Edem Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ

+58
DESPOINA
evanna
Antigoni!
ale3ia_eva&nora!!!
sarita
rinaki
evaki16
Δ.Μπέλλος
giwta007
xristinaki_noraloukofan
Foulitsa
almaresi
tzibirdika
νοριτσα
evaggelia*
alkisti
trelli petrakitsa
marakii
mary - manos
nefelik
ProudMaslowqueen
katie007
doctor
Xaroulinial
ilectra
Ntinaki Agapaei Petraki
elenp
l_aquila
feggaropetra
Nora&Loukas
taradoula
tinaki18
JESSIE
manos for ever
aglaitsa
roria
lorelei
edem4ever
filizza
gxnel
alex1
dm10811
kapetanissa
mystika telos
Dimitraaa
maraki_ch
fay
κικκο
verile_mistika
Paparazzi
fay66
AmaliaPetros_fan1
black_cat
ΣΨ1
euaki
loukasnora
loukitsa
Clarabelle
62 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 5 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Βαθμολογείστε το σημερινό επεισόδιο

Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ - Σελίδα 2 Vote_lcap52%Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ - Σελίδα 2 Vote_rcap 52% 
[ 57 ]
Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ - Σελίδα 2 Vote_lcap8%Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ - Σελίδα 2 Vote_rcap 8% 
[ 9 ]
Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ - Σελίδα 2 Vote_lcap13%Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ - Σελίδα 2 Vote_rcap 13% 
[ 14 ]
Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ - Σελίδα 2 Vote_lcap15%Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ - Σελίδα 2 Vote_rcap 15% 
[ 16 ]
Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ - Σελίδα 2 Vote_lcap6%Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ - Σελίδα 2 Vote_rcap 6% 
[ 7 ]
Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ - Σελίδα 2 Vote_lcap6%Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ - Σελίδα 2 Vote_rcap 6% 
[ 6 ]
 
Σύνολο Ψήφων : 109
 
 

Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ - Σελίδα 2 Empty Απ: Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ

Δημοσίευση από Paparazzi Παρ Δεκ 09, 2011 1:51 am

kapetanissa έγραψε:
kapetanissa έγραψε:
Απ' το... μέλλον ένα έχω τώρα να σχολιάσω: είμαι τρελή, ή τη νύχτα των Λεοντιδών το βλέμμα της Εύας ήταν κάπου αλλού;

Clarabelle έγραψε:
Κρίμα που ενώ μάθαμε για όλους (έγινε αναφορά ακόμη και στον Κυριάκο) κανένας δεν είπε δυό λέξεις για το Μάνο.Τουλάχιστον μικρόψυχο. Κι όμως εκεί στην παραλία ήταν παρών. Στις σκηνές της παρέας απ τα παλιά αλλά κυρίως στα μάτια της Εύας όπου καθρεφτίζονταν οι αναμνήσεις της

Α, οκ, ΔΕΝ είμαι τρελή!
Ευχαριστώωωωωω! lol!

Καληνύχτα μας! flower


Όλοι το προσέξαμε αυτό...

Σήμερα απ ότι κατάλαβα όλοι οι φαν της σειρας θέλαμε τον Μάνο εκεί... Αυτό δεν έγινε, άρα μου φαίνεται θα βαλω αργότερα να δω δεύτερο κύκλο... Ευτυχώς και ο Λουκάς που είχε πετάξει την ιδέα για την εκδρομή στην κατασκήνωση και τους είδαμε όλους μαζί στο ίδιο μέρος μετά απο 16 χρόνια...

ΥΓ. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τον Λευτέρη... ίσα ίσα... απλώς... η παρέα έχει 6 άτομα...

Ένα βιντεάκι από μέλος του φόρουμ...

Paparazzi
Paparazzi
Τουρίστας
Τουρίστας

Άντρας Τόπος : ΕΔΕΜ
Ασχολίες : Μυστηκά της Εδέμ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ - Σελίδα 2 Empty Απ: Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ

Δημοσίευση από filizza Παρ Δεκ 09, 2011 1:55 am

Αγαπημένες τέλος… όμορφο για κάποιους, άσχημο για κάποιους άλλους , πάντως τέλος για όλους…

Ανεξάρτητα από τo περιεχόμενο , συγκινήθηκα…

Υπήρχαν στιγμές που με άγγιξαν, στιγμές που αισθάνθηκα, άλλες που εκνευρίστηκα και άλλες που έκλαψα..

Θα τα γράψω ίσως λίγο μπερδεμένα λόγω και της ώρας αλλά και της γενικότερης θολούρας του μυαλού μου αυτή τη στιγμή.

Γρήγορο το πέρασμα της κηδείας, ατμοσφαιρική η σκηνοθεσία του. Ευτυχώς η Νταίζη ούσα πεθαμένη δε μας ενοχλεί πολύ.

Εκπληκτικές μου φάνηκαν δύο σκηνές σήμερα. Η πρώτη – η οποία μου άρεσε και περισσότερο - είναι της Παπαδημητρίου με τον Σταύρου. Το έχω γράψει πολλές φορές αλλά δεν μπορώ να μη το γράψω και σήμερα. Εντυπωσιάζομαι πραγματικά από την υποκριτική δεινότητα αυτών των δύο . Είναι από τους ηθοποιούς που παίζουν κυρίως με το πρόσωπο και όχι με τα λόγια. Αν και σήμερα το συγκεκριμένο κείμενο του Στέφανου ήταν από μόνο του πολύ δυνατό, ο Σταύρου το απογείωσε. Για την Αντιγόνη μαχαιριά στην καρδιά κάθε του κουβέντα. Είπε αλήθειες ο Στέφανος , ήθελε να αδειάσει την ψυχή του , να απεγκλωβιστεί από την Αντιγόνη να απενοχοποιηθεί..
Η δεύτερη φυσικά είναι του Αρζόγλου με την Γεωργόνη… με κορυφαία τη στιγμή που άνοιξε η Δάφνη την γεμάτη χώμα παλάμη του κυρ Ηλία.

Βρήκα τελείως άκαιρο και άσκοπο το χωρισμό και την ολονύκτια ενδοσκόπηση του κ. Καρτάλη. Θεωρώ ότι προκλήθηκε μόνο για την εξυπηρέτηση του σεναρίου τη δεδομένη στιγμή (επειδή ήταν δηλαδή τελευταίο επεισόδιο και ήθελαν να μας προκαλέσουν συναισθηματικά). Επίσης σίγουρα δεν περίμενα αυτή η εξέλιξη να διαδραματισθεί μετά το ξέσπασμα του στην Αντιγόνη (δεδομένου ότι για μένα ήταν η σκηνή που απογαλακτισμού του).
Η σκηνή γενικά δε μου άρεσε, η Λάμπου ωστόσο με μάγεψε με τη φυσικότητά της.

Κατά τα λοιπά το βρήκα αστείο να βολοδέρνει ο Πέτρος στα πέλαγα με αυτό το βαρκούδι, να έχει παρατήσει την οικογένειά του για τόσα χρόνια και να τον περιμένει μάλιστα η Αμαλία.
Η σκηνή της μάνας με την μουρλή κόρη με δυσκόλεψε πολύ . Βλέπετε δεν ήξερα πως να αντιδράσω … αντικρουόμενα συναισθήματα ..μια λύπη μια γέλιο..
Και μετά από 15 χρόνια η συγκεκριμένη μουρλή πάλι γέλιο μου προκάλεσε.

Η Στέλλα από την επόμενη της κηδείας της Νταίζης μια χαρά φαινόταν. Ούτε αναφέρθηκε στο «καημένο το κοριτσάκ» που μας τα έπρηζε καθημερινά.. το μυαλό της στο γραφείο του Ρούσσου ..καλά ας μη σχολιάσω τις εξηγήσεις που μας έδωσαν σήμερα προκειμένου να πεισθούμε ότι πρέπει να το αναλάβουν.

Δε σχολίασα τη σκηνή με τον Αραβαντινό . θα πώ μόνο ότι ανατρίχιασα με το «πατέρα» της Εριέττας και εκνευρίστηκα με την ερώτηση του Λουκά για τα διαμάντια.
Και ευτυχώς που πήρε και λίγα διαμαντούδια και ο αστυνόμος και τώρα είμαι ήσυχη ότι όλη στην ΕΔΕΜ είναι πλούσιοι.

Όμορφες οι τελευταίες σκηνές με την παρέα να αναπολεί , αλλά γενικά πολύ λίγες οι σκηνές τους μαζί.
Τέλος νομίζω ότι χρειαζόταν λίγο περισσότερος Μάνος..


Σας φιλώ αγαπημένες και σας ευχαριστώ από τα βάθη της καρδιάς μου για την όμορφη παρέα…



filizza
filizza
Τουρίστας
Τουρίστας

Τόπος : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ - Σελίδα 2 Empty Απ: Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ

Δημοσίευση από edem4ever Παρ Δεκ 09, 2011 2:03 am

Πέμπτη 8 Δεκεμβρίου 2011

Αγαπημένο μου ημερολόγιο,

ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ! Το πρώτο μισό του επεισοδίου, αν χωρίσω τα μισά σωστά, θα μπορούσε να έχει τίτλο "So long, farewell
Auf Wiedersehen, adieu!" (λατρεύω την ταινία, μην με παρεξηγείς καλό μου) Εντυπωσιακό το πόσα "αντίο" είδαμε σήμερα... Για παράδειγμα...

"Το μακάβριο αντίο"

Κηδεία φυσικά, τι άλλο! Γιατί έπρεπε να κηδέψουμε τους νεονυμφους... Τι μάυρη θλίψη ήταν αυτή ημερολογιάκι μου δεν το φαντάζεσαι... Όλοι με την μαύρη πλερέζα μες στο λιοπίρι, την μπέμπελη έβγαλαν οι άνθρωπες! Δεν μπορώ να πω πάντως τους τιμήσαν τους νεκρούς, ο τσιγκούνης ο Στέφανος μόνο για τον Χρήστο είχε στεφάνι, για την αδερφούλα τίποτα; Πήγαν και για καφέ μετά, από το σπίτι, εκεί πια λες και πέθανε μόνο η Νταίζη, τον Χρήστο στο φτύσιμο... Φαίνεται την πήρανε χαμπάρι ότι αυτή την έκανε τη δουλειά και ότι το άλλο το χαϊβάνι δεν ήξερε τίποτα... Εντύπωση πάντως -και στο λέω για να το ξέρεις- μου έκανε ο Λουκάς... Η Νταίζη έκανε όνειρα για τον Άρη λέει, ξέρεις τι όνειρα ε, να έχει λεφτά, μιλάε για μεγάλη αξιώση από ένα γονιό για το παιδί του, ο Λουκάς τώρα λέει πρέπει να τα πραγματοποιήσει λέει... Τον Άρη τον ρώτησε κάνεις αν ασπάζεται τα όνειρα του μπαμπάκα και της μανούλας; Μίλησε και η Εύα για το σπίτι, με κούφανε καλέ, πάλι καλά που δεν είπε τίποτα χειρότερο να λέμε ημερολογιάκι μου...!

"Το μεταμεσονύχτιο αντίο"

Σίγουρα ήταν μετά τα μεσάνυχτα, τότε δεν βγαίνουν τα φαντάσματα; Ο Αραβαντινούλης που λες γύρισε στο σκοτάδι... Χαιρέτησε τα βλαστάρια του και έφυγε.. Όχι έτσι απλά, γιατί -νομίζω θα σε σοκάρω εδώ- αυτός είχε τα διαμάντια... Ναιαιαι δεν το ήξερες... Δεν στο είχα πει; Παράλειψης... Θα τα στείλει λέει σε αυτούς που έχουν πραγματικά ανάγκη; Σε ποιους; Μα καλά καλό μου δεν κατάλαβες; Στους χαμηλοσυνταξιούχους! Γιατί νομίζεις τα έστειλε στον Παναγιώτη! Καλή μουσίτσα κι αυτός, αδιάβαστο τον έστειλε τον Λουκά!!! sisi Για να πω την αλήθεια με μπέρδεψε λίγο... Τελικά ο Αραβαντινός από πόσο πριν σχεδιάζε να κανει ότι έκανε; Μήπως ήταν έμπνευση της στιγμής η συνεργασία με τον παναγιώτη; Τέλος πάντων, να σου ομολογήσω πως μου άρεσε το "πατέρα" της Έρις...

"Το αντίο του θαλασσόλυκου"

Κοίτα να δεις αυτό το πήραμε σε δύο δόσεις... Στην πρώτη με την Αμαλία είχε μια συγκίνηση αν και μετά από σύσκεψη - με ποιόν με τη μάνα μου βρε!- κατέληξα πως εκείνο το "αγάπη μου" θα έπρεπε να είχε ειπωθεί πολύ νωρίτερα. όχι έτσι... Το δεύτερο μέρος τώρα είχε την πλάκα του... Θα σου πω μόνο πως η Μελίτα θυμήθηκε και έπαθε κρίση... Αυτά, οποιδήποτε άλλο σχόλιο δεν το επιτρέπει η αγωγή μου! sisi
Ο Ρούσσος παραδίδει τα κλειδιά, την καρέκλα, τις μετοχές, όπως θέλετε πείτε το... Και φεύγει σε άλλες θάλασσες! Προς στιγμήν νόμιζα πως ο Λουκάς κοιτούσε αλλού γιατί του φάνηκε περίεργο να σταθεί σαν αδερφός σε αυτή που πυροβόλησε την αδερφή του αλλά τελικά ήταν η συγκίνηση... Nyxia

"Το βουβό αντίο"

Άλλο να στο λέω κι άλλο να το βλέπεις... Εξαιρετική σκηνή... Ο Στέφανος πήγε φωτογραφία του Άγγελου στην μάνα του, η οποία παρεπιπτόντως έκλαιγε και στο φινάλε σήκωσε τη φωτό και έριξε ένα βλέφαρο στον εγγονό! Δεν χρειάζεται να πω κάτι άλλο! : respect :

"Το κουλό αντίο"

Ή αλλιώς, "κάτι να γράψουμε βρε αδερφέ". Μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί χώρισαν ο Στέφανος με την Εριέττα; Σου έρχεται κάτι; Εμένα τίποτα, μίσο κάτι νιώθω, ζαλάδα θαρρώ πως το λένε... Χώρισαν για μία νύχτα, τόσο χρειάστηκε ο κύριος για να καταλάβει πως δεν μπορεί χωρίς την Έρι, την ψυχή της έβγαλες βρε άνθρωπε... Το συμπέρασμα πάντως είναι πως θα είναι "για πάντα μαζί, για πάντα μαζί", όπα.. χμ, ναι με συγχωρείς...
Η Εριέττα πάντως αποχαιρέτησε προσωρινώς την οικογένειά της γέμησε δαχτησλιές τα τζαμια (sorry αλλά τι στο καλό έγραψε?) και ετοιμάστηκε για το αεροδρόμιο και suprise!!! Παρίσι, ψηφίζω Παρίσι!!!

"Το συγκινητικό αντίο"

Σε 96 λεπτά επεισόδιο, συγκινήθηκε μόνο μία φορά σε σημείο να δακρύσω... Όταν η Δάφνη βρήκε τον πατέρα της Snif Εξαιρετική η Γεωργόνη μοναδικός ο κύριος Αρζόγλοιυ. Ήταν τρομακτική η μετάπτωση από την ελπίδα που έδωσε η έκλαμψη του Ηλία στο οριστικό φινάλε του, παρέα με τον κήπο του... χου... Snif Η μόνη ίσως σκηνή που θέλω να θυμάμαι!

Κάπου εκεί, ανάμεσα σε όλα αυτά ο Λευτέρης ψάχνει τα διαμάντια, αλλά βρήκε την Εύα! Ο Νίκολας με το Λουκά λένε και μια σαχλαμάρα να περνάει η ώρα!!! Και η Κατερίνα παραμένει στο πόστο της!!

Είπαμε το επεισόδιο ήταν διπλό, επομένως συνεχίζω και με συγχωρείς δηλαδή για την πολυλογία... 15 χρόνια μετά..
Μεγάλες στιγμές!!! Ο πατέρας μου ακόμα δεν μπορεί να καταλάβει γιατί ο πατέρας και ο γιος Βενέτης είχαν το ίδιο μαλλί και που να του εξηγήσω η έρμη... Τους τελείωσε η καραμπογιά... Ντάξει δεν μας είπαν και τίποτα... Ο Νικόλας έχει γιούς -μάστορας- και ο Λουκάς κόρες -καλλιτέχνης-. Για τη σχέση της Εύας με την κόρη της -την πρώτη, τη μεγάλη- δεν μάθαμε τίποτα, ούτε καν υπονοήθηκε κάτι... Η μόνη αναφορά στο Μάνο έγινε από τη Νεφέλη για να τον αποκαλέσει λαμόγιο...Βρε παιδιά για όνομα του Θεού.... Ο Λουκάς ρώτησε τη νεφέλη για τη μάνα της αλλά για τον πατέρα της ούτε κουβέντα... 15 χρόνια μετά στην παραλία της κατασκήνωσης έξι παιδιά χορεύουν, ανάθεμα αν ξέρω να σου πω ποιος ήταν ποιος... Κρίμα ημερολογιάκι μου, δεν ήξερα τι έβλεπα... Μου ήταν τόσο ξένη αυτή η εικόνα, δεν μπόρεσε να με συγκινήσει, δεν τα ξέρω αυτά τα παιδιά και δεν θα τα γνωρισω... Στην άλλη μεριά ήταν οι γονείς τους, όσο κι αν έχω συνηθήσει το λευτέρη, όσο κι μου άρεσε το χαμόγελο της Εύας τα μάτια της ήταν άλλου -δεν βλέπω ότι θέλω, όχι- ήταν στις αναμνήσεις της, στην ιστορία της και σήμερα μου φαινόταν, όσο ποτέ πριν, ξένος ο Λευτέρης... Dust in the wind και Γέλα πουλί μου, τα τραγούδια της παρέας της φεγγαρόπετρας, αλλά όχι η παρέα της φεγγαρόπετρας, τουλάχιστον όχι ολόκληρη... Κάπου προς το τέλος ήθελα απλά να πέσουν οι τίτλοι και να κλίσω την τηλεόραση μου...

Ψηφίζω "...μη προσδοκώντας πλούτη να σε δώσει η Ιθάκη. Η Ιθάκη σ’ έδωσε τ’ ωραίο ταξείδι." Ευχαριστώ, λοιπόν, σε και για όλους έσας που διαβάζεται τόση ώρα το σεντόνι που άπλωσα...

Καλό σας βράδυ
Flkia

edem4ever
edem4ever
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Μετέωρη σε φάση διακτινισμού!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ - Σελίδα 2 Empty Απ: Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ

Δημοσίευση από mystika telos Παρ Δεκ 09, 2011 2:04 am

ta ipoloipa diamadia ti lete na eginan?

mystika telos


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ - Σελίδα 2 Empty Απ: Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ

Δημοσίευση από mystika telos Παρ Δεκ 09, 2011 2:06 am

mystika telos έγραψε:ta ipoloipa diamadia ti lete na eginan?

mystika telos


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ - Σελίδα 2 Empty Απ: Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ

Δημοσίευση από loukitsa Παρ Δεκ 09, 2011 2:08 am

mystika telos έγραψε:
mystika telos έγραψε:ta ipoloipa diamadia ti lete na eginan?

Καλως ηρθες η γλωσσα του φορουμ ειναι ελληνικη
και απαγορευονται τα greeklish.
Ευχαριστω
loukitsa
loukitsa
Δημόσιες Σχέσεις
Δημόσιες Σχέσεις

Θηλυκό Τόπος : Σε δυάρι με το Λουκάκο μου και τον Turgenev
Ασχολίες : Ξεσκονίζω το Εδεμ-όσκαρ κολλήματος που πήρα! Παναγιώτης Πετράκης και ξερό ψωμί

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ - Σελίδα 2 Empty Απ: Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ

Δημοσίευση από lorelei Παρ Δεκ 09, 2011 2:18 am

Μπορεί να είχα πραγματικά πολύ καιρό να δω Εδέμ αλλά δε γινόταν να μη δω το τελευταίο επεισόδιο..έτσι για την τιμή των όπλων.. Razz Και έχω να πω μετά λύπης μου ότι απογοητεύτηκα πραγματικά...μου φάνηκε εντελώς άνευρο και αμήχανο σε γενικές γραμμές...και οι διάλογοι εντελώς πρόχειροι και κακογραμμένοι..σα να βιάστηκαν να το τελειώσουν και να ξεμπερδεύουν...Βλέποντας το τράβηξα τα μαλλιά μου σε αρκετά σημεία...
α)Πρώτο και βασικότερο...είναι δυνατόν ο Ρούσσος να αφήνει το παιδί του σε αυτή την κατάσταση και να φεύγει ΓΙΑ 15 ΧΡΟΝΙΑ?Στην πραγματική ζωή απλά κανένας πατέρας δε θα το έκανε αυτό...κανένας γονιός γενικά..η κόρη του κατέρρεε,πήγε να γίνει φονιάς,κλονίστηκε η ψυχική της υγεία,μπαινόβγαινε στις κλινικές και αυτός όργωνε τα πέλαγα...Έλεος! Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ - Σελίδα 2 789620Και καλά πες ήθελε να βρει τον εαυτό του..1 χρόνος δεν του έφτανε?Αυτό που έδειξαν δεν ήταν πιστευτό ούτε κατά διάνοια...και υποτίθεται ότι τον είχαν παρουσιάσει ως καλό πατέρα που έκανε τα πάντα- κυριολεκτικά!- για την κόρη του..απ'ό,τι φάνηκε δεν έκανε ούτε τα αυτονόητα...και άφησε την Αμαλία να τραβήξει μόνη της τον Γολγοθά...γιατί ότι δεν την υπολόγισε ήταν φανερό..όταν αγαπάς και υπολογίζεις πραγματικά έναν άνθρωπο δεν τον παρατάς 15 χρόνια...ό,τι θέματα προσωπικά κι αν έχεις να λύσεις...
β)Μάλλον το έχουν τάμα σε αυτή τη σειρά να παρατάνε όλοι τα παιδιά τους... lol! Διότι οκ να δεχτώ τη δυστυχία και την απόγνωση και το αδιέξοδο της Νταίζης αλλά κοπελιά τι κάνεις?Έχεις κι ένα παιδί αν το θυμάσαι! Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ - Σελίδα 2 789620 Αλλά θα μου πεις πότε το σκέφτηκε το παιδί της για να το σκεφτεί και τώρα..όπως και να'χει ακόμα μια μη πιστευτή εξέλιξη...βλέπεις θέλανε να δώσουν ένα ηρωικό τέλος αλά Ρωμαίος και Ιουλιέτα!Ας μη σχολιάσω καλύτερα... Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ - Σελίδα 2 103275
γ)Αυτό που όλα πια τα παιδιά τους ερωτεύτηκαν μεταξύ τους? Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ - Σελίδα 2 19114 Πόσο αστείο?Και ταυτόχρονα πόσο εκτός πραγματικότητας?Εντάξει να προκύψει ένα ζευγάρι...ως εκεί λογικό και αναμενόμενο...αλλά όλοι πια να ερωτευτούν παράφορα τα παιδιά των φίλων των γονιών τους?Απλά δε στέκει...και κάπου χάνεται και η μαγεία...

δ)Η τελευταία σκηνή στην παραλία μου φάνηκε εντελώς αμήχανη...σα να μην ήξεραν τι να πουν και πώς να το πουν...σα να ένιωθαν και αυτοί αμήχανα και άβολα..και οι διάλογοι το έκαναν ακόμα χειρότερο όλο αυτό...ίσως αν δε μιλούσαν καθόλου να ήταν καλύτερα... lol! Η απουσία του Μάνου ήταν κάτι παραπάνω από αισθητή..βασικά ολοφάνερη και κατ'εμέ επισκίαζε τα πάντα...εγώ τον Μάνο ήθελα να δω σε αυτή την παραλία και νομίζω και η Ακρίτα όταν φανταζόταν ή σχεδίαζε το τέλος από την αρχή της σειράς..αλλά η αποχώρηση του Μπουγιούρη από την Εδέμ και κατ'επέκταση του Μάνου σα χαρακτήρα άλλαξε άρδην τα σχέδια και αναπροσάρμοσε εντελώς την ιστορία..δυστυχώς..και τη γέμισε μπαλώματα και λύσεις εκ των συνθηκών...και άφησε-εμένα τουλάχιστον-με ένα μεγάλο κενό...δυσαναπλήρωτο...

Η ιδέα γενικά να τους δείξουν 15 χρόνια μετά με τα παιδιά τους ήταν πολύ όμορφη και γλυκειά..αλλά από την ιδέα μέχρι την υλοποίηση της η απόσταση είναι τεράστια..και εμένα τουλάχιστον ο τρόπος που το έδειξαν δε με κέρδισε...και το κυριότερο..δε με συγκίνησε...Γενικά σαν τελευταίο επεισόδιο δεν ικανοποίησε τις προσδοκίες μου...οι οποίες ειρήσθω εν παρόδω είχαν ήδη μειωθεί καιρό τώρα...γιατί έβλεπα πράγματα τα οποία ήταν μη πιστευτά,πράξεις και συμπεριφορές εντελώς αδικαιολόγητες και αψυχολόγητες...κρίμα...γιατί πραγματικά πιστεύω πως στην αρχή είχε τα φόντα να εξελιχθεί σε κάτι πολύ όμορφο...αλλά στην πορεία κάπου χάθηκε η μπάλα...Πιστεύω πως αν είχε κρατήσει δύο χρονιές και όχι παραπάνω τα πράγματα θα ήταν εντελώς διαφορετικά και το αποτέλεσμα σαφώς καλύτερο...αυτή η τάση που έχουν πάντα να το τραβάνε από τα μαλλιά..το ίδιο ακριβώς πίστευα και για τη Βέρα στο δεξί..η οποία παρεπιπτόντως είχε πολύ πιο σφιχτοδεμένο και δυνατό φινάλε...το οποίο εμένα προσωπικά με είχε πραγματικά συγκινήσει...Για να επανέλθω όμως στην Εδέμ για μένα αξίζουν πολλά μπράβο στους Κατρανίδη,Πεφάνη,Αρζόγλου,Χήναρη,Σταύρου και Πολυχρονίδη που κατάφερναν με το ταλέντο τους να βγαίνουν ''αλώβητοι'' και να αναδείξουν σκηνές ακόμα κι όταν το σενάριο δε βοηθούσε καθόλου..και να μας χαρίσουν πολύ όμορφες στιγμές...η σκηνή με τον θάνατο του Ηλία ήταν για μένα μάλλον η πιο αληθινή στιγμή του σημερινού επεισοδίου...Και μπορεί αυτό να ήταν όντως το φινάλε των Μυστικών της Εδέμ αλλά δεν ήταν το φινάλε που εγώ θα ήθελα για μια σειρά που είχα κάποτε πολύ αγαπήσει...
lorelei
lorelei
Τουρίστας
Τουρίστας

Θηλυκό Τόπος : Αθήνα
Ασχολίες : Θέατρο,σινεμά,μουσική,σύγχρονος χορός,ποίηση,συγγραφή σεναρίων...

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ - Σελίδα 2 Empty Απ: Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ

Δημοσίευση από roria Παρ Δεκ 09, 2011 2:34 am

fay έγραψε:Οι δυο κορυφαίες σκηνές για μένα ήταν ο Στέφανος που αποχαιρετούσε την Αντιγόνη όπου και οι δύο ήταν υπέροχοι και με συγκίνησαν πολύ, και η συγκλονιστική σκηνή με τη Δάφνη να κλαίει πάνω από το νεκρό πατέρα της. Έκλαψα με αυτή τη σκηνή που μου έφερε μνήμες από το θάνατο του δικού μου πατέρα και ταυτίστηκα απόλυτα με τον πόνο της. Καθηλωτικές οι ερμηνείες Αρζόγλου και Γεωργόνη. Το σοκ ήταν μεγάλο μετά από μια τέτοια μεγαλειώδη σκηνή να μας πετάνε δεκαπέντε χρόνια μπροστά. Από εκεί και πέρα ένιωσα σα να έβλεπα άλλο έργο με τους ίδιους πρωταγωνιστές. Ανάμικτα τα συναισθήματα όπως και οι εντυπώσεις. Προς το παρόν δεν ξέρω τι να το ψηφίσω. Αναλυτικός σχολιασμός αργότερα.
Same here, αγαπητή μου fay. Κι εγώ έκλαψα στη σκηνή της Δάφνης με τον Ηλία για τον ίδιο ακριβώς λόγο. Κατά τη γνώμη μου από τις καλύτερες στιγμές της κυρίας Γεωργόνη στη σειρά.
Και για μένα κορυφαία σκηνή του επεισοδίου και από τις σκηνές αναφοράς ολόκληρης της σειράς αυτή που αναφέρατε σχεδόν όλοι: η σκηνή του Στέφανου με την Αντιγόνη. Συγκλονιστικοί και οι δύο, δεν έχω λόγια, θα τη θυμάμαι χρόνια αυτή τη σκηνή. Υψηλής στάθμης αισθητική απόλαυση και μέθεξη σε ό,τι έβλεπα.

Αν δεν ήμουν ήδη (τόσο) φαν του Αλέξανδρου Σταύρου, θα γινόμουν απόψε. Ήταν έξοχος σε όλες του τις σκηνές. Μακάρι να έχει πάντα τη δυνατότητα να ξεδιπλώνει το σπουδαίο του ταλέντο κι όχι μόνο εκείνος, αλλά κι όλοι όσοι το διαθέτουν.
Ειδικότερα, Σταύρου και Λάμπου χάρμα ιδέσθαι, υπηρέτησαν εξαιρετικά την αποψινή σεναριακή κουλαμάρα. Και ακριβώς επειδή ήταν εξαιρετικοί στους ρόλους τους, κατάφεραν τελικά να την υπερβούν και να με κάνουν κι εμένα να την αντέξω. Άλλη ώρα που η συναισθηματική φόρτιση θα έχει κατακαθίσει, θα επανέλθω για το πώς αντιμετωπίστηκαν οι ερωτευμένες γυναίκες σε αυτή τη σειρά και πώς οι ερωτευμένοι άντρες, αλλά και ο έρωτας γενικότερα.
Το τρίτο που μου άρεσε απόψε πάρα πολύ ήταν ο Μάνος μέσα στα μάτια της Εύας, τη νύχτα των Λεοντιδών. Το βλέμμα της κυρίας Ξυλά μάθημα υποκριτικής. Εγώ στα μάτια της τον είδα το Μανο πολύ πιο καθαρά από ό,τι στα σκόρπια πλάνα που τον έδειξαν αστραπιαία. Αυτό ήταν και το μοναδικό που με συγκίνησε από την τελευταία σκηνή και από ολο το τελευταίο μέρος επίσης. Μέχρι το τέλος δεν συγκράτησα ποιος ήταν παιδί ποιανού, βαρέθηκα και να προσπαθήσω, για να πω την αλήθεια.
Απόψε νομίζω πως ήταν η καλύτερη βραδιά ερμηνευτικά και για την κυρία Θεωδοροπούλου, ειδικά στο τελευταίο μέρος.
Συγκινητική αρκετά και η σκηνή του αποχαιρετισμού των Αραβαντινακίων και της Νόρας.
Δεν ξέρω αν ξέχασα κάτι, αλλά τα καλά για μένα σταματούν εδώ.
Την σκηνή με το Ρούσσο που ανοίγεται στα πέλαγα δυστυχώς αδυνατώ να τη σχολιάσω, γιατί έπεσε το τραγουδάκι από το Γούντστοκ και κάποιος από την παρέα με την οποία βλέπαμε το επεισόδιο άρχισε να λέει κάτι για πουρέηντζερ και για σκούνες, οπότε η σκηνή κάηκε.
Οι λυγμοί της Μελίτας μου θύμισαν κι εμένα του αρρώστους στα νοσοκομεία όταν ψάχνουν το φασολάκι για να κάνουν εμετό. Μετά ήταν ΟΚ.
Ήθελα να ήξερα γιατί τους έντυναν τους ανθρώπους με αυτές τις παλτασούκες καλοκαιριάτικα και βγάζανε τη μπέμπελη; Κουφοί είμαστε; Αφού γινόταν χαλασμός από τα τζιτζίκια!
Το κυριότερο λησμόνησα: ο Αραβαντινός προτίθεται να μοιράσει διαμαντοκοτρώνες σε όλους όσους θα πάρουν πενιχρή σύνταξη; Όχι γιατί αν είναι έτσι, σκοπεύω να τον αναζητήσω ακόμα και στου βοδιού το κέρατο.
Τις τσέπωσε πάντως και ο Παναγιώτης τις διαμαντοκοτρώνες του. Πώς να το σημειολογήσω αυτό τώρα;
Και οι υπόλοιπες του βαλιτσακίου τι απέγιναν; Και τελικά γιατί μας έπρηξαν μιάμιση σεζόν με δαύτες, αφού δεν ήξεραν τι να τις κάνουν;
Είπα μιάμιση σεζόν και ξανασυγχίστηκα γιατί θυμήθηκα τα τούβλα που πέταγε ο Στέφανος περί της βιασύνης του στη σχέση του με την Εριέττα. Όντως πολύ το βιάστηκε. Μόνο δεκαπέντε μήνες πέρασαν κατσικωμένοι μπροστά σε εκείνη τη τζαμαρία. Τον έφαγε η απερισκεψία αυτόν τον άνθρωπο! Τουλάχιστον η οικογένεια Βενέτη αποφάσισε να χρησιμοποιήσει τα καθίσματα. Κι έτσι πάπαλα και οι κιρσοί της Εδέμ, που λέει κι η kapetanissa.
Τελικά δεν ξέρω πώς να χαρακτηρίσω με μια λέξη το τελευταίο επεισόδιο. Άνισο ίσως. Είχε σκηνές που μου άρεσαν και με συγκίνησαν και άλλες, τις περισσότερες, που με άφησαν αδιάφορη.
Ζητώ συγγνώμη αν φαίνομαι σπαστικιά σε όσους συγκινήθηκαν και ταξίδεψαν μαζί του, αλλά εγώ, αν το συγκρίνω και με την μέχρι δακρύων συγκίνησή μου πριν κάτι χρόνια, τη βραδιά που τέλειωσε η Βέρα, τολμώ να πω: πέρασε και δεν άγγιξε...
Υ.Γ. 1 : loukitsa και edem4ever, τα σέβη μου. : respect : Είμαι σίγουρη ότι τα αξίζουν με το παραπάνω και πολλοί άλλοι σχολιασμοί, απλώς δεν πρόλαβα να τους διαβάσω, γιατί άπλωνα το σεντόνι μου. Αγαπητή edem4ever κι εγώ Παρίσι ψηφίζω . Δαγκωτό!
Υ.Γ. 2: Τι ωραία! Και η Clarabelle και η kapetanissa τον είδαν το Μάνο στα μάτια της Εύας. Δεν πιστεύω πια να είμαστε όλες για ζουρλομανδύα! Παω να διαβάσω και τα υπόλοιπα.
Τα διάβασα: Kapetanissa, filizza, Clarabelle επίσης πολλά: respect : Clarabelle κι εμείς σε ευχαριστούμε για αυτό το χώρο που ακόμα και για όσους άργησαν να τον ανακαλύψουν, όπως εγώ, έγινε και παραμένει στέκι αγαπημένο και συνήθεια καθημερινή που κανείς μας, πιστεύω, δεν θέλει να χάσει...
roria
roria
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ - Σελίδα 2 Empty Απ: Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ

Δημοσίευση από maraki_ch Παρ Δεκ 09, 2011 3:02 am

Ημουν αντικειμενικη... Οσο μπορουσα μετα τα βιντεακια απο το φιναλε του 2ου κυκλου που ειδα... Για πολλοστη φορα... Εκει που επρεπε να εχει τελειωσει εντελως... Εκει που το κλαμμα ετρεχε ασταματητα... Που μεχρι και ο μπαμπας μου ειχε δακρυσει... Που ως τοτε τα γεμιστα κολοκυθακια ειχαν την τιμητικη τους και τοσο τα απολαμβανα... Που η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ Παρεα της Φεγγαροπετρας ηταν εκει μαζεμενη... Snif Snif
Το ψηφισα ασχημο τελικα το σημερινο... BadMood
maraki_ch
maraki_ch
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : chania

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ - Σελίδα 2 Empty Απ: Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ

Δημοσίευση από aglaitsa Παρ Δεκ 09, 2011 11:04 am

γλυκοπικρη η γευση που μου αφησε το σημερινο....
ομολογω πως στο πρωτο κοματι το μονο σημειο που δεν εκλαψα ηταν η κηδεια της Νταιζης ...
απο εκει και περα ανοιξαν οι βρυσες και δεν μπορουσα να σταματησω ....
απο τη μια τους εβριζα για αυτα που ακουγα να λενε και απο την αλλη σκουπιζα τα ματια .....
κορυφαιες σκηνες και για μενα ο θανατος του Ηλια και η επισκεψη του Στεφανου στην Αντιγονη....
στο φιναλε μου ελειψε ο Μανος και εχω παρα πολλες αντιρησεις για το καστ των παιδιων της φεγγαροπετρας καθως και για το styling των ηθοποιων...
θα ηθελα επιστροφη του Πετρου που θα την βλεπαμε , οπως και συναντηση του Στεφανου με τον γιο του....
νομιζω πως παρ"ολες τις ανακολουθιες που ειχε αυτη η σειρα εμενα αυτη η παρεα θα μου λειψει πολυ...
και δεν το κρυβω πως και σημερα που ξυπνησα νιωθω ακομα ενα βαρος αποχωρισμου....
αν και λουκανορικη στο φουλ με ενοχλησε που η ταινια του φιναλε ειχε κατα κυριο λογο πρωταγωνιστες τον Λουκα και την Νορα και η Ευα ,ο Νικολας και η Δαφνη ηταν σαν κομπαρσοι....
Θα μπορουσαν να μοιρασουν λιγο το χρονο και σε αυτους και να μην τους ξεπεταξουν......

μιας και ειναι ο τελευταιος σχολιασμος επεισοδιου ενα μεγαλο ευχαριστω στα κοριτσια του φορουμ για την καλη δουλεια που εκαναν τοσο καιρο........
aglaitsa
aglaitsa
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : σπιτι μου
Ασχολίες : μυστικα-μυστικα-και...μυστικα.......

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ - Σελίδα 2 Empty Απ: Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ

Δημοσίευση από manos for ever Παρ Δεκ 09, 2011 11:17 am

ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ ΛΟΙΠΟΝ!!!!!!!!!!!! ΨΗΦΙΣΑ ΤΕΛΕΙΟ!!!!!!! 3 ΧΡΟΝΙΑ Κ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΚΟΥΛΟΘΩ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ ΤΟΥΣ...ΕΙΧΑ ΝΑ ΚΛΑΨΩ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΕΦΥΓΕ Ο ΜΑΝΟΣ ΜΑΣ ΟΠΟΙΟΣ ΧΘΕΣ ΕΛΕΙΠΕ Κ ΔΕΝ ΕΙΔΑΜΕ ΠΟΤΕ ΤΙ ΕΚΑΝΕ!!!!!!!!ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕ ΓΙ ΑΥΤΟΝ.....!!!!!!ΕΚΛΑΨΑ ΠΟΛΛΥ ΜΕ ΤΟΝ ΧΑΜΟ ΤΟΥ ΗΛΙΑ(ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ ΗΘΟΠΟΙΟΣ)Κ ΤΗΝ ΣΚΗΝΗ ΑΝΤΓΟΝΗΣ-ΣΤΕΦΑΝΟΥ(ΕΠΙΣΗΣ ΦΟΒΕΡΟΙ)Κ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟΝ ΑΠΟΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟ ΤΟΥ ΠΕΤΡΟΥ ΜΕ ΜΕΛΙΤΑ Κ ΑΜΑΛΙΑ!!!!!!!!!!!ΣΥΓΚΙΝΗΘΗΚΑ ΜΕ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΟΛΟΙ ΣΤΗ ΠΑΡΑΛΙΑ ΑΓΚΑΛΙΑΣΜΕΝΟΙ Κ ΣΥΓΚΙΝΗΜΕΝΟΙ Κ ΟΙ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥΣ!!!!!!!!!ΘΑ ΜΟΥ ΛΕΙΨΟΥΝ!!!!!!!!ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΗΘΟΠΟΙΟΥΣ Κ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΨΑΝ ΜΠΡΟΣΤΑ Κ ΠΙΣΩ ΑΠ ΤΗΣ ΚΑΜΕΡΕΣ!!!!!!!!! ΤΟΥΣ ΑΞΙΖΟΥΝ ΠΟΛΛΑ oscar oscar oscar !!!!!!!!!!

manos for ever
Τουρίστας
Τουρίστας

Θηλυκό Τόπος : αθηνα
Ασχολίες : κολλιμενη με τα μυστικα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ - Σελίδα 2 Empty Απ: Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ

Δημοσίευση από JESSIE Παρ Δεκ 09, 2011 12:12 pm

Καλημέρα!

Η σειρά τελείωσε, και το τελευταίο επεισόδιο φυσικό ήταν να είναι φορτισμένο συγκινησιακά. Εκαναν όλοι ό,τι καλύτερο μπορούσαν... Ωστόσο, με δεδομένες τις λάθος επιλογές που είχαν ήδη γίνει σε ορισμένα πράγματα, δεν μπορούσαν και οι ηθοποιοί να κάνουν θαύματα.... Ετσι υπήρξαν σκηνές που έκλαψα, κι άλλες που τις προσπέρασα χωρις να με αγγίξουν.

Θα πάω ανάποδα, και θα μιλήσω για τις ενστάσεις μου πρώτα.
Ο αποχαιρετισμός Ρούσσου, Αμαλίας και Μελίτας καλοπαιγμένος, ο Κατρανίδης έβαλε μπροστά την "ειδική" του χροιά φωνής για τέτοιες περιστάσεις, αλλά το παράλογο και το εξωπραγματικό της εγκατάλειψης της οικογένειάς του ήταν τόσο έντονο στο μυαλό μου που ακύρωνε τη σκηνή. Και αργότερα, φταίω που έδωσα τα εύσημα Fskl στον θαλασσόλυκο Ρούσσο? Ποιός ο σκοπός της ολέθριας αυτής επιλογής? Να μας δείξουν πόσο καλός είναι στο τιμόνι μιάς βάρκας ο Κατρανίδης, προς τέρψην των θαυμαστών του? Δεν θα πάρω, ευχαριστώ! Την ατιμωρησία του Ρούσσου δεν μπορώ με τίποτε να τη χωνέψω....

Αυτό το "μυστικά τέλος" τι μας το λένε, τη στιγμή που αμέσως αμέσως δυό μυστικά παραμένουν μυστικά, σ'αυτό το τελευταίο επεισόδιο?
Ο Αραβαντινός "δεν έχει ιδέα" για το ποιός έχει τα διαμάντια, και την επόμενη στιγμή τα χαϊδεύει κι αυτός, οτι δήθεν τα προορίζει για φιλανθρωπίες, αν θέλουμε τον πιστεύουμε, φυσικά....
Και ο Λουκάς, που δεν θέλει μυστικά μεταξύ τους, κάνει τη νέα αρχή του κύκλου, κρύβοντας απ'το γιό του την πραγματική αιτία του θανάτου της μητέρας του.... Για το καλό του, φυσικά, αλλά το ψέμμα και το μυστικό παραμένει.... Γιατί πολλές φορές είναι απαραίτητο και το ψέμμμα και το μυστικό, ενώ η αλήθεια μπορεί να πληγώσει όσους δεν είναι έτοιμοι να την ακούσουν.....

Η αλλη μου ένσταση αφορά όλο το σκηνικό 15 χρόνια μετά. Δεν είναι εύκολο να γυριστούν με πειστικότητα τέτοιες σκηνές, με τα πενιχρά μέσα που διέθεταν και στην "τούρλα του Σαβάτου", όπως λένε. Αποτέλεσμα να είναι πρόδηλο οτι οι σκηνές γυρίστηκαν την επομένη μέρα, με τα χθεσινά σκηνικά, με μικρές επεμβάσεις, που μόνο την διέλευση 15 χρόνων δεν θύμιζαν. Οι διάλογοι ήταν έξυπνοι και είχαν μιά σπιρτάδα, αλλά τα μεγάλα πιά παιδιά μας ήταν ξένα και ήταν αδύνατο να τα ξεχωρίσουμε και να τα δεχτούμε μέσα σε λίγα λεπτά, και οι ώριμοι πιά ήρωες δεν είχαν τον ίδιο βαθμό "ωριμότητας" ώστε να πείσουν..... Ωστόσο μου άρεσε η Στέλλα με το πάρκινσον, ήταν μιά καλή ιδέα! Η δε εικόνα των μεσήλικων πιά φεγγαροπετριτών στην μιά άκρη της παραλίας και των παιδιών στην παραπέρα γωνιά, να κάνουν τα ίδια κόλπα με τους γονείς τους παλιότερα, μου φάνηκε άστοχη και γεμάτη αμηχανία.... Αλλωστε είναι γνωστό οτι και το καλύτερο αστείο, χάνει στην κάθε επανάληψή του.... Γιατί να το τελειώσουν έτσι, επειδή αυτό θα ήθελε ο κόσμος? Σαν φολκλόρ μού φάνηκε, σαν να μας λένε οτι τίποτε δεν έμαθε η παρέα αυτή τόσο χρόνια, καθόλου δεν ωρίμασε, και όχι μόνο αυτό, αλλά
κάνουν μύθο την "φεγγαροπετριά" και στα παιδιά τους, γεμίζοντας το κεφάλι τους με ρομαντικές ουτοπίες, που προκαλούν τις μοίρες....
Και φυσικά αυτή η ιδέα οτι και τα νεα παιδιά πρέπει να βρούν τα ταίρια τους "εντός" της νέας παρέας, μου φαίνεται εντελώς απαράδεκτη, αφήστε να μπεί λίγος φρέσκος αέρας, παιδιά, μην κλείνετε πόρτες και παράθυρα στον έξω κόσμο!!!
Να πώ οτι το θεωρώ ευχής έργον που δεν μας έδειξαν το Ρούσσο να επιστρέφει και να τον δέχονται όλοι "εν χορδαίς", γιατί δεν θα το άντεχα, το ίδιο ισχύει και για τη Μελίτα, η οποία καλά έκανε και έμεινε μια εικόνα στην οθόνη ενός υπολογιστή, να κάνει επιτέλους και κάτι χρήσιμο γι'άλλα παιδιά, αφού δεν μπόρεσε να κάνει κάτι για το δικό της....

Για να μην γκρινιάξω άλλο, ας πώ και για όσα μου άρεσαν:
Μεμονωμένες σκηνές, που δείχνουν τι μπορεί να κάνει το ταλέντο, όταν του δώσεις την ευκαιρία....
Αλέξανδρος Σταύρου και Στέλλα Παπαδημητρίου, με συγκλόνισαν, με έκαναν να κλαίω ασταμάτητα σ'όλη τη διάρκεια της σκηνής τους, κυρίως για την εικόνα της χαμένης ευτυχίας, της αγάπης που θα μπορούσαν να ζήσουν, και δεν έζησαν, για τις πληγές που θα μπορούσαν να κλείσουν και δεν έκλεισαν, για το κρίμα κι άδικο, για το πόσο αργά είναι πιά για όλα. Ενιωθα τον πόνο του γιού, ένιωσα και τη μάνα να ουρλιάζει μέσα της, χωρις να μπορεί να το δείξει, ε! έγινα ράκος πραγματικά!

Εριέττα Στέφανος, ο αποχαιρετισμός.... Μπορεί η ανάγκη απόστασης του Στέφανου να μην έστεκε και τόσο, είχε όμως και μιά δόση αλήθειας, τού'πεσαν όλα στο κεφάλι μαζεμμένα, ήθελε απλά να μείνει λίγο μόνος, να γλύψει τις πληγές του, πώς κάνουν τα χτυπημένα ζώα, κάπως έτσι.... Τα γκρό πλάν των δύο ηθοποιών υπέροχα, η συγκίνησή τους υπέροχη, οι ερμηνείες τους υπέροχες, μας αποζημίωσαν για τα μονόλεπτα που μας έδιναν τόσους μήνες, χόρτασαν τα μάτια μας ομορφιά και ταλέντο....
Επίσης η επανασύνδεση στ'αεροδρόμιο, σκέτη χαρά, αγάπη και ενθουσιασμός. Λίγες ώρες ήταν αρκετές για να δεί ο Στέφανος το "κενό" της ζωής του χωρις την Εριέττα, κι ένα λεπτό ήταν αρκετό στην Εριέττα για να καταλάβει τα πάντα και να δεχτεί τον έρωτα που τους συνδέει, σαν αυτό που είναι, μιά ευλογία.....
Η άλλη φορτισμένη σκηνή ήταν φυσικά αυτή με τον νεκρό πατέρα και την κόρη. Τέλεια παιγμένη, μου έφερε, κατά περίεργο τρόπο, μια ηρεμία, ένα καθησύχασμα, οτι ο Ηλίας ήταν πιά στον κόσμο που ήθελε να είναι, κοντά σ'αυτήν που τον περίμενε, αναπαύτηκε πιά....

Γενικά μιλώντας, αποχαιρετώ τη σειρά με ευγνωμοσύνη, γιατί όσο να πείς , παρά τις ενστάσεις, κράτησε ένα καλό επίπεδο σ'αυτά τα σχεδόν τέσσερα χρόνια, μας έδωσε κάποιες αξέχαστες σκηνές, μας χάρισε συγκίνηση αλλά και άφθονο γέλιο, ή έστω χαμόγελο, και βάζοντας τα πάντα στη ζυγαριά, δεν νομίζω οτι έχασα το χρόνο μου που την παρακολούθησα....

Εύχομαι στους συντελεστές καλή συνέχεια, να έχουν τις ευκαιρίες να ξεδιπλώσουν το ταλέντο τους σε αξιόλογα πράγματα, για να τους χαιρόμαστε κι εμείς όσο τους αξίζει!!!
Δεν λέω "αντίο", δεν λέω "καληνύχτα", λέω au revoir!!! Αλλωστε, όπως λέει και ο κ. Αρζόγλου, "ολοι εδώ γύρω γυρνάμε!!"....
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ - Σελίδα 2 Empty Απ: Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ

Δημοσίευση από tinaki18 Παρ Δεκ 09, 2011 12:41 pm

ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΦΙΝΑΛΕ
ΑΣΠΑΣΤΙΚΑ:
1) ΑΜΑΛΙΑ- ΡΟΥΣΟ ..ΤΕΛΙΑ Η ΣΚΗΝΗ ΑΠΟΧΟΡΙΣΜΟΥ...
2) ΜΕΛΙΤΑ:ΤΗΝ ΛΥΠΙΘΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ.ΔΕΝ ΤΗΣ ΑΞΙΖΕ ΚΤ ΤΕΤΙΟ.!ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΕ!
3) ΗΛΙΑ:ΔΥΣΤΙΧΩΣ Η ΖΩΗ ΔΕΝ ΤΑ ΦΕΡΝΕΙ ΟΠΩΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ.ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΣΗΡΙΑΛ...ΚΡΙΜΑ ΠΟΥ ΠΕΘΑΝΕ..ΑΛΛΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΦΥΓΕ ΜΕ ΠΛΗΡΩΣ ΣΥΝΗΔΙΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΤΟΥ
4)ΕΡΗ-ΣΤΕΦΑΝΟΣ..ΤΕΛΙΑ Η ΣΚΗΝΗ ΤΟΥ ΑΠΟΧΟΡΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΠΑΝΑΣΥΝΔΕΣΗΣ ΕΠΙΣΗΣ
5) ΛΟΥΚΑΣ ΝΟΡΑ-ΕΠΙΤΙΧΙΜΕΝΟΙ ΔΙΚΙΓΟΡΟΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΧΑΖΟΧΑΡΟΥΜΕΝΟΙ ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΟΙ
6)ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΕΥΑ:ΚΑΛΑ ΤΟΥ ΤΑ ΠΕ Η ΕΥΑ..ΤΑ ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ ΣΚΟΤΟΣΑΝ ΠΟΛΟΥΣ..!
7) ΜΑΡΙΛΙΑ:ΠΕΤΥΧΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ!!!!ΤΕΛΙΑ ΕΡΜΙΝΙΑ ΑΛΛΛΑ ΓΙΑ ΛΙΓΟ!ΣΠΑΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕ ΜΑΜΑ ΤΗΝ ΑΓΓΕΛΑ..!
Cool ΦΙΒΗ:ΠΟΛΥ ΓΛΥΚΟ ΚΟΡΙΤΣΙ ..!ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟΝ ΚΥΡΙΑΚΟ ΗΜΑΡΤΟΝ!
9)AΓΓΕΛΟΣ:ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ..ΦΛΕΡΤ ΜΕ ΤΗΝ ΣΤΕΛΛΑ!ΤΕΛΙΑ!
10) ΜΑΡΙΟΣ:ΠΟΛΥ ΜΑΓΚΑΚΙ..ΕΜΙΑΣΕ ΛΙΓΟ ΣΤΟΝ ΝΙΚΟΛΑ..!
11) ΗΛΙΑΣ:ΠΟΛΥ ΕΞΥΠΝΟ ΤΟ ΜΙΚΡΟ!!!
12) ΡΕΓΓΙΝΑ:ΟΥΔΕΝ ΣΧΟΛΙΟ!
13) ΣΤΕΛΑ:ΖΩΓΡΑΦΙΖΕΙ ΤΕΛΙΑ!!!

ΣΠΑΣΤΙΚΑ
1) ΠΗΓΕ ΦΟΤΟΓΡΑΦΙΑ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΓΟΝΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΑΓΓΕΛΟ ΟΠΟΣ ΕΛΕΓΕ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΛΙΨΗ
2) ΔΕΝ ΕΙΔΑΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΡΟΥΣΟ 15 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΕΛΙΤΑ ΜΟΝΟ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΛΑΠΤΟΠ..ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΛΑΘΟΣ Η ΠΕΡΙΙΛΙΨΗ
3) ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΔΕΚΑΠΕΝΤΕ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ ΕΙΧΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΜΑΛΙΑ ΑΣΠΡΙΣΕΙ!!!!ΗΜΑΡΤΟΝ!
4)ΚΑΜΙΑ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΟΝ ΜΑΝΟ!!!!!!ΤΟΣΟ ΠΟΛΥΤΟΥΣ ΕΣΠΑΣΕ ΤΑ ΝΕΥΡΑ Ο ΜΠΟΥΓΙΟΥΡΗΣ!

AYTA...ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΕΠΙΣΟΔΙΟ!!ΕΙΔΙΚΑ ΜΑΣ ΑΠΟΧΕΡΕΤΙΣΕ ΜΕ ΤΑ 2 ΚΟΜΑΤΙΑ ΣΤΑΘΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ!!!!ΘΑ ΜΑΣ ΛΥΨΕΙ!!!!!!!!!!!
tinaki18
tinaki18
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΣΤΟΝ ΔΙΚΟ Μ !:)
Ασχολίες : -μουσικη -βολτεσ με φιλουσ- υπολογιστη- και φυσικα να βλεπω οποτε προλαβενω μυστικα της εδεμ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ - Σελίδα 2 Empty Απ: Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ

Δημοσίευση από taradoula Παρ Δεκ 09, 2011 12:41 pm

Φτάσαμε στο τέλος λοιπόν, δακρύβρεχτο το επεισόδιο. Οι ερμηνείες των ηθοποιών, ειδικά στις σκηνές των αποχαιρετισμών ήταν απίστευτες. Ξεχώρισα τη σκηνή Στέφανου-Αντιγόνης... : respect : : respect : : respect : πραγματικά συγκινητική.
Η Παρέα της Φεγγαρόπετρας 15 χρόνια μετά, αρκετά διασκεδαστικές οι σκηνές τους. Το φινάλε άφησε μια γλυκόπικρη γεύση, αλλά και ένα πολύ αισιόδοξο μήνυμα: εκεί που υπάρχουν πραγματικά αισθήματα αγάπης, φιλίας και αλληλεγγύης, όσα προβλήματα κι αν φέρει η ζωή, μέσω αυτών ξεπερνιούνται...και τελικά δεν είναι όλα "ΣΚΟΝΗ ΣΤΟΝ ΆΝΕΜΟ".

Υ.Γ. Περάσαμε 3 υπέροχα χρόνια και μέσα στο φόρουμ κάναμε εκπληκτικές συζητήσεις, να είστε όλοι καλά, να περάσετε υπέροχες γιορτές και που ξέρετε μπορεί και να ξανασυναντηθούμε...πολλά φιλιά... ))

taradoula
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Ιωάννινα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ - Σελίδα 2 Empty Απ: Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ

Δημοσίευση από Nora&Loukas Παρ Δεκ 09, 2011 1:45 pm

Ψήφισα τέλειο!!! δεν θα μπορούσα να ψηφίσω κατι άλλο επειδή ήταν το τελευταίο επεισόδιο!!!!

Μου άρεσε παρα πολύ η σκηνή του Ηλία και της Δάφνης συγκινήθηκα.
Και η σκηνή στο γραφείο με Ρούσσο-Λουκά-Νόρα. Όταν αποχαιρετίστηκε η Ερριετα με τον Λουκα και την Νόρα, αλλα και η Σκηνή της Ερριέτας Στέφανου που της είπε ο Στέφανος ότι θα ήθελε να απομακρυνθούν.

Καλή η κηδεία αλλά από τον θάνατο της Νταίζης ο μόνος που πλήρωσε ήταν ο Άρη και κανένας άλλος, και ποτέ δεν είδα την Νταίζη να έχει πραγματικα όνειρα για εκείνον το μόνο που την ένοιαζε είναι τα λεφτά. κατα την γνώμη μου από τα δύσκολα παιδικά χρόνια που πέρασε θα έπρεπε να είχε καταλαβεί ότι αυτό που της έλειψε είναι η αγάπη και όχι τα λεφτα.

Ο Πέτρος δεν επρεπε να φύγει εκείνη την στιγμη, υποτίθεται ότι θα έκανε τα παντα για την πριγκίπισσά του αλλά την άφησε μόνη της την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής της, για να πετύχει το ονειρό του που τόσα χρόνια το ανέβαλε για να κάνει τις δουλείες του, αλλά τώρα δεν μπορουσε να το αναβάλει. Καλή καλή η Αμαλία αλλά γιατί την εκμεταλλεύεται τόσο πολύ.

Στην τελευταία σκηνή συγκινήθηκα πολύ με τις σκηνές από το παρελθόν. Τα παιδία της φεγγαρόπετρας δεν με έκαναν να καταλάβω ή να νιώσω κάτι. Εγώ περίμενα στις ευχές που θα έκαναν να πρόσθεταν την φραση ¨ θέλω να γίνω.......... και να είμαι ευτυχισμένος¨ γιατι ο Λουκάς είχε πεί κατ΄εξακολούθηση ευχηθήκαμε την επιτυχία και ξεχάσαμε την ευτυχία αυτό περίμενα να το μάθει στα παιδιά του. Τώρα για την μεγάλη παρέα της φεγγαρόπετρας αν δεν υπήρχαν οι σκηνές από το παρελθόν δεν θα μου άρεσε γιατί μου έλειπε πάρα πολύ ο Μάνος, προσπαθούσα αντι να βλέπω τον Λευτέρη να βλέπω το Μάνο αλλα και πάλι δεν είναι το ίδιο.



Nora&Loukas
Τουρίστας
Τουρίστας

Θηλυκό Τόπος : Κύπρος

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ - Σελίδα 2 Empty Απ: Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ

Δημοσίευση από feggaropetra Παρ Δεκ 09, 2011 3:36 pm

Είναι η πρώτη φορά που σχολιάζω επεισόδιο, σας διάβαζα όμως πολύ συχνά. Πότε συμφωνούσα, πότε διαφωνούσα λίγο, πότε γελούσα με την απίστευτη έμπνευσή σας… :)

Το επεισόδιο ομολογώ με συγκίνησε λίγο χτες, όχι τόσο λόγω εξέλιξης και σκηνών, αλλά κυρίως γιατί χτες είδα για τελευταία φορά μια σειρά που αγάπησα, είδα για τελευταία φορά την παρέα της φεγγαρόπετρας. Πολύ καλές μου φάνηκαν οι σκηνές Στέφανου-Αντιγόνης, η σκηνή αποχαιρετισμού Πέτρου-Αμαλίας, ο θάνατος του Ηλία, η σκηνή Ρούσσου-Λουκά-Νόρας και η επανασύνδεση Στέφανου-Εριέττας στο αεροδρόμιο. 15 χρόνια μετά είδαμε τους ήρωες πιο ώριμους, διατηρώντας όμως τα πρωταρχικά στοιχεία του χαρακτήρα τους, το χιούμορ τους κλπ… Μου άρεσε αυτό που δεν τους είδαμε πολύ διαφορετικούς. Τα νέα παιδιά ομολογώ δε με άγγιξαν καθόλου, και δεν πολυέπειθαν νομίζω και για 14-15 χρονών. Καταλαβαίνω όμως ότι έγινε για τηλεοπτικούς λόγους, άλλωστε οι ηλικίες σε τέτοιες σειρές είναι συνήθως στο περίπου, όπως περίπου έγινε και με τη Μαρίλια… Υποθέτω λοιπόν πως η Ρεγγίνα είναι γύρω στα 16, η Στέλλα γύρω στα 15 κλπ… Στο θάνατο του Ηλία ίσως έπρεπε να δώσουν λίγο περισσότερο χρόνο, καταλαβαίνω όμως πως σε ένα επεισόδιο που είχε αρκετά δυσάρεστα, όπως αποχωρισμούς και κυρίως μία ακόμα κηδεία, αυτή της Νταίζης και του Χρήστου, ίσως θεώρησαν πως θα ήταν πολύ μεγάλη η φόρτιση να δούμε έναν ακόμη αποχαιρετισμό ενός βασικού χαρακτήρα, που θα προκαλούσε τόσο πόνο σε όλη την παρέα. Ή ίσως θεώρησαν πως θα ήταν ένας ωραίος τρόπος να "κλείσει" έτσι το πρώτο κομμάτι της σειράς, πριν γίνει το χρονικό άλμα. Δε λέω ότι συμφωνώ, απλά ότι καταλαβαίνω…

Τέλος, θέλω να πω ότι σα φανατική Λουκανορική εδώ και τρία χρόνια valen , αναγνωρίζω πως είδαμε περισσότερο Νόρα και Λουκά στο φινάλε από τα υπόλοιπα ζευγάρια της σειράς. Ο Λουκάς με το γιο του επιτέλους έγιναν πραγματική οικογένεια και φαίνονται κοντά ο ένας στον άλλον. Η ιστορία με τους ήρωες 15 χρόνια μετά ξεκίνησε με το Λουκά και η Νόρα κι ο Λουκάς ήταν το μόνο ζευγάρι της σειράς που είχαν έστω και μία σκηνή οι δυο τους μόνοι τους. ΟΜΩΣ παρολαυτά δεν είμαι ικανοποιημένη και θα ήθελα ακόμα πιο πολλά να δω… Κι άλλες Λουκανορικές σκηνές, πιο τρυφερές, μια σκηνή του Λουκά με τις κόρες του –τον είδαμε μόνο με τον Άρη- και θα ήθελα πριν γίνει η μεταπήδηση στο χρόνο, να δω τη Νόρα να ανακοινώνει στο Λουκά τη δεύτερη εγκυμοσύνη της… Ξέρω ότι ζητάω πάρα πολλά valen , αλλά για μένα προσωπικά έτσι θα ήταν το τέλειο φινάλε…

3,5 χρόνια τώρα στα Μυστικά είδαμε πολλά, άλλα ευχάριστα, άλλα δυσάρεστα, άλλα μας φάνηκαν τραβηγμένα, άλλα όμορφα, άλλα κουφά, άλλα μας νευρίασαν, άλλα μας συγκίνησαν κι άλλα μας έκαναν να χαμογελάσουμε… Ίσως και τίποτα απ’όλα αυτά, ίσως και ακόμα περισσότερα… Πολλά μας δικαίωσαν, αλλά ακόμα περισσότερα μας απογοήτευσαν… Απ’όλα αυτά κρατάω μόνο τις καλές στιγμές. Την παρέα της φεγγαρόπετρας που αγαπήσαμε, το θετικό μήνυμα πως η φιλία και η αγάπη όλα μπορεί να τα νικήσει, τη Νόρα και το Λουκά που με έκαναν να κολλήσω μ’αυτή τη σειρά, τις στιγμές που περάσαμε στο φόρουμ αυτά τα χρόνια, τις κουβέντες μας και όλους όσους γνώρισα εδώ. Μυστικά τέλος λοιπόν, και συγχαρητήρια σε όλους όσους συμμετείχαν σ’αυτή τη σειρά, που μας κράτησε συντροφιά όλα αυτά τα χρόνια. Αλλά και σε όλους εμάς που την παρακολουθούσαμε τόσο καιρό, άλλος λιγότερο άλλος περισσότερο. :)
Το επεισόδιο ήταν καλό, αλλά το ψήφισα τέλειο. Έτσι, τιμής ένεκεν… lol!

- Ο Μάνος δεν αναφέρθηκε ούτε μία στιγμή, αλλά η απουσία του ήταν αισθητή… Αλήθεια πήγε στην κηδεία του πατέρα του; Έμαθε για το πρόβλημα υγείας της Μελίτας, της μητέρας του παιδιού του; Έμαθε ότι η Εύα παντρεύτηκε;
- Δεν είδαμε το Ρούσσο να επιστρέφει… Νομίζω θα είχε ενδιαφέρον η σκηνή… Επίσης θα ήθελα να δω και μια σκηνή του Στέφανου με το γιο του…
- Η Νταίζη έφυγε νωρίς, αλλά ένιωθα ότι ήταν ακόμα παρούσα μέσα από κάθε σκηνή, μέσα από το γιο της… Δε θεωρώ πως η Νταίζη τιμωρήθηκε για τις πράξεις της. Δε θεωρώ το θάνατό της τιμωρία, πόσο μάλλον εφόσον τον επέλεξε η ίδια. Νιώθω πως προσπάθησαν μέσα από τα τελευταία επεισόδια να τονίσουν περισσότερο την όποια καλή πλευρά της, για να συγκινηθούμε περισσότερο με το τέλος της… Το φινάλε της κατάφερε να με συγκινήσει λίγο, αλλά μόνο ως μεμονωμένη σκηνή. Ήταν καλογυρισμένη και δυνατή, αλλά στο σύνολό της η ηρωίδα δεν μπόρεσε να με συγκινήσει μετά από όλα όσα είχε κάνει… Αν και σίγουρα είχε περάσει και η ίδια πολλά, αυτό όμως δεν αναιρεί τα υπόλοιπα λάθη της. Δε με έπεισε καν ότι είχε μετανιώσει… Το τέλος που έδωσε στον εαυτό της και στην αγάπη της με το Χρήστο, για μένα ήταν δειλία και τίποτα περισσότερο… Είχε πια πολλά λεφτά, είχε το γιο της, είχε βρει μια δεύτερη μητέρα στο πρόσωπο της Στέλλας, και πολλούς ανθρώπους γύρω της που της στέκονταν, παρά τα όσα τους είχε κάνει. Και αν όλα αυτά στο θολωμένο μυαλό της ερωτευμένης γυναίκας δεν υπήρχαν -κατανοητό-, είχε το κυριότερο. Τον έρωτά της για το Χρήστο. Η μεγάλη αγάπη ξέρει να υπομένει και να το παλεύει. Όσα εμπόδια κι αν βρεθούν μπροστά της. Είχαν ο ένας την αγάπη του άλλου, μπορούσαν να νικήσουν τα πάντα. Όσο απροσπέλαστα κι αν φαίνονταν.
- Ο Άρης με τη Νεφέλη δεν είναι δεύτερα ξαδέρφια; Δεν ενόχλησε κανέναν αυτό; Η Νταίζη ήταν αδερφή του Νικόλα και πρώτη ξαδέρφη του Μάνου απ’ό,τι θυμάμαι… Μάλλον ξεχάστηκε το θέμα... Εκτός αν έχω μπερδέψει τις συγγένειες με τόσα ετεροθαλή αδέρφια, δεν αποκλείεται… valen
- Η Στέλλα γύρισε στη Μονεμβασιά τελικά και απλώς ξανάρθε; Ή έμεινε για πάντα στην Αθήνα και στην ενδοσκόπηση;
- Τελικά τα διαμάντια κατέληξαν στον αστυνόμο. Το έμαθε ποτέ κανείς αυτό άραγε; Ο Αραβαντινός εξαφανίστηκε πάλι και δεν ξέρει κανείς που είναι… Ο Άρης δεν έμαθε ποτέ την αλήθεια για τη ζωή και το θάνατο της μητέρας του. Τελικά σίγουρα… Μυστικά τέλος; valen Αστειεύομαι. valen

Ό,τι αγαπήσαμε πολύ δεν τελειώνει ποτέ. :)
Καλά Χριστούγεννα και καλές γιορτές να έχουμε. Flkia


Έχει επεξεργασθεί από τον/την feggaropetra στις Παρ Δεκ 09, 2011 3:53 pm, 1 φορά

feggaropetra
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ - Σελίδα 2 Empty Απ: Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ

Δημοσίευση από black_cat Παρ Δεκ 09, 2011 3:43 pm

feggaropetra έγραψε:

- Ο Άρης με τη Νεφέλη δεν είναι δεύτερα ξαδέρφια; Δεν ενόχλησε κανέναν αυτό; Η Νταίζη ήταν αδερφή του Μάνου και πρώτη ξαδέρφη του Μάνου απ’ό,τι θυμάμαι… Μάλλον ξεχάστηκε το θέμα... Εκτός αν έχω μπερδέψει τις συγγένειες με τόσα ετεροθαλή αδέρφια, δεν αποκλείεται… Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ - Σελίδα 2 558573

Ισχύει αυτό!Και εκτός αυτού,ο Άγγελος και η Στέλλα και η Ρεγγίνα με τον Μάριο είναι πνευματικά αδέλφια.
Ο Λουκάς και η Νόρα είναι νονοί του Μάριου και του Άγγελου,αν θυμάμαι καλά.....
black_cat
black_cat
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Στο άπειρο...κι ακόμα παραπέρα!
Ασχολίες : Πολλές και διάφορες.I'm a bizzy bee! :p

https://s1184.photobucket.com/home/stellinaki_ch/index

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ - Σελίδα 2 Empty Απ: Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ

Δημοσίευση από edem4ever Παρ Δεκ 09, 2011 3:46 pm

black_cat έγραψε:
feggaropetra έγραψε:

- Ο Άρης με τη Νεφέλη δεν είναι δεύτερα ξαδέρφια; Δεν ενόχλησε κανέναν αυτό; Η Νταίζη ήταν αδερφή του Μάνου και πρώτη ξαδέρφη του Μάνου απ’ό,τι θυμάμαι… Μάλλον ξεχάστηκε το θέμα... Εκτός αν έχω μπερδέψει τις συγγένειες με τόσα ετεροθαλή αδέρφια, δεν αποκλείεται… Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ - Σελίδα 2 558573

Ισχύει αυτό!Και εκτός αυτού,ο Άγγελος και η Στέλλα και η Ρεγγίνα με τον Μάριο είναι πνευματικά αδέλφια.
Ο Λουκάς και η Νόρα είναι νονοί του Μάριου και του Άγγελου,αν θυμάμαι καλά.....

Agree Ισχύει!!! Βγάλε άκρη εσύ τώρα!!!
Χαίρομαι που δεν είμαι η μόνη που το παρατήρησε!!!
edem4ever
edem4ever
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Μετέωρη σε φάση διακτινισμού!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ - Σελίδα 2 Empty Απ: Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ

Δημοσίευση από l_aquila Παρ Δεκ 09, 2011 3:47 pm

black_cat έγραψε:
feggaropetra έγραψε:

- Ο Άρης με τη Νεφέλη δεν είναι δεύτερα ξαδέρφια; Δεν ενόχλησε κανέναν αυτό; Η Νταίζη ήταν αδερφή του Μάνου και πρώτη ξαδέρφη του Μάνου απ’ό,τι θυμάμαι… Μάλλον ξεχάστηκε το θέμα... Εκτός αν έχω μπερδέψει τις συγγένειες με τόσα ετεροθαλή αδέρφια, δεν αποκλείεται… Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ - Σελίδα 2 558573

Ισχύει αυτό!Και εκτός αυτού,ο Άγγελος και η Στέλλα και η Ρεγγίνα με τον Μάριο είναι πνευματικά αδέλφια.
Ο Λουκάς και η Νόρα είναι νονοί του Μάριου και του Άγγελου,αν θυμάμαι καλά.....

Η Νταίζη δεν νομίζω ότι είναι αδερφή του Μάνου. Η Νταίζη είναι αδερφή του Νικόλα και ξαδέρφη του Μάνου
l_aquila
l_aquila
Reporter
Reporter

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ - Σελίδα 2 Empty Απ: Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ

Δημοσίευση από feggaropetra Παρ Δεκ 09, 2011 3:52 pm

l_aquila έγραψε:
black_cat έγραψε:
feggaropetra έγραψε:

- Ο Άρης με τη Νεφέλη δεν είναι δεύτερα ξαδέρφια; Δεν ενόχλησε κανέναν αυτό; Η Νταίζη ήταν αδερφή του Μάνου και πρώτη ξαδέρφη του Μάνου απ’ό,τι θυμάμαι… Μάλλον ξεχάστηκε το θέμα... Εκτός αν έχω μπερδέψει τις συγγένειες με τόσα ετεροθαλή αδέρφια, δεν αποκλείεται… Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ - Σελίδα 2 558573

Ισχύει αυτό!Και εκτός αυτού,ο Άγγελος και η Στέλλα και η Ρεγγίνα με τον Μάριο είναι πνευματικά αδέλφια.
Ο Λουκάς και η Νόρα είναι νονοί του Μάριου και του Άγγελου,αν θυμάμαι καλά.....

Η Νταίζη δεν νομίζω ότι είναι αδερφή του Μάνου. Η Νταίζη είναι αδερφή του Νικόλα και ξαδέρφη του Μάνου

Ναι συγνώμη, του Νικλόλα ήθελα να πω. lol! Αδερφή του Νικόλα και πρώτη ξαδέρφη του Μάνου. :)

feggaropetra
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ - Σελίδα 2 Empty Απ: Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ

Δημοσίευση από elenp Παρ Δεκ 09, 2011 4:29 pm

Το επεισόδιο ήταν πολύ ωραίο. Όλες οι σκηνές ήταν ενδιαφέρουσες, με πολύ καλές ερμηνείες και υπήρχε μία αρκετά καλή διανομή της δικαιοσύνης όσο αφορά τους ήρωες. Η σκηνή με την Νόρα, τον Λουκά και τον Πέτρο ήταν πολύ καλή, η Νόρα και ο Λουκάς ανέλαβαν το δικηγορικό γραφείο του Πέτρου και αυτός χάρηκε πολύ μ' αυτό και τους έδωσε και κάποιες συμβουλές. Η σκηνή με τον Πέτρο και την Αμαλία ήταν πολύ καλή, ο Πέτρος αποχαιρέτησε την Αμαλία και εκείνη του είπε πώς θα τον περιμένει να γυρίσει. Η σκηνή με την Εύα, την Δάφνη, τον Νικόλα και τον Λευτέρη ήταν πολύ καλή, η Εύα συζήτησε με την Δάφνη και τον Νικόλα και τους είπε μαζί με τον Λευτέρη ότι δεν θα γκρεμίσουν το σπίτι στην Εδέμ και θα χτίσουν απλά δίπλα από εκεί και αυτοί χάρηκαν γιατί αυτό ήθελαν αλλά δίσταζαν να τους το πουν. Η σκηνή με τον Στέφανο και την Καρτάλαινα ήταν πολύ ωραία, ο Στέφανος πήγε στην Καρτάλαινα την φωτογραφία του γιού του και της είπε ότι αν δεν είχε κάνει όλα αυτά και δεν έβγαζε αυτή την κακία θα μπορούσε να χαιρόταν μαζί τους. Η σκηνή με τον Στέφανο και την Εριέττα ήταν πολύ καλή, ο Στέφανος είπε στην Εριέττα ότι θέλει να κρατήσουν μία απόσταση για να δουν αν πρέπει να είναι μαζί και της είπε ότι θα φύγει και η Εριέττα αν και στεναχωρέθηκε συμφώνησε μαζί του και του είπε ότι το ίδιο θα κάνει και αυτή και χώρισαν. Η σκηνή με την Δάφνη και τον Ηλία ήταν πολύ ωραία, η Δάφνη πήγε να δει τον Ηλία αλλά αυτός είχε πεθάνει κρατώντας στα χέρια του λίγο χώμα από τον κήπο του και εκείνη του υποσχέθηκε ότι αυτή θα τον φροντίζει τον κήπο του. Η σκηνή με την Νόρα, τον Λουκά και την Εριέττα ήταν πολύ καλή, η Νόρα και ο Λουκάς συζήτησαν με την Εριέττα για τον χωρισμό της και εκείνη τους χαιρέτησε μιας και θα έφευγε και τους έδωσε και τα κλειδιά από το σπίτι της ώστε να μετακομίσουν εκεί.
Οι σκηνές που έδειξαν μερικά χρόνια αργότερα μου άρεσαν και εκείνες αρκετά.
Η σκηνή με την Δάφνη, τον Νικόλα, τον Μάριο και τον μικρό Ηλία ήταν πολύ ωραία, η Δάφνη μάλωσε τον Νικόλα με γλυκό τρόπο για τις συμβουλές που δίνει στον Μάριο και στον Μικρό Ηλία και έκαναν χιούμορ. Η σκηνή με την Νόρα, τον Στέφανο, την Εριέττα, την Στέλλα και την μικρή Ρεγγίνα και την μικρή Στέλλα ήταν πολύ ωραία, η Νόρα χάρηκε που είδε τον Στέφανο και την Εριέττα το ίδιο και η Στέλλα και αυτοί αφού έδωσαν δώρα σε όλους και στην μικρή Ρεγγίνα και στην μικρή Στέλλα, η Νόρα ανέφερε στον Στέφανο τον φλέρτ του γιού του με την Στέλλα και αυτός της έκανε χιούμορ. Η σκηνή με Εύα, τον Λευτέρη, την Αγγέλα, την Μαρίλια, τον Άγγελο και την Φοίβη ήταν πολύ καλή, η Εύα και ο Λευτέρης ήταν χαρούμενοι μαζί με την Αγγέλα για την Μαρίλια που πήρε την ειδικότητά της και της ευχήθηκαν όταν ήρθε για να το γιορτάσουν μαζί με τον Άγγελο και την Φοίβη που βέβαια ο Άγγελος ασχολιόταν με το φλέρτ του και η Φοίβη έκανε σχέδια για να κάνει επιχείρηση μετά από συμβουλές του παππού της. Η σκηνή με τον Λουκά και τον Νικόλα ήταν πολύ ωραία, ο Λουκάς έμαθε από τον Νικόλα για την σχέση της κόρης του με τον γιο του που πήγε για να του κάνει χιούμορ. Η σκηνή με τον Λουκά και την Νόρα ήταν πολύ καλή, ο Λουκάς είπε στην Νόρα γιατί δεν του είχε πει για την σχέση της κόρης τους με τον γιο του Νικόλα και οι δύο τους έκαναν μια κουβέντα τρυφερή και γλυκιά. Η σκηνή με τα παιδιά στην μία παραλία και την παρέα στην άλλη παραλία ήταν πολύ ωραία, η Εύα, η Νόρα, η Δάφνη, ο Λουκάς, ο Νικόλας και ο Λευτέρης έβλεπαν τα παιδιά τους να χαίρονται και εκείνοι χαρούμενοι σκέφτηκαν στιγμές του παρελθόντος και κοιτούσαν την νύχτα των Λεοντιδών που ήταν δικιά τους ενωμένοι όλοι τους.

Γενικά το επεισόδιο μου άρεσε πάρα πολύ και το ψηφίζω τέλειο.
elenp
elenp
Τουρίστας
Τουρίστας

Θηλυκό Τόπος : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ - Σελίδα 2 Empty Απ: Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ

Δημοσίευση από Ntinaki Agapaei Petraki Παρ Δεκ 09, 2011 5:06 pm

Τι να πω εγω???Μου αρεσαν απιστευτα οι σκηνες Λουκα-Νορας,Νικολα-Δαφνης...Θα ηθελα να δω μια σκηνη του Λουκα με την Ρεγγινα και την Στελλα αλλα δεν πειραζει..Για εμενα δεν τελειωνει τιποτα,αντιθετως τωρα ξεκιναει το ταξιδι.Μεσα απο αυτη την σειρα αγαπησα 2 ατομα.Την κ.Δρακουλακη και τον κ.Πετρακη οποτε δεν μπορω να μην πω κατι.Απιστευτα ταλαντουχοι αποδεικνυοντας το συνεχεια.Συγχαρητηρια.Τους ευχαριστω για αυτα τα υπεροχα 4 χρονια που μας χαρισαν και για αυτα που θα μας χαρισουν
υ.γ.1 θεος ο Πετρακης με γκριζο μαλλι..πεθανα
υ.γ.2 μονο σε εμενα δεν ελειψε ο Μανος?
Ntinaki Agapaei Petraki
Ntinaki Agapaei Petraki
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Στον δικο μου Πετρακικο κοσμο!!!
Ασχολίες : Παναγιώτης Πετράκης<3 I love dreams,music,theatre,life,cinema and books<3

https://www.facebook.com/PanPetrakisFanClub

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ - Σελίδα 2 Empty Απ: Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ

Δημοσίευση από ilectra Παρ Δεκ 09, 2011 5:09 pm

feggaropetra έγραψε:
Είναι η πρώτη φορά που σχολιάζω επεισόδιο, σας διάβαζα όμως πολύ συχνά. Πότε συμφωνούσα, πότε διαφωνούσα λίγο, πότε γελούσα με την απίστευτη έμπνευσή σας… :)

Το επεισόδιο ομολογώ με συγκίνησε λίγο χτες, όχι τόσο λόγω εξέλιξης και σκηνών, αλλά κυρίως γιατί χτες είδα για τελευταία φορά μια σειρά που αγάπησα, είδα για τελευταία φορά την παρέα της φεγγαρόπετρας. Πολύ καλές μου φάνηκαν οι σκηνές Στέφανου-Αντιγόνης, η σκηνή αποχαιρετισμού Πέτρου-Αμαλίας, ο θάνατος του Ηλία, η σκηνή Ρούσσου-Λουκά-Νόρας και η επανασύνδεση Στέφανου-Εριέττας στο αεροδρόμιο. 15 χρόνια μετά είδαμε τους ήρωες πιο ώριμους, διατηρώντας όμως τα πρωταρχικά στοιχεία του χαρακτήρα τους, το χιούμορ τους κλπ… Μου άρεσε αυτό που δεν τους είδαμε πολύ διαφορετικούς. Τα νέα παιδιά ομολογώ δε με άγγιξαν καθόλου, και δεν πολυέπειθαν νομίζω και για 14-15 χρονών. Καταλαβαίνω όμως ότι έγινε για τηλεοπτικούς λόγους, άλλωστε οι ηλικίες σε τέτοιες σειρές είναι συνήθως στο περίπου, όπως περίπου έγινε και με τη Μαρίλια… Υποθέτω λοιπόν πως η Ρεγγίνα είναι γύρω στα 16, η Στέλλα γύρω στα 15 κλπ… Στο θάνατο του Ηλία ίσως έπρεπε να δώσουν λίγο περισσότερο χρόνο, καταλαβαίνω όμως πως σε ένα επεισόδιο που είχε αρκετά δυσάρεστα, όπως αποχωρισμούς και κυρίως μία ακόμα κηδεία, αυτή της Νταίζης και του Χρήστου, ίσως θεώρησαν πως θα ήταν πολύ μεγάλη η φόρτιση να δούμε έναν ακόμη αποχαιρετισμό ενός βασικού χαρακτήρα, που θα προκαλούσε τόσο πόνο σε όλη την παρέα. Ή ίσως θεώρησαν πως θα ήταν ένας ωραίος τρόπος να "κλείσει" έτσι το πρώτο κομμάτι της σειράς, πριν γίνει το χρονικό άλμα. Δε λέω ότι συμφωνώ, απλά ότι καταλαβαίνω…

Τέλος, θέλω να πω ότι σα φανατική Λουκανορική εδώ και τρία χρόνια valen , αναγνωρίζω πως είδαμε περισσότερο Νόρα και Λουκά στο φινάλε από τα υπόλοιπα ζευγάρια της σειράς. Ο Λουκάς με το γιο του επιτέλους έγιναν πραγματική οικογένεια και φαίνονται κοντά ο ένας στον άλλον. Η ιστορία με τους ήρωες 15 χρόνια μετά ξεκίνησε με το Λουκά και η Νόρα κι ο Λουκάς ήταν το μόνο ζευγάρι της σειράς που είχαν έστω και μία σκηνή οι δυο τους μόνοι τους. ΟΜΩΣ παρολαυτά δεν είμαι ικανοποιημένη και θα ήθελα ακόμα πιο πολλά να δω… Κι άλλες Λουκανορικές σκηνές, πιο τρυφερές, μια σκηνή του Λουκά με τις κόρες του –τον είδαμε μόνο με τον Άρη- και θα ήθελα πριν γίνει η μεταπήδηση στο χρόνο, να δω τη Νόρα να ανακοινώνει στο Λουκά τη δεύτερη εγκυμοσύνη της… Ξέρω ότι ζητάω πάρα πολλά valen , αλλά για μένα προσωπικά έτσι θα ήταν το τέλειο φινάλε…

3,5 χρόνια τώρα στα Μυστικά είδαμε πολλά, άλλα ευχάριστα, άλλα δυσάρεστα, άλλα μας φάνηκαν τραβηγμένα, άλλα όμορφα, άλλα κουφά, άλλα μας νευρίασαν, άλλα μας συγκίνησαν κι άλλα μας έκαναν να χαμογελάσουμε… Ίσως και τίποτα απ’όλα αυτά, ίσως και ακόμα περισσότερα… Πολλά μας δικαίωσαν, αλλά ακόμα περισσότερα μας απογοήτευσαν… Απ’όλα αυτά κρατάω μόνο τις καλές στιγμές. Την παρέα της φεγγαρόπετρας που αγαπήσαμε, το θετικό μήνυμα πως η φιλία και η αγάπη όλα μπορεί να τα νικήσει, τη Νόρα και το Λουκά που με έκαναν να κολλήσω μ’αυτή τη σειρά, τις στιγμές που περάσαμε στο φόρουμ αυτά τα χρόνια, τις κουβέντες μας και όλους όσους γνώρισα εδώ. Μυστικά τέλος λοιπόν, και συγχαρητήρια σε όλους όσους συμμετείχαν σ’αυτή τη σειρά, που μας κράτησε συντροφιά όλα αυτά τα χρόνια. Αλλά και σε όλους εμάς που την παρακολουθούσαμε τόσο καιρό, άλλος λιγότερο άλλος περισσότερο. :)
Το επεισόδιο ήταν καλό, αλλά το ψήφισα τέλειο. Έτσι, τιμής ένεκεν… lol!

- Ο Μάνος δεν αναφέρθηκε ούτε μία στιγμή, αλλά η απουσία του ήταν αισθητή… Αλήθεια πήγε στην κηδεία του πατέρα του; Έμαθε για το πρόβλημα υγείας της Μελίτας, της μητέρας του παιδιού του; Έμαθε ότι η Εύα παντρεύτηκε;
- Δεν είδαμε το Ρούσσο να επιστρέφει… Νομίζω θα είχε ενδιαφέρον η σκηνή… Επίσης θα ήθελα να δω και μια σκηνή του Στέφανου με το γιο του…
- Η Νταίζη έφυγε νωρίς, αλλά ένιωθα ότι ήταν ακόμα παρούσα μέσα από κάθε σκηνή, μέσα από το γιο της… Δε θεωρώ πως η Νταίζη τιμωρήθηκε για τις πράξεις της. Δε θεωρώ το θάνατό της τιμωρία, πόσο μάλλον εφόσον τον επέλεξε η ίδια. Νιώθω πως προσπάθησαν μέσα από τα τελευταία επεισόδια να τονίσουν περισσότερο την όποια καλή πλευρά της, για να συγκινηθούμε περισσότερο με το τέλος της… Το φινάλε της κατάφερε να με συγκινήσει λίγο, αλλά μόνο ως μεμονωμένη σκηνή. Ήταν καλογυρισμένη και δυνατή, αλλά στο σύνολό της η ηρωίδα δεν μπόρεσε να με συγκινήσει μετά από όλα όσα είχε κάνει… Αν και σίγουρα είχε περάσει και η ίδια πολλά, αυτό όμως δεν αναιρεί τα υπόλοιπα λάθη της. Δε με έπεισε καν ότι είχε μετανιώσει… Το τέλος που έδωσε στον εαυτό της και στην αγάπη της με το Χρήστο, για μένα ήταν δειλία και τίποτα περισσότερο… Είχε πια πολλά λεφτά, είχε το γιο της, είχε βρει μια δεύτερη μητέρα στο πρόσωπο της Στέλλας, και πολλούς ανθρώπους γύρω της που της στέκονταν, παρά τα όσα τους είχε κάνει. Και αν όλα αυτά στο θολωμένο μυαλό της ερωτευμένης γυναίκας δεν υπήρχαν -κατανοητό-, είχε το κυριότερο. Τον έρωτά της για το Χρήστο. Η μεγάλη αγάπη ξέρει να υπομένει και να το παλεύει. Όσα εμπόδια κι αν βρεθούν μπροστά της. Είχαν ο ένας την αγάπη του άλλου, μπορούσαν να νικήσουν τα πάντα. Όσο απροσπέλαστα κι αν φαίνονταν.
- Ο Άρης με τη Νεφέλη δεν είναι δεύτερα ξαδέρφια; Δεν ενόχλησε κανέναν αυτό; Η Νταίζη ήταν αδερφή του Νικόλα και πρώτη ξαδέρφη του Μάνου απ’ό,τι θυμάμαι… Μάλλον ξεχάστηκε το θέμα... Εκτός αν έχω μπερδέψει τις συγγένειες με τόσα ετεροθαλή αδέρφια, δεν αποκλείεται… valen
- Η Στέλλα γύρισε στη Μονεμβασιά τελικά και απλώς ξανάρθε; Ή έμεινε για πάντα στην Αθήνα και στην ενδοσκόπηση;
- Τελικά τα διαμάντια κατέληξαν στον αστυνόμο. Το έμαθε ποτέ κανείς αυτό άραγε; Ο Αραβαντινός εξαφανίστηκε πάλι και δεν ξέρει κανείς που είναι… Ο Άρης δεν έμαθε ποτέ την αλήθεια για τη ζωή και το θάνατο της μητέρας του. Τελικά σίγουρα… Μυστικά τέλος; valen Αστειεύομαι. valen

Ό,τι αγαπήσαμε πολύ δεν τελειώνει ποτέ. :)
Καλά Χριστούγεννα και καλές γιορτές να έχουμε. Flkia

δε χρειάζεται να γράψω απολύτως τίποτα ούτε για τη γενική μου αίσθηση ούτε για το επεισόδιο καθεαυτό!!!! με κάλυψες μέχρι τελευταίας τελείας!!!!!!
όσο για τη Νεφέλη και τον Άρη είναι πράγματι δεύτερα ξαδέλφια αλλά εδώ μπερδευτήκανε με τα τόσα αδέλφια στα ξαδέλφια θα έδιναν σημασία????
τα "πνευματικά αδέλφι" δεν είναι ουσιαστικά συγγένεια και γι' αυτό δεν υφίσταται κόλλημα ούτε στη δικαιοσύνη ούτε στην εκκλησία... η συγγένεια υπάρχει μόνο μεταξύ νονού και παιδιού....
Καλά Χριστούγεννα σε όλους!!!!
Ευχαριστώ πολύ για τις υπέροχες στιγμές που μου χαρίσατε!!!!!!
ilectra
ilectra
Τουρίστας
Τουρίστας

Θηλυκό Τόπος : στον αισιοδοξο και χαμογελαστο κοσμο μου.....

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ - Σελίδα 2 Empty Απ: Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ

Δημοσίευση από Xaroulinial Παρ Δεκ 09, 2011 5:49 pm

Αν και με κάλυψαν όλα τα παραπάνω ας πω κι εγώ την γνώμη μου.Και είναι και η δεύτερη φορά...
Μυστικά...Τέλος!

4 σεζόν
630 επεισόδια
περισσότερες από 18.750 σκηνές
περισσότερες από 70.000 σελίδες σεναρίου
38 βασικοί ηθοποιοί
2 συνεργεία σε καθημερινή βάση
60 μέλη συνεργείου
7 άτομα συγγραφική ομάδα
3 σκηνοθέτες
1 πλατό,
10 φυσικοί χώροι γυρισμάτων και αμέτρητα εξωτερικά γυρίσματα
43,8% μέσος όρος από την έναρξη μετάδοσης έως σήμερα
περισσότερα από 3 εκατομμύρια page views στο mini site της σειράς το Νοέμβριο και όλα αυτά για να δω τι;Κάτι που περίμενα...Κάτι έτοιμο και μισοτελειωμένο... Δηλαδή η συγγραφική ομάδα νομίζω ότι βαρέθηκε να γράψει στο τέλος και πήγε στον μανάβη της γειτονιάς και του είπε:"Κυρ-Παντελή γράψε ό,τι σε φωτίσει ο Μεγαλοδύναμος και μόλις τελειώσεις βάλε και 3 κιλά ντομάτες για το σπίτι". Έτσι βγήκε και το τέλος των μυστικών.Αν εξαιρέσουμε ελάχιστες σκηνές όλο το άλλο το βρήκα πολύ μέτριο,αλλά θα μείνω σ' αυτό που με νοιάζει μιας που είμαι και φαν των Κατρανίδη-Πεφάνη.Και καλά το οτι θα γινόταν Σεβαχ ο θαλασσινός και θα γυρνούσε τις θάλασσες του κόσμου πες οτι το συνειδητοποιήσαμε κι αυτό,και το οτι η πιστή Πηνελόπη θα τον περιμένει 15 χρόνια να γυρίσει,πες οτι προετοιμαστήκαμε και γι' αυτό...Αλλά το οτι δεν τον είδαμε στο τέλος αυτό πώς να το αντιμετωπίσουμε αγαπητή συγγραφική ομάδα;;;;Είπαμε δεν τους είχατε μια στιγμή πιο....πιο σαν ζευγάρι...περιμέναμε 4 χρόνια(περίπου),621 επεισόδια για να της δώσει ένα φιλί και να της πει οτι την αγαπάει(αχ τι γλυκό,που λέει και το Αστέρι) και στο τέλος βάζουμε και την Νεφέλη να μας κοροϊδεύει....Οτι δηλαδή τι;Μήπως περιμέναμε ο,τι δεν κάνανε στα νιάτα τους να το κάνανε μετά από 15 χρόνια; ainta Όχι,απλά να έρθει...15 χρόνια ήταν αυτά!15!!!!!Ούτε ένα,ούτε δυο.Αν είχα παιδί θα ήταν στην εφηβεία. wall
Για να μην αναφερθώ στα παιδιά,που κάποια από αυτά ήταν και συγγενείς μεταξύ τους αν δεν κάνω λάθος και αυτό τα 15χρονα με τις ολοκληρωμένες σχέσεις τους ή εγώ είμαι πολύ πίσω ή αυτοί είναι πολύ μπροστά...Τι να πω;Τελικά η ωραιότερη σκηνή ήταν εκεί που βλέπαμε τα βιντεάκια στην φωτιά,κατα την γνώμη μου...
Παρ' όλα αυτά όμως συγχαρητήρια σε όλους και καλή συνέχεια με πολλές επιτυχίες για όλους τους συντελεστές!!! Palamakia
Xaroulinial
Xaroulinial

Θηλυκό Τόπος : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ - Σελίδα 2 Empty Απ: Τηλεταινία Φινάλε ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ

Δημοσίευση από doctor Παρ Δεκ 09, 2011 6:29 pm

black_cat έγραψε:
-Η Ρεγγίνα,15 χρονών,έχει "προχωρήσει" με τον Μάριο και σε ΚΑΝΕΝΑΝ δεν έκανε εντύπωση!Δηλαδή έχουμε γίνει Σουηδία.
Κοπελα μου, βλεποντας την ηλικια σου, δεν μπορω να μη συγχαρω κι εσενα για την ηθικη σου και τους γονεις σου για την ανατροφη σου. Ειναι πραγματικα υπεροχο και ελπιδοφορο να βλεπεις νεα παιδια να κουβαλουν τετοιες αρχες και ωριμοτητα, και οχι αυτες που προσπαθησαν να μας περασουν η κα Ακριτα και ο κος Κυριτσης. Γιατι εκανα τις ιδιες σκεψεις, αλλα φοβηθηκα οτι εαν τις γραψω, θα με πουν οπισθοδρομικο και ξεπερασμενο. Μπραβο σου!

doctor


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 5 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης