίδα 5 Empty Απ: ΕΔΕΜ - ΒΕΡΑ ομοιότητες και διαφορές χαρακτήρων και ιστορίας

Δημοσίευση από roria Παρ Απρ 01, 2011 1:08 pm

Βρίσκω απόψεις με τις οποίες συμφωνώ σε πολλά σχόλια και κυρίως σε εκείνα των Jessie και nefelik. Εμένα η περίπτωσή μου είναι μάλλον διαφορετική. Στον πρώτο κύκλο παρακολουθούσα Μυστικά μόνο όταν τύχαινε να είμαι σπίτι, να μην έχω δουλειά κ.λπ. Ο λόγος ήταν αφενός ότι ακόμη νοσταλγούσα τη Βέρα (πράγμα που εν πολλοίς δεν έχει αλλάξει) και αφετέρου ότι έβρισκα μεγάλη διαφορά στη διανομή. Από τους αγαπημένους μου ηθοποιούς της Βέρας στα Μυστικά συνέχιζαν μόνο οι Κατρανίδης-Αρζόγλου, πράγμα θαυμάσιο αλλά όχι αρκετό γιατί οι ρόλοι τους ήταν μάλλον περιφερειακοί, και οι Ξυλά-Πεφάνη που επίσης είναι ηθοποιοί περιωπής δεν μου γέμιζαν απόλυτα το κενό των Δανδουλάκη-Τουμασάτου-Μουτάφη-Λούπη-Γεραλή. Για να μην τα πολυλογώ, άρχισα να βλέπω "φανατικά", όπως γράφετε σε άλλο τόπικ, τα Μυστικά μόνο στο τέλος του πρώτου κύκλου, όταν μπήκε ο Σταύρου, οπότε εξαρχής είμαι φαν των καινούριων αφίξεων. Παρεμπιπτόντως να πω ότι δεν βρίσκω να έχουν σχέση τα νέα πρόσωπα του τρίτου κύκλου της Βέρας με τα νέα πρόσωπα δεύτερου και τρίτου κύκλου των Μυστικών. Και μόνο ο Σταύρου και η Παπαδημητρίου αρκούν νομίζω ως παραδείγματα. Ο τρόπος πάλι με τον οποίο τα νέα πρόσωπα συνδέθηκαν με την πλοκή υπήρξε κατά τη γνώμη μου επιτυχημένος κι αυτό είναι βασικός λόγος για τον οποίο η πλοκή (αυτή που σχετίζεται με τα εγκλήματα της παλιάς παρέας, όχι με την απαγωγή της Στέλλας ή το ηθικό ρεκτιφιέ της Νταίζης, να εξηγούμαστε) παραμένει σφιχτή και ενδιαφέρουσα και στον τρίτο κύκλο.
Επιπλέον, για να αποδώσουμε τα του Καίσαρος τω Καίσαρι, δεν είναι κι εύκολο να καταφέρεις να διατηρήσεις το ενδιαφέρον μιας σειράς όταν αποχωρεί ο βασικός πρωταγωνιστής με το μεγάλο γκελ στο γυναικείο κοινό ο οποίος συγχρόνως ήταν μέχρι τότε (ή σχεδόν μέχρι τότε) ο βασικότερος ίσως μοχλός της πλοκής. Έπρεπε, υποθέτω, να γίνουν πολλές ανακατατάξεις και στα πλαίσιά τους το στοίχημα κερδήθηκε αλλά έγιναν και λάθη. Η μείωση του ρόλου της Εύας ήταν ένα από αυτά. Υπήρχαν και λάθη ανεξάρτητα από την αποχώρηση Μπουγιούρη, όπως το θέμα του απόλυτου, που μπορεί ως σύλληψη να μην ήταν κακή, αλλά έγινε γρήγορα εμφανές ότι δεν κυλούσε στην πράξη, λόγω της εξώφθαλμης διαφοράς δυναμικού και δεν επεκτείνομαι άλλο επ' αυτού. Η είσοδος της Λάμπου στη σειρά μπορεί πιστεύω να "διορθώσει" αυτό το λάθος και να αξιοποιηθεί επιτέλους και το ταλέντο και η γοητεία του Σταύρου.
Πάντως κάτω από αυτές τις συνθήκες, όπως εξήγησε και η nefelik, ο τρόπος που βρήκαν να εμπλέξουν την παρέα στην πλοκή, μέσω δηλαδή των παλιών"αμαρτιών" των γονιών τους ήταν νομίζω ευρηματικός και επαρκής. Αν τους είχαν εμφανίσει από το πουθενά ως λαμόγια όλοι θα φωνάζαμε για μετάλλαξη και μάλιστα των κεντρικών ηρώων. Αφού το κατ' εξοχήν λαμόγιο, ο Μάνος, έφυγε, κάπως έπρεπε να συνεχιστεί η ιστορία.
Εκεί που το πράγμα χωλαίνει κατά τη γνώμη μου δεν είναι η πλοκή, όσο οι ερωτικές και οι ανθρώπινες σχέσεις. Στον τομέα αυτό υπάρχει πάααααρα πολλή Νταίζη, πάρα πολλή Στέλλα και ελάχιστα, για παράδειγμα, Λευτέρης-Εύα ή Εριέττα-Στέφανος (από την πλευρά των σχέσεων, όχι της πλοκής). Και Νόρα-Λουκά έχουμε σε μεγάλες δόσεις, αλλά αφού ανήκουν στην "παρεα" και αρέσουν τόσο στους πιο πολλούς, το σέβομαι.
Κάτω από αυτό το πρίσμα η ιστορία με τη Μαρίλια μου φαίνεται ευπρόσδεκτη, γιατί μπορεί να αναδείξει ένα θέμα καυτό και αληθοφανές και να επαναφέρει στο προσκήνιο της ιστορίας την Εύα με ουσιαστικό τρόπο. Ευπρόσδεκτο θα είναι επίσης και το να δούμε την εξέλιξη της σχέσης της με το Λευτέρη πέρα από μονόλεπτες σκηνές. Τέλος, ακόμα πιο ευπρόσδεκτο, όπως πολλές φορές έχω πει, θα ήταν ο Στέφανος και η Εριέττα να ξεκολλήσουν επιτέλους από την περιβόητη τζαμαρία ή, αν δεν θέλουν να ξεκολλήσουν, να περάσουν σε μια, όχι εκποίηση, αλλά αξιοποίησή της! ^^
Είχα δεν είχα, ακόμα και μέσω Λαμίας, εκεί κατέληξα πάλι! Razz
roria
roria
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 5 από 5 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης