Edem Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Εύα - Μελίτα

+81
giwta20
ntina fan
noraki_love_97
Antigoni!
polykarpos
maria_sab
ειρηνη7
JELSOMINA
despinam
pasxalitsa
sarita
JESSIE
loukasnora
Dorina <3 Πέτρος
mariannitaki
trelh gia nora-louka
anna_loukonoriki4ever!!
k@terinio-loukonoraki
giouli_edem
MaryLoo
feggaropetra
loukitsa
ebelina2007
DESPOINA
$ofi@ loukakos + nora
maeveline
Vasouli
margel
Ελένα
NATALITSA_LOUKITSA
maria*
Koukoutsaki
nora_oscar
Αντιγόνη2
masoul
μαριαλενα82
ΒΑΛΕΝΤΙΝΑ
edem4ever
nicole
Doris_
Petrinaki
panda
koalaki
Goofy!
aggeliki
eva thea%
soso
kelly
helenaki_edem
anastasia20
pet
Black rose
melitaki-evaki
Ntinaki1
ΤΖΕΛΑ
manos 4 ever!!
T2eNnh
tinaki18
margaret
iloveeva+manos!!
Melita4ever
evangeliap2808
mimi_loukas+nora
Izabella29
ouki_loukanorikhgiamiazwh
Pennaki.......!!
marializ25
KonstantinaA
hionati
jim7
Alexia-Sofia
Καρ-Mik
Foulitsa
Vampirela
KatsaroYpotheto
Clarabelle
lina
oriana
anna90
evanna
Ezantakou
85 απαντήσεις

Σελίδα 22 από 24 Επιστροφή  1 ... 12 ... 21, 22, 23, 24  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Εύα - Μελίτα - Σελίδα 22 Empty Απ: Εύα - Μελίτα

Δημοσίευση από Foulitsa Τετ Δεκ 15, 2010 5:14 pm

Συγκρίνουμε το τι ένιωσε και το τι δούλεμα έφαγε η Ευα με την περίπτωση της Μελίτας κα του Στέφανου?
Και εγω κατηγόρησα πολλές φορές την Ευα στον πρωτο κύκλο αλλά άλλαξε..
Και συυγνώμη κιόλας δεν μπορώ να δικαιολογήσω μια γυναίκα η οποία στα πρωτα επεισόδια του δευτερου κύκλλου πεθαινε για το Μάνο και μετά θέλησε ξαφνικά και κολασμένα το Στέφανο..Δεν στέκει, απλά.-
Και το χω ξαναπει, για να θεωρηθει κάτι κέρατο πρεπει να είναι στο κρεβάτι?(η και στο πάτωμα, εμείς δεν χαλιόμαστε..) Το οτι συζηταγε με την απολυτη αγαπημενη πόσο πνγμένος είναι είναι λίγο? Τα φιλάκια είναι λίγα? Δεν είναι κέρατο? Στην τελική δεν τον ανάγκασε κανείς να την παντρευτει..
Και στην τελική όπως είπε η Τζίνα η Μελίτα έζησε έξι χρόνια ευτυχισμένου γάμου, η Ευα έζησε μισή ζωή και αυτή καταπατημένη δις απο την κατσαρή μουχρίτσα!

ΥΓ. Εκπλήσσομαι κάθε φορα που βλέπω πβς αντιμετωπίζεται η απιστία..
Ηθελα να ξερα αν κάποιος έβλεπε τη σχεση του να φιλάει εστω και πεταχτα κάποιον/α τι θα έλεγε? Νταξει μωρε..δεν βαριεσαι?
Αν είναι έτσι μάλλον κάποιοι ζουν σε λάθος χώρα..
Foulitsa
Foulitsa
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εύα - Μελίτα - Σελίδα 22 Empty Απ: Εύα - Μελίτα

Δημοσίευση από ebelina2007 Τετ Δεκ 15, 2010 6:34 pm

Ήταν ξεκάθαρη η Εύα με τον Στέφανο ; επάψε να αγάπαει τον Μάνο; δεν νομίζω αργά η γρίγωρα στον Μάνο θα γυρνούσε ,

Δεν μπορουμε νατην κατηγορησουμε γιατι κανουμε υποθεσεις...Αυτο που ειδαμε ειναι μια Ευα να παλευει γιατην σχεσει της με τον Στεφανο και να ειναι διπλα του!

θυμάστε η Μελίτα να χε ερώτικη σχέση με τον Στέφανο όσο ήταν ο Στέφανος παντρέμενος με την ξανθία παναγιά εγώ θυμάμαι ότι εκάψαν ενα κέρι και κατα τα άλλα απλά μηλούσαν όποτε βρησκώτουσαν θυμάτε κανένας να χε αναλόγη συμπερίφορα η Εύα όταν διεκδήκουσε τον Μάνο;

Τα τηλεφωνα της Μελιτας μεσα στα αγρια μεσανυχτα ....και με την Ευα διπλα στον Στεφανο και αυτη να του λεει ποσο τον αγαπαει...δεν μου δινουν να καταλαβω πως εχουν τελειωσει.. Η Ευα απεναντι σε ολους ηταν ξεκαθαρη ...ο Μανος ηταν η ζωη της μεχρι και να πεθανει υα μπορουσε για αυτον Η μελιτα παλι μας εδειξε οτι με το πρωτο τον διωχνουμε τον απολυτο και μολις τον παρει αλλη τον ξαναθελουμε...
ΔΕν μπορουμε να συγκρινουμε Ευα-Μανο και Μελιτα -Στεφανο για αυτο και η Μελιτα δεν εχειελαφρυντικα για μενα!
ebelina2007
ebelina2007
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : Ιωαννινα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εύα - Μελίτα - Σελίδα 22 Empty Απ: Εύα - Μελίτα

Δημοσίευση από despinam Τετ Δεκ 15, 2010 9:53 pm

KatsaroYpotheto έγραψε:Τώρα που είμαστε εντός θέματος να πω στον Πολυκαρπο ότι ξεχνά ότι:

α) Η Εύα αναγνώρισε το λάθος της
β) δεν το έκανε δυο φορές στην ίδια γυναίκα
γ) όταν γνώρισε τοσο το Μάνο όσο και το Στέφανο ήταν εργένηδες.
δ) Η Μελίτα και φιλιότανε στα εξοχικά πριν ο Στεφανος χωρίσει και στο σπιτι της αφού παντρεύτηκε την Εύα
ε) δεν αναγνωρίζει κανένα λάθος στον εαυτό της, φταίει η Εύα που εν αγνοία της παντρεύτηκε και ποτέ ο στεφανος

Σίγουρα ξεχνάω πολλά αλλα σίγουρα έδειξα αυτό που ήθελα. Μην τρελαθούμε κιόλας. Πέρασε 6 ευτυχισμένα χρόνια γάμου και ενα βαρύ διαζύγιο και την άλλη την έχει βάλει κάτω και την πατάει και μάλιστα χωρις διακιολογητικά!



Γιατι βρε παιδια η Μελιτα δεν ειπε οτι ητανε λαθος παραμονη του γαμου της Ευας -Μανου που ειχε κανει ερωτα με το Μανο;;;Δεν ητανε χαλια;; Εγω θυμαμαι εκεινες τις σκηνες..
β) Τι σημαινει το εκανε 2 φορες στην ιδια γυναικα;;; Σαμπως και το θελε;;
γ) Αρχικα ητανε εργενηδες. Μετα ο Μανος παντρευτηκε κ εκανε ΚΑΙ παιδι κ εξακολουθουσε η Ευα να κανει ερωταμαζι του και να εχει δεσμο μαζι του. Τι σημαινει επειδη ηταν πριν τον γνωρισει η μελιτα γκομενος της ευας ανηκει στην ευα; Ε δεν το ξερα! Τοτε θα μου ανηκει και εμενα δικαιωματικα ο πρωτος μου ερωτας απο το νηπιαγωγειο! και αν εχει παντρευτει ή οχι παλι εγω θα δικαιουμαι να εχω σχεση μαζι του!
δ) Το θεμα δεν ειναι μονο να λες εκανα λαθος αλλα να το υλοποιεις ή τουλαχιστον να μην το ξανακανεις..

despinam
Τουρίστας
Τουρίστας


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εύα - Μελίτα - Σελίδα 22 Empty Απ: Εύα - Μελίτα

Δημοσίευση από maeveline Τετ Δεκ 15, 2010 9:56 pm

παιδια μην διυλιζουμε τον κωνοπα...
ειπαμε ...ερωτας και αξιοπρεπεια δεν πανε μαζι!...στα τριγωνα δεν υπαρχει λογικη..τοσο καιρο και δεν εχουμε μαθει πως τα προτυπα του σωστου και του λαθους δεν υπαρχουν οταν μια γυναικα αγαπαει;...
η ευα ερωτευτηκε το μανο και τα πηρε παραμαζωμα...
η μελιτα ερωτευτηκε τον στεφανο και τα πηρε παραμαζωμα...
ο στεφανος ερωτευτηκε τον κοσμο και φορεσε φωτοστεφανο...

ειναι η μελιτα κακη? απο που και ως που...για ρωτηστε την ευα να σας πει;...μεσα στην καρδια της την εχει...(αφου και αμα λαχει μαζι θα διαλεξουν το νυφικο για τον απολυτο γαμο...)..α ολα κι ολα αν ειναι η ευα μεγαλη καρδια γιατι να μην ειμαστε και εμεις;..μηπως βλεπει η ευα κατι που δεν βλεπουμε εμεις;...
και η δαφνη ομοιως με την ευα...
και ο νικολας τον λευτερακη....
κ.ο.κ...
κατα τα αλλα ειμαστε στην ελλαδα Εύα - Μελίτα - Σελίδα 22 191984 και περναμε καλα... Εύα - Μελίτα - Σελίδα 22 917917


βασικα σε αντιδιαστολη κατα την προσωπικη μου αποψη ειναι πως και η ευα και η μελιτα ανα διαστηματα εχουν γινει καθαρα αναξιοπρεπεις και οι δυο αλλα σε ενα μεγαλο τμημα του δευτερου κυκλου η ευα εκανε θετικα βηματα και ανασυγκροτηθηκε ...το παρελθον της ναι μεν ειναι επιβαρυμενο και αυτο δεν αλλαζει αλλα εμαθε απο τα λαθη της...οσο αυτο ειναι εφικτο..
η μελιτα δεν ειναι πως ειναι χειροτερη η καλυτερη απο την ευα...απλα δεν εχουν κανενα σημειο επαφης και καμιας συγκρισης...η μελιτα εχει εναν χαρακτηρα αδυναμο και κακομαθημενο..αυτο για πολλους γινεται πολυ εκνευριστικο..και αυτο ειναι ακομα χειροτερο..γιατι εναν αρνητικο χαρακτηρα αν εχει πολυπλευρη εικονα και χαρακτηρα μπορεις και να τον ανεχτεις και να σου κεντρισει το ενδιαφερον..εναν εκνευριστικο ομως απλα σε εκνευριζει και σε κουραζει..και η θα βαρεθεις η θα αλλα αλλαξεις καναλι..
οι σεναριογραφοι πηγαν να της κανουν καποια βηματα αλλα οι τηλεθεατες δεν θελουν απλα πασαλλειμματα για να πειστουν οποτε το αποτελεσμα οταν ειναι προχειροδουλεια βγαζει πολυ χειροτερο αποτελεσμα απο το αρχικο...δεν ειμαι κατα του χαρακτηρα της κοπελας απλα δεν ειμαι υπερ...
ενω στην περιπτωση της ευας παρολο που δεν ξεχνω καποια πραγματα που θεωρω ακομα ασχημα μπορεσα απο κατα που ημουν να αναγνωρισω πολλα υπερ...

κριμα παντως γιατι στον πρωτο κυκλο υπηρχαν πολλες προδιαγραφες για πολυ καλυτερα αποτελεσματα απο αυτα που τελικα υπηρξαν...
και αναφερομαι και στις δυο ηρωιδες...
maeveline
maeveline
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εύα - Μελίτα - Σελίδα 22 Empty Απ: Εύα - Μελίτα

Δημοσίευση από Καρ-Mik Τετ Δεκ 15, 2010 10:01 pm

despinam έγραψε:

β) Τι σημαινει το εκανε 2 φορες στην ιδια γυναικα;;; Σαμπως και το θελε;;

Αλήθεια το ρωτάς αυτό ?? Εύα - Μελίτα - Σελίδα 22 763297

δ) Το θεμα δεν ειναι μονο να λες εκανα λαθος αλλα να το υλοποιεις ή τουλαχιστον να μην το ξανακανεις..

Και η Μελίτα, ούτε λέει οτι έκανε λάθος, και το ξανακάνει. Αυτό είναι το θέμα Εύα - Μελίτα - Σελίδα 22 560377
Καρ-Mik
Καρ-Mik
Αθώα Μπατσίνα
Αθώα Μπατσίνα


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εύα - Μελίτα - Σελίδα 22 Empty Απ: Εύα - Μελίτα

Δημοσίευση από Antigoni! Τετ Δεκ 15, 2010 10:36 pm

Την Εύα μπορεί να την κατηγορήσει κανείς για διάφορα αλλά υπάρχουν καποια πράγματα που δεν μπορεί κανείς να τα αρνηθεί

1. Δεν ξύπνησε ένα πρωί με αλλοπρόσαλη συμπεριφορά. Την κακομεταχειρίστηκαν και αντέδρασε
2. Δεν εκανε ποτέ το ίδιο λάθος. Πάθαινε αλλά μαθαινε
3. Πληρωσε για όσα έκανε και πλήρωσε και τα λάθη άλλων

Αντίθετα η Μελίτα
1. Έκανε όσα κατηγόρησε γνωρίζοντας πολύ καλά που πήγαινε να μπλέξει
2. Δεν αναγνώρισε ποτέ τα λάθη της
3. Δεν έχει πληρώσει για κανένα απ τα δικά της τέρατα

Δεν υπάρχει η παραμικρή σύγκριση ανάμεσα στις δύο ηρωίδες. Η μια τραβάει ανήφορο κι η άλλη καταβαραθρώνεται κάθε μέρα που περνάει

Συμφωνώ απόλυτα! Δεν μπορώ να πω οτι η Εύα δεν έχει κάνει λάθη -γι' αυτό άλλωστε δεν την συμπαθούσα πρώτα- αλλά νομίζω έχει πληρώσει και με το παραπάνω....Επίσης συμψωνώ στο ότι δεν έγινε ξαφνικά αλλοπρόσαλη και οτι την κακομεταχειρήστικαν....
Ο Μάνος δεν της φέρθηκε με τον καλύτερο τρόπο.
Και εγώ προσωπικά δεν κατάλαβα ποτέ πως μπόρεσε να τον συγχωρέσει μετά από αυτό που της έκανε κείνο το βράδυ...

Τη Μελίτα πιο παλιά ην καταλάβαινα λίγο...Τώρα ειλικρινά δεν μπορώ!
Ήξερε οτι η Εύα είναι έγκυος και συνέχιζε να ''συζητάει'' με τον άντρα της!
Επίσης δεν είδα ποτέ την Εύα να διώχνει τη μάνα της για να δει το γκόμενο.

Τέλος αυτό που σιχαίνομαι είναι το σπρώξιμο της Μελίτας στην παρέα. Σε αυτούς που πριν λίγο καιρό τους έστειλε να κόψουν το λαιμό τους , Ναι.

Δυο γυναίκες με το παρελθόν και το παρόν της Έυας και της Μελίτας , ΔΕΝ μπορούν να συνυπάρξουν. ΔΕΝ είναι δυσιολογικό, ΔΕΝ είναι λογικό.
ο στεφανος ερωτευτηκε τον κοσμο και φορεσε φωτοστεφανο...
Είσαι θεά!! lmao lmao
Antigoni!
Antigoni!
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Εδέμ!!
Ασχολίες : Τα μυστικά της εδέμ! Θρίλερ και εξωσχολικά βιβλία!!!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εύα - Μελίτα - Σελίδα 22 Empty Απ: Εύα - Μελίτα

Δημοσίευση από noraki_love_97 Πεμ Δεκ 16, 2010 11:23 pm

Κοριτσια οντως δεν υπαρχει λογος συγκρησης καταρχην:
α) η ευα ειχε γνωρισει τον Μανο στην κατασκηνωση, τον ερωτευτηκε πραγματικα και τον αγαπησε οσο τιποτε αλλο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
απο την αλλα η μελιτα γνωρισε το Μανο στο γραφειο του πατερα της και απλως της αρεσε!!!!!!!!!!!!!!!
χωρις παρεξηγηση προσωπικη μου γνωμη ειναι πως η κα μελιτα νομιζε το Μανο σαν ενα παιχνιδακι της !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
που κανει οτι θελει αυτη και εβαλε τον παρερα της να τον αγορασει lol!
β) η ευα περιμενε τον αντρα της χρονια ολοκληρα να χωρισει την γυναικα του και δεν μπλεχτηκε τοσα χρονια!!!!!!!!!!!!!!1
απο την αλλη η μελιτα μολις τα εφτιαξε με τον στεφανο (ο οποιος ηταν και παντρεμένος ενω ο μανος δεν ηταν) ηθελε αμεσως να χωρισει την ευαν ενω ηξερε πως η ευα ηταν εγγυος συν οτι μολις γινονταν αποπειρες εναντιον της ευας η δεσποινης μελιτα ζητουσε ταξιδακια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
γ) το κυριοτερο η ευα εκανε λαθη γιατι ανθρωπος ειναι αλλα τα παραδεχτηκε και δεν τα ξαναεκανε και προσπαθησε να τα διορθωσει ενω η μελιτα μολις κανει λαθη δεν τα παραδεχεται και ετσι δεν προσπαθει να τα διορθωσει αντιθετος τα ριχνει στους αλλαους και απετει να την ξελασπωσουν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
noraki_love_97
noraki_love_97
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : στον δικο μου τον πλανητη!!!!!
Ασχολίες : να ονειρευομαι.....

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εύα - Μελίτα - Σελίδα 22 Empty Απ: Εύα - Μελίτα

Δημοσίευση από KatsaroYpotheto Τρι Ιαν 25, 2011 10:14 am

feggaropetra έγραψε:
Εμένα δε με νοιάζει αν θα "τιμωρηθεί" η Μελίτα, θεωρώ ότι τόσο η Μελίτα όσο και η Εύα έχουν κάνει πολλά λάθη και έχουν πληγώσει ανθρώπους στο παρελθόν. Επίσης τόσο η Μελίτα όσο και η Εύα, έχουν περάσει πολλά και έχουν πληγωθεί στο παρελθόν... Δε θεωρώ δηλαδή ότι η Μελίτα θα πρέπει να είναι δυστυχισμένη, επειδή η Εύα πέρασε περισσότερα χρόνια "δυστυχίας" στη ζωή της, άρα θα πρέπει να υπάρξει κάτι σαν "αντιστάθμιση" ας πούμε... Ούτε πιστεύω ότι αν απλώς έχανε το Στέφανο, αυτό θα την έκανε να συνειδητοποιήσει κάποια πράγματα, ή να μετανιώσει για τα λάθη της, ή να ωριμάσει... Νομίζω ότι δεν αρκεί... Έχασε ένα παιδί, έμεινε μόνη, έπιασε δουλειά, έχασε το Στέφανο, τα ξαναβρήκε με το Στέφανο... Και δεν είδα καμία βελτίωση... Χρειάζεται κάτι πιο... ισχυρό φαίνεται για να την ταρακουνήσει...

Στελλίνα για μένα παραβλέπεις το πιο σημαντικό όταν τις βάζεις στην ίδια ζυγαριά.

Η μία ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕ τα λάθη της και τα ΠΛΗΡΩΣΕ και η άλλη όχι!

Τι πάει να πει έκαναν και οι δύο λάθη? Και ποιος δεν κάνει?

Σημασία έχει να τα αναγνωρίζεις, να τα πληρώνεις, να φροντίζεις να μην τα επαναλάβεις και βέβαια να μην υπάρξεις θύτης εκεί που ήσουν θύμα!

Δεν ξεχνώ ότι το λάθος της δεν ήταν απλά να κοιμηθεί με τον Μάνο και τον Στέφανο ενώ αυτοί ήταν με την Εύα αλλά ότι το έκανε έχοντας γνώση του πόσο πονάει όλο αυτό και έχοντας περάσει όλο αυτό το σκηνικό η ίδια και κράζοντάς το τρομερά ενώ στην περίπτωσή της εβρισκε 7 χιλιάδες δικαιολογίες και μάλιστα στην ίδια γυναίκα!

Εκεί για μένα έγκειται η διαφορά! Κι επειδή βλέπουμε σειρά στην τηλεόραση και όχι τη πραγματική ζωή καλό είναι να δούμε να αναγνωρίζουν τα λάθη τους ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ αυτοί που θα έχουν χάπι έντ!

Δεν το δέχομαι να μην τιμωρηθεί η Μελίτα όπως και να καταλήξει με το Στέφανο! Δεν το δέχομαι γιατί αν αρχίσει η μυθοπλασία να ακολουθεί την πραγματική ζωή που τρεις χτυπάνε παλαμάκια και οι υπόλοιποι χορεύουν για να γελάσουν οι παλακίδες τους ΚΑΗΚΑΜΕ!!

KatsaroYpotheto
KatsaroYpotheto
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Στο δικό μου ροζ συννεφάκι :p
Ασχολίες : Playing referee between my heart and my mind..

https://www.facebook.com/PeriklisKassandrinos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εύα - Μελίτα - Σελίδα 22 Empty Απ: Εύα - Μελίτα

Δημοσίευση από feggaropetra Τρι Ιαν 25, 2011 12:01 pm

Σημασία έχει να τα αναγνωρίζεις, να τα πληρώνεις, να φροντίζεις να μην τα επαναλάβεις και βέβαια να μην υπάρξεις θύτης εκεί που ήσουν θύμα!

Συμφωνώ απόλυτα σ'αυτό. : respect :

Δεν τις βάζω στην ίδια ζυγαριά, ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός, έτσι και η Εύα με τη Μελίτα. Έχουν κάνει και οι δύο λάθη, αλλά διαφορετικά. Η Εύα φυσικά αναγνώρισε τα λάθη της, και είναι το μόνο ελαφρυντικό της, παρολαυτά το πιο σημαντικό. Και φυσικά η αγάπη της, στο όνομα της οποίας έκανε πολλά... Θεωρώ όμως πως τα "λάθη" της Εύας επηρέασαν περισσότερο κόσμο, θεωρώ πως η Εύα έκανε πιο "χοντρά" λάθη απ'ό.τι η Μελίτα... Η Μελίτα ήταν πιο πολύ το "κακομαθημένο", ειδικά τελευταία (χωρίς αυτό να τη δικιολογεί, το αντίθετο...), η Εύα διέλυε οικογένειες πιο "συνειδητά", ήθελε να εκδικηθεί χωρίς να υπολογίζει πόσοι αθώοι θα πληγωθούν, η Μελίτα πλήγωνε ανθρώπους πιο "ασυνείδητα"... Αυτή την εντύπωση μου έχει αφήσει...

Φυσικά και ΔΕΝ τη δικιολογώ, φυσικά και προτιμώ την τωρινή Εύα από την τωρινή Μελίτα, φυσικά και η Εύα έχει κάνει τεράστια βήματα από τον πρώτο κύκλο, φυσικά και έχει μετανιώσει πια ειλικρινά και φαίνεται, και φυσικά και έχει παίξει ρόλο και ο τρόπος που μεγάλωσαν. Δεν μπορώ να βάλω στο ίδιο τσουβάλι τη Μελίτα που μεγάλωσε στα πούπουλα με την Εύα που μεγάλωσε με πατέρα τον Κυριάκο, έμεινε έγκυος στα 15 κλπ... Απλώς πιστεύω πως και οι δύο "πλήρωσαν" κατά κάποιον τρόπο... Κι ακόμα πληρώνουν... Θεωρώ πως δεν έχει τόσο νόημα μια "σύγκριση" μεταξύ τους, είναι δυο διαφορετικές περιπτώσεις, αν και πολλές φορές οι ζωές τους "συναντήθηκαν", γύρω από τη ζωή κάποιου άντρα...

Ποια ήταν η "τιμωρία" της Εύας; Το ότι έχασε το Μάνο; Το ότι έφτασε στον πάτο και κατάφερε να σηκωθεί; Συμφωνώ. Αν και δε μου αρέσει ο όρος "τιμωρία", ας πούμε αυτό που θα οδηγήσει στην "κάθαρση"... Ποια θα μπορούσε να ήταν η "τιμωρία" της Μελίτας; Έχασε το Μάνο, έχασε -κάποια στιγμή- το Στέφανο, έχασε ένα παιδί, όταν προσπάθησε να ζήσει μόνη απέτυχε... Θα μπορούσα να πω ότι "τιμωρήθηκε". Δεν είδα όμως αλλαγή όπως είδα στην Εύα... Η Μελίτα έμεινε ίδια.

Θεωρώ πως αν η Μελίτα παντρευτεί το Στέφανο, αυτός θα είναι ένας δυστυχισμένος γάμος, για πολλούς λόγους. Γιατί -κατά τη γνώμη μου- δεν υπάρχει πραγματική αγάπη, γιατί δεν υπάρχει εμπιστοσύνη, γιατί η Μελίτα δεν έχει μάθει από τα λάθη της και είναι η ίδια... Αν όμως ο γάμος αυτός γίνει στο φινάλε της σειράς, δε θα μας δοθεί η ευκαιρία να το δούμε. Όχι ότι έχω καμιά διάθεση βέβαια να δω τη Μελίτα να δυστυχεί ή να ευτυχεί... valen Η Μελίτα δεν ήταν ποτέ μόνη της. Υπήρχε πάντα ένας άντρας δίπλα της, και οι γονείς της ήταν πάντα εκεί για εκείνη. Ήταν πάντα "προστατευμένη". Θεωρώ πως το καλύτερο για εκείνη θα ήταν να μείνει μόνη της ένα διάστημα, να φύγει μακριά. Αυτή τη φορά όμως όχι σαν σπασμωδική κίνηση... Να επαναπροσδιορίσει και να συνειδητοποιήσει κάποια πράγματα... Αν αυτό είναι ένα είδος... τιμωρίας, τότε συμφωνούμε! :)

flower

Δεν το δέχομαι να μην τιμωρηθεί η Μελίτα όπως και να καταλήξει με το Στέφανο! Δεν το δέχομαι γιατί αν αρχίσει η μυθοπλασία να ακολουθεί την πραγματική ζωή που τρεις χτυπάνε παλαμάκια και οι υπόλοιποι χορεύουν για να γελάσουν οι παλακίδες τους ΚΑΗΚΑΜΕ!!

Επίσης με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη! : respect :

feggaropetra
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εύα - Μελίτα - Σελίδα 22 Empty Απ: Εύα - Μελίτα

Δημοσίευση από KatsaroYpotheto Τρι Ιαν 25, 2011 2:07 pm

Συμφωνώ εν γένει Στελλίνα.

Noμίζω δε ότι κάποιος πρέπει να είναι τραγικά προκατηλλημένως για να πει ότι στην παρούσα φάση η Μελίτα υπερτερεί της Εύας.

Σε ορισμένα σημεία θα ήθελα να εκφράσω κάποιες διαφωνίες μόνο.


feggaropetra έγραψε:
Θεωρώ όμως πως τα "λάθη" της Εύας επηρέασαν περισσότερο κόσμο, θεωρώ πως η Εύα έκανε πιο "χοντρά" λάθη απ'ό.τι η Μελίτα... [...] η Εύα διέλυε οικογένειες πιο "συνειδητά", ήθελε να εκδικηθεί χωρίς να υπολογίζει πόσοι αθώοι θα πληγωθούν, η Μελίτα πλήγωνε ανθρώπους πιο "ασυνείδητα"

Αναφέρεσαι στο Νικόλα υποθέτω. Το ίδιο όμως έκανε και η Μελίτα.

Καταρχήν να πω ότι θεωρώ τραγικά χειρότερα να κάνεις π.χ. δυο διαφορετικά σφάλματα και να πληγώσεις δυο ανθρωπους από το να κάνεις σφάλματα τα οποία κατ'εξακολούθηση πληγώνουν ένα και το αυτό άτομο. Οπότε εκεί διαφωνώ κάθετα.

Στα άλλα τώρα, η Εύα όλοι γύρω της έβλεπαν πολύ καλά ότι το Νικόλα δεν τον αγαπούσε, ο Νικόλας αρνούνταν να το δει. Εννοείται ότι η απόφασή της ήταν συνειδητή αλλά βασίστηκε σε πόσα χρόνια σχέσης εξάρτησης από το Μάνο, δεν το έκανε για να πληγώσει τη Δάφνη, δεν νομίζω να πιστεύει κανείς κάτι τέτοιο. Δεν θα αναφερθώ καν στο πώς και πόσο το πλήρωσε και τι έχει κάνει να ανατρέψει το όποιο πλήγμα προκάλεσε..

Η Μελίτα δεν έκανε όλα τα παραπάνω? Ήξερε πολύ καλά με ποια είναι ο Στέφανος και πόσο πόνο της έχει ήδη προκαλέσει. Ήξερε πολύ καλά τι έκανε και πάλι στο ίδιο άτομο. Σε τι διαφέρει απο αυτό που έκανε η Εύα στο Νικόλα? Ότι η Δάφνη το ήξερε εξαρχής ενω η Μελίτα έπαιζε μήνες πίσω απο την πλάτη της Εύας? Και δεν το έκανε γιατί ήταν ερωτευμένη. Ειλικρινά θεωρώ γελοιοδέστατο να μου πει κάποιος ότι η Μελίτα ενήργησε πάνω στην τρέλα της απο έρωτα και χάλασε δεύτερη φορά το γάμο της ίδιας γυναίκας. Απο όλους τους άντρες δηλαδή αυτός την κεραυνοβόλησε και μάλιστα με χρονοκαθυστέρηση???

Προσωπικά θεωρώ ότι ο κύκλος του δράματος έκλεισε όταν η Μελίτα κοιμήθηκε με το Μάνο. Η Εύα χάλασε την ευτυχία και το γάμο της Μελίτας και η Μελίτα κατέστρεψε το από 20ετίας όνειρο της πρώτης. Όταν πήγε να την πέσει (όχι που δεν ήθελε κι εκείνος) στον επόμενο φίλο της Εύας για μένα ήταν συνειδητό και απλά κακό και άνοιξε νέες ιστορίες. Εκεί για μένα η Μελίτα απέδειξε πόσο απλά μοχθηρή είναι, πόσο κακομαθημένη, πόσο λίγη. Μέχρι τότε ψάξε τα ποστ μου εγω την ήθελα και μαλιστα με το Μάνο.

Πήγε λοιπόν για μένα το κακομαθημένο να πάρει και το καινούριο παιχνίδι του παιδιού που χαλασαν μαζί το παλιό και πια δεν μπορεί να παίξει καμμία. Και αυτό δεν μπορώ να το συγκρίνω με οτιδήποτε κι αν έχει κάνει η Εύα και δεν μπορώ και να του βρω κανένα δικαιολογητικό για να το πω "ασυνείδητη" πράξη.


feggaropetra έγραψε:
Ποια ήταν η "τιμωρία" της Εύας; Το ότι έχασε το Μάνο; Το ότι έφτασε στον πάτο και κατάφερε να σηκωθεί;

Το ότι δεν έζησε ποτέ την πρώτη της εγκυμοσύνη.

Ότι μεγάλωσε ουσιαστικά μόνη σε μια ξένη χώρα με έναν Μάνο να την κάνει ότι θέλει μια και δεν είχε μάθει ποτέ να υπερασπίζεται και να προστατεύει τον εαυτό της.

Ότι όταν γύρισε έζησε τρελή ξεφτίλα για πράγματα που άλλοι δεν έχουν κάν κατηγορηθεί! (Και δεν εννοώ μόνο συγκριτικά με τη Μελίτα).

Ότι οδηγούνταν χρόνια με την καρδιά της και μόλις πήρε το μάθημά της και έβαλε μπροστά τη λογική ήρθαν και πάλι να της το χαλάσουν.

Ότι συνεχίζει να πληρώνει μεγαλώνοντας και ένα δεύτερο παιδί ΧΩΡΙΣ τον πατέρα του (που έφτασε 6 μηνών να μάθει ότι το κάνουν μπάνιο το βράδυ οπότε μην ξεγελιόμαστε για τη σχέση που έχουν και καλά, δεν κάνουν τα δώρα τον πατέρα, τα κάνουν οι ώρες που περνούσε π.χ. ο Μάνος μέσα σε όοοολη του τη δυστυχία να παίζει με τη Νεφέλη!!!).

Ότι συνεχίζει να τα ακούει από την κόρη της και όλοι τη θεωρούν ανίκανοι να οδηγήσει σωστά τη ζωή της, όλοι αυτοί οι ίδιοι που την έσπρωχναν στο Στέφανο.

Να συνεχίσω? Να ήταν μόνο ο Μάνος θα ήταν πολύ λιγότερο...

Όταν η Εύα πληρώνει ακόμα! Και θα πληρώνει ΜΙΑ ΖΩΗ! Και πληρώνουν και τα δύο της τα παιδιά! Είναι τουλάχιστον ντροπή να δούμε αυτή η σχέση που ξεκίνησε από το μεγαλύτερο ξεπούλημα ever μέσα στη σειρά να έχει χάπι έντ!

Και κάτι ακόμα..


feggaropetra έγραψε:
αν και πολλές φορές οι ζωές τους "συναντήθηκαν", γύρω από τη ζωή κάποιου άντρα...

Οι ζωές τους συναντήθηκαν με το Μάνο. Τον γνώρισαν και οι δύο και ήξεραν ότι είναι μόνος. Δημιουργήθηκαν αισθήματα σε καθαρή βάση. Το ότι ξανασυναντήθηκαν οι ζωές τους έχει να κάνει καθαρά με ΕΠΙΛΟΓΗ της Μελίτας!

Επίσης να πώ ότι η Εύα αν μη τι άλλο και τότε στο γάμο της Μελίτας έφυγε και της έδωσε την ευκαιρία να τον κερδίσει ολοκληρωτικά, άσχετα που δεν τα κατάφερε και ο Μάνος γύρισε μετά δυο χρόνια και την παρακάλαγε. Η Μελίτα αυτή την ευκαιρία δεν την έδωσε ποτέ στην Εύα με τον Στέφανο. Τον ενοχλούσε συνέχεια μέσα στο γάμο του μέχρι τραγικού σημείου https://www.youtube.com/watch?v=o-cTxJGIlsc

Κατά τα άλλα περιμένω να έρθεις σε κάναν καφέ να τα πούμε γιατί με τα σεντονάκια θα πάθουν τα δαχτυλάκια μας valen

KatsaroYpotheto
KatsaroYpotheto
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Στο δικό μου ροζ συννεφάκι :p
Ασχολίες : Playing referee between my heart and my mind..

https://www.facebook.com/PeriklisKassandrinos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εύα - Μελίτα - Σελίδα 22 Empty Απ: Εύα - Μελίτα

Δημοσίευση από Clarabelle Τρι Ιαν 25, 2011 2:18 pm

feggaropetra έγραψε:Δεν τις βάζω στην ίδια ζυγαριά, ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός, έτσι και η Εύα με τη Μελίτα. Έχουν κάνει και οι δύο λάθη, αλλά διαφορετικά. Η Εύα φυσικά αναγνώρισε τα λάθη της, και είναι το μόνο ελαφρυντικό της, παρολαυτά το πιο σημαντικό. Και φυσικά η αγάπη της, στο όνομα της οποίας έκανε πολλά... Θεωρώ όμως πως τα "λάθη" της Εύας επηρέασαν περισσότερο κόσμο, θεωρώ πως η Εύα έκανε πιο "χοντρά" λάθη απ'ό.τι η Μελίτα... Η Μελίτα ήταν πιο πολύ το "κακομαθημένο", ειδικά τελευταία (χωρίς αυτό να τη δικιολογεί, το αντίθετο...), η Εύα διέλυε οικογένειες πιο "συνειδητά", ήθελε να εκδικηθεί χωρίς να υπολογίζει πόσοι αθώοι θα πληγωθούν, η Μελίτα πλήγωνε ανθρώπους πιο "ασυνείδητα"... Αυτή την εντύπωση μου έχει αφήσει...

Διαφωνώ απόλυτα σ αυτό. Η Εύα εκτός απ τον εαυτό της έκανε κακό σε έναν και μόνο άνθρωπο κι αυτός ήταν η Δάφνη. Δεν συμπεριλαμβάνω το Νικόλα γιατί δεν ξεχνώ οτι επέμεινε σ αυτό το γάμο για τους δικούς του λόγους που ήταν και η εμμονή του με την Εύα αλλά και η αντιπαλότητά του με το Μάνο οπότε με τίποτα δεν τον θεωρώ θύμα της Εύας.
Η Μελίτα δεν ήταν θύμα της Εύας αλλά του Μάνου κι αν θέλεις μια βασική τους διαφορά είναι οτι η Εύα το καταλάβαινε ενώ η Μελίτα δεν το κατάλαβε ποτέ

Η Εύα όταν έμαθε οτι ο Μάνος παντρεύεται τον εγκατέλειψε και προσπάθησε να φιάξει τη ζωή της. Έδωσε στη Μελίτα το χώρο και το χρόνο να κερδίσει τον άντρα της κι εκείνη απλά δεν τα κατάφερε απόδειξη οτι όταν η Εύα προσπάθησε να πάει παρακάτω o Μάνος βρέθηκε στα σκαλοπάτια της να την παρακαλάει να μην παντρευτεί. Τραγικό έγκλημα κατά του ευατού της έκανε η Εύα που τον πίστεψε οτι χωρίζει όχι κατά της Μελίτας.

Υποθέτω οτι όταν μιλάς για συνειδητή πράξη της Εύας αναφέρεσαι στην επάνοδό της στην Ελλάδα και στη διεκδίκησή της. Προσωπικά το θεωρώ το καλύτερο που έκανε ποτέ. Θέλησε να σταματήσει μια κοροιδία απέναντι στο πρόσωπό της αλλά ταυτόχρονα σταμάτησε την αντίστοιχη κοροιδία που έκανε ο Μάνος στη Μελίτα. Δεν το έκανε για τη Μελίτα βεβαίως αλλά το αποτέλεσμα δεν αλλάζει. Εκτός κι αν θεωρείς οτι ήταν προτιμότερο να ζει ένα ψέμα.

Αντίθετα η Μελίτα διέλυσε δύο φορές την Εύα απολύτως συνειδητά. Ήξερε οτι η Εύα είχε δώσει τη ζωή της για το Μάνο και οτι κι αυτός την αγαπούσε όταν τον παρακάλεσε να πάει σπίτι της παραμονή του γάμου και κατέληξε να κάνει έρωτα μαζί του. Σ εκείνη την περίπτωση να δεχτώ οτι ήταν ασυνείδητο, αλλά κάτι που το επανέλαβε την παραμονή του γάμου της και με το Στέφανο πόσο τυχαίο μπορεί να ήταν; Αυτό που κυρίως της καταλογίζω ήταν η στάση της στο γάμο της Εύας με το Στέφανο. Δεν έδωσε στην Εύα την παραμικρή ευκαιρία. Όχι δυό χρόνια ούτε μια μέρα και κυρίως θεωρώ εγκληματικό αυτό που έκανε με το μωρό. Δεν έδωσε την ευκαιρία στο Στέφανο να αποκτήσει αναμνήσεις μ αυτό το μωρό. Ο Άγγελος είναι και θα είναι πάντα ένα ξένο παιδί για το Στέφανο. Δεν έχει απ αυτόν αναμνήσεις και μυρωδιές και όταν κάποτε κάνει ένα άλλο παιδί μοιραίο ο μικρός θα μπει σε δεύτερη μοίρα.


feggaropetra έγραψε:Ποια ήταν η "τιμωρία" της Εύας; Το ότι έχασε το Μάνο; Το ότι έφτασε στον πάτο και κατάφερε να σηκωθεί; Συμφωνώ. Αν και δε μου αρέσει ο όρος "τιμωρία", ας πούμε αυτό που θα οδηγήσει στην "κάθαρση"... Ποια θα μπορούσε να ήταν η "τιμωρία" της Μελίτας; Έχασε το Μάνο, έχασε -κάποια στιγμή- το Στέφανο, έχασε ένα παιδί, όταν προσπάθησε να ζήσει μόνη απέτυχε... Θα μπορούσα να πω ότι "τιμωρήθηκε". Δεν είδα όμως αλλαγή όπως είδα στην Εύα... Η Μελίτα έμεινε ίδια.

Πάντα πίστευα οτι η ζωή της Εύα υπήρξε απ την αρχή μέχρι εδώ ολόκληρη μια τιμωρία. Αν το δει κανείς προσεκτικά αυτή η γυναίκα μεγάλωσε χωρίς οικογενειακή θαλπωρή, βρέθηκε να περιμένει μωρό στην εφηβεία πληρώνοντας πολύ σκληρά για τον έρωτα που ένοιωσε για το Μάνο, νοσηλεύτηκε όταν ο ψυχισμός της διαταράχτηκε απ όλα αυτά και όταν κατάφερε να βγει απ το ίδρυμα η μάνα που έπρεπε να την πάρει κοντά της και να φροντίσει να έχει την ευκαιρία να επανενταχτεί την άφησε ολομόναχη έρμαιο του όποιου Μάνου που την εγκλώβισε σε ψεύτικα όνειρα. Όταν επιτέλους άρχισε να ξυπνάει και ζήτησε να πάρει ότι δικαιούται (με λάθος τρόπο δεν το αρνούμαι) πλήρωσε πολύ σκληρά το όνειρο γιατί απλά το είδε να καταρέει την στιγμή ακριβώς που πίστευε οτι έγινε πραγματικότητα. Πέρασε απ τη φάση της εκδίκησης που τη θεωρώ φυσιολογική αλλά κατάφερε να μην την αφήσει να την κυριεύσει. Μπορεί να έκανε ζημειά στο Μάνο αλλά κατάφερε να βρει τα ψυχικά αποθέματα να μην αλλοιωθεί και να διορθώσει τη ζημειά που του έκανε άσχετα αν εκείνος πέταξε τα χρήματα που του επέστεψε στα σκουπίδια. Όταν έμεινε έγκυος τόλμησε να ονειρευτεί να μεγαλώσει το παιδί της με τον πατέρα του μέσα σε μια αγαπημένη οικογένεια κάτι που η ίδια δεν έζησε ποτέ και δεν πρόσφερε ποτέ στη Μαρίλια και είδε και αυτό το όνειρο να γκρεμίζεται. Κι όμως εξακολουθεί να στέκεται όρθια και δεν έχασε την ανθρωπιά της. Με όσα έζησε στη ζωή της μέχρι τώρα το θεωρώ δείγμα πολύ δυνατού ανθρώπου.

Η Μελίτα πάλι ξεκίνησε τη ζωή της με όλα τα εφόδια. Μεγάλωσε κάτω απ την προστασία του πατέρα της και πήρε απλόχερα αγάπη και απ τους δύο της γονείς. Σπούδασε ερωτεύτηκε παντρεύτηκε και έζησε τη μητρότητα και μέχρι πριν δύο χρόνια έζησε την ευτυχία. Είναι πολύ άσχημο να ανακαλύπτει μια γυναίκα οτι ο άντρας της την απατούσε κι ότι τα πράγματα δεν ήταν όπως τα φανταζόταν αλλά δυστυχώς είναι κάτι που συμβαίνει σε μεγάλο αριθμό γυναικών που καταφέρνουν να ξανασταθούν στα πόδια τους και να πάνε τη ζωή τους παρακάτω. Εκείνη αντίθετα δεν έκανε το βήμα να σταθεί μόνη και συνέχισε να στηρίζεται στους γονείς της και στο Μάνο. Τότε που έπρεπε να σταθεί επαγγελματικά και συναισθηματικά στα δικά της πόδια δεν το έκανε. Δυό χρόνια τώρα γρινιάζει για τη χρυσή φυλακή που την έκλεισαν αλλά σε κάθε εμπόδιο που βρίσκει μπροστά της την αποζητά. Δεν θα καταλάβω ποτέ πως μια γυναίκα που έχει μοιραστεί τον άντρα της με μια άλλη επέλεξε να εμπλακεί συναισθηματικά (γιατί πέρα απο εξοχικά και φιλιά η συναισθηματική εμπλοκή της έγινε όσο ο Στέφανος ήταν ακόμη με την Εύα) με έναν δεσμευμένο άντρα, εκτός κι αν όλο αυτό υποσυνείδητα κινείτο απο ρεβανσισμό.Κάποια στιγμή αυτή η γυναίκα πρέπει να μείνει μόνη με τον ευατό της να σκεφτεί και να θέσει τις προταιρεότητές της. Μόνο τότε θα μπορέσει να γίνει αυτόνομη. Και μόνο τότε θα μπορέσει να πάει παρακάτω. Αυτός είναι ένας απ τους βασικούς λόγους που με κάνουν να πιστεύω οτι ένας γάμος με το Στέφανο που στην πρώτη δυσκολία την άδειασε για να περάσει σε μια άλλη αγκαλιά θα είναι απολύτως αποτυχημένος.

Υγ. Άπλωσα σεντόνι είμαι πολυλογού τι να κάνουμε

Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εύα - Μελίτα - Σελίδα 22 Empty Απ: Εύα - Μελίτα

Δημοσίευση από ntina fan Τρι Ιαν 25, 2011 3:43 pm

Η ΕΥΑ ΑΔΙΚΗΘΗΚΕ ΦΡΙΚΤΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΕΝΑΡΙΟΓΡΑΦΟΥΣ. ΚΑΙ ΘΑ ΑΔΙΚΗΤΕ. ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΞΑΦΝΙΚΑ ΑΛΛΟΙΩΝΟΥΝ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΤΗΣ ΦΡΙΚΤΑ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΡΙΞΟΥΝ ΣΕ ΕΝΑΝ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΑΝΔΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΥΤΟ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΜΙΣΟΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΙΣΟΣ. Η ΕΥΑ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΗΘΕΛΕ ΤΟΝ ΜΑΝΟ. ΑΥΤΟ ΤΗΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙ. ΤΟΝ ΑΓΑΠΗΣΕ ΠΑΡΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ΠΑΝΤΑ. ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΘΥΜΑΤΑΙ ΤΟΝ ΕΥΑΥΤΟ ΤΗΣ. ΕΔΩΣΕ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΗΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΑΝΟ ΤΗΣ. Ο ΜΑΝΟΣ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗΣΕ ΤΡΕΛΛΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΓΚΑΤΕΛΕΙΨΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΣΕ. Η ΜΕΛΙΤΑ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΣΚΑΛΟΠΑΤΙ ΤΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΑΝΟ. ΗΤΑΝ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ Ο ΜΑΝΟΣ ΔΙΟΤΙ ΕΤΣΙ ΕΙΧΕ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΟΤΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΛΗΓΩΝΕ ΤΗΝ ΕΥΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΠΟΣΟ ΤΡΕΛΛΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΟΥΣΕ ΤΗΝ ΕΥΑ ΕΙΠΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΟΥΝ. ΚΑΙ ΕΔΩ ΕΡΧΕΤΕ Η ΚΑΤΙΝΙΑ Η ΠΡΟ........Α ΤΗΣ ΜΕΛΙΤΑΣ ΑΝΤΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΦΗΣΕΙ ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΟΝ ΕΡΩΤΑ ΤΟΥΣ ΑΥΤΗ ΦΕΡΘΗΚΕ ΥΠΟΥΛΑ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΘΛΙΑ ΕΓΩΙΣΤΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ Η ΜΕΛΙΤΑ. ΤΑ ΗΘΕΛΕ ΟΛΑ ΓΙΑ ΠΑΡΤΗ ΤΗΣ. ΟΛΑ!!!!!!! ΕΤΣΙ ΕΜΑΘΕ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΗΣ. ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΕΙ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΗΣ. ΤΟ ΝΕΦΕΛΑΚΙ ΚΑΙ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΗΣ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΗΓΩΣΕΙ ΤΗΝ ΕΥΑ ΑΝΕΛΕΗΤΑ. ΑΥΤΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΑΝΟ. ΜΕΛΙΤΑ Η ΠΑΝΟΥΡΓΑ ΓΥΝΑΙΚΑ... ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕ ΣΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΜΑΝΟΣ ΕΥΑ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΑΦΗΣΕΙ ΤΗΝ ΤΕΧΝΗ ΤΗΣ. ΜΟΛΙΣ Η ΕΥΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΕ ΤΟΝ ΣΤΕΦΑΝΟ ΤΟΤΕ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΗΝ ΞΑΝΑΔΙΑΛΥΣΕΙ ΤΗΝ ΕΥΑ. ΤΗΝ ΧΩΡΙΣΕ ΟΥΣΑ ΕΓΚΥΟ... ΟΤΙ ΠΟΙΟ ΣΚΛΗΡΟ...... ΤΩΡΑ; ΘΥΜΩΝΩ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΑ. 1 ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΜΙΛΟΥΣΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΑΡΙΛΙΑ ΣΤΟΝ ΜΑΝΟ Ο ΜΑΝΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΝΤΡΕΥΟΤΑΝ ΤΗΝ ΜΕΛΙΤΑ. 2 ΘΥΜΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΑ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΣΤΕΙΛΕ ΣΤΟΝ Α...... Ο ΤΗΝ ΜΕΛΙΤΑ 3 ΘΥΜΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΜΕΛΙΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΣΤΕΦΑΝΟ ΝΑ ΞΑΝΑΣΜΙΞΟΥΝ. Η ΕΥΑ ΕΧΑΣΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ. ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΗΤΑΝ Ο ΜΑΝΟΣ. Η ΜΕΛΙΤΑ ΔΕΝ ΕΧΑΣΕ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΤΙΠΟΤΑ. ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΥΘΥΝΕΤΕ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΑΣΕ Η ΕΥΑ. ΠΡΩΤΟΦΑΝΕΣ ΣΕ ΣΗΡΙΑΛ ΠΟΥ ΣΤΗΡΙΞΕ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΔΙΚΑΙΩΘΕΙ Η ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΡΙΑ . [ΔΙΚΑΙΩΣΗ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΥΑ ΝΑ ΖΗΣΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ ΠΑΝΤΑ ΤΟΝ ΜΑΝΟ.] ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΝΑ ΔΙΚΑΙΩΝΕΤΕ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΔΙΕΛΥΣΕ ΤΗΝ ΕΥΑ ΠΟΛΛΑΚΙΣ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑ ΚΥΡΙΑ ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ ΜΕΛΙΤΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕ ΓΑΜΟ. ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΙΣΘΗΣΗ ΔΙΚΑΙΩΣΥΝΗΣ ΣΤΗΝ ΕΔΕΜ; ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΥΟΝΤΑΙ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΛΑΤΡΕΥΑΝ ΠΑΝΤΑ ΠΛΙΝ ΤΗΣ ΕΥΑΣ; ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΕΥΑ ΜΑΛΛΟΝ ΟΙ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΣΕΝΑΡΙΟΓΡΑΦΟΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΧΩΝΕΥΟΥΝ. ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΥΤΟ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ. ΟΛΟΙ ΠΛΗΡΩΣΑΝ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΑ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥΣ ΜΑΝΟΣ ΕΥΑ ΜΑΡΙΛΙΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΛΙΤΑ. ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΗΘΕΛΑ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟ ΤΟΝΙΣΩ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΕΩΡΩ ΕΓΩ ΒΑΣΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ ΕΥΑ ΜΕΛΙΤΑΣ


Έχει επεξεργασθεί από τον/την ntina fan στις Τρι Ιαν 25, 2011 4:00 pm, 1 φορά
ntina fan
ntina fan
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : ΒΟΛΟΣ!!!!
Ασχολίες : ΜΟΥΣΙΚΗ, ΧΟΡΟΣ, ΘΕΑΤΡΟΦΙΛΗ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εύα - Μελίτα - Σελίδα 22 Empty Απ: Εύα - Μελίτα

Δημοσίευση από KatsaroYpotheto Τρι Ιαν 25, 2011 3:50 pm

Σε παρακαλώ πάρα πολύ στο έχω πει επαννηλημένως μην γράφεις μόνο με κεφαλαία είναι εξαιρετικά κουραστικό και στο διαδίκτυο σημαίνει ότι φωνάζεις, πράγμα για το οποίο δεν υπάρχει κανένας λόγος.

Ευχαριστώ.

KatsaroYpotheto
KatsaroYpotheto
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Στο δικό μου ροζ συννεφάκι :p
Ασχολίες : Playing referee between my heart and my mind..

https://www.facebook.com/PeriklisKassandrinos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εύα - Μελίτα - Σελίδα 22 Empty Απ: Εύα - Μελίτα

Δημοσίευση από feggaropetra Τρι Ιαν 25, 2011 5:35 pm

Αναφέρεσαι στο Νικόλα υποθέτω. Το ίδιο όμως έκανε και η Μελίτα.

Αναφέρομαι κυρίως στο Νικόλα, αλλά και αργότερα που δήλωνε πως ήθελε να "μηδενίσει" το Μάνο... Είχε εκδικητικές τάσεις, πράγμα που δεν είδα στη Μελίτα. Χωρίς εννοείται να σημαίνει αυτό ότι τη δικαιολογώ. Ίσως το αντίθετο.

Καταρχήν να πω ότι θεωρώ τραγικά χειρότερα να κάνεις π.χ. δυο διαφορετικά σφάλματα και να πληγώσεις δυο ανθρωπους από το να κάνεις σφάλματα τα οποία κατ'εξακολούθηση πληγώνουν ένα και το αυτό άτομο.

Συμφωνώ. Ίσως όμως το σφάλμα που πληγώνει την "κολλητή" σου, βαραίνει περισσότερο...

Εννοείται ότι η απόφασή της ήταν συνειδητή αλλά βασίστηκε σε πόσα χρόνια σχέσης εξάρτησης από το Μάνο, δεν το έκανε για να πληγώσει τη Δάφνη, δεν νομίζω να πιστεύει κανείς κάτι τέτοιο.

Εννοείται πως δεν το έκανε για να πληγώσει τη Δάφνη... Αυτό έλειπε... valen Απλώς ήξερε τις συνέπειες που θα είχε στη Δάφνη η πράξη της, αυτό εννοώ... Το ότι είχε ξεκαθαρίσει στο Νικόλα ότι δεν είναι ερωτευμένη μαζί του φυσικά είναι θετικό, αλλά δεν παύει να "χρησιμοποίησε" την αδυναμία του...

Η Μελίτα δεν έκανε όλα τα παραπάνω? Ήξερε πολύ καλά με ποια είναι ο Στέφανος και πόσο πόνο της έχει ήδη προκαλέσει. Ήξερε πολύ καλά τι έκανε και πάλι στο ίδιο άτομο. Σε τι διαφέρει απο αυτό που έκανε η Εύα στο Νικόλα?

Διαφέρει στο ότι Μελίτα και Εύα δεν ήταν κολλητές, ενώ η Εύα και η Δάφνη ήταν.

Ειλικρινά θεωρώ γελοιοδέστατο να μου πει κάποιος ότι η Μελίτα ενήργησε πάνω στην τρέλα της απο έρωτα και χάλασε δεύτερη φορά το γάμο της ίδιας γυναίκας. Απο όλους τους άντρες δηλαδή αυτός την κεραυνοβόλησε και μάλιστα με χρονοκαθυστέρηση???

Συμφωνώ. Παρείναι τραγική η σύμπτωση. Και σαν ιστορία δε μου φαίνεται καθόλου ενδιαφέρουσα. Δε διαλέγουμε όμως πάντα ποιον θα ερωτευτούμε... Ίσως είναι γελοίο όπως λες, αλλά θεωρητικά μπορεί και να συμβεί... Τα'φερε έτσι η... τύχη valen και ερωτεύτηκε και πάλι τον άντρα της Εύας...

Προσωπικά θεωρώ ότι ο κύκλος του δράματος έκλεισε όταν η Μελίτα κοιμήθηκε με το Μάνο. Η Εύα χάλασε την ευτυχία και το γάμο της Μελίτας και η Μελίτα κατέστρεψε το από 20ετίας όνειρο της πρώτης. Όταν πήγε να την πέσει (όχι που δεν ήθελε κι εκείνος) στον επόμενο φίλο της Εύας για μένα ήταν συνειδητό και απλά κακό και άνοιξε νέες ιστορίες. Εκεί για μένα η Μελίτα απέδειξε πόσο απλά μοχθηρή είναι, πόσο κακομαθημένη, πόσο λίγη.

Κακομαθημένη ναι, μοχθηρή είναι μεγάλη κουβέντα... Rolling Eyes Δε θεωρώ πως υπάρχει πραγματική αγάπη μεταξύ τους, αλλά θεωρητικά η Μελίτα τον ερωτεύτηκε... Κι ο Στέφανος δεν είναι κανένα μικρό παιδάκι. Χρειάστηκαν δύο για να "διαλύσουν" ξανά την Εύα. Όπως και τότε με το Μάνο.

Το ότι δεν έζησε ποτέ την πρώτη της εγκυμοσύνη.

Ότι μεγάλωσε ουσιαστικά μόνη σε μια ξένη χώρα με έναν Μάνο να την κάνει ότι θέλει μια και δεν είχε μάθει ποτέ να υπερασπίζεται και να προστατεύει τον εαυτό της.

Ότι όταν γύρισε έζησε τρελή ξεφτίλα για πράγματα που άλλοι δεν έχουν κάν κατηγορηθεί! (Και δεν εννοώ μόνο συγκριτικά με τη Μελίτα).

Ότι οδηγούνταν χρόνια με την καρδιά της και μόλις πήρε το μάθημά της και έβαλε μπροστά τη λογική ήρθαν και πάλι να της το χαλάσουν.

Ότι συνεχίζει να πληρώνει μεγαλώνοντας και ένα δεύτερο παιδί ΧΩΡΙΣ τον πατέρα του (που έφτασε 6 μηνών να μάθει ότι το κάνουν μπάνιο το βράδυ οπότε μην ξεγελιόμαστε για τη σχέση που έχουν και καλά, δεν κάνουν τα δώρα τον πατέρα, τα κάνουν οι ώρες που περνούσε π.χ. ο Μάνος μέσα σε όοοολη του τη δυστυχία να παίζει με τη Νεφέλη!!!).

Ότι συνεχίζει να τα ακούει από την κόρη της και όλοι τη θεωρούν ανίκανοι να οδηγήσει σωστά τη ζωή της, όλοι αυτοί οι ίδιοι που την έσπρωχναν στο Στέφανο.

Να συνεχίσω? Να ήταν μόνο ο Μάνος θα ήταν πολύ λιγότερο...

Συμφωνώ. Το Μάνο τον ανέφερα ενδεικτικά. Ήταν πολλά περισσότερα valen Και η Μελίτα πλήρωσε. Ίσως όχι αρκετά. Αλλά σίγουρα δεν ήταν όλα ρόδινα... Έζησε 6 χρόνια γάμου ευτυχισμένα μεν, αλλά μέσα στο ψέμα. Τότε που δεν είχε γίνει ακόμη τίποτα απ'όλα αυτά, τότε που ακόμη δεν είχε "βλάψει" κανέναν... Και μετά το χωρισμό με το Μάνο και την πρώτη "δυσκολία" που βρέθηκε στο δρόμο της, ήρθε η "κατρακύλα" στη συμπεριφορά της...

Οι ζωές τους συναντήθηκαν με το Μάνο. Τον γνώρισαν και οι δύο και ήξεραν ότι είναι μόνος. Δημιουργήθηκαν αισθήματα σε καθαρή βάση. Το ότι ξανασυναντήθηκαν οι ζωές τους έχει να κάνει καθαρά με ΕΠΙΛΟΓΗ της Μελίτας!

Δημιουργήθηκαν αισθήματα σε καθαρή βάση αρχικά. Στη συνέχεια ο Μάνος "έμπλεξε" τις ζωές τους χωρίς να ευθύνονται εκείνες. Η Μελίτα δεν το έμαθε. Η Εύα το έμαθε, προσπάθησε να ξεκόψει, αλλά ο Μάνος δεν την άφησε. Ίσως εκείνος που "φταίει" περισσότερο είναι ο Μάνος. Σίγουρα όμως λιγότερο απ'όλους η Μελίτα (στη συγκεκριμένη φάση) αφού δεν ήξερε τίποτα.

Κατά τα άλλα περιμένω να έρθεις σε κάναν καφέ να τα πούμε γιατί με τα σεντονάκια θα πάθουν τα δαχτυλάκια μας .

Αχ και στον καφέ για την Εύα και τη Μελίτα θα λέμε; Μεγάλο το δέλεαρ, δε λέω. valen Πλάκα κάνω, θα έρθω σίγουρα κάποια στιγμή και ελπίζω να έχω πιο πολύ χρόνο και να σας γνωρίσω καλύτερα και να αναλύσουμε όποιο θέμα θέλετε. Hug

Η Εύα εκτός απ τον εαυτό της έκανε κακό σε έναν και μόνο άνθρωπο κι αυτός ήταν η Δάφνη.

Και είναι λίγο; Η σχέση της Δάφνης με το Νικόλα βέβαια είχε πρόβλημα εξ αρχής και γι'αυτό δεν ευθυνόταν η Εύα, αλλά το "απωθημένο" του Νικόλα μαζί της. Χωρίς αυτό να καθιστά την Εύα εντελώς αθώα για την πράξη της. Αλλά πιστεύω πως το πρόβλημα υπήρχε και κάποια στιγμή θα εμφανιζόταν ανάμεσά τους, ακόμη κι αν δεν παντρευόταν η Εύα το Νικόλα... Έμμεσα έκανε κακό και στη Μελίτα. Αν και τώρα που το σκέφτομαι ο γάμος της ήταν τόσο ψεύτηκος που καλό της έκανε, έπρεπε να μάθει... Μ'αρέσει που προσπαθώ να επιχειρηματολογήσω και μετά διαψεύδομαι από μόνη μου. sisi valen Αλλά και στη Μαρίλια... Που αφενός της είχε κρύψει τον πατέρα της, και αφετέρου ήταν μακριά της τόσα χρόνια.

Η Μελίτα δεν ήταν θύμα της Εύας αλλά του Μάνου κι αν θέλεις μια βασική τους διαφορά είναι οτι η Εύα το καταλάβαινε ενώ η Μελίτα δεν το κατάλαβε ποτέ

Ίσως έχεις δίκιο σ'αυτό...

Υποθέτω οτι όταν μιλάς για συνειδητή πράξη της Εύας αναφέρεσαι στην επάνοδό της στην Ελλάδα και στη διεκδίκησή της. Προσωπικά το θεωρώ το καλύτερο που έκανε ποτέ. Θέλησε να σταματήσει μια κοροιδία απέναντι στο πρόσωπό της αλλά ταυτόχρονα σταμάτησε την αντίστοιχη κοροιδία που έκανε ο Μάνος στη Μελίτα. Δεν το έκανε για τη Μελίτα βεβαίως αλλά το αποτέλεσμα δεν αλλάζει. Εκτός κι αν θεωρείς οτι ήταν προτιμότερο να ζει ένα ψέμα.

Αναφέρομαι στους τρόπους που χρησιμοποίησε για να διεκδικήσει το Μάνο και αργότερα να τον εκδικηθεί. Φυσικά και δεν το έκανε για τη Μελίτα. Ούτε καν προσπάθησε να εκδικηθεί ποτέ τη Μελίτα... Δεν είπα ποτέ κάτι τέτοιο. Και φυσικά έπρεπε να σταματήσει αυτή η κοροιδία και στο πρόσωπο της Εύας, αλλά και στο πρόσωπο της Μελίτας. Απλώς ίσως δε διάλεξε τον πιο σωστό τρόπο για να το κάνει...

Αντίθετα η Μελίτα διέλυσε δύο φορές την Εύα απολύτως συνειδητά.

Δεν είμαι σίγουρη γι'αυτό... Η Μελίτα μου δίνει την αίσθηση ότι δεν έχει συναίσθηση του πόσο κακό κάνει... Δείχνει να μην μπαίνει καν στη διαδικασία να σκεφτεί τους άλλους πλέον -ούτε καν με αρνητικό τρόπο- παρά μόνο τον εαυτό της...

Αυτό που κυρίως της καταλογίζω ήταν η στάση της στο γάμο της Εύας με το Στέφανο. Δεν έδωσε στην Εύα την παραμικρή ευκαιρία. Όχι δυό χρόνια ούτε μια μέρα και κυρίως θεωρώ εγκληματικό αυτό που έκανε με το μωρό. Δεν έδωσε την ευκαιρία στο Στέφανο να αποκτήσει αναμνήσεις μ αυτό το μωρό. Ο Άγγελος είναι και θα είναι πάντα ένα ξένο παιδί για το Στέφανο. Δεν έχει απ αυτόν αναμνήσεις και μυρωδιές και όταν κάποτε κάνει ένα άλλο παιδί μοιραίο ο μικρός θα μπει σε δεύτερη μοίρα.

Τώρα μου περιγράφεις την κλασική περίπτωση του συζύγου που μετά το διαζύγιο ξαναφτιάχνει τη ζωή του με κάποια άλλη... Στο χέρι του είναι να μη γίνει ο μπαμπάς του Σαββατοκύριακου. Πόσο έχει να κάνει αυτό με τη Μελίτα; Νομίζω οποιαδήποτε άλλη κι αν ήταν στη θέση της, θα γινόταν κάτι ανάλογο... Σ'έναν ιδανικό κόσμο, ο Στέφανος θα ήταν ερωτευμένος με την Εύα, η Εύα με το Στέφανο και θα μεγάλωναν το παιδί τους μαζί...

Κι όμως εξακολουθεί να στέκεται όρθια και δεν έχασε την ανθρωπιά της. Με όσα έζησε στη ζωή της μέχρι τώρα το θεωρώ δείγμα πολύ δυνατού ανθρώπου.

Συμφωνώ απόλυτα σ'αυτό.

Η Μελίτα πάλι ξεκίνησε τη ζωή της με όλα τα εφόδια. Μεγάλωσε κάτω απ την προστασία του πατέρα της και πήρε απλόχερα αγάπη και απ τους δύο της γονείς. Σπούδασε ερωτεύτηκε παντρεύτηκε και έζησε τη μητρότητα και μέχρι πριν δύο χρόνια έζησε την ευτυχία. Είναι πολύ άσχημο να ανακαλύπτει μια γυναίκα οτι ο άντρας της την απατούσε κι ότι τα πράγματα δεν ήταν όπως τα φανταζόταν αλλά δυστυχώς είναι κάτι που συμβαίνει σε μεγάλο αριθμό γυναικών που καταφέρνουν να ξανασταθούν στα πόδια τους και να πάνε τη ζωή τους παρακάτω. Εκείνη αντίθετα δεν έκανε το βήμα να σταθεί μόνη και συνέχισε να στηρίζεται στους γονείς της και στο Μάνο. Τότε που έπρεπε να σταθεί επαγγελματικά και συναισθηματικά στα δικά της πόδια δεν το έκανε. Δυό χρόνια τώρα γρινιάζει για τη χρυσή φυλακή που την έκλεισαν αλλά σε κάθε εμπόδιο που βρίσκει μπροστά της την αποζητά. Δεν θα καταλάβω ποτέ πως μια γυναίκα που έχει μοιραστεί τον άντρα της με μια άλλη επέλεξε να εμπλακεί συναισθηματικά (γιατί πέρα απο εξοχικά και φιλιά η συναισθηματική εμπλοκή της έγινε όσο ο Στέφανος ήταν ακόμη με την Εύα) με έναν δεσμευμένο άντρα, εκτός κι αν όλο αυτό υποσυνείδητα κινείτο απο ρεβανσισμό.Κάποια στιγμή αυτή η γυναίκα πρέπει να μείνει μόνη με τον ευατό της να σκεφτεί και να θέσει τις προταιρεότητές της. Μόνο τότε θα μπορέσει να γίνει αυτόνομη. Και μόνο τότε θα μπορέσει να πάει παρακάτω. Αυτός είναι ένας απ τους βασικούς λόγους που με κάνουν να πιστεύω οτι ένας γάμος με το Στέφανο που στην πρώτη δυσκολία την άδειασε για να περάσει σε μια άλλη αγκαλιά θα είναι απολύτως αποτυχημένος.

Και σ'αυτό συμφωνώ απόλυτα.
Ίσως το "προστατευμένο" περιβάλλον στο οποίο έζησε η Μελίτα, την έκανε λιγότερο δυνατή. Δεν είναι πάντα μόνο θετικό αυτό για ένα παιδί. Η Μελίτα δεν έμαθε πώς είναι να "προσπαθείς" να επιβιώσεις, να τα χάνεις όλα και να ξεκινάς από την αρχή, να είσαι μόνος σου... Έμαθε να έχει ότι ζητάει, χωρίς να τη νοιάζουν όλα τα υπόλοιπα...

Δεν υποστηρίζω σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση τη Μελίτα. Ίσα-ίσα στα μάτια μου έχει γίνει πια πιο... αποκρουστική κι από τη Νταίζη που υποτίθεται είναι κακιά. valen Ενώ στον πρώτο κύκλο τη συμπαθούσα... Η Εύα έχει κάνει απίστευτα βήματα, και όσα λάθη κι αν έχει κάνει, όσο τραγικά κι αν τα θεωρώ, ΜΕΤΑΝΙΩΣΕ κι αυτό είναι πολύ σημαντικό. Κι όχι μόνο μετάνιωσε, αλλά κατάφερε να σταθεί ξανά στα πόδια της, δεν το έβαλε κάτω. Προσπαθεί να ξαναφτιάξει τη ζωή της, να μην κάνει τα ίδια λάθη, να είναι εκεί για τα παιδιά της και τους φίλους της... Κι αν η Εύα δεν ήταν ποτέ από τους αγαπημένους μου χαρακτήρες, κι αν δεν την ήθελα ποτέ με το Μάνο valen τώρα ναι, τη συμπαθώ, και αν και δεν με απασχολεί τόσο πολύ, θα ήθελα κι εγώ να τη δω αυτυχισμένη... :) Αξίζει και σ'εκείνη, και στους τηλεθεατές και στην ιστορία της Εδέμ. Η Μελίτα δε με νοιάζει αν θα είναι ευτυχισμένη ή δυστυχισμένη, αν θα είναι με το Στέφανο ή όχι, μια τέτοια ηρωίδα δε μου προκαλεί πια ενδιαφέρον... Δεν ξέρω αν γίνεται η πορεία της σειράς να με κάνει να αλλάξω γνώμη πια... Αν γινόταν θα ήθελα να τη βλέπω στη σειρά όσο λιγότερο γίνεται. Όχι να δούμε και γάμο... Αλλά και προσπαθώνας να κρίνω αντικειμενικά, πιστεύω πως το καλύτερο θα ήταν να μείνει μόνη της και ίσως να φύγει μακριά με τη Νεφέλη. Να σκεφτεί κάποια πράγματα, να αναθεωρήσει, να συνειδητοποιήσει... Ένα τέτοιο τέλος πιστεύω θα ήταν το καλύτερο από πολλές απόψεις για τη Μελίτα... Ίσως να πάει κάπου κοντά στο Μάνο - όχι να τα ξαναβρούν, αλλά να είναι κοντά στο παιδί.

Γενικά νομίζω δε διαφωνούμε τόσο πολύ... Απλώς δεν πιστεύω πως όλα αυτά η Μελίτα τα κάνει με δόλο, θεωρώ πως δε θα έφτανε σε τέτοιο σημείο... Στο πρόσωπό της βλέπω ένα "κακομαθημένο παιδί"... Εκτός κι αν το κάνει ασυναίσθητα Rolling Eyes αλλά δε νομίζω... Ίσως κάνω και λάθος...

Πω πω... Κατεβατό έγραψα πάλι... shy valen

feggaropetra
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εύα - Μελίτα - Σελίδα 22 Empty Απ: Εύα - Μελίτα

Δημοσίευση από Clarabelle Τρι Ιαν 25, 2011 5:43 pm

feggaropetra έγραψε:
Γενικά νομίζω δε διαφωνούμε τόσο πολύ... Απλώς δεν πιστεύω πως όλα αυτά η Μελίτα τα κάνει με δόλο, θεωρώ πως δε θα έφτανε σε τέτοιο σημείο... Στο πρόσωπό της βλέπω ένα "κακομαθημένο παιδί"... Εκτός κι αν το κάνει ασυναίσθητα Rolling Eyes αλλά δε νομίζω... Ίσως κάνω και λάθος...

Πω πω... Κατεβατό έγραψα πάλι... shy valen


Προσπαθούμε να συγκρίνουμε ένα κακοπαθημένο άτομο με ένα κακομαθημένο. Δεν υπάρχει σύγκριση.
Η Εύα για μένα τουλάχιστον είναι η πιο ενδιαφέρουσα ηρωίδα των μυστικών κι η Μελίτα μια απ τις πλέον αδιάφορες. Αν δεν γινόταν αυτή η κατάφορη ώθηση στο ρόλο της ούτε καν θα τη συζητούσα.
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εύα - Μελίτα - Σελίδα 22 Empty Απ: Εύα - Μελίτα

Δημοσίευση από KatsaroYpotheto Τρι Ιαν 25, 2011 5:50 pm

1) Από όλα θα πούμε! Μέχρι τα γκαρσόνια σχολιάζουμε! Έλα να κάτσεις μια μέρα και θα δείς lmao

2) Σε όλο αυτό το μπάχαλο έχουν μεγαλύτερο φταίξιμο οι άντρες γιατί αυτοί είναι οι βασικοί υπόλογοι στα έταιρά τους ήμισυ! Απλώς εδώ είναι το γυναικείο τόπικ sisi

3) Εγώ στο θέμα του Στέφανου βλέπω δόλο. Ξέρω ότι μια γυναίκα που έχει φάει κέρατο το πρώτο πράγμα που ζητά είναι αποκλειστικότητα. Το να κοιτάξει δεσμευμένο άντρα μου φαίνεται εξωπραγματικά μαζοχιστικό. Το να κοιτάξει όμως τον άντρα αυτής που θεωρεί υπεύθυνη για την δυστυχία της (μέχρι και σήμερα δεν παραδέχεται καμμία ευθύνη δική της) αυτό δεν μου φαίνεται τόσο περίεργο. Αλλα για μένα δείχνει άλλα κίνητρα, δόλο, ζήλια, φθόνο κλπ κλπ

Κατά τα άλλα συμφωνώ απολύτως στο "Η Μελίτα μου δίνει την αίσθηση ότι δεν έχει συναίσθηση του πόσο κακό κάνει... Δείχνει να μην μπαίνει καν στη διαδικασία να σκεφτεί τους άλλους πλέον -ούτε καν με αρνητικό τρόπο- παρά μόνο τον εαυτό της..." Αυτό όμως δεν δικαιολογεί ούτε αιτιολογεί τις πράξεις της, συνεπώς είναι καταπτυστη για μένα, σαν φίλη και σαν σύντροφος. (Και όσο πάει προβλέπεται να προσθέσουμε και το "μάνα" στη λίστα. Εδώ χάσαμε και το Μαριούλη από την οθόνη, όποιο παιδί παίρνει το πασάρει στις υπηρεσίες και μη το είδατε lmao )
KatsaroYpotheto
KatsaroYpotheto
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Στο δικό μου ροζ συννεφάκι :p
Ασχολίες : Playing referee between my heart and my mind..

https://www.facebook.com/PeriklisKassandrinos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εύα - Μελίτα - Σελίδα 22 Empty Απ: Εύα - Μελίτα

Δημοσίευση από feggaropetra Τρι Ιαν 25, 2011 6:01 pm

Κατά τα άλλα συμφωνώ απολύτως στο "Η Μελίτα μου δίνει την αίσθηση ότι δεν έχει συναίσθηση του πόσο κακό κάνει... Δείχνει να μην μπαίνει καν στη διαδικασία να σκεφτεί τους άλλους πλέον -ούτε καν με αρνητικό τρόπο- παρά μόνο τον εαυτό της..." Αυτό όμως δεν δικαιολογεί ούτε αιτιολογεί τις πράξεις της, συνεπώς είναι καταπτυστη για μένα, σαν φίλη και σαν σύντροφος. (Και όσο πάει προβλέπεται να προσθέσουμε και το "μάνα" στη λίστα. Εδώ χάσαμε και το Μαριούλη από την οθόνη, όποιο παιδί παίρνει το πασάρει στις υπηρεσίες και μη το είδατε )

Φυσικά και δεν δικαιολογεί τις πράξεις της αυτό, απλώς περιγράφω την εικόνα που μου έχει δημιουργήσει... valen Εγώ δεν τη θεωρώ ούτε ιδαιάιτερα καλή μάνα... Κι αυτό είχε φανεί από την εποχή του Οδυσσέα... Αλλά ίσως να λέω και μπαρούφες, η μητρότητα είναι πολύ λεπτό ζήτημα και πολύ δύσκολα θα "κατηγορούσα" μια μητέρα. Δεν έχω παιδιά και δεν μπορώ να ξέρω... Απλώς θεωρώ πως δεν είναι και υπόδειγμα μητέρας η Μελίτα...

feggaropetra
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εύα - Μελίτα - Σελίδα 22 Empty Απ: Εύα - Μελίτα

Δημοσίευση από KatsaroYpotheto Τρι Ιαν 25, 2011 6:12 pm

Κοίτα αυτό είναι θέμα που ζηκώνει τρελή συζήτηση και μάλλον ανήκει και σε άλλο τόπικ χαχα

Πάντως προσοχή στις λεπτομέριες μηδέν απο πλευράς σειράς οπότε ηθελημένα ή άθελά τους τη βγάζουν κάπως.

KatsaroYpotheto
KatsaroYpotheto
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Στο δικό μου ροζ συννεφάκι :p
Ασχολίες : Playing referee between my heart and my mind..

https://www.facebook.com/PeriklisKassandrinos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εύα - Μελίτα - Σελίδα 22 Empty δ

Δημοσίευση από ntina fan Δευ Φεβ 07, 2011 11:50 pm

το ο τι δεν ηταν ποτε ερωτευμενη η ευα με τον στεφανο το δεχομαι το τι ελευθερωθηκε τοσα γρηγορα και ερωτευτηκε τον λευτερη δεν το πιστευω με τιποτα ειναι εξαιρετικα γελοιο. και δεν χωνευονται οι συζητησεις ευας μελιτας με τιποτα διοτι η μελιτα της διελυσε 2 φορες την ζωη. η μελιτα ειναι 2 φορες αντροχωριστρα και αθλια. η ευα μια σμπρωξια στον γκρεμο πρεπει να δωσει στην μελιτα!!!!!! και συγνωμη δηλαδη μονο ο αγγελος εχει αναγκη τον πατερα του; αθλια η σκηνη αγγελας ηλια να λενε πως ο αγγελος θα εχει τον πατερα του. η μαριλια; εξωγηινη ειναι; γιατι για αυτην κανεις δεν νοιαζετε πως ουτε και τωρα δεν εχει κοντα τον πατερα της; τοσο χε@@@@@@@νη την εχουν ολοι; τι πατερας ο ηλιας να μην αναφερει ουτε μια φορα τον μανο. αθλιοοοοοοοοοοοοο. ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΦΕΡΕΣΤΕ ΑΝΩΡΙΜΑ. ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΠΗΓΕ Ο ΜΑΝΟΣ ΟΧΙ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ!!!!!!!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την ntina fan στις Τρι Φεβ 08, 2011 12:11 am, 1 φορά
ntina fan
ntina fan
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : ΒΟΛΟΣ!!!!
Ασχολίες : ΜΟΥΣΙΚΗ, ΧΟΡΟΣ, ΘΕΑΤΡΟΦΙΛΗ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εύα - Μελίτα - Σελίδα 22 Empty Απ: Εύα - Μελίτα

Δημοσίευση από giwta20 Τρι Φεβ 08, 2011 1:45 am

ΑΝ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΟΣΟ ΣΟΒΑΡΑ ΤΙ ΕΝΝΟΩ Η ΕΥΑ ΠΗΓΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΤΗΣ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΤΗΣ ΦΙΛΗΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΑΔΕΡΦΟΣ ΑΥΤΟΥ ΠΟΥ ΑΓΑΠΟΥΣΕ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ Κ...... ΚΑΙ ΒΡΑΚΙ Ο ΝΙΚΟΛΑΣ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΟΝ ΛΕΥΤΕΡΑΚΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΒΡΕΙ Η ΔΑΦΝΗ ΛΑΤΡΕΥΕΙΙΙ ΤΗΝ ΕΥΑ.Η ΕΥΑ ΧΑΛΑΣΕ ΤΟΝ ΓΑΜΟ ΤΗΣ ΜΕΛΙΤΑΣ ΚΑΙ Η ΜΕΛΙΤΑ ΤΗΣ ΕΥΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΚΑΤΕΛΗΞΑΝ ΚΑΙ ΦΙΛΕΣ Η ΑΜΑΛΙΑ ΕΒΡΙΖΕ ΤΗΝ ΕΥΑ ΜΕΡΑ ΝΥΧΤΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΡΧΙΣΕ ΣΤΑ ΦΙΛΙΑ,Ο ΝΙΚΟΛΑΣ ΠΑΡΑΤΗΣΕ ΤΗΝ ΔΑΦΝΗ ΣΤΑ ΣΚΑΛΙΑ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ?ΜΙΑ ΣΕΙΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΤΑ ΔΟΥΜΕ ΑΥΤΑ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ!ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΠΑΡΟΥΜΕ ΓΕΝΙΚΑ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ Η ΕΥΑ ΝΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΤΕ ΑΛΛΑ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΑ ΛΑΘΟΙ ΑΠ ΤΗΝ ΜΕΛΙΤΑ!ΚΑΙ ΟΙ 2 ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΛΑΘΟΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΕΤΣΙ ΚΑΙ Η ΜΕΛΙΤΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΛΕΣ Μ......Σ ΑΛΛΑ ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΠΟΛΥ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΝΑ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ Η ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑ ΤΑ........ΠΑΝΤΑ!Η ΜΕΡΙΔΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ! Flkia

Εdit by Καρ-Mik

1η προειδοποίηση
Παρακαλώ να προσέχουμε πολύ το λεξιλόγιο μας.

giwta20


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εύα - Μελίτα - Σελίδα 22 Empty Απ: Εύα - Μελίτα

Δημοσίευση από Καρ-Mik Τρι Φεβ 08, 2011 1:59 am

giwta20 έγραψε:ΑΝ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΟΣΟ ΣΟΒΑΡΑ ΤΙ ΕΝΝΟΩ Η ΕΥΑ ΠΗΓΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΤΗΣ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΤΗΣ ΦΙΛΗΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΑΔΕΡΦΟΣ ΑΥΤΟΥ ΠΟΥ ΑΓΑΠΟΥΣΕ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ Κ...... ΚΑΙ ΒΡΑΚΙ Ο ΝΙΚΟΛΑΣ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΟΝ ΛΕΥΤΕΡΑΚΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΒΡΕΙ Η ΔΑΦΝΗ ΛΑΤΡΕΥΕΙΙΙ ΤΗΝ ΕΥΑ.Η ΕΥΑ ΧΑΛΑΣΕ ΤΟΝ ΓΑΜΟ ΤΗΣ ΜΕΛΙΤΑΣ ΚΑΙ Η ΜΕΛΙΤΑ ΤΗΣ ΕΥΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΚΑΤΕΛΗΞΑΝ ΚΑΙ ΦΙΛΕΣ Η ΑΜΑΛΙΑ ΕΒΡΙΖΕ ΤΗΝ ΕΥΑ ΜΕΡΑ ΝΥΧΤΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΡΧΙΣΕ ΣΤΑ ΦΙΛΙΑ,Ο ΝΙΚΟΛΑΣ ΠΑΡΑΤΗΣΕ ΤΗΝ ΔΑΦΝΗ ΣΤΑ ΣΚΑΛΙΑ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ?ΜΙΑ ΣΕΙΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΤΑ ΔΟΥΜΕ ΑΥΤΑ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ!ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΠΑΡΟΥΜΕ ΓΕΝΙΚΑ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ Η ΕΥΑ ΝΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΤΕ ΑΛΛΑ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΑ ΛΑΘΟΙ ΑΠ ΤΗΝ ΜΕΛΙΤΑ!ΚΑΙ ΟΙ 2 ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΛΑΘΟΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΕΤΣΙ ΚΑΙ Η ΜΕΛΙΤΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ****** ΑΛΛΑ ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΠΟΛΥ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΝΑ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ Η ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑ ΤΑ........ΠΑΝΤΑ!Η ΜΕΡΙΔΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ! Flkia

Κατα καιρούς, έχουν σχολιαστεί όλα αυτά που αναφέρεις.

• Ευα-Δάφνη. Αυτό που έκανε η Ευα στην Δάφνη ήταν ανεπίτρεπτο. Εγώ στην θέση της Δάφνης δεν θα το συγχωρούσα. Απο την άλλη όμως, δεν την είδαμε την Ευα με την Δάφνη απο την μια μέρα στην άλλη ξανα κολλητές. Εφαγε ξεφτυλίκια, ζήτησε συγνώμες, και σήρθηκε μέχρι να πάρει συγχώρεση

• Στο τι έγινε μεταξύ Ευας και Μελίτας, μέχρι τον πρώτο κύκλο για μένα ήταν fair enough. Χάλασε η μια το γάμο της άλλης. Απο κεί και πέρα, πάλι η Ευα ήταν αυτή που το μετάνιωσε και ξεφτυλίστηκε, και η Μελίτα, εκείνη που το ξαναέκανε, και απο το πουθενά γίνεται κολλητή με όλους και για όλα....

Δεν νομίζω οτι κανείς κατηγόρησε την Μελίτα για τα πάντα. Απλώς σχολιάζονται οι πράξεις της για τα γεγονότα που διαδραματίζονται τώρα, μιας και είμαστε στο τοπικ του σχολιασμού επεισοδίων, και όχι σε γενικό τόπικ ανάλογο (Ευα-Μελίτα) που μπορείς αν θες να αναπτύξεις καλύτερα τις σκεψεις σου ή τις αντιρήσεις σου.

• Προσωπικά έχω σχολιάσει και την εξωπραγματική σχέση Αμαλίας-Ευας, άλλοι την φιλία Λευτέρη-Νικόλα, κτλ κτλ κτλ..

ΥΓ; Θα σε παρακαλούσα να μην γράφεις με κεφαλαία μιας και είναι 1) Κουραστικά στο μάτι 2) στον γραπτό ιντερνετικό λόγο, σημαίνει οτι φωνάζεις.
Καρ-Mik
Καρ-Mik
Αθώα Μπατσίνα
Αθώα Μπατσίνα


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εύα - Μελίτα - Σελίδα 22 Empty Ο γαμος Ευας-Στέφανου ήταν απο έρωτα?

Δημοσίευση από stefistaroy Τρι Φεβ 08, 2011 9:19 am

ntina fan έγραψε:
evaki16 έγραψε:
jenoy έγραψε:θεωρω υπερβολικη αυτή την ανεση μεταξυ της Ευας και της Μελίτας, ενταξει παμε παρακατω αλλα δεν νομιζω οτι το παρελθον ξεχνιεται , και δεν αναφερομαι μονο στο θεμα του Στέφανου ,αλλα κυριως στον πρωτο γαμο που χαλασε εξαιτιας της Ευας (μελιτας- μανου)

Δεν νομιζω πως φταει το Ευακι που χαλασε ο γαμος!!! Ετσι και αλλιως απο συμφερον εγινε!!!!! Δεν ηταν απο ερωτα
ntina fan ΣΥΜΦΩΝΟ ΜΕ ΤΟ ΕΥΑΚΙ Η ΕΥΑ ΔΕΝ ΧΑΛΑΣΕ ΤΟΝ ΓΑΜΟ ΤΟΥ ΜΑΝΟΥ ΗΤΑΝ ΕΝΑΣ ΓΑΜΟΣ ΑΠΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ KAI MONO.

Όταν η Μελίτα παντρευτηκε τον Μανο το εκανε γιατί τον αγαπησε και δεν γνωριζε για την Ευα
Οταν η Ευα παντρευτηκε τον Στεφανο δεν το εκανε απο ερωτα αλλα γιατι ήταν εγκυος
νομιζω οτι υπαρχει μια διαφορα αναμεσα σε αυτους τους δυο γαμους
και η Ευα εχει κανει τα τερατα και στη Μελιτα και στην Δάφνη προκειμενου να περασει το δικό της
δεν νομιζω να εχει καμμια σχεση με την Μελίτα , η οποια υποχωρησε μπροστα στην εγκυμοσυνη της Ευας
η οποια Ευα πια εχει παει σχεδον με όλους τους νεους ανδρες της σειρας (Μανο ,Νικολα, Στεφανο , Λευτερη) μονο ο Λουκας της ξεφυγε

stefistaroy


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εύα - Μελίτα - Σελίδα 22 Empty Διαφωνω

Δημοσίευση από stefistaroy Τρι Φεβ 08, 2011 9:31 am

[quote="ntina fan"]το ο τι δεν ηταν ποτε ερωτευμενη η ευα με τον στεφανο το δεχομαι το τι ελευθερωθηκε τοσα γρηγορα και ερωτευτηκε τον λευτερη δεν το πιστευω με τιποτα ειναι εξαιρετικα γελοιο. και δεν χωνευονται οι συζητησεις ευας μελιτας με τιποτα διοτι η μελιτα της διελυσε 2 φορες την ζωη. η μελιτα ειναι 2 φορες αντροχωριστρα και αθλια. η ευα μια σμπρωξια στον γκρεμο πρεπει να δωσει στην μελιτα!!!!!! και συγνωμη δηλαδη μονο ο αγγελος εχει αναγκη τον πατερα του; αθλια η σκηνη αγγελας ηλια να λενε πως ο αγγελος θα εχει τον πατερα του. η μαριλια; εξωγηινη ειναι; γιατι για αυτην κανεις δεν νοιαζετε πως ουτε και τωρα δεν εχει κοντα τον πατερα της; τοσο χε@@@@@@@νη την εχουν ολοι; τι πατερας ο ηλιας να μην αναφερει ουτε μια φορα τον μανο. αθλιοοοοοοοοοοοοο. ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΦΕΡΕΣΤΕ ΑΝΩΡΙΜΑ. ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΠΗΓΕ Ο ΜΑΝΟΣ ΟΧΙ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ!!!!!!!

[/quot


Διαφωνω εκεινη που εχει κανει τερατα στη σειρα ειναι η Ευα και απενταντι στην Μελίτα και στην Δαφνη και την Μαρίλια

stefistaroy


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εύα - Μελίτα - Σελίδα 22 Empty Απ: Εύα - Μελίτα

Δημοσίευση από ilio Τρι Φεβ 08, 2011 11:29 am

Θα συμφωνησω με την stefistaroy εκεινη που εχει κανει τα τερατα ειναι η Ευα και οχι η Μελιτα
εκανε βεβαια τα λαθακια της και η Μελίτα αλλα μπροστα στην Ευα ειναι αγια
Στη φετινη σεζον βεβαια παρουσιαζουν μια Ευα εμφανως βελτιωμενη και μια Μελιτα ανασφαλη και ζηλιαρα .
Βεβαια πρεπει να τονισουμε τη λαθος συμπεριφορα του Στεφανου απενταντι στις γυναικες του , θα πρεπει να ειναι πιο ειλικρινης και πιο σταθερος

ilio


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εύα - Μελίτα - Σελίδα 22 Empty Απ: Εύα - Μελίτα

Δημοσίευση από Foulitsa Τρι Φεβ 08, 2011 11:39 am

ilio έγραψε:Θα συμφωνησω με την stefistaroy εκεινη που εχει κανει τα τερατα ειναι η Ευα και οχι η Μελιτα
εκανε βεβαια τα λαθακια της και η Μελίτα αλλα μπροστα στην Ευα ειναι αγια
Στη φετινη σεζον βεβαια παρουσιαζουν μια Ευα εμφανως βελτιωμενη και μια Μελιτα ανασφαλη και ζηλιαρα .
Βεβαια πρεπει να τονισουμε τη λαθος συμπεριφορα του Στεφανου απενταντι στις γυναικες του , θα πρεπει να ειναι πιο ειλικρινης και πιο σταθερος

Λαθάκι που μαζί με το Στεφανο κόντεψαν να την στείλουν στο δαφνί?
Λαθάκι που ενω είχαν κάνει μια προσπάθεια να βελτιώσουν τη σχέσητ τους εκείνη φιλιόταν με το Στεφανο στα εξοχικά και μετά την ψάρευε κιόλας?
λαθάκι που τη δούλευε μες στα μούτρα της όσο καιρό ήταν παντρεμένη?
Εχω κατηγορήσει πολλές φορές την Ευα για το γάμο της με το Νικόλα που κατ εμέ είναι το μεγαλύτερο λάθος της, αλλά οταν διαλύεις τη ζωη του ίδιου ανθρωπου δις δεν λέγεται λαθάκι αλλά εμμονή..
Foulitsa
Foulitsa
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 22 από 24 Επιστροφή  1 ... 12 ... 21, 22, 23, 24  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης