Edem Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Στέφανος-Μελίτα

+44
$ofi@ loukakos + nora
lizzie
ΣΨ1
roria
MARINAKI_AGAPI_97
Foulitsa
meroula
marakii
Dimitraaa
koalaki
Ανυπέρ-Βλήτο
fantina
Antigoni!
ntina fan
mrs shpoo
ilio
stefistaroy
Irida
alex1
jenoy
fay
Δ.Μπέλλος
Caroline
KatsaroYpotheto
pasxalitsa
Clarabelle
JELSOMINA
loukitsa
ntinafer
evanna
dwra
oriana
goldy24
verile_mistika
ebelina2007
EMMA1
Cancoon
anastasia20
Καρ-Mik
JESSIE
MARIANNALEX
nefelik
despinam
sarita
48 απαντήσεις

Σελίδα 11 από 13 Επιστροφή  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Στέφανος-Μελίτα - Σελίδα 11 Empty Απ: Στέφανος-Μελίτα

Δημοσίευση από alex1 Δευ Ιουν 06, 2011 12:27 am

ΣΨ1 έγραψε:Δηλ αυτο που εκανε ηΜελιτα στο μουσειο το εκανε επειδη ειναι ευθυς χαρα-
κτηρας;; imarton ,δηλ αυτο δεν ηταν συμπεριφορα πεζοδρομιου;;;Εγω το
ειδα ετσι;;Και μαλιστα το εκανε ενω ηξερε οτι ο Στεφ ειναι σε σχεση!!
Και λενε μετα οτι η Εριεττα φερθηκε υπουλα γιατι του τηλεφωνουσε! imarton
Επισης φερθηκε υπουλα οταν εδωσε τα χρηματαγια να βγει απ την φυλακη,
επρεπε να τον αφησει να σαπισει,τοτε δεν θα ηταν υπουλη. imarton
Επισης ειναι πολυ υποπτο που ειναι γεναιοδωρη με τον Λουκα που ειναι
αδελφος της και θελει να μοιραζεται αυτα που εχει μαζι του.Αν ηταν ενας
Σκρουτζ ας πουμε ,θα λεγαμε τα καλυτερα.
Θελω να πω οτι αυτη η γυναικα δεν εκανε απολυτως κανενα κακο και της
εχουν σουρει τα εξ αμαξης.Φανταζομαι λοιπον αν εκανε εστω κατι ,τι θα ειχε γινει.
Εντομεταξυ εχει μαραζωσει το συμπαν,καλα οχι και ολο,που δεν την βγαζουν Κρουελα ντε Βιλ.Τι καημος κι αυτος ρε παιδι μου.Λες κι αμα βγαλουν την Εριεττα κακια,θα γινει παγκαλη η Μελιτα!!


lmao lmao lmao lmao lmao lmao lmao lmao lmao lmao lmao

Πάγκαλος πάγκαλη,με αυτή την λέξη πια έρωτας!!! lmao

Για μια ακόμη φορά συμφωνώ Σοφάκι μου!!!!!!

alex1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Άντρας Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στέφανος-Μελίτα - Σελίδα 11 Empty Απ: Στέφανος-Μελίτα

Δημοσίευση από ΣΨ1 Δευ Ιουν 06, 2011 12:31 am

alex1 έγραψε:
ΣΨ1 έγραψε:Δηλ αυτο που εκανε ηΜελιτα στο μουσειο το εκανε επειδη ειναι ευθυς χαρα-
κτηρας;; imarton ,δηλ αυτο δεν ηταν συμπεριφορα πεζοδρομιου;;;Εγω το
ειδα ετσι;;Και μαλιστα το εκανε ενω ηξερε οτι ο Στεφ ειναι σε σχεση!!
Και λενε μετα οτι η Εριεττα φερθηκε υπουλα γιατι του τηλεφωνουσε! imarton
Επισης φερθηκε υπουλα οταν εδωσε τα χρηματαγια να βγει απ την φυλακη,
επρεπε να τον αφησει να σαπισει,τοτε δεν θα ηταν υπουλη. imarton
Επισης ειναι πολυ υποπτο που ειναι γεναιοδωρη με τον Λουκα που ειναι
αδελφος της και θελει να μοιραζεται αυτα που εχει μαζι του.Αν ηταν ενας
Σκρουτζ ας πουμε ,θα λεγαμε τα καλυτερα.
Θελω να πω οτι αυτη η γυναικα δεν εκανε απολυτως κανενα κακο και της
εχουν σουρει τα εξ αμαξης.Φανταζομαι λοιπον αν εκανε εστω κατι ,τι θα ειχε γινει.
Εντομεταξυ εχει μαραζωσει το συμπαν,καλα οχι και ολο,που δεν την βγαζουν Κρουελα ντε Βιλ.Τι καημος κι αυτος ρε παιδι μου.Λες κι αμα βγαλουν την Εριεττα κακια,θα γινει παγκαλη η Μελιτα!!


lmao lmao lmao lmao lmao lmao lmao lmao lmao lmao lmao

Πάγκαλος πάγκαλη,με αυτή την λέξη πια έρωτας!!! lmao

Για μια ακόμη φορά συμφωνώ Σοφάκι μου!!!!!!


gelio gelio gelio gelio

Τι να κανω εχω κι εγω τις αδυναμιες μου!!

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Τόπος : Αθήνα
Ασχολίες : Πολλές

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στέφανος-Μελίτα - Σελίδα 11 Empty Απ: Στέφανος-Μελίτα

Δημοσίευση από $ofi@ loukakos + nora Δευ Σεπ 12, 2011 10:16 pm

καλα η μελιτα στον 4ο κυκλο το εχει χασει τελειως ,αν και ειχε δειξει δειγματα και απο τους αλλους κυκλους.

- Σημαδι τρελας νουμερο 1:ενω ο Στεφανος την βριζει εκεινη του λεει οτι καποτε θα γυρισει κοντα της
- Σημαδι τρελας 2(και κυριότερο) πυροβολεί την Εριέττα με την δικαιολογια οτι θα καταστρεψει τον Στεφανο...

Καλα η γυναικα το εχει χασειιιι. Ελπιζω να υπαρξει θεια δικη και να μπει μεσα.Μα να πυροβολησει εναν ανθρωπο εν ψυχρό?
$ofi@ loukakos + nora
$ofi@ loukakos + nora
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Στην χώρα του CINEMA!
Ασχολίες : cinema, θεατρο,

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στέφανος-Μελίτα - Σελίδα 11 Empty Απ: Στέφανος-Μελίτα

Δημοσίευση από Ελένα Πεμ Σεπ 15, 2011 12:33 pm

$ofi@ loukakos + nora έγραψε:καλα η μελιτα στον 4ο κυκλο το εχει χασει τελειως ,αν και ειχε δειξει δειγματα και απο τους αλλους κυκλους.

- Σημαδι τρελας νουμερο 1:ενω ο Στεφανος την βριζει εκεινη του λεει οτι καποτε θα γυρισει κοντα της
- Σημαδι τρελας 2(και κυριότερο) πυροβολεί την Εριέττα με την δικαιολογια οτι θα καταστρεψει τον Στεφανο...

Καλα η γυναικα το εχει χασειιιι. Ελπιζω να υπαρξει θεια δικη και να μπει μεσα.Μα να πυροβολησει εναν ανθρωπο εν ψυχρό?

Ήμουν απ' την σρχή φαν του ζευγαριού Στέφανος-Μελίτα (κ Μανος-Ευα αλλά δν το θίγω αυτό το θέμα, είναι πονεμένη ιστορία Neutral )...
Πιστεύω πως όλη η ομορφιά που υπήρχε στην αρχή χάθηκε από συγγραφικό κάψιμο... Πλέον καλώς ή κακώς ο Στέφανος θέλει/πρέπει να είναι με την Εριέττα.. (Για μένα κακώς, για κάποιους από σας καλώς, έτσι πάνε αυτά κ δν έχει κ σημασία πλέον :) )
Αφού λοιπόν καταλήξαμε στο Στέφανος-Εριέττα ας πω την από δω κ πέρα άποψη μου για το βίδωμα της Μελίτας στον 4ο κύκλο !
Ναι, μου αρέσει !! είναι διαστροφικό, αλλά θέλω πολύ να δω την Παπά να προσωποποιεί την παράνοια! έχει μια καλλιτεχνική φύση το όλο θέμα και με γοητεύει πολύ το σεναριο : H ψωνάρα-βολεμένη-ευτυχισμένη μες στην άγνοια της σύζυγος του α' κύκλου να καταλήξει σε ψυχοπαθή αντιήρωα του δ' κύκλου και να φτάσει σε σημείο να πυροβολήσει άνθρωπο ! Ε προσωπικά θέλω να το δω !

ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΟΥΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙΣ Εννοείται πως στο τέλος περιμένω να υπάρξει η δικαίωση! προφανώς δν θέλω να πεθάνει η Εριέττα, μάλιστα έχω δεχτεί πως θα είναι ευτυχισμένη με το Στέφανο (σχεδόν Razz ) ! Και φυσικά περιμένω κακό τέλος για τη Μελίτα (όχι ότι δν υπέφερε αρκετά, αλλά αφού το ζητάτε όλοι και θα φτάσει και σε mad καταστάσεις είναι αναμενόμενη η "τιμωρία" της)
Βλέπω σαν πιθανό σενάριο να τρελαθεί για πάντα, αν και προσωπικά θα προτιμούσα να μετανιώσει για τη συμπεριφορά της και να πεθάνει, σώζοντας κάποιον από τους άλλους ήρωες (κατά προτίμηση Εύα ή Εριέττα γιατί σ'αυτές προκάλεσε μεγαλύτερο πόνο ή Στέφανο γιατί κανείς δν μπορεί να αμφισβητήσει πως τον αγαπάει)
ΑΥΤΑ :D

ΥΓ τώρα που ξαναδιαβάσω το ποστ μου έχω αρχίσει να ανησυχώ και για τη δική μου ψυχική υγεία !! red
Ελένα
Ελένα
Τουρίστας
Τουρίστας

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στέφανος-Μελίτα - Σελίδα 11 Empty Απ: Στέφανος-Μελίτα

Δημοσίευση από KAKOS LYKOS Πεμ Σεπ 15, 2011 8:51 pm

Egω -το εχω ξαναπει πολλακις- θεωρω οτι η "τρελα" της ειναι ο,τι πιο ακυρο μπορουσε να γινει απο πλευρας εξελιξεων.
1ον. Ακυρο (για μενα) χρονικα, λιγο πριν το φιναλε και
2ον. Γιατι πιστευω οτι ο λογος που γινεται (αυτο σαν εξελιξη) και κατ'επεκταση ο τροπος που θα δωθει, δεν προερχεται απο πλευρας σεναριογραφων, ως κινητρο, για να αναδειχτουν τα οποια υποκριτικα ταλεντα της κυριας Παπα.
Και αν σ'αυτο προσθεσω και σημερινο δημοσιευμα σε τηλεπεριοδικο που λεει οτι η Μελιτα θα πιστευει οτι η Εριεττα εχει κανει μαγια στον Στεφανο lmao για να τον εχει κοντα της...φοβαμαι πως θα επαληθευτω πανηγυρικα -πραγμα που στην ουσια απευχομαι.
Εκει που κατα την γνωμη μου αποσκοπει το ολο θεμα, ειναι να δημιουργηθουν οσο το δυνατον περισσοτερες αντιπαθειες για το προσωπο της Μελιτας, ωστε να ευοδωθει στο τελος η σχεση Στεφανου-Εριεττας. Το γιατι ειναι αλλο θεμα.

ΥΓ. ποιον ακριβως πονο εχει δωσει στην Ευα η Μελιτα και ποιον στην Εριεττα?
KAKOS LYKOS
KAKOS LYKOS
Τουρίστας
Τουρίστας


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στέφανος-Μελίτα - Σελίδα 11 Empty Απ: Στέφανος-Μελίτα

Δημοσίευση από Ελένα Παρ Σεπ 16, 2011 6:35 pm

KAKOS LYKOS έγραψε:Egω -το εχω ξαναπει πολλακις- θεωρω οτι η "τρελα" της ειναι ο,τι πιο ακυρο μπορουσε να γινει απο πλευρας εξελιξεων.

δεν θα διαφωνήσω αλλά δυστυχώς, έγινε !! δεν αλλάζει οπότε ελπίζω στο να αποδωθεί ο καινούριος της ρόλος όσο καλύτερα γίνεται και να βγει κάτι ποιοτικό . . . τώρα βέβαια που διαβάζω το ποστ σου και τα περί μαγείας Ee?

KAKOS LYKOS έγραψε:
Και αν σ'αυτο προσθεσω και σημερινο δημοσιευμα σε τηλεπεριοδικο που λεει οτι η Μελιτα θα πιστευει οτι η Εριεττα εχει κανει μαγια στον Στεφανο lmao για να τον εχει κοντα της...

Κρίμα και περίμενα να δω τη Μελίτα με όπλο, δυναμική και να της γυρίζει το μάτι, να βγάζει οργή και όχι να ασχολείται με κατινογυναικουλίστικες μαγείες !


KAKOS LYKOS έγραψε:
1ον. Ακυρο (για μενα) χρονικα, λιγο πριν το φιναλε και
2ον. Γιατι πιστευω οτι ο λογος που γινεται (αυτο σαν εξελιξη) και κατ'επεκταση ο τροπος που θα δωθει, δεν προερχεται απο πλευρας σεναριογραφων, ως κινητρο, για να αναδειχτουν τα οποια υποκριτικα ταλεντα της κυριας Παπα.
φοβαμαι πως θα επαληθευτω πανηγυρικα -πραγμα που στην ουσια απευχομαι.
Εκει που κατα την γνωμη μου αποσκοπει το ολο θεμα, ειναι να δημιουργηθουν οσο το δυνατον περισσοτερες αντιπαθειες για το προσωπο της Μελιτας, ωστε να ευοδωθει στο τελος η σχεση Στεφανου-Εριεττας. Το γιατι ειναι αλλο θεμα.

Δεν βρίσκω καμία λέξη που να με κάνει να διαφωνώ !
1ον. φυσικά και είναι άκυρο χρονικά! Η όλη συναναστροφή του Στέφανου με την Εριέττα ήταν κουλή ! Και ειδικά τα πισωγυρίσματα του : από Μελίτα και τρελά ερωτευμένος μαζί της, στην Εριέττα . Μετά επιστροφή στη Μελίτα και 2η ευκαιρία στη σχέση και ξαφνικά επιστροφή στην εριέττα που αρχίζει να νιώθει τόση μεγάλη (!) αγάπη και να σιχαίνεται (!) τη Μελίτα ,και για όλα αυτά που έγιναν τόσο γρήγορα ,φταίει και καλά η Μελίτα . . . Εντάξει κανέναν δεν έπεισαν ΠΡΟΦΑΝΩΣ ! lmao ΑΛΛΑ ΕΓΙΝΕ !
2ον. Εννοείται πως δεν εθελοτυφλώ για να πιστέψω πως όλο αυτό είναι σκόπιμο για να αναδείξουν την Παπά και σίγουρα ο στόχος είναι να υποβιβάσουν τη Μελίτα και να στηρίξουν το Στέφανος-Εριέττα. ΟΜΩΣ πρέπει να παραδεχτούμε πως :
1. έχουν καταφέρει θαυμάσια το στόχο τους, ειδικά όσον αφορά τον εξευτελισμό της Μελίτας, βάζοντας το Στέφανο να την κάνει να φαίνεται σκουπίδι! ( οπότε οι αντι-Μελιτικές το χαίρονται μέχρι το μεδούλι φαντάζομαι, τεσπα !)
2. Η Παπά έχει φοβερές ικανότητες ! Την έχω δει στο θέατρο και πιστεύω πως ακόμη κ μ'αυτό το σενάριο θα καταφέρει να αναδείξει τη Μελίτα ! ακόμη και σε αυτόν τον ρόλο!
Τώρα βέβαια όλα θα κριθούν από το πόσο θα ισοπεδώσουν οι σεναριογράφοι το ρόλο της Μελίτας. Όπως είπα πριν, αν φτιάξουν έναν καλό αντιήρωα που δεν σέρνεται παρακαλώντας το Στέφανο για ψίχουλα αγάπης θα καταφέρουν να κάνουν τη Μελίτα ένα "τραγικό" πρόσωπο που ερωτεύτηκε-διεκδίκησε-τρελάθηκε-έπαιξε καθοριστικό ρόλο(είτε σώζοντας κάποιον είτε κάνοντας κάτι απαραίτητο για την εξέλιξη των γεγονότων)-και τέλος ΠΕΘΑΝΕ !
Εγώ αυτό το τέλος θέλω και περιμένω πια ! Έχω αποδεχτεί το Στέφανος-Εριέττα και δν πιστεύω οτι υπάρχει γυρισμός για το Στέφανος-Μελίτα έτσι οπως έχει ξεφτιλιστεί το Θέμα ! Ας ζήσουν αυτοί καλά και ας δούμε τη Μελίτα να κάνει κάτι πραγματικά κακό , αφού τόσο την μισεί το κοινό των μυστικών !!

αν τη βάλουν να λέει τις αηδίες περί μαγείας και κινηθούν σε τέτοιο πλαίσιο από μένα η όλη σειρά παίρνει ένα μεγάλο Χ !
γιατί κ την Εύα την έκαψαν κ γενικά ακυρώνουν τον πρώτο κύκλο κ τον μισό δεύτερο , που κάτι άξιζαν!

KAKOS LYKOS έγραψε:
ΥΓ. ποιον ακριβως πονο εχει δωσει στην Ευα η Μελιτα και ποιον στην Εριεττα?


Η Εύα και η Μελίτα έχουν πληγώσει πολλές φορές η μία την άλλη κυρίως μέσω του Μάνου κ του Στέφανου (ναι δν φταίνε τόσο αυτές όσο οι άντρες, αλλά η παρουσία της μίας διέλυε πάντα τη ζωή της άλλης)
Την Εριέττα την πυροβολεί και τη στέλνει φυλακή

Ελένα
Ελένα
Τουρίστας
Τουρίστας

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στέφανος-Μελίτα - Σελίδα 11 Empty Απ: Στέφανος-Μελίτα

Δημοσίευση από ΣΨ1 Παρ Σεπ 16, 2011 9:17 pm

Εγω αμφισβητω την αγαπη της Μελιτας προς τον Στεφανο!Και δεν το
αμφισβητω γιατι ετσι μουρθε,αλλα γιατι ετσι μας το εδωσαν οι σεναριο-
γραφοι στον τριτο κυκλο.Και πιστευω οτι δεν το εκαναν απο προθεση,
αλλα γιατι ετσι τους εβγαινε η ιστορια και γιατι δικο τους ειναι και οτι
θελουν το κανουν!
Ενοειται οτι πληγωσε η Μελιτα την Ευα και η Ευα την Μελιτα,πααααααααααρα
πολλες φορες.Εξαλλου οι ζωες τους ηρθαν σε συγκρουση αρκετες φορες.
Πρωτα εξαιτιας του Μανου και μετα εξαιτιας της ιδιας της Μελιτας που
ερωτευτηκε τον Στεφανο,φιλο της Ευας.



ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Τόπος : Αθήνα
Ασχολίες : Πολλές

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στέφανος-Μελίτα - Σελίδα 11 Empty Απ: Στέφανος-Μελίτα

Δημοσίευση από Caroline Σαβ Σεπ 17, 2011 8:44 am

Noμίζω δεν έχω κάτσει ποτέ να γράψω άποψη για αυτό το ζευγάρι.
Θα το κάνω όμως τώρα.

Πρώτα, πρώτα για μένα είναι ένα από τα πιο κακοφτιαγμένα ζευγάρια της σειράς. Οι ηθοποιοι έχουν έλαχιστη έως και καθόλου χημεία μετάξυ τους και ο ερώτας τους χτίστηκε στα χαλασματα αλλων ερωτων.
Η Μελίτα μετά την δύσκολη σχέση που είχε με τον Μάνο, και να θυμηθούμε ότι έλεγε ότι ο Μανος είναι ο αντρας της ζωης της και ότι της τον εκλεψε, πήγε ερωτευτηκε τον Στέφανο και εγινα μετά αυτός ο ερωτας της ζωης της.
Αντιθετα δεν θυμάμαι πότε την Ευα να λέει ότι ο Νικόλας ή ο Στέφανος είναι οι έρωτες της ζωης. Παντα ελεγε για τον Μάνο ακόμα και όταν δεν ήταν μάζι. Η Μελίτα πάλι ήταν στο πάτωμα με τον Οδυσσέα, 5 επεισόδια μετα εκλαιγε ότι ο Μανος είναι ο ερωτας της ζωης της και ήταν μαζι του στο ίδιο πάτωμα, λίγα επεισόδια μετά ερωτευτηκε τον Στέφανο, λιγα επεισοδια μετα ήταν πάλι σε πατώματα, τοίχος, κουζίνες (μονο σε κρεβατι δεν πηγε) με τον Στέφανο πάλι, μετα εμεινη η Ευα εγκυος η Μελίτα δεν το άντεξε και είπε να της χαλάσει την ευτυχία και το έκανε (ένα βήμα πριν το γκρεμό την έφτασε) και μετά απο λιγα επεισοδια παράτησε τον Στέφανο, μετα τον ξαναπαρακαλουσε και μετα στα πατωματα που ήταν με τον ερωτα της ζωης της 1ο-Μάνο, με τον ερωτευμενο-Οδυσσεα πήγε και με τον ερωτα της ζωης της 2ο.
Συγγνώμη αλλά τώρα αυτα θεωρούνται ερωτας ή ιστορια αγαπης? Βλεπουμε απλα μια Μελίτα η οποια θελει όλους τους αντρες που έχει η Ευα και τους διεκδικεί όταν δεν έχουν σχέση (βλ. Μάνος-Ευα, Στεφανος-Ευα). Επισης βλέπουμε μια Μελίτα που διώχνει τον Στέφανο και λεει ότι δεν το θέλει πια, ενώ την στιγμή που ο Στέφανος ξαναξεκινάει την ζωη του με μια πολλή καλύτερη γυναικα απο την Μελίτα, η Μελίτα τον ξαναπαρακαλαει να γυρίσει πίσω.

Δεν μιλάμε για ιστορία αγαπης. Μιλάμε για μια σχέση σεξ, την οποια η Μελίτα θέλει όποτε ο Στέφανος είναι σε σχέση με μια αλλη κοπελα.
Caroline
Caroline
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Wonderland

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στέφανος-Μελίτα - Σελίδα 11 Empty Απ: Στέφανος-Μελίτα

Δημοσίευση από evaki16 Σαβ Σεπ 17, 2011 9:03 am

AlexiaQ έγραψε:Noμίζω δεν έχω κάτσει ποτέ να γράψω άποψη για αυτό το ζευγάρι.
Θα το κάνω όμως τώρα.

Πρώτα, πρώτα για μένα είναι ένα από τα πιο κακοφτιαγμένα ζευγάρια της σειράς. Οι ηθοποιοι έχουν έλαχιστη έως και καθόλου χημεία μετάξυ τους και ο ερώτας τους χτίστηκε στα χαλασματα αλλων ερωτων.
Η Μελίτα μετά την δύσκολη σχέση που είχε με τον Μάνο, και να θυμηθούμε ότι έλεγε ότι ο Μανος είναι ο αντρας της ζωης της και ότι της τον εκλεψε, πήγε ερωτευτηκε τον Στέφανο και εγινα μετά αυτός ο ερωτας της ζωης της.
Αντιθετα δεν θυμάμαι πότε την Ευα να λέει ότι ο Νικόλας ή ο Στέφανος είναι οι έρωτες της ζωης. Παντα ελεγε για τον Μάνο ακόμα και όταν δεν ήταν μάζι. Η Μελίτα πάλι ήταν στο πάτωμα με τον Οδυσσέα, 5 επεισόδια μετα εκλαιγε ότι ο Μανος είναι ο ερωτας της ζωης της και ήταν μαζι του στο ίδιο πάτωμα, λίγα επεισόδια μετά ερωτευτηκε τον Στέφανο, λιγα επεισοδια μετα ήταν πάλι σε πατώματα, τοίχος, κουζίνες (μονο σε κρεβατι δεν πηγε) με τον Στέφανο πάλι, μετα εμεινη η Ευα εγκυος η Μελίτα δεν το άντεξε και είπε να της χαλάσει την ευτυχία και το έκανε (ένα βήμα πριν το γκρεμό την έφτασε) και μετά απο λιγα επεισοδια παράτησε τον Στέφανο, μετα τον ξαναπαρακαλουσε και μετα στα πατωματα που ήταν με τον ερωτα της ζωης της 1ο-Μάνο, με τον ερωτευμενο-Οδυσσεα πήγε και με τον ερωτα της ζωης της 2ο.
Συγγνώμη αλλά τώρα αυτα θεωρούνται ερωτας ή ιστορια αγαπης? Βλεπουμε απλα μια Μελίτα η οποια θελει όλους τους αντρες που έχει η Ευα και τους διεκδικεί όταν δεν έχουν σχέση (βλ. Μάνος-Ευα, Στεφανος-Ευα). Επισης βλέπουμε μια Μελίτα που διώχνει τον Στέφανο και λεει ότι δεν το θέλει πια, ενώ την στιγμή που ο Στέφανος ξαναξεκινάει την ζωη του με μια πολλή καλύτερη γυναικα απο την Μελίτα, η Μελίτα τον ξαναπαρακαλαει να γυρίσει πίσω.

Δεν μιλάμε για ιστορία αγαπης. Μιλάμε για μια σχέση σεξ, την οποια η Μελίτα θέλει όποτε ο Στέφανος είναι σε σχέση με μια αλλη κοπελα.

Συμφωνώ απόλυτα Αλεξία μου! Ιστορία αγάπης σαφώς και δεν υπάρχει ανάμεσα σε Στέφανο-Μελίτα! Σπάνια τους βλέπαμε (μην πω ποτέ) να συζητούν για το μέλλον τους... για το τι θα κανουν! Η Μελίτα όπως πολύ σωστά ανέφερες πάντα ζήλευε την Εύα... Ζήλευε την Εύα γιατί με αυτήν ήταν ερωτευμένη ο Μάνος και αυτή αγαπούσε... ζήλευε την Εύα γιατί περίμενε το παιδί του Στέφανου.... ζήλευε την Εύα γιατί η παρέα την δέχτηκε ξανά και έγιναν αχώριστοι... (χρησιμοποιώ το ρήμα "ζήλευε" αν και πιστεύω πως πιο σωστό είναι το "μισει") Τέλος πάντων! Ο Στέφανος και η Μελίτα ήταν ένα ζευγάρι που συναντιόντουσαν σφουγγάριζαν τα πατώματα και μετά ο Στέφανος έφευγε! Για να κρατήσει μια σχέση δεν αρκεί μονο το σεξ! Πρέπει να υπάρχει κατανόηση και εμπιστοσύνη... κάτι που η Μελίτα δεν είχε προς τον Στέφανο!!! Κάθε λίγο και λιγάκι τον αμφισβητούσε για τα πάντα! Όλη την ώρα τον έδιωχνε! Αυτός έκανε του κόσμου τις προσπάθεις για να ΄ναι μαζί αλλά αυτή ανένδοτη! Τον θεωρούσε ψεύτη υποκριτή λαμόγιο και πολλά ακόμα... αλλά όταν αποφάσισε να πάει παρακάτω με την Έρη τον ήθελε πάλι πίσω! Ε συγνώμη αλλά αυτό δεν λέγεται "αγάπη" αλλά "εγωισμός"!!! Τέλος είμαι της άποψης ότι η ανύπαρκτη χημεία μεταξύ των 2 ηθοποιών και οι πολλοί αντιφαν του συγκεκριμένου ζευγαριού ήταν δύο πολύ καλοί λόγοι για να μην συνεχίσουν να είναι πλέον ζευγάρι!
evaki16
evaki16
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Καλαμάτα
Ασχολίες : ΔΕΣΤΕ ΤΟΥΣ ♥ ♥ ♥

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στέφανος-Μελίτα - Σελίδα 11 Empty Απ: Στέφανος-Μελίτα

Δημοσίευση από marakii Σαβ Σεπ 17, 2011 9:09 am

Πιστεύω πως η Μελίτα είναι ένας χαρακτήρας που δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με τη Μελίτα του 1ου κύκλου (με τη Μελίτα που έρπεπε και είχε με το μέρος της το δίκιο)(επίσης αυτό δεν το λέω γιατί όλοι οι χαρακτήρες πρέπει να μείνουν ίδιοι ολοι χαρακτήρες της σειράς έχουν πολύπλευρες πρωσοπικότητες και αυτό πρέπει για να μπορύμε να τους δούμε σε διαφορετικές φάσεις ,απλά πιστεύω οτί αυτό το στοιχείο της Μελίτας δεν είναι του χαρακτήρα της αλλά έιναι τρέλα-με βάση την πράξη της προς την Ερη-και για αυτό το ανέφερα) -εγώ δεν ήμουν ποτέ φαν του ζευγαριού Στέφανος-Μελίτα αλλά ούτε Μάνος-Εύα-...Η σχέση του Στέφανου και της Μελίτας νομίζω οτί ήθελε αρκετή προσπάθεια για να στεριώσει!...Αρχικά αυτό που είχαν φτιάξει ήταν ενδιαφέρον και δε φταίει κανένας τους που ερωτεύτηκαν έτσι και αλλιώς τότε ναι ο Στέφανος δεν ήταν με την Εύα!Από τη στιγμή που αποκαλύφθηκε η αλήθεια όμως θα μπορούσαν να ήταν μαζί αν προσπαθούσαν πολύ!....Κρίμα για μένα γιατι η πράξη που θα κάνει απέναντι στην Ερριέτα πραγματικά Α-Δ-Ι-Κ-Α-Ι-Ο-Λ-Ο-Γ-Η-Τ-Η...ας βρίσει ας κάνει ότι θέλει επειδή δεν έχει τον άνθρωπο που έχει ερωτευτεί αλλά το να πυροβολήσει δείχνει παράνοια πραγματικάά΄...θεωρώ οτί μετά από αυτό πρέπει να απομονωθεί με κάποιον τρόπο και να πάρει την αγάπη που τις δίνουν οι δικοί της άνθρωποι....για μένα αν ''γίνει καλά'' αυτό που πρέπει να κάνει είναι να αφοσιωθεί στη μικρή

-Το θέμα Εύα-Μελίτα είναι άλλη ιστορία η μία έχει πληγώσει την άλλη (κ.τ.λ.)



*Τώρα για το αν υπήρξε η βαθειά αγάπη μεταξύ τους δεν είμαι εγώ που θα το κρίνω(γιατί σίγουρα και η δική τους σχέση πλήγωσε και έκανε τα πράγματα αχταρμά όπως το στόρυ Μάνου-Εύας στην 1η σεζόν!) έρωτας όμως υπηρξε πιστεύω γιατί αλλιώς οι πράξεις τους θα ήταν απαράδεκτες....



**φυσικά και δεν αναφέρομαι στους ηθοποιούς παρά μόνο στους ρόλους!
marakii
marakii
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στέφανος-Μελίτα - Σελίδα 11 Empty Απ: Στέφανος-Μελίτα

Δημοσίευση από evaki16 Σαβ Σεπ 17, 2011 9:25 am

marakii έγραψε:*Τώρα για το αν υπήρξε η βαθειά αγάπη μεταξύ τους δεν είμαι εγώ που θα το κρίνω(γιατί σίγουρα και η δική τους σχέση πλήγωσε και έκανε τα πράγματα αχταρμά όπως το στόρυ Μάνου-Εύας στην 1η σεζόν!) έρωτας όμως υπηρξε πιστεύω γιατί αλλιώς οι πράξεις τους θα ήταν απαράδεκτες....

Μαράκι αγάπη απ΄την πλευρά της Μελίτας δεν υπάρχει! Ποτέ δεν υπήρχε! Έρωτας και πάθος φυσικά και υπάρχουν και για αυτό κράτησε και τόσο λίγο η σχέση τους! Το πάθος δεν είναι ικανό να κρατήσει μια σχέση για πάντα! Βέβαια δεν πιστεύω πως και χωρίς πάθος θα μπορέσει να στεριώσει μια σχέση! Στην περίπτωση όμως του Στέφανου και της Μελίτας δεν υπήρχε κάτι άλλο πέρα από πάθος και θέμα χρόνου ήταν να χωρίσουν! Αντίθετα τον Μάνο και την Εύα τους συνέδεαν πολλά πράγματα! Υπήρχε αγάπη πάθος κατανόηση συγχώρεση και αν ο Μπουγιούρης δεν έφευγε το ζευγάρι αυτό κατά 99% θα ήταν μαζί στο τέλος! Ο Στέφανος και η Μελίτα όμως δεν γίνεται να είναι μαζί! Δεν ξέρω με σιγουριά τι θα γίνει στον 4ο κύκλο αλλά το πιο λογικό (αν υπάρχει λογική με τα "Μυστικά") είναι να μείνει ο Στέφανος με την Εριέττα!
evaki16
evaki16
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Καλαμάτα
Ασχολίες : ΔΕΣΤΕ ΤΟΥΣ ♥ ♥ ♥

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στέφανος-Μελίτα - Σελίδα 11 Empty Απ: Στέφανος-Μελίτα

Δημοσίευση από Καρ-Mik Κυρ Σεπ 18, 2011 12:51 pm

Ελένα έγραψε:
Δεν βρίσκω καμία λέξη που να με κάνει να διαφωνώ !
1ον. φυσικά και είναι άκυρο χρονικά! Η όλη συναναστροφή του Στέφανου με την Εριέττα ήταν κουλή ! Και ειδικά τα πισωγυρίσματα του : από Μελίτα και τρελά ερωτευμένος μαζί της, στην Εριέττα . Μετά επιστροφή στη Μελίτα και 2η ευκαιρία στη σχέση και ξαφνικά επιστροφή στην εριέττα που αρχίζει να νιώθει τόση μεγάλη (!) αγάπη και να σιχαίνεται (!) τη Μελίτα ,και για όλα αυτά που έγιναν τόσο γρήγορα ,φταίει και καλά η Μελίτα . . . Εντάξει κανέναν δεν έπεισαν ΠΡΟΦΑΝΩΣ ! Στέφανος-Μελίτα - Σελίδα 11 191984 ΑΛΛΑ ΕΓΙΝΕ !
Εγώ δεν μπορω να καταλάβω ΓΙΑΤΙ δεν σας πείθει κάτι τέτοιο? Το ίδιο δεν έκανε ο Στέφανος και στον δεύτερο κύκλο? Πήγε Ευα-Μελίτα-Εύα-Μελίτα, χωρίς να πάρει ανάσα...
Αυτά τα πισωγυρίσματα,δεν τα κάνει για πρώτη φορά.


2ον. Εννοείται πως δεν εθελοτυφλώ για να πιστέψω πως όλο αυτό είναι σκόπιμο για να αναδείξουν την Παπά και σίγουρα ο στόχος είναι να υποβιβάσουν τη Μελίτα και να στηρίξουν το Στέφανος-Εριέττα. ΟΜΩΣ πρέπει να παραδεχτούμε πως :
1. έχουν καταφέρει θαυμάσια το στόχο τους, ειδικά όσον αφορά τον εξευτελισμό της Μελίτας, βάζοντας το Στέφανο να την κάνει να φαίνεται σκουπίδι! ( οπότε οι αντι-Μελιτικές το χαίρονται μέχρι το μεδούλι φαντάζομαι, τεσπα !)
2. Η Παπά έχει φοβερές ικανότητες ! Την έχω δει στο θέατρο και πιστεύω πως ακόμη κ μ'αυτό το σενάριο θα καταφέρει να αναδείξει τη Μελίτα ! ακόμη και σε αυτόν τον ρόλο!
Τώρα βέβαια όλα θα κριθούν από το πόσο θα ισοπεδώσουν οι σεναριογράφοι το ρόλο της Μελίτας. Όπως είπα πριν, αν φτιάξουν έναν καλό αντιήρωα που δεν σέρνεται παρακαλώντας το Στέφανο για ψίχουλα αγάπης θα καταφέρουν να κάνουν τη Μελίτα ένα "τραγικό" πρόσωπο που ερωτεύτηκε-διεκδίκησε-τρελάθηκε-έπαιξε καθοριστικό ρόλο(είτε σώζοντας κάποιον είτε κάνοντας κάτι απαραίτητο για την εξέλιξη των γεγονότων)-και τέλος ΠΕΘΑΝΕ !
Εγώ αυτό το τέλος θέλω και περιμένω πια ! Έχω αποδεχτεί το Στέφανος-Εριέττα και δν πιστεύω οτι υπάρχει γυρισμός για το Στέφανος-Μελίτα έτσι οπως έχει ξεφτιλιστεί το Θέμα ! Ας ζήσουν αυτοί καλά και ας δούμε τη Μελίτα να κάνει κάτι πραγματικά κακό , αφού τόσο την μισεί το κοινό των μυστικών !!

1) Ως .... Αντι-Μελιτική, θα μιλήσω για μένα, και θα πω, οτι ούτε με νοιάζει τι θα πει ο Στέφανος για την Μελίτα, ούτε θα κρίνω την Μελίτα σε συνάρτηση με την Εριέττα. Ηταν ήδη αντιπαθης απο τον δεύτερο κύκλο όταν άρχισε τα ''εγω δεν φταίω'' και τις μ@λακίες απέναντι στην Νόρα και τον Λουκά. Φτάναν αυτά...

2) No comment Razz
Καρ-Mik
Καρ-Mik
Αθώα Μπατσίνα
Αθώα Μπατσίνα


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στέφανος-Μελίτα - Σελίδα 11 Empty Απ: Στέφανος-Μελίτα

Δημοσίευση από roria Κυρ Σεπ 18, 2011 2:31 pm

Δεν έχω να προσθέσω κάτι στα όσα έχω κατ' επανάληψιν και γράψει και διαβάσει εδώ, τόσο για το χαρακτήρα της Μελίτας, όσο και για τη σχέση της με το Στέφανο. Εξάλλου και τα σχετικά σχόλια που γράφτηκαν λίγο πιο πάνω σύμφωνα με τα οποία η Μελίτα δεν αγάπησε ποτέ το Στέφανο και η σχέση τους δεν ηταν ποτέ έρωτας αλλά έντονη έλξη και ωμό σεξ, με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνη. Θα σταθω μόνο σε μια φράση που διάβασα στο σχόλιο της evaki16 αναφορικά με τη σχέση Εύας-Μάνου, φράση την οποία προσυπογράφω και θέλω λίγο να αναπτύξω. Προσωπικά ποτέ δεν με συγκίνησε ιδιαίτερα το ζευγάρι Εύας-Μάνου, αφενός επειδή ουδέποτε συμπάθησα το Μάνο και αφετέρου επειδή τέτοιες νοσηρές σχέσεις γενικά με απωθούν. Ωστόσο δεν μπορώ να μην αναγνωρίσω ότι μεταξύ τους υπήρχε και μια σχέση ισοτιμίας. Η διαφορά προέκυπτε μόνο στο συναισθηματικό επίπεδο, δεδομένου ότι η Εύα αγαπούσε το Μάνο κι ο Μάνος τον εαυτό του. Αλλά σε όλους τους άλλους τομείς τη θεωρούσε ίση του κι όταν ήταν μαζί τη συμβουλευόταν κιόλας. Και η Εύα από την πλευρά της μπορεί να διαφωνούσε με τίς δουλειές του Μάνου, ήξερε όμως πάνω-κάτω τι λογής δουλειές ήταν αυτές και με ποιον άντρα ήταν μαζί. Αντίθετα η Μελίτα δεν κατάφερε να κερδίσει το σεβασμό ούτε του Μάνου ούτε του Στέφανου (και στο τέλος έχασε και το σεβασμό του Οδυσσέα όταν εκείνος κατάλαβε περί τίνος επροκειτο). Της φέρονταν πάντα σαν να είχαν να κάνουν με δεκάχρονο, γιατί η συμπεριφορά και ο χαρακτήρας της δεν τους ενέπνεαν για τίποτα άλλο. Ό,τι σοβαρό τους απασχολούσε το συζητούσαν ο Μάνος με την Εύα και ο Στέφανος αρχικά με την Εύα επίσης κι αργότερα με την Εριέττα. Νομίζω πως αυτό από μόνο του δίνει και τις απαντήσεις σχετικά με την έκβαση της συγκεκριμένης ιστορίας. Κανένας άντρας (και καμιά γυναίκα επίσης) δεν μένουν σε μια σχέση μόνο επειδή στο πρόσωπο του άλλου βρήκαν έναν φλογερό εραστή ή μια φλογερή ερωμένη αντίστοιχα. Αυτό μπορεί να αποτελέσει την αφετηρία μιας σχέσης. Κάθε άνθρωπος όμως αναζητά στο έτερόν του ήμισυ και έναν σύντροφο. Αν δεν τον βρει, αργά ή γρήγορα προχωράει παρακάτω.
roria
roria
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στέφανος-Μελίτα - Σελίδα 11 Empty Απ: Στέφανος-Μελίτα

Δημοσίευση από KAKOS LYKOS Δευ Σεπ 19, 2011 2:30 pm

Ελένα έγραψε:
Τώρα βέβαια όλα θα κριθούν από το πόσο θα ισοπεδώσουν οι σεναριογράφοι το ρόλο της Μελίτας. Όπως είπα πριν, αν φτιάξουν έναν καλό αντιήρωα που δεν σέρνεται παρακαλώντας το Στέφανο για ψίχουλα αγάπης θα καταφέρουν να κάνουν τη Μελίτα ένα "τραγικό" πρόσωπο που ερωτεύτηκε-διεκδίκησε-τρελάθηκε-έπαιξε καθοριστικό ρόλο(είτε σώζοντας κάποιον είτε κάνοντας κάτι απαραίτητο για την εξέλιξη των γεγονότων)-και τέλος ΠΕΘΑΝΕ !

Δεν νομιζω οτι θα δουμε τον αντι-ηρωα που αναφερεις, γιατι αν λαβουμε υποψη και το τρειλερ απ' το οποιο πηραμε ενα μικρο δειγμα, "σε μενα θα γυρισεις αγαπη μου..." (την ακουσαμε να λεει) οποτε...ας ετοιμαστουμε για πολλα παρακαλητα. Ee?
Υπηρχαν τροποι να "ξεβιδωθει" η Μελιτα απ'τον καναπε -που οι ιδιοι την καταδικασαν περυσι- χωρις να καει ο χαρακτηρας της τηλεοπτικα, αλλα αντιθετα να αναδειχτει και παραλληλα να βοηθηθει και το love story της με τον Στεφανο.

Αναφορικα με την σχεση Μελιτας-Ευας, θεωρω οτι, οσο κακο εκανε η μια, αλλο τοσο κακο εκανε και η αλλη στην μεταξυ τους σχεση.
Για να μην πω οτι, με την στροφη που δωσαν στην Ευα και τον ερωτα που την βαλαν να νιωθει για τον Λευτερη 3 μολις μηνες μετα το φευγιο του Μανου, την κανει να φαινεται σαν να διαλυσε ενα γαμο και μια οικογενεια απο καπριτσιο.

Το "κακο" που αναφερεις οτι κανει στην Εριεττα με το να την πυροβολει, δεν θα το σχολιασω καθολου, γιατι πλεον για μενα προσωπικα το σεναριο εχει μπαταρει.
Θεωρω οτι ολες οι ακροτητες που θα δουμε πλεον, δεν εξυπηρετουν την ροη του σεναριου σαν φυσικη εξελιξη των οσων ειδαμε, αλλα επι σκοπω, για να δικαιολογηθει πιο ευκολα η επιλογη του Καρταλη να μεινει με μια γυναικα που δεν αγαπα, αλλα απλα νοιαζεται.

Αν η Μελιτα αγαπαει τον Στεφανο περιθωρια αμφιβολιας δεν υπαρχουν.
Μπορει να τον αγαπαει λαθος ή να τον διεκδικει λαθος, αλλα αισθηματα απο μεριας της (τουλαχιστον) υπαρχουν.
Αν κρινω ψυχρα τους χαρακτηρες, για τα αισθηματα του Στεφανου θα ειχα αμφιβολια και οχι για της Μελιτας.
Δεν ξερω κατα ποσο ενα αντρας -με φυσιολογικη συναισθηματικη νοημοσυνη και ωριμοτητα- που λεει σε μια γυναικα μου αλλαξες τη ζωη και ονειρευομαι μαζι σου παιδια και γαμο, οταν ακουει μια αλλη να λεει οτι ειναι ερωτευμενη μαζι του, αντι να εξαφανιστει, πιανει πρωτο στασιδι μπροστα στην τζαμαρια της.

Αν τη συπεριφεροταν (ο Στεφανος) την Μελιτα σαν 10χρονο, δεν θα τον βλεπαμε να τρεχει να της προφτασει τα μεγαλυτερα στραπατσα της ζωης του, οπως ηταν η αποκαλυψη της διαθηκης, ή οταν εμαθε οτι η μανα του σκοτωσε τον Χατζηβασιλειου..."μαζι σου νιωθω σαν να παιρνω οξυγονο" της ειπε. (ο ιδιος) Παρερμηνιες δεν χωρα, οποτε οι εξηγησεις περισευουν.

Εχω ξαναπει και θα το πω αλλη μια.
Η Μελιτα εμαθε με τον χειροτερο τροπο, (απ'τον ιδιο της τον πατερα και απ' το ιδιο της τον αντρα) οτι ο πιο κοντινος σου ανθρωπος μπορει να ειναι ο χειροτερος εγκληματιας. Αρα δικαιολογειτε η δυσπιστια της απεναντι στον Στεφανο.

Εχασε, οπως ακριβως και ο Στεφανος, τις "σταθερες" της και ειδε τον κοσμο της να γκρεμιζεται, και αντιθετα απ'τον Στεφανο, δεν ειχε ποτε ενα πραγματικο στηριγμα στην ζωη της. (εστω σαν αυτο που εχει ο Στεφανος με την Εριεττα) Ουτε καν την ιδια την μανα της. Κανενας δεν της απλωσε το χερι. Βαρεθηκαμε να βλεπουμε στρατιες ολοκληρες να περνουν και να της κανουν παρατηρησεις, και να την επικρινουν συνεχως. (Για το χαστουκι αυτο που εφαγε, ποτε δεν την ειδαμε να ξεσπαει πραγαματικα. πληροφοριακα το αναφερω)

Το γιατι δεν προχωρησε η σχεση της με τον Στεφανο επισης εξηγειτε.
Αυτοι οι 2, οταν συναντηθηκαν, ειχαν αναγκη να στηριχτουν καπου και οχι να στηριξουν.
Το να βλεπαμε 2 ανθρωπους που περασαν αυτα που περασαν, να προσπαθουν να βρουν τον δρομο προς την ευτυχια, με μονο εφοδιο τον ερωτα τους, μοιαζει εξωπραγματικο.
Τους 2 ομως, να ξεσπουν με λαθος αποφασεις και πραξεις, ο καθενας με τον τροπο του, και τελικα να καταληγουν μαζι χωρις βαριδια απ'το παρελθον, μοιαζει πιο ρεαλιστικο.

KAKOS LYKOS
KAKOS LYKOS
Τουρίστας
Τουρίστας


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στέφανος-Μελίτα - Σελίδα 11 Empty Απ: Στέφανος-Μελίτα

Δημοσίευση από JESSIE Δευ Σεπ 19, 2011 5:14 pm



Μετά από τόσες ταινίες που έχουμε δεί, ή τόσα βιβλία που έχουμε διαβάσει, όλοι μας νομίζω μπορούμε να διακρίνουμε από πριν προς τα πού πάει μιά ιστορία μ'ενα ζευγάρι. Υπάρχουν στοιχεία που μας δίνονται, αρκεί να μπορέσουμε να τα αξιολογήσουμε όπως πρέπει.... Η ιστορία ανάμεσα στο Στέφανο και τη Μελίτα ξεκίνησε ξαφνικά, σαν κεραυνοβολος έρωτας, ένα φιλί κι ερωτεύτηκαν. Εστω οτι βγάζαμε απ'τη μέση όλα τα εμπόδια, δηλαδή την ιδιαιτερη σχέση που συνέδεε και τους δύο με το άλλο ζευγάρι, το Μάνο και την Εύα, και όσα είχαν συμβεί προηγουμένως... Υπήρχαν δείγματα οτι αυτοί οι δυο μπορεί να έζησαν κάτι δυνατό, αλλά αυτο δεν ήταν ο μεγάλος έρωτας, ο έρωτας που κρατάει μιά ζωή. Η Μελίτα, ίσως και επειδή είχε ζήσει την απιστια του Μάνου, και έμαθε όσα έμαθε γι'αυτόν και για τον πατέρα της, ήταν σε μία φάση που δεν μπορούσε να εμπιστευτεί εύκολα, ήταν αποφασισμένη να μην την "ξαναπατήσει", οπότε περνούσε κάθε φράση και κάθε ενέργεια του Στέφανου απ'την κρισάρα, για να βγάλει κρυφά νοήματα.... Αυτή η νοοτροπία, όμως, δεν την βοήθησε καθόλου να καταλάβει με ποιόν άνθρωπο είχε να κάνει, δεν τον "ενιωσε", και γι'αυτό αμφισβητούσε τις προθέσεις του με την πρώτη ευκαιρία. Οταν προέκυψε το θέμα του παιδιού, και είδε οτι ο Στέφανος ήταν αποφασισμένος να κάνει αυτό που θεωρούσε οτι έπρεπε να κάνει, η αληθινά ερωτευμένη γυναίκα θα καταλάβαινε, και θα τον άφηνε να κάνει αυτό που πιστευει σωστό. Το να αποτραβηχτεί τελείως στο θέμα αυτό, θα ήταν για μένα το πρώτο δείγμα οτι αυτοί οι δύο (Στέφανος - Μελίτα) θα είναι τελικά μαζί, έστω κι' αν μεσολάβησε γάμος με την Εύα. Αντ'αυτού, τα έβαλε με την Εύα που της έφερνε πάντα εμπόδια, τον δε Στέφανο δεν τον άφησε σε ησυχία, έκανε τη ζωή του ακόμη πιό δύσκολη απ'ό,τι ήταν, εκμεταλεύτηκε κάθε ευκαιρία που της δόθηκε για να τους χωρίσει, και πήρε πρωτοβουλίες για να μάθει η Ευα τι υπήρχε μεταξύ τους. Αφού λοιπόν κατάφερε αυτό που ήθελε, να είναι πάλι μαζί με το Στέφανο, ήταν αρκετή μιά επιπόλαιη και εντελώς αβάσιμη, χωρις καμμία πραγματική απόδειξη , κατηγορία της Αμαλίας, για να πειστεί για τραγικά πράγματα εναντίον αυτού που "αγαπούσε". Οτι δηλαδή ήταν επίδοξος δολοφόνος του παιδιού του και ότι την πλησίασε με πονηρούς σκοπούς.... Οπότε του έδειξε την πόρτα, του αρνήθηκε το παιδι που περίμενε απ'αυτόν και έβαλε ωτοασπίδες σε όσα κι αν της έλεγε. Οταν το είδα αυτό, είμουν πιά 100% σίγουρη οτι αυτοί οι δύο, όσες φορές κι αν τα ξαναβρούν, κι όσα εκατομμύρια φορές κι αν πούν "σ'αγαπώ", δεν επρόκειτο να είναι μαζί στο τέλος..... Αντίθετα, αν καταλάβαινε ποιός ήταν πραγματικά ο Στέφανος, αν στεκόταν δίπλα του σ'αυτήν την τόσο οδυνηρή εμπειρία γι'αυτόν, να τον καταδικάζουν όλοι για κάτι που δεν έκανε, τότε θα είμουν σίγουρη οτι τίποτε δεν θα μπορούσε ποτέ να τους χωρίσει.
Αυτά γιατί θέλουμε να μιλάμε για τον μεγάλο έρωτα... Αν μιλούσαμε για έναν έρωτα της στιγμής , ένα ξετρέλλαμα, τότε ναί, θα μπορούσαν, μετά απ'όλ'αυτά, να προχωρήσουν ακόμη και σε γάμο, αλλά θα είχαν πάντα μέσα τους το στοιχείο της έκπτωσης, του συμβιβασμού, ή της μετριότητας, που υπάρχει σε πολύ περισσότερους γάμους απ'ό,τι πιστεύουμε..
Δεν είναι ν'απορούμε, λοιπόν, που αυτοί οι δύο δεν είναι πιά μαζί. Είναι κάτι που φάνηκε απ'την αρχή, αλλά κάποιοι δεν το έβλεπαν ή δεν ήθελαν να το παραδεχτούν.
Τα όσα συνέβησαν μετα το χωρισμό τους και όσα θα συμβουν ώς το τέλος της σειράς, νομίζω οτι γίνονται για λόγους "suspense" και δίνουν στη Μελίτα ένα ρόλο πέρα απ'τα συμβατικά, μια χροιά "τραγικότητας" που πολλοί ηθοποιοί ονειρεύονται να παίξουν. Γιατί θα μπορούσε μιά χαρά η Μελίτα να έχει μιά συζήτηση με το Στέφανο, να εξηγηθούν μεταξύ τους, και να πάρει ο καθένας το δρόμο του, ήρεμα και πολιτισμένα. Κάτι τέτοιο έγινε με το Στράτο και τη Δώρα στη Βέρα.... Θα εδινε ομως κάτι τέτοιο κάποιο ιδιαίτερο ενδιαφέρον στο ρόλο της Μελίτας ?
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στέφανος-Μελίτα - Σελίδα 11 Empty Απ: Στέφανος-Μελίτα

Δημοσίευση από ΣΨ1 Δευ Σεπ 19, 2011 8:58 pm

Εννοειται οτι η Ευα εισχωρησε στη ζωη της Μελιτας και το ιδιο εκανε και
ηΜελιτα και εκαναν κακο η μια στην αλλη!
Στη σχεση Μανος -Ευα- Μελ ολη η ευθυνη ανηκει για μενα αποκλειστικα στον
Μανο,ο οποιος χρησιμοποιησε και τις 2 γυναικες κατα πως τον βολευε!
Η Ευα δεν διελυσε καμια οικογενεια,γιατι απλουστατα οικογενεια δεν υπηρχε
και αυτο γιατι το αποφασισε ο ενας απ τους δυο,δηλ ο Μανος!
Οσο για το Στεφ -Μελ- Ευα,απ την αρχη φανηκε οτι και για τους δυο Μελ-Στ
δεν ηταν ο μεγαλος ερωτας.Αν ηταν για τον Στεφανο,δεν θα ειχε παντρευτει την Ευα για το παιδι,απλα θα το ειχε αναγνωρισει.Και για την Μελιτα αν ηταν
ερωτας ζωης ,δεν θα τον αμφισβητουσε συνεχεια.Θ εκανε αυτο ακριβως που
εκανε και η Εριεττα ,που εβαζε το χερι της στην φωτια γι αυτον,επειδη απλα
ηταν ο Στεφανος και ας τον γνωριζε τοσο λιγο.
Αφου η Μελιτα αγαπαει λαθος και διεκδικει λαθος,για πιο λογο και για ποσο
να το ανεχτει ο αλλος;;;Ειναι μαζοχας;;;
Η ΜΕΛΙΤΑ ΠΥΡΟΒΟΛΕΙ ΤΗΝ ΕΡΙΕΤΤΑ!!!Φυσικα και ειναι η εξελιξη της
σειρας,δεν ειναι ραδιο αρβυλα και φυσικοτατα θα το σχολιασουμε.Ολο το καλο-
καιρι περιμεναμε ενα νεο και τωρα που το εχουμε δεν θα το σχολιασουμε;;;
Επισης δεν μπορουμε να συγκρινουμε την ζωη της Μελιτας με του Στεφανου
και να λεμε οτι εζησαν τα ιδια,δηλ ηρθαν τα πανω κατω στη ζωη τους.Αυτο
συνεβη μονο στη ζωη του Στεφανου.Η ζωη της Μελιτας για ενα μεγαλο χρονι-\κο διαστημα κυλουσε ομαλοτατα και ποτε δεν ανακαλυψε οτι η μανα της δεν
αγαπουσε τον πατερα της και τον απατουσε.Ποτε δεν ανακαλυψε οτι οσα πιστευε μεχρι τωρα ,ηταν ενα καλοστημενο ψεμα απο την ιδια της τη μανα.Και
αλλα πολλα!
Αυτο το ΕΠΙ ΣΚΟΠΩ lmao παιζει πολυ τελευταια και οχι μονο για την
σειρα βεβαια!!
roria συμφωνω απολυτα με τις τελευταιες σειρες του κειμενου σου.Οτι δηλ
κανενας αντρας και καμια γυναικα δεν θα εμεναν με εναν φλογερο εραστη ή
μια φλογερη ερωμενη.Ενας ερωτας θελει και πολλα αλλα στοιχεια για να
επιβιωσει και να αντεξει!!

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Τόπος : Αθήνα
Ασχολίες : Πολλές

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στέφανος-Μελίτα - Σελίδα 11 Empty Απ: Στέφανος-Μελίτα

Δημοσίευση από Καρ-Mik Δευ Σεπ 19, 2011 9:07 pm

Εγώ πάλι θεωρώ οτι ΚΑΝΕΝΑΣ απο τους δύο δεν αγάπησε πραγματικά.
Στα λόγια, και οι δύο. Αλλα στα λόγια και γω χτίζω παλάτια...

Οτι και αν λέγανε, και οι δύο απέδειξαν οτι αγάπησαν λιγότερο απο όσο λέγανε ή τουλάχιστον, δεν το δείξανε καν...

Γιατί αν ο Στέφανος αγαπούσε, ούτε την Ευα θα παντρευόταν, παρα θα χε το θάρος να της πει την αλήθεια,ούτε θα κάνανε συμφωνίες με τον Μάνο, όταν ο Μάνος ώρες πριν είχε σακατέψει στο ξύλο την αγαπητικιά του,ούτε μεζεδάκια θα τρωγε με την Ερη όταν η άλλη χαροπάλευε, ούτε θα τα φτιαχνε κανα-δυο φορές με την Ερη, όσο ''αγαπούσε'' την Μελίτα...
Απο την αλλη, αν η Μελίτα τον αγαπούσε, θα τον διεκδικούσε ή θα άλλαζε γνώμη όταν ήταν ελεύθερος, και όχι όταν προχωρούσε την ζωή του (κάθε φορά), θα τον πίστευε έστω και μια φορά, όταν αυτό που είχε ανάγκη ήταν η εμπιστοσύνη, και θα βαζε μια φορά, τα δικά του προβληματα, που ήταν και σημαντικότερα-οταν ηταν- πάνω απο τον εαυτούλη της....

Το γεγονός είναι οτι με λόγια μια σχέση δεν κρατιέται, ούτε βαφτίζεται μεγάλη. Οι πράξεις είναι αυτές που το αποδυκνύουν, και στις πράξεις, κανείς δεν αγάπησε πολύ...
Καρ-Mik
Καρ-Mik
Αθώα Μπατσίνα
Αθώα Μπατσίνα


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στέφανος-Μελίτα - Σελίδα 11 Empty Απ: Στέφανος-Μελίτα

Δημοσίευση από ΣΨ1 Δευ Σεπ 19, 2011 10:13 pm

Καρ-Mik έγραψε:Εγώ πάλι θεωρώ οτι ΚΑΝΕΝΑΣ απο τους δύο δεν αγάπησε πραγματικά.
Στα λόγια, και οι δύο. Αλλα στα λόγια και γω χτίζω παλάτια...

Οτι και αν λέγανε, και οι δύο απέδειξαν οτι αγάπησαν λιγότερο απο όσο λέγανε ή τουλάχιστον, δεν το δείξανε καν...

Γιατί αν ο Στέφανος αγαπούσε, ούτε την Ευα θα παντρευόταν, παρα θα χε το θάρος να της πει την αλήθεια,ούτε θα κάνανε συμφωνίες με τον Μάνο, όταν ο Μάνος ώρες πριν είχε σακατέψει στο ξύλο την αγαπητικιά του,ούτε μεζεδάκια θα τρωγε με την Ερη όταν η άλλη χαροπάλευε, ούτε θα τα φτιαχνε κανα-δυο φορές με την Ερη, όσο ''αγαπούσε'' την Μελίτα...
Απο την αλλη, αν η Μελίτα τον αγαπούσε, θα τον διεκδικούσε ή θα άλλαζε γνώμη όταν ήταν ελεύθερος, και όχι όταν προχωρούσε την ζωή του (κάθε φορά), θα τον πίστευε έστω και μια φορά, όταν αυτό που είχε ανάγκη ήταν η εμπιστοσύνη, και θα βαζε μια φορά, τα δικά του προβληματα, που ήταν και σημαντικότερα-οταν ηταν- πάνω απο τον εαυτούλη της....

Το γεγονός είναι οτι με λόγια μια σχέση δεν κρατιέται, ούτε βαφτίζεται μεγάλη. Οι πράξεις είναι αυτές που το αποδυκνύουν, και στις πράξεις, κανείς δεν αγάπησε πολύ...

Αι γεια σου ΚαρΜικ μου,συμφωνω απολυτως ομως!!!!!
parole,parole,parole lmao αυτο ηταν η σχεση ΣτεφΜελ και οποιος δεν το βλεπει,
τι να πω ,κακως πολυ κακως!!!!
Και το τραγουδακι με τις παρολες ,αφιερωμενο εξαιρετικα στο τεως ζευγος!!
Γιατι πως να το κανουμε ρε παιδια,ερωτας ηταν και παει και περασε!

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Τόπος : Αθήνα
Ασχολίες : Πολλές

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στέφανος-Μελίτα - Σελίδα 11 Empty Απ: Στέφανος-Μελίτα

Δημοσίευση από alex1 Δευ Σεπ 19, 2011 10:52 pm

Εγω δεν συμφωνώ απόλυτα Σοφία,και καρ-μικ,αλλά κάποια άλλη στιγμή θα θα γράψω τις ενστάσεις μου!!!!!!

Αλλά καρ-μικ θα συμφωνήσω απόλυτα με την τελευταια σου πρόταση.


Το γεγονός είναι οτι με λόγια μια σχέση δεν κρατιέται, ούτε βαφτίζεται μεγάλη. Οι πράξεις είναι αυτές που το αποδυκνύουν

Το μισό τουλάχιστον!!!!! lmao

alex1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Άντρας Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στέφανος-Μελίτα - Σελίδα 11 Empty Απ: Στέφανος-Μελίτα

Δημοσίευση από ΣΨ1 Δευ Σεπ 19, 2011 10:58 pm

alex1 έγραψε:Εγω δεν συμφωνώ απόλυτα Σοφία,και καρ-μικ,αλλά κάποια άλλη στιγμή θα θα γράψω τις ενστάσεις μου!!!!!!

Αλλά καρ-μικ θα συμφωνήσω απόλυτα με την τελευταια σου πρόταση.


Το γεγονός είναι οτι με λόγια μια σχέση δεν κρατιέται, ούτε βαφτίζεται μεγάλη. Οι πράξεις είναι αυτές που το αποδυκνύουν

Το μισό τουλάχιστον!!!!! lmao


Γιατι βαριεσαι αλεξακη μου;;;;;;;;;;;;;;;;;Εεεεεεεεεεεεεεεεεεε γιατιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι;;;;;;;

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Τόπος : Αθήνα
Ασχολίες : Πολλές

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στέφανος-Μελίτα - Σελίδα 11 Empty Απ: Στέφανος-Μελίτα

Δημοσίευση από alex1 Δευ Σεπ 19, 2011 11:02 pm

ΣΨ1 έγραψε:
alex1 έγραψε:Εγω δεν συμφωνώ απόλυτα Σοφία,και καρ-μικ,αλλά κάποια άλλη στιγμή θα θα γράψω τις ενστάσεις μου!!!!!!

Αλλά καρ-μικ θα συμφωνήσω απόλυτα με την τελευταια σου πρόταση.


Το γεγονός είναι οτι με λόγια μια σχέση δεν κρατιέται, ούτε βαφτίζεται μεγάλη. Οι πράξεις είναι αυτές που το αποδυκνύουν

Το μισό τουλάχιστον!!!!! lmao


Γιατι βαριεσαι αλεξακη μου;;;;;;;;;;;;;;;;;Εεεεεεεεεεεεεεεεεεε γιατιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι;;;;;;;

Έχεις ΧΟΥΜΟΡ lmao Σοφάκι μου,θα επανέλθω δριμύτερος,αυτό δεν είναι απειλή,έτσι νομίζω
lmao lmao lmao lmao
Flkia

alex1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Άντρας Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στέφανος-Μελίτα - Σελίδα 11 Empty Απ: Στέφανος-Μελίτα

Δημοσίευση από JESSIE Τρι Σεπ 20, 2011 8:46 am



Φαντάζομαι οτι αυτό που εννοεί ο Αλεξ, είναι οτι ο Στέφανος πραγματικά την αγάπησε τη Μελίτα, σε αντίθεση με κείνη . Το ίδιο πιστεύω κι εγώ, και θα προσπαθήσω να το εξηγήσω....
Ο Στέφανος μας παρουσιάστηκε σαν ένας "απόμακρος" άνθρωπος, πού είχε σχεδόν χάσει την ικανότητα να νιώσει τον έρωτα, αφού από πολύ νωρίς είχε ποτιστεί απ'το θέατρο της Αντιγόνης, και είχε βάλει σαν πρώτο σκοπό της ζωής του να εκδικηθεί όσους την έβαλαν φυλακή και διέλυσαν την οικογένειά του. Εκεί διοχέτευε όλες του τις σκέψεις, όλα του τα σχέδια, χώρος δεν περίσσευε για έρωτες. Ισως επεδίωξε να γνωρίσει την Εύα, για να την χρησιμοποιήσει στον μυστικό του πόλεμο εναντίον του Μάνου. Ομως στη διαδρομή η Εύα του ενέπνευσε αισθήματα, την ένιωσε δικό του άνθρωπο, την πόνεσε και θέλησε να την πάρει κοντά του και να την γλυτώσει απ'την εξάρτησή της από έναν άνθρωπο που ο ίδιος θεωρούσε τέρας. Το προσπάθησε με όλες του τις δυνάμεις, αλλά δεν το κατάφερε. Ωστόσο η Εύα ήταν η πρώτη που "εισχώρησε" στην καρδιά του, τον έκανε να νιώσει αγάπη για μιά γυναίκα, πέραν της μάνας του. Και σ'αυτό το σημείο, μπαίνει στο σκηνικό η Μελίτα, την οποία ο ίδιος περιέγραψε σαν "μπουνιά στα μούτρα". Γιατί άραγε? Σαν άνδρας, θα είχε προηγουμένως πολλές σχέσεις με γυναίκες, όπως συμπεραίνουμε απ'αυτό που είπε στη μάνα του, "πολλά γυναικεία κορμιά", δεν ήταν δηλαδή ο άπειρος παρθένος που ξετρελλάθηκε με μιά γόησα! Ενιωσε λοιπόν δυνατά αισθήματα γι'αυτήν, και απόδειξη είναι, οτι κατάλαβε ότι απειλείται και ο ίδιος και το σχέδιό του απ'τη νέα αυτή κατάσταση, και αμέσως προσπάθησε να δώσει οριστική μορφή στη σχέση του με την Εύα, ώστε να βάλει ένα φράγμα στα ίδια του τα αισθήματα. Η Εύα φυσικά δεν ήταν ακόμη έτοιμη (άλλωστε ποτέ δεν θα ήταν), αλλά ο ίδιος δεν είχε περιθώρια να περιμένει, γιατί δεν ήταν πιά ο ίδιος άνθρωπος, ο αποστασιοποιημένος, που μπορούσε να κουμαντάρει τον εαυτό του και τις κινήσεις του. Η Μελίτα τον είχε κυριεύσει , παρ'όλο που αυτό ήταν εντελώς αντίθετο με τα σχέδιά του. Το ότι έβαλε στο περιθώριο το σκοπό της ζωής του, την εκδίκηση όσων τον έβλαψαν, γιά τον έρωτα της Μελίτας , δείχνει πόσο αληθινά ήταν τα αισθήματά του γι'αυτήν. Ηταν αποφασισμένος να τα βάλει με όλους, και πρώτ'απ'όλα με την ίδια του τη μάνα, για χάρη της. Και όταν θα ανακοίνωνε σ'ολους αυτό που ένιωθε, έγινε το αναπάντεχο. Η Εύα γύρισε, έγγυος στο παιδί του, και του ζήτησε ετεροχρονισμένα να παντρευτούν, χωρις να γνωρίζει τη σχέση του με τη Μελίτα. Διαφωνώ με όσους λένε οτι μπορούσε απλά να της πεί την αλήθεια και να αναγνωρίσει το παιδί σαν δικό του. Ξέροντας ήδη τον εύθραστο ψυχισμό της Εύας, την εξάρτησή της απ'το Μάνο και την ευθύνη της Μελίτας στη διάλυση του γάμου της Εύας με το Μάνο, του ήταν φανερό οτι η Εύα δεν θα δεχόταν με κατανόηση αυτή την αλήθεια, και το παιδί του θα μεγάλωνε μακρυά του, και πολύ πιθανά με το Μάνο στο ρόλο του πατέρα του. Το ότι έβαλε το παιδί του και την αίσθηση καθήκοντος πάνω απ'την δική του ευτυχία , δεν είναι απόδειξη οτι δεν αγαπούσε τη Μελίτα, αφού τον είδαμε να υποφέρει μακρυά της. Κράτησε όμως την απελπισία του για τον εαυτό του, και προσπάθησε να μην αφήσει να επιρρεάσει τη ζωή του με την Εύα. Αν η Μελίτα είχε δείξει να συμμετέχει στην προσπάθεια αυτή, αν είχε δείξει μεγαλείο ψυχής, θα ήταν η απόδειξη οτι η Μελίτα ήξερε ν'αγαπάει πραγματικά, (όπως έκανε η Εριέττα όταν εκείνος θέλησε να δώσει μιά 2η ευκαιρία στη σχέση του με τη Μελίτα). Μιά τέτοια αυτοθυσία της Μελίτας δεν μπορούσε παρά ν'ανταμειφθεί αργότερα, όταν το παιδί γεννιόταν κι οι απαραίτητες εξηγήσεις δίδονταν. Αλλά δεν έγινε έτσι. Ο Στέφανος βρέθηκε αναγκασμένος να αφήσει έρμαιο το παιδί του, και να γυρίσει στη Μελίτα. Από κεί κι έπειτα ήταν ένας διχασμένος άνθρωπος, που έπρεπε να δικαιολογείται για κάθε του λέξη, με αποκορύφωμα την υπόθεση της διαθήκης, που ήταν γι'αυτόν ένα φοβερό χτύπημα, αφού ανέτρεπε εντελώς την εικόνα που είχε για τη μάνα του. Και ενώ περίμενε στήριξη και συμπαράσταση τουλάχιστον απ'τη γυναίκα που αγαπούσε, δέχτηκε ένα ακόμη μεγαλύτερη πλήγμα, ακούγοντάς την να τον κατηγορεί για δολοφόνο και σκευωρό. Το πόσο προσπάθησε να την πείσει για την αθωότητά του και τα αισθήματά του, το είδαμε, όπως και πόσο πεισματικά αρνιόταν η Μελίτα ν'ακούσει το παραμικρό. Το ότι άρχισε μιά συνεργασία με την Εριέττα για να βρούν άκρη για μιά υπόθεση απ'την οποία κινδύνευαν και οι δύο, είναι τελείως άσχετο με τα όσα ένιωθε για τη Μελίτα. Και δεν δίστασε να δώσει μιά δεύτερη ευκαιρία στη σχέση τους, κάτι που ήταν μιά σκέτη ματαιοπονία, αφού η Μελίτα έδειξε ακόμη μιά φορά πόσο λίγο τον καταλάβαινε και πόσο λίγο τον εμπιστευόταν.
Για να μην μακρυγορώ (κι άλλο!!!), πιστεύω οτι ο Στέφανος την αγάπησε πραγματικά τη Μελίτα. Ο κάθε έρωτας , όμως, χρειάζεται κι αυτός τροφή για να ζήσει και να διατηρηθεί, ενώ εδώ έμεινε όχι μόνο νηστικός, αλλά ό,τι πήρε σε αντάλλαγμα, ήταν εγωισμός και έλλειψη εμπιστοσύνης . Είναι απόλυτα κατανοητό γιατί αυτός ο έρωτας πέθανε μέσα του....
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στέφανος-Μελίτα - Σελίδα 11 Empty Απ: Στέφανος-Μελίτα

Δημοσίευση από alex1 Τρι Σεπ 20, 2011 12:00 pm

JESSIE συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.Και συμφωνώ ακόμη περισσότερο με την τελευταία σου παραγραφο.

alex1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Άντρας Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στέφανος-Μελίτα - Σελίδα 11 Empty Απ: Στέφανος-Μελίτα

Δημοσίευση από ΣΨ1 Τρι Σεπ 20, 2011 12:05 pm

JESSIE έγραψε:

Φαντάζομαι οτι αυτό που εννοεί ο Αλεξ, είναι οτι ο Στέφανος πραγματικά την αγάπησε τη Μελίτα, σε αντίθεση με κείνη . Το ίδιο πιστεύω κι εγώ, και θα προσπαθήσω να το εξηγήσω....
Ο Στέφανος μας παρουσιάστηκε σαν ένας "απόμακρος" άνθρωπος, πού είχε σχεδόν χάσει την ικανότητα να νιώσει τον έρωτα, αφού από πολύ νωρίς είχε ποτιστεί απ'το θέατρο της Αντιγόνης, και είχε βάλει σαν πρώτο σκοπό της ζωής του να εκδικηθεί όσους την έβαλαν φυλακή και διέλυσαν την οικογένειά του. Εκεί διοχέτευε όλες του τις σκέψεις, όλα του τα σχέδια, χώρος δεν περίσσευε για έρωτες. Ισως επεδίωξε να γνωρίσει την Εύα, για να την χρησιμοποιήσει στον μυστικό του πόλεμο εναντίον του Μάνου. Ομως στη διαδρομή η Εύα του ενέπνευσε αισθήματα, την ένιωσε δικό του άνθρωπο, την πόνεσε και θέλησε να την πάρει κοντά του και να την γλυτώσει απ'την εξάρτησή της από έναν άνθρωπο που ο ίδιος θεωρούσε τέρας. Το προσπάθησε με όλες του τις δυνάμεις, αλλά δεν το κατάφερε. Ωστόσο η Εύα ήταν η πρώτη που "εισχώρησε" στην καρδιά του, τον έκανε να νιώσει αγάπη για μιά γυναίκα, πέραν της μάνας του. Και σ'αυτό το σημείο, μπαίνει στο σκηνικό η Μελίτα, την οποία ο ίδιος περιέγραψε σαν "μπουνιά στα μούτρα". Γιατί άραγε? Σαν άνδρας, θα είχε προηγουμένως πολλές σχέσεις με γυναίκες, όπως συμπεραίνουμε απ'αυτό που είπε στη μάνα του, "πολλά γυναικεία κορμιά", δεν ήταν δηλαδή ο άπειρος παρθένος που ξετρελλάθηκε με μιά γόησα! Ενιωσε λοιπόν δυνατά αισθήματα γι'αυτήν, και απόδειξη είναι, οτι κατάλαβε ότι απειλείται και ο ίδιος και το σχέδιό του απ'τη νέα αυτή κατάσταση, και αμέσως προσπάθησε να δώσει οριστική μορφή στη σχέση του με την Εύα, ώστε να βάλει ένα φράγμα στα ίδια του τα αισθήματα. Η Εύα φυσικά δεν ήταν ακόμη έτοιμη (άλλωστε ποτέ δεν θα ήταν), αλλά ο ίδιος δεν είχε περιθώρια να περιμένει, γιατί δεν ήταν πιά ο ίδιος άνθρωπος, ο αποστασιοποιημένος, που μπορούσε να κουμαντάρει τον εαυτό του και τις κινήσεις του. Η Μελίτα τον είχε κυριεύσει , παρ'όλο που αυτό ήταν εντελώς αντίθετο με τα σχέδιά του. Το ότι έβαλε στο περιθώριο το σκοπό της ζωής του, την εκδίκηση όσων τον έβλαψαν, γιά τον έρωτα της Μελίτας , δείχνει πόσο αληθινά ήταν τα αισθήματά του γι'αυτήν. Ηταν αποφασισμένος να τα βάλει με όλους, και πρώτ'απ'όλα με την ίδια του τη μάνα, για χάρη της. Και όταν θα ανακοίνωνε σ'ολους αυτό που ένιωθε, έγινε το αναπάντεχο. Η Εύα γύρισε, έγγυος στο παιδί του, και του ζήτησε ετεροχρονισμένα να παντρευτούν, χωρις να γνωρίζει τη σχέση του με τη Μελίτα. Διαφωνώ με όσους λένε οτι μπορούσε απλά να της πεί την αλήθεια και να αναγνωρίσει το παιδί σαν δικό του. Ξέροντας ήδη τον εύθραστο ψυχισμό της Εύας, την εξάρτησή της απ'το Μάνο και την ευθύνη της Μελίτας στη διάλυση του γάμου της Εύας με το Μάνο, του ήταν φανερό οτι η Εύα δεν θα δεχόταν με κατανόηση αυτή την αλήθεια, και το παιδί του θα μεγάλωνε μακρυά του, και πολύ πιθανά με το Μάνο στο ρόλο του πατέρα του. Το ότι έβαλε το παιδί του και την αίσθηση καθήκοντος πάνω απ'την δική του ευτυχία , δεν είναι απόδειξη οτι δεν αγαπούσε τη Μελίτα, αφού τον είδαμε να υποφέρει μακρυά της. Κράτησε όμως την απελπισία του για τον εαυτό του, και προσπάθησε να μην αφήσει να επιρρεάσει τη ζωή του με την Εύα. Αν η Μελίτα είχε δείξει να συμμετέχει στην προσπάθεια αυτή, αν είχε δείξει μεγαλείο ψυχής, θα ήταν η απόδειξη οτι η Μελίτα ήξερε ν'αγαπάει πραγματικά, (όπως έκανε η Εριέττα όταν εκείνος θέλησε να δώσει μιά 2η ευκαιρία στη σχέση του με τη Μελίτα). Μιά τέτοια αυτοθυσία της Μελίτας δεν μπορούσε παρά ν'ανταμειφθεί αργότερα, όταν το παιδί γεννιόταν κι οι απαραίτητες εξηγήσεις δίδονταν. Αλλά δεν έγινε έτσι. Ο Στέφανος βρέθηκε αναγκασμένος να αφήσει έρμαιο το παιδί του, και να γυρίσει στη Μελίτα. Από κεί κι έπειτα ήταν ένας διχασμένος άνθρωπος, που έπρεπε να δικαιολογείται για κάθε του λέξη, με αποκορύφωμα την υπόθεση της διαθήκης, που ήταν γι'αυτόν ένα φοβερό χτύπημα, αφού ανέτρεπε εντελώς την εικόνα που είχε για τη μάνα του. Και ενώ περίμενε στήριξη και συμπαράσταση τουλάχιστον απ'τη γυναίκα που αγαπούσε, δέχτηκε ένα ακόμη μεγαλύτερη πλήγμα, ακούγοντάς την να τον κατηγορεί για δολοφόνο και σκευωρό. Το πόσο προσπάθησε να την πείσει για την αθωότητά του και τα αισθήματά του, το είδαμε, όπως και πόσο πεισματικά αρνιόταν η Μελίτα ν'ακούσει το παραμικρό. Το ότι άρχισε μιά συνεργασία με την Εριέττα για να βρούν άκρη για μιά υπόθεση απ'την οποία κινδύνευαν και οι δύο, είναι τελείως άσχετο με τα όσα ένιωθε για τη Μελίτα. Και δεν δίστασε να δώσει μιά δεύτερη ευκαιρία στη σχέση τους, κάτι που ήταν μιά σκέτη ματαιοπονία, αφού η Μελίτα έδειξε ακόμη μιά φορά πόσο λίγο τον καταλάβαινε και πόσο λίγο τον εμπιστευόταν.
Για να μην μακρυγορώ (κι άλλο!!!), πιστεύω οτι ο Στέφανος την αγάπησε πραγματικά τη Μελίτα. Ο κάθε έρωτας , όμως, χρειάζεται κι αυτός τροφή για να ζήσει και να διατηρηθεί, ενώ εδώ έμεινε όχι μόνο νηστικός, αλλά ό,τι πήρε σε αντάλλαγμα, ήταν εγωισμός και έλλειψη εμπιστοσύνης . Είναι απόλυτα κατανοητό γιατί αυτός ο έρωτας πέθανε μέσα του....

Τον σκιαγραφεις τοσο ωραια τον Στεφανο,που θα συμφωνησω μαζι σου.Δεν ειπα οτι δεν την αγαπησε ο Στεφανος
την Μελιτα,αλλα οτι δεν ηταν ενας μεγαλος ερωτας.Αλλα σιγουρα για τον καθενα μας ,τα συναισθηματα αυτα του
ερωτα και της αγαπης βγαινουν διαφορετικα.Αλλος λοιπον μπορει να βαλει την ευτυχια του σε δευτερη μοιρα και
αλλος οχι.Σιγουρα σ αυτη την σχεση ,για την διαλυση της μαλλον ,την ευθυνη την περισσοτερη φερει η Μελιτα.Γιατι
η αληθεια ειναι οτι της δοθηκαν πολλες ευκαιριες,της εδωσε ευκαιριες ο Στεφανος ,αλλα αυτη δεν προσπαθησε να
τις εκμεταλευτει,με την καλη εννοια το ρημα!
Παντως ο alex ,λεει ακριβως τα ιδια με σενα.Πιο ιδια δεν γινεται!!

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Τόπος : Αθήνα
Ασχολίες : Πολλές

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στέφανος-Μελίτα - Σελίδα 11 Empty Απ: Στέφανος-Μελίτα

Δημοσίευση από ΣΨ1 Τρι Σεπ 20, 2011 12:06 pm

χαχαχαχχαχχαχαχαχαχχ ειδες τι σου ειπα;;Εσπευσε να συμφωνησει!!!

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Τόπος : Αθήνα
Ασχολίες : Πολλές

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 11 από 13 Επιστροφή  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης