Edem Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Γενικές συζητήσεις

+56
A.R.T.
KatsaroYpotheto
μπουγιουριτσα
kapetanissa
brunakos
hlias16
estrella
filizza
xalkate
Kitty
fantina
Nora&Loukas
varemaraful
katie007
ath376
aggeliki
ειρηνη7
maeveline
evaggelia*
taradoula
tzibirdika
Caroline
stella7778
k@terinio-loukonoraki
edem4ever
evaki16
Δ.Μπέλλος
LaurelRose
loukasnora
Foulitsa
trelli petrakitsa
Antigoni!
rachel
Ezantakou
evanna
anna90
dm10811
fay66
hionati
aglaitsa
sarita
l_aquila
ProudMaslowqueen
pruedens
nefelik
Clarabelle
alex1
roria
JESSIE
KAKOS LYKOS
abba
zeta88
giwta007
Καρ-Mik
ΣΨ1
fay
60 απαντήσεις

Σελίδα 30 από 32 Επιστροφή  1 ... 16 ... 29, 30, 31, 32  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 30 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από JESSIE Τρι Δεκ 13, 2011 10:30 am


Κορίτσια, πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί το έχουμε κάνει τόσο θέμα και γράφουμε τόσα κατεβατά.... Εχουμε να κάνουμε με ηθοποιούς, και με σενάριο. Οι ηθοποιοί καλούνται να υπερασπιστούν το σενάριο, ακόμη κι αν δεν συμφωνούν μ'αυτό, αλλιώς δεν θα κάνουν τη δουλειά τους σωστά. Το δε σενάριο υπόκειται στην κρίση του θεατή, αλλά συγχρόνως είναι και ανεξάρτητο απ'αυτόν. Γιατί δεν υπάρχει ένας κώδικας που να δίνει τις διατεταγμένες που θα διέπουν και την παραμικρή λεπτομέρεια ενός φανταστικού έργου, ή σε περίπτωση που υπήρχε, θα θεωρείτο παρέμβαση και λογοκρισία....
Αρα λοιπόν, οι επιλογές των σεναριογράφων απεικονίζουν το πως βλέπουν εκείνοι τα πράγματα, και δεν θα πρέπει να μας ξενίζει, αν κάποιοι από μάς τα βλέπουν διαφορετικά, γιατί από πότε οι άνθρωποι έχουν όλοι την ίδια άποψη για το ίδιο θέμα? Εμένα λοιπόν, άσχετα απ'το παρασκήνιο, δεν με ξενίζει αν ο Μάνος δεν έδωσε σημεία ζωής επί 17 χρόνια, γιατί θεωρώ οτι σαν παλιοχαρακτήρας που ήταν , αυτό ήταν αναμενόμενο απ'αυτόν (και όχι, roria, δεν τον θεωρώ ούτε κάν καλό πατέρα, γιατί ποιός καλός πατέρας θα εγκατέλειπε το παιδί του, με ψυχολογικά προβλήματα μάλιστα, για να βρεί την τύχη του στην Αμερική, λές και δεν μπορούσε να την βρεί στην --προ κρίσης βέβαια sisi -- Ελλάδα! Για τον ίδιο λόγο δεν θεωρώ ούτε το Ρούσσο καλό πατέρα....) Και γώ εξεγέρθηκα γιατί άφησαν το Ρούσσο ατιμώρητο, αλλά μετά σκέφτηκα οτι και στη ζωή μένουν πολλοί εγκληματίες ατιμώρητοι, γιατί να μην συμβεί ΚΑΙ αυτό, σε ένα σήριαλ που υποτίθεται απεικονίζει τη ζωή? Επίσης η Νταίζη και ο Χρήστος μπορεί και μένα να μην μ'ενδιέφεραν, αλλά δεν παύει να είναι μιά ιστορία που συνέδεσε την παλιά με την νεώτερη παρέα, και στο κάτω κάτω θα υπάρχουν και κάποιοι που τη βρήκαν ενδιαφέρουσα και τους συγκίνησε, δεν πρέπει να αποκλείει κανείς κι αυτήν την περίπτωση. Το ίδιο συμβαίνει και με το Στέφανο, τη Μελίτα και την Εριέττα, υπήρχαν φάνς όλων των παραλλαγών τους , για να μη βάλω και την Εύα στην εικόνα , sisi και άρα όλο και μιά μερίδα κοινού θα έμεινε δυσαρεστημένη απ'την επιλογή του σεναρίου, χωρις αυτό να σημαίνει οτι οι σεναριογράφοι ήταν ασυνεπείς....
Κι αν πάρουμε και τη γνώμη της Ιωάννας (Δ.Μπέλλος), η μεγαλύτερη ασυνέπεια του σεναρίου είναι που σκότωσαν το Μπέλλο, πώς να το αντικρούσει κανείς αυτό, αυτή είναι η γνώμη της, τι να κάνουμε?
Εφόσον όσα βλέπουμε αποτελούν εκφράσεις χαρακτήρων, που μπορεί να μην είναι τέλειοι, ή να αλλάζουν μέσα απ'τις εμπειρίες τους, ή να περιέχουν και καλά και κακά στοιχεία, κανείς δεν μπορεί να ορίσει τα πλαίσια μέσα στα οποία μπορεί να κινηθεί ένας χαρακτήρας, παρά μονο ο δημιουργός του, δηλ. οι σεναριογράφοι, και το άν συμφωνεί ή διαφωνεί καθε θεατής , είναι αποκλειστικά δικό του, προσωπικό, θέμα.....
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 30 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από Clarabelle Τρι Δεκ 13, 2011 11:11 am


Θα συμφωνήσω με την πλειοψηφία
Το ιδανικό είναι να φανεί η ευτυχία της Σταχτοπούτας την ώρα που το γοβάκι ταιριάζει στο πόδι της αλλά πρέπει πρώτα να είναι το σωστό γοβάκι και αυτός που παρακολουθεί το παραμύθι δεν νοιάζεται αν το κατάστημα έστειλε το λάθος νούμερο επειδή έφταιγε ο υπάλληλος ή έδωσε λάθος παραγγελία ο φροντιστής
Αυτό που μετράει κυρίως όμως είναι να ταιριάξει το γοβάκι στο πόδι
Στην περίπτωση μας ο πρίγκηπας η σταχτοπούτα η κακιά μητριά πήραν τη σωστή έκφραση αλλά το γοβάκι δεν ταίριαξε
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 30 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από fay Τρι Δεκ 13, 2011 12:03 pm

Το χειρότερο είναι ο εμπαιγμός προς το κοινό. Για μήνες δήλωναν ότι το φινάλε θα είναι δικαίωση για όλους, ότι οι καλοί θα δικαιωθούν και οι κακοί θα τιμωρηθούν. Την είδε κανείς τη δικαίωση; Η Νταίζη που έχει κάνει τέρατα αγιοποιείται και πεθαίνει από επιλογή της για να γίνει τραγική ηρωίδα και να μνημονεύεται για χρόνια, ο Ρούσσος ξεφεύγει από όλα αφήνοντας πίσω του ένα έγκλημα που δεν τιμωρήθηκε ποτέ, η Μελίτα επίσης που έκανε απόπειρα φόνου βλέπουμε να συνεχίζει μετά από χρόνια τη ζωή της σα να μην έγινε τίποτα, ευτυχώς δηλαδή που η Εριέττα δεν τα τίναξε οπότε δεν τρέχει και τίποτα, ο Αραβαντινός ήρθε κι έφυγε σαν φάντασμα και με τα διαμάντια στο χέρι (δεν ξέρουμε πού τα έδωσε τελικά τα υπόλοιπα), η Αντιγόνη μόνο πλήρωσε, όχι όμως γι΄αυτά που έκανε αλλά για άλλα που δεν έκανε. Η δικαιοσύνη τελικά θριαμβεύει σ΄αυτή τη σειρά. Σαφώς και πολλά εγκλήματα μένουν ατιμώρητα και στη ζωή και πολλοί ένοχοι κυκλοφορούν ελεύθεροι και ζουν τη ζωή τους ανενόχλητοι. Όταν όμως οι δημιουργοί της σειράς βγαίνουν και διατυμπανίζουν ότι για το τέλος της σειράς τους επιφυλάσσουν τιμωρία για τους ενόχους και δικαίωση για όσους την αξίζουν το σωστό είναι να δεσμεύονται και να το κάνουν. Αυτό το θεωρώ εμπαιγμό προς τον τηλεθεατή και τα τυράκια προς πάσα κατεύθυνση για το κάθε ζευγάρι που έζησε κι ευτύχησε δε μου λένε τίποτα.
fay
fay
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Σε μια δική μου ουτοπία.
Ασχολίες : Διάβασμα, Μουσική, Κλασσικό σινεμά.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 30 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από sarita Τρι Δεκ 13, 2011 12:49 pm

«Μην μπερδεύουμε τα πρόσωπα με τους χαρακτήρες», δηλώνει ο Γιώργος Κυρίτσης σχολιάζοντας σε συνέντευξη του τη συγνώμη που ζήτησε ο Παναγιώτης Μπουγιούρης εξαιτίας του το ότι έφυγε από την σειρά και τους πλήγωσε. «Εμείς γράφουμε έναν ρόλο και μετά λέμε μπορεί να κάνει αυτός ο ηθοποιός, δεν γίνεται το ανάποδο. Γράψαμε λοιπόν τον ρόλο του Μάνου. Ο χαρακτήρας αυτός τελείωσε. Δεν υπάρχει νοήμα να το κουβεντιάζουμε ξανά. Ούτε πληγώθηκε κανείς. Προς Θεού. Οι συνεργασίες αρχίζουν και τελειώνουν».
Πηγή: 7 μέρες tv

ιουλιος 2011.

Και καπου εδω οι ιδιοι σεναριογραφοι διαψευστηκαν μπερδευοντας τον ρολο με τον ηθοποιο
sarita
sarita
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 30 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από JESSIE Τρι Δεκ 13, 2011 1:12 pm

Clarabelle έγραψε:
Θα συμφωνήσω με την πλειοψηφία
Το ιδανικό είναι να φανεί η ευτυχία της Σταχτοπούτας την ώρα που το γοβάκι ταιριάζει στο πόδι της αλλά πρέπει πρώτα να είναι το σωστό γοβάκι και αυτός που παρακολουθεί το παραμύθι δεν νοιάζεται αν το κατάστημα έστειλε το λάθος νούμερο επειδή έφταιγε ο υπάλληλος ή έδωσε λάθος παραγγελία ο φροντιστής
Αυτό που μετράει κυρίως όμως είναι να ταιριάξει το γοβάκι στο πόδι
Στην περίπτωση μας ο πρίγκηπας η σταχτοπούτα η κακιά μητριά πήραν τη σωστή έκφραση αλλά το γοβάκι δεν ταίριαξε


Αν αυτό δεν είναι απόδειξη οτι ακολουθούμε (και περιμένουμε) την πεπατημένη, δεν ξέρω τι άλλο είναι....
Αν θέλουμε αποκλειστικά το παραμύθι της Σταχτοπούτας, ας βάλουμε το DVD ή ας διαβάσουμε το βιβλίο.
Αν αποφασίσουμε να δούμε ένα καινούργιο έργο, (ή και παραμύθι, άν έτσι το θέλουμε), τότε θα πρέπει να δεχτούμε εκ των προτέρων οτι οι ήρωές του θα είναι διαφορετικοί από αυτούς που ξέρουμε, και δεν θα υπόκεινται αναγκαστικά στους κανόνες που έχουν τεθεί για ένα άλλο παραμύθι, αλλά σ'αυτούς που έθεσαν για το συγκεκριμένο παραμύθι αυτοί που το δημιούργησαν.
Ολα λοιπόν εξαρτώνται απ'τη ματιά των δημιουργών, και όχι απ'όσα εμείς μπορεί να θεωρούμε σαν δεδομένα, και σύμφωνα μ'αυτά να κρίνουμε. Ακόμη και η δικαίωση και η τιμωρία που μας υποσχέθηκαν, είναι αυτό που ΕΚΕΙΝΟΙ θεωρούν δικαίωση και τιμωρία, και μπορεί να συμπίπτει με τη δική μας αντίστοιχη θεωρία, είτε εξ ολοκλήρου, είτε εν μέρει, αλλά μπορεί και να μην συμπτίπτει καθόλου...
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 30 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από fay Τρι Δεκ 13, 2011 1:53 pm

JESSIE έγραψε:
Clarabelle έγραψε:
Θα συμφωνήσω με την πλειοψηφία
Το ιδανικό είναι να φανεί η ευτυχία της Σταχτοπούτας την ώρα που το γοβάκι ταιριάζει στο πόδι της αλλά πρέπει πρώτα να είναι το σωστό γοβάκι και αυτός που παρακολουθεί το παραμύθι δεν νοιάζεται αν το κατάστημα έστειλε το λάθος νούμερο επειδή έφταιγε ο υπάλληλος ή έδωσε λάθος παραγγελία ο φροντιστής
Αυτό που μετράει κυρίως όμως είναι να ταιριάξει το γοβάκι στο πόδι
Στην περίπτωση μας ο πρίγκηπας η σταχτοπούτα η κακιά μητριά πήραν τη σωστή έκφραση αλλά το γοβάκι δεν ταίριαξε


Αν αυτό δεν είναι απόδειξη οτι ακολουθούμε (και περιμένουμε) την πεπατημένη, δεν ξέρω τι άλλο είναι....
Αν θέλουμε αποκλειστικά το παραμύθι της Σταχτοπούτας, ας βάλουμε το DVD ή ας διαβάσουμε το βιβλίο.
Αν αποφασίσουμε να δούμε ένα καινούργιο έργο, (ή και παραμύθι, άν έτσι το θέλουμε), τότε θα πρέπει να δεχτούμε εκ των προτέρων οτι οι ήρωές του θα είναι διαφορετικοί από αυτούς που ξέρουμε, και δεν θα υπόκεινται αναγκαστικά στους κανόνες που έχουν τεθεί για ένα άλλο παραμύθι, αλλά σ'αυτούς που έθεσαν για το συγκεκριμένο παραμύθι αυτοί που το δημιούργησαν.
Ολα λοιπόν εξαρτώνται απ'τη ματιά των δημιουργών, και όχι απ'όσα εμείς μπορεί να θεωρούμε σαν δεδομένα, και σύμφωνα μ'αυτά να κρίνουμε. Ακόμη και η δικαίωση και η τιμωρία που μας υποσχέθηκαν, είναι αυτό που ΕΚΕΙΝΟΙ θεωρούν δικαίωση και τιμωρία, και μπορεί να συμπίπτει με τη δική μας αντίστοιχη θεωρία, είτε εξ ολοκλήρου, είτε εν μέρει, αλλά μπορεί και να μην συμπτίπτει καθόλου...

Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο τότε προσωπικά λυπάμαι πολύ που ξόδεψα τόσο από το χρόνο μου για να παρακολουθήσω μια σειρά που από την αρχή μου παρουσίαζε την αξία της φιλίας και την ομορφιά του να ονειρεύεσαι για τη ζωή σου, που μου παρουσίασε πώς είναι να παλεύεις για τα ιδανικά και τις αρχές σου και κατέληξε να εξυμνεί και να εκθειάζει εγκληματίες και απατεώνες, τουλάχιστον όπως έμαθα εγώ αυτές τις έννοιες. Αν Ακρίτα και Κυρίτσης θεωρούν τιμωρία και δικαίωση να δικαιώνεται ένα απόβρασμα σαν τη Νταίζη, να διαφεύγει από το νόμο ένας μεγαλοδικηγόρος σαν το Ρούσσο και να ξεφεύγει επίσης ένας διεθνώς καταζητούμενος πλαστογράφος σαν τον Αραβαντινό, τότε είναι σαφές ότι η θεωρία τους διαφέρει παρασάγγας από τη δική μου. Υποθέτω όμως ότι αν επιθυμούσαν τη θετική ανταπόκριση του κοινού που σημειωτέον περιλαμβάνει και νέα παιδιά θα έπρεπε να περνάνε μέσα από τη γραφή τους μηνύματα που μπορούν να αγγίξουν τον τηλεθεατή και όχι να τον αποπροσανατολίσουν λέγοντας το άσπρο μαύρο και ακυρώνοντας ακόμη και έννοιες σαν τη δικαιοσύνη όπως την αντιλαμβάνεται το κοινωνικό σύνολο. Επιπλέον όταν προσφέρεις τη δουλειά σου στο ευρύτερο κοινό πρέπει να είσαι έτοιμος να δεχτείς την οποιαδήποτε κριτική. Το κοινό δεν είναι υποχρεωμένο να δει και να κρίνει με τα μάτια του συγγραφέα αλλά με τα δικά του βάσει των δικών του πεποιθήσεων και εμπειριών.
fay
fay
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Σε μια δική μου ουτοπία.
Ασχολίες : Διάβασμα, Μουσική, Κλασσικό σινεμά.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 30 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από Clarabelle Τρι Δεκ 13, 2011 2:04 pm

fay έγραψε:

Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο τότε προσωπικά λυπάμαι πολύ που ξόδεψα τόσο από το χρόνο μου για να παρακολουθήσω μια σειρά που από την αρχή μου παρουσίαζε την αξία της φιλίας και την ομορφιά του να ονειρεύεσαι για τη ζωή σου, που μου παρουσίασε πώς είναι να παλεύεις για τα ιδανικά και τις αρχές σου και κατέληξε να εξυμνεί και να εκθειάζει εγκληματίες και απατεώνες, τουλάχιστον όπως έμαθα εγώ αυτές τις έννοιες. Αν Ακρίτα και Κυρίτσης θεωρούν τιμωρία και δικαίωση να δικαιώνεται ένα απόβρασμα σαν τη Νταίζη, να διαφεύγει από το νόμο ένας μεγαλοδικηγόρος σαν το Ρούσσο και να ξεφεύγει επίσης ένας διεθνώς καταζητούμενος πλαστογράφος σαν τον Αραβαντινό, τότε είναι σαφές ότι η θεωρία τους διαφέρει παρασάγγας από τη δική μου. Υποθέτω όμως ότι αν επιθυμούσαν τη θετική ανταπόκριση του κοινού που σημειωτέον περιλαμβάνει και νέα παιδιά θα έπρεπε να περνάνε μέσα από τη γραφή τους μηνύματα που μπορούν να αγγίξουν τον τηλεθεατή και όχι να τον αποπροσανατολίσουν λέγοντας το άσπρο μαύρο και ακυρώνοντας ακόμη και έννοιες σαν τη δικαιοσύνη όπως την αντιλαμβάνεται το κοινωνικό σύνολο.


Νομίζω οτι αυτό που κυρίως απογοήτευσε εμένα ήταν η μή δικαίωση των ηρώων. Η δική μου αίσθηση δικαιοσύνης είναι εντελώς διαφορετική απ αυτό που είδα και η συνεχής και επίμονη αναφορά των σεναριογράφων περί δικαιοσύνης σε συνδιασμό με αυτό που τελικά παρακολούθησα μάλλον ανησυχητική για τις αξίες που πρεσβεύουν
Κι επειδή μάλλον δεν έγινα κατανοητή σε όσα προηγούμενα έγραψα περι παραμυθιών είναι τουλάχιστον απογοητευτικό το γοβάκι να ταιριάξει στη Νταίζη αλλά αυτό μου έδειξαν
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 30 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από JESSIE Τρι Δεκ 13, 2011 4:06 pm

fay έγραψε:Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο τότε προσωπικά λυπάμαι πολύ που ξόδεψα τόσο από το χρόνο μου για να παρακολουθήσω μια σειρά που από την αρχή μου παρουσίαζε την αξία της φιλίας και την ομορφιά του να ονειρεύεσαι για τη ζωή σου, που μου παρουσίασε πώς είναι να παλεύεις για τα ιδανικά και τις αρχές σου και κατέληξε να εξυμνεί και να εκθειάζει εγκληματίες και απατεώνες, τουλάχιστον όπως έμαθα εγώ αυτές τις έννοιες. Αν Ακρίτα και Κυρίτσης θεωρούν τιμωρία και δικαίωση να δικαιώνεται ένα απόβρασμα σαν τη Νταίζη, να διαφεύγει από το νόμο ένας μεγαλοδικηγόρος σαν το Ρούσσο και να ξεφεύγει επίσης ένας διεθνώς καταζητούμενος πλαστογράφος σαν τον Αραβαντινό, τότε είναι σαφές ότι η θεωρία τους διαφέρει παρασάγγας από τη δική μου. Υποθέτω όμως ότι αν επιθυμούσαν τη θετική ανταπόκριση του κοινού που σημειωτέον περιλαμβάνει και νέα παιδιά θα έπρεπε να περνάνε μέσα από τη γραφή τους μηνύματα που μπορούν να αγγίξουν τον τηλεθεατή και όχι να τον αποπροσανατολίσουν λέγοντας το άσπρο μαύρο και ακυρώνοντας ακόμη και έννοιες σαν τη δικαιοσύνη όπως την αντιλαμβάνεται το κοινωνικό σύνολο. Επιπλέον όταν προσφέρεις τη δουλειά σου στο ευρύτερο κοινό πρέπει να είσαι έτοιμος να δεχτείς την οποιαδήποτε κριτική. Το κοινό δεν είναι υποχρεωμένο να δει και να κρίνει με τα μάτια του συγγραφέα αλλά με τα δικά του βάσει των δικών του πεποιθήσεων και εμπειριών.

Συμφωνώ φυσικά στο ότι όταν προσφέρεις τη δουλειά σου στο ευρύτερο κοινό πρέπει να είσαι έτοιμος να δεχτείς την οποιαδήποτε κριτική, και φαντάζομαι οτι οι συγκεκριμμένοι δεν προέβαλαν καμμία αντίρρηση πάνω σ'αυτό.... Είναι φυσικό, επίσης, το κοινό να κρίνει βάσει των δικών του πεποιθήσεων. Ομως δεν συμφωνώ οτι κάθε συγγραφέας θα έπρεπε να περνάει μηνύματα που "χαϊδεύουν" τον τηλεθεατή, για να πετύχει την ευαρέσκεια και την αποδοχή του. Αν έκαναν κάτι τέτοιο οι συγκεκριμένοι, θα ήταν τουλάχιστον βαρετοί. Αλλά απ'την πρώτη σκηνή του πρώτου κύκλου μας έδωσαν μιά εικόνα μικτή, αφ'ενός τα παιδιά που εύχονταν για τα όνειρά τους, απ'την άλλη όμως μας έδειξαν και το τι κρύβεται πίσω απ'αυτούς και απ'τον περίγυρό τους, τα μυστικά που κουβαλούσαν, τους σκελετούς στην ντουλάπα τους, και τα όχι και τόσο καθαρά χέρια τους, που στη συνέχεια τα λέρωσαν ακόμη περισσότερο. Ας μη μιλάμε λοιπόν για ιδανικά, ή για ιδανικές καταστάσεις, αλλά για ανθρώπους και για ανθρώπινα σφάλματα, όπως και για αμαρτίες. Ολοι έχουν μερίδιο σ'αυτά και άρα όλοι θα έπρεπε να τιμωρηθούν. Αλλά αφού όπως λένε, "η ζωή δεν είναι δίκαιη", είναι ρεαλιστικό να μην είναι ούτε τα σήριαλ 100% δίκαια, και να αφήνουν ατιμώρητους δολοφόνους όπως ο Μάνος και ο Ρούσσος, να δίνουν μόνο περιστασιακές τιμωρίες σε απατεώνες όπως ο Αραβαντινός και ο Καρτάλης, και να τιμωρούν άλλους κατα το δοκούν, όπως τη Νταίζη , τη Μελίτα ή την Αντιγόνη...

Για να τελειώσω προσωπικά με το θέμα αυτό, καθένας από μάς έχει τις δικές του ευαισθησίες, κοινώς τον "κάλο" του, και μένα μου τον πάτησαν οταν έδωσαν άφεση αμαρτιών στο Ρούσσο και το Μάνο, οπότε ξεφώνισα απ'τον πόνο! Αλλά μετά το ξανασκέφτηκα, το φιλοσόφησα, και είπα "αυτά συμβαίνουν" και προχώρησα πάρα κάτω! Για μιά σειρά μιλάμε, όχι για το Σύνταγμα της Ελλάδας!
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 30 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από ΣΨ1 Τρι Δεκ 13, 2011 4:34 pm

JESSIE έγραψε: Το δε σενάριο υπόκειται στην κρίση του θεατή, αλλά συγχρόνως είναι και ανεξάρτητο απ'αυτόν. Γιατί δεν υπάρχει ένας κώδικας που να δίνει τις διατεταγμένες που θα διέπουν και την παραμικρή λεπτομέρεια ενός φανταστικού έργου, ή σε περίπτωση που υπήρχε, θα θεωρείτο παρέμβαση και λογοκρισία....
Αρα λοιπόν, οι επιλογές των σεναριογράφων απεικονίζουν το πως βλέπουν εκείνοι τα πράγματα, και δεν θα πρέπει να μας ξενίζει, αν κάποιοι από μάς τα βλέπουν διαφορετικά, γιατί από πότε οι άνθρωποι έχουν όλοι την ίδια άποψη για το ίδιο θέμα? Εμένα λοιπόν, άσχετα απ'το παρασκήνιο, δεν με ξενίζει αν ο Μάνος δεν έδωσε σημεία ζωής επί 17 χρόνια, γιατί θεωρώ οτι σαν παλιοχαρακτήρας που ήταν , αυτό ήταν αναμενόμενο απ'αυτόν (και όχι, roria, δεν τον θεωρώ ούτε κάν καλό πατέρα, γιατί ποιός καλός πατέρας θα εγκατέλειπε το παιδί του, με ψυχολογικά προβλήματα μάλιστα, για να βρεί την τύχη του στην Αμερική, λές και δεν μπορούσε να την βρεί στην --προ κρίσης βέβαια sisi -- Ελλάδα! Για τον ίδιο λόγο δεν θεωρώ ούτε το Ρούσσο καλό πατέρα....) Επίσης η Νταίζη και ο Χρήστος μπορεί και μένα να μην μ'ενδιέφεραν, αλλά δεν παύει να είναι μιά ιστορία που συνέδεσε την παλιά με την νεώτερη παρέα, και στο κάτω κάτω θα υπάρχουν και κάποιοι που τη βρήκαν ενδιαφέρουσα και τους συγκίνησε, δεν πρέπει να αποκλείει κανείς κι αυτήν την περίπτωση. Κι αν πάρουμε και τη γνώμη της Ιωάννας (Δ.Μπέλλος), η μεγαλύτερη ασυνέπεια του σεναρίου είναι που σκότωσαν το Μπέλλο, πώς να το αντικρούσει κανείς αυτό, αυτή είναι η γνώμη της, τι να κάνουμε? Εφόσον όσα βλέπουμε αποτελούν εκφράσεις χαρακτήρων, που μπορεί να μην είναι τέλειοι, ή να αλλάζουν μέσα απ'τις εμπειρίες τους, ή να περιέχουν και καλά και κακά στοιχεία, κανείς δεν μπορεί να ορίσει τα πλαίσια μέσα στα οποία μπορεί να κινηθεί ένας χαρακτήρας, παρά μονο ο δημιουργός του, δηλ. οι σεναριογράφοι, και το άν συμφωνεί ή διαφωνεί καθε θεατής , είναι αποκλειστικά δικό του, προσωπικό, θέμα[u]

Συμφωνω με ολο το κειμενο σου jessie,απλα με την υπογραμμιση ,τονισα αυτα που κι εγω επιμενω!!
Φυσικα και δεν μας τον εδειξαν καλο πατερα τον Μανο.Ενας καλος πατερας δεν παραταει τα παντα ,παιδια σκυλια και παει να φτιαξει εταιρειες ,γιατι δεν μπορει ουτε λεπτο χωρις εξουσια.Μην ξεχναμε οτι αυτο μας εδειξαν να κανει.Θυμαμαι οτι τοτε καπως μου φανηκε ολο αυτο.Μας τον εδειξαν μεχρι την τελευταια στιγμη να μην μπορει χωρις χρηματα,δυναμη και εξουσια και ετρεξε εκει που θα μπορουσε να βρει και τα τρια.Οποτε και μενα ,οπως και πολλους αλλους δεν τους ξενισε που δεν τον εβαλαν να παιρνει τηλ και να ρωταει αν η μελιτα ειναι καλυτερα,καλα αν εκανε κατι τετοιο θα ηταν για γελια,το σκεφτομαι και γελαω.Εμαθε οτι η κορη του θα μεγαλωσει με την Αμαλια καλα και σιγουρα και ησυχασε.Σιγα ομως μην την επαιρνε μαζι του στην Αμερικη!!Κατι τετοιο δεν θα το εκανε ποτε ο μανος που ξεραμε και αν το εδειχναν δεν θα ηταν απλα μια μεταλλαξη,ολικη επαναφορα και βαλε θα ηταν!!Το πολυ πολυ ,να εβαλε και παλι κανα πιστολι στον κροταφο,αλλα τελευταια στιγμη θα τον προλαβε κανας καινουργιος φιλος γιαπις απ το Μανχαταν!
Συμφωνω επισης οτι θα υπαρχει και κοινο που συγκινηθηκε με το δραμα της Νταιζης,αλλωστε η σειρα που βλεπαμε ηταν σπαστη,ειχε πολλες ιστοριες ,που συνδεονταν με καποιο τροπο μεταξυ τους.

Η σεναριογραφος να πω ,οτι δεν αρεσκεται σε παραμυθια τυπου Σταχτοπουτας.Το απεδειξε και εδω ,αλλα και στην βερα.Ο πριγκιπας-Στρατος ,δεν ηταν ο συμβατικος πριγκιπας,αλλα ουτε η Ρεγκινα ηταν η Σταχτοπουτα,οσο για το γοβακι αστα να πανε.Μπηκε και σε λαθος ποδι και πολλα αλλα!!

Επισης θεωρω την εκφραση, "εμπαιγμος προς το κοινο",πολυ βαρια για τον εξης λογο.Κι εγω κοινο θεωρουμε,οπως και πολλοι αλλοι και δεν ειδα κανεναν εμπαιγμο.Για μενα υπηρξε δικαιωση και τιμωρια σε ολα.
Η Νταιζη εκανε ΤΑ τερατα,αλλα τιμωρηθηκε.Δεν ειδα καμια ιστορια αγαπης,αντιθετα ειδα μια ιστορα-παραδειγμα προς αποφυγη,ειδα 2 ανθρωπους που δεν ειχαν την δυναμη να ζησουν,την δυναμη να αλλαξουν και να αντιμετωπισουν την ζωη και διαλεξαν την ευκολη λυση.Αυτο δεν το λεω δικαιωση της Νταιζης ,αλλα τιμωρια.
Η Μελιτα και ο Ρουσος διεπραξαν εγκληματα.Μπορει να μην μπηκαν στη φυλακη,αλλα μετα απο 15 χρονια,δεν ειδαμε την επανενταξη τους στο παλιο τους περιβαλλον.Για μενα αυτο λεει,οτι οι 2 αυτοι ανθρωποι,ολα αυτα τα χρονια εζησαν τη δικη τους φυλακη.Ελευθεροι,αλλα στην ουσια απολυτα φυλακισμενοι και εξορισμενοι επισης.
Η Αντιγονη τιμωρηθηκε μπαινοντας και παλι στη σιωπη της,τη δικη της φυλακη.Τιμωρηθηκε λοιπον με τον ιδιο τροπο που τιμωρηθηκαν και οι υπολοιποι,οχι περισσοτερο!Ολοι αυτοι δηλ,μπορει να μην μπηκαν με χειροπεδες στην φυλακη,αλλα πληρωσαν χανοντας την ιδια την ζωη τους.Την χαρα τη ζωης,τα παιδια τους,τα εγγονια τους!Δηλ συγγνωμη αν αυτο δεν ειναι τιμωρια,τι ακριβως ειναι;;;;;;;;;;;;;;;;;;;Αν η Μελιτα πχ ειχε μπει 5 χρονια στην φυλακη και ειχε βγει και την βλεπαμε να πηγαινει στην λαικη και να ειναι στο σπιτι της ,θα ηταν καλυτερο αυτο;;;Εγω αυτο παντως ,ναι θα το ελεγα εμπαιγμο.
Συμφωνω απολυτα με την jessie,oτι η δικαιωση και η τιμωρια που μας υποσχεθηκαν οι δημιουργοι,ειναι αυτο που ΕΚΕΙΝΟΙ θεωρουν δικαιωση και τιμωρια και μπορει να συμπιπτει με την δικη μας ή εν μερει ή και καθολου!
Επισης ειναι αλλο να μειναμε ικανοποιημενοι με τις τιμωριες που διαλεξαν για τους"κακους" και αλλο η παρεα και το μηνυμα φιλιας,που για μενα δοθηκε τελεια.Δεν βλεπαμε σειρα αστυνομικη,με κλεφτες και αστυνομους,αλλα μια κοινωνικη σειρα!!

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Τόπος : Αθήνα
Ασχολίες : Πολλές

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 30 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από fay Τρι Δεκ 13, 2011 4:49 pm

ΣΨ1 έγραψε:Δεν βλεπαμε σειρα αστυνομικη,με κλεφτες και στυνομους,αλλα μια κοινωνικη σειρα!!

Είσαι σίγουρη γι΄αυτό; Γιατί ειδικά τον τελευταίο ενάμιση χρόνο βλέπαμε σχεδόν συνέχεια αυτό ακριβώς, κλέφτες και αστυνόμους, παρακολουθήσεις, κλεμμένα διαμάντια, συλλήψεις σωρηδόν, πυροβολισμούς. Τι παραπάνω έχει μια αστυνομική σειρά από αυτά;
fay
fay
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Σε μια δική μου ουτοπία.
Ασχολίες : Διάβασμα, Μουσική, Κλασσικό σινεμά.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 30 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από Foulitsa Τρι Δεκ 13, 2011 4:54 pm

fay έγραψε:
ΣΨ1 έγραψε:Δεν βλεπαμε σειρα αστυνομικη,με κλεφτες και στυνομους,αλλα μια κοινωνικη σειρα!!

Είσαι σίγουρη γι΄αυτό; Γιατί ειδικά τον τελευταίο ενάμιση χρόνο βλέπαμε σχεδόν συνέχεια αυτό ακριβώς, κλέφτες και αστυνόμους, παρακολουθήσεις, κλεμμένα διαμάντια, συλλήψεις σωρηδόν, πυροβολισμούς. Τι παραπάνω έχει μια αστυνομική σειρά από αυτά;

Συνέπεια και συνοχή.. και συνηθως κρατάει αμείωτο το ενδιαφέρον!!! ;D
Στη δικιά μας λείπανε τα χαρακτηριστικά αυτά...

Fay γενικως συμφωνω με την οπτική σου,κυριως στο κομμάτι που αναφέρεσαι στην κατάληξη της σειράς σε σχέση με το πως μας παρουσιάστηκε.. αν ήθελα να δω κατι τέτοιο θα το αναζητούσα σίγουρα αλλού... επίσης βρηκα εξαιρετικά ενδιαφέρον το κείμενο της roria!

Και για να μην μακρηγορώ τόσο ανελέητα, όταν οι φαν της σειρας (γιατί είμασταν φαν της ) σε μεγάλο ποσοστό, φτάνουν να γράφουν σχεδόν σε κάθε επεισόδιο οι εξελίξεις κουλές, οι ερμηνείες κορυφαίες, σημαίνει ότι από κάποιους συντελεστες η σιωπηρή συμφωνία της μυθοπλασίας που ανέφερα στην αρχή, παραβιάστηκε και ότι αυτοί, οπωσδήποτε, δεν ήταν οι ηθοποιοί.

Αυτό νομίζω τα λέει όλα!!!
Foulitsa
Foulitsa
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 30 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από ΣΨ1 Τρι Δεκ 13, 2011 5:08 pm

fay έγραψε:
ΣΨ1 έγραψε:Δεν βλεπαμε σειρα αστυνομικη,με κλεφτες και στυνομους,αλλα μια κοινωνικη σειρα!!

Είσαι σίγουρη γι΄αυτό; Γιατί ειδικά τον τελευταίο ενάμιση χρόνο βλέπαμε σχεδόν συνέχεια αυτό ακριβώς, κλέφτες και αστυνόμους, παρακολουθήσεις, κλεμμένα διαμάντια, συλλήψεις σωρηδόν, πυροβολισμούς. Τι παραπάνω έχει μια αστυνομική σειρά από αυτά;

Βεβαιως και ειμαι απολυτα σιγουρη!Μια κοινωνικη σειρα ,μπορει να εμπεριεχει και τα παραπανω που αναφερεις,αλλα
κυριως ασχοληθηκε με τους χαρακτηρες!
Μια αστυνομικη σειρα,αμιγως αστυνομικη,περιεχει τις χειροπεδες και την φυλακιση ,την δικαιωση και την τιμωρια,οπως ακριβως την εννοεις εσυ.Γι αυτο και λεω οτι η σειρα που βλεπαμε δεν ηταν αστυνομικη.

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Τόπος : Αθήνα
Ασχολίες : Πολλές

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 30 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από JESSIE Τρι Δεκ 13, 2011 5:20 pm

fay έγραψε:
ΣΨ1 έγραψε:Δεν βλεπαμε σειρα αστυνομικη,με κλεφτες και στυνομους,αλλα μια κοινωνικη σειρα!!

Είσαι σίγουρη γι΄αυτό; Γιατί ειδικά τον τελευταίο ενάμιση χρόνο βλέπαμε σχεδόν συνέχεια αυτό ακριβώς, κλέφτες και αστυνόμους, παρακολουθήσεις, κλεμμένα διαμάντια, συλλήψεις σωρηδόν, πυροβολισμούς. Τι παραπάνω έχει μια αστυνομική σειρά από αυτά;

Οχι ειδικά τον τελευταίο ενάμιση χρόνο, αλλά απ'την αρχή της σειράς υπήρχε το στοιχείο του εγκλήματος, το πρώτο μυστικό που μάθαμε αφορούσε ένα κρυμμένο έγκλημα, και συνεχίστηκε στο ίδιο στύλ μέχρι το τέλος. Και δεν είναι παράλογο, αφού μιά "κοινωνική" σειρά περικλείει μέσα της και την "αστυνομική", όπως στα δελτία ειδήσεων υπάρχει και το αστυνομικό δελτίο....

ΣΨ, εξυπακούεται οτι συμφωνώ με όσα γράφεις, ακόμη και για την τιμωρία του Ρούσσου, παρ'όλο που εγώ θα την προτιμούσα διαφορετική, αναγνωρίζω στους συγγραφείς το δικαίωμα να τον χειριστούν με τον τρόπο που εκείνοι θεωρούν τιμωρία, δηλαδή να γίνει ένας σύγχρονος Οδυσσέας, και να ζήσει για 15 χρόνια μακρυά απ'τα αγαπημένα του πρόσωπα...
Και φυσικά συμφωνώ οτι η σειρά περνάει και καλά μηνύματα, όπως τη δύναμη της φιλίας και την ευόδωση της ανιδιοτελούς αγάπης.... Επίσης καλό μήνυμα για μένα είναι και ότι ξαφνικά και αναπάντεχα, μπορεί να του τύχει μιά κληρονομιά από κεί που δεν το περιμένεις, ή να σου προκύψει απ'το πουθενά μιά θεία ή μιά αδελφή που θα σου χαρίσει ένα μέγαρο για να έχεις μιά στέγη πάνω απ'το κεφάλι σου! Αυτά κι αν είναι ελπιδοφόρα μηνύματα!!!! lol!
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 30 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από fay Τρι Δεκ 13, 2011 5:25 pm

ΣΨ1 έγραψε:
fay έγραψε:
ΣΨ1 έγραψε:Δεν βλεπαμε σειρα αστυνομικη,με κλεφτες και στυνομους,αλλα μια κοινωνικη σειρα!!

Είσαι σίγουρη γι΄αυτό; Γιατί ειδικά τον τελευταίο ενάμιση χρόνο βλέπαμε σχεδόν συνέχεια αυτό ακριβώς, κλέφτες και αστυνόμους, παρακολουθήσεις, κλεμμένα διαμάντια, συλλήψεις σωρηδόν, πυροβολισμούς. Τι παραπάνω έχει μια αστυνομική σειρά από αυτά;

Βεβαιως και ειμαι απολυτα σιγουρη!Μια κοινωνικη σειρα ,μπορει να εμπεριεχει και τα παραπανω που αναφερεις,αλλα
κυριως ασχοληθηκε με τους χαρακτηρες!
Μια αστυνομικη σειρα,αμιγως αστυνομικη,περιεχει τις χειροπεδες και την φυλακιση ,την δικαιωση και την τιμωρια,οπως ακριβως την εννοεις εσυ.Γι αυτο και λεω οτι η σειρα που βλεπαμε δεν ηταν αστυνομικη.

Λυπάμαι που το λέω αλλά δυστυχώς εγώ δεν είδα να ασχολούνται και πολύ με τους χαρακτήρες εκτός φυσικά από της Νταίζης. Μια ξεπέτα για τους περισσότερους ήρωες, αυτό μας έδωσαν. Για παράδειγμα, δεν κατάλαβα ποιος ήταν ο λόγος που ο Στέφανος χώρισε την Εριέττα για να την ξαναβρεί την επομένη στο αεροδρόμιο. Καμία ανάλυση των συναισθημάτων τους, καμία εμβάθυνση στη διαδρομή που έκαναν σαν ζευγάρι. Απίστευτη ξεπέτα ήταν και ο θάνατος του Ηλία όπου δεν είδαμε απολύτως τίποτα και πριν συνέλθουμε μας πέταξαν δεκαπέντε χρόνια μετά λες και βιάζονταν να τελειώνουν.
Όσο για την τιμωρία των ενόχων συμφωνώ ότι δεν την είδαμε όπως έπρεπε γιατί αν τη βλέπαμε δε θα ήταν η Αντιγόνη μόνη της στη φυλακή. Θα έμπαιναν κι άλλοι. Εδώ ο αστυνόμος Σταυρίδης είχε στοιχεία για τις απόπειρες εναντίον της Εύας και άφησε τη Νταίζη ελεύθερη γιατί λέει ήταν η μάνα του παιδιού του Λουκά που τον είχε σε εκτίμηση. wall
fay
fay
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Σε μια δική μου ουτοπία.
Ασχολίες : Διάβασμα, Μουσική, Κλασσικό σινεμά.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 30 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από aggeliki Τρι Δεκ 13, 2011 5:29 pm

Τα δύο πρώτα χρόνια η σειρά είχε στοιχεία μυστηρίου αλλά, δεν είχαμε τον αστυνομικό κολλητάρι. Ασχολούμασταν με τα εγκλήματα που έβγαιναν στο φως κυρίως ως προς το πως επηρέαζαν την ψυχοσύνθεση και τη ζωή των ηρωων δεν γινόταν ανθρωποκυνηγητό. Τον τελευταίο ενάμισι χρόνο έμπαιναν στη φυλακή ο ένας μετα τον άλλον.
aggeliki
aggeliki
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 30 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από ΣΨ1 Τρι Δεκ 13, 2011 5:30 pm

JESSIE έγραψε:Επίσης καλό μήνυμα για μένα είναι και ότι ξαφνικά και αναπάντεχα, μπορεί να του τύχει μιά κληρονομιά από κεί που δεν το περιμένεις, ή να σου προκύψει απ'το πουθενά μιά θεία ή μιά αδελφή που θα σου χαρίσει ένα μέγαρο για να έχεις μιά στέγη πάνω απ'το κεφάλι σου! Αυτά κι αν είναι ελπιδοφόρα μηνύματα!!!! lol!

Moνο καλο βρε jessie μου ειναι αυτο το μηνυμα;;Παγκαλο θα το ελεγα εγω!! sisi
Βεβαια θα προτιμουσα αν μου τυχαινε μια τετοια κληρονομια,να ηταν λιγο πιο
απλα τα πραγματα!!Μα τι λεω imarton ,ας μου τυχαινε κι ας ειχα να αντιμετωπισω Ρουσους
και Αραβαντινους μαζι lmao Σε τετοιους χαλεπους καιρους που ζουμε σιγα μη
μου χαριζαν μια περιουσια κι εγω αυτο που θα εκανα θα ηταν να την κοιταζα στα
στα δοντια λες και ειναι γαιδαρος!

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Τόπος : Αθήνα
Ασχολίες : Πολλές

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 30 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από JESSIE Τρι Δεκ 13, 2011 5:41 pm

aggeliki έγραψε:Τα δύο πρώτα χρόνια η σειρά είχε στοιχεία μυστηρίου αλλά, δεν είχαμε τον αστυνομικό κολλητάρι. Ασχολούμασταν με τα εγκλήματα που έβγαιναν στο φως κυρίως ως προς το πως επηρέαζαν την ψυχοσύνθεση και τη ζωή των ηρωων δεν γινόταν ανθρωποκυνηγητό. Τον τελευταίο ενάμισι χρόνο έμπαιναν στη φυλακή ο ένας μετα τον άλλον.

Ετσι είναι, αλλά όσο "βαθαίνει" η πλοκή, τόσο πιό κοντινά και φιλόξενα φαντάζουν τα κελιά .... Πέσαμε και σε αστυνόμο με συνείδηση, που δεν θέλει να βάλει όποιον νά'ναι στη φυλακή, αλλά επιμένει να βρεί τούς αληθινούς ενόχους, κι έτσι επόμενο ήταν τα αλισβερίσια με το αστυνομικό τμήμα να πληθαίνουν. Αν μάλιστα έμενε κι ο Μάνος στη σειρά, τότε θα είχαμε πολύ περισσότερες προσαγωγές απ'όσες είδαμε....
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 30 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από ΣΨ1 Τρι Δεκ 13, 2011 5:45 pm

fay έγραψε:Λυπάμαι που το λέω αλλά δυστυχώς εγώ δεν είδα να ασχολούνται και πολύ με τους χαρακτήρες εκτός φυσικά από της Νταίζης. Μια ξεπέτα για τους περισσότερους ήρωες, αυτό μας έδωσαν. Για παράδειγμα, δεν κατάλαβα ποιος ήταν ο λόγος που ο Στέφανος χώρισε την Εριέττα για να την ξαναβρεί την επομένη στο αεροδρόμιο. Καμία ανάλυση των συναισθημάτων τους, καμία εμβάθυνση στη διαδρομή που έκαναν σαν ζευγάρι. Απίστευτη ξεπέτα ήταν και ο θάνατος του Ηλία όπου δεν είδαμε απολύτως τίποτα και πριν συνέλθουμε μας πέταξαν δεκαπέντε χρόνια μετά λες και βιάζονταν να τελειώνουν.
Όσο για την τιμωρία των ενόχων συμφωνώ ότι δεν την είδαμε όπως έπρεπε γιατί αν τη βλέπαμε δε θα ήταν η Αντιγόνη μόνη της στη φυλακή. Θα έμπαιναν κι άλλοι. Εδώ ο αστυνόμος Σταυρίδης είχε στοιχεία για τις απόπειρες εναντίον της Εύας και άφησε τη Νταίζη ελεύθερη γιατί λέει ήταν η μάνα του παιδιού του Λουκά που τον είχε σε εκτίμηση. wall


Μη λυπασαι,γιατι αν δεν ειχες εσυ αλλη αποψη απ την δικη μου,δεν θα καναμε αυτες τις ωραιες συζητησεις εδω μεσα.

Για την Εριεττα και τον Στεφανο ,εδωσα την δικη μου εξηγηση,γιατι δηλ εκανε αυτην την κινηση ο Στεφανος.Θα ξαναπω με λιγα λογια ,οτι ηταν ιδιαιτερα φορτισμενος,ενας ανθρωπος που εχασε τα παντα ,ειπε μαλιστα οτι δεν ηξερε για ποιον να πρωτο κλαψει.Θα συμφωνησω ομως οτι δεν δοθηκε σ αυτο το ζευγαρι ο χρονος που θα επρεπε!
Για τον θανατο του Ηλια,ηθελα να γραψω κι εγω και συνεχεια το ξεχναγα.Μου κανει πολυ περιεργο τελικα ,οταν μας εδωσαν μια τοσο ωραια σκηνη με Δαφνη και Ηλια(μου θυμισε τον Πατσινο στο Νονο 3,που πεθανε μονος σε μια καρεκλα),
να λεμε οτι τον ξεπεταξαν τον Ηλια.Δηλ τι θαπρεπε να δουμε;;μια κηδεια δημοσια δαπανη;;;Για μενα εκλεισε πολυ ωραια ο κυκλος με τον Ηλια.Μαλιστα ειχε ενα πολυ ωραιο μηνυμα,οταν η Δαφνη του ανοιξε την παλαμη και αυτος κραταγε σφιχτα τους σπορους.Σποροι=ζωη!!
Η Αντιγονη δεν εκανε φυλακη,βγηκε και την ειδαμε σε κλινικη.Μπηκε και αυτη αλλα και ο Ρουσος.Αλλα ο Ρουσος επειδη ειχε καθαρο ποινικο μητρωο ,βγηκε πιο γρηγορα απ την Αντιγονη.Οποτε κανεις δεν εκανε φυλακη με την στενη εννοια του ορου!

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Τόπος : Αθήνα
Ασχολίες : Πολλές

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 30 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από fay Τρι Δεκ 13, 2011 5:54 pm

ΣΨ1 έγραψε:Μη λυπασαι,γιατι αν δεν ειχες εσυ αλλη αποψη απ την δικη μου,δεν θα καναμε αυτες τις ωραιες συζητησεις εδω μεσα.

Έχεις απόλυτο δίκιο. Αυτό που μας άφησε η σειρά είναι αυτός ο χώρος όπου εκφραζόμαστε ελεύθερα αλλά και με σεβασμό στο συνομιλητή μας. Ακόμη και οι διαφωνίες μας έχουν ενδιαφέρον. )) ))
fay
fay
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Σε μια δική μου ουτοπία.
Ασχολίες : Διάβασμα, Μουσική, Κλασσικό σινεμά.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 30 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από dm10811 Τρι Δεκ 13, 2011 11:06 pm

roria έγραψε:Και για να μην μακρηγορώ τόσο ανελέητα, όταν οι φαν της σειρας (γιατί είμασταν φαν της ) σε μεγάλο ποσοστό, φτάνουν να γράφουν σχεδόν σε κάθε επεισόδιο οι εξελίξεις κουλές, οι ερμηνείες κορυφαίες, σημαίνει ότι από κάποιους συντελεστες η σιωπηρή συμφωνία της μυθοπλασίας που ανέφερα στην αρχή, παραβιάστηκε και ότι αυτοί, οπωσδήποτε, δεν ήταν οι ηθοποιοί.

roria μου δε θα διαφωνησω τελειως...Σιγουρα οι οποιες ενστασεις του κοινου σαφως ειναι πολυ πιο πιθανο να βαραινουν τους σεναριογραφους γενικα σε οπιοαδηποτε σειρα...Εδω βεβαια ειχαμε εξαιρετικους ηθοποιους οποτε ειναι δυσκολο να βρουμε κατι εναντιον τους...Αλλα και παλι το τι γραφεται εδω ή σε οποιοδηποτε αλλο φορουμ δεν ειναι αντιπροσωπευτικο δειγμα...Ποσοι γραφαμε καθημερινα ας πουμε;;;;20 αντε 25 και πολλους σου λεω...Και απο αυτους μερικοι-εστω και η πλειοψηφια-μονο εγραφαν οσα λες...Αλλα και 100 και 200 να ημασταν και ολοι σε καθημερινη βαση να βρισκαμε παραλογα τα οσα συνεβαιναν και παλι δεν θα ημασταν αντιπροσωπευτικο δειγμα!!!Οποτε μπορει τελικα οι σεναριογραφοι να μην παραβιασαν και τοσο πολυ αυτη τη συμβαση...Εμενα για παραδειγμα δεν με ξενισε που δεν επεστρεψε ο Μανος(παρολο που τον συμπαθουσα) ή που δεν αναφερθηκε οχι για αλλο λογο αλλα επειδη οι σεναριογραφοι διαλεξαν εναν δρομο και αποφασισαν να τον ακολουθησουν μεχρι τελους...Ηξεραν πολυ καλα τις τυχον απωλειες και επελεξαν να μεινουν πιστοι σε αυτα που θεωρουν οτι εχουν σημασια...Εκεινη θεωρησαν οτι επρεπε να κρατησουν μια σταση και να μην κανουν πισωγυρισματα...Αυτο δεν ειναι εμπαιγμος(αναφερομαι γενικα σε οσα γραφτηκαν γιατι δε νομιζω να ανεφερες εσυ ποτε κατι τετοιο) αλλα η οτπικη τους και ο τροπος που αντοδρουν...Απο εκει και περα ειναι διατεθιμενοι να παρουν το βαρος των πραξεων τους χανοντας μια μεριδα κοινου που αγαπουσε τον Μανο...Τωρα το αν η Ακριτα συγχωρει ή οχι μαλλον αυτο αφορα εκεινη και δε νομιζω οτι ειμαστε εμεις σε θεση να γνωριζουμε τα οσα μπορει να συνεβησαν μεταξυ ηθοποιου και σεναριογραφων...Και οσο κι αν δεν μας νοιαζουν τα παρασκηνια ανθρωποι ειναι κι αυτοι και το πως ηταν η συνεργασια τους σαφως και τους επηρεαζει...Δεν ειναι ρομποτ να πατησουν το κουμπι και να τα ξεχασουν ολα...


ΣΨ1 έγραψε:Επισης θεωρω την εκφραση, "εμπαιγμος προς το κοινο",πολυ βαρια για τον εξης λογο.Κι εγω κοινο θεωρουμε,οπως και πολλοι αλλοι και δεν ειδα κανεναν εμπαιγμο.Για μενα υπηρξε δικαιωση και τιμωρια σε ολα.
Η Νταιζη εκανε ΤΑ τερατα,αλλα τιμωρηθηκε.Δεν ειδα καμια ιστορια αγαπης,αντιθετα ειδα μια ιστορα-παραδειγμα προς αποφυγη,ειδα 2 ανθρωπους που δεν ειχαν την δυναμη να ζησουν,την δυναμη να αλλαξουν και να αντιμετωπισουν την ζωη και διαλεξαν την ευκολη λυση.Αυτο δεν το λεω δικαιωση της Νταιζης ,αλλα τιμωρια.
Η Μελιτα και ο Ρουσος διεπραξαν εγκληματα.Μπορει να μην μπηκαν στη φυλακη,αλλα μετα απο 15 χρονια,δεν ειδαμε την επανενταξη τους στο παλιο τους περιβαλλον.Για μενα αυτο λεει,οτι οι 2 αυτοι ανθρωποι,ολα αυτα τα χρονια εζησαν τη δικη τους φυλακη.Ελευθεροι,αλλα στην ουσια απολυτα φυλακισμενοι και εξορισμενοι επισης.
Η Αντιγονη τιμωρηθηκε μπαινοντας και παλι στη σιωπη της,τη δικη της φυλακη.Τιμωρηθηκε λοιπον με τον ιδιο τροπο που τιμωρηθηκαν και οι υπολοιποι,οχι περισσοτερο!Ολοι αυτοι δηλ,μπορει να μην μπηκαν με χειροπεδες στην φυλακη,αλλα πληρωσαν χανοντας την ιδια την ζωη τους.Την χαρα τη ζωης,τα παιδια τους,τα εγγονια τους!Δηλ συγγνωμη αν αυτο δεν ειναι τιμωρια,τι ακριβως ειναι;;;;;;;;;;;;;;;;;;;Αν η Μελιτα πχ ειχε μπει 5 χρονια στην φυλακη και ειχε βγει και την βλεπαμε να πηγαινει στην λαικη και να ειναι στο σπιτι της ,θα ηταν καλυτερο αυτο;;;Εγω αυτο παντως ,ναι θα το ελεγα εμπαιγμο.
Συμφωνω απολυτα με την jessie,oτι η δικαιωση και η τιμωρια που μας υποσχεθηκαν οι δημιουργοι,ειναι αυτο που ΕΚΕΙΝΟΙ θεωρουν δικαιωση και τιμωρια και μπορει να συμπιπτει με την δικη μας ή εν μερει ή και καθολου!
Επισης ειναι αλλο να μειναμε ικανοποιημενοι με τις τιμωριες που διαλεξαν για τους"κακους" και αλλο η παρεα και το μηνυμα φιλιας,που για μενα δοθηκε τελεια.Δεν βλεπαμε σειρα αστυνομικη,με κλεφτες και αστυνομους,αλλα μια κοινωνικη σειρα!!

Δε θα μπορουσα να τα πω καλυτερα!!!!Συμφωνω σε ολα οσα εγραψες!!!Επισης γενικα συμφωνω και με σενα JESSIE απλα δεν εκανα παραθεση γιατι θα επρεπε να βαλω ολα τα μηνυματα!!!!!!!!!!
dm10811
dm10811
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθηνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 30 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από roria Τετ Δεκ 14, 2011 2:11 pm

Clarabelle, fay, foulitsa συμφωνώ απόλυτα με όσα γράψατε.
Ο παραλληλισμός που έκανε η Clarabelle με το γοβάκι της Σταχτοπούτας είναι νομίζω ο πιο εύγλωττος για την περίσταση, προσυπογράφω μέχρι κεραίας τις απόψεις της fay περί του είδους της δικαιοσύνης που απονεμήθηκε στο τέλος και βρίσκω απαράμιλλη την απάντηση που έδωσε η foulitsa για τη διαφορά των Μυστικών από μια αστυνομική σειρά.
Έτσι κι αλλιώς Μυστικά τέλος, ό,τι έγινε έγινε, αλλά σε πολλούς μένει ένα μούδιασμα. Το δικό μου το αποδίδω μεταξύ άλλων και στο γεγονός ότι οι χαρακτήρες, που μαζί με το βιτριολικό χιούμορ της Ακρίτα αποτελούσαν κατά τη γνώμη μου τα μεγαλύτερα ατού των σεναρίων του διδύμου, από ένα σημείο και μετά παραμελήθηκαν. Ήρωες όπως η Εύα ή ο Ηλίας που είχαν σκιαγραφηθεί με όλες τους τις αποχρώσεις στους δύο πρώτους κύκλους, στη συνέχεια σαν να ξεχάστηκαν και τις αλλαγές που τους συνέβησαν τις είδαμε μόνο επιδερμικά και στα γρηγορα, χωρίς να μπορέσουμε να τις εντάξουμε στον ψυχισμό τους.
Βασικοί ήρωες που μπήκαν αργότερα στο δυναμικό της σειράς μέχρι τέλος δεν προικίστηκαν από το σενάριο με μια φυσιογνωμία ολοκληρωμένη, ώστε να μπορέσουμε να τους κρίνουμε και κέρδισαν το κοινό κυρίως χάρη στην προσπάθεια των ηθοποιών που τους υποδύθηκαν. Νομίζω ότι το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι ο Στέφανος, για το χαρακτήρα του οποίου περισσότερα εικάσαμε παρά είδαμε. Ακόμα και στο τελευταίο επεισόδιο, αντί να δούμε μια σκηνή όπου, ακριβώς λόγω των γεγονότων, θα ανοιγόταν στον άνθρωπό του, θα ζητούσε στήριγμα και θα ακούγαμε για μια φορά τις σκέψεις και τα συναισθήματά του, τελικά είδαμε ένα ακόμα πήγαινε-έλα, εντελώς αναίτιο, μια ακόμα παλινωδία.
Αλλά και ο Λευτέρης που μπήκε στη σειρά με τυμπανοκρουσίες γρήγορα κατέληξε να παίζει ρόλο διακοσμητικό. Νομίζω πως αυτό ευθύνεται σε μεγάλο βαθμό για το γεγονός ότι στις τελευταίες σκηνές έμοιαζε παράταιρη η παρουσία του. Πόσο πρόλαβε να τον γνωρίσει ο κόσμος; Πόσο είδαμε τις δικές του μεταπτώσεις, τις δικές του ανασφάλειες, το χτίσιμο της σχέσης του με την Ευα; Ακόμα και ο γάμος τους υπήρξε μια εξώφθαλμη ξεπέτα.
Γι' αυτό τελικά, πάω να τα νοσταλγήσω τα Μυστικά, αλλά παράλληλα νιώθω κι ένα κράτημα.
Σε ένα πράγμα νομίζω πάντως ότι συμφωνούμε όλοι: το έγραψε η ΣΨ και έχει απόλυτο δίκιο: Τα Μυστικά τροφοδότησαν πολύ γόνιμες συζητήσεις εδώ μέσα που πολλές φορές υπήρξαν περισσότερο απολαυστικές από τα ίδια τα επεισόδια.
Ας ευλογήσουμε λοιπόν και λίγο τα γένεια μας κι ας συγχαρούμε εαυτούς και αλλήλους για αυτό το φόρουμ και προπάντων τη διαχειριστική ομάδα...
Να είμαστε όλοι καλά.
roria
roria
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 30 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από JESSIE Τετ Δεκ 14, 2011 4:43 pm



Για να μιλήσω μόνο για τον εαυτό μου, τα Μυστικά μου άρεσαν.... Παρ' όλα όσα μπορεί να τους προσαψει κανείς, ήταν τελικά πολύ καλύτερα απ'οτιδήποτε άλλο στην κατηγορία τους. Ωστόσο δεν πρόκειται να τα νοσταλγήσω.... Περιείχε πολλά στοιχεία μαζί αυτή η σειρά, πολλά προσωπα, πολλά ζευγάρια, πολύ αλισβερίσι μεταξύ τους, τόσο που μας ήταν αδύνατο να τα "αγκαλιάσουμε" όλα , σαν σύνολο.... Ακριβώς επειδή οι χαρακτήρες ήταν πολλοί και δεν υπήρχε αρκετός χρόνος για να σκιαγραφηθούν εξ ίσου ικανοποιητικά όλοι και να γίνουν σαφή τα χαρακτηριστικά του καθενός, δεν εμβαθύναμε στη ψυχοσύνθεση όλων, κι αυτό οδήγησε σε φανατικές συμπάθειες ή αντιπάθειες κάποιων ηρώων, κι αυτό με τη σειρά του οδήγησε σε αρκετά και μερικές φορές έντονα κοντραρίσματα. Εποικοδομητική και "γόνιμη" συζήτηση δεν μπορεί να γίνει με τέτοιες βάσεις, γιατί παρά τα κατεβατά που γράφαμε, ο καθένας παρέμενε ακλόνητος στις θέσεις του, χωρις να επιρρεάζεται απ'όσα γράφτηκαν μέ βάση μία άλλη οπτική, κι έτσι καταλήγαμε να γράφουμε απλά για να υπάρχει καταγεγραμμένη και η δική μας γνώμη, είτε αυτή συμπίπτει με τη γνώμη κάποιων άλλων, είτε όχι . Οχι οτι αυτή η δυνατότητα έκφρασης που μας προσέφερε το φόρουμ δεν είναι ένα μεγάλο δέλεαρ, όλοι μας θέλουμε ευκαιρίες για να εκφραστούμε, αλλά καποιες φορές ένιωθα την υπόγεια ένταση να μεγαλώνει και αυτή τη διαδικασία δεν μπορείς να τη θεωρήσεις και το καλύτερο αγχωλυτικό.... Από αυτήν την άποψη λοιπόν, δεν θα τα νοσταλγήσω τα μυστικά, γιατί ήταν υπερβολικά μπερδεμένα και υπερβολικά ασαφή, σχεδόν "έπαιζαν" μαζί μας, ώστε να μας χωρίσουν σε παρατάξεις και να γίνουμε, τρόπον τινά, αντί για απλοί θεατές των τεκταινομένων, εμεις οι ίδιοι οι ηθοποιοί και οι ήρωες, αφού εκθέτουμε τα εσώψυχά μας εγγράφως....
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 30 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από ΣΨ1 Τετ Δεκ 14, 2011 5:02 pm

roria έγραψε:Σε ένα πράγμα νομίζω πάντως ότι συμφωνούμε όλοι: το έγραψε η ΣΨ και έχει απόλυτο δίκιο: Τα Μυστικά τροφοδότησαν πολύ γόνιμες συζητήσεις εδώ μέσα που πολλές φορές υπήρξαν περισσότερο απολαυστικές από τα ίδια τα επεισόδια.

roria μου,απομονωσα αυτες τις σειρες,γιατι υπαρχει μια παρανοηση εδω,οχι μονο απο σενα ,αλλα και απο την fay,η οποια πιο πανω επισης το χρησιμοποιησε.Αυτο που ειπα εγω ειναι οτι η σειρα τροφοδοτησε απειρες συζητησεις ,απειρα επιχειρηματα,απειρες διαφωνιες τα τρια αυτα χρονια,αλλα ποτε δεν ειπα οτι αυτες οι συζητησεις μας ηταν περισσοτερο απολαυστικες απ την ιδια την σειρα.Για τον απλουστατο λογο,οτι αν δεν υπηρχε αυτη η σειρα,ουτε φορουμ θα υπηρχε,ουτε τιποτα.Γι αυτους τους χαρακτηρες που εγω ,οπως και αλλοι λατρεψαν και μισησαν ,εγινε αυτος ο κακος χαμος.Δεν βλεπω να γινεται το ιδιο με καμμια αλλη σειρα,αν και εχουμε μπολικα τοπικ εδω μεσα ,με αλλες σειρες!Και ολο αυτο εγινε,εξαιτιας της πενας της Ακριτα και του Κυριτση!!

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Τόπος : Αθήνα
Ασχολίες : Πολλές

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 30 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από roria Τετ Δεκ 14, 2011 5:09 pm

jessie μου στους λόγους για τους οποίους δεν θα νοσταλγήσειςτα Μυστικά συμφωνώ απολύτως. Τους είχες αναφέρει για πρώτη φορά σε έναν εξαιρετικό σχολιασμό σου για κάποιο επεισόδιο του τέταρτου κύκλου και πιστεύω ότι έχεις απόλυτο δίκιο.
Οι "παρατάξεις" που αναφέρεις, έχω την αίσθηση ότι σχηματίζονται σε όλες τις σειρές που έχουν μακρά διάρκεια και εδώ και στο εξωτερικό. Είναι μέρος του παιχνιδιού κατά κάποιο τρόπο.Δεν αρνούμαι ότι κι εδώ υπήρξε κάποια ένταση ορισμένες φορές, τόσοι άνθρωποι μαζεμένοι και με μόνο εργαλείο επικοινωνίας το γραπτό λόγο, αυτό δεν είναι δυνατόν να αποφευχθεί, αλλά για μένα, και χωρίς καμιά διάθεση ωραιοποίησης, ο απολογισμός της συμμετοχής μου στο φόρουμ είναι μόνο θετικός. Και το ότι ανταλλάσσω αποψεις μαζί σου αυτή τη στιγμή είναι μια από τις αιτίες γι' αυτή μου την εκτίμηση.
Όσο για τα εσώψυχά μας, εδώ θα διαφωνήσω λιγάκι. Τα εσώψυχά μας νομίζω ότι παρέμειναν εσώψυχα. Εκθέσαμε τις απόψεις μας για τη σειρά, ίσως και για κάποια ευρύτερα θέματα, τις συμπάθειες και τις αντιπάθειές μας. Τα πιο προσωπικά τα κρατήσαμε, όπως ήταν φυσικό, είτε για τα pm είτε για τον εαυτό μας.
ΣΨ μου, σε ένα φόρουμ για τα Μυστικά, το θεωρώ αναμενόμενο τα τόπικ που είναι αφιερωμένα στα Μυστικά να συγκεντρώνουν το μεγαλύτερο ενδιαφέρον σε σύγκριση με άλλα, αφιερωμένα σε άλλες σειρές ή άλλα θέματα που εκ των πραγμάτων δεν είναι δυνατόν να ενδιαφέρουν όλα τα μέλη.Το κοινό στοιχείο που μας έφερε εδώ ήταν όντως τα Μυστικά , που όλοι τα παρακολουθούσαμε ή τα παρακολουθήσαμε για μια περίοδο, ο καθένας για διαφορετικούς λόγους. Εσύ για το σενάριο, εγώ γιατί είμαι φαν ενός από τους ηθοποιούς, άλλος για μια συγκεκριμένη ιστορία κ.ο.κ. Αν δεν απατώμαι υπήρξε παλιά ένα τόπικ στο οποίο ο καθένας εξηγούσε γιατί βλέπει τη σειρά και όπου γινόταν φανερή η ποικιλία των αιτίων και των κινήτρων, όπως πάντα συμβαίνει σε τέτοιες περιπτώσεις.
roria
roria
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές συζητήσεις - Σελίδα 30 Empty Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από ΣΨ1 Τετ Δεκ 14, 2011 5:14 pm

JESSIE έγραψε:Για να μιλήσω μόνο για τον εαυτό μου, τα Μυστικά μου άρεσαν.... Παρ' όλα όσα μπορεί να τους προσαψει κανείς, ήταν τελικά πολύ καλύτερα απ'οτιδήποτε άλλο στην κατηγορία τους. Ωστόσο δεν πρόκειται να τα νοσταλγήσω.... Περιείχε πολλά στοιχεία μαζί αυτή η σειρά, πολλά προσωπα, πολλά ζευγάρια, πολύ αλισβερίσι μεταξύ τους, τόσο που μας ήταν αδύνατο να τα "αγκαλιάσουμε" όλα , σαν σύνολο.... Ακριβώς επειδή οι χαρακτήρες ήταν πολλοί και δεν υπήρχε αρκετός χρόνος για να σκιαγραφηθούν εξ ίσου ικανοποιητικά όλοι και να γίνουν σαφή τα χαρακτηριστικά του καθενός, δεν εμβαθύναμε στη ψυχοσύνθεση όλων, κι αυτό οδήγησε σε φανατικές συμπάθειες ή αντιπάθειες κάποιων ηρώων, κι αυτό με τη σειρά του οδήγησε σε αρκετά και μερικές φορές έντονα κοντραρίσματα. Εποικοδομητική και "γόνιμη" συζήτηση δεν μπορεί να γίνει με τέτοιες βάσεις, γιατί παρά τα κατεβατά που γράφαμε, ο καθένας παρέμενε ακλόνητος στις θέσεις του, χωρις να επιρρεάζεται απ'όσα γράφτηκαν μέ βάση μία άλλη οπτική, κι έτσι καταλήγαμε να γράφουμε απλά για να υπάρχει καταγεγραμμένη και η δική μας γνώμη, είτε αυτή συμπίπτει με τη γνώμη κάποιων άλλων, είτε όχι . Οχι οτι αυτή η δυνατότητα έκφρασης που μας προσέφερε το φόρουμ δεν είναι ένα μεγάλο δέλεαρ, όλοι μας θέλουμε ευκαιρίες για να εκφραστούμε, αλλά καποιες φορές ένιωθα την υπόγεια ένταση να μεγαλώνει και αυτή τη διαδικασία δεν μπορείς να τη θεωρήσεις και το καλύτερο αγχωλυτικό....

Στο μονο που θα διαφωνησω jessie μου,ειναι οτι εμενα θα μου λειψουν,διαφοροι χαρακτηρες απ αυτην την σειρα,πως ο Λουκακος και η Νορα.Καμια φορα σκεφτομαι πως αν ημουν σεναριογραφος και γεννουσα αυτους τους δυο ηρωες,που εκαναν τοσο γκελ στο κοινο,σιγουρα θα τους ξαναχρησιμοποιουσα καπου αλλου με καποιον τροπο.Παντως δεν θα τους αφηνα να χαθουνε ετσι!Μακαρι να γινοταν κατι τετοιο!!
Συμφωνω οτι ηταν λιγο δυσκολο να γινει ακριβως επικοδομητικη η συζητηση που γινοταν εδω μεσα και εχεις πολυ δικιο ,καποιες φορες αισθανοσουν στο αερα την ενταση,αλλα παρ ολα αυτα,εγω επιασα πολλες φορες το εαυτο μου να σκεφτεται την αλλη αποψη.Γι αυτο λεω οτι σιγουρα ολο αυτο που εγινε εδω μεσα βοηθησε.Βοηθησε τον καθενα μας με διαφορετικο τροπο και οσο αφησε ο καθενας για να βοηθηθει.

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Τόπος : Αθήνα
Ασχολίες : Πολλές

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 30 από 32 Επιστροφή  1 ... 16 ... 29, 30, 31, 32  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης