Edem Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Γενικές συζητήσεις

+62
pruedens
k@terinio-loukonoraki
maeveline
black_cat
aglaitsa
tzibirdika
ilectra
edem4ever
pasxalitsa
sarita
anna90
ioannaki48
xalkate
ale3ia_eva&nora!!!
LaurelRose
zoi18koi77
zwi
nora19
marakii
theva
evanna
lizzie
giwta007
νοριτσα
DESPOINA
fay
ntinafer
KAKOS LYKOS
l_aquila
μπουγιουριτσα
ειρηνη7
taradoula
gxnel
Kornilia_Petrakitsa
soso
fay66
fantina
dm10811
zeta88
nadiap
aggeliki
amcy
stephanos13
loukasnora
Antigoni!
alex1
trelli petrakitsa
evaki16
KaTeRiNaM
ProudMaslowqueen
JESSIE
katie007
zo0zo0ni
roria
nefelik
ΣΨ1
meroula
Καρ-Mik
MARINAKI_AGAPI_97
Δ.Μπέλλος
noraki_love_97
Clarabelle
66 απαντήσεις

Σελίδα 19 από 40 Επιστροφή  1 ... 11 ... 18, 19, 20 ... 29 ... 40  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 19 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από evanna Πεμ Ιουν 30, 2011 12:36 pm

Ακριβως Γεωργια μου!Συνεχως δημιουργουν θεμα απο το πουθενα για εμπορικους λογους!Και φυσικα δεν εχουν σταματησει καθολου ενα χρονο τωρα να δουλευουν το κοινο ψιλο γαζι! Fskl
evanna
evanna
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθηνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 19 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από noraki_love_97 Παρ Ιουλ 01, 2011 12:06 pm

evanna έγραψε:Ακριβως Γεωργια μου!Συνεχως δημιουργουν θεμα απο το πουθενα για εμπορικους λογους!Και φυσικα δεν εχουν σταματησει καθολου ενα χρονο τωρα να δουλευουν το κοινο ψιλο γαζι! Fskl

αυτο καποια στιγμη πρεπει να σταματησει μας αναψαν μια καλα καλα φωτιες και μετα.....αντε! gmt
noraki_love_97
noraki_love_97
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : στον δικο μου τον πλανητη!!!!!
Ασχολίες : να ονειρευομαι.....

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 19 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από KAKOS LYKOS Δευ Ιουλ 18, 2011 1:06 pm

ΚΡΙΜΑ...ΚΡΙΜΑ...ΚΡΙΜΑ!!
Ενω στο 2ο κυκλο παρακολουθησαμε μια ιστορια που μας συνεπηρε και την αφησαμε περυσι τετοιο καιρο περιπου, στο πικ των γεγονοτων, φετος για συνεχεια πηραμε ενα ανουσιο και εκνευριστικα βαρετο σεναριο, χωρις κανενα απολυτως ενδιαφερον.
Σχεδον μια ολοκληρη χρονια, παρακολουθησαμε ανευρες κακοπεγμενες σκηνες, ατελειωτων, ανευ ουσιας συζητησεων, μπροστα σε μια τζαμαρια, απο ενα ζευγαρι ηθοποιων, οι οποιοι στερουνται επαρκως ακομη και την στοιχειωδη μεταξυ τους χημεια, ερμηνευτικα και αλλη.
Και προκειμενου να ξεκολλησουν την σειρα, απο το τελμα της ατερμονης βαρεμαρας στην οποια την εχουν ριξει, θα προβουν σε νεκραναστησεις πεθαμενων και σαλεμα των γνωστικων. Ω...μα τι προτοτυπια!!

Και φυσικα ο Στεφανος του Γ' κυκλου, ειναι ο χειροτερος αντρικος χαρακτηρας EVER που εχει περασει ποτε απο σειρα!!
Τι να λεμε τωρα?...? Ενας συναισθηματικα αναπηρος χαρακτηρας με ψυχολογικες μεταπτωσεις αναλογα την στιγμη εγινε.
Απο το:"ο ερωτας μας θα μεινει ζωντανος για παντα Μελιτα" και "τον ερωτα περα απο καθε λογικη" του β' κυκλου φετος τι ειδαμε??? Την Μελιτα στην εντατικη μεταξυ ζωης και θανατου και αυτον στην ταβερνα με την αλλη να τρωει κοψιδια...Το απογευμα να εξομολογειται στην Μελιτα τον ερωτα του και πως για χαρη της αφησε πισω τον παλιο-κακο Στεφανο, και το βραδυ να βγαζει τα ματια του...Την αλλη να εξομολογειται στην γραμματεα της, οτι ειναι ερωτευμενη μαζι του και οτι θα μεινει εδω να τον βλεπει με προσχημα την δικη και τις λοιπες υποθεσεις τους, και αντι να κοψει βρουβες μπαστακωθηκε μπροστα στην τζαμαρια της πρωι-μεσημερι-βραδυ, και απο πανω να της λεει, αν μπορουσα να κανω κατι για να σε κρατησω, ή αν ειχαμε γνωριστει πιο πριν θα μπορεουσαμε να ειμαστε μαζι, ή ενιωθα την αγαπη σου... Ειναι αυτα ενεργειες ανθρωπου που ξερει τι του γινεται?? Ειναι αυτες ενεργειες συναισθηματικα ωριμου και νοημων ανθρωπου??
Αν αυτα ειναι φυσιολογικα και λογικα πρεπει να κοιταχτουμε εμεις.
Εγω το εχω ξαναπει...Απορω πως δεχτηκε ο Σταυρου να συμμετεχει σ'αυτην την παρωδια που ειδαμε φετος...
Μονο μια περιπτωση υπαρχει για να υπαρξει μια καποια σχετικη αλληλουχια αναμεσα στους δυο κυκλους.
ΤΙΠΟΤΑ να μην ειναι οπως φαινεται... Διαφορετικα? Φασκελοκουκουλωστα!

Οσο γι'αυτο που ισχυριζονται καποιοι, οτι το με νοιαζεται και την φοντιζω ειναι αληθινη αγαπη, εχω να πω μονον τουτο.
Αν αυτη ειναι η αποψη που εχουν για την αληθινη αγαπη, να ην ανησυχουν, δεν θα δυσκολευτουν να το βρουν.
Προσωπικα εχω αλλη αποψη για το τι ειναι αληθινη αγαπη. Ειναι ΚΑΙ αυτα, αλλα ΟΧΙ μονο αυτα.
Και φυσικα αυτο, δεν το ξερω μονο εγω ή εμεις που αγαπαμε το ζευγαρι Στεφανος- Μελιτα.
Το ξερουμε καλα και εμεις απο εδω, και εκεινοι απο εκει. Ασχετα αν τον τελευταιο καιρο οι απο εκει, προσπαθουν συστηματικα και συνειδητα να πεισουν τους απο εδω οτι δεν ειδαμε ο,τι ειδαμε.
KAKOS LYKOS
KAKOS LYKOS
Τουρίστας
Τουρίστας


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 19 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από Καρ-Mik Δευ Ιουλ 18, 2011 1:22 pm

KAKOS LYKOS έγραψε:ΚΡΙΜΑ...ΚΡΙΜΑ...ΚΡΙΜΑ!!
Ενω στο 2ο κυκλο παρακολουθησαμε μια ιστορια που μας συνεπηρε και την αφησαμε περυσι τετοιο καιρο περιπου, στο πικ των γεγονοτων, φετος για συνεχεια πηραμε ενα ανουσιο και εκνευριστικα βαρετο σεναριο, χωρις κανενα απολυτως ενδιαφερον.
Σχεδον μια ολοκληρη χρονια, παρακολουθησαμε ανευρες κακοπεγμενες σκηνες, ατελειωτων, ανευ ουσιας συζητησεων, μπροστα σε μια τζαμαρια, απο ενα ζευγαρι ηθοποιων, οι οποιοι στερουνται επαρκως ακομη και την στοιχειωδη μεταξυ τους χημεια, ερμηνευτικα και αλλη.
Αυτό είναι η μια πλευρά , και η μία οπτική. Η άλλη πλευρά/οπτική λέει, οτι στον δεύτερο κύκλο είδαμε ρεσιτάλ κακοπαιγμένων σκηνών, σε μπούκωμα 40λέπτων, απο ''ηθοποιούς'' που το πάθος ισοδυναμεί με ανοιχτό στόμα και φωνή οργασμού, ο πόνος ισοδυναμεί με τρεμόπεγμα χειλιών και το κλάμα, με φλέβα πεταγμένη στο κούτελο, άνευ δακρύων πάντα..

Και φυσικα ο Στεφανος του Γ' κυκλου, ειναι ο χειροτερος αντρικος χαρακτηρας EVER που εχει περασει ποτε απο σειρα!!
Τι να λεμε τωρα?...? Ενας συναισθηματικα αναπηρος χαρακτηρας με ψυχολογικες μεταπτωσεις αναλογα την στιγμη εγινε.
Απο το:"ο ερωτας μας θα μεινει ζωντανος για παντα Μελιτα" και "τον ερωτα περα απο καθε λογικη" του β' κυκλου φετος τι ειδαμε??? Την Μελιτα στην εντατικη μεταξυ ζωης και θανατου και αυτον στην ταβερνα με την αλλη να τρωει κοψιδια...Το απογευμα να εξομολογειται στην Μελιτα τον ερωτα του και πως για χαρη της αφησε πισω τον παλιο-κακο Στεφανο, και το βραδυ να βγαζει τα ματια του...Την αλλη να εξομολογειται στην γραμματεα της, οτι ειναι ερωτευμενη μαζι του και οτι θα μεινει εδω να τον βλεπει με προσχημα την δικη και τις λοιπες υποθεσεις τους, και αντι να κοψει βρουβες μπαστακωθηκε μπροστα στην τζαμαρια της πρωι-μεσημερι-βραδυ, και απο πανω να της λεει, αν μπορουσα να κανω κατι για να σε κρατησω, ή αν ειχαμε γνωριστει πιο πριν θα μπορεουσαμε να ειμαστε μαζι, ή ενιωθα την αγαπη σου... Ειναι αυτα ενεργειες ανθρωπου που ξερει τι του γινεται?? Ειναι αυτες ενεργειες συναισθηματικα ωριμου και νοημων ανθρωπου??
Αυτός είναι ο χειρότερος χαρακτήρας που έχει περάσει απο σειρά? Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 19 103275 Επειδή είπε μεγάλα λόγια? Πω, πω τελικά εγω πρέπει να έχω δει πολλές σειρές. Γιατί έχω δει άντρες να δέρνουν, να κερατώνουν, να χτυπάνε, να σκοτώνουν, να κλέβουν, κτλ κτλ κτλ..
Ακόμα και στην ίδια την σειρά, είδαμε πολύ χειροτερους άντρες απο τον Στέφανο..
Απλώς δεν ''επένδυσα'' σε κάνέναν απο αυτούς, γιατί ήξερα τι κουμάσια ήταν ..

Εγω το εχω ξαναπει...Απορω πως δεχτηκε ο Σταυρου να συμμετεχει σ'αυτην την παρωδια που ειδαμε φετος...
Μονο μια περιπτωση υπαρχει για να υπαρξει μια καποια σχετικη αλληλουχια αναμεσα στους δυο κυκλους.
ΤΙΠΟΤΑ να μην ειναι οπως φαινεται... Διαφορετικα? Φασκελοκουκουλωστα!
Τι σε κάνει να πιστεύεις οτι δεν θα έπρεπε να δεχτεί ο Σταύρου? Συμφωνώ οτι η σειρά σε γενικές γραμμές είναι άθλια - για αυτό δεν προκειται να δω τον 4 κύκλο- αλλα γιατί να μην δει συμμετέχει ο Σταύρου?
Ο Σταύρου πρέπει να δέχεται να παίζει μόνο με την Παπά, ή μονο αν είναι ζευγάρι με την ''Μελίτα''?
Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 19 763297 Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 19 763297 Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 19 763297 Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 19 763297


Οσο γι'αυτο που ισχυριζονται καποιοι, οτι το με νοιαζεται και την φοντιζω ειναι αληθινη αγαπη, εχω να πω μονον τουτο.
Αν αυτη ειναι η αποψη που εχουν για την αληθινη αγαπη, να ην ανησυχουν, δεν θα δυσκολευτουν να το βρουν.
Προσωπικα εχω αλλη αποψη για το τι ειναι αληθινη αγαπη. Ειναι ΚΑΙ αυτα, αλλα ΟΧΙ μονο αυτα.
Και φυσικα αυτο, δεν το ξερω μονο εγω ή εμεις που αγαπαμε το ζευγαρι Στεφανος- Μελιτα.
Το ξερουμε καλα και εμεις απο εδω, και εκεινοι απο εκει. Ασχετα αν τον τελευταιο καιρο οι απο εκει, προσπαθουν συστηματικα και συνειδητα να πεισουν τους απο εδω οτι δεν ειδαμε ο,τι ειδαμε.
Η αληθινή αγάπη φαίνεται στις πράξεις, και όχι στα λόγια. Η αληθινή αγάπη όπως λες και συ, δεν είναι η γυναίκα που λες οτι αγαπάς αληθινά να χαροπαλεύει και συ να τρως κοψίδια,αληθινή αγάπη δεν είναι να σε βάζει ο άλλος πάντα τελευταία προτεραιότητα, αλλα ούτε αληθινή αγάπη είναι, να μην πιστεύεις ποτέ και με τίποτα τον άντρα που αγαπάς, και να το θεωρείς όχι μόνο τρόπαιο, που πρέπει να δώσεις τα περισσότερα χρήματα σε πληστηριασμό για να τον κερδίσεις, ή να θεωρείς οτι αγοράζεται με αυτά.
Αν το με νοιάζεται και την φροντίζω ΔΕΝ δείχνει αγάπη, ή αληθινή αγάπη, σίγουρα δεν δείχνει και η σχέση Στέφανου-Μελίτας.
Εγω δεν είδα τίποτα παρα ''πάθος'' (ετσι μας το παρουσίασαν τουλάχιστον) και μεγάλες κουβέντες. Γιατί απο πράξεις, δεν είδα τίποτα που να μαρτυρούν μια μεγάλη αγάπη.
Καρ-Mik
Καρ-Mik
Αθώα Μπατσίνα
Αθώα Μπατσίνα


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 19 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από JESSIE Δευ Ιουλ 18, 2011 2:28 pm



Συμφωνώ με όσα έγραψε η Καρ-Μικ παραπάνω, και θέλω να συμπληρώσω ένα δυό πράγματα, όπως τα βλέπω εγώ:
Ο δεύτερος κύκλος αφορούσε την εκδίκηση που ήρθε να πάρει ο Στέφανος απ'το Μάνο, για την πλεκτάνη που έπαιξε εναντίον της μητέρας του, και πώς άλλαξε η κατάσταση γι'αυτόν, όταν αφ'ενός ερωτεύτηκε τη Μελίτα, αφ'ετέρου είδε τη μητέρα του να γκρεμίζεται απ'το βάθρο που την είχε στήσει, όταν διαδοχικά κατάλαβε οτι τον κορόιδευε και δεν ήταν άρρωστη, ότι είχε εραστή και είχε παιδί μαζί του, οτι προσπάθησε να σκοτώσει τη γυναίκα και το παιδί του για τα λεφτά της διαθήκης... Στον τρίτο κύκλο , είναι φυσικό οτι δεν μπορούσε να συνεχιστεί το ίδιο θέμα, αφού ο Μάνος είχε φύγει ανεπιστρεπτί, και άρα έπρεπε να βρεθεί ένας άλλος κεντρικός κορμος πλοκής... Ετσι προβλήθηκε το θέμα με τα διαμάντια, με το οποίο συνδέονται οι παλιοί με τους σημερινούς, και το θέμα της δολοφονίας του Αραβαντινού και η ανακάλυψη οτι ο Λουκάς και η Εριέττα είναι αδέλφια, και εν συνεχεία η διαμάχη του Ρούσσου απ'τη μιά πλευρά, με το Λουκά και την Εριέττα απ'την άλλη, με το Στέφανο και την παρέα να παίρνουν το μέρος τους .... Παράλληλα, τα αισθηματικά των ηρώων μας απασχόλησαν, αφού η Εύα προχώρησε τη ζωή της με το Λευτέρη, αφήνοντας πίσω το Μάνο, ο Στέφανος, μετά το χωρισμό του απ'τη Μελίτα, προχώρησε κι εκείνος τη ζωή του με την Εριέττα, αφού έδωσε μιά τελευταία ευκαιρία στη σχέση του με τη Μελίτα, που αποδείχτηκε αποτυχία, ενώ ο Λουκάς και η Νόρα βρήκαν το δρόμο για την εκκκλησία και έγιναν γονείς, και ο Νικόλας με τη Δάφνη στερέωσαν το γάμο τους, μετά από κάποιες περιπέτειες. Για μένα ο τρίτος κύκλος είναι εξ ίσου δυνατός με τους προηγούμενους, με ένα διαφορετικό κεντρικό θέμα, και περιμένω την τελική έκβαση της διαμάχης, που θα βγάλει στο φώς και τα υπόλοιπα μυστικά που στοιχειώνουν τους ήρωες....
Για τα επί μέρους, γνώμη μου είναι οτι ο Στέφανος θα ΜΠΟΡΟΥΣΕ, σύμφωνα με τη ζωή που έζησε, μέσα στο μίσος, με γνώμονα των πράξεών του μόνο μιάν εκδίκηση που δεν τον αφορούσε και προσωπικά, να γίνει ένας συναισθηματικά ανάπηρος άνθρωπος.... Κι όμως δεν έγινε, κι αυτό το βλέπουμε απο τότε που τον πρωτογνωρίσαμε. Αγάπησε την Εύα, είχε κάνει σκοπό της ζωής του να τη "σώσει" απ'το Μάνο και ποτέ δεν έπαψε να την προστατεύει και να την φροντίζει.... Ερωτεύτηκε τη Μελίτα, γνώρισε μ'αυτήν το πάθος που δεν είχε ζήσει μέχρι τότε στη ζωή του, κι όταν εκείνη τον έδιωξε, θεωρόντας τον δολοφόνο και σκευωρό, προσπάθησε επί μήνες να την πείσει για την αθωότητά του, χωρις επιτυχία.... Με την Εριέττα στην αρχή τον έδεναν μιά συνεργασία για επαγγελματικά θέματα, δηλ. τα διαμάντια και πώς θα βρούν τον άγνωστο που τα έχει και τους απειλεί... Δεν προσδίδω καμμία ιδιαίτερη σημασία στο ότι η Μελίτα ήταν στο νοσοκομείο κι αυτός "έτρωγε" με την Εριέττα. Στο νοσοκομείο πήγε και ξαναπήγε, ακόμη και πληγωμένος απ'τους μπράβους της Νταίζης, εκλιπαρώντας την να τον ακούσει, είς μάτην φυσικά... Ομως το θέμα των διαμαντιών και σοβαρό ήταν, γιατί εξ αιτίας τους κινδύνευε, και αφορούσε τη δουλειά του, που ήταν κάτι ξέχωρο απ'τα αισθηματικά του. Κι ο Ρούσσος είχε επαφές με την Εριέττα για το ίδιο θέμα, ακόμη κι οταν η κόρη του χαροπάλευε, άφησε την Αμαλία μόνη της για να τρέξει πίσω απ'την Εριέττα για να μάθει τι παραπάνω ήξερε... Και δεν πιστεύω οτι υπάρχει καμμία αμφιβολία για την αγάπη του Ρούσσου για την κόρη του.... Οσο για το ότι το ίδιο βράδυ που για μιάν ακόμη φορά έλεγε στη Μελίτα οτι την αγαπούσε, και μετά πήγε με την Εριέττα, ας μην ξεχνάμε οτι η Μελίτα για μία ακόμη φορά τον έδιωξε κακήν κακώς, οπότε η σχέση τους είχε ουσιαστικά τελειώσει, έστω κι αν τα αισθήματά του ίσχυαν ακόμη. Εγώ τουλάχιστον καταλαβαίνω σε τι ψυχολογική κατάσταση ήταν ο Στέφανος εκείνο το βράδυ, μετά τον οριστικό τερματισμό της σχέσης του με τη Μελίτα, οπότε καταλαβαίνω και γιατί "πιάστηκε" απ'την Εριέττα μεσ'στην απόγνωσή του. Η αγάπη με την Εριέττα δεν ήρθε σαν "γροθιά στα μούτρα" όπως έγινε με τη Μελίτα. Αντίθετα, ξεκίνησε από φιλία και εξελίχτηκε σιγά σιγά σε ένα δέσιμο που πλέον είναι αδιάρρηκτο..... Τίποτε δεν μπορει να χωρίσει αυτούς τους δύο, όπως τίποτε δεν μπορει να χωρίσει το Λουκά απ'τη Νόρα και το Νικολα απ'τη Δάφνη.... Γιατί όπως είπε κι ο Λουκάς σε κάποια φάση στο Ρούσσο, ό,τι δίνεις, παίρνεις....
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 19 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από nefelik Δευ Ιουλ 18, 2011 4:01 pm

Καρ-Mik και JESSIE, συμφωνώ απόλυτα μαζί σας! : respect :

Το μόνο που θέλω να συμπληρώσω είναι ότι το ποιο ζευγάρι προσπαθούσαν να μας μπουκώσουν, όπως λέει και η Καρ-Mik, φαινόταν σε όλο το δεύτερο κύκλο, τόσο από τον τηλεοπτικό χρόνο που του έδιναν όσο και από την προσοχή (από πλευράς σκηνοθεσίας, μουσικής επιμέλειας κτλ.) που έδιναν στις σκηνές. Δυστυχώς όμως δεν τους βγήκε και ευτυχώς ήδη προς το τέλος του δεύτερου κύκλου το είχαν καταλάβει. Επίσης, φαίνεται από το πόσοι είναι αυτοί, και στο «μικρόκοσμο» του forum και εκτός αυτού, που υποστηρίζουν αυτή την άποψη, και πόσοι είναι αυτοί που υποστηρίζουν την άποψη ότι για αυτή την εξέλιξη του σεναρίου υπάρχουν «άλλοι» λόγοι, τους οποίους ωστόσο ποτέ δεν αποκαλύπτουν, αν και έχουν ερωτηθεί... Εγώ πάλι θυμάμαι ότι «άλλοι» λόγοι υπήρχαν για τη μεταστροφή που είδαμε στον δεύτερο κύκλο…

Δεν έχω να προσθέσω τίποτα άλλο, άλλωστε αυτή τη συζήτηση την έχουμε κάνει χιλιάδες φορές και ειλικρινά έχω βαρεθεί...

nefelik
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 19 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από evaki16 Τρι Ιουλ 19, 2011 7:21 pm

Θέλω στον 4ο κύκλο να δω την Νόρα και τον Λουκά σε ένα μεγαλύτερο σπίτι.... που να έχει και δωμάτιο για την μικρή!!!
evaki16
evaki16
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Καλαμάτα
Ασχολίες : ΔΕΣΤΕ ΤΟΥΣ ♥ ♥ ♥

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 19 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από trelli petrakitsa Τρι Ιουλ 19, 2011 8:10 pm

evaki16 έγραψε:Θέλω στον 4ο κύκλο να δω την Νόρα και τον Λουκά σε ένα μεγαλύτερο σπίτι.... που να έχει και δωμάτιο για την μικρή!!!

Συμφωνώ απόλυτα!!!
trelli petrakitsa
trelli petrakitsa
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Στην αγκαλιά του Παναγιώτη μου!!!
Ασχολίες : Σχολείο, Φροντιστήρια, Διάβασμα, tv-pc, Forum, Π.Π. & Π.Μ. !

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 19 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από Kornilia_Petrakitsa Τρι Ιουλ 19, 2011 9:55 pm

Όντως θα ήταν πολύ ωραίο να μείνουν κάπου αλλού Love!
Kornilia_Petrakitsa
Kornilia_Petrakitsa
Spamοφύλαξ
Spamοφύλαξ

Θηλυκό Τόπος : Κατερίνη
Ασχολίες : Πολλά και διάφορα..

http://www.twilightsagaforum.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 19 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από JESSIE Τετ Ιουλ 20, 2011 10:17 pm


Συνήθως προσπαθώ να είμαι μετριοπαθής και να βλέπω και τις δύο πλευρές του νομίσματος , ώστε να μην είμαι αυστηρή στην κρίση μου για τους διάφορους ήρωες.... Ομως βλέπω αυτον τον καιρό τα DVD που έχω γεμίσει με επιλογές σκηνών από δεύτερο κύκλο και μετά, και πραγματικά έχω αγανακτήσει με όσα συνέβαιναν με τον ήρωα που προσωπικά με ενδιαφέρει περισσότερο, δηλαδή το Στέφανο.... Ηταν το απόλυτο θύμα της μάνας του, του κατέστρεψε πραγματικά τη ζωή, τον άφηνε να γκρεμίζεται ο κόσμος γύρω του κι αυτή εκεί, το τροπάρι της, επίμονη, αλαζονική, σκληρή, να τον γεμίζει ψέμματα με αναίδεια και αναλγησία , να τον βλέπει να καταρρέει κι αυτή να του δίνει ψεύτικες δικαιολογίες και να επιτίθεται, αντί να ζητάει έλεος.... Πρέπει να πληρώσει για όσα έκανε στο γιό της, δεν ξέρω με ποιόν τρόπο, αλλά περιμένω τη θεία δίκη γι'αυτήν, όσο κι αν προσπαθούσα να την κατανοήσω...
Το ίδιο ισχύει και για τη Νταίζη, προσπάθησα να την δικαιολογήσω αλλά πλέον δεν μπορώ.... Ναί, έπαθε ό,τι έπαθε μικρή, όμως ήταν από πάντα της σάπια, γιατί φάνηκε οτι είχε τον τρόπο να αντιδράσει κατά των θετών γονιών της, και προτίμησε να μην το κάνει, για να έχει οικονομικά οφέλη.... Και από κεί κι έπειτα έσπειρε την καταστροφή, σαν την πανώλη, απ'όπου κι αν πέρασε, διέλυσε τους πάντες, δεν υπολόγισε τίποτε, παρά μόνο την απληστία και τον εαυτούλη της, και άρα πρέπει και αυτή να πληρώσει, και μάλιστα πολύ ακριβά....
Η Μελίτα τώρα.... Ηταν από πάντα ένα τρομερά κακομαθημένο πλάσμα, τα ήθελε όλα δικά της, απαιτούσε, ζητούσε επίμονα , κατηγορούσε, κοιτούσε την δική της καλοπέραση και τη δική της βολή, ο,τι αφορούσε τους άλλους μόνο ξώφαλτσα την απασχολούσε, και έκανε πολύ κακό σε όλους γύρω της, αλλά κυρίως στο Στέφανο, που τον διέλυσε με τις κατηγορίες της, την πλήρη αδιαφορία της για τα προβλήματά του, και τον εγωισμό της... Και τώρα που τον βλέπει να προσπαθεί να μαζέψει τα κομμάτια του, πάλι κάνει το πάν για να τον εμποδίσει.... Περιμένω τη δίκαιη τιμωρία της!
Και τέλος το Ρούσσο! Εκτός των εγκλημάτων του με τους θανάτους των αθώων παιδιών, που είναι αρκετός λόγος για να υπάρξει θεία δίκη, αφού στην ανθρώπινη πάντα θα βγαίνει λάδι, πρέπει να τιμωρηθεί για όσα έκανε κατά του Λουκά και της Εριέττας, που χειραγώγησε τις ζωές τους, και όταν επεδίωξαν να βρούν την αλήθεια τους κυνήγησε ανελέητα, αλλά και γιατί φέρθηκε με τόση σκληρότητα και θρασύτητα στο Στέφανο, απειλώντας να τον καταστρέψει και διώχνοντάς τον επανειλημμένα απ'το σπίτι του, παρουσιάζοντάς τον σαν κοινό κακοποιό, ενώ ήξερε οτι τίποτε απ'όσα έλεγε δεν ίσχυε, παρά μόνο το εμπόριο πινάκων που και ο ίδιος έκανε.... Πρέπει να περάσει πάρα πολλά, για να σβηστεί η αλαζονία απ'το προσωπό του....
Για το Μάνο θα ζητούσα επίσης τιμωρία, αλλά με τη φυγή του την απέφυγε, κι έτσι ο καθένας μας μόνο να φανταστεί μπορεί τι του έχει συμβεί, κι εγώ φαντάζομαι τα χειρότερα!
Οταν δείς συγκεντρωμένες τις σκηνές αυτές, χωρις τα χιουμοριστικά διαλείμματα, ή τα διαδικαστικά που παρεμβάλλονται, τότε μπορείς να καταλάβεις καλύτερα το ρόλο που έπαιξε ο καθένας τους, και γιατί πρέπει να τιμωρηθούν, για να υπάρξει η τελική κάθαρση....
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 19 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από dm10811 Τετ Ιουλ 20, 2011 10:56 pm

JESSIE έγραψε:Το ίδιο ισχύει και για τη Νταίζη, προσπάθησα να την δικαιολογήσω αλλά πλέον δεν μπορώ.... Ναί, έπαθε ό,τι έπαθε μικρή, όμως ήταν από πάντα της σάπια, γιατί φάνηκε οτι είχε τον τρόπο να αντιδράσει κατά των θετών γονιών της, και προτίμησε να μην το κάνει, για να έχει οικονομικά οφέλη.... Και από κεί κι έπειτα έσπειρε την καταστροφή, σαν την πανώλη, απ'όπου κι αν πέρασε, διέλυσε τους πάντες, δεν υπολόγισε τίποτε, παρά μόνο την απληστία και τον εαυτούλη της, και άρα πρέπει και αυτή να πληρώσει, και μάλιστα πολύ ακριβά....
Ειδικα στο θεμα της Νταιζης σε καταλαβαινω απολυτα!!!!!Θυμαμαι τοτε που παιζοταν το τρειλερ του δευτερου κυκλου(τον πρωτο δεν τον εβλεπα αν και ειχα μια ιδεα τι ειχε γινει) η Νταιζη μου ειχε κατσει πολυ ασχημα!!!!Τοτε ακομα ενω συμπαθουσα τη Νορα δεν ειχε μπει στη διαδικασια να προσεξω οποιονδηποτε ιδιαιτερα οποτε ημουν πολυ πιο αντικειμενικη και παρολα αυτα οχι μονο δεν τη συμπαθησα αλλα καταλαβα οτι θα τους ταλαιπωρησει ολους πολυ!!!!Βλεποντας τη σειρα σχεδον απο την αρχη τη δευτερη χρονια(αντε να εχασα κανενα επεισοδιο) οπως ειναι λογικο καθε φορα που την εβλεπα μου εσπαγε τα νευρα!!!!!
Αρχικα εχω την εντυπωση οτι ηθελαν να υπαρχει ενα μυστηριο γυρω απο τη Νταιζη αν δηλαδη η Νορα απλα παραλογιζεται απο τη ζηλεια,αν αγαπαει πραγματικα τον Λουκα και τον Αρη κ.α. ...Μετα μπηκε και η ιστορια του βιασμου(αν και πολλοι νομιζω αναρωτιοντουσαν αν υπηρξε καν βιασμος)...Αλλα ακομα κι αν θελαμε να τη καταλαβουμε η Νταιζη δεν εκανε κινησεις που απευθυνονταν σε οσους την αδικησαν...Χτυπουσε αδιακριτως ολο τον κοσμο...Οποιον πιστευε οτι εμπαινε εμποδιο στα σχεδια της,οποιον απλα ειχε την ατυχια να τη γνωριζει(οπως τον Οδυσσεα που δεν της εκανε απολυτως τιποτα!!!Ισα-ισα αυτη του εκανε) ή οποιον πιστευε οτι ειχε ζησει πριγκιπικα(Θεε μου αυτη την ατακα οσο την ακουγα ηθελα να σπασω τη τηλεοραση!!!)....
Και ξαφνικα στον τριτο κυκλο ενας Θεος ξερει γιατι η Νταιζη εγινε η καλυτερη του χωριου!!!!Εντωμεταξυ κανεις δε σκεφτηκε οτι ειχαν κανει τοσο καλη δουλεια στο να την αντιπαθησουμε που απλα ειναι ανθρωπινως αδυνατο να αλλαξουμε γνωμη για αυτη!!!!Βαλανε στην ιστορια τους φιλους του πατριου(που σιγα μη δεν το ειχε χτυπησει η Νταιζη στη μουρη τους!!!!) και υποτιθεται πρεπει να ξεχασουμε αποπειρες δολοφονιας και τεραστια ηθικα εγκληματα;;;;Μ'αρεσει που βαλανε τον Λουκα να της ζηταει συγγνωμη και τη Νορα να την ευχαριστει!!!!Αυτα ομως μαλλον μας εκαναν απλα να συμπαθησουμε και να εκτιμησουμε περισσοτερο τη Νορα και τον Λουκα παρα τη Νταιζη...
dm10811
dm10811
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθηνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 19 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από JESSIE Τετ Ιουλ 20, 2011 11:08 pm


Μήπως και το Στέφανο δεν έβαλαν να της ζητάει συγγνώμη που την εγκατέλειψε η μάνα τους? Ακόμη κι ο Νικόλας φάνηκε να δείχνει κατανόηση!
Ούτε η αγάπη του Χρήστου δεν την ημέρεψε, διψάει πάντα για χρήμα, δύναμη και να έχει τους πάντες υποχείριά της.... Κι αυτή η ιδέα που έχει για τον εαυτό της, οτι αυτή είναι η πανέξυπνη, και οι άλλοι ....τρώνε τη σκόνη της!
Ελπίζω η τιμωρία της να είναι αυτή που της αξίζει!!!
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 19 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από dm10811 Τετ Ιουλ 20, 2011 11:17 pm

Καλα μιλαμε με τον Στεφανο ηταν το κουλο!!!!!!Δεν ειναι οτι του εφαγε τη σειρα στο σουπερ-μαρκετ ολοκληρο παιδι θα του σκοτωνε!!!!!Και της ζητησε αυτος συγγνωμη;;;;;;;;;;;;; imarton Αντε ο Νικολας ισως καπου λυγισε(που και παλι διοτι η Νορα και ο Λουκας ειναι υποτιθεται τα πραγματικα του αδελφια) αλλα ο Στεφανος κανονικα δεν θα επρεπε ουτε να θελει να τη δει!!!!Ουτε αυτη ουτε τη μανα του!!!!!!!
Βασικα παντα πιστευα οτι αυτο που νιωθει για τον Χρηστο ειναι ο,τι πιο κοντινο σε αγαπη μπορει να νιωσει ενα ατομο σα τη Νταιζη...Και βεβαια πανεξυπνη δεν ειναι!!!Ειναι πολυ εξυπνη αλλα ωρες ωρες κανει κι αυτη τις κοτσανες της...
Κι εγω αυτο ελπιζω και ευχομαι να μην ειναι θανατος...Ειναι πολυ λιγο...Και ολοι θα πουν κριμα νεα κοπελα...Ξερεις στη περιπτωση της Νταιζης απλα δεν ισχυει το ''ο νεκρος δεδικαιωται''...Και ελπιζω να μην το δουμε...Θα ηθελα να την δουμε σε ενα μικρο,υγρο και αφιλοξενο κελι φυλακης,αδεκαρη και μονη να βασανιζεται μια ζωη σκεφτομενη ολες τις ευκαιριες για καλη ζωη που αφησε να πανε χαμενες...
dm10811
dm10811
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθηνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 19 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από JESSIE Τετ Ιουλ 20, 2011 11:29 pm


Δυστυχώς, παρ'όλο πού έχει κάνει τα τέρατα, δεν μπορούν να βρούν στοιχεία για να την κλείσουν φυλακή, μέχρι τώρα τουλάχιστον! Ούτε γώ θέλω να πεθάνει, αυτό θα την ηρωποιήσει, αλλά θέλω να μείνει απένταρη, με ποιό τρόπο δεν ξέρω, αλλά αν θέλουν θα βρούν.... Το μόνο που έχω χαρεί μέχρι τώρα, είναι κάτι ξανάστροφες που της έδωσε ο Χρήστος τότε , την παραμονή του γάμου της με το Μπέλλο, και προσπαθούσε να καλύψει τα σημάδια την επόμενη! Και φυσικά όταν πήγε να την πνίξει ο Στέφανος!
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 19 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από roria Τετ Ιουλ 20, 2011 11:38 pm

Στα όσα πολύ σωστά επισημάνατε να συμπληρώσω και μια σκέψη για τα μελλούμενα. Η Αστυνομια ετοιμάζεται για μια νέα επιτυχία μετά τη σύλληψη του Στέφανου για την απαγωγή. Εμείς ξέρουμε όμως ποιος ευθύνεται για το φόνο της Άννας. Το ότι η Εριέττα οδηγείται στη φυλακή σημαίνει ότι η Αντιγόνη, η Νταίζη αλλά και ο Χρήστος σφυρίζουν αδιάφορα. Ελπίζω όχι όλοι και όχι για πολύ. Α, και κάτι άλλο: για μένα και ο Χρήστος τις έχει κάνει τις στραβές του. Εκτός των δραστηριοτήτων του ως μπράβου, έχει αδειάσει ουκ ολίγες φορές το Στέφανο. Πρώτη τότε με την εκδίκηση που τον αγνόησε και έκανε ό,τι ήθελε η Αντιγόνη, αδιαφορώντας για τον "αδερφικό του φίλο". Δεύτερη και πολύ χειρότερη, όταν η Αντιγόνη οργάνωνε τις απόπειρες εναντίον της Εύας. Από ένα σημείο και μετά το ήξερε, αλλά δεν έκανε τίποτα να το εμποδίσει, ούτε μίλησε στο Στέφανο. Άδειασμα είναι και το ότι βούτηξε τα διαμάντια. Κι αν δεν ομολογήσει το φόνο και αφήσει μια αθώα να σαπίζει στη φυλακή, τότε θα έχει επάξια μια θέση ανάμεσα στους χειρότερους χαρακτήρες της σειράς...
Υ.Γ. Ναι, jessie μου, όντως, η σκηνή που ο Στέφανος πήγε να πνίξει τη Νταίζη είναι συλλεκτική, αν και με είχε σφόδρα απογοητεύσει που τελικά έκανε μισές δουλειές! lol!
roria
roria
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 19 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από Καρ-Mik Τετ Ιουλ 20, 2011 11:46 pm

Και όταν και αν πληρώσει ο Χρήστος για τον φόνο της Άννας, έχουμε και το θεματάκι της ψευδορκίας άλυτο Nyxia
Καρ-Mik
Καρ-Mik
Αθώα Μπατσίνα
Αθώα Μπατσίνα


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 19 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από JESSIE Τετ Ιουλ 20, 2011 11:50 pm

Roria, δεν υπάρχει αμφιβολία οτι ο Χρήστος πρέπει κάτι να κάνει, δεν μπορει ν'αφήσει να μπεί άδικα η Εριέττα φυλακή... Αυτά που λές για το Χρήστο τα έχω σκεφτεί κι εγώ, δεν φέρθηκε σαν φίλος στο Στέφανο σ'αυτές τις περιπτώσεις, κι άλλωστε ποτέ δεν του είπε μιά σωστή εκτίμηση για ο,τιδήποτε, ούτε κάν το Μπέλλο δεν παρακολούθησε όταν έπρεπε, παρ'όλο που ο Στέφανος τον είχε προειδοποιήσει γι'αυτόν....
Θα δούμε τι θα γίνει τελικά μ'αυτόν....
Οσο για το Στέφανο, τέτοια κάνει, φωνάζει, εκρηγνυται, και μετά του περνάει, συγχωρεί, ανέχεται, ώσπου να την ξαναπάθει! Ενας λόγος παραπάνω που του χρειάζεται η Εριέττα δίπλα του, είναι και η επιτομή της καλωσύνης, αλλά και δυναμική συγχρόνως!

JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 19 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από dm10811 Πεμ Ιουλ 21, 2011 12:13 am

Roria εκτος απο ολα αυτα που πολυ σωστα επισημαινεις οτι εχει κανει ο Χρηστος εχει κανει και κατι αλλο ανεκδιηγητο...Μια φορα στον πρωτο κυκλο οταν παρακολουουσε την Ευα με τον Νικολα στη παραλια νομιζω μετα πηγε ο Μανος και βιασε την Ευα στο αυτοκινητο του και ο Χρηστος φυλαγε τσιλιες...Και μετα μου τη βιδωνε που εβλεπα την Ευα με τον Χρηστο οταν ηταν παντρεμενη με τον Στεφανο να μιλανε φιλικα!!!!!!!! : curse :
dm10811
dm10811
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθηνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 19 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από roria Πεμ Ιουλ 21, 2011 12:31 am

dm τον πρώτο κύκλο δεν τον έβλεπα συστηματικά, οπότε δεν το είχα υπόψη μου αυτό που αναφέρεις. Είναι όντως πολύ χοντρό. Ακόμα ένα πλην στο Χρήστο λοιπόν.
Και τελικά τα λύτρα τα επέστρεψε στην παρέα, τα διαμάντια όμως του κολλητού τα σούφρωσε. Μιλάμε για φιλία, όχι αστεία. Ούτε ο Δάμων και ο Φιντίας δεν ήταν τόσο ...κολλητοί.
Καρ-μικ έχεις πολύ δίκιο. Βέβαια κάποια εκκρεμότητα με τη δικαιοσύνη κανονικά θα έπρεπε να έχει και ο Ηλίας που ομολόγησε φόνο, έστω και εξ αμελείας. Εκτός και αν έχει αναφερθεί ότι απαλλάχθηκε ή κάτι παρόμοιο και δεν το θυμάμαι εγώ.
jessie όντως ο Στέφανος χρειάζεται το δυναμισμό της Εριέττας, όπως και η Εριέττα που γενικά είναι ευέξαπτη χρειάζεται την ψυχραιμία και τη νηφαλιότητα του Στέφανου. Και σ' αυτό αλληλοσυμπληρώνονται.
roria
roria
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 19 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από theva Πεμ Ιουλ 21, 2011 12:59 am

συγγνωμη που επεμβαινω.... κατ' αρχας να ξεκαθαρίσω οτι λόγω πανελληνίων τα επεισόδια τα ειδα λιγο αργα...αυτο το σειριαλ αρχισα να το βλεπω λιγο πριν το Πασχα του 2010 και μετα παλι το εκοψα λογω εξετασεων και τα ειδα τωρα τα επεισοδια...αυτο λοιπον που θελω να πω ειναι οτι αν και δεν ειμαι ειδικος ουτε ξερω , οταν ενας ανθρωπος σε μια μικρη ηλικια κακοποιηται και μαλιστα σωματικα μονο ανθρωπια δεν πρεπει να ζηταμε απο αυτον τον ανθρωπο. Και εγω την Νταιζη δεν την πολυ-πηγαινα αλλα τωρα μπορω να της δικαιολογησω σχεδον οσα εχει κανει. Ασ μην ειμαστε σκληροι (εστω κ αν αυτο προκειται για εναν χαρακτηρα εωος σειριαλ, γιατι αλλωστε απο εκει φαινεται η ευαισθησια μας) αυτοσ ο χαρακτηρας δεν εννοιωσε αγαπη ποτε . Δν ειδε πουθενα καλο για να το μιμιθει , σε αντιθεση με τον Λουκα και την Εριεττα που αν κ σε ξενες οικογενειες μεγαλωσαν σωστα και με αγαπη , και συγγνωμη που το λεω αλλα η σταση τους απεναντη στον Ρουσο λιγο υπερβολικη , γιατι αλλωστε τοσες βρονιες αλλων γνωριζει και δεν μιλαει , στον Ρουσο βρηκε να το παιξει δικαιος κριτης. Τελοσπαντων , αυτη ειναι η γνωμη μου , προσπαθηστε να σκεφτειτε πως θα εισαταν εσεις οι ιδιοι σαν χακτηρες αν μεγαλωνοντας δεν εισπρατατε αγαπη , φροντηδα , ζεστασια και κατανοησει......μην ζηταμε απο εναν τοσο βαναυσα κακοποιημενο ανθρωπο να δειξει κατανοηση οταν εμεις που δεν εχουμε μεγαλωσει ετσι δεν του δειχνουν (κ ας ειναι ξαναλεω χαρακτηρας σειριαλ)

theva

Ασχολίες : ΤΕΝΝΙΣ, ΣΧΕΔΙΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΚΑΙ ΓΡΑΜΜΙΚΟ,ΜΟΥΣΙΚΗ, ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 19 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από Καρ-Mik Πεμ Ιουλ 21, 2011 1:05 am

Theva καλως ήρθες! Υπάρχουν κάποια πράγματα τα οποία μπορεί να τα δικαιολογήσει μια άσχημη παιδική ηληκία και άλλα όχι.
Π.χ. μπορεί να δικαιολογήσει το μίσος προς την μητέρα της, μπορεί να δικαιολογίσει ακόμα και τον φθόνο απέναντι στα αδέρφια της. Ακόμα και τον τρόπο που ''χρησιμοποιεί'' τους εραστές της.
Το να προσπαθεί να σκοτώσει όχι μία , αλλα τρείς φορές μια έγγυο και το αγέννητο παιδί της, δεν το δικαιολογεί καμία παιδική ηληκία. Και για κανένα λόγω. Το να βάζει δηλητήριο στο φαί του Μπέλλου, και να τρώει ανενόχλητη περιμένοντας να πεθάνει, πάλι δεν το δικαιολογεί καμία παιδική ηλικία.
Κατανόηση, υπάρχει σε συμπεριφορές, όχι σε εγκλήματα.
Αλοίμονο αν το κάθε κακοποιημένο παιδί, έπαιρνε σβάρνα κόσμο και κοσμάκι να τον σκοτώσει.....


Οσο για τον Ρουσσο και τον Λουκά, ο Λουκάς δεν είναι ο Σούπερμαν, ο Τσάκ Νόρις, ή ο Μπάτμαν ή οποισδήποτε άλλος ύπερήρωας, για να ασχολείται με το καλό ή το κακό της πόλης, και σίγουρα όχι ο Θεός για να κρίνει. Προφανώς θα ασχολείται με τα θέματα που τον αφορούν προσωπικά όπως η δολοφονία του πατέρα του, ο χωρισμός του απο την αδερφή του, κτλ τκλ τκλ...

Καρ-Mik
Καρ-Mik
Αθώα Μπατσίνα
Αθώα Μπατσίνα


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 19 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από dm10811 Πεμ Ιουλ 21, 2011 1:20 am

theva έγραψε:συγγνωμη που επεμβαινω.... κατ' αρχας να ξεκαθαρίσω οτι λόγω πανελληνίων τα επεισόδια τα ειδα λιγο αργα...αυτο το σειριαλ αρχισα να το βλεπω λιγο πριν το Πασχα του 2010 και μετα παλι το εκοψα λογω εξετασεων και τα ειδα τωρα τα επεισοδια...αυτο λοιπον που θελω να πω ειναι οτι αν και δεν ειμαι ειδικος ουτε ξερω , οταν ενας ανθρωπος σε μια μικρη ηλικια κακοποιηται και μαλιστα σωματικα μονο ανθρωπια δεν πρεπει να ζηταμε απο αυτον τον ανθρωπο. Και εγω την Νταιζη δεν την πολυ-πηγαινα αλλα τωρα μπορω να της δικαιολογησω σχεδον οσα εχει κανει. Ασ μην ειμαστε σκληροι (εστω κ αν αυτο προκειται για εναν χαρακτηρα εωος σειριαλ, γιατι αλλωστε απο εκει φαινεται η ευαισθησια μας) αυτοσ ο χαρακτηρας δεν εννοιωσε αγαπη ποτε . Δν ειδε πουθενα καλο για να το μιμιθει , σε αντιθεση με τον Λουκα και την Εριεττα που αν κ σε ξενες οικογενειες μεγαλωσαν σωστα και με αγαπη , και συγγνωμη που το λεω αλλα η σταση τους απεναντη στον Ρουσο λιγο υπερβολικη , γιατι αλλωστε τοσες βρονιες αλλων γνωριζει και δεν μιλαει , στον Ρουσο βρηκε να το παιξει δικαιος κριτης. Τελοσπαντων , αυτη ειναι η γνωμη μου , προσπαθηστε να σκεφτειτε πως θα εισαταν εσεις οι ιδιοι σαν χακτηρες αν μεγαλωνοντας δεν εισπρατατε αγαπη , φροντηδα , ζεστασια και κατανοησει......μην ζηταμε απο εναν τοσο βαναυσα κακοποιημενο ανθρωπο να δειξει κατανοηση οταν εμεις που δεν εχουμε μεγαλωσει ετσι δεν του δειχνουν (κ ας ειναι ξαναλεω χαρακτηρας σειριαλ)
Αρχικα πολυ σωστα λες οτι προκειται για ενα σιριαλ...Δε ξερω αν απο αυτους τους σχολιασμους φαινεται η ευαισθησια μας αλλα αυτο θα επρεπε να ειναι αμφιδρομο...Δηλαδη να δειχνουμε ευαισθησια οχι μονο στη Νταιζη αλλα και στα θυματα της...
Εχεις δικιο οτι καποια τραυματα απλα ειναι πολυ βαθεια...Αλλα αν το καλοσκεφτεις η Νταιζη δεν ειναι απο τους ανθρωπους που δεν εχουν παρει αγαπη...Βεβαια ως παιδι περασε μια κολαση...Αλλα μετα γνωρισε τον Λουκα...Ο οποιος την αγαπησε πραγματικα...Εφτασε σε σημειο να θελει να τη παντρευτει...Αν του μιλουσε ο Λουκας θα τη προστατευε...Οχι,οτι τη κατηγορω για αυτο διοτι μπορει να μην ηθελε ή να μην ενιωθε ανετα...Αλλα οταν τους επιασε ο Λουκας αν τον αγαπησε εστω και λιγο οφειλε να του εξηγησει και το κυριοτερο να του πει για το παιδι...Εφοσον διαλεξε αλλον δρομο δεν επρεπε ουτε να κατηγορησει τον Λουκα για κατι ουτε να του διαλυσει τη ζωη...Απο την αλλη ο Οδυσσεας δεν την αγαπησε;;Την εκανε γυναικα του και της εδωσε το ονομα του...Μεγαλωνε με τοση αγαπη το παιδι που νομιζε οτι ηταν παιδι τους...Και τον παρατησε επειδη δεν αντεχε τι;;;Τη μιζερια;;;;Μπορει να μην ηταν ερωτευμενη αλλα θα μπορουσε να αγαπησει αυτον τον ανθρωπο που της φερθηκε με τον καλυτερο τροπο...Και να μην του παρει το πολυτιμοτερο πλασμα που ειχε στον κοσμο...Και να μην τον μειωνει σε καθε ευκαιρια...
Ακομα και η Στελλα της εδωσε αγαπη...Και μπορει να τη βοηθησε αλλα το εκανε επειδη ειχε κατι να κερδισει...Και ακομα και τοτε απειλουσε και εβριζε τη Νορα(βεβαια σε αυτο φταιει και η Στελλα)...
Η Νταιζη ειναι μια γυναικα που απο θαυμα δεν εχει σκοτωσει κανεναν και εχει εκμεταλλευτει το παιδι της με ολους τους δυνατους τροπους...Ουτε η αγαπη του Χρηστου την αγγιξε...Ουτε το παιδι της...Το παρατησε σε καποιον που δεν ηταν καν συγγενης του...Κι αν ο Οδυσσεας το μαθαινε και ξεσπαγε στον Αρη την οργη του;;;;Αναρωτιεμαι η Νταιζη πηρε εστω μια χαμιγελαστη φωτογραφια του Αρη;;;;
Με βαση αυτα που εχει περασει μπορω να αιτιολογησω ισως αλλα ποτε να δικαιολογησω τις πραξεις της...Ακομα και να σκοτωνε τον πατριο της θα δικαιολογουσα...Αλλα οχι να ξεσπαει κατα δικαιων και αδικων!!!!
Σορρυ μου βγηκε καπως μεγαλο!!!!Καλωσορισες κιολας στο φορουμ και καλα ποστ!!!!!
dm10811
dm10811
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθηνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 19 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από theva Πεμ Ιουλ 21, 2011 10:48 am

καλημερα! εδω δεν μιλαμε για "ενα κακοποιημενο " σαν να μιλαμε για ενα κακομαθημενο, μιλαμε για μια τραυματισμενη ψυχη. Οι επιστημονες ξερετε, χαρακτηριζουν τα παιδια ως tabula rassa που θα πει αγραφο χαρτι, οτι γραψτει πανω του δεν σβηνει. Προφανως και οταν γνωρισε τον Λουκα δεν θα αλλαζε απο την μια μερα στην αλλη αφου ειναι παγκοσμιος γνωστο οτι τις βασεισ για να χτυσουμε τον χαρακτηρα μας τις παιρνουμε απο τους γονεις μας....δεν ηρθα να αγιοποιησω κανεναν , ηρθα απλα για να τονισω οτι μιλαμε για ενα αρρωστο ανθρωπο , που προφανωσ χρειαζεται ιατρικη βοηθεια. Αλλα σε καμια περιπτωση δεν χρειαζεται κατηγοριεσ... η Νταιζη βιαστηκε, εκδοθηκε για βιασμο, στερηθηκε πολλα παρα πολλα , ολα αυτα τα απλα αγαπη που εμεισ τα θεωρουμε δεδομενα γι ' αυτο στραφηκε στα χρηματα. Δεν σεβαστηκαν την παιδικης της ηλικια , την ιδια της την ζωη την εξευτελισαν ετσι και εκεινη δεν σεβαστηκε καμια ζωη. Παντως εγω ειδα μια Νταιζη προθυμη να κανει καποια βηματα πισω για τον Χρηστο. Ο Λουκας οταν τους επιασε απ ' οτι παρακολουθησα δεν ηθελε να της μιλησει δεν την αφηνε να απολογηθει...ειδαμε οτι για τη μαμα της Νορας προσφερθηκε να βοηθησει......ειδατε ακομα και τωρα οπου πηρε αγαπη προσπαθησε να δωσει οτι ειχε στην ψυχη της και ειναι πολυ πιο δυσκολο για ενα ατομο σαν την Νταιζη. Γνωμη μου η Νταιζη θα επρεπε να εχει καποια ιατρικη βοηθεια, αυτη ειναι η γνωμη μου , δεν βαζω στο καυηγορητηριο οποιον συμπεριφερετε ασχημα πιθανον σε ατομα που συμπαθω, γιατι ο καθε ανθρωπος εχει την δικη του ιστορια και αναζητα οπως ολοι μας αγαπη και κατανοηση... καλη σας μερα .

theva

Ασχολίες : ΤΕΝΝΙΣ, ΣΧΕΔΙΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΚΑΙ ΓΡΑΜΜΙΚΟ,ΜΟΥΣΙΚΗ, ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 19 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από Καρ-Mik Πεμ Ιουλ 21, 2011 11:02 am

theva έγραψε:Γνωμη μου η Νταιζη θα επρεπε να εχει καποια ιατρικη βοηθεια, αυτη ειναι η γνωμη μου , δεν βαζω στο καυηγορητηριο οποιον συμπεριφερετε ασχημα πιθανον σε ατομα που συμπαθω, γιατι ο καθε ανθρωπος εχει την δικη του ιστορια και αναζητα οπως ολοι μας αγαπη και κατανοηση... καλη σας μερα .
Το είπα και θα το ξαναπώ . Δεν μιλάμε για άσχημη συμπεριφορά, εγώ τουλάχιστον όχι. Χοντροκομμένα, ακόμα και αυτή μπορώ να κατανοήσω. Μιλάω για τρεις απόπειρες δολοφονίας προς μια γυναίκα έγκυο, με ένα μωρό στην κοιλιά.
Μιλάω για μια Νταίζη που δηλητηρίαζε τον άντρα της, και τρώγοντας περιμένε να πεθάνει.
Υπάρχουν πράγματα που τα δικαιολογεί η άσχημη παιδική ηληκία και άλλα όχι.
Αν ήταν έτσι, οι μισοί πάνω σε αυτή τη γη, θα ήταν δολοφόνοι. Τηλεοπτικά και μη.
Καρ-Mik
Καρ-Mik
Αθώα Μπατσίνα
Αθώα Μπατσίνα


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 19 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από Clarabelle Πεμ Ιουλ 21, 2011 11:57 am


theva καλώς ήρθες στην παρέα

Σε σχέση με τη Νταίζη έχω λίγο διαφορετική άποψη

Καταλαβαίνω οτι οι άνθρωποι που κουβαλούν τέτοιου είδους πληγές μερικές φορές φτάνουν στο σημείο να θέλουν να καταστρέψουν τους πάντες

Εκείνο που νομίζω ήταν μεγάλο λάθος είναι οτι παρουσίασαν μια γυναίκα που έχει τραυματισμένο ψυχικό κόσμο απο βιασμούς να επιτίθεται σε μιά άλλη που έχει παρεμφερές παρελθόν
Λογικά θα έπρεπε να προστατεύει την Εύα απ τους άλλους και κυρίως απ τη μάνα της κι όχι να της επιτίθεται
Θα περίμενα να έχει θυμό για όλους αλλά όχι για μια γυναίκα που ξέρει απο πρώτο χέρι τι τραύματα κουβαλάει

Επιπλέον το να βλέπω μια γυναίκα να δηλητηριάζει τον άντρα της και να κάθεται πάνω απ το σαρκίο του να τρώει είναι μάλλον κτηνώδες. Κι ας μην ξεχνάμε οτι το έκανε χωρίς να γνωρίζει το ποιόν του Μπέλλου απλά για το χρήμα

Θα καταλάβαινα την εκδίκησή της προς τη μάνα που την εγκατέλειψε κι όσο σκληρή κι αν ήταν αυτή η εκδίκηση ίσως και να τη δικαιολογούσα

Αυτό που παρακολούθησα όμως δεν ήταν μια γυναίκα που ζητούσε την αγάπη και τις ευκαιρίες που της στέρησαν έστω και με το λάθος τρόπο αλλά μια γυναίκα που απ όσα στερήθηκε θεώρησε οτι το πολυτιμότερο ήταν το χρήμα. Δύο χρόνια τώρα στην απόκτησή του έχει επικεντρώσει τις προσπάθειές της

Η Νταίζη στα δύο χρόνια που την παρακολουθούμε δεν έχει κάνει ούτε μια φορά κάτι για άλλον αν δεν έχει συμφέρον

Ισχυρίζεται οτι αγαπάει το Χρήστο αλλά δεν της φτάνει μόνο εκείνος θέλει όλο το πακέτο

Έκανε προσπάθεια να βοηθήσει τη Στέλλα που της φέρθηκε με καλοσύνη αλλά μόνο επειδή ήθελε να ξεμπερδεύει με το Μπέλλο. Αν δεν κινδύνευε εκείνη ίσως να μην κουνούσε ούτε το μικρό της δαχτυλάκι

Ισχυρίζεται οτι αγαπάει τον Άρη αλλά δεν δίστασε να τον πουλήσει. Ήξερε οτι ο μικρός με τον Οδυσσέα θα είναι ευτυχισμένος αλλά ζήτησε ένα ακίνητο για να το επιτρέψει. Σε τι την κάνει αυτό καλύτερη απ την Αντιγονη; Τουλάχιστον η Αντιγόνη έκανε το τραγικό λάθος να τη δώσει για υιοθεσία σε μια προσπάθεια να μη βλέπει το παιδί που της θύμιζε τα λαθη της και να μπορέσει να γλύψει τις πληγές της. Η Νταίζη γιατί να δώσει τον Άρη αφού δεν ήταν προιόν βιασμού όπως πίστευα αρχικά αλλά παιδί του Λουκά που ήταν επιλογή της;

Νομίζω οτι το πρόβλημα δεν είναι το πόσο κακιά είναι η Νταίζη αλλά το πόσο αντιφατικά και αψυχολόγητα είναι αυτά που κάνει. Οι πράξεις της αναιρούν τα λεγόμενά της τις περισσότερες φορές
Ίσως πάλι να φταίει οτι η ηθοποιός πιέζεται τρομερά να φέρει σε πέρας το συγκεκριμένο ρόλο και δεν πείθει
Σίγουρα όμως για μένα δεν είναι αντιπαθής επειδή της έβαλαν την ταμπέλα της κακιάς αλλά επειδή δεν βλέπω μέσα της τίποτα ατόφιο.
Η Αντιγόνη ας πούμε είναι ατόφια κακιά και έχει κάνει όσα κι η Νταίζη κι ακόμη περισσότερα αλλά την αποδέχομαι και θαυμάζω το ρόλο της

Ίσως να έχεις δίκιο και η Νταίζη να χρειάζεται ψυχίατρο κι όχι φυλακή αλλά σίγουρα δεν μπορώ ούτε να την καταλάβω ούτε να θαυμάσω το μυαλό που οργανώνει εγκλήματα και απατεωνιές ούτε να δικαιολογήσω τις πράξεις της. Δεν μου προκαλεί μίσος η ηρωίδα μου προκαλεί σιχαμάρα και έχω καταλήξει πια να τη βαριέμαι θανάσιμα. Είναι προβλέψιμη και μονότονη.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Clarabelle στις Πεμ Ιουλ 21, 2011 6:57 pm, 1 φορά
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 19 από 40 Επιστροφή  1 ... 11 ... 18, 19, 20 ... 29 ... 40  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης