Edem Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Επεισόδιο 555 - Ημερομηνία 28-04-2011

+31
DESPOINA
aggeliki
Cancoon
KatsaroYpotheto
katie007
zeta88
FieryRed
alkisti
gxnel
kapetanissa
stephanos13
fay
Ανυπέρ-Βλήτο
nefelik
roria
soso
marakii
evaki16
afroditi_norakii
zwi
pasxalitsa
ειρηνη7
JESSIE
fantina
tzibirdika
trelli petrakitsa
taradoula
fay66
loukasnora
loukitsa
Clarabelle
35 απαντήσεις

Σελίδα 3 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Βαθμολογείστε το σημερινό επεισόδιo

Επεισόδιο 555 - Ημερομηνία 28-04-2011 - Σελίδα 3 Vote_lcap2%Επεισόδιο 555 - Ημερομηνία 28-04-2011 - Σελίδα 3 Vote_rcap 2% 
[ 1 ]
Επεισόδιο 555 - Ημερομηνία 28-04-2011 - Σελίδα 3 Vote_lcap8%Επεισόδιο 555 - Ημερομηνία 28-04-2011 - Σελίδα 3 Vote_rcap 8% 
[ 5 ]
Επεισόδιο 555 - Ημερομηνία 28-04-2011 - Σελίδα 3 Vote_lcap19%Επεισόδιο 555 - Ημερομηνία 28-04-2011 - Σελίδα 3 Vote_rcap 19% 
[ 12 ]
Επεισόδιο 555 - Ημερομηνία 28-04-2011 - Σελίδα 3 Vote_lcap19%Επεισόδιο 555 - Ημερομηνία 28-04-2011 - Σελίδα 3 Vote_rcap 19% 
[ 12 ]
Επεισόδιο 555 - Ημερομηνία 28-04-2011 - Σελίδα 3 Vote_lcap6%Επεισόδιο 555 - Ημερομηνία 28-04-2011 - Σελίδα 3 Vote_rcap 6% 
[ 4 ]
Επεισόδιο 555 - Ημερομηνία 28-04-2011 - Σελίδα 3 Vote_lcap46%Επεισόδιο 555 - Ημερομηνία 28-04-2011 - Σελίδα 3 Vote_rcap 46% 
[ 29 ]
 
Σύνολο Ψήφων : 63
 
 
Η Ψηφοφορί έκλεισε

Επεισόδιο 555 - Ημερομηνία 28-04-2011 - Σελίδα 3 Empty Απ: Επεισόδιο 555 - Ημερομηνία 28-04-2011

Δημοσίευση από Clarabelle Παρ Απρ 29, 2011 11:26 am


Αγαπητή JESSIE η σειρά ρίχνει πια αυλαία
Απομένουν ελάχιστα επεισόδια
Για μένα που παρακολούθησα αυτή τη σειρά απ το πρώτο της επεισόδιο και περίμενα να δω δικαίωση των ηρώων που αγάπησα είναι μια πλήρης απογοήτευση αυτό που παρακολουθώ
Μπαίνοντας στην τρίτη σεζόν ήξερα οτι το παραμυθάκι είχε τελειώσει αλλά περίμενα να υφάνουν ένα νέο, ήξερα οτι εκ των πραγμάτων θα ασχοληθούμε με τους νέους αλλά περίμενα στοιχειωδώς να δω να κλείνουν οι εκκρεμότητες των παλιών αγαπημένων ηρώων και η μεγαλύτερη απ αυτές τις εκκρεμότητες ή ίσως η μοναδική ήταν η Εύα
Την είδες εσύ πουθενά;
Πέρσι για να μας συστήσουν υποτίθεται τους απόλυτους παρακολουθήσαμε ανελέητο σεξ σαράντα λεπτά ανα επεισόδιο επι τρίμηνο
Είδες εσύ πουθενά τον έρωτα της Εύας και εμένα μου διέφυγε;
Να δω και τους καινούριους αλλά να δω σε προτεραιότητα αυτό που παρακολουθούσα
Ζευγάρι χωρίς σκηνές χωρίς ούτε μια ερωτική σκηνή που το βλέπουμε ένα λεπτό καθε δέκα επεισόδια;
Αυτό λέγεται εμμονή να σπρώξουμε όχι συνέχεια και συνέπεια
Αυτόν τον καμβά με τα διαμάντια ας τον μπαλώσουν λίγο αν ξέρουν να κρατούν βελόνα (πένα εν προκειμένω) και εγώ ευχαρίστως να ενδιαφερθώ.
Αυτή τη δεύτερη ευκαιρία για την ηρωίδα που έκανε την πέτρα να κυλήσει και που έχει δώσει τις πιο δυνατές και υποκριτικά άρτιες σκηνές σε ολόκληρη τη σειρά περίμενα να δω και δεν την είδα
Αισθάνομαι οτι όλο αυτό είναι εμπαιγμός και έχω μάθει να λέω τα πράγματα με το όνομά τους και να μην κρύβομαι πίσω απ το δάχτυλό μου.
Ναι είμαι απογοητευμένη
Απογοητευμένη γιατί έχασα ότι παρακολουθούσα για να δω τους διάφορους ξέμπαρκους να καταχρώνται τον χρόνο στα επεισόδια
Απογοήτευση γιατί αυτό το ξενέρωμα που μου δείχνουν με πείθει κάθε μέρα περισσότερο οτι η Εύα δεν θα ντυθεί ποτέ ότι ονειρεύτηκε κι απλά βρήκε κάποιον να κουτσοζήσει μαζί του
Απογοήτευση γιατί κανένας δεν τιμωρήθηκε πλην της Εύας που τελικά απόμεινε η μεγάλη χαμένη.
Απογοήτευση γιατί την εγκυμοσύνη που τόσο επίμονα ζητούσε το κοινό την κατήντησαν παρωδία
Απογοήτευση γιατί δεν υπάρχει πια όνειρο σ αυτό που βλέπω
Δεν συνεχίζω γιατί δεν θέλω να επεκταθώ
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 555 - Ημερομηνία 28-04-2011 - Σελίδα 3 Empty Απ: Επεισόδιο 555 - Ημερομηνία 28-04-2011

Δημοσίευση από JESSIE Παρ Απρ 29, 2011 11:39 am


Κιι εγώ τη σειρά από το πρώτο επεισόδιο την παρακολουθώ, και νομίζω, αντίθετα, ότι υπάρχει συνέπεια και σεβασμός στην πορεία των ηρώων, ακόμη και της Εύας. Στον πρώτο κύκλο η Εύα ήταν εξ ίσου αντιπαθής, σαν ρόλος, όσο είναι η Μελίτα σήμερα, ή ακόμη και η Νταίζη. Σήμερα η Εύα είναι ένα πολύτιμο μέλος της παρέας, όλοι την αγαπούν, την εμπιστεύονται και έχουν διαγράψει το --άσχημο -- παρελθόν της. Εχει ξεφύγει απ'την ολέθρια επίδραση του Μάνου, έχει ωριμάσει, έχει βρεί τις ισορροπίες της κοντά σε κάποιον που την αγαπάει πραγματικά και τη βάζει πάνω απ'όλα, και τα όποια προβλήματα της παρουσιάζονται, τη βοηθάει να τα λύσει. Το να μην τη δείχνουν σε μεγάλες ερωτικές σκηνές είναι δυσάρεστο και για μένα, όσο και για σένα, αλλά την έχουν συγκαταλέξει στους κατασταλαγμένους στον τομέα αυτόν, οπότε θεωρούν ίσως οτι δεν είναι απαραίτητο να τους δείχνουν σε ερωτικές σκηνές, για να το εμπεδώσουμε.... Ομως τη δείχνουν γενικά αρκετά, είτε με το Λευτέρη, είτε με την παρέα, και την έχουν κάνει κεντρική ηρωίδα σε πολλά θέματα, όπως πχ. με την απαγωγή του Αγγελου, την διαχείριση της περιουσίας, την αγορά της Εδέμ, ακόμη και της σχέσης της με τη Μαρίλια, που είναι επακόλουθο του ταραγμένου παρελθόντος, αλλά και η ευκαιρία για να τα βρούν οριστικά πιά, μεταξύ τους....
Αρα δεν βλέπω το λόγο, ειλικρινά , για την απογοήτευσή σου....
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 555 - Ημερομηνία 28-04-2011 - Σελίδα 3 Empty Απ: Επεισόδιο 555 - Ημερομηνία 28-04-2011

Δημοσίευση από fay Παρ Απρ 29, 2011 11:44 am

Clarabelle έγραψε:

Άθλιο κι απο μένα

Κύρια απασχόληση του επεισοδίου το ξεκατίνιασμα. Αυτό που παρακολουθούμε δεν υπάρχει. Τύφλα να έχουν τα μεσημεριανά που τόσο περιφρονούν οι γράφοντες. Σταθερή στο χαρακτήρα της η Μελίτα και ο εγωκεντρισμός της ξεσηκώνει τις υπόλοιπες κατίνες σε λεκτικό ξεμάλιασμα. Ποιός να μου τόλεγε οτι λίγο πριν ρίξει αυλαία η σειρά και με την κεντρική ηρωίδα ξεκρέμαστη θα βλέπαμε τα τερτίπια μιας ώριμης που κανέναν δεν νομίζω οτι ενδιαφέρει και μάλιστα σε τριγωνάκι με την παλαβή για τα μάτια του Ρούσσου. Εφιαλτικό

Τελικά αφήσαμε την παρέα της φεγγαρόπετρας της οποίας την ιστορία ξεκινήσαμε να παρακολουθήσουμε και βλέπουμε την ιστορία μιας παρέας πεθαμένων που ποτέ δεν είδαμε στις οθόνες μας και μάλιστα το ζητούμενο της σειρά πια είναι να αποδοθεί δικαιοσύνη για τα δικά τους αμαρτήματα και τις δικές τους λαμογιές

Την ίδια ώρα οι ήρωες που μπήκαν στην σειρά διέλυσαν ζωές και καριέρες κατέστρεψαν σχέσεις ή το προσπάθησαν έκλεψαν εκβίασαν έκαναν δολοφονικές απόπειρες και φόνους και μάλιστα όλα αυτά τα παρακολουθήσαμε και έχουμε εικόνα βγαίνουν απ αυτή την ιστορία αλώβητοι.

Η Νταίζη που ταλαιπώρησε εκβίασε έκλεψε και προσπάθησε να σκοτώσει ζει τον έρωτά της με το πεκινουά της στη βιλάρα της και παρουσιάζεται ως η πανέξυπνη που ακόμη κι η ΕΛ.ΑΣ σέβεται τη γνώμη της η καπάτσα που ακόμη κι Αντιγόνη που έχει παρελθόν σκοτεινό την συμβουλεύεται και που κρατάει τις τύχες όλων στα αεικίνητα χέρια της που προκαλούν ίλιγγο

Η Αντιγόνη που σκότωσε κατά δική της ομολογία και ήταν ηθικός αυτουργός στις απόπειρες κατά της Εύας ακόμη ζει και βασιλεύει αν και μ αυτήν τουλάχιστον δεν έγινε προσπάθεια να της φορέσουν φωτοστέφανο κι όπως διαφαίνεται είναι η μόνη απ όλα τα καλόπαιδα που μπήκαν στη σειρά που θα πληρώσει

Ο Στέφανος που έστειλε την Εύα στο γκρεμό και της διέλυσε τη ζωή, που έκανε ένα παιδί και το παράτησε στην τύχη του που κατέστρεψε επαγγελματικά τη Δάφνη γιατί τον είδαμε πέρσι να λέει οτι έχει σχέδια για την παρέα της φεγγαρόπετρας κι αυτά που έχουμε δει δεν ξεχνιούνται, που όλη του η ζωή είναι μια παρανομία που μια χαρά ήξερε οτι στο βουνό μακελέψανε κόσμο αλλά δεν ίδρωσε το αφτί του και ακόμη τα διαμάντια τα θεωρεί ιδιοκτησία του, ψάχνει αγκαλιά να ζήσει ευτυχισμένος και δεν φαίνεται στον ορίζοντα καμία προοπτική όχι να τιμωρηθεί αλλά ούτε καν να καταλάβει τι έχει κάνει και να ζητήσει μια συγνώμη

Δυστυχώς η ιστορία με τα διαμάντια δεν είναι κάτι που μπορεί να μου προκαλέσει το ενδιαφέρον. Όχι γιατί δεν θα μπορούσε αλλά γιατί δίνουν στοιχεία τα οποία στη συνέχεια αναιρούν. Την καθαροδευτέρα έδωσαν ξεκάθαρα το στίγμα οτι τα διαμάντια και τα λύτρα ήταν στα χέρια του Λουκά και του Λευτέρη κάτι που στο χθεσινό επεισόδιο αναίρεσαν. Πως μπορεί λοιπόν κανείς να πάρει σοβαρά κάτι που τη μια το εμφανίζουν έτσι και την άλλη αλλιώς. Το στόρυ έχει πια τόσες τρύπες που δεν αξίζει καν τον κόπο να ξοδέψει κανείς χρόνο να σκεφτεί τα ενδεχόμενα γιατί πολύ απλά αύριο τα στοιχεία που δίνουν σήμερα και πάλι θα αναιρεθούν. Περιμένω ακόμη και την πιο παλαβή εξήγηση Αυτοί είναι ικανοί να μας πουν οτι τα βούτηξαν εξωγήινοι ή για να είμαι πιο επίκαιρη οτι τα πήρε η Νταίζη του παράλληλου σύμπαντος αφήνοντας ένα εικοσάευρο στη δική μας Νταίζη για να τη χλευάσει.

Κάπου μέσα σε όλο αυτό οι πέντε ήρωες που σήκωσαν στην πλάτη τους αυτή τη σειρά και την έκαναν κοσμαγάπητη απλά υπάρχουν Έτσι κι αλλιώς η σειρά πια γράφεται γι αυτούς που την πρώτη σεζόν την έφτυσαν και την χτυπούσαν κι όχι γι αυτούς που την παρακολούθησαν απ το πρώτο της επεισόδιο.

Τα Λουκανοράκια έχασαν την ταυτότητά τους και απλά που και που ανταλλάσουν ένα φιλάκι ίσα ίσα για να κλείσουν τα στόματα των τηλεθεατών που τα αγάπησαν Έδωσαν την εγκυμοσύνη που ζητούσε το κοινό και διακωμώδησαν τα πάντα Μεσα στους τόσους μήνες της εγκυμοσύνης της Νόρας είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού οι σκηνές που άξιζε να δει κανείς. Ο Λουκάς σ όλο το επεισόδιο έτρεχε για τη Στέλλα που ποιός την ήξερε πριν τα Χριστούγεννα, για την Εριέττα που μας ήρθε φέτος για το Στέφανο που τον έχει δει να διαλύει της ζωή της κολητής του αφήνοντας στην άκρη τα προβλήματα των πραγματικών του φίλων αυτών που μέχρι χθες έλεγε οικογένειά του. Δεν αναφέρω το Λευτέρη γιατί ας πούμε οτι γι αυτόν ενδιαφέρεται λόγω Εύας.

Ο Νικόλας και η Δάφνη ένα χρόνο τώρα αποχαιρετούν το σπίτι τους και το τελευταίο δίμηνο προσπαθούν να βρούν λύση για τον Ηλία που αρνείται την πραγματικότητα για να έχουν λόγο ύπαρξης στη σειρά. Όσο καλή κι αν είναι η ερμηνεία του κυρίου Αρζόγλου με κούρασε κι απ ότι κατάλαβα θα πάει μακριά η βαλίτσα

Η Εύα υπάρχει απλά για να επαναλαμβάνουμε ξανά και ξανά τα λάθη που έκανε στα πρώτα πενήντα επεισόδια της σειράς παραβλέποντας παντελώς τη διαδρομή που διένυσε και διαστρευλώνοντας τα γεγονότα πολλές φορές. Τη στιγμή που υποτίθεται ερωτεύτηκε τη χάσαμε. Δεν έχει ξαναγίνει σ αυτή τη σειρά ζευγάρι που δεν του έχουν αφιερώσει τουλάχιστον ένα δεκαπενθήμερο. Στην Εύα και το Λευτέρη έχουν διαθέσει ένα μονόλεπτο κάθε δεύτερη βδομάδα. Ξαφνικά προκύπτει το γελοιότερο θέμα με τη Μαρίλια απλά για να απολογηθεί η Εύα για άλλη μια φορά για τα λάθη που πλήρωσε στο πολλαπλάσιο την ώρα που όλοι οι άλλοι δεν αναγνωρίζουν καν τα δικά τους και ακόμη κι αυτό το ξεπετούν χωρίς να δούμε ούτε μια σκηνή μάνας κόρης. Μας λένε οτι η Εύα βρήκε το σύντροφό της αλλά την ώρα που αντιμετωπίζει θέμα με το παιδί της και που κι εκείνος έχει πρόβλημα δεν είδαμε ούτε μια σκηνή να συζητούν και να στηρίζουν ο ένας τον άλλον σαν σύντροφοι. Όταν μου δείχνουν τον καθένα να ασχολείται με τα δικά του δεν μιλάμε για ζευγάρι αλλά για φίλους που όταν μπορούν συμπαρίστανται ο ένας στον άλλον. Αυτή που έδωσε για τον έρωτα μια ζωή ολόκληρη και πάλι αντιμετωπίζει τα προβλήματά της χωρίς μια αγκαλιά.

Στο σύνολό του το επεισόδιο απογοητευτικό, ασυνεπές και στηριγμένο πάνω σε όλους τους ξέμπαρκους ήρωες που ήρθαν κι όλοι μαζί δεν κατάφεραν να καλύψουν το κενό που άφησε στην ιστορία ο Μάνος. Ίσως αυτό φταίει που η σειρά βρίσκεται πίσω απ το νησί (ποιότητα) πίσω απ τη ζωή της άλλης (σφιχτοδεμένη ιστορία) και πίσω απ το πενήντα πενήντα (διασκέδαση). Δηλαδή πίσω απο οτιδήποτε έχει αυτή τη στιγμή το κανάλι.


Επεισόδιο 555 - Ημερομηνία 28-04-2011 - Σελίδα 3 195890 Επεισόδιο 555 - Ημερομηνία 28-04-2011 - Σελίδα 3 195890 Επεισόδιο 555 - Ημερομηνία 28-04-2011 - Σελίδα 3 195890 Επεισόδιο 555 - Ημερομηνία 28-04-2011 - Σελίδα 3 195890 Επεισόδιο 555 - Ημερομηνία 28-04-2011 - Σελίδα 3 195890 Είπες τα πάντα. Ευτυχώς που δίνεις το στίγμα σου στο φόρουμ. Μπράβο για το κουράγιο που έχεις να σχολιάζεις ακόμη και τα χειρότερα επεισόδια, κάτι που οι περισσότεροι δε μπορούν πια να κάνουν. Είσαι κυρίως φαν της Εύας και είμαι κυρίως φαν Λουκά και Νόρας, αλλά συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι οι κεντρικοί ήρωες της ιστορίας ήταν η παρέα και τώρα τους παραμέρισαν για να βλέπουμε τους ξέμπαρκους (πετυχημένος ο χαρακτηρισμός).
fay
fay
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Σε μια δική μου ουτοπία.
Ασχολίες : Διάβασμα, Μουσική, Κλασσικό σινεμά.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 555 - Ημερομηνία 28-04-2011 - Σελίδα 3 Empty Απ: Επεισόδιο 555 - Ημερομηνία 28-04-2011

Δημοσίευση από JESSIE Παρ Απρ 29, 2011 11:53 am


Επειδή ΔΕΝ έχω χάσει επεισόδια, έχω μιά απορία: ΠΟΙΟΙ ακριβώς είναι οι ξέμπαρκοι? Η Στέλλα, που είναι η μητέρα της Νόρας? Η Νταίζη, η οποία είναι η πρώτη αγάπη του Λουκά και η μητέρα του πρώτου του παιδιού? Η Εριέττα, η οποία είναι η (άγνωστη μέχρι τώρα) αδελφή του Λουκά? Μήπως είναι ο Στέφανος, αυτός που θα παντρευόταν η Εύα πολύ πριν αρχίσει η σειρά, και τον άφησε για να γυρίσει πίσω στο Μάνο, και είναι αυτός που την παντρεύτηκε τελικά, και έκανε παιδί μαζί της? Ποιούς άλλους "ξέμπαρκους" έχει η σειρά, για να καταλάβω δηλαδή????
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 555 - Ημερομηνία 28-04-2011 - Σελίδα 3 Empty Απ: Επεισόδιο 555 - Ημερομηνία 28-04-2011

Δημοσίευση από Clarabelle Παρ Απρ 29, 2011 12:00 pm

JESSIE έγραψε:
Κιι εγώ τη σειρά από το πρώτο επεισόδιο την παρακολουθώ, και νομίζω, αντίθετα, ότι υπάρχει συνέπεια και σεβασμός στην πορεία των ηρώων, ακόμη και της Εύας. Στον πρώτο κύκλο η Εύα ήταν εξ ίσου αντιπαθής, σαν ρόλος, όσο είναι η Μελίτα σήμερα, ή ακόμη και η Νταίζη. Σήμερα η Εύα είναι ένα πολύτιμο μέλος της παρέας, όλοι την αγαπούν, την εμπιστεύονται και έχουν διαγράψει το --άσχημο -- παρελθόν της. Εχει ξεφύγει απ'την ολέθρια επίδραση του Μάνου, έχει ωριμάσει, έχει βρεί τις ισορροπίες της κοντά σε κάποιον που την αγαπάει πραγματικά και τη βάζει πάνω απ'όλα, και τα όποια προβλήματα της παρουσιάζονται, τη βοηθάει να τα λύσει. Το να μην τη δείχνουν σε μεγάλες ερωτικές σκηνές είναι δυσάρεστο και για μένα, όσο και για σένα, αλλά την έχουν συγκαταλέξει στους κατασταλαγμένους στον τομέα αυτόν, οπότε θεωρούν ίσως οτι δεν είναι απαραίτητο να τους δείχνουν σε ερωτικές σκηνές, για να το εμπεδώσουμε.... Ομως τη δείχνουν γενικά αρκετά, είτε με το Λευτέρη, είτε με την παρέα, και την έχουν κάνει κεντρική ηρωίδα σε πολλά θέματα, όπως πχ. με την απαγωγή του Αγγελου, την διαχείριση της περιουσίας, την αγορά της Εδέμ, ακόμη και της σχέσης της με τη Μαρίλια, που είναι επακόλουθο του ταραγμένου παρελθόντος, αλλά και η ευκαιρία για να τα βρούν οριστικά πιά, μεταξύ τους....
Αρα δεν βλέπω το λόγο, ειλικρινά , για την απογοήτευσή σου....


Ως συνήθως διαφωνώ
Η Εύα την πρώτη σεζόν ήταν κατά το ήμισυ αντιπαθής και κατά το ήμισυ λατρεμένη κι αυτό για μια ηρωίδα που τη φόρτωσαν με όλες τις αμαρτίες του κόσμου ήταν επίτευγμα. Απόδειξη αυτού που σου λέω οτι όταν ο Μάνος την άδειασε παραμονή του γάμου το κοινό ήταν μαζί της και είδε τον Στέφανο σαν απο μηχανής θεό που θα λυτρώσει την ηρωίδα για να φάει τελικά ένα ακόμη άδειασμα
Αυτό που εσύ αποκαλείς άσχημο παρελθόν ήταν ένα παρελθόν με απίστευτο πόνο για την ηρωίδα. Πόνο που τον παρακολούθησα και τώρα που θα επρεπε να δω και τον έρωτα και τη χαρά απλά έχασα την Εύα.
Συμβιβασμένη τη δείχνουν κι όχι κατασταλαγμένη κι αυτό είναι οτι χειρότερο. Και το χειρότερο κάθε φορά που έχει ένα πρόβλημα δεν έχει μια αγκαλιά Μέσα στον πανικό της για τη Μαρίλια είδες πουθενά έστω και μια σκηνή τρία τέσσερα λεπτά (σαν τις ατέλειωτες συζητήσεις Αμαλίας Μελίτας) με το Λευτέρη; Ξεπέτες στο γυμναστήριο με τη Δάφνη και στην εξώπορτα είδα εγώ εκτός κι αν μου έχει διαφύγει
Για την απαγωγή του Άγγελου να μη τα θυμηθώ. Είδαμε όλους τους άλλους πλην της μάνας που όμως με μια σκηνή μισόλεπτη μπροστά στην τηλεόραση πήρε το επεισόδιο κι έφυγε. Είδαμε απαγωγή και δεν είδαμε μια σκηνή με τους δύο γονείς για να μη φανεί τι μπορούν να βγάλουν στο γυαλί
Απλά όπως κάποτε μου πέταξαν στα μούτρα το δούλεμα έχουμε ακόμη ένα χρόνο και τέσσερις μήνες για την Εύα και το Μάνο και στη συνέχεια οι ίδιοι έδωσαν στη δημοσιότητα mail οτι γνώριζαν την αποχώρηση πριν τη συνέντευξη, έτσι και τώρα πετάνε ένα Λευτέρη σ αγαπώ για να με δουλέψουν και θα δούμε το Στέφανο σε νέες περιπέτειες σε καναπέδες απ όσο είδα στο τρέιλερ και πάλι απ την αρχή ένα ερωτικό τρίγωνο με τη Μελίτα και την Εριέττα.
Να δουμε και το Στέφανο αν πρέπει καλά και ντε να του βρούμε αγκαλίτσα αλλά πρωτίστως να δούμε την Εύα.
Δυστυχως πια δεν υπάρχει περιθώριο γι αυτό .
Διέλυσαν ότι εκείνοι μας έβαλλαν να παρακολουθούμε
Τόσο απλά
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 555 - Ημερομηνία 28-04-2011 - Σελίδα 3 Empty Απ: Επεισόδιο 555 - Ημερομηνία 28-04-2011

Δημοσίευση από fay Παρ Απρ 29, 2011 12:06 pm

Αγαπητή Jessie, για να καταλάβεις τι εννοεί η Clarabelle με το χαρακτηρισμό, σου προτείνω να δεις το τρέιλερ του πρώτου κύκλου των Μυστικών. Όλοι αυτοί που αναφέρεις δεν εμφανίζονται πουθενά και εκτός από την παρέα βλέπουμε μόνο το Ρούσσο, την Αμαλία, τον Ηλία και τη Μελίτα. Μου είναι αδύνατο να διανοηθώ τη Στέλλα ή τη Νταίζη πρωταγωνίστριες και η ιστορία τους να επισκιάζει εκείνη της Εύας, του Λουκά και της Νόρας. Για παράδειγμα, το χτεσινό επεισόδιο έριξε τόσο βάρος στον υποτιθέμενο γελοίο έρωτα της Στέλλας που μου προκάλεσε αηδία. Αν το δούμε με αυτό το σκεπτικό θα έπρεπε και η Αγγέλα σα μητέρα της Εύας να έχει πιο κεντρικό ρόλο από τον πρώτο κύκλο και μια δική της ιστορία, όχι η Στελλίτσα που ήρθε μόλις χθες στο προσκήνιο και μας προέκυψε και έφηβη σε εμμηνόπαυση.
fay
fay
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Σε μια δική μου ουτοπία.
Ασχολίες : Διάβασμα, Μουσική, Κλασσικό σινεμά.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 555 - Ημερομηνία 28-04-2011 - Σελίδα 3 Empty Απ: Επεισόδιο 555 - Ημερομηνία 28-04-2011

Δημοσίευση από KatsaroYpotheto Παρ Απρ 29, 2011 12:12 pm

Εν προκειμένω εγώ (δεν - πια) βλέπω την αλεπού οπλισμένη και να φωνάζει "Είμαι αθώα, δεν έχω κάνει ποτέ τίποτα" και τους κηνυγούς να λένε "Λυπήσου μας" χωρίς να φταίνε..

Άσε που δεν είναι μόνο εκεί το θέμα..

Οι απόψεις, ως συνήθως, διίστανται οπότε δεν θα το συνεχίσω καν. Δεν το θεωρώ και σωστό στο σχολιασμό. Τοουλάχιστον εγώ προσπαθώ να αποφεύγω αυτά που κοροιδεύω σε αντίθεση π.χ. με τους συγγραφείς.

KatsaroYpotheto
KatsaroYpotheto
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Στο δικό μου ροζ συννεφάκι :p
Ασχολίες : Playing referee between my heart and my mind..

https://www.facebook.com/PeriklisKassandrinos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 555 - Ημερομηνία 28-04-2011 - Σελίδα 3 Empty Απ: Επεισόδιο 555 - Ημερομηνία 28-04-2011

Δημοσίευση από JESSIE Παρ Απρ 29, 2011 12:16 pm

Μαρία, αυτό που εσύ αποκαλείς "συμβιβασμό" εγώ τον αποκαλώ "ωριμότητα"....
Και ναί, θα ήθελα περισσότερες σκηνές με το Λευτέρη, δεν αντιλέγω, μου αρέσουν και οι δύο πάρα πολύ μαζί, αλλά εδώ ακούμε να παραπονιούνται για τον ίδιο λόγο, τους φάνς Λουκά Νόρας, που συνήθως πιάνουν το μισό επεισόδιο.... Επίσης δεν δείχνουν συχνά ερωτικές σκηνές του Νικόλα με τη Δάφνη, γιατί δεν θα έπρεπε να διαμαρτυρηθούμε και γι'αυτό?
Η Εύα έχει βρεί τον έρωτά της με το Λευτέρη, η Δάφνη έχει βρεί τον έρωτά της με το Νικόλα, η Νόρα έχει βρεί τον έρωτά της με το Λουκά, και από ερωτικής άποψης, δεν ψάχνονται πλέον.
Αντίθετα, ο Στέφανος έχει ατυχήσει στον τομέα αυτόν, γιατί μετά απ'τις ταλαιπωρίες που πέρασε, δεν έχει βρεί τον πραγματικό έρωτα, κι ελπίζω, έστω και τώρα, έστω και λίγο πριν το τέλος, οτι θα του δώσουν την ευκαιρία να τον βρεί....

Fay, πές μου ειλικρινά, θα σου άρεσε η σειρά αν, τρία χρόνια μετά την έναρξή της, είχε στο ενεργητικό της μόνο τους ήρωες του πρώτου κύκλου να κάνουν "κύκλους" γύρω απ'τον εαυτό τους? Εμένα πάντως όχι, και θα είχα ήδη κλείσει την τηλεόραση πολύ πριν.... Για το παράδειγμα της Αγγέλας που φέρνεις, την δείχνουν κι αυτήν με τους δικους της προβληματισμούς, σχετικά με την Μαρίλια, δεν είναι ανάγκη να την κάνουν ηρωίδα ερωτικών σκανδάλων, δεν είναι τέτοιος ο τύπος της και θα ήταν μεγάλη ασυνέπεια κάτι τέτοιο. Κάθε ήρωας έχει τη δυναμική του, και η έμπνευση των σεναριογράφων πρέπει να βασίζεται σ'αυτήν για να προχωρήσει την πλοκή του έργου ....
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 555 - Ημερομηνία 28-04-2011 - Σελίδα 3 Empty Απ: Επεισόδιο 555 - Ημερομηνία 28-04-2011

Δημοσίευση από nefelik Παρ Απρ 29, 2011 12:21 pm

Μαρία, με πολλά απ’ όσα γράφεις συμφωνώ, αλλά με το χαρακτηρισμό «ξέμπαρκοι» διαφωνώ κάθετα, οριζόντια και διαγώνια. Αν το δεχόμασταν, εκτός από αυτούς που αναφέρει η JESSIE, ξέμπαρκος θα έπρεπε να θεωρηθεί και ο Λευτέρης, όπως και η Μελίτα, η Αμαλία, ο Ρούσσος, η Αντιγόνη και όσοι δεν ανήκουν στην παρέα. Γιατί δεν φαντάζομαι ότι όταν αναφέρεσαι σε «ξέμπαρκους» εννοείς μόνο τους καινούριους και ότι το αν κάποιος ανήκει σε αυτή την κατηγορία έχει να κάνει με την παλαιότητα στη σειρά. Αν εξαφανίζαμε όλους αυτούς θα αναλωνόμασταν σε σκηνές με 5 άτομα που θα έπρεπε να είναι και όλοι καλοί, γιατί έτσι τους γνωρίσαμε, και η ιστορία δεν θα μπορούσε να προχωρήσει. Εκτός κι αν θέλουμε όλους τους άλλους ως καταλύτες για να προχωρήσει η ιστορία των 5, αλλά από εκεί και πέρα δεν μας ενδιαφέρει τι θα απογίνουν. Συγγνώμη, αλλά εμένα μ’ ενδιαφέρει. Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη... Ίσως όχι για τη Στέλλα, τη Μελίτα και τη Νταίζη, αλλά για τους υπόλοιπους μ’ ενδιαφέρει. Και ο λόγος που δε μ’ ενδιαφέρει για τα συγκεκριμένα άτομα δεν είναι ότι δεν ανήκουν στην παρέα, αλλά ότι οι συγκεκριμένοι χαρακτήρες μου είναι τόσο απωθητικοί που δεν αντέχω να τους βλέπω. Αν κάποιος από αυτούς ανήκε στην παρέα, πάλι το ίδιο θα έλεγα. Για μένα, είναι όλοι πρωταγωνιστές. Φυσικά και κάποιους θα προτιμούσα να μην τους βλέπω καθόλου και φυσικά και θα προτιμούσα να βλέπω σκηνές της Εύας με το Λευτέρη από το να βλέπω ανούσιες σκηνές της Μελίτας με την Αμαλία ή το γεροντοέρωτα της Στέλλας. Αλλά σε όλες τις σειρές, ελληνικές και ξένες, και ειδικά στις καθημερινές, συμβαίνει να φεύγουν κάποιοι ήρωες και να έρχονται νέοι. Προσωπικά ποτέ δεν τους θεώρησα ήρωες δύο ταχυτήτων και ποτέ δεν αποκάλεσα κανέναν «ξέμπαρκο»...

Υ.Γ. Sorry για το off topic…

nefelik
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 555 - Ημερομηνία 28-04-2011 - Σελίδα 3 Empty Απ: Επεισόδιο 555 - Ημερομηνία 28-04-2011

Δημοσίευση από Clarabelle Παρ Απρ 29, 2011 12:24 pm

JESSIE έγραψε:Μαρία, αυτό που εσύ αποκαλείς "συμβιβασμό" εγώ τον αποκαλώ "ωριμότητα"....
Και ναί, θα ήθελα περισσότερες σκηνές με το Λευτέρη, δεν αντιλέγω, μου αρέσουν και οι δύο πάρα πολύ μαζί, αλλά εδώ ακούμε να παραπονιούνται για τον ίδιο λόγο, τους φάνς Λουκά Νόρας, που συνήθως πιάνουν το μισό επεισόδιο.... Επίσης δεν δείχνουν συχνά ερωτικές σκηνές του Νικόλα με τη Δάφνη, γιατί δεν θα έπρεπε να διαμαρτυρηθούμε και γι'αυτό?
Η Εύα έχει βρεί τον έρωτά της με το Λευτέρη, η Δάφνη έχει βρεί τον έρωτά της με το Νικόλα, η Νόρα έχει βρεί τον έρωτά της με το Λουκά, και από ερωτικής άποψης, δεν ψάχνονται πλέον.
Αντίθετα, ο Στέφανος έχει ατυχήσει στον τομέα αυτόν, γιατί μετά απ'τις ταλαιπωρίες που πέρασε, δεν έχει βρεί τον πραγματικό έρωτα, κι ελπίζω, έστω και τώρα, έστω και λίγο πριν το τέλος, οτι θα του δώσουν την ευκαιρία να τον βρεί....

Fay, πές μου ειλικρινά, θα σου άρεσε η σειρά αν, τρία χρόνια μετά την έναρξή της, είχε στο ενεργητικό της μόνο τους ήρωες του πρώτου κύκλου να κάνουν "κύκλους" γύρω απ'τον εαυτό τους? Εμένα πάντως όχι, και θα είχα ήδη κλείσει την τηλεόραση πολύ πριν.... Για το παράδειγμα της Αγγέλας που φέρνεις, την δείχνουν κι αυτήν με τους δικους της προβληματισμούς, σχετικά με την Μαρίλια, δεν είναι ανάγκη να την κάνουν ηρωίδα ερωτικών σκανδάλων, δεν είναι τέτοιος ο τύπος της και θα ήταν μεγάλη ασυνέπεια κάτι τέτοιο. Κάθε ήρωας έχει τη δυναμική του, και η έμπνευση των σεναριογράφων πρέπει να βασίζεται σ'αυτήν για να προχωρήσει την πλοκή του έργου ....


Η Δάφνη και ο Νικόλας είναι ζευγάρι τρία χρόνια
Στο Λουκά και τη Νόρα αφιέρωσαν ένα δίμηνο όταν έγιναν ζευγάρι
Είδες πουθενά έστω μια βδομάδα αφιερωμένη στο Λευτέρη και την Εύα;
Ο Στέφανος πάλι θα είναι η τρίτη γυναίκα μέσα σε ένα χρόνο που θα της πει σ αγαπώ. Δεν με αφορά αυτός ο άντρας γιατί απλά στο πίσω μέρος του μυαλού μου θα αναρωτιέμαι πάντα. Η Εύα ήταν τρόπαιο η Μελίτα ήταν λάθος να δούμε πως θα χαρακτηρίσει την Εριέττα όταν θα εμφανιστεί η επόμενη που θα του προσφέρει τσάι και συμπάθεια.
Παρόλο που απευθύνθηκες στη fay θα ήθελα να πω οτι σαφώς δεν θα ήθελα να ανακυκλωνουμε τα ίδια και τα ίδια θα περίμενα όμως οι νέοι να είναι δορυφόροι στους κεντρικούς ήρωες κι εδώ γίνεται ακριβώς το αντίθετο.
Αυτός είναι ο λόγος που πια δεν υπάρχει φανατισμός στη σειρά. Όπως βλέπεις τις Παρασκευες που όλοι έχουν καλύτερα πράγματα να κάνουν τα νούμερα πέφτουν αισθητά και την υπόλοιπη εβδομάδα που όλοι την επομένη εργάζονται κι επιστρέφουν στα σπίτια τους τσιμπάνε προς τα πάνω.
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 555 - Ημερομηνία 28-04-2011 - Σελίδα 3 Empty Απ: Επεισόδιο 555 - Ημερομηνία 28-04-2011

Δημοσίευση από JESSIE Παρ Απρ 29, 2011 12:30 pm

Μαρία, σου είπα, κι εγώ θα ήθελα περισσότερες σκηνές με Εύα Λευτέρη, όπως θα ήθελα και ερωτικές σκηνές με Στέφανο Εριέττα πολύ πιό νωρίς απ'ότι θα μας τις δείξουν, όπως δεν θα ήθελα να τον μπλέξουν κάν με τη Μελίτα και το τετράγωνο της συμφοράς, αλλά δεν γίνονται όλα όπως τα θέλουμε.... Πάντως εγω θεωρώ οτι η παρέα εξακολουθεί να είναι η βάση, και γύρω της περιπλέκονται και οι περιπέτειες των άλλων, και μ'ενδιαφέρει να βλέπω κι αυτές, που φέρνουν κάτι φρέσκο και ανανεωτικό στη σειρά, που αλλιώς θα βάλτωνε.
Σε γενικές γραμμές, είμαι ευχαριστημένη, κυρίως γιατί οι ήρωες δεν είναι "ξύλινοι", οι σκηνές δεν είναι "στημένες" και υπάρχει ταλέντο διάχυτο στη σειρά, είτε προέρχεται απ'τα νέα παιδιά,, είτε απ'τους παλιούς....
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 555 - Ημερομηνία 28-04-2011 - Σελίδα 3 Empty Απ: Επεισόδιο 555 - Ημερομηνία 28-04-2011

Δημοσίευση από Cancoon Παρ Απρ 29, 2011 12:43 pm

H Μελίτα είναι πικραμένη και ζηλεύει. Εξ ου και γίνεται επιθετική απέναντι στον Στέφανο. Είναι η απόρριψη της Μελίτας που στέλνει τον Στέφανο στην Εριέττα. Περιμένω κάτι καλό όταν αυτή η απόρριψη φύγει από την μέση.
Από άποψη ερμηνειών και χημείας των Σταύρου-Παπά η σκηνή ήταν πολύ δυνατή όπως πάντα.
Ο μόνος που έχει συμφέρον να μην αποκαλυφτεί ο τάφος του Αραβαντινού είναι ο Ρούσσος, διότι όλοι οι άλλοι ενδιαφερόμενοι έχουν πεθάνει. Εκτός αν τελικά κάποιος από αυτούς ζει.
Cancoon
Cancoon
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 555 - Ημερομηνία 28-04-2011 - Σελίδα 3 Empty Απ: Επεισόδιο 555 - Ημερομηνία 28-04-2011

Δημοσίευση από aggeliki Παρ Απρ 29, 2011 12:48 pm

Clarabelle έγραψε:

Άθλιο κι απο μένα

Κύρια απασχόληση του επεισοδίου το ξεκατίνιασμα. Αυτό που παρακολουθούμε δεν υπάρχει. Τύφλα να έχουν τα μεσημεριανά που τόσο περιφρονούν οι γράφοντες. Σταθερή στο χαρακτήρα της η Μελίτα και ο εγωκεντρισμός της ξεσηκώνει τις υπόλοιπες κατίνες σε λεκτικό ξεμάλιασμα. Ποιός να μου τόλεγε οτι λίγο πριν ρίξει αυλαία η σειρά και με την κεντρική ηρωίδα ξεκρέμαστη θα βλέπαμε τα τερτίπια μιας ώριμης που κανέναν δεν νομίζω οτι ενδιαφέρει και μάλιστα σε τριγωνάκι με την παλαβή για τα μάτια του Ρούσσου. Εφιαλτικό

Τελικά αφήσαμε την παρέα της φεγγαρόπετρας της οποίας την ιστορία ξεκινήσαμε να παρακολουθήσουμε και βλέπουμε την ιστορία μιας παρέας πεθαμένων που ποτέ δεν είδαμε στις οθόνες μας και μάλιστα το ζητούμενο της σειρά πια είναι να αποδοθεί δικαιοσύνη για τα δικά τους αμαρτήματα και τις δικές τους λαμογιές

Την ίδια ώρα οι ήρωες που μπήκαν στην σειρά διέλυσαν ζωές και καριέρες κατέστρεψαν σχέσεις ή το προσπάθησαν έκλεψαν εκβίασαν έκαναν δολοφονικές απόπειρες και φόνους και μάλιστα όλα αυτά τα παρακολουθήσαμε και έχουμε εικόνα βγαίνουν απ αυτή την ιστορία αλώβητοι.

Η Νταίζη που ταλαιπώρησε εκβίασε έκλεψε και προσπάθησε να σκοτώσει ζει τον έρωτά της με το πεκινουά της στη βιλάρα της και παρουσιάζεται ως η πανέξυπνη που ακόμη κι η ΕΛ.ΑΣ σέβεται τη γνώμη της η καπάτσα που ακόμη κι Αντιγόνη που έχει παρελθόν σκοτεινό την συμβουλεύεται και που κρατάει τις τύχες όλων στα αεικίνητα χέρια της που προκαλούν ίλιγγο

Η Αντιγόνη που σκότωσε κατά δική της ομολογία και ήταν ηθικός αυτουργός στις απόπειρες κατά της Εύας ακόμη ζει και βασιλεύει αν και μ αυτήν τουλάχιστον δεν έγινε προσπάθεια να της φορέσουν φωτοστέφανο κι όπως διαφαίνεται είναι η μόνη απ όλα τα καλόπαιδα που μπήκαν στη σειρά που θα πληρώσει

Ο Στέφανος που έστειλε την Εύα στο γκρεμό και της διέλυσε τη ζωή, που έκανε ένα παιδί και το παράτησε στην τύχη του που κατέστρεψε επαγγελματικά τη Δάφνη γιατί τον είδαμε πέρσι να λέει οτι έχει σχέδια για την παρέα της φεγγαρόπετρας κι αυτά που έχουμε δει δεν ξεχνιούνται, που όλη του η ζωή είναι μια παρανομία που μια χαρά ήξερε οτι στο βουνό μακελέψανε κόσμο αλλά δεν ίδρωσε το αφτί του και ακόμη τα διαμάντια τα θεωρεί ιδιοκτησία του, ψάχνει αγκαλιά να ζήσει ευτυχισμένος και δεν φαίνεται στον ορίζοντα καμία προοπτική όχι να τιμωρηθεί αλλά ούτε καν να καταλάβει τι έχει κάνει και να ζητήσει μια συγνώμη

Δυστυχώς η ιστορία με τα διαμάντια δεν είναι κάτι που μπορεί να μου προκαλέσει το ενδιαφέρον. Όχι γιατί δεν θα μπορούσε αλλά γιατί δίνουν στοιχεία τα οποία στη συνέχεια αναιρούν. Την καθαροδευτέρα έδωσαν ξεκάθαρα το στίγμα οτι τα διαμάντια και τα λύτρα ήταν στα χέρια του Λουκά και του Λευτέρη κάτι που στο χθεσινό επεισόδιο αναίρεσαν. Πως μπορεί λοιπόν κανείς να πάρει σοβαρά κάτι που τη μια το εμφανίζουν έτσι και την άλλη αλλιώς. Το στόρυ έχει πια τόσες τρύπες που δεν αξίζει καν τον κόπο να ξοδέψει κανείς χρόνο να σκεφτεί τα ενδεχόμενα γιατί πολύ απλά αύριο τα στοιχεία που δίνουν σήμερα και πάλι θα αναιρεθούν. Περιμένω ακόμη και την πιο παλαβή εξήγηση Αυτοί είναι ικανοί να μας πουν οτι τα βούτηξαν εξωγήινοι ή για να είμαι πιο επίκαιρη οτι τα πήρε η Νταίζη του παράλληλου σύμπαντος αφήνοντας ένα εικοσάευρο στη δική μας Νταίζη για να τη χλευάσει.

Κάπου μέσα σε όλο αυτό οι πέντε ήρωες που σήκωσαν στην πλάτη τους αυτή τη σειρά και την έκαναν κοσμαγάπητη απλά υπάρχουν Έτσι κι αλλιώς η σειρά πια γράφεται γι αυτούς που την πρώτη σεζόν την έφτυσαν και την χτυπούσαν κι όχι γι αυτούς που την παρακολούθησαν απ το πρώτο της επεισόδιο.

Τα Λουκανοράκια έχασαν την ταυτότητά τους και απλά που και που ανταλλάσουν ένα φιλάκι ίσα ίσα για να κλείσουν τα στόματα των τηλεθεατών που τα αγάπησαν Έδωσαν την εγκυμοσύνη που ζητούσε το κοινό και διακωμώδησαν τα πάντα Μεσα στους τόσους μήνες της εγκυμοσύνης της Νόρας είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού οι σκηνές που άξιζε να δει κανείς. Ο Λουκάς σ όλο το επεισόδιο έτρεχε για τη Στέλλα που ποιός την ήξερε πριν τα Χριστούγεννα, για την Εριέττα που μας ήρθε φέτος για το Στέφανο που τον έχει δει να διαλύει της ζωή της κολητής του αφήνοντας στην άκρη τα προβλήματα των πραγματικών του φίλων αυτών που μέχρι χθες έλεγε οικογένειά του. Δεν αναφέρω το Λευτέρη γιατί ας πούμε οτι γι αυτόν ενδιαφέρεται λόγω Εύας.

Ο Νικόλας και η Δάφνη ένα χρόνο τώρα αποχαιρετούν το σπίτι τους και το τελευταίο δίμηνο προσπαθούν να βρούν λύση για τον Ηλία που αρνείται την πραγματικότητα για να έχουν λόγο ύπαρξης στη σειρά. Όσο καλή κι αν είναι η ερμηνεία του κυρίου Αρζόγλου με κούρασε κι απ ότι κατάλαβα θα πάει μακριά η βαλίτσα

Η Εύα υπάρχει απλά για να επαναλαμβάνουμε ξανά και ξανά τα λάθη που έκανε στα πρώτα πενήντα επεισόδια της σειράς παραβλέποντας παντελώς τη διαδρομή που διένυσε και διαστρευλώνοντας τα γεγονότα πολλές φορές. Τη στιγμή που υποτίθεται ερωτεύτηκε τη χάσαμε. Δεν έχει ξαναγίνει σ αυτή τη σειρά ζευγάρι που δεν του έχουν αφιερώσει τουλάχιστον ένα δεκαπενθήμερο. Στην Εύα και το Λευτέρη έχουν διαθέσει ένα μονόλεπτο κάθε δεύτερη βδομάδα. Ξαφνικά προκύπτει το γελοιότερο θέμα με τη Μαρίλια απλά για να απολογηθεί η Εύα για άλλη μια φορά για τα λάθη που πλήρωσε στο πολλαπλάσιο την ώρα που όλοι οι άλλοι δεν αναγνωρίζουν καν τα δικά τους και ακόμη κι αυτό το ξεπετούν χωρίς να δούμε ούτε μια σκηνή μάνας κόρης. Μας λένε οτι η Εύα βρήκε το σύντροφό της αλλά την ώρα που αντιμετωπίζει θέμα με το παιδί της και που κι εκείνος έχει πρόβλημα δεν είδαμε ούτε μια σκηνή να συζητούν και να στηρίζουν ο ένας τον άλλον σαν σύντροφοι. Όταν μου δείχνουν τον καθένα να ασχολείται με τα δικά του δεν μιλάμε για ζευγάρι αλλά για φίλους που όταν μπορούν συμπαρίστανται ο ένας στον άλλον. Αυτή που έδωσε για τον έρωτα μια ζωή ολόκληρη και πάλι αντιμετωπίζει τα προβλήματά της χωρίς μια αγκαλιά.

Στο σύνολό του το επεισόδιο απογοητευτικό, ασυνεπές και στηριγμένο πάνω σε όλους τους ξέμπαρκους ήρωες που ήρθαν κι όλοι μαζί δεν κατάφεραν να καλύψουν το κενό που άφησε στην ιστορία ο Μάνος. Ίσως αυτό φταίει που η σειρά βρίσκεται πίσω απ το νησί (ποιότητα) πίσω απ τη ζωή της άλλης (σφιχτοδεμένη ιστορία) και πίσω απ το πενήντα πενήντα (διασκέδαση). Δηλαδή πίσω απο οτιδήποτε έχει αυτή τη στιγμή το κανάλι.



Επιτέλους κάποιος να πει τα πράγματα με το όνομά τους.
Βαρέθηκα να βλέπω ήρωες που δεν με ενδιαφέρουν και που δεν προσφέρουν τίποτα στην πλοκή να καταλαμβάνουν τη μερίδα του λέοντος στα επεισόδια
Βαρέθηκα να περιμένω να δω τι θα γίνει με την Εύα και να μου δείχνουν τη Στελλίτσα κ το γεροντοέρωτα. Ο Στέφανος, εντελώς αδιαφορος έτσι όπως έκαναν τον ήρωα να τον χαίρονται.

Βαρέθηκα να στριφογυρίζουν αυτή την ιστορία με τα διαμάντια και να μη ξέρω τι μου γίνεται γιατί τη μια μου λενε αβγα και την άλλη καλάθια
Ας μας δείξουν επιτέλους αυτά που περιμέναμε με υπομονή τρία χρόνια να δούμε και μετά αν θέλουν ας βάλλουν στη Νταίζη δέκα φωτοστέφανα και ας πάει ο Στέφανος με όποια γυναίκα θέλει.Κουράστηκα να περιμένω δικαίωση κ μη την βλέπω. Έχουμε ένα ζευγάρι Λευτέρη-Εύα κ δεν το βλέπουμε ποτέ για να βλέπουμε την Στέλλα. Ελεος,
aggeliki
aggeliki
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 555 - Ημερομηνία 28-04-2011 - Σελίδα 3 Empty Απ: Επεισόδιο 555 - Ημερομηνία 28-04-2011

Δημοσίευση από DESPOINA Παρ Απρ 29, 2011 1:27 pm

Clarabelle έγραψε:

Άθλιο κι απο μένα

Κύρια απασχόληση του επεισοδίου το ξεκατίνιασμα. Αυτό που παρακολουθούμε δεν υπάρχει. Τύφλα να έχουν τα μεσημεριανά που τόσο περιφρονούν οι γράφοντες. Σταθερή στο χαρακτήρα της η Μελίτα και ο εγωκεντρισμός της ξεσηκώνει τις υπόλοιπες κατίνες σε λεκτικό ξεμάλιασμα. Ποιός να μου τόλεγε οτι λίγο πριν ρίξει αυλαία η σειρά και με την κεντρική ηρωίδα ξεκρέμαστη θα βλέπαμε τα τερτίπια μιας ώριμης που κανέναν δεν νομίζω οτι ενδιαφέρει και μάλιστα σε τριγωνάκι με την παλαβή για τα μάτια του Ρούσσου. Εφιαλτικό

Τελικά αφήσαμε την παρέα της φεγγαρόπετρας της οποίας την ιστορία ξεκινήσαμε να παρακολουθήσουμε και βλέπουμε την ιστορία μιας παρέας πεθαμένων που ποτέ δεν είδαμε στις οθόνες μας και μάλιστα το ζητούμενο της σειρά πια είναι να αποδοθεί δικαιοσύνη για τα δικά τους αμαρτήματα και τις δικές τους λαμογιές

Την ίδια ώρα οι ήρωες που μπήκαν στην σειρά διέλυσαν ζωές και καριέρες κατέστρεψαν σχέσεις ή το προσπάθησαν έκλεψαν εκβίασαν έκαναν δολοφονικές απόπειρες και φόνους και μάλιστα όλα αυτά τα παρακολουθήσαμε και έχουμε εικόνα βγαίνουν απ αυτή την ιστορία αλώβητοι.

Η Νταίζη που ταλαιπώρησε εκβίασε έκλεψε και προσπάθησε να σκοτώσει ζει τον έρωτά της με το πεκινουά της στη βιλάρα της και παρουσιάζεται ως η πανέξυπνη που ακόμη κι η ΕΛ.ΑΣ σέβεται τη γνώμη της η καπάτσα που ακόμη κι Αντιγόνη που έχει παρελθόν σκοτεινό την συμβουλεύεται και που κρατάει τις τύχες όλων στα αεικίνητα χέρια της που προκαλούν ίλιγγο

Η Αντιγόνη που σκότωσε κατά δική της ομολογία και ήταν ηθικός αυτουργός στις απόπειρες κατά της Εύας ακόμη ζει και βασιλεύει αν και μ αυτήν τουλάχιστον δεν έγινε προσπάθεια να της φορέσουν φωτοστέφανο κι όπως διαφαίνεται είναι η μόνη απ όλα τα καλόπαιδα που μπήκαν στη σειρά που θα πληρώσει

Ο Στέφανος που έστειλε την Εύα στο γκρεμό και της διέλυσε τη ζωή, που έκανε ένα παιδί και το παράτησε στην τύχη του που κατέστρεψε επαγγελματικά τη Δάφνη γιατί τον είδαμε πέρσι να λέει οτι έχει σχέδια για την παρέα της φεγγαρόπετρας κι αυτά που έχουμε δει δεν ξεχνιούνται, που όλη του η ζωή είναι μια παρανομία που μια χαρά ήξερε οτι στο βουνό μακελέψανε κόσμο αλλά δεν ίδρωσε το αφτί του και ακόμη τα διαμάντια τα θεωρεί ιδιοκτησία του, ψάχνει αγκαλιά να ζήσει ευτυχισμένος και δεν φαίνεται στον ορίζοντα καμία προοπτική όχι να τιμωρηθεί αλλά ούτε καν να καταλάβει τι έχει κάνει και να ζητήσει μια συγνώμη

Δυστυχώς η ιστορία με τα διαμάντια δεν είναι κάτι που μπορεί να μου προκαλέσει το ενδιαφέρον. Όχι γιατί δεν θα μπορούσε αλλά γιατί δίνουν στοιχεία τα οποία στη συνέχεια αναιρούν. Την καθαροδευτέρα έδωσαν ξεκάθαρα το στίγμα οτι τα διαμάντια και τα λύτρα ήταν στα χέρια του Λουκά και του Λευτέρη κάτι που στο χθεσινό επεισόδιο αναίρεσαν. Πως μπορεί λοιπόν κανείς να πάρει σοβαρά κάτι που τη μια το εμφανίζουν έτσι και την άλλη αλλιώς. Το στόρυ έχει πια τόσες τρύπες που δεν αξίζει καν τον κόπο να ξοδέψει κανείς χρόνο να σκεφτεί τα ενδεχόμενα γιατί πολύ απλά αύριο τα στοιχεία που δίνουν σήμερα και πάλι θα αναιρεθούν. Περιμένω ακόμη και την πιο παλαβή εξήγηση Αυτοί είναι ικανοί να μας πουν οτι τα βούτηξαν εξωγήινοι ή για να είμαι πιο επίκαιρη οτι τα πήρε η Νταίζη του παράλληλου σύμπαντος αφήνοντας ένα εικοσάευρο στη δική μας Νταίζη για να τη χλευάσει.

Κάπου μέσα σε όλο αυτό οι πέντε ήρωες που σήκωσαν στην πλάτη τους αυτή τη σειρά και την έκαναν κοσμαγάπητη απλά υπάρχουν Έτσι κι αλλιώς η σειρά πια γράφεται γι αυτούς που την πρώτη σεζόν την έφτυσαν και την χτυπούσαν κι όχι γι αυτούς που την παρακολούθησαν απ το πρώτο της επεισόδιο.

Τα Λουκανοράκια έχασαν την ταυτότητά τους και απλά που και που ανταλλάσουν ένα φιλάκι ίσα ίσα για να κλείσουν τα στόματα των τηλεθεατών που τα αγάπησαν Έδωσαν την εγκυμοσύνη που ζητούσε το κοινό και διακωμώδησαν τα πάντα Μεσα στους τόσους μήνες της εγκυμοσύνης της Νόρας είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού οι σκηνές που άξιζε να δει κανείς. Ο Λουκάς σ όλο το επεισόδιο έτρεχε για τη Στέλλα που ποιός την ήξερε πριν τα Χριστούγεννα, για την Εριέττα που μας ήρθε φέτος για το Στέφανο που τον έχει δει να διαλύει της ζωή της κολητής του αφήνοντας στην άκρη τα προβλήματα των πραγματικών του φίλων αυτών που μέχρι χθες έλεγε οικογένειά του. Δεν αναφέρω το Λευτέρη γιατί ας πούμε οτι γι αυτόν ενδιαφέρεται λόγω Εύας.

Ο Νικόλας και η Δάφνη ένα χρόνο τώρα αποχαιρετούν το σπίτι τους και το τελευταίο δίμηνο προσπαθούν να βρούν λύση για τον Ηλία που αρνείται την πραγματικότητα για να έχουν λόγο ύπαρξης στη σειρά. Όσο καλή κι αν είναι η ερμηνεία του κυρίου Αρζόγλου με κούρασε κι απ ότι κατάλαβα θα πάει μακριά η βαλίτσα

Η Εύα υπάρχει απλά για να επαναλαμβάνουμε ξανά και ξανά τα λάθη που έκανε στα πρώτα πενήντα επεισόδια της σειράς παραβλέποντας παντελώς τη διαδρομή που διένυσε και διαστρευλώνοντας τα γεγονότα πολλές φορές. Τη στιγμή που υποτίθεται ερωτεύτηκε τη χάσαμε. Δεν έχει ξαναγίνει σ αυτή τη σειρά ζευγάρι που δεν του έχουν αφιερώσει τουλάχιστον ένα δεκαπενθήμερο. Στην Εύα και το Λευτέρη έχουν διαθέσει ένα μονόλεπτο κάθε δεύτερη βδομάδα. Ξαφνικά προκύπτει το γελοιότερο θέμα με τη Μαρίλια απλά για να απολογηθεί η Εύα για άλλη μια φορά για τα λάθη που πλήρωσε στο πολλαπλάσιο την ώρα που όλοι οι άλλοι δεν αναγνωρίζουν καν τα δικά τους και ακόμη κι αυτό το ξεπετούν χωρίς να δούμε ούτε μια σκηνή μάνας κόρης. Μας λένε οτι η Εύα βρήκε το σύντροφό της αλλά την ώρα που αντιμετωπίζει θέμα με το παιδί της και που κι εκείνος έχει πρόβλημα δεν είδαμε ούτε μια σκηνή να συζητούν και να στηρίζουν ο ένας τον άλλον σαν σύντροφοι. Όταν μου δείχνουν τον καθένα να ασχολείται με τα δικά του δεν μιλάμε για ζευγάρι αλλά για φίλους που όταν μπορούν συμπαρίστανται ο ένας στον άλλον. Αυτή που έδωσε για τον έρωτα μια ζωή ολόκληρη και πάλι αντιμετωπίζει τα προβλήματά της χωρίς μια αγκαλιά.

Στο σύνολό του το επεισόδιο απογοητευτικό, ασυνεπές και στηριγμένο πάνω σε όλους τους ξέμπαρκους ήρωες που ήρθαν κι όλοι μαζί δεν κατάφεραν να καλύψουν το κενό που άφησε στην ιστορία ο Μάνος. Ίσως αυτό φταίει που η σειρά βρίσκεται πίσω απ το νησί (ποιότητα) πίσω απ τη ζωή της άλλης (σφιχτοδεμένη ιστορία) και πίσω απ το πενήντα πενήντα (διασκέδαση). Δηλαδή πίσω απο οτιδήποτε έχει αυτή τη στιγμή το κανάλι.

Έχω πει πολλές φορές ότι υποκλίνομαι είτε συμφωνώ είτε διαφωνώ. Φυσικά σήμερα συμφωνώ με τα περισσότερα. Με ξινίζει λίγο ο χαρακτηρισμός ξέμπαρκοι κ όχι για την Στέλλα που είναι όντως ξέμπαρκη, αλλά τον Στέφανο κ την Νταίζη μόνο ξέμπαρκους δεν τους λές.Είναι 2 ήρωες που 2 χρόνια τώρα έχουν μπει στς ζωές των ηρώων κ τους επηρεάζουν είτε θετίκα είτε αρνητικά. Ο Στέφανος για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα ήταν το ¨στήριγμα¨ της Εύας την βοήθησε να πάρει εκδίκηση , την εκμεταλλεύτηκε για να στείλει τον Μάνο στο πάτο, την κορόιδευε, την παντρεύτηκε έκανε ένα παιδί μαζί της, την απάτησε ή έστω έπαιρνε ανασούλες. Έχει μπλεχτεί τόσο στην ζωη της Εύας κ της παρέας που ναι θέλω να δω την πορεία του θέλω να δω την τιμωρία του, αλλά θελω να τν δω κ με μια γυναίκα που να του ταιριάζει την Εριέττα. Για μένα ο Στέφανος είναι θύτης κ θύμα θέλω την τιμωρία, αλλά κ μια μικρή δικαίωση. Βέβαια προτεραιότητα μου είναι η Εύα που δεν την βλέπω, αλλά κ η παρέα που επίσης έχω βαρεθεί να τους βλέπω μαϊντανούς. Θέλω επιτέλους να δω τον έρωτα του Λευτέρη κ της Εύας. Χρωστάνε στην ηρωίδα μια δυνατή ιστορία έστω κ τώρα πότε δεν είναι αργά αν τον θέλουν κ ένα ευτυχισμένο τέλος.

Άθλιο από μένα!
DESPOINA
DESPOINA
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 555 - Ημερομηνία 28-04-2011 - Σελίδα 3 Empty Απ: Επεισόδιο 555 - Ημερομηνία 28-04-2011

Δημοσίευση από fay Παρ Απρ 29, 2011 1:39 pm

JESSIE έγραψε:

Fay, πές μου ειλικρινά, θα σου άρεσε η σειρά αν, τρία χρόνια μετά την έναρξή της, είχε στο ενεργητικό της μόνο τους ήρωες του πρώτου κύκλου να κάνουν "κύκλους" γύρω απ'τον εαυτό τους? Εμένα πάντως όχι, και θα είχα ήδη κλείσει την τηλεόραση πολύ πριν.... Για το παράδειγμα της Αγγέλας που φέρνεις, την δείχνουν κι αυτήν με τους δικους της προβληματισμούς, σχετικά με την Μαρίλια, δεν είναι ανάγκη να την κάνουν ηρωίδα ερωτικών σκανδάλων, δεν είναι τέτοιος ο τύπος της και θα ήταν μεγάλη ασυνέπεια κάτι τέτοιο. Κάθε ήρωας έχει τη δυναμική του, και η έμπνευση των σεναριογράφων πρέπει να βασίζεται σ'αυτήν για να προχωρήσει την πλοκή του έργου ....

Υποθέτω ότι κι εγώ θα είχα κλείσει την τηλεόραση αν η σειρά ανακυκλωνόταν με τα ίδια και τα ίδια επί τρία χρόνια. Νομίζω ότι το καλύτερο θα ήταν να έριχναν αυλαία με το τέλος του δεύτερου κύκλου και να μην αφήσουν το σενάριο να ξεχειλώσει όπως τώρα. Και βέβαια δεν θα είχα την απαίτηση να βλέπω μόνο έξη χαρακτήρες στην οθόνη μου. Το βλέπω σα να διαβάζω ένα μυθιστόρημα που έχει κεντρικό ήρωα έναν ή περισσότερους, βλέπω την πλοκή να εξελίσσεται, στην πορεία προστίθενται κι άλλοι χαρακτήρες που οι ζωές τους εμπλέκονται με τις ζωές των ηρώων που γνώρισα στην αρχή κι αυτό είναι βασικό για να συνεχίσω να ενδιαφέρομαι γι΄αυτό που διαβάζω.Όμως η παρουσία νέων προσώπων πρέπει να πλουτίζει περισσότερο το έργο που διαβάζω και όχι να με αποπροσανατολίσει. Αν η ιστορία παρεκκλίνει από την αρχική της πορεία και επικεντρωθεί αλλού τότε θα πάψω να ενδιαφέρομαι γιατί θα πιστέψω ότι ο συγγραφέας με εμπαίζει και θα κλείσω το βιβλίο χωρίς να το τελειώσω καν. Το ίδιο θα έκανα αν έβλεπα μια σειρά στην τηλεόραση να πλατειάζει τόσο χωρίς να οδηγεί πουθενά. Οι ίδιοι οι γράφοντες των Μυστικών είχαν δηλώσει ότι στον τρίτο κύκλο θα κλείσουν όλες τις εκκρεμότητες από τους προηγούμενους και ότι θα απαντηθούν όλα τα ερωτήματα που δημιουργήθηκαν στους δύο προηγούμενους. Αυτό σημαίνει την επίλυση των μέχρι τότε μυστηρίων. Ωστόσο αντί να κάνουν αυτό δημιουργούν κι άλλα ερωτηματικά που χρήζουν απαντήσεων, αφήνουν στην άκρη τις εκκρεμότητες που επρόκειτο να τακτοποιήσουν και όχι μόνο αυτό, ακολουθούν μια πορεία γεμάτη ασυνέπεια και ασάφεια, οι τρύπες στο σενάριο αυξάνονται και ό,τι βλέπαμε χτες αναιρείται σήμερα. Αυτό κάθε άλλο παρά ξεκαθάρισμα είναι και σαφώς εμπαίζουν τους τηλεθεατές υποτιμώντας και τη νοημοσύνη και τη μνήμη τους που λειτουργεί ακόμη σε αντίθεση με τη δική τους. Τα ερωτηματικά που αφορούσαν τους ήρωες του πρώτου κύκλου αφήνονται στην άκρη για να ασχοληθούν με νέα μυστήρια που αφορούν τους νέους χαρακτήρες και βέβαια αυτό ξεφτίζει ακόμη πιο πολύ την ιστορία. Προκειμένου να βλέπω όλα αυτά λοιπόν καλύτερα να είχαν δώσει ένα αξιοπρεπές τέλος από πέρυσι. Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι η δίκη του Ηλία που εκκρεμεί από ένα χρόνο και στο μεταξύ είδαμε τη δίκη της Αντιγόνης και οσονούπω θα δούμε και την επόμενη, για να μην αναφέρω και την υπόθεση του Ρούσσου. Η υπόθεση του Ηλία ξεχάστηκε προφανώς για να προωθηθούν άλλες υποθέσεις π.χ. των διαμαντιών που μας ταλαιπωρούν κι εγώ δεν ξέρω πόσα επεισόδια. Πού είναι λοιπόν το κλείσιμο των ιστοριών που άρχισαν στον πρώτο κύκλο και τις άφησαν ξεκρέμαστες;
Το παράδειγμα της Αγγέλας το ανέφερα ενδεικτικά, φυσικά δεν θα μου άρεσε καθόλου να την δω πρωταγωνίστρια ερωτικών τριγώνων, αλλά δεν με ενδιαφέρει καθόλου να δω και τη Στέλλα σαν μεσήλικη μπεμπέκα να ξεκατινιάζεται με την Αμαλία για το Ρούσσο (που ειρήσθω εν παρόδω δε δείχνει να έχει κανένα ενδιαφέρον γι' αυτήν πέρα από φιλικό). Περίμενα να δω τη μητέρα της Νόρας να έρχεται για να σταθεί στην κόρη της τώρα που περιμένει παιδί, να είναι δίπλα της να τη στηρίζει, όχι να αγκαλιάζει τη Νταίζη που έκανε δυστυχισμένο το παιδί της πριν ένα χρόνο και να χωρίζει τώρα στα γεράματα για να ζήσει τη ζωή που δεν έζησε και επιπλέον να χώνεται ανάμεσα σ' ένα ζευγάρι και να γίνεται το τρίτο πρόσωπο. Και ο Ηλίας και η Αγγέλα είναι γονείς των παιδιών της παρέας, όπως και η Στέλλα, αλλά δε χρειάστηκε ποτέ να τους μπλέξουν σε γελοίες ιστορίες, αντίθετα οι χαρακτήρες τους αποδίδονται πολύ καλά και δεν ευτελίζονται με τη δικαιολογία ότι είναι πρωταγωνιστές. Και μιλάμε για χαρακτήρες που είναι από την αρχή στο προσκήνιο, ενώ η Στέλλα εμφανίστηκε από το πουθενά και μάλιστα μεταλλαγμένη από την εικόνα που μας άφησαν να σχηματίσουμε μέσα από τα τηλεφωνήματα της Νόρας, και καταλαμβάνει προκλητικά και αδικαιολόγητα μεγάλο μέρος του κάθε επεισοδίου επισκιάζοντας πιο σημαντικά θέματα στα οποία πρέπει να δοθεί μεγαλύτερο βάρος. Όσο για τη δυναμική του χαρακτήρα της Στέλλας, λυπάμαι αλλά νομίζω ότι δεν προσφέρει και πολλά πράγματα στο να προχωρήσει η πλοκή του έργου, εκτός βέβαια από την αγιοποίηση της Νταίζης και τη δημιουργία ενός ακόμη γελοίου ερωτικού (λέμε τώρα) τριγώνου.
fay
fay
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Σε μια δική μου ουτοπία.
Ασχολίες : Διάβασμα, Μουσική, Κλασσικό σινεμά.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 555 - Ημερομηνία 28-04-2011 - Σελίδα 3 Empty Απ: Επεισόδιο 555 - Ημερομηνία 28-04-2011

Δημοσίευση από Clarabelle Παρ Απρ 29, 2011 2:09 pm


@fay
Σειρά μου να συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου
Καμία εκρεμότητα δεν λύθηκε αντίθετα παραποιήθηκαν τα γεγονότα με αποτέλεσμα άνθρωποι που δεν παρακολουθούσαν απο την αρχή να έχουν μια στρεβλή εικόνα
Δίκη του Ηλία δεν πρέπει να περιμένουμε. Καθοριστικός παράγοντας σε ότι οδήγησε στον καυγά και το ατύχημα που προκάλεσε και απ το οποίο πέθανε η Μαίρη ήταν ο βιασμός της Εύας απ το Μάνο. Οπότε ας μην περιμένουμε εις μάτην
Σαφώς η σειρά θα μπορούσε να ασχοληθεί με τις ανθρώπινες σχέσεις και να έχει μεγαλύτερο ενδιαφέρον. Αυτό όμως δεν γίνεται όπως βλέπεις. Αρκούμαστε στις ξεπετούλες
Το κοινό απ τα τηλεφωνήματα της Νόρας είχε σχηματίσει μια εικόνα για τη μητέρα της και η Στέλλα δεν έχει σχέση με εκείνη την εικόνα.
Πάντα στο νου μου έχω τη Νινέτα απ τους δύο ξένους. Φαντάζεσαι να μας εμφάνιζαν κάποια στιγμή μια ηθοποιό με το προφίλ της Αγγέλας ας πούμε και να προσπαθούσαν να μας πείσουν οτι ήταν η Νινέτα; Θα γελούσε κάθε πικραμένος. Αυτό συμβαίνει με τη Στέλλα στο ανάποδό του.
Απ την άλλη αν ήθελαν να ασχοληθούν με την Αγγέλα θα μπορούσαν να το κάνουν και στην ιστορία τους να βρεθεί η λύση και ανάμεσα σε Αγγέλα Εύα που μπορεί να μην υπάρχει τριβή αλλά υπάρχει αδικία και ανάμεσα σε Εύα Μαρίλια. Προφανώς όμως για να ασχοληθούν με έναν ήρωα πρέπει στη μέση να υπάρχει τρίγωνο και κρεβάτι.
Το άλλο που με ενοχλεί προσωπικά είναι η Εδέμ. Σταμάτησαν να την βλέπουν σαν έναν τόπο που ακούμπησαν τα όνειρά τους και άρχισαν να τη βλέπουν σαν ένα χώρο που θα ήθελαν να ζήσουν όλοι μαζί.
Τα όνειρα τα προσπέρασαν λες και οι άνθρωποι όταν ωριμάζουν σταματούν να ονειρεύονται. Κι όμως τα μικρά όνειρα των ανθρώπων για την ζωή τους είναι που κάνουν τη ζωή ενδιαφέρουσα.
Είδες έστω και μια φορά να ονειρεύεται το δικό σου αγαπημένο ζευγάρι τη ζωή με το παιδί τους πέρα απ την μισόλεπτη σκηνούλα στο προχθεσινό επεισόδιο;
Είδες την Εύα και το Λευτέρη που υποτίθεται είναι νέο ζευγάρι να έχει έστω κι ένα κοινό όνειρο; Γενικά και αόριστα θα είμαστε μαζί και τέλος της ξεπέτας.
Ολα αυτά μαζί συνθέτουν αδιάφορες ιστορίες που κάνουν και το κοινό να αδιαφορεί και να κουράζεται.
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 555 - Ημερομηνία 28-04-2011 - Σελίδα 3 Empty Απ: Επεισόδιο 555 - Ημερομηνία 28-04-2011

Δημοσίευση από fay Παρ Απρ 29, 2011 2:39 pm

Clarabelle έγραψε:violet]
Το άλλο που με ενοχλεί προσωπικά είναι η Εδέμ. Σταμάτησαν να την βλέπουν σαν έναν τόπο που ακούμπησαν τα όνειρά τους και άρχισαν να τη βλέπουν σαν ένα χώρο που θα ήθελαν να ζήσουν όλοι μαζί.
Τα όνειρα τα προσπέρασαν λες και οι άνθρωποι όταν ωριμάζουν σταματούν να ονειρεύονται. Κι όμως τα μικρά όνειρα των ανθρώπων για την ζωή τους είναι που κάνουν τη ζωή ενδιαφέρουσα.
Είδες έστω και μια φορά να ονειρεύεται το δικό σου αγαπημένο ζευγάρι τη ζωή με το παιδί τους πέρα απ την μισόλεπτη σκηνούλα στο προχθεσινό επεισόδιο;
Είδες την Εύα και το Λευτέρη που υποτίθεται είναι νέο ζευγάρι να έχει έστω κι ένα κοινό όνειρο; Γενικά και αόριστα θα είμαστε μαζί και τέλος της ξεπέτας.
Ολα αυτά μαζί συνθέτουν αδιάφορες ιστορίες που κάνουν και το κοινό να αδιαφορεί και να κουράζεται.
[/size]

Όσο ευχαριστημένη είσαι εσύ με την εξέλιξη της ιστορίας της Εύας άλλο τόσο είμαι κι εγώ με τη μεταχείριση του Λουκά και της Νόρας. Τους έκαναν ζευγάρι για να μη γκρινιάζουν οι Λουκανορικοί και από εκεί και πέρα τους ξεπετάνε συνεχώς με μικρές σκηνές. Ακόμη και η εγκυμοσύνη ή ξεπέτα θα είναι ή κωμωδία. Το έχω δηλώσει και άλλοτε, ότι για μένα η ιστορία αυτού του ζευγαριού κορυφώθηκε με τον παρολίγο γάμο του Λουκά και τον αποχαιρετισμό τους και από εκεί και μετά άρχισε η φθορά με κάποιες ελάχιστες εξαιρέσεις. Μόνο η χημεία τους σώζει πλέον από το ολοσχερές κάψιμο. Όσο για την Εδέμ, δεν είναι πλέον ο ιδανικός παράδεισος που μας παρουσίασαν στον πρώτο κύκλο. Είναι πλέον ένα κομμάτι γης ακόμη και για την παρέα που θέλουν να το κρατήσουν πιο πολύ σαν κληρονομιά από τα έξη παιδιά που ήταν κάποτε όταν ακόμη ονειρεύονταν και να το αφήσουν με τη σειρά τους στα δικά τους παιδιά με την ελπίδα ότι τίποτα δεν έχει αλλάξει από τότε και ούτε θα αλλάξει. Κανένας δε δείχνει ότι θα ήθελε να ξαναβρεί την Εδέμ όπως την ήξεραν εκτός ίσως από το Λουκά που είπε ''δε θέλω να μεγαλώσω'', εννοώντας ότι τον πονάει η όποια αλλαγή και ότι μέσα του η Εδέμ είναι πάντα η ίδια από τότε που ήταν παιδί.
fay
fay
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Σε μια δική μου ουτοπία.
Ασχολίες : Διάβασμα, Μουσική, Κλασσικό σινεμά.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 555 - Ημερομηνία 28-04-2011 - Σελίδα 3 Empty Απ: Επεισόδιο 555 - Ημερομηνία 28-04-2011

Δημοσίευση από JESSIE Παρ Απρ 29, 2011 2:42 pm

Fay, καταλαβαίνω το σκεπτικό σου, αλλά να μου επιτρέψεις να παρατηρήσω οτι άλλο είναι το διάβασμα ενός βιβλίου, κι άλλο η παρακολούθηση μιάς καθημερινής σειράς, και μάλιστα τριετούς διάρκειας. Το βιβλίο δεν επικεντρώνεται στην καθημερινή ζωή των ηρώων του, κάνει άλματα, είτε μπρός, είτε πίσω, κι όσο μεγάλο κι αν είναι, μπορείς να το διαβάσεις μέσα σε λίγες μέρες (εγώ, αν μ'αρέσει, και σε μιά μέρα και πολύ λέω!)....
Για τη σειρά μας τώρα, όχι, εγώ δεν θα ήθελα να τελειώσει στο δεύτερο κύκλο, και άλλωστε δεν νομίζω οτι έχει ξεχυλώσει, ούτε έχει παρεκκλίνει απ'την αρχική της πορεία. Γιατί τι βλέπαμε στον πρώτο κύκλο? Εξη ήρωες, που σαν έφηβοι είχαν μιά παρέα, που προσπάθησαν να την κρατήσουν ζωντανή, αλλά χωρις να το καταφέρνουν, γιατί η ζωή τους σκόρπισε λίγο πολύ, και οι απουσίες στο "απουσιολόγιο" ήταν πολλές, για πολλά χρόνια.
Το μυστικό που τους συνέδεε, ήταν ο θάνατος του Φώτη και τέρμα..... Δεν υπήρχε άλλο μυστικό. Αυτό το μυστικό διαλευκάνθηκε στά μισά του δεύτερου κύκλου. Επρεπε τότε να σταματήσει η σειρά? Οχι, αφού με την καταλυτική εμφάνιση του Στέφανου, πρώην της Εύας, άρχισε να ξετυλίγεται ένα άλλο κουβάρι προς διαλεύκανση, αυτό των σχέσεων του Μάνου και του Ρούσσου με την οικογένεια του Στέφανου, και της εκδίκησης που ορκίστηκε ο τελευταίος να πάρει. Αλλα μυστικά βγήκαν στο φώς, και σήμερα, συνεχίζουμε να παρακολουθούμε το ξετύλιγμα αυτών των μυστικών , για να αποκαλυφθούν όλα όσα μένουν ακόμη στο σκοτάδι πριν τελειώσει η σειρά. Μέσα στην πλειθώρα των γεγονότων αυτών των τριών χρόνων, είναι απόλυτα φυσικό να ξεφεύγουν, ή να μην δίνεται η δέουσα προσοχή σε κάποια θέματα, ανάμεσα σ'αυτά και η δίκη του Ηλία. Γι'αυτά θα κάνουμε τα στραβά μάτια, γιατί πολύ απλά μπορούμε να υποθέσουμε οτι έγινε μιά διαδικαστική δίκη και αθωώθηκε, ή κάτι παρόμοιο. Γιατί πολλές φορές δεν έχει τόση σημασία η προσκόληση στη λεπτομέρεια, αλλά η ουσία του πράγματος, που για μένα ήταν η οικειοθελής παράδοση του Ηλία στα χέρια της δικαιοσύνης, για να πληρώσει για κείνο το ατύχημα, που όμως τον βάραινε μιά ζωή.... Ακόμη θα μπορούσα να σχολιάσω οτι δεν υπήρξε καμμιά κατηγορία ή επιβολή κυρώσεων σχετικά με τη μόλυνση που προκαλούσε το εργοστάσιο και στοίχισε τόσες ζωές, αλλά κι αυτό το παραβλέπω, γιατί και πάλι το σημαντικό είναι οτι η αλήθεια σχετικά μ'αυτό βγήκε στο φώς.... Σχετικά με τη Στέλλα, και μένα δεν μ'ενδιαφέρει να τη βλέπω σε σύγκρουση για τα μάτια του Ρούσσου, αλλά τέτοια πράγματα συμβαίνουν, οπότε γιατί να μην τα δείξουν, αφορούν μία πλευρά ζωής ανθρώπων κάποιας ηλικίας που υπάρχει και άρα πιθανόν να ενδιαφέρουν άλλους.... Αλλωστε ο ρόλος της Στέλλας χρησιμοποιήθηκε, αν μη τι άλλο, για να έχουμε την απαγωγή της απ'το Μπέλλο και έναν τρόπο για να τελειώσει η δική του συμμετοχή με την τιμωρία του, και δεν ξέρω τι άλλο ρόλο έχει να παίξει η δική της παρουσία στη σειρά μέχρι το τέλος. Μπορεί π.χ., πέραν της δικής της συνδρομής για την αγιοποίηση της Νταίζης, ο ρόλος της να είναι καταλυτικός για το γάμο Ρούσσου Αμαλίας, και το πώς θέλουν να διατηρήσουν ή να τελειώσουν το γάμο αυτόν , και γενικώτερα την κατάληξη του Ρούσσου....Το αν η στάση της δεν ταίριαξε με τις προσδοκίες κάποιων τηλεθεατών, δεν αφορά τους σεναριογράφους, εκείνοι δίνουν μιά άλλη άποψη, που μπορεί να αρέσει ή να μην αρέσει σε κάποιους, δεν μπορούν να τους ικανοποιήσουν όλους....
Αυτό που θέλω να πώ, γενικά, είναι οτι έχουμε φτάσει να διυλίζουμε τον κώνωπα, ξεχνώντας οτι η σειρά, παρά τα μικρά της παραπτώματα, είναι μιά σειρά τελείως άλλου επιπέδου από κάθε άλλη καθημερινή σειρά που υπάρχει στα κανάλια, με ηθοποιούς κλάσεως, με σπαρταριστούς και έξυπνους διαλόγους, χωρις στήσιμο, χωρις χάρτινους ήρωες, που θίγει πολλά και διάφορα θέματα, γι'αυτό άλλωστε γράφουμε κατεβατά και τα συζητάμε.... Νομίζω οτι αν δεν μεμψιμοιρούσαμε, και δεν ζητούσαμε τον ουρανό με τ'άστρα, θα περνούσαμε μία ευχάριστη ώρα κάθε απόγευμα, που είναι και το ζητούμενο....
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 555 - Ημερομηνία 28-04-2011 - Σελίδα 3 Empty Απ: Επεισόδιο 555 - Ημερομηνία 28-04-2011

Δημοσίευση από KatsaroYpotheto Παρ Απρ 29, 2011 2:52 pm

JESSIE έγραψε:Αυτό που θέλω να πώ, γενικά, είναι οτι έχουμε φτάσει να διυλίζουμε τον κώνωπα, ξεχνώντας οτι η σειρά, παρά τα μικρά της παραπτώματα, είναι μιά σειρά τελείως άλλου επιπέδου από κάθε άλλη καθημερινή σειρά που υπάρχει στα κανάλια, με ηθοποιούς κλάσεως, με σπαρταριστούς και έξυπνους διαλόγους, χωρις στήσιμο, χωρις χάρτινους ήρωες, που θίγει πολλά και διάφορα θέματα, γι'αυτό άλλωστε γράφουμε κατεβατά και τα συζητάμε.... Νομίζω οτι αν δεν μεμψιμοιρούσαμε, και δεν ζητούσαμε τον ουρανό με τ'άστρα, θα περνούσαμε μία ευχάριστη ώρα κάθε απόγευμα, που είναι και το ζητούμενο....

Θα απαντήσω στη γλώσσα του 2011, το χρήμα. Τα νούμερα = διαφημίσεις = έσοδα σε διαψεύδουν πανηγυρικά jessie μου μια και υπάρχει κι άλλη σειρά καθημερινή που όπως φαίνεται το επίπεδο της Εδεμούλας το πέρασε! Μπορεί να θέλουν αυτοί που τη γράφουν να λένε ότι είναι ανωτάτου αλλά βρίσκονται στο τέταρτο υπόγειο σε σχέση με τη Ζωή της Άλλης όσο κι αν τους πονάει και αυτό δεν το λέω εγώ αλλά ο κόσμος.

Όσο για την τελευταία σου πρόταση εσύ το λές μεμψιμοιρία εγώ το λέω καταβαραθρωμένη προσδοκία. Είχα προσδοκίες από αυτή τη σειρά που έφερε την ίδια υπογραφή με της Βέρας στο Δεξί λυπάμαι λοιπόν που δεν αρκούμαι στη μετριότητα που μου σερβίρουν τώρα. Προσωπικά θεωρώ ότι αποδείχθηκε περίτρανα ότι αυτές οι υπογραφές ήταν απλά ο κράχτης και όχι η εγγύηση για σειρά άλλου επιπέδου!
KatsaroYpotheto
KatsaroYpotheto
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Στο δικό μου ροζ συννεφάκι :p
Ασχολίες : Playing referee between my heart and my mind..

https://www.facebook.com/PeriklisKassandrinos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 555 - Ημερομηνία 28-04-2011 - Σελίδα 3 Empty Απ: Επεισόδιο 555 - Ημερομηνία 28-04-2011

Δημοσίευση από JESSIE Παρ Απρ 29, 2011 3:00 pm

Τζίνα, τι να σου πώ, εσύ το βλέπεις έτσι, εγώ το βλέπω αλλιώς..... Η γλώσσα του 2011 δεν μ'ενδιαφέρει, δεν την μιλάω, μου είναι άγνωστη, μιλάω σαν τηλεθεάτρια που βλέπει τις διαφορές στην ουσία, όχι στα νούμερα που δίνει ο κόσμος, για το επιπεδο του οποίου δεν είμαι υπεύθυνη και δεν έχω λόγο να λογοδοτήσω....
Οι προσδοκίες μου για τη σειρά δεν έχουν διαψευστεί, το αντίθετο, μου φαίνεται μιά χαρά, μ'ενδιαφέρουν ΟΛΟΙ οι ήρωες, οι ζωές τους, τα διλήματά τους, τα προβλήματά τους, και βλέπω δίκαιη μεταχείριση όλων τους, ακόμη κι αυτών που δεν έχουν το απαιτουμενο ύψος ταλέντου για ν'ανταποκριθούν.
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 555 - Ημερομηνία 28-04-2011 - Σελίδα 3 Empty Απ: Επεισόδιο 555 - Ημερομηνία 28-04-2011

Δημοσίευση από KatsaroYpotheto Παρ Απρ 29, 2011 3:03 pm

Δηλαδή τα νούμερα δεν δείχνουν πόσο επιτυχημένη είναι η όχι μια σειρά; Αλλά;

Επίσης, για σένα η άλλη σειρά κάνει περισσότερα νούμερα γιατί απευθύνεται σε κοινό με άλλο επίπεδο το οποίο είναι πιο πολυπληθες? Ένα θα σου πω.. Κάποτε αυτό ήταν το επιχείρημα για τα μικρά νούμερα που έκανε το Κάρμα.

KatsaroYpotheto
KatsaroYpotheto
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Στο δικό μου ροζ συννεφάκι :p
Ασχολίες : Playing referee between my heart and my mind..

https://www.facebook.com/PeriklisKassandrinos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 555 - Ημερομηνία 28-04-2011 - Σελίδα 3 Empty Απ: Επεισόδιο 555 - Ημερομηνία 28-04-2011

Δημοσίευση από fay66 Παρ Απρ 29, 2011 3:08 pm

Πάντως το έργο το έχουν ξεχειλώσει από όλες τις πλευρές.
Κουραστήκαμε να βλέπουμε ένα ζευγάρι με μαύρα γάντια να ανακατεύει τα διαμάντια.

Κουραστήκαμε να βλέπουμε τη Στέλλα να υπερασπίζεται τον Πέτρο , ακόμα και τώρα που τα έχει βάλει με τα παιδιά της.
Βαρέθηκα να την ακούω να θέλει να αποκτήσει πρώτα προσωπική άποψη και μετά να βγάλει τα συμπεράσματά της. Ποια μάνα σε ολόκληρο τον πλανήτη θα δικαιολογούσε τον άνθρωπο που είχε αποκρύψει κάτι΄τέτοιο όπως απέκρυψε ο Πέτρος στο Λουκά. Μα και στο κάτω κάτω της γραφής και το δίκιο να βρίσκεται κάπου στη μέση ΔΕΝ παίρνεις ΠΟΤΕ το μέρος του αντίπαλου και ΠΑΝΤΑ παίρνεις το μέρος του παιδιού σου!!!Ψυχολόγα του γλυκού νερού!!!

Βαρέθηκα να βλέπω την Νταιζάρα να έχει άποψη σε όλα και κυρίως βαρέθηκα να ακούω από αστυνομικά χείλη να την εκθεάζουν.
Βαρέθηκα να έχει κάνει τους 1000 εκβιασμούς , να έχει τσεπώσει από όλους τα πάντα και να μένει στο απυρόβλητο.

Βαρέθηκα να ακούω τις κλάψες της Μελίτας και την ανωριμότητά της.

Κουράστηκα να βλέπω ακόμα και τη Δάφνη να έχει τόσο σοβαρό πρόβλημα με τον πατέρα της και να νομίζει ότι θα περάσει μόνο του λες και είναι ίωση. Ο καιρός της αποδοχής του προβλήματος έχει έρθει και έχει παρέλθει και πάμε σε τρόπους αντιμετώπισης, που έπρεπε να είχαν ήδη γίνει.

Κουράστηκα να βλέπω τη Νόρα και το Λουκά να τρέχουν μόνιμα πλέον δεξιά και αριστερά για τα προβλήματα όλων και να μην έχουν προσωπικές στιγμές δικές του, μόνο αυτοί οι δυο.

Κουράστηκα να βλέπω το Στέφανο να ταλαντεύεται πότε με τη μια , πότε με την άλλη. Μέσα σε ένα χρόνο τρεις διαφορετικές. Ο Βαλεντίνο είναι πια; Κάτσε , πάρε μια απόφαση και κάθισε με την Εριέττα. Και πλάκα να δούμε να επιστρέφει και πάλι στη Μελίτα. Πάλι καλά που η Εύα είναι με το Λευτέρη.

Κουράστηκα , βαρέθηκα . Αυτά τα Μυστικά είναι μια παρωδία των προηγούμενων ετών.

Θα μου πείτε γιατί το βλέπω;
Γιατί ψάχνω έστω και για λίγα λεπτά να βρω κάτι που να μου δικαιολογήσει τις ατελείωτες ώρες που έχω φάει μπροστά στο χαζοκούτι τις προηγούμενες χρονιές. Μήπως μπορέσω να δικαιολογήσω τον εαυτόν κάπως και να μην τον θεωρώ ηλίθιο, γιατί αυτή τη στιγμή έτσι νιώθω. Μα έτσι ακριβώς!!!!

fay66
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 555 - Ημερομηνία 28-04-2011 - Σελίδα 3 Empty Απ: Επεισόδιο 555 - Ημερομηνία 28-04-2011

Δημοσίευση από JESSIE Παρ Απρ 29, 2011 3:16 pm


Να σου πώ γιατί το βλέπω εγώ, fay 66? Γιατί βλέπω αγαπημένους μου ηθοποιούς, γιατί μ'αρέσει το στύλ των Ακρίτα Κυρίτση, γιατί συχαίνομαι την οποιαδήποτε άλλη σειρά ή πρόγραμμα υπάρχει την ίδια ώρα με τα Μυστικά, γιατί μ'όλα της τα ελαττώματα, την θεωρώ πολύ καλύτερη απ'ό,τιδήποτε άλλο υπάρχει στην τηλεόραση, ακόμη κι απ'το Νησί, που έχει την ποιότητά του, αλλά δεν με τραβάει, πώς να το κάνουμε?

Τζίνα, δεν ξέρω τι έλεγε ο Αντέννα για το Κάρμα, αλλά δεν είμαι απ'αυτούς που θα παρακολουθήσω μιά σειρά επειδή κάνει νούμερα. Απ'τα τρέιλερς και μονο, καταλαβαίνεις το επίπεδο μιας σειράς, δεν χρειάζεται κάτι περισσότερο, ακόμη κι αν την παρακολουθεί όλη η Ελλάδα. Και τα μεξικάνικα (δεν θυμάμαι και πώς τα λένε) τα παρακολουθούσε όλη η Ελλάδα κάποτε, τι σημαίνει αυτό, ότι ήταν ποιότητος? Ο καθένας παρακολουθεί αυτό που τον εκφράζει....

Νομίζω οτι τελικά τη χαρά που θα μας δώσει το σημερινό επεισόδιο την πληρώνουμε πολύ ακριβά, και μάλιστα πριν το δουμε.......
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 555 - Ημερομηνία 28-04-2011 - Σελίδα 3 Empty Απ: Επεισόδιο 555 - Ημερομηνία 28-04-2011

Δημοσίευση από fay Παρ Απρ 29, 2011 3:20 pm

Αγαπητή Jessie, θα σου πω με όλη μου την ειλικρίνεια ότι σε ζηλεύω που είσαι τόσο θετικός άνθρωπος και τα βλέπεις με τόσο αισιόδοξη ματιά τα πράγματα. Μου θυμίζεις το παιχνίδι της Πολυάννας που ήταν η αγαπημένη μου ηρωίδα όταν ήμουν παιδί, να βρίσκει σε όλα μια ευχάριστη πλευρά και να μην παραπονιέται για τίποτα. Σήμερα μάλλον το έχουμε ανάγκη αυτό πιο πολύ από ποτέ, γιατί έχουμε την τάση να γκρινιάζουμε και να μη μας αρέσει τίποτα ή να έχουμε πολύ υψηλές προσδοκίες και να απογοητευόμαστε. Η αλήθεια είναι ότι στο φόρουμ η πλειοψηφία έχει κουραστεί και δεν περιμένει και πολλά από τη σειρά, αλλά νομίζω ότι τους πιο πολλούς από μας τους κρατάει ακόμη η ελπίδα ότι θα βελτιωθεί το επίπεδο και επίσης αυτό που ανέφερες, ότι η σειρά έχει και πολλά ατού, αξιόλογους ηθοποιούς, έξυπνους διαλόγους, με φυσικότητα και πολλά επίκαιρα θέματα που θίγονται. Πιστεύω ότι αν δεν τα είχε αυτά δε θα καθόμαστε να ασχοληθούμε και ακόμη και το γεγονός ότι και τα χειρότερα επεισόδια προκαλούν τόσες συζητήσεις είναι ενδιαφέρον, είναι κάτι που ζωντανεύει το φόρουμ που δημιουργήθηκε ακριβώς γι΄αυτό.
fay
fay
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Σε μια δική μου ουτοπία.
Ασχολίες : Διάβασμα, Μουσική, Κλασσικό σινεμά.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 555 - Ημερομηνία 28-04-2011 - Σελίδα 3 Empty Απ: Επεισόδιο 555 - Ημερομηνία 28-04-2011

Δημοσίευση από roria Παρ Απρ 29, 2011 3:22 pm

Παρακολουθώ με πολύ ενδιαφέρον τη συζήτησή σας. Δίσταζα να πάρω μέρος γιατί, όπως έχω ξαναγράψει, τον πρώτο κύκλο τον έχω δει άκρες-μέσες και χωρίς να δίνω τόσο μεγάλη προσοχή. Κι όπως επίσης έχω ξαναγράψει, τη σειρά άρχισα να τη βλέπω συστηματικά από την είσοδο Σταύρου και μετά, δηλαδή από την τελευταία νομίζω εβδομάδα του πρώτου κύκλου.
Αυτός είναι και ο λόγος που δεν παίρνω θέση για τα κενά που επισημαίνονται σε σχέση με τα ζητήματα που είχαν ανοίξει από τον πρωτο κύκλο. Θα αναφερθώ μόνο στην εικόνα που έχω για τη σειρά τώρα, που οδεύει προς το τέλος. Επειδή το έχουμε ξανασυζητήσει, αυτό με τους "ξέμπαρκους" κι εμένα δεν με βρίσκει σύμφωνη, εάν στον όρο αυτό εντάσσουμε όλους τους χαρακτήρες που μπήκαν αργότερα στη σειρά. Δεν θεωρώ καν ότι το κριτήριο της αρχαιότητας είναι το πρωταρχικό εδώ. Για παράδειγμα η Μελίτα μου φαίνεται ως χαρακτήρας πολύ πιο "ξέμπαρκη" από την Αντιγόνη κι ας ήταν στη σειρά από την αρχή. Για μένα εκτός από το Στέφανο, που τον εξαιρώ εδώ για συντομία, αφού έχω γράψει πολλά γι' αυτόν στο παρελθόν, λόγω και της δεδομένης αδυναμίας μου στο Σταύρου, θεωρώ και την Αντιγόνη ένα από μεγαλύτερα ατού των Μυστικών .Εξίσου ενδιαφέρουσες βρίσκω και τις ιστορίες στις οποίες εμπλέκονται. Και η Νταίζη παρουσίαζε ενδιαφέρον ως χαρακτήρας και πιστεύω ότι η περίοδος όπου μας την εμφάνισαν ως πιο τρυφερή κι από την καρδιά ενός μαρουλιού δεν την ωφέλησε.
Η κυρία Πεφάνη κεντάει ως Αμαλία, αλλά ο χαρακτήρας αυτός με κουράζει απίστευτα και τον θεωρώ ωδή στην κατινιά. Στον τομέα αυτόν η Μελίτα είναι από μόνη της ολόκληρο έπος. Κι εδώ αγγίζουμε νομίζω ένα βασικό μείον της σειράς. Μας έχει δείξει σε πολύ μεγάλες δόσεις όλες τις εκδοχές του ξεκατινιάσματος και από αυτή την άποψη ο χαρακτήρας της Στέλλας, που όντως δεν ταίριαζε με τίποτα στο προφίλ που είχαμε σχηματίσει γι' αυτήν από τα τηλεφωνήματα με τη Νορα, ήταν η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι. Η αλήθεια είναι πως κι εγώ δεν μπορώ να βρω τι προσφέρει ο χαρακτήρας της Στέλλας στη σειρά, αλλά από την άλλη δεν θυμάμαι και καμιά τηλεοπτική σειρά και μάλιστα με τόσα πολλά επεισόδια, όπου να με ενδιαφέρουν όλοι οι χαρακτήρες.
Η Εύα, συμφωνώ με τη jessie, ως χαρακτήρας έχει δικαιωθεί. Έχει μάθει από τα λάθη της, έχει ωριμάσει τόσο ώστε συχνά να γίνεται η ίδια στήριγμα για την υπόλοιπη παρέα και να προσπαθεί να συνεφέρει τους φίλους της, όταν κάνουν βλακείες. Δεν έχω όμως καταλάβει γιατί, ενώ στην αρχή παρακολουθούσαμε διεξοδικά τη σχέση της με το Λευτέρη, τους δισταγμούς της, τα τραύματα που την κρατούσαν πίσω, ξαφνικά με το που ξεκίνησε η σχέση αυτή, το θέμα σχεδόν εγκαταλείφθηκε. Αυτό ειλικρινά δεν μπορώ να το εξηγήσω και δεν μου αρέσει καθόλου. Θεωρώ πάντως ότι ακόμα υπάρχει καιρός, έστω και λίγος να καλυφθούν κάποια κενά και σε αυτή την ιστορία και σε άλλες.
Όσο για την παρέα, εξακολουθεί κατά τη γνώμη μου να αποτελεί το επίκεντρο της σειράς. Όλα γύρω από αυτήν περιστρέφονται. Μόνο σε μεμονωμένα επεισόδια καταστρατηγείται αυτό, επειδή τυχαίνει να προωθείται ειδικά κάποιο άλλο θέμα. Κι εκεί όμως ακόμα ο Λουκάς και η Νόρα καλύπτουν σταθερά το μισό επεισόδιο. Αν υπάρχει κάποιος "αδικημένος" από την παρέα, έχω την αίσθηση ότι είναι ο Νικόλας, που ενώ στον πρώτο κύκλο είχε ρόλο καταλυτικό για την πλοκή, στο δεύτερο σουλατσάριζε διαρκώς με πιτζάμες και παντόφλες γκρινιάζοντας ότι δεν τον αφήνουν να κοιμηθεί. Στον τρίτο κάπως αναζωπυρώθηκε η σημασία του, αλλά δεν έφτασε στα επίπεδα του πρώτου.΄Οσο για την παρέα των "πεθαμένων" που τώρα επηρεάζει τις εξελίξεις, μιλάμε για τον πατέρα του Νικόλα, τον θετό και το φυσικό πατέρα του Λουκά, τον θετό και το φυσικό πατέρα της Εριέττας, τους γονείς του Στέφανου και τον ίδιο το Ρούσσο. Επομένως η σχέση εκείνης της παρέας με τα σημερινά πρόσωπα είναι άρρηκτη. Προσωπικά από πλευράς πλοκής θεωρώ ευρηματική αυτή την ιδέα, της "αμαρτωλής" εκείνης παρέας που γίνεται αιτία να βασανίζονται και να κινδυνεύουν τώρα τα παιδιά τους.
Για να τελειώνω, υπάρχουν ανακολουθίες,υπάρχουν υπερβολές, υπάρχουν θέματα, ακόμη και χαρακτήρες που έχουν αδικηθεί. Αφενός όμως περιμένω να δω πώς θα κλείσει η σειρά για να καταλήξω σε πιο ασφαλή συμπεράσματα και αφετέρου με το χαλασμό που γίνεται λόγω κρίσης, τα φρικώδη ριάλιτυ και τα τούρκικα που έχουν κατακλύσει την οθόνη μας, φοβάμαι ότι παρά τις όποιες αδυναμίες τους θα τα νοσταλγήσουμε τα Μυστικά, όπως πολλοί από μας νομίζω ότι νοσταλγούμε και τη Βέρα.
Μια φράση ακόμα και κλείνω (αλήθεια! lol! ): όσες αντιρρήσεις και επιφυλάξεις και να εχω, δεν μπορώ επ' ουδενί να εξισώσω μια σειρά με πρωτότυπο σενάριο (που ο καθένας το αξιολογεί όπως νομίζει) με μια ξεπατικωτούρα κολομβιανή, μεξικάνικη, ή ζουαζιλανδική που μου σερβίρουν "προσαρμοσμένη" στα ελληνικά δεδομένα. Το φαινόμενο έχει προσλάβει διαστάσεις"χιονοστιβάδας" που λένε και στα δελτία, κι οφείλω να πω ότι έχει αρχίσει να με ενοχλεί.΄Έτσι όπως πάμε, κανείς δεν θα κάθεται πια να στύψει το μυαλό του και να γράψει μια ιστορία και να εκτεθεί στην κριτική. Θα τα παίρνουν όλα έτοιμα και εκ του ασφαλούς και προσωπικά αυτό δεν θέλω να το επιβραβεύσω.

roria
roria
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 3 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης