Edem Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Επεισόδιο 580 - Ημερομηνία 04-10-2011

+26
ειρηνη7
ProudMaslowqueen
aglaitsa
loukasnora
roria
Dorina <3 Πέτρος
fay66
rachel
dm10811
tzibirdika
Δ.Μπέλλος
ΣΨ1
zeta88
alex1
zouz0unii
panpetrakatsi
JESSIE
roulitaki
giwta007
Lisa Nova
marakii
taradoula
evaki16
gxnel
evanna
Clarabelle
30 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Βαθμολογείστε το σημερινό επεισόδιo

Επεισόδιο 580 - Ημερομηνία 04-10-2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap7%Επεισόδιο 580 - Ημερομηνία 04-10-2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 7% 
[ 4 ]
Επεισόδιο 580 - Ημερομηνία 04-10-2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap34%Επεισόδιο 580 - Ημερομηνία 04-10-2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 34% 
[ 21 ]
Επεισόδιο 580 - Ημερομηνία 04-10-2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap21%Επεισόδιο 580 - Ημερομηνία 04-10-2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 21% 
[ 13 ]
Επεισόδιο 580 - Ημερομηνία 04-10-2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap30%Επεισόδιο 580 - Ημερομηνία 04-10-2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 30% 
[ 18 ]
Επεισόδιο 580 - Ημερομηνία 04-10-2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap8%Επεισόδιο 580 - Ημερομηνία 04-10-2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 8% 
[ 5 ]
Επεισόδιο 580 - Ημερομηνία 04-10-2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap0%Επεισόδιο 580 - Ημερομηνία 04-10-2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 0% 
[ 0 ]
 
Σύνολο Ψήφων : 61
 
 
Η Ψηφοφορί έκλεισε

Επεισόδιο 580 - Ημερομηνία 04-10-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 580 - Ημερομηνία 04-10-2011

Δημοσίευση από ΣΨ1 Τρι Οκτ 04, 2011 8:47 pm

Ο τιτλος του σημερινου επεισοδιου ,θα μπορουσε καλλιστα να ειναι:ΜΑΖΕΥΤΕ ΤΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΝ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΗ κυκλοφορει ελευθερη!!!!!!!Χριστουλη μου τι ηταν τουτο το σημερινο;;;;;;;;;;;;;;;;;
Δεν φτανει που θα πει ψεμματα ,οτι δηλ δεν πηγε και βαραγε τα κουδουνια του ξενου σπιτιου.Τοτε κυρια μου γιατι εγω θυμαμαι οτι καταντραπηκα για λογαριασμο σου και ελεγα δεν το πιστευω,δεν το πιστευω;;;;;;;;;;;;;;;;
Δεν φτανει πουδεν την νοιαζει αν οντως φταινε Στεφ και Εριεττα για το εμφραγμα του Ρουσου,γιατι λεει και αυτο να μην εκαναν,εκαναν αλλα εγκληματα,οποτε αυτη θα βοηθησει την αστυνομια για να μην κυκλοφορουν ελευθεροι τετοιου ειδους εγκληματιες.Δεν φτανουν λοιπον ολα αυτα,παει και ακαλεστη στην αστυνομια.Που πας κοριτσαρα μου ακαλεστη,κανε λιγο μπαστα!Οχι τιποτε αλλο λυπηθηκα και τον καημενο τον Παναγιωτη που εμεινε παγωτο ο ανθρωπος:Μα δεν σας καλεσα της ειπε!!τσ,τσ,τσ Παναγιωτη μας αυτα ειναι ψιλα γραμματακια για το καλουδι μας!Για φαντασου ομως να της ελεγε ο Παναγιωτης:κριμα κυρια Ρουσου μου,δεν μπορειτε να κανετε την καταθεση σας,γιατι εχουν απεργια οι αστυνομικοι.Περαστε αυριο για να τους αποτελειωσετε lmao
Μην νομιζετε τελω ακομα υπο το σοκ!!!!!
Αλλα βγαζω το καπελο στην Εριεττα,τις ειπε αληθειες που πονανε και στο τελος ευχηθηκε περαστικα στον πατερα της,αλλα και σε αυτην!! lmao
Επισης μια προοικονομια βγηκε απ το στομα της πυροβολημενης:Ο ΣΤΕΦ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥ ΜΙΑ ΔΟΛΟΦΟΝΟ!!!!Ακριβως λοιπον επειδη δεν θελει να εχει διπλα του μια δολοφονο την εκανε με ελαφρα πηδηματακια Μελιτα μας!!
Απο την σκηνη του Χρηστου και της Νταιζης,θα πω μονο οτι η κουβερτουλα καρο μπλου-μπεζ ,μου αρεσε τα μαλα και θα φροντισω να αγορασω μια ιδια για τα κρυα απογευματα.Να βγαινω κι εγω τυλιγμενη μετην κουβερτουλα και να αγναντευω την πισινα μου η πτωχη και αδικημενη χαχχαχαχαχαχαχα!!
Μου αρεσε παααααρα πολυ η σκηνη με την παρεα και την Εριεττα,οταν εφεραν στο σπιτι το μωρο.Η Στελλα θα αφησει το σπιτι στην Μονεμβασια στην μικρη της κορη και η Εριεττα ετοιμαζει τα συμβολαια για το σπιτι,μιας και αυτη θα παρει το κελι 33,προσωρινα βεβαια,γιατι δικαιωματικα σε λιγο θα ανηκει στην πυροβολουσα!!Επισης εκτος απ το κελι 33,της Μελιτας θα της εχουν και σουιτα στο Δαφνι!
Μου αρεσε πολυ και η σκηνη Μαριλια-Ευα!!Δεν ειχε δικιο η Μαριλια παιδια;;;Νομιζω οτι ειχε,αλλωστε το ειπε και η Νορα:τι περιμενε η Ευα να γυρισει η Μαριλια και να πει :η μαμα μου τοκανε για να με σωσει;;
Σκληρη η Μαριλια δεν λεω σ αυτα που της ειπε,αλλα δυστυχως ετσι ειναι τα παιδια σκληρα,πολυ σκληρα!!
Νομιζω οτι στα προσεχως ακουσα την Αμαλια να λεει στον λουκα οτι ο Ρουσος ειπε οτι το εκαναν ο Στεφ και η Εριεττα;;;;;;;; imarton Ελπιζω απλα να μην καταλαβα καλα!Γιατι αν ειναι ετσι ο αυριανος μου τιτλος θα ειναι:ΜΑΖΕΥΤΕ ΤΟ ΡΟΥΣΕΙΚΟ!!

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Τόπος : Αθήνα
Ασχολίες : Πολλές

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 580 - Ημερομηνία 04-10-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 580 - Ημερομηνία 04-10-2011

Δημοσίευση από taradoula Τρι Οκτ 04, 2011 8:48 pm

Lisa Nova έγραψε:
Clarabelle έγραψε:
Υγ4. Αγαπητή Lisa Nova εγώ μαζί σου. Σε τούτη τη σειρά όλα τα παιδιά τα εμφάνισαν σαν εμπόδιο.

Clarabelle μου, εμένα δεν με ενδοιαφέρει αν εμφανίζουν σαν εμπόδιο τα παιδιά στη σειρά (και ας είναι αλήθεια)... Εμένα αυτό που με χάλασε (να στο πω κι ετσι) είναι το μήνυμα που βγήκε απ'τη σειρά στο επεισόδιο σήμερα. Καθόμουνα με το μπαμπά μου και βλέπαμε και κάθε φορά που έβγαινε στο πλάνο η Εύα μου έλεγε ο μπαμπάς μου "Δηλαδή τι προσπαθούν να μας πουν, ότι τώρα πρέπει να πάει να το ρίξει? Και τα κορίτσια που βλέπουν τώρα τη σειρά αυτά θα κάνουν αύριο μεθαύριο??" Εγώ, που είμαι στην ηλικία της Μαρίλιας αυτό κατάλαβα πάντως.. ότι αν μείνω καταλάθος εγκυος τότε να πάω να το ρίξω γιατί θα μου καταστρέψει τη ζωή! ..... Όχι φίλε μου, δεν είναι έτσι τα πραγματα.....έπρεπε να σκευτούν λιγάκι πριν γραψουν αυτους τους διαλόγους....για μένα ήταν ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΦΑΟΥΛ!!!

Έχετε δίκιο και οι δύο, εδώ θίγουμε ένα πάρα πολύ λεπτό ζήτημα, ο τρόπος που άφησαν να περάσει αυτό προς το κοινό είναι όντως ένα τεράστιο λάθος. Δεν πιστεύω όμως σε καμία περίπτωση πως οι σεναριογράφοι είναι της άποψης πως αν μια δεκαοχτάχρονη κοπέλα μείνει έγκυος (το καταλάθος δε το δέχομαι γιατί δε συμβαίνουν αυτά τα πράγματα καταλάθος), θα πρέπει να κάνει οπωσδήποτε άμβλωση γιατί θα καταστραφεί η ζωή της. ))

taradoula
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Ιωάννινα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 580 - Ημερομηνία 04-10-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 580 - Ημερομηνία 04-10-2011

Δημοσίευση από Lisa Nova Τρι Οκτ 04, 2011 8:52 pm

Clarabelle έγραψε:
Lisa Nova έγραψε:
Clarabelle έγραψε:
Υγ4. Αγαπητή Lisa Nova εγώ μαζί σου. Σε τούτη τη σειρά όλα τα παιδιά τα εμφάνισαν σαν εμπόδιο.

Clarabelle μου, εμένα δεν με ενδοιαφέρει αν εμφανίζουν σαν εμπόδιο τα παιδιά στη σειρά (και ας είναι αλήθεια)... Εμένα αυτό που με χάλασε (να στο πω κι ετσι) είναι το μήνυμα που βγήκε απ'τη σειρά στο επεισόδιο σήμερα. Καθόμουνα με το μπαμπά μου και βλέπαμε και κάθε φορά που έβγαινε στο πλάνο η Εύα μου έλεγε ο μπαμπάς μου "Δηλαδή τι προσπαθούν να μας πουν, ότι τώρα πρέπει να πάει να το ρίξει? Και τα κορίτσια που βλέπουν τώρα τη σειρά αυτά θα κάνουν αύριο μεθαύριο??" Εγώ, που είμαι στην ηλικία της Μαρίλιας αυτό κατάλαβα πάντως.. ότι αν μείνω καταλάθος εγκυος τότε να πάω να το ρίξω γιατί θα μου καταστρέψει τη ζωή! ..... Όχι φίλε μου, δεν είναι έτσι τα πραγματα.....έπρεπε να σκευτούν λιγάκι πριν γραψουν αυτους τους διαλόγους....για μένα ήταν ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΦΑΟΥΛ!!!


Oι διάλογοι έχουν πάψει εδώ και καιρό να είναι προσεγμένοι αυτό δεν είναι φρέσκο νέο
Εδώ μας λένε οτι η Νταίζη είναι απλά ένα πληγωμένο κορίτσι παραβλέποντας εγκλήματα
Οτι η αστυνομία αφήνει τους πάντες ατιμώρητους επειδή γνωρίζει τους συγγενείς τους.
Άλλωστε ακριβώς το ίδιο μας είπαν και την πρώτη σεζόν. Η Νόρα να σου θυμίσω έριξε το μωρό επειδή ήταν του Στέλιου.
Θίγουν θέματα όπως οι αμβλώσεις και οι βιασμοί με τόση προχειρότητα που είναι αξιοκατάκριτη

Τη σειρά δυστυχώς ή ευτυχώς άρχισα να τη παρακολουθώ στα μέσα του 2ου κύκλου... Αν έβλεπα τότε που η Νόρα έριξε το παιδί θα είχα θυμώσει εξίσου με τώρα. Τώρα για τη Νταίζη και την αστυνομία έχεις απόλυτο δίκιο μόνο που... αυτά είναι θέματα που δεν επιρρεάζουν το κοινό γιατί είναι μυθοπλασία.... ενώ να βλέπεις να επικροτούν την αμβλωση έτσι απλά δεν είναι απλά λάθος, είναι κακούργημα γιατί τα μηνύματα παραδόθηκαν στο κοινό.....
Lisa Nova
Lisa Nova
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Limassol

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 580 - Ημερομηνία 04-10-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 580 - Ημερομηνία 04-10-2011

Δημοσίευση από ΣΨ1 Τρι Οκτ 04, 2011 9:15 pm

Δεν νομιζω οτι οι σεναριογραφοι θελουν να μας πουνε οτι μια 18 χρονη που μενει εγκυος πρεπει να κανει εκτρωση.Δεν ειναι τοσο απλο το θεμα και μην το εκλαικευουμε.Καθε περιπτωση πιστευω οτι ειναι και διαφορετικη.Εδω εχουμε μια κοπελα που μενει εγκυος απο καποιον παντρεμενο και με παιδια.
Ποσο ευκολα μια μανα θα πει στην κορη της κρατησε το;;;;;;Δεν ξερω,δεν θελω να λεω μεγαλες κουβεντες,αλλα δεν ειναι και το πιο ευκολο.
Αλλωστε η Μαριλια δεν θα φτασει να κανει εκτρωση,αρα οι σεναριογραφοι δεν θα μας το δωσουν ετσι!!
Επισης επειδη θιχτηκε το θεμα της εκτρωσης της Νορας,θα πω οτι και αυτη δεν ειναι μια απλη περιπτωση.Τι θα ελεγε η Νορα στο παιδι της για τον πατερα του,οταν μεγαλωνε;;Θα μπορουσε να του πει την αληθεια,δηλ οτι ο πατερας του ηταν ενας σαικο;;
Αν μας εδειχναν μια απλη περιπτωση,δηλ ενα ζευγαρι που τα εχει ολα και παει να κανει εκτρωση,τοτε ναι θα ηταν προκλητικο,αλλα και οι δυο αυτες περιπτωσεις ειναι ακραιες και δεν μπορουμε τοσο ευκολα να καταδικασουμε καποιον που υπο τετοιες συνθηκες φτανει να κανει αυτο το βημα.

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Τόπος : Αθήνα
Ασχολίες : Πολλές

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 580 - Ημερομηνία 04-10-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 580 - Ημερομηνία 04-10-2011

Δημοσίευση από Clarabelle Τρι Οκτ 04, 2011 9:20 pm

ΣΨ1 έγραψε:Δεν νομιζω οτι οι σεναριογραφοι θελουν να μας πουνε οτι μια 18 χρονη που μενει εγκυος πρεπει να κανει εκτρωση.Δεν ειναι τοσο απλο το θεμα και μην το εκλαικευουμε.Καθε περιπτωση πιστευω οτι ειναι και διαφορετικη.Εδω εχουμε μια κοπελα που μενει εγκυος απο καποιον παντρεμενο και με παιδια.
Ποσο ευκολα μια μανα θα πει στην κορη της κρατησε το;;;;;;Δεν ξερω,δεν θελω να λεω μεγαλες κουβεντες,αλλα δεν ειναι και το πιο ευκολο.
Αλλωστε η Μαριλια δεν θα φτασει να κανει εκτρωση,αρα οι σεναριογραφοι δεν θα μας το δωσουν ετσι!!
Επισης επειδη θιχτηκε το θεμα της εκτρωσης της Νορας,θα πω οτι και αυτη δεν ειναι μια απλη περιπτωση.Τι θα ελεγε η Νορα στο παιδι της για τον πατερα του,οταν μεγαλωνε;;Θα μπορουσε να του πει την αληθεια,δηλ οτι ο πατερας του ηταν ενας σαικο;;
Αν μας εδειχναν μια απλη περιπτωση,δηλ ενα ζευγαρι που τα εχει ολα και παει να κανει εκτρωση,τοτε ναι θα ηταν προκλητικο,αλλα και οι δυο αυτες περιπτωσεις ειναι ακραιες και δεν μπορουμε τοσο ευκολα να καταδικασουμε καποιον που υπο τετοιες συνθηκες φτανει να κανει αυτο το βημα.


Θα συμφωνούσα αν τις αμβλώσεις και τους βιασμούς δεν τους είχαν ψωμοτύρι
Εδώ όμως μέτρα
Ευα βιασμός
Νόρα βιασμός
Νταίζη βιασμός
Νόρα άμβλωση
Μαρίλια άμβλωση
Άσε που ευπρόσδεκτο παιδί δεν έχουμε δει εκτός απ το Λουκανοράκι
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 580 - Ημερομηνία 04-10-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 580 - Ημερομηνία 04-10-2011

Δημοσίευση από Δ.Μπέλλος Τρι Οκτ 04, 2011 9:31 pm

Είσαι ότι να ναι... φοβάμαι.... Rock Rock Rock

Ε λοιπόν εγώ σήμερα θα παραθέσω μόνο μια σκέψη που έκανα....

Εκεί που είπε η Αμαλία στη Στέλλα.. "θα του δώσω εξηγήσεις όταν θα πάω να τον συναντήσω στον άλλο κόσμο", θυμήθηκα τον Μπέλλο που είχε πει στη Νταίζη "ραντεβού στην κόλαση"... Και σκέφτηκα πώς θα ήταν ένα επεισόδιο που να τους δείχνει όλους, όχι 15 χρόνια μετά αλλά στον άλλο κόσμο να μαλλιοτραβιούνται, ξεκατινιάζονται, ψάχνονται, ξεφτιλίζονται ακόμα... lmao

Ψηφίζω μέτριο και σήμερα...

Δ.Μπέλλος
Δ.Μπέλλος
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Άργος

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 580 - Ημερομηνία 04-10-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 580 - Ημερομηνία 04-10-2011

Δημοσίευση από tzibirdika Τρι Οκτ 04, 2011 9:38 pm

Aς πω μερικα πραγματα...οσο αντεξω δηλαδη γιατι το χερι μου δε τη παλευει καθολου...

Στεφ-Αντιγονη

Η Αντιγονη κανει τη παπια....μου ηθελε και φωτογραφια...Μα τι πας και ζητας κι εσυ? Ολοκληρη 2ωρη περιγραφη σου εκανε το παλικαρι... Ηθελα να ξερα ανθρωπο της περιεγραφε ή εργο τεχνης? livani

Ευα-Αγγελα-Μαριλια

Η Ευα κλαιγοταν σε ολο το επεισοδιο και στο τελος ηταν μες τη τρελη χαρα...Οτι να 'ναι... livani Κι αυτη η Αγγελα πρωτα της τα χωνει καλα καλα και μετα λεει δε της ριχνω και μια αγκαλια? Με το χαστουκι προς τη Μαριλια δε συμφωνω....Στο κατω κατω αληθειες ξεστομισε πικρες μεν αληθειες δε...
Η Ευα ειπε οτι το παιδι με το Μανο ειναι καρπος ερωτα (αποφασιστε πια βιασμος ηταν η το ηθελε?) ενω της Μαριλιας οχι...Η Μαριλια ομως ΗΤΑΝ ερωτευμενη κι αυτο δεν αλλαζει...Τι παει να πει? Οτι πρεπει να το ριξει? Λες και ζουν σε κανενα χωριο και δε πρεπει να μαθευτει κανουν... livani

Αστυνομος-Λουκας

Ουτε κολληταρια να ηταν..ελληνικη αστυνομια τι να πει κανεις...

Χρηστος-Νταιζη

Να πω οτι ο Περικλης ηταν τοοοοσο εκφραστικος σημερα Love! Εγω αυτον λυπαμαι παντως κι οχι τη μπουζουξου...Οταν μιλαει η Νταιζη ειλικρινα με πιανει νευρικο γελιο....Δε φταιει η Πολυχρονιδη ισα ισα που ειναι καταπληκτικη αλλα σαν Νταιζη επαψε να πειθει απο καιρο...Λυπαμαι...
Τι ειπε? Να ευχηθει στη μπεμπα? Θα θελα πολυ να το δω αυτο... gelio
Ααα ακουγοντας τη φραση της Νταιζης "Κρυψου και φροντισε να μη σε βρω" μου ηρθε στο μυαλο το https://www.youtube.com/watch?v=Rw_nFPknAxo lmao

Αντιγονη-Νταιζη

Και η μεταλλαξη συνεχιζεται....και για τις 2 δεν κανουμε διακρισεις.. Razz

Μελιτα-Ερι

Το μονο που εχω να πω γι αυτη τη σκηνη ειναι ρισπεκτ στην Ερι για την τελευταια της φραση απο αυτον τον παρανοικο διαλογο...Περαστικα στον πατερα σου ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ..... lmao

Νορα-Λουκας

ΠΑΛΙ κοψανε σκηνη...Εκεινη με το τριανταφυλλο...αν θυμαστε μια φωτογραφια... sfyr Και να πω οτι το τριανταφυλλο ειναι διπλα της στα αριστερα...Αρα καπου χαθηκε στη πορεια η σκηνη..Τελοσπαντων γλυκια σκηνη..

Σκηνη παρεας

Ηρθε και η μπεμπα στο σπιτι...Γλυκουλικο το μωρο...ειδικα εκει που εβγαζε τη γλωσσιτσα inlove αναλαφρη η σκηνη και ομολογω οτι ο Λουκας με το Νικολα μου αρεσαν σημερα.. Το Ρεγγινα εξακολουθει να μη μ αρεσει...αλλα τελοσπαντων...Να ξαναπω οτι ειναι κ*λοφαρδη απο κουνια... valen
Το γιαγια Στελλα το καταχαρηκα!!! *γελα σατανικα*

Πετρος-Αμαλια

Ξυπνησε ο Πετραν εκανε κι ενα νευμα...καταλαβε η Αμαλια αλλα στο Λουκα κανει τη παπια αυριο απο οτι καταλαβα... Να ξαναπω οτι η Πεφανη κεντα στις δραματικες!!!

Μελιτα-Αστυνομος

Μη χασει...να τρεξει...Μ'αρεσε ο Αστυνομος που προσπαθουσε να την καθυστερησει....θα μπορουσε να λιποθυμησει αν ηθελε τοσο να βοηθησει... Mmm Βεβαια η Μελιτα μετα θα του εριχνε χαστουκια "Ξυπνηστεεεε ξυπνηστεεεε θελω να σας δωσω την καταθεση σας λεωωω" xastouki

Ειδα το sneak preview ε ρε γλεντιαα... lmao

Τι να ψηφισω? Μμμ παλι μετριο...


tzibirdika
tzibirdika
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : οδος ονειρων 15

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 580 - Ημερομηνία 04-10-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 580 - Ημερομηνία 04-10-2011

Δημοσίευση από dm10811 Τρι Οκτ 04, 2011 9:39 pm

Θα ξεκινησω απο το Μελιτακι...ειναι πια γεγονος...κατεβασε παροχη το Μελιτακι...απο μεθυσμενη το γυρισε σε τρελη γιατι οι μεθυσμενοι δεν εχουν καλη φημη(εκ του ο τρελος ειδε τον μεθυσμενο και φοβηθηκε lol! )...Οσο για την συζητηση με την Ερη...Εεεε...Τι να πω;;;;;;;;ΕΡΗΗΗΗΗΗ forever!!!!! Opados Να αγιασει το στοματακι της της γυναικας!!!!!!

Αλλα η Μελιτα τρελη τρελη καταλαβε οτι ο Στεφανος θελει μια δολοφο διπλα του...Οποτε θα παει να σκοτωσει την Εριεττα...Τοσο απλα...Το ειπε κιολας η κοπελα...Θα τραβηξει το σεντονι(στο νεκροτομειο για αναγνωριση τυπου livani )Αααα!!!!Και ελεγα τι ξεχασα!!!Η Μελιτα αποφασισε να ειναι στο πλευρο του πατερα της...Ετσι,Μελιτακι μου σταματα πια να τους γραφεις ΟΛΟΥΣ για τον γκομενο(με συγχωρειτε για τη φρασεολογια αλλα νισαφι πια nteni ) και παρε το μερος του μπαμπα(με απωτερο σκοπο τον γκομενο βεβαια)...

Και παμε στο λατρεμενο Νταιζουλιιινιιι!!!!!Καθομαι που λετε στον καναπε μου και ακουω αυτα...

''5 λεπτα;;;5 λεπτα;;Τα παντα σου εδωσα...Τη ζωη μου ολοκληρη και εσυ τη πηρες και τη πεταξες''
Καλα τα λεει το κοριτσι!!!!Δεν του εδωσε την ευκαιρια να ειναι μαζι;;;;Μετα απο τον Λουκα και τον Μητσουλα βεβαιως...Μην ειμαστε και πλεονεκτες!!!!

''Θα σε σκοτωσω το καταλαβαινεις;;;Εχει γυρισει το μυαλο μου...''
Α,δεν ειχε γυρισει το μυαλο της τοσο καιρο!!!!Ε,πειτε το ντε...Το ειχα παρεξηγησει το κοριτσακι... imarton

''Δεν εχεις ιδεα τι θα πει αγαπη...''
Ε,πες του ρε Νταιζουλιιινιι εσυ που ξερεις!!!Τοσες λεφτερες εκατομμυριουχες κυκλοφορουν να μην κανει τη τυχη του μια χαρα παιδι;;;;

''Μη με κανεις δλοφονο!!!''
Οριστε τωρα ολα ξεκαθαριζονται!!!!Οι αλλοι φταινε!!!!!
Πρωτον η κακια Ευα που την εξαναγκασε με υπουλα μεσα να τη δολοφονησει!!!!
Μετα ο ανεκδιηγητος Μπελλος που την οδηγησε σε αυτη την αποτροπαιη πραξη!!!!
Και τωρα ο Χρηστος!!!!Αλλα εννοια σας!!!Ο ενας απο τους τρεις πηρε αυτο που του αξιζει...

Οποτε μετα απο αυτα η γυναικα μπορω να κατσω ησυχα ησυχα σε μια γωνιτσα μπας και συνελθω...


Και τωρα στα σοβαρα...Γενικα η Μαριλια παντα μου φαινοταν πολυ υπερβολικη και συχνα αδικη...Εδω δυστυχως ειχε δικιο...Ηταν πολυ βαρυ αυτο που εκανε η Ευα...Αλλωστε ολα οσα ειπε ειναι αληθεια...Και η Ευα θα πρεπει να ελεγχει τον εαυτο της...Την εχει χτυπησει ξανα...Χαιρομαι ομως που στο τελος η Μαριλια θα ζητησει συγγνωμη γιατι θεωρω οτι γενικα χρωστει πολλες συγγνωμες και στην Ευα...

Οσο για την Ευα χαιρομαι που παραδεχεται τα λαθη της...Αυτο δειχνει ωριμοτητα...Ηταν αυτο ακριβως που ειπε η Νορα...Δημιουργηθηκε με τη Μαριλια και την Ευα ενα κλιμα αντιζηλιας...Δεν ηταν τυχαιο που της πεταξε το θεμα του Νικολα...Και μου αρεσε και η αγκαλια της Αγγελας...

Η Λουκανορικη σκηνη στο νοσοκομειο inlove inlove
Ηταν για αλλη μια φορα τελειοι!!!!!Η χημεια τους τα σπαει!!!!!!!!!!Κριμα που εχουν παλι ενα σωρο προβληματα πανω απο το κεφαλι τους!!!!
Και μετα η μπεμπα πηγε σπιτι!!!!! Love! Τι ωραια σκηνη με τη παρεα μαζεμενη!!!Και τα πειραγματα του Νικολα πολυ ωραια!!!!

Η σκηνη της Στελλα με την Αμαλια παραδοξως ωραια!!!!

Υ.Γ 1. Στην υγεια της ΓΙΑΓΙΑΣ Στελλας!!! lmao

2.Νταιζουλιιινιιι ουτε εγω πηγα να ευχηθω στη Νορα...Παμε μαζι;;;;; lol!

3.Μονο για τη Λουκανορικη σκηνη και τη σκηνη της αφιξης της μπεμπας τελειο!!!!Και βεβαια η ερμηνεια της κυριας Παπαδημητριου : respect :

4.Απο ενα oscar στη Νελη,στη JESSIE,στον alex1 και στην ΣΨ1!!!!!!!!

dm10811
dm10811
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθηνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 580 - Ημερομηνία 04-10-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 580 - Ημερομηνία 04-10-2011

Δημοσίευση από dm10811 Τρι Οκτ 04, 2011 9:47 pm

ΣΨ1 έγραψε:Δεν νομιζω οτι οι σεναριογραφοι θελουν να μας πουνε οτι μια 18 χρονη που μενει εγκυος πρεπει να κανει εκτρωση.Δεν ειναι τοσο απλο το θεμα και μην το εκλαικευουμε.Καθε περιπτωση πιστευω οτι ειναι και διαφορετικη.Εδω εχουμε μια κοπελα που μενει εγκυος απο καποιον παντρεμενο και με παιδια.
Ποσο ευκολα μια μανα θα πει στην κορη της κρατησε το;;;;;;Δεν ξερω,δεν θελω να λεω μεγαλες κουβεντες,αλλα δεν ειναι και το πιο ευκολο.
Αλλωστε η Μαριλια δεν θα φτασει να κανει εκτρωση,αρα οι σεναριογραφοι δεν θα μας το δωσουν ετσι!!
Επισης επειδη θιχτηκε το θεμα της εκτρωσης της Νορας,θα πω οτι και αυτη δεν ειναι μια απλη περιπτωση.Τι θα ελεγε η Νορα στο παιδι της για τον πατερα του,οταν μεγαλωνε;;Θα μπορουσε να του πει την αληθεια,δηλ οτι ο πατερας του ηταν ενας σαικο;;
Αν μας εδειχναν μια απλη περιπτωση,δηλ ενα ζευγαρι που τα εχει ολα και παει να κανει εκτρωση,τοτε ναι θα ηταν προκλητικο,αλλα και οι δυο αυτες περιπτωσεις ειναι ακραιες και δεν μπορουμε τοσο ευκολα να καταδικασουμε καποιον που υπο τετοιες συνθηκες φτανει να κανει αυτο το βημα.
Συμφωνω...Αλλωστε ειναι ενα θεμα που υπαρχει στην κοινωνια και ειτε το θελουμε ειτε οχι συμβαινει...Και για αυτο το θιγουν...Το θετικο ειναι οτι δειχνουν ποσο απασχολει και οτι δεν λενε με ελαφρα τη καρδια αντε παμε να το ριξουμε...Ειναι κατι που συμαβαινει στη κοινωνια και πολλα κοριτσια το αντιμετωπιζουν...Ειναι σοβαρο και θελει σκεψη και σοβαροτητα...Και στη περιπτωση της Μαριλιας και κυριως της Νορας ηταν δικοπο μαχαιρι...
dm10811
dm10811
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθηνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 580 - Ημερομηνία 04-10-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 580 - Ημερομηνία 04-10-2011

Δημοσίευση από rachel Τρι Οκτ 04, 2011 10:01 pm

Ακρως ρεαλιστικα γεγονοτα παρακολουθησαμε και σημερα..... slap


-Η βασικη υποπτη για τον φονο θεωρειται αθωα λογω αλλοθι, χωρις το συγκεκριμενο αλλοθι να εχει κατατεθει ποτε εγγραφως...... Nyxia

-Η μαρτυρας που δινει αλλοθι εχει αποδεδειγμενες προσωπικες διαφορες με την βασικη υποπτο και αποφασιζει ξαφνικα ν’ αλλαξει την καταθεση της, χωρις καμια κυρωση..... Nyxia

-Ο αστυνομικος που εχει αναλαβει τον συγκεκριμενο φονο καθεται και αραδιαζει ΟΛΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ σε πολιτη, ο οποιος ειναι αδελφος αλλα και δικηγορος της βασικης υποπτου..... Nyxia

-Γυναικα αραχνη που εχει κανει τερατα με αποκορυφωση αρκετες δολοφονικες αποπειρες σε εγκυο, στον αντρα της, στην μητερα της, κατηγορει τον εραστη της οτι την παρασυρει να γινει φονισσα.... Nyxia

-Γεροντομπεμπεκα με κορη λεχωνα παραταει την μοναχοκορη της για να συμπαρασταθει στο ανυπαρκτο δραμα της αντιζηλου και δυναστριας της κορης της, ενω δεχεται και τις εγκαρδιες ευχες της για το νεογεννητο..... Nyxia


Στα θετικα του επεισοδιου οι οικογενειακες ιστοριες..... Thumbs up

-Με μια μανα μες στην ευτυχια να καλωσοριζει την νεογεννητη κορουλα της στο σπιτι....... )) ενω στον αντιποδα μια αλλη συνομηλικη μανα να βρισκεται σε απογνωση και να βλεπει την πληγωμενη κορη της να εγκαταλειπει την οικογενειακη εστια..... Snif

-Με μια συζυγο βραχο να παιρνει φως και να βλεπει απο τα ανοικτα ματια του ανδρα της που μολις ξυπνησε απο κωμα.... Love!



Μετριο για ολες τις παραπανω σεναριακες αντιθεσεις...... Rolling Eyes


rachel
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Chania

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 580 - Ημερομηνία 04-10-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 580 - Ημερομηνία 04-10-2011

Δημοσίευση από Lisa Nova Τρι Οκτ 04, 2011 10:32 pm

ΣΨ1 έγραψε:Δεν νομιζω οτι οι σεναριογραφοι θελουν να μας πουνε οτι μια 18 χρονη που μενει εγκυος πρεπει να κανει εκτρωση.Δεν ειναι τοσο απλο το θεμα και μην το εκλαικευουμε.Καθε περιπτωση πιστευω οτι ειναι και διαφορετικη.Εδω εχουμε μια κοπελα που μενει εγκυος απο καποιον παντρεμενο και με παιδια.
Ποσο ευκολα μια μανα θα πει στην κορη της κρατησε το;;;;;;Δεν ξερω,δεν θελω να λεω μεγαλες κουβεντες,αλλα δεν ειναι και το πιο ευκολο.
Αλλωστε η Μαριλια δεν θα φτασει να κανει εκτρωση,αρα οι σεναριογραφοι δεν θα μας το δωσουν ετσι!!
Επισης επειδη θιχτηκε το θεμα της εκτρωσης της Νορας,θα πω οτι και αυτη δεν ειναι μια απλη περιπτωση.Τι θα ελεγε η Νορα στο παιδι της για τον πατερα του,οταν μεγαλωνε;;Θα μπορουσε να του πει την αληθεια,δηλ οτι ο πατερας του ηταν ενας σαικο;;
Αν μας εδειχναν μια απλη περιπτωση,δηλ ενα ζευγαρι που τα εχει ολα και παει να κανει εκτρωση,τοτε ναι θα ηταν προκλητικο,αλλα και οι δυο αυτες περιπτωσεις ειναι ακραιες και δεν μπορουμε τοσο ευκολα να καταδικασουμε καποιον που υπο τετοιες συνθηκες φτανει να κανει αυτο το βημα.

Διαφωνώ μαζί σου. Εγώ δεν είπα τη "Θέλαν" να μας πουν οι σεναριογράφοι, αλλά τι φάνηκε στο σημερινό επεισόδιο ότι εννοούσαν. Το ότι εμείς ξέρουμε ότι τελικά δεν θα κάνει εκτρωση και ότι θα έχει προβληματά στην εγκυμοσύνη δεν σημαίνει οτι και όποιος άλλος παρακολουθεί τη σειρά ξέρει κάτι τέτοιο. Αυτό που με απογοήτευσε παραπάνω ήταν ότι το έκαναν να φαίνεται ως η σωστή ( imarton )επιλογή για τη Μαρίλια. Και δεν ήταν καν η δική της επιλογή αλλά των γύρω της. Ποτέ και σε καμία περίπτωση δεν είναι "εντάξη" για ένα κορίτσι να κάνει έκτρωση όποια και αν είναι η κατάσταση στην οποία την οδήγησε σ'αυτήν την εγκυμοσήνη. Το αν μια μητέρα θα έλεγε τόσο ευκολα στη κόρη της να κρατήσει αυτο το παιδί, σου λέω ότι η δικιά μου μητέρα σίγουρα ναι. Δεν θα μπορούσε να συνενέσει σε ένα φόνο!! Γιατί όσο και να θέλουν κάποιοι να το θεωρούν ως κάτι απλό και τίποτα το σοβαρό, δεν πάυει να είναι φόνος. (Φυσικά αυτή είναι η δικιά μου άποψη, εσύ μπορεί να πιστεύεις ότι δεν σημαίνει κάτι) Δεν θα το θεωρούσα τόσο σοβαρό αν μόνο εγώ πίστευα ότι ακούστηκε μια τέτοια άποψη σήμερα...όμως όταν μου το είπε και ο μπαμπάς μου τότε συνειδητοποίεισα ότι δεν ήταν μόνο εμένα που "χαλούσε" η αντιμετώπιση αυτή.
Όσο για τη Νόρα, κατα την αποψη μου, έκανε τρομερό λάθος που έριξε το παιδί της. Το ότι του στέρησε τη ζωή έτσι ώστε να μη χρειαστεί μια μέρα να του εξηγήσει τι ήταν ο πατέρας του δεν μου αρκεί. Μπορεί να τη δικαιολογώ εν μέρη γιατί θα ένιωθε ίσως καποια αρνητηκά συναισθήματα για το παιδί....αλλά και πάλι.....να κουβαλάς στη συνείδηση σου το φόνο μιας αθώας ψυχής?? ......
Lisa Nova
Lisa Nova
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Limassol

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 580 - Ημερομηνία 04-10-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 580 - Ημερομηνία 04-10-2011

Δημοσίευση από dm10811 Τρι Οκτ 04, 2011 10:53 pm

Lisa Nova έγραψε:Διαφωνώ μαζί σου. Εγώ δεν είπα τη "Θέλαν" να μας πουν οι σεναριογράφοι, αλλά τι φάνηκε στο σημερινό επεισόδιο ότι εννοούσαν. Το ότι εμείς ξέρουμε ότι τελικά δεν θα κάνει εκτρωση και ότι θα έχει προβληματά στην εγκυμοσύνη δεν σημαίνει οτι και όποιος άλλος παρακολουθεί τη σειρά ξέρει κάτι τέτοιο. Αυτό που με απογοήτευσε παραπάνω ήταν ότι το έκαναν να φαίνεται ως η σωστή ( imarton )επιλογή για τη Μαρίλια. Και δεν ήταν καν η δική της επιλογή αλλά των γύρω της. Ποτέ και σε καμία περίπτωση δεν είναι "εντάξη" για ένα κορίτσι να κάνει έκτρωση όποια και αν είναι η κατάσταση στην οποία την οδήγησε σ'αυτήν την εγκυμοσήνη. Το αν μια μητέρα θα έλεγε τόσο ευκολα στη κόρη της να κρατήσει αυτο το παιδί, σου λέω ότι η δικιά μου μητέρα σίγουρα ναι. Δεν θα μπορούσε να συνενέσει σε ένα φόνο!! Γιατί όσο και να θέλουν κάποιοι να το θεωρούν ως κάτι απλό και τίποτα το σοβαρό, δεν πάυει να είναι φόνος. (Φυσικά αυτή είναι η δικιά μου άποψη, εσύ μπορεί να πιστεύεις ότι δεν σημαίνει κάτι) Δεν θα το θεωρούσα τόσο σοβαρό αν μόνο εγώ πίστευα ότι ακούστηκε μια τέτοια άποψη σήμερα...όμως όταν μου το είπε και ο μπαμπάς μου τότε συνειδητοποίεισα ότι δεν ήταν μόνο εμένα που "χαλούσε" η αντιμετώπιση αυτή.
Όσο για τη Νόρα, κατα την αποψη μου, έκανε τρομερό λάθος που έριξε το παιδί της. Το ότι του στέρησε τη ζωή έτσι ώστε να μη χρειαστεί μια μέρα να του εξηγήσει τι ήταν ο πατέρας του δεν μου αρκεί. Μπορεί να τη δικαιολογώ εν μέρη γιατί θα ένιωθε ίσως καποια αρνητηκά συναισθήματα για το παιδί....αλλά και πάλι.....να κουβαλάς στη συνείδηση σου το φόνο μιας αθώας ψυχής?? ......

Εδειξαν αυτο που θα συνεβαινε...Ηταν ρεαλιστικο...Οσο κι αν διαφωνουμε με την εκτρωση - γιατι κι εγω εκτος καποιων περιπτωσεων διαφωνω - το γεγονος ειναι οτι οι περισσοτεροι γονεις θελουν το παιδι τους να εχει την ευκαιρια να φτιαξει τη ζωη του πρωτα επαγγελματικα και μετα αν και οταν θελησει να κανει οικογενεια ισως και ενα παιδι...Οταν λοιπον εμφανιζεται μια ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη σε τοσο νεαρη ηλικια ειναι το πλεον λογικο να σκεφτεις οτι αυτη η ευθυνη - που ειναι μεγαλη - θα παει πισω ολα τα σχεδια και ολα οσα θελει η κοπελα να κανει...Αυτο σκεφτεται ο γονιος και ο περιγυρος που νοιαζεται για τη κοπελα...Γι'αυτο μπαινει στο τραπεζι το θεμα...Αυτο που πρεπει και αξιζει να δουμε ειναι οτι τελικα οδηγουνται στο συμπερασμα οτι η εκτρωση δεν ειναι η καλυτερη λυση και οτι θα ηταν καλυτερο να κρατησει το παιιδι...Και ξερουμε οτι η Μαριλια θα θελησει να κρατησει το παιδι και οι αλλοι θα το δεχτουν και ειδικα η Ευα θα τη στιριξει...Αλλα αυτο ακομα και αν δεν το ξεραμε θα το ανακαλυπταμε...

Σε σχεση με τη Νορα...Καταλαβαινω οτι θα μπορουσε να το κρατησει...Αλλα η δεδομενη χρονικη στιγμη νομιζω ηταν καθοριστικη...Μια γυναικα τοσο βαναυσα προδωμενη - διοτι πανω που αρχιζει να ονειρευεται μια ζωη και να τη κατακτα της πεφτει ο ουρανος στο κεφαλι - που στο καπακι μαθαινει οτι ειναι εγκυος;;;Και οτι ο σκοπος του πατερα ειναι να τη σκοτωσει και αυτη και το παιδι στη γεννα;;;;;;Αυτο ειναι πολυ παραπανω απο ο,τι πολλοι ανθρωποι μπορουν να αντεξουν...Και συγκεκριμενα η Νορα ειδαμε οτι εφτασε πολυ κοντα στο να χασει το μυαλο της...Ηταν κατι που δεν μπορουσε να διαχειριστει...Ουτε βεβαια ο φοβος μηπως τελικα ο Στελιος πετυχει τον στοχο του...Θυμαμαι χαρακτηριστικα μια σκηνη με τη Νορα και τη Μελιτα...Η Νορα αναρωτιοταν αν εκανε καλα που δεν κρατησε το παιδι και ειπε ''θα ειχα κατι για να στηριχτω''...Και πολυ ευστοχα η Μελιτα της ειχε πει τοτε ''τα παιδι πρεπει να στηριζονται σε εμας και οχι εμεις στα παιδια''...Ηταν απο τις φορες που η Μελιτα ειπε κατι λογικο και ειχε δικιο...
dm10811
dm10811
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθηνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 580 - Ημερομηνία 04-10-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 580 - Ημερομηνία 04-10-2011

Δημοσίευση από fay66 Τρι Οκτ 04, 2011 11:07 pm

Καλησπέρα κορίτσια και από εμένα.
Λοιπόν μιας και είμαστε στο 2ο επεισόδιο του 4ου -λέμε τώρα-κύκλου και αφού δώσαμε για χθες μιας και ήταν το πρώτο επεισόδιο τόπο στην οργή , απόψε μπορούμε να μιλήσουμε ελεύθερα.
Μια απογοήτευση.Πίστευα ότι μιας και είναι πλέον τα τελευταία επεισόδια θα δούμε δράση.Ίσως και να φταίει και το γεγονός ότι γνωρίζουμε και μερικά πράγματα παραπάνω από τα περιοδικά. Οι πληροφορίες ανεβάζουν παραπάνω τις απαιτήσεις μας; Δεν ξέρω.Ίσως ναι , ίσως όχι.
Δεν μπορώ όμως να βλέπω την Νταίζη να ζητάει από τη Στέλλα συγνώμη επειδή δεν επισκέφτηκε ακόμα τη Νόρα και τη μικρή.Δηλαδή και η υπομονή έχει και τα όριά της. Σιγά μην την έπιασε ο πόνος για τη μικρή μας.Άσε που με το που θα τη δει όλο και κάτι θα πετάξει. Νταίζη είναι αυτή .Σταθερές αξίες , δεν αλλάζουν.
Όσο για τη Μελίτα καλά , απίθανη και πάλι.Ζωγράφισε . Η ζήλια ξαναχτυπά και δεν μπορεί να δει τίποτα μπροστά της. Αποδεικνύεται για άλλη μια φορά το πόσο κακομαθημένη είναι και πως την είχαν μεγαλώσει μέσα σε μια γυάλα. Όταν κάτι της μπει στο μυαλό δεν πάει κάποιος να της μιλά , εκεί θα κάνει το δικό της. Ε , βρε Ρούσσο καμιά επιτυχία στην κόρη σου και αυτή η έρμη η Αμαλία τι να πρωτοκάνει πια;Ακόμα και στο τρέλερ που έδειξε για αύριο εκεί , μια από τα ίδια. Ακόμα και να τρελαίνεται , αυτό μπορεί να δικαιολογεί τις από εδώ και πέρα πράξεις της. Τις πριν; Την τώρα που πάει κουνάμενη συράμενη να καταθέσει και εγγράφως λες και αν πήγαινε αργότερα κάτι θα γινόταν.Και πώς αυτό θα φέρει πίσω το Στέφανο δεν μπορώ να καταλάβω.Τι σόι ιδέα είναι αυτή ; Για να έχουμε εξέλιξη;Ποια; Όλο τα ίδια και τα ίδια.
Στιγμές καλές είχαμε , μετρημένες στα δάκτυλα του ενός δυστυχώς χεριού.
Την Αμαλία -απίθανη η Πεφάνη- όταν καταλαβαίνει ότι άδικα κατηγορεί την Εριέττα .
Την Εύα που εκλιπαρεί τη Μαρίλια να καταλάβει ήταν μια καλή σκηνή. Η Μαρίλια δικαιολογείται.Είναι 19-και όχι 18 που συνεχίζουν να λένε-και είναι ακόμα ένα μικρό παιδί. Πάνω στον παρορμητισμό και στα νιάτα. Η Μελίτα είναι 35 χρονών μουλάρα πια; Πότε θα μεγαλώσει και θα ωριμάσει .
Η επιστροφή της μικρής Ρεγγίνας καλή.Εντάξει η μικρή πρέπει να ήταν γύρω στους 3-4 μήνες , αλλά ας μην κολλάμε εκεί. Ωραία σκηνή γεμάτη αγάπη . Πήραμε και μια ιδέα τι μας περιμένει μεταξύ Νόρας και Στέλλας , αλλά αυτό θα είναι μια ανάπαυλα στην προβλεπόμενη ξεραίλα .
Μακάρι να πέφτω έξω, αλλά όταν βλέπω από το 2ο επεισόδιο αυτά , τρέμω τι μας περιμένει μετά.
Από μένα μέτριο , πολύ μέτριο.

fay66
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 580 - Ημερομηνία 04-10-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 580 - Ημερομηνία 04-10-2011

Δημοσίευση από Dorina <3 Πέτρος Τρι Οκτ 04, 2011 11:16 pm

Αμαλια-Στέλλα
Μάλλον ειναι η πρωτη φορα που αναφερομαι σε σκηνη με την Στελλα και τη χαρακτιριζω υπέροχη! Λογο της μοναδικης κΠεφάνη! Μου αρεσε η σταση της Στέλλας.
Μελιτα-Ερριέτα
Μου αρεσε η σκηνη λογο της σωστης αποδοσης της.Ωραιες ερνηνειες και απο τις δυο κυρίες.Και βλέποντας αυτη τη σκηνη σκευτηκα πως μονο οταν κοντεψεις ή χειροτερα χασεις κατι το εκτιμας.
Μελιτα-Αμαλια
Μαζι με το καιρι που αναψα για τον Πέτρο αναψα και ενα για την Μελιτα. Ελπιζω μοναχα στο τελος να εξηλεωθει. Εχει περασει πολλα και το αναγνωριζω αλλα ες καταλαβει και εκτιμηση καποια πραγματα σε αυτη τη δυσκολη φαση για την οικογενεια της.
Νικολας-Δαφνη
Κοιταχτε και λιγο τη ζωη σας. Αρκετα ασχοληθηκατε με ολους τους αλλους.
Αλλα μου αρεσει εδω ο κοσμος καιγεται και αυτη ρομαντικο δειπνο πολυ γλυκο!

Αμαλια-Πέτρος
Υπέροχη σκηνη.Ας πάρουμε παράδειγμα για το τι θα πει πραγματικη αγαπη απο αυτη τη γυναικα που ειναι διπλα στον ανδρα της και του δειχνει απεραντη αγαπη.Μαθημα υποκριτικης αλλα και αγάπης!
Ευα!
Κουράστηκα......
Χαζογονεις!
Μια ευχαριστη νότα....
Και εις αλλα με υγεια!
Dorina <3 Πέτρος
Dorina <3 Πέτρος
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Οικία Ρούσου

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 580 - Ημερομηνία 04-10-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 580 - Ημερομηνία 04-10-2011

Δημοσίευση από roria Τρι Οκτ 04, 2011 11:17 pm

Να ξεκινήσω από τα σοβαρά, που είναι το θέμα της άμβλωσης. Εγώ θα συμφωνήσω απόλυτα με τη Lisa Nova. Θα προσθέσω ότι δυστυχώς δεν είναι μόνο στα Μυστικά που το θέμα παρουσιάζεται με απαράδεκτα επιπόλαιο τρόπο. Υπάρχουν σειρές που το έχουν πραγματευτεί με πραγματική αθλιότητα τού τύπου: έμεινα έγκυος, αλλά τώρα δεν είμαι σε φάση να κάνω παιδί, καθότι ασχολούμαι με την καριέρα μου, οπότε το ξεφορτώνομαι. Και κάτι ακόμα: σε μια κοινωνία που θεωρούνται αναλώσιμα τα αγέννητα βρέφη, δεν είναι καθόλου παράξενο που άρχισαν να θεωρούνται αναλώσιμοι και οι γέροντες, οι ανάπηροι, οι φτωχοί, οι άνεργοι και εν τέλει ένας ολόκληρος λαός. Αυτα κατά τη γνώμη μου πάνε αλυσίδα.
Πολύ το βάρυνα όμως. Στο επεισόδιο λοιπόν. Μέτριο μου φάνηκε το σημερινό. Είχε κάποιες σκόρπιες καλές στιγμές, αλλά δεν με κέρδισε.
Ξεχώρισα την ερμηνεία της Φαίης Ξυλά σε όλες τις σκηνές της. Νομίζω μάλιστα ότι η Εύα μπορεί να μετείχε στην υποδοχή του μωρού, αλλά ήταν έκδηλη η ψυχική της διάθεση και η προσπάθεια που κατέβαλλε να μη χαλάσει τη χαρά των φίλων της.
Εξαιρετική η Εριέττα στη σκηνή με την κινούμενη δοκιμασία των νεύρων μας. Η φράση: ο Στέφανος σε άφησε επειδή είσαι αυτό που είσαι μου φάνηκε πολύ εύστοχη.
Μου είχε λείψει ο κύριος Αρζόγλου. Χάρηκα που τον είδα έστω και σε αυτή τη μικρή σκηνή.
Κατά τα λοιπά μεγάλη παρηγοριά για όσους θεωρούν πρόβλημα το ότι ο μηνιαίος μισθός τους φτάνει δε φτάνει για πέντε φρατζόλες ψωμί, ο σπαραγμός της προδομένης αοιδού (ή μήπως αηδού; ) που ατενίζει με άδειο βλέμμα την ολυμπιακών διαστάσεων πισίνα. Τι άλλη απόδειξη χρειαζόμαστε για να πειστούμε ότι τα πλούτη δεν φέρνουν την ευτυχία; Ε;
Κλείνω υπερθεματίζοντας σε κάτι που ανέφερε η jessie. Μετά τις εξελίξεις θα περίμενα μια δυνατή σκηνή μεταξύ Στέφανου και Εριέττας. Τη θεωρούσα σχεδόν αυτονόητη. Δεν την είδα. Ελπίζω να μας τη δείξουν σύντομα.
dm : respect : και oscar για το σχολιασμό.
Clarabelle, jessie, rachel, alex, ΣΨ, gxnel ομοίως.
roria
roria
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 580 - Ημερομηνία 04-10-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 580 - Ημερομηνία 04-10-2011

Δημοσίευση από loukasnora Τρι Οκτ 04, 2011 11:25 pm

Καλησπέρα!Ας πω κι εγώ δυο λογάκια!

Τα μόνα άξια λόγου στο σημερινό επεισόδιο ήταν η σκηνή Αμαλίας-Στέλλας στο νοσοκομείο ( ναι μου άρεσε για κάποιο αδιευκρίνιστο λόγο ),η σκηνή Λουκά-Εύας που μου είχαν λείψει Love! ( αν έλειπε η Αγγέλα από την σκηνή θα ήταν ακόμα καλύτερη ),η σκηνή Εύας-Μαρίλιας και Αγγέλας που είχε ένταση,η σκηνή Λουκά-Νόρας στο μαιευτήριο,η χαρά του Ηλία για την μπέμπα,η ατάκα που πέταξε η Εριέττα στην Μελίτα φεύγοντας από το σπίτι της δεύτερης ( σε όλα τα επίπεδα δεύτερη ),η επιστροφή του μωρού στο σπίτι και κλασικά η Αμαλία με τον Ρούσσο όταν εκείνος ξύπνησε αλλά και μετά όταν τον ρώτησε αν φταίνε η Εριέττα με τον Στέφανο για το έμφραγμα του!

Βέβαια είχε και ωραία ανέκδοτα σήμερα!Η Νταίζη δεν είναι φόνισσα όοοοοχιιι!Ο Χρήστος θα την κάνει!Μην κοιτάτε που προσπάθησε να φάει την Εύα όσο ήταν έγκυος!Αυτά είναι ψιλά γράμματα για κείνη και τους σεναριογράφους!

Η Αντιγόνη ήθελε και φωτογραφία γιατί η περιγραφή δεν της έκανε!Έξυπνο πάντως δεν μπορώ να πω!Όσο να'ναι είναι κάτι παραπάνω από το ''πες την αλήθεια μάνα,τι ξέρεις;'' ''δεν ξέρω τίποτα παιδί μου''!

Η Μελίτα αχαρακτήριστη όπως πάντα!Κατιναριό από τα λίγα!

Κλείνοντας θέλω να πω πως η Ξύλα ήταν υπέροχη ξανά σε όλες τις σκηνές της! oscar
Η Δρακουλάκη παραμένει στάσιμη,ψεύτικη και μέτρια!Όπως μέτριο ήταν και το επεισόδιο!
loukasnora
loukasnora
Camera Woman
Camera Woman

Θηλυκό Τόπος : Dreamland ♥
Ασχολίες : Θεατρο,σινεμα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 580 - Ημερομηνία 04-10-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 580 - Ημερομηνία 04-10-2011

Δημοσίευση από ΣΨ1 Τρι Οκτ 04, 2011 11:26 pm

Ποσο ρεαλιστικο θα ηταν αραγε αν οι σεναριογραφοι σημερα μας παρουσιαζαν μια Ευα και μια Αγγελα,να χαιρονται με την εγκυμοσυνη της Μαριλιας;;;Φυσικα και δεν θα ηταν και γι αυτο δεν μας το εδειξαν.Αντιθετα μας εδειξαν 2 γυναικες να σκεφτονται,να αγωνιουν για το παιδι τους.Δεν ξερω αν κανω λαθος ,αλλα εγω δεν ακουσα ουτε την Ευα,αλλα ουτε και την Αγγελα να προτρεπει την Μαριλια,για να κανει εκτρωση!
Εγραψα οτι ενα τετοιο βημα καμια γυναικα δεν το κανει ετσι ελαφρα τη καρδια και οσες το κανουν ,αναγκαζονται ισως απ τις συνθηκες,οπως πχ η Μαριλα και Νορα.
Παντως συγχαρητηρια στη μαμα σου που δεν θα συναινουσε σε μια εκτρωση!

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Τόπος : Αθήνα
Ασχολίες : Πολλές

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 580 - Ημερομηνία 04-10-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 580 - Ημερομηνία 04-10-2011

Δημοσίευση από JESSIE Τετ Οκτ 05, 2011 12:15 am


Tο θέμα της άμβλωσης είναι πράγματι πολύ σοβαρό, και φυσικά είναι αδιανόητο να επιδιώκεται για λόγους πρακτικούς, ή οικονομικούς ή γιατί έτυχε να έρθει η εγκυμοσύνη σε ακατάλληλη στιγμή.... Οταν όμως οι συνθήκες είναι ιδιάζουσες, τότε όχι μόνο συγχωρείται, αλλά επιβάλλεται κιόλας. Π.χ. οταν από μιά εγκυμοσύνη κινδυνεύει η υγεία ή και η ζωή ακόμη της μητέρας, ή όταν το έμβρυο έχει κάποιο πρόβλημα που είναι βέβαιο οτι θα γεννηθεί με σοβαρές βλάβες, ή όταν υπήρξε βιασμός τραυματικός για τον ψυχισμό της μητέρας, τότε πώς μπορεί κάποιος να αποφασίσει τι είναι το μεγαλύτερο κακό, να αφήσουν να γεννηθεί το παιδί ή να διακόψουνν την εγκυμοσύνη? Επίσης όταν οι γονείς είναι τόσο φτωχοί που δεν μπορούν να ζήσουν οι ίδιοι, πώς θα φέρουν ένα παιδί στον κόσμο, για να το αφήσουν να λιμοκτονεί, όπως τα παιδάκια στην Αφρική ή την Ασία που πληγώνουν τα μάτια μας όταν τα βλέπουμε στην τηλεόραση... Μιά απ'τις πιό σπαρακτικές ηρωίδες του Ουγκώ, η Φαντίνα των Αθλίων, γεννάει το παιδί της, παρατημένη απ'τον ασυνείδητο πατέρα, και ζεί στην ίδια την κόλαση για να στέλνει λεφτά στους εκμεταλλευτές που το εμπιστεύτηκε.... Η μόνη άμβλωση που έγινε στα Μυστικά είναι αυτή που έκανε η Νόρα μετά το βιασμό της απ'τον Στέλιο, και υπαγεται στίς παραπάνω δικαιολογημένες περιπτώσεις.
Τώρα, αν θεωρήσουμε "φόνο" την διακοπή μιας εγκυμοσύνης, τότε γιατί να μην θεωρήσουμε εξ ίσου φόνο και την αντισύλληψη? Και αυτή αντίκειται στις ηθικές επιταγές, αφού εμποδίζει τη γέννηση ενός παιδιού.... Αφού, κατα την εκκλησία, αποκλειστικός σκοπός της ένωσης ενός άνδρα και μιάς γυναίκας είναι η διαιώνιση του είδους . Μήπως, για να είμαστε απόλυτα ηθικοί, θα πρέπει να γίνουμε όλοι καλόγεροι ή μοναχές?
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 580 - Ημερομηνία 04-10-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 580 - Ημερομηνία 04-10-2011

Δημοσίευση από Lisa Nova Τετ Οκτ 05, 2011 12:43 am

dm10811 έγραψε:Εδειξαν αυτο που θα συνεβαινε...Ηταν ρεαλιστικο....Οσο κι αν διαφωνουμε με την εκτρωση - γιατι κι εγω εκτος καποιων περιπτωσεων διαφωνω - το γεγονος ειναι οτι οι περισσοτεροι γονεις θελουν το παιδι τους να εχει την ευκαιρια να φτιαξει τη ζωη του πρωτα επαγγελματικα και μετα αν και οταν θελησει να κανει οικογενεια ισως και ενα παιδι...Οταν λοιπον εμφανιζεται μια ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη σε τοσο νεαρη ηλικια ειναι το πλεον λογικο να σκεφτεις οτι αυτη η ευθυνη - που ειναι μεγαλη - θα παει πισω ολα τα σχεδια και ολα οσα θελει η κοπελα να κανει...Αυτο σκεφτεται ο γονιος και ο περιγυρος που νοιαζεται για τη κοπελα...Γι'αυτο μπαινει στο τραπεζι το θεμα...Αυτο που πρεπει και αξιζει να δουμε ειναι οτι τελικα οδηγουνται στο συμπερασμα οτι η εκτρωση δεν ειναι η καλυτερη λυση και οτι θα ηταν καλυτερο να κρατησει το παιιδι...Και ξερουμε οτι η Μαριλια θα θελησει να κρατησει το παιδι και οι αλλοι θα το δεχτουν και ειδικα η Ευα θα τη στιριξει...Αλλα αυτο ακομα και αν δεν το ξεραμε θα το ανακαλυπταμε...

Τόση ώρα προσπαθώ να πώ ότι απλά βγήκαν τα λάθος μηνύματα στο σημερινό επεισόδιο. Το ότι στα επόμενα επεισόδια η Μαριλια θα θελησει να το κρατησει και οι άλλοι θα το δεχτουν (που δεν τους πέφτει και λόγος αλλα λεμε τωρα) και ότι η Ευα θα τη στηριξει δεν αλλάζει ότι βγήκε ένα λάθος μήνυμα στο κόσμο. Και αυτός ο ρεαλισμός του τύπου: Εύα - "θα το κρατήσει το παιδί, είμαι σίγουρη" Λουκάς - "Κακώς είσαι σίγουρη, μπορεί να αλλάξει γνώμη" θα μπορύσε να δωθεί με τρόπο ώστε να μην βγαίνουν τα λάθος συμπεράσματα απ'το κοινό. Εγώ σαν κοινό έλαβα το μήνυμα ότι η έκτρωση είναι η μόνη λύση. Όταν η Αγγέλα είπε στην Εύα να κάτσουν να βρουν μια λύση η Έυα είπε ότι θα το κρατήσει σίγουρα.... Λες και αν το κρατήσει το παιδί θα είναι το τέλος του κόσμου.....Λες και δεν υπάρχουν υπηρεσίες υιοθεσίας.... γιατί φυσικά ένα παιδί είναι πάντα εμπόδιο.... και η μόνη λύση είναι ο φόνος..... Rolling Eyes Neutral

dm10811 έγραψε:Σε σχεση με τη Νορα...Καταλαβαινω οτι θα μπορουσε να το κρατησει...Αλλα η δεδομενη χρονικη στιγμη νομιζω ηταν καθοριστικη...Μια γυναικα τοσο βαναυσα προδωμενη - διοτι πανω που αρχιζει να ονειρευεται μια ζωη και να τη κατακτα της πεφτει ο ουρανος στο κεφαλι - που στο καπακι μαθαινει οτι ειναι εγκυος;;;Και οτι ο σκοπος του πατερα ειναι να τη σκοτωσει και αυτη και το παιδι στη γεννα;;;;;;Αυτο ειναι πολυ παραπανω απο ο,τι πολλοι ανθρωποι μπορουν να αντεξουν...Και συγκεκριμενα η Νορα ειδαμε οτι εφτασε πολυ κοντα στο να χασει το μυαλο της...Ηταν κατι που δεν μπορουσε να διαχειριστει...Ουτε βεβαια ο φοβος μηπως τελικα ο Στελιος πετυχει τον στοχο του...Θυμαμαι χαρακτηριστικα μια σκηνη με τη Νορα και τη Μελιτα...Η Νορα αναρωτιοταν αν εκανε καλα που δεν κρατησε το παιδι και ειπε ''θα ειχα κατι για να στηριχτω''...Και πολυ ευστοχα η Μελιτα της ειχε πει τοτε ''τα παιδι πρεπει να στηριζονται σε εμας και οχι εμεις στα παιδια''...Ηταν απο τις φορες που η Μελιτα ειπε κατι λογικο και ειχε δικιο...

Όπως είπα και στη Clarabelle τα μυστικά άρχισα να τα βλέπω στα μέσα του 2ου κυκλου...δεν ξέρω ακριβώς τι παίχτηκε με τη Νόρα και το Στέλιο, μονάχα λίγα βιντεάκια που είδα και τίποτε άλλο. Δεν μπορώ να πω πολλά, μόνο ότι η Νόρα, αν όντως δεν το ήθελε το παιδί ή φοβόταν ότι δεν θα γινόταν καλή μάνα ή και δε ξέρω εγω τι, θα μπορούσε πολύ απλά να το δώσει για υιοθεσία....αλλά όχι.....σε μια τέτοια σειρά προτιμότερο είναι να σκοτώνεις τον άλλο παρά να του δίνεις την ευκαιρία να ζήσει...
Lisa Nova
Lisa Nova
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Limassol

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 580 - Ημερομηνία 04-10-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 580 - Ημερομηνία 04-10-2011

Δημοσίευση από dm10811 Τετ Οκτ 05, 2011 12:58 am

Lisa Nova έγραψε:
dm10811 έγραψε:Εδειξαν αυτο που θα συνεβαινε...Ηταν ρεαλιστικο....Οσο κι αν διαφωνουμε με την εκτρωση - γιατι κι εγω εκτος καποιων περιπτωσεων διαφωνω - το γεγονος ειναι οτι οι περισσοτεροι γονεις θελουν το παιδι τους να εχει την ευκαιρια να φτιαξει τη ζωη του πρωτα επαγγελματικα και μετα αν και οταν θελησει να κανει οικογενεια ισως και ενα παιδι...Οταν λοιπον εμφανιζεται μια ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη σε τοσο νεαρη ηλικια ειναι το πλεον λογικο να σκεφτεις οτι αυτη η ευθυνη - που ειναι μεγαλη - θα παει πισω ολα τα σχεδια και ολα οσα θελει η κοπελα να κανει...Αυτο σκεφτεται ο γονιος και ο περιγυρος που νοιαζεται για τη κοπελα...Γι'αυτο μπαινει στο τραπεζι το θεμα...Αυτο που πρεπει και αξιζει να δουμε ειναι οτι τελικα οδηγουνται στο συμπερασμα οτι η εκτρωση δεν ειναι η καλυτερη λυση και οτι θα ηταν καλυτερο να κρατησει το παιιδι...Και ξερουμε οτι η Μαριλια θα θελησει να κρατησει το παιδι και οι αλλοι θα το δεχτουν και ειδικα η Ευα θα τη στιριξει...Αλλα αυτο ακομα και αν δεν το ξεραμε θα το ανακαλυπταμε...

Τόση ώρα προσπαθώ να πώ ότι απλά βγήκαν τα λάθος μηνύματα στο σημερινό επεισόδιο. Το ότι στα επόμενα επεισόδια η Μαριλια θα θελησει να το κρατησει και οι άλλοι θα το δεχτουν (που δεν τους πέφτει και λόγος αλλα λεμε τωρα) και ότι η Ευα θα τη στηριξει δεν αλλάζει ότι βγήκε ένα λάθος μήνυμα στο κόσμο. Και αυτός ο ρεαλισμός του τύπου: Εύα - "θα το κρατήσει το παιδί, είμαι σίγουρη" Λουκάς - "Κακώς είσαι σίγουρη, μπορεί να αλλάξει γνώμη" θα μπορύσε να δωθεί με τρόπο ώστε να μην βγαίνουν τα λάθος συμπεράσματα απ'το κοινό. Εγώ σαν κοινό έλαβα το μήνυμα ότι η έκτρωση είναι η μόνη λύση. Όταν η Αγγέλα είπε στην Εύα να κάτσουν να βρουν μια λύση η Έυα είπε ότι θα το κρατήσει σίγουρα.... Λες και αν το κρατήσει το παιδί θα είναι το τέλος του κόσμου.....Λες και δεν υπάρχουν υπηρεσίες υιοθεσίας.... γιατί φυσικά ένα παιδί είναι πάντα εμπόδιο.... και η μόνη λύση είναι ο φόνος..... Rolling Eyes Neutral
Κι αυτο που σου εξηγω ειναι οτι το σημερινο επεισοδιο ειναι μια ενοτητα με τα επομενα...Δε βγηκε καποιο ολοκληρωμενο μηνυμα γιατι η ιστορια δεν εχει ολοκληρωθει...Και ναι ειναι ρεαλιστικο να ερθει πρωτα η εκτρωση στο μυαλο γιατι απλα ετσι γινεται...Στην Ελλαδα δεν ειναι συνηθισμενη η λυση της υιοθεσιας παρολο που ειναι μακραν καλυτερη...Οκ καποιοι ελαβαν τα λαθος συμπερασματα καποιοι οχι...Αλλα νομιζω οτι η προθεση των σεναριογραφων δεν ηταν να μας πουν οτι η εκτρωση ειναι η μονη λυση αλλα το ποσο μπορει να αλλαξει η ζωη μιας νεας κοπελας με μια εγκυμοσυνη και οτι ειναι πολυ σκληρο να πρεπει να παρεις μια τοσο δυσκολη αποφαση...Και νομιζω βγαινει αυτο απο τον τροπο που δοθηκε και απο τον τροπο που θα εξελιχθει...


dm10811 έγραψε:Σε σχεση με τη Νορα...Καταλαβαινω οτι θα μπορουσε να το κρατησει...Αλλα η δεδομενη χρονικη στιγμη νομιζω ηταν καθοριστικη...Μια γυναικα τοσο βαναυσα προδωμενη - διοτι πανω που αρχιζει να ονειρευεται μια ζωη και να τη κατακτα της πεφτει ο ουρανος στο κεφαλι - που στο καπακι μαθαινει οτι ειναι εγκυος;;;Και οτι ο σκοπος του πατερα ειναι να τη σκοτωσει και αυτη και το παιδι στη γεννα;;;;;;Αυτο ειναι πολυ παραπανω απο ο,τι πολλοι ανθρωποι μπορουν να αντεξουν...Και συγκεκριμενα η Νορα ειδαμε οτι εφτασε πολυ κοντα στο να χασει το μυαλο της...Ηταν κατι που δεν μπορουσε να διαχειριστει...Ουτε βεβαια ο φοβος μηπως τελικα ο Στελιος πετυχει τον στοχο του...Θυμαμαι χαρακτηριστικα μια σκηνη με τη Νορα και τη Μελιτα...Η Νορα αναρωτιοταν αν εκανε καλα που δεν κρατησε το παιδι και ειπε ''θα ειχα κατι για να στηριχτω''...Και πολυ ευστοχα η Μελιτα της ειχε πει τοτε ''τα παιδι πρεπει να στηριζονται σε εμας και οχι εμεις στα παιδια''...Ηταν απο τις φορες που η Μελιτα ειπε κατι λογικο και ειχε δικιο...

Όπως είπα και στη Clarabelle τα μυστικά άρχισα να τα βλέπω στα μέσα του 2ου κυκλου...δεν ξέρω ακριβώς τι παίχτηκε με τη Νόρα και το Στέλιο, μονάχα λίγα βιντεάκια που είδα και τίποτε άλλο. Δεν μπορώ να πω πολλά, μόνο ότι η Νόρα, αν όντως δεν το ήθελε το παιδί ή φοβόταν ότι δεν θα γινόταν καλή μάνα ή και δε ξέρω εγω τι, θα μπορούσε πολύ απλά να το δώσει για υιοθεσία....αλλά όχι.....σε μια τέτοια σειρά προτιμότερο είναι να σκοτώνεις τον άλλο παρά να του δίνεις την ευκαιρία να ζήσει...
Αυτο το θα μπορουσε να το δωσει για υιοθεσια ειναι πολυ ευκολη κουβεντα...Οπως και το να λεμε επρεπε να το κρατησει ή δεν επρεπε να κανει φονο...Πολυ ευκολα ειναι ολα στη θεωρια...Αλλα η ψυχολογια του αλλου τη δεδομενη στιγμη παιζει μεγαλο ρολο...Λες οτι δεν εχεις δει και δεν ξερεις...Οποτε δεν ξερεις αν θα μπορουσε απλα να δωσει το παιδι για υιοθεσια...Ουτε αν το αντεχε για εννια μηνες να εγκυμονει αυτο το παιδι με εναν τρελο να τη κυνηγαει να τη σκοτωσει και τον κοσμο να γκρεμιζεται γυρω της...Η ζωη δεν ειναι ασπρο-μαυρο και μερικες φορες πρεπει να παρουμε δυσκολες αποφασεις που πονανε και εμας τους ιδιους...Γιατι πιστεψε με το θεμα της Νορας δεν ηταν οτι το παιδι ηταν εμποδιο...Στη Μαριλια βεβαια υπαρχει και αυτη η σκεψη αλλα και αρκετες αλλες...Οπως π.χ. οτι ετσι δενει τη ζωη της με εναν ανθρωπο που δεν το αξιζει...Και ακομα αν αυτος δεν θελει καμια σχεση το παιδι θα θελει να εχει πατερα...Και θα πρεπει να αναλογιστουμε οτι τα παιδια που μεγαλωνουν σε ιδρυματα ή με αναδοχες οικογενεις δεν μεγαλωνουν παντα ροδινα...Δεν ειναι οτι θα δωσεις το παιδι και θα ξενοιασεις...Γιατι αν ειναι ετσι για παραδειγμα η Αντιγονη δεν εχει κανει και τιποτα κακο...Μονο που αυτο δεν ισχυει...
dm10811
dm10811
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθηνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 580 - Ημερομηνία 04-10-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 580 - Ημερομηνία 04-10-2011

Δημοσίευση από Lisa Nova Τετ Οκτ 05, 2011 1:13 am

JESSIE έγραψε:
Tο θέμα της άμβλωσης είναι πράγματι πολύ σοβαρό, και φυσικά είναι αδιανόητο να επιδιώκεται για λόγους πρακτικούς, ή οικονομικούς ή γιατί έτυχε να έρθει η εγκυμοσύνη σε ακατάλληλη στιγμή.... Οταν όμως οι συνθήκες είναι ιδιάζουσες, τότε όχι μόνο συγχωρείται, αλλά επιβάλλεται κιόλας. Π.χ. οταν από μιά εγκυμοσύνη κινδυνεύει η υγεία ή και η ζωή ακόμη της μητέρας, ή όταν το έμβρυο έχει κάποιο πρόβλημα που είναι βέβαιο οτι θα γεννηθεί με σοβαρές βλάβες, ή όταν υπήρξε βιασμός τραυματικός για τον ψυχισμό της μητέρας, τότε πώς μπορεί κάποιος να αποφασίσει τι είναι το μεγαλύτερο κακό, να αφήσουν να γεννηθεί το παιδί ή να διακόψουνν την εγκυμοσύνη? Επίσης όταν οι γονείς είναι τόσο φτωχοί που δεν μπορούν να ζήσουν οι ίδιοι, πώς θα φέρουν ένα παιδί στον κόσμο, για να το αφήσουν να λιμοκτονεί, όπως τα παιδάκια στην Αφρική ή την Ασία που πληγώνουν τα μάτια μας όταν τα βλέπουμε στην τηλεόραση... Μιά απ'τις πιό σπαρακτικές ηρωίδες του Ουγκώ, η Φαντίνα των Αθλίων, γεννάει το παιδί της, παρατημένη απ'τον ασυνείδητο πατέρα, και ζεί στην ίδια την κόλαση για να στέλνει λεφτά στους εκμεταλλευτές που το εμπιστεύτηκε.... Η μόνη άμβλωση που έγινε στα Μυστικά είναι αυτή που έκανε η Νόρα μετά το βιασμό της απ'τον Στέλιο, και υπαγεται στίς παραπάνω δικαιολογημένες περιπτώσεις.
Τώρα, αν θεωρήσουμε "φόνο" την διακοπή μιας εγκυμοσύνης, τότε γιατί να μην θεωρήσουμε εξ ίσου φόνο και την αντισύλληψη? Και αυτή αντίκειται στις ηθικές επιταγές, αφού εμποδίζει τη γέννηση ενός παιδιού.... Αφού, κατα την εκκλησία, αποκλειστικός σκοπός της ένωσης ενός άνδρα και μιάς γυναίκας είναι η διαιώνιση του είδους . Μήπως, για να είμαστε απόλυτα ηθικοί, θα πρέπει να γίνουμε όλοι καλόγεροι ή μοναχές?

Κοίτα, εν μέρη έχεις δίκιο. Κάποιες απο της περιπτώσεις που ανάφερες όντως δικαιολογούν μια άμβλωση π.χ αν διακινδυνεύετε η υγεία της εγκύου ή αν υπάρχεί πρόβλημα με την αναπτυξη του παιδιού κτλ. Για το βιασμό η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Υπάρχουν γυναίκες που συνέρχονται (όχι ολοκληρωτηκά γιατί δε νομίζω ποτέ μια γυναίκα να ξεχάσει το βιασμό της) και είναι ικανές να φέρουν στο κόσμο αυτό το παιδί είτε το θέλουν είτε όχι (αν δεν το θέλουν υπάρχουν χιλιάδες οικογένειες που θα έδιναν τα πάντα για ένα παιδάκι) Υπάρχουν και αυτές που δεν το ξεπερνούν και ίσως μια εγκυμοσύνη να κάνει τα πράγματα χειρότερα. Τότε ίσως να είναι δικαιολογιμένη αυτή η επιλογή.

Η άποψη σου περι "φονου" και για το "σκοπός της ένωσης ενός άνδρα και μιάς γυναίκας είναι η διαιώνιση του είδους" μου θύμισε μια ταινία Razz (Legally Blonde, αν την έχεις δει) στην οποία τέθηκε ένα παρόμοιο θέμα. Η πρωταγωνήστρια συνέχισε ,κατα κάποιο τρόπο, το συνειρμο σου λέγοντας ότι ακόμα και οι αυτοικανοποίηση του άντρα θα μπορούσε να θεωρηθεί ως αμέλεια αφού δεν αποσκοπούσε στη διαιώνιση του είδους lmao sisi (φυσικά στην ταινία δεν αναφερόταν σ'αυτο το θέμα υπο τη θρησκευτική πλευρά των πραγμάτων) Τέλος πάντως, ούτε κι εγώ αναφερόμουν στη θρησκεία εξ αρχής. Η άμβλωση δεν είναι κατακριτέα μόνο απο την εκκλησία.....
Lisa Nova
Lisa Nova
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Limassol

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 580 - Ημερομηνία 04-10-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 580 - Ημερομηνία 04-10-2011

Δημοσίευση από roria Τετ Οκτ 05, 2011 2:13 am

Ένα πολύ μικρό off-topic: κατ' αρχάς από όσο ξέρω οι θέσεις της Εκκλησίας για την ένωση άντρα και γυναίκας έχουν πολύ μεγαλύτερο βάθος και ενδιαφέρον από ό,τι συνήθως παρουσιάζεται, ανεξάρτητα εάν κάποιος τις ενστερνίζεται ή όχι και οπωσδήποτε δεν περιορίζουν το σκοπό της ένωσης στη διαιώνιση του είδους.
Δεύτερον προσωπικά θεωρούσα ανέκαθεν πολύ "βολική"την άποψη ότι το έμβρυο είναι άνθρωπος μετά από μερικούς μήνες και όχι εξαρχής. Ή είναι άνθρωπος ή δεν είναι. Αν είναι , η εκούσια διακοπή της κύησης είναι φόνος, υπάρχουν όμως φόνοι με ελαφρυντικά και χωρίς. Εξάλλου, όπως προαναφέρθηκε, χιλιάδες άτεκνα ζευγάρια θα ήθελαν ένα παιδί, οπότε υπάρχουν αρκετές επιλογές αν η φυσική του μητέρα δεν θέλει να το κρατήσει.
Εν πάση περιπτώσει ο καθένας έχει ασφαλώς την άποψή του και τα επιχειρήματά του, απλώς όταν πρόκειται για τόσο σοβαρά θέματα που εκφεύγουν των αρμοδιοτήτων μιας ψυχαγωγικής τηλεοπτικής μυθοπλασίας είναι προτιμότερο να μην θίγονται έτσι πρόχειρα. Υπάρχουν τόσες άλλες επιλογές...
roria
roria
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 580 - Ημερομηνία 04-10-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 580 - Ημερομηνία 04-10-2011

Δημοσίευση από aglaitsa Τετ Οκτ 05, 2011 9:28 am

λοιπον μετα απο ωριμη σκεψη αποφασισα πως θα ψηφισω το επεισοδιο καλο

μου αρεσε παρα πολυ η επιστροφη της μπεμπας στο σπιτι γιατι ειδαμε επιτελους την παρεα για λιγο μαζι καθως και το τελευταιο βραδυ στο μαιευτηριο και την αγαπη που εβγαζε το ζευγαρι Νορας -Λουκα
δεν μπορεσα να παραβλεψω ομως το θλιμενο βλεμμα της Ευας,ουτε το ποσο γελασα με τη γιαγια Στελλα

δεν λυπηθηκα την Νταιζη αλλα μου αρεσε παρα πολυ ο τροπος που παρουσιαζει η Πολυχρονιδη την θλιψη της

μου αρεσε πολυ η συζητηση Στεφανου -Αντιγονης οχι οτι περιμενα κατι διαφορετικο αλλα τουλαχιστον δεν ειχε τις κλασικες εκφρασεις του τυπου"εγω δεν ξερω τιποτα"
εκει που γελασα ηταν οταν ηΑντιγονη ειπε στο Στεφανο για την Νταιζη και αυτος της απαντησε "εδω ο κοσμος χανεται και εμεις θα σαχοληθουμε με τα προβληματα της Νταιζης?"
αυτο λεω και εγω ....πες τα χρυσοστομε.....

οσο για τη Μελιτα .....δεν εχει πατο αυτο το πηγαδι και το λεω πλεον και εγω που ως ενα σημειο τη δικαιολογουσα....

το οτι η Αμαλια θα εγτανε να ειναι η φωνη της λογικης σε αυτη τη σειρα......

τελος για μια ακομη φορα εκνευριστηκα με το θεμα της Μαριλιας
γιατι δεν θελει κανεις να καταλαβει οτι η ιστορια της Ευας δεν εχει καμια απολυτως σχεση με αυτη της Μαριλιας περα απο το γεγονος πως και οι δυο ηταν ανυπαντρες μητερες?
και επιτελους η Αγγελα παραδεχτηκε πως αυτη μεγαλωσε την Μαριλια αρα...
αυτη της εδωσε τις αρχες που εχει ....οχι η Ευα....

υγ ειδα στο τρειλερ την Μελιτα να γελαει την ωρα που η Αμαλια της εξηγουσε πως η Εριετα δεν ευθυνεται για το εμφραγμα η ηταν η ιδεα μου?
aglaitsa
aglaitsa
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : σπιτι μου
Ασχολίες : μυστικα-μυστικα-και...μυστικα.......

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 580 - Ημερομηνία 04-10-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 580 - Ημερομηνία 04-10-2011

Δημοσίευση από ProudMaslowqueen Τετ Οκτ 05, 2011 9:37 am

Σκετη βαρεμαρα το επεισοδιο...Χειροτερο απο το χθεσινο...

Η Καλυτερη σκηνη ηταν η επιστροφη της "νεογεννητης" μπεμπας στο σπιτι...

Ασχετα αν το μωρο ηταν 5 μηνων και φορουσε κορδελα...Καλα το μωρακι του νοσοκομειου ηταν πολυ μικρουλι...Αλλα δεν μπορουσαν να βαλουν ενα λιγο μεγαλυτερο και οχι τοσο πολυ...Τελος παντων...

ΗΜελιτα μου την εσπασε το ιδιο και η Νταιζη που ηθελε να ευχηθει και στην νΟΡΑ ΤΡΟΜΑΡΑ ΤΗς!

Επισης μου την εδωσε οτι σε ολο το επεισοδιο ασχολουνταν με την ιστορια της Μαριλιας...

Ας ελπισουμε οτι το σηξμερινο θα ειναι καλυτερο...
ProudMaslowqueen
ProudMaslowqueen
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Palm Woods!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ασχολίες : Παναγιώτης Πετράκης-Βig Time Rush (James Maslow!)!!!!!!!!!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 580 - Ημερομηνία 04-10-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 580 - Ημερομηνία 04-10-2011

Δημοσίευση από ειρηνη7 Τετ Οκτ 05, 2011 11:05 am

τωρα που ειδα το επεισοδιο, θα πω οτι οντως, δεν μου αρεσε καθολου που ολοι σκεφτηκαν να μην κρατησει η μαριλια το παιδι, δεν ξερω καπως μου φανηκε, σαφως και θα υπαρχουν δυσκολιες εφοσον γεννιοταν το παιδι, αλλα και το ολοι αμεσως να σκεφθουν την ευκολη λυση της αμβλωσης, δεν μου αρεσε καθολου πραγματικα...και δεν μιλαμε καν για θεμα υγειας του μωρου, ωστε να το ξανασκεφτει...στα του επεισοδιου, και μενα μου φανηκε μετριο, δεν αντεχω την μελιτα να εκβιαζει τους παντες ετσι, και να εξαρτιωνται ολοι απο αυτην, επειδη δεν μπορει να διαχειριστει το οτι εχασε τον στεφανο, ποια νομιζει οτι ειναι τελος παντων, και το κακο ειναι, οτι θα κρατησει πολυ αυτη η ιστορια...το μονο που κραταω απο χθες ειναι η επιστροφη της μπεμπας στο σπιτι, ασχετα αν με κουραζει πλεον και μονο που τη βλεπω τη στελλα, και μου σπαει τα νευρα το οτι λεει τη ρεγγινα<<μικρη κορη>>της, εντελως ανουσια παρουσια...η μικρη ομως μια γλυκα...επισης πολυ ομορφη σκηνη μεταξυ ευας και λουκα, που δειχνει το νοημα της αληθινης φιλιας...κατα τα αλλα, οπως ειπα μου φανηκε μια απο τα ιδια με περυσι, ολοι να τρεχουν συνεχεια και να μην μπορουν να χαρουν τιποτα... Neutral
ειρηνη7
ειρηνη7
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : κρητη
Ασχολίες : μουσικη βιβλιο και σερφαρισμα!!!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης