Edem Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011

+33
Dimitraaa
taradoula
nefelik
polykarpos
Foulitsa
maraki_ch
filizza
νοριτσα
lizzie
kapetanissa
gxnel
evaki16
Καρ-Mik
dm10811
ΣΨ1
Ezantakou
alex1
marakii
fay
roria
edem4ever
trelli petrakitsa
sarita
ειρηνη7
tzibirdika
fay66
ILISAM
JESSIE
Kornilia_Petrakitsa
evanna
Kitty
loukasnora
Clarabelle
37 απαντήσεις

Σελίδα 8 από 9 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Βαθμολογείστε το σημερινό επεισόδιo

Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 8 Vote_lcap17%Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 8 Vote_rcap 17% 
[ 9 ]
Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 8 Vote_lcap41%Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 8 Vote_rcap 41% 
[ 22 ]
Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 8 Vote_lcap26%Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 8 Vote_rcap 26% 
[ 14 ]
Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 8 Vote_lcap9%Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 8 Vote_rcap 9% 
[ 5 ]
Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 8 Vote_lcap0%Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 8 Vote_rcap 0% 
[ 0 ]
Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 8 Vote_lcap7%Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 8 Vote_rcap 7% 
[ 4 ]
 
Σύνολο Ψήφων : 54
 
 
Η Ψηφοφορί έκλεισε

Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 8 Empty Απ: Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011

Δημοσίευση από fay Κυρ Νοε 13, 2011 12:42 am

nefelik έγραψε:
fay έγραψε:Όσο για τον Αραβαντινό νομίζω ότι σύντομα θα μάθουμε τι μέρος του λόγου είναι. Κάποια συμφορουμίτισσα, η nefelik νομίζω, ανέφερε ότι δύο επεισόδια αργότερα όπως είδαν στο Μέγκα Κύπρου θα αποκαλυφθεί ο λόγος που άφησε τα παιδιά του κι εξαφανίστηκε. Θέλω να πιστεύω ότι θα είναι κάτι εξαιρετικά σοβαρό γιατί δε μπορώ ακόμη να του δώσω ελαφρυντικά. Η εγκατάλειψη είναι εγκατάλειψη και δυο αδέλφια μεγάλωσαν χωριστά, οπότε οφείλουν να δώσουν μια πολύ πειστική εξήγηση.
Δεν θα αποκαλυφθεί ο λόγος που τα άφησε, αλλά μια λεπτομέρεια που εγώ δεν τη θεωρώ ασήμαντη. Σίγουρα όμως υπάρχουν και πολλά ακόμα που θα αποκαλυφθούν αργότερα και ίσως κάποια μυστικά να μην αποκαλυφθούν και ποτέ...

Σπόιλερ:

Σ΄ευχαριστούμε για το σπόιλερ. Λεπτομέρεια μπορεί να ήταν αλλά μερικές φορές τα πιο μικρά κι ασήμαντα προκαλούν και τα σημαντικά. Αυτό που δε μπορώ να καταλάβω είναι γιατί αφού η συμμορία είχε πλέον διαλυθεί γιατί ο Αραβαντινός άφηνε το Ρούσσο και την Αντιγόνη να τον θεωρούν νεκρό. Πρέπει να μας το εξηγήσουν κι αυτό.
Υ.Γ. Δε νομίζω να μας αφήσουν με απορίες. Ο Κυρίτσης το δήλωσε, Μυστικά τέλος. sisi
fay
fay
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Σε μια δική μου ουτοπία.
Ασχολίες : Διάβασμα, Μουσική, Κλασσικό σινεμά.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 8 Empty Απ: Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011

Δημοσίευση από edem4ever Κυρ Νοε 13, 2011 12:43 am

Καρ-Mik έγραψε:
edem4ever έγραψε:
Βάσω, αλήθεια θα καλούσαν την αστυνομία; Έχω μείνει στις ταινίες εγώ!!! sisi
Τα ορφανοτροφεία δεν είναι δωρεές στην εκκλησία που αφήνεις μια σακούλα και φεύγεις.
Κυρίως όταν έχουμε αρκετά μεγάλα παιδάκια ώστε να μπορούν να μιλάνε και να δώσουν πληροφορίες.

Λογικό! Προφανώς δε το σκέφτηκα! ainta Ευχαριστώ πάντως, ότι μαθαίνει κανείς καλό είναι!!!

Είμαι πολύ off topic τελικά!!!
edem4ever
edem4ever
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Μετέωρη σε φάση διακτινισμού!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 8 Empty Απ: Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011

Δημοσίευση από dm10811 Κυρ Νοε 13, 2011 12:43 am

edem4ever έγραψε:
Kitty έγραψε:

Ότι τα παιδιά θα μπορούσαν να είχαν καταλήξει σε ίδρυμα/ορφανοτροφείο ήταν σίγουρο. Ένα καλαθάκι θα άφηνε ο Πέτρος απεξω και τελείωσε....άντε να έδινε και πλαστά στοιχεία για να τηρήσει τους τύπους.
Εδώ το έκανε με μεγάλη ευκολία η Αντιγόνη στην Νταίζη που ήταν και μάνα της.
Έχεις δοκιμάσει να βάλεις τετράχρονο σε καλαθάκι; Την Νταίζη την εγκατέλειψαν βρέφος!

Συγγνωμη για το εντελως ασχετο αλλα εκανα εικονα τη σκοτεινη φιγουρα του Ρουσσου στα σκαλια ενος ορφανοτροφειου να προσπαθει να παραχωσει ενα 4χρονο και ενα 2χρονο σε δυο καλαθακια,να χτυπαει τη πορτα και να χανεται στο σκοταδι υπο το απορημενο βλεμμα των μικρων!!!!! lmao lmao lmao Να'σαι καλα με εκανες και γελασα!!!!!!!!!!
dm10811
dm10811
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθηνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 8 Empty Απ: Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011

Δημοσίευση από Kitty Κυρ Νοε 13, 2011 12:45 am

Καρ-Mik έγραψε:Νομίζω οτι η Εριέττα ηταν σε μια ηλικία που ήξερε το όνομα της . Δηλαδή, αν κρίνουμε απο τον Λουκά που πρέπει να ήταν γύρω στα 2 (σύμφωνα με το βιντεο του εφιάλτη), αρα η Εριέττα πρέπει να ήταν γύρω στα 4.
Δεν ξέρω για εσάς, αλλα εγώ στα 4 μου ήξερα απέξω το ονοματεπώνυμο μου.

Αν λοιπόν βρισκόταν ξαφνικά δύο παιδάκια χωρίς γονείς, δεν θα έψαχνε η αστυνομία ποια είναι ή ποιοι είναι και που οι γονείς τους, πριν δοθούν στο ορφανοτροφείο? Αν γινόταν αυτό, το λιγότερο που θα έκαναν ήταν μια ερευνα για τους γονείς τους, σωστά?..

Αρα, η παρέα για αρχή έπρεπε να το αποφύγει αυτό. Εκ των πραγμάτων λοιπόν, ο Ρούσσος, ως δικηγόρος, έπρεπε να φροντίσει να υιοθετηθούν,ώστε να μην ψάξει η αστυνομία για αυτά...

Εγώ δεν αμφισβητώ οτι τον Λουκά τον αγάπησε στην πορεία, αλλα δεν μπορώ επίσης να κλείσω τα μάτια μου, στο κίνητρο της αρχικής του πράξης. Δεν έγινε για να σώσει (μόνο) τα παιδιά, αλλα και το ίδιο του το τομάρι.

Σε αυτό θα συμφωνήσω με την Clarabelle. Και ο Λουκάς αλλα και ο Ρούσσος απο την πλευρά τους έχουν τα δίκια τους, αλλα και οι δύο φέρονται εγωιστικά.



Και να έψαχνε η αστυνομία δεν θα μπορούσε να καταλήξει στον Ρούσσο ούτε σε κανέναν άλλον από τη παρέα....γιατί μόνο αυτοί ήξεραν για το φόνο, εννοείται ότι δεν θα μιλούσαν και το υποτιθέμενο πτώμα του Αραβαντινού το είχαν εξαφανίσει. Χωρίς πτώμα και χωρίς μάρτυρες δεν θα μπορούσαν να συλλάβουν κανένα.

Ο Ρούσσος και οι υπόλοιποι θα μπορούσαν απλά να είχαν ισχυριστεί στην αστυνομία ότι ο Αραβαντινός εξαφανίστηκε και να παραδώσουν τα παιδιά σε ένα δικαστή να αποφασίσει για την τύχη τους μια και συγγενείς να τα αναλάβουν δεν υπήρχαν. Η θα μπορούσε κάποιος από αυτούς να τα παραδώσει σε ίδρυμα από μόνος του με πλαστά η και χωρίς καθόλου στοιχεία και να ξεμπερδεύει.




Kitty
Τουρίστας
Τουρίστας


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 8 Empty Απ: Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011

Δημοσίευση από Καρ-Mik Κυρ Νοε 13, 2011 12:50 am

Kitty έγραψε:
Και να έψαχνε η αστυνομία δεν θα μπορούσε να καταλήξει στον Ρούσσο ούτε σε κανέναν άλλον από τη παρέα....γιατί μόνο αυτοί ήξεραν για το φόνο, εννοείται ότι δεν θα μιλούσαν και το υποτιθέμενο πτώμα του Αραβαντινού το είχαν εξαφανίσει. Χωρίς πτώμα και χωρίς μάρτυρες δεν θα μπορούσαν να συλλάβουν κανένα.
Ο Αραβαντινός ήταν καταζητούμενος απο την Ιντερπολ. Προφανως για να γνωρίζει η Ιντερπολ τα καμώματα του, αν βρίσκανε τα παιδιά του και όχι τον ίδιο, θα καταλήγανε στο συμπέρασμα οτι μπορεί και κάποιος να το έφαγε.
Μπορεί να μην είχαν αποδείξεις οτι κάποιος απο την παρέα τον σκότωσε, αλλα δεν ήταν καθόλου απίθανο να βρίσκανε οτι ο Αραβαντινός είχε πάρε δώσε με αυτή την παρέα. Και αυτό ήταν που ήθελαν κυρίως να αποφύγουν.
Καρ-Mik
Καρ-Mik
Αθώα Μπατσίνα
Αθώα Μπατσίνα


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 8 Empty Απ: Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011

Δημοσίευση από nefelik Κυρ Νοε 13, 2011 12:51 am

Kitty έγραψε:Ας μην ξεχνάμε ότι η παρέα του τότε δεν ήταν και ακριβώς κολλητοί.....είχε πάει ο ένας με τη γυναίκα του άλλου.... Ο Λύτρας χρησιμοποίησε την Αντιγόνη για να πάρει την περιουσία του Λαζαρίδη....Ο Ρούσσος μαζί με το Λύτρα (νομίζω ήταν και ο Μάνος μπλεγμένος στην υπόθεση) φόρτωσαν ένα πλαστό πίνακα στην Αντιγόνη και την έκλεισαν φυλακή.....συνεργάτες ήταν απλά και είχε ανάγκη ο ένας τον άλλο για κάποιο διάστημα και σε κάποιο βαθμό.
Δεν είπα το αντίθετο...

Kitty έγραψε:Ότι τα παιδιά θα μπορούσαν να είχαν καταλήξει σε ίδρυμα/ορφανοτροφείο ήταν σίγουρο. Ένα καλαθάκι θα άφηνε ο Πέτρος απεξω και τελείωσε....άντε να έδινε και πλαστά στοιχεία για να τηρήσει τους τύπους.
Εδώ το έκανε με μεγάλη ευκολία η Αντιγόνη στην Νταίζη που ήταν και μάνα της.
Για τα παιδιά απάντησαν τα κορίτσια παραπάνω. Η Νταίζη ήταν μωρό, η Εριέττα όχι. Και το όνομά της τουλάχιστον το ήξερε, και ίσως να τους έλεγε και τι είδε ή να περιέγραφε αυτόν που τα πήγε στο ίδρυμα. Οπότε η αστυνομία θα το έψαχνε σίγουρα. Και αν έψαχνε είναι πολύ πιθανό να έβρισκε με ποιους συνεργαζόταν ο Αραβαντινός, τον οποίο τον αναζητούσε και η Interpol.

Kitty έγραψε:Παρά τις διαφορές τους, οι Βενέτης-Χατζηβασιλείου ήθελαν να μεγαλώσουν τα παιδιά και προφανώς έκαναν καλή δουλειά...πάντα με την επίβλεψη και τη βοήθεια του Ρούσσου.
Για το Ρούσσο σου έχουν απαντήσει, να μην ξαναγράφω τα ίδια. Ο Βενέτης θεωρώ ότι έκανε μεγάλο λάθος που δεν είπε στο Λουκά ότι ήταν υιοθετημένος. Δεν με απασχολεί το αν έκαναν καλή δουλειά, με απασχολεί το γιατί τα χώρισαν. Γιατί ακόμα κι αν ο Βενέτης δεν μπορούσε, ο Χατζηβασιλείου μπορούσε να τα μεγαλώσει και τα δύο. Αλλά σε αυτό μάλλον δεν θα πάρουμε απάντηση...

Kitty έγραψε:Αυτό που ίσως έχει ξεχαστεί είναι ότι ο Βενέτης ζήτησε από τον Ρούσσο να μην πει ποτέ την αλήθεια στο Λουκά.
Κάτι που δεν έδειξε να έχει καμιά σημασία για το Λουκά. Άραγε αν ζούσε ακόμα ο Βενέτης, θα είχε κάνει και σε αυτόν μήνυση ο Λουκάς; scratch
Όσο για το λόγο που δεν του το είπε ο Ρούσσος, εγώ πιστεύω ότι θα έπρεπε να του το είχε πει, αλλά ας πούμε ότι σεβάστηκε την επιθυμία του Βενέτη. Και ας πούμε ότι το δέχομαι (με μεγάλη δυσκολία) για το διάστημα που η Εριέττα ήταν στην Αμερική. Κάποια στιγμή όμως ήρθε στην Ελλάδα και απευθύνθηκε στο Λουκά και στη Νόρα, για να αναλάβουν την υπόθεση της δολοφονίας του θετού της πατέρα. Ας αφήσω απέξω και το γεγονός ότι ο Ρούσσος έβαλε το Λουκά να είναι αντίδικος απέναντι και στη Νόρα και στην αδελφή του, μια και έχει ήδη αναφερθεί... Έβλεπα πριν λίγο καιρό τα πρώτα επεισόδια του 3ου κύκλου και μου ήρθε μια ιδέα στο μυαλό. Αν δεν υπήρχε η Νόρα και αν ο Λουκάς δεν την αγαπούσε τόσο πολύ, ο Ρούσσος δεν θα περίμενε να δει τον Αραβαντινό για να πάθει έμφραγμα. Θα είχε αυτοκτονήσει πολύ νωρίτερα... Και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε...

nefelik
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 8 Empty Απ: Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011

Δημοσίευση από Καρ-Mik Κυρ Νοε 13, 2011 12:52 am

Kitty έγραψε:
Και να έψαχνε η αστυνομία δεν θα μπορούσε να καταλήξει στον Ρούσσο ούτε σε κανέναν άλλον από τη παρέα....γιατί μόνο αυτοί ήξεραν για το φόνο, εννοείται ότι δεν θα μιλούσαν και το υποτιθέμενο πτώμα του Αραβαντινού το είχαν εξαφανίσει. Χωρίς πτώμα και χωρίς μάρτυρες δεν θα μπορούσαν να συλλάβουν κανένα.
Ο Αραβαντινός ήταν καταζητούμενος απο την Ιντερπολ. Προφανως για να γνωρίζει η Ιντερπολ τα καμώματα του, αν βρίσκανε τα παιδιά του και όχι τον ίδιο, θα καταλήγανε στο συμπέρασμα οτι μπορεί και κάποιος να το έφαγε.
Μπορεί να μην είχαν αποδείξεις οτι κάποιος απο την παρέα τον σκότωσε, αλλα δεν ήταν καθόλου απίθανο να βρίσκανε οτι ο Αραβαντινός είχε πάρε δώσε με αυτή την παρέα. Και αυτό ήταν που ήθελαν κυρίως να αποφύγουν.
Καρ-Mik
Καρ-Mik
Αθώα Μπατσίνα
Αθώα Μπατσίνα


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 8 Empty Απ: Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011

Δημοσίευση από Kitty Κυρ Νοε 13, 2011 12:55 am

dm10811 έγραψε:
edem4ever έγραψε:
Kitty έγραψε:

Ότι τα παιδιά θα μπορούσαν να είχαν καταλήξει σε ίδρυμα/ορφανοτροφείο ήταν σίγουρο. Ένα καλαθάκι θα άφηνε ο Πέτρος απεξω και τελείωσε....άντε να έδινε και πλαστά στοιχεία για να τηρήσει τους τύπους.
Εδώ το έκανε με μεγάλη ευκολία η Αντιγόνη στην Νταίζη που ήταν και μάνα της.
Έχεις δοκιμάσει να βάλεις τετράχρονο σε καλαθάκι; Την Νταίζη την εγκατέλειψαν βρέφος!

Συγγνωμη για το εντελως ασχετο αλλα εκανα εικονα τη σκοτεινη φιγουρα του Ρουσσου στα σκαλια ενος ορφανοτροφειου να προσπαθει να παραχωσει ενα 4χρονο και ενα 2χρονο σε δυο καλαθακια,να χτυπαει τη πορτα και να χανεται στο σκοταδι υπο το απορημενο βλεμμα των μικρων!!!!! lmao lmao lmao Να'σαι καλα με εκανες και γελασα!!!!!!!!!!


Υπάρχουν και τα καροτσάκια για μεγαλύτερα παιδάκια....
και τα παιδάκια δεν ήταν και τόσο μεγάλα, αν σκεφτούμε ότι κανένα από αυτά δεν θυμόταν την ύπαρξη του άλλου ούτε καν του ίδιου του πατέρα και της μητέρα τους. Η Εριέττα μόνο είχε τη σκηνή του φόνου μπροστά της από την οποία όμως δεν μπορούσε να βγάλει κανένα συμπέρασμα.
Και όταν μιλάω για πλαστά στοιχεία, αναφέρομαι προφανώς στις συνθήκες κάτω από τις οποίες τα παιδιά έχασαν τον πατέρα τους.
Και βεβαίως εκείνη την εποχή (μιλάμε για δεκατίες πριν) άφηναν καλαθάκια και καροτσάκια έξω από ιδρύματα....και αυτό και άλλα πολύ χειρότερα γινόντουσαν τότε.

Kitty
Τουρίστας
Τουρίστας


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 8 Empty Απ: Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011

Δημοσίευση από Kitty Κυρ Νοε 13, 2011 12:56 am

Kitty έγραψε:
dm10811 έγραψε:
edem4ever έγραψε:
Kitty έγραψε:

Ότι τα παιδιά θα μπορούσαν να είχαν καταλήξει σε ίδρυμα/ορφανοτροφείο ήταν σίγουρο. Ένα καλαθάκι θα άφηνε ο Πέτρος απεξω και τελείωσε....άντε να έδινε και πλαστά στοιχεία για να τηρήσει τους τύπους.
Εδώ το έκανε με μεγάλη ευκολία η Αντιγόνη στην Νταίζη που ήταν και μάνα της.
Έχεις δοκιμάσει να βάλεις τετράχρονο σε καλαθάκι; Την Νταίζη την εγκατέλειψαν βρέφος!

Συγγνωμη για το εντελως ασχετο αλλα εκανα εικονα τη σκοτεινη φιγουρα του Ρουσσου στα σκαλια ενος ορφανοτροφειου να προσπαθει να παραχωσει ενα 4χρονο και ενα 2χρονο σε δυο καλαθακια,να χτυπαει τη πορτα και να χανεται στο σκοταδι υπο το απορημενο βλεμμα των μικρων!!!!! lmao lmao lmao Να'σαι καλα με εκανες και γελασα!!!!!!!!!!


Υπάρχουν και τα καροτσάκια για μεγαλύτερα παιδάκια....
και τα παιδάκια δεν ήταν και τόσο μεγάλα, αν σκεφτούμε ότι κανένα από αυτά δεν θυμόταν την ύπαρξη του άλλου ούτε καν του ίδιου του πατέρα και της μητέρα τους. Η Εριέττα μόνο είχε τη σκηνή του φόνου μπροστά της από την οποία όμως δεν μπορούσε να βγάλει κανένα συμπέρασμα.
Και όταν μιλάω για πλαστά στοιχεία, αναφέρομαι προφανώς στις συνθήκες κάτω από τις οποίες τα παιδιά έχασαν τον πατέρα τους.
Και βεβαίως εκείνη την εποχή (μιλάμε για δεκατίες πριν) άφηναν καλαθάκια και καροτσάκια έξω από ιδρύματα....και αυτό και άλλα πολύ χειρότερα γινόντουσαν τότε.

Και τώρα ακόμα γίνονται. Εδώ αφήνουν παιδιά στα σκουπίδια και στο δρόμο!

Kitty
Τουρίστας
Τουρίστας


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 8 Empty Απ: Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011

Δημοσίευση από edem4ever Κυρ Νοε 13, 2011 12:58 am

nefelik έγραψε:
Kitty έγραψε:Αυτό που ίσως έχει ξεχαστεί είναι ότι ο Βενέτης ζήτησε από τον Ρούσσο να μην πει ποτέ την αλήθεια στο Λουκά.
Κάτι που δεν έδειξε να έχει καμιά σημασία για το Λουκά. Άραγε αν ζούσε ακόμα ο Βενέτης, θα είχε κάνει και σε αυτόν μήνυση ο Λουκάς; scratch
Όσο για το λόγο που δεν του το είπε ο Ρούσσος, εγώ πιστεύω ότι θα έπρεπε να του το είχε πει, αλλά ας πούμε ότι σεβάστηκε την επιθυμία του Βενέτη. Και ας πούμε ότι το δέχομαι (με μεγάλη δυσκολία) για το διάστημα που η Εριέττα ήταν στην Αμερική. Κάποια στιγμή όμως ήρθε στην Ελλάδα και απευθύνθηκε στο Λουκά και στη Νόρα, για να αναλάβουν την υπόθεση της δολοφονίας του θετού της πατέρα. Ας αφήσω απέξω και το γεγονός ότι ο Ρούσσος έβαλε το Λουκά να είναι αντίδικος απέναντι και στη Νόρα και στην αδελφή του, μια και έχει ήδη αναφερθεί... Έβλεπα πριν λίγο καιρό τα πρώτα επεισόδια του 3ου κύκλου και μου ήρθε μια ιδέα στο μυαλό. Αν δεν υπήρχε η Νόρα και αν ο Λουκάς δεν την αγαπούσε τόσο πολύ, ο Ρούσσος δεν θα περίμενε να δει τον Αραβαντινό για να πάθει έμφραγμα. Θα είχε αυτοκτονήσει πολύ νωρίτερα... Και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε...
Νομίζω πως έχω καταλάβει τον υπαινιγμό σου και έχεις απόλυτο δίκιο! Τουλάχιστον όταν ο Λουκάς βρέθηκε μπροστά στην αδερφή του θα έπρεπε να μάθει ποια είναι...
edem4ever
edem4ever
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Μετέωρη σε φάση διακτινισμού!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 8 Empty Απ: Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011

Δημοσίευση από dm10811 Κυρ Νοε 13, 2011 1:01 am

Kitty έγραψε:Υπάρχουν και τα καροτσάκια για μεγαλύτερα παιδάκια....
και τα παιδάκια δεν ήταν και τόσο μεγάλα, αν σκεφτούμε ότι κανένα από αυτά δεν θυμόταν την ύπαρξη του άλλου ούτε καν του ίδιου του πατέρα και της μητέρα τους. Η Εριέττα μόνο είχε τη σκηνή του φόνου μπροστά της από την οποία όμως δεν μπορούσε να βγάλει κανένα συμπέρασμα.
Και όταν μιλάω για πλαστά στοιχεία, αναφέρομαι προφανώς στις συνθήκες κάτω από τις οποίες τα παιδιά έχασαν τον πατέρα τους.
Και βεβαίως εκείνη την εποχή (μιλάμε για δεκατίες πριν) άφηναν καλαθάκια και καροτσάκια έξω από ιδρύματα....και αυτό και άλλα πολύ χειρότερα γινόντουσαν τότε.

Καλα ουτε εγω θυμαμαι τι εκανα στα τεσσερα μου(αν και εχω καποιες εικονες κυριως) τοτε θυμομουν πολυ καλα!!!!Η Εριεττα τωρα εχει μια αμυδρη αναμνηση απο τον φονο γιατι τοτε το ειδε ξεκαθαρα!!!Και αν την ρωτουσαν που ειναι η μαμα ή ο μπαμπας τι θα ελεγε;;;;Η μαμα πεθανε πριν χρονια και ο μπαμπας ηταν με κατι κυριους και μετα ακουστηκε ενα μπαμ και επεσε κατω και μετα μας πηραν και μας εφεραν εδω...

dm10811
dm10811
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθηνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 8 Empty Απ: Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011

Δημοσίευση από fay Κυρ Νοε 13, 2011 1:03 am

nefelik έγραψε:[Έβλεπα πριν λίγο καιρό τα πρώτα επεισόδια του 3ου κύκλου και μου ήρθε μια ιδέα στο μυαλό. Αν δεν υπήρχε η Νόρα και αν ο Λουκάς δεν την αγαπούσε τόσο πολύ, ο Ρούσσος δεν θα περίμενε να δει τον Αραβαντινό για να πάθει έμφραγμα. Θα είχε αυτοκτονήσει πολύ νωρίτερα... Και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε...

Και πολύ καλά θα έκανε. Θυμάμαι το επεισόδιο που η Εριέττα πηγαίνει στο γραφείο του Λουκά και του λέει ότι τον γνωρίζει από κάπου και εκείνος απαντάει ότι αν την είχε γνωρίσει δε θα την είχε ξεχάσει. Τότε απλώς σκέφτηκα ευτυχώς που δεν ήταν εκεί η Νόρα. Αργότερα όταν ξέραμε ποια ήταν η Εριέττα αναρωτήθηκα κι εγώ τι θα γινόταν αν συνέβαινε αυτό που εννοείς. Το είδαμε στη Βέρα, να το δούμε κι εδώ;
Υ.Γ. Πάντως πέρα από τους χαρακτήρες οι ηθοποιοί θα είχαν πολύ όμορφη χημεία σαν ζευγάρι.
Υ.Γ. 2 Πάλι off topic είμαι; sisi
fay
fay
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Σε μια δική μου ουτοπία.
Ασχολίες : Διάβασμα, Μουσική, Κλασσικό σινεμά.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 8 Empty Απ: Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011

Δημοσίευση από nefelik Κυρ Νοε 13, 2011 1:05 am

Kitty έγραψε:και τα παιδάκια δεν ήταν και τόσο μεγάλα, αν σκεφτούμε ότι κανένα από αυτά δεν θυμόταν την ύπαρξη του άλλου ούτε καν του ίδιου του πατέρα και της μητέρα τους. Η Εριέττα μόνο είχε τη σκηνή του φόνου μπροστά της από την οποία όμως δεν μπορούσε να βγάλει κανένα συμπέρασμα.
Και όταν μιλάω για πλαστά στοιχεία, αναφέρομαι προφανώς στις συνθήκες κάτω από τις οποίες τα παιδιά έχασαν τον πατέρα τους.
Την ύπαρξη της μητέρας τους δεν τη θυμούνταν γιατί πέθανε όταν γεννήθηκε ο Λουκάς και η Εριέττα ήταν 2 ετών. Δεν θυμόταν το ένα την ύπαρξη του άλλου 30 χρόνια μετά. Ούτε εγώ έχω συγκεκριμένες μνήμες από όταν ήμουν 4 ετών, αλλά απ’ ότι μου λένε σε πολύ μικρότερη ηλικία μπορούσα να λέω το όνομά μου - και όχι μόνο - και να διηγούμαι με λεπτομέρειες μια ιστορία ή ένα παραμύθι που μπορεί να μου είχαν διαβάσει νωρίτερα. Η Εριέττα χρόνια μετά μπορεί να μη θυμόταν ούτε το συμβάν ούτε τον αδελφό της, αλλά λίγες ώρες ή λίγες μέρες μετά σίγουρα θα θυμόταν τι είχε δει. Και μπορεί εκείνη να μην μπορούσε να το αξιολογήσει, αλλά η αστυνομία που θα άκουγε την ιστορία και θα ανακάλυπτε και ότι ο Αραβαντινός ήταν καταζητούμενος, θα μπορούσε να βγάλει αρκετά συμπεράσματα...

Υ.Γ. Γιάννα, αυτό ακριβώς λέω κι εγώ! Να το δεχτώ όταν ήταν στην Αμερική, αλλά όταν ήρθε στην Ελλάδα και μάλιστα γνωρίστηκε με το Λουκά;

nefelik
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 8 Empty Απ: Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011

Δημοσίευση από Καρ-Mik Κυρ Νοε 13, 2011 1:07 am

Ας μεταφερθούμε σιγά σιγά στις γενικές συζητήσεις...
Καρ-Mik
Καρ-Mik
Αθώα Μπατσίνα
Αθώα Μπατσίνα


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 8 Empty Απ: Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011

Δημοσίευση από Kitty Κυρ Νοε 13, 2011 1:08 am

Καρ-Mik έγραψε:
Kitty έγραψε:
Και να έψαχνε η αστυνομία δεν θα μπορούσε να καταλήξει στον Ρούσσο ούτε σε κανέναν άλλον από τη παρέα....γιατί μόνο αυτοί ήξεραν για το φόνο, εννοείται ότι δεν θα μιλούσαν και το υποτιθέμενο πτώμα του Αραβαντινού το είχαν εξαφανίσει. Χωρίς πτώμα και χωρίς μάρτυρες δεν θα μπορούσαν να συλλάβουν κανένα.
Ο Αραβαντινός ήταν καταζητούμενος απο την Ιντερπολ. Προφανως για να γνωρίζει η Ιντερπολ τα καμώματα του, αν βρίσκανε τα παιδιά του και όχι τον ίδιο, θα καταλήγανε στο συμπέρασμα οτι μπορεί και κάποιος να το έφαγε.
Μπορεί να μην είχαν αποδείξεις οτι κάποιος απο την παρέα τον σκότωσε, αλλα δεν ήταν καθόλου απίθανο να βρίσκανε οτι ο Αραβαντινός είχε πάρε δώσε με αυτή την παρέα. Και αυτό ήταν που ήθελαν κυρίως να αποφύγουν.


Σαφώς και δεν ήθελαν μπλεξίματα με την αστυνομία, αλλά ό,τι και να έκανε η αστυνομία δεν θα μπορούσε ποτέ να αποδείξει τον φόνο αφου δεν υπήρχε πτώμα και μάρτυρες, οπότε δεν θα μπορούσαν ποτέ να τους συλλάβουν. Τελικά θα τους άφηναν ήσυχους.Τις υπόλοιπες βρωμικες δουλειές τους ήξεραν μια χαρά να τις καλύπτουν επίσης.

Σε ό,τι αφορά το ορφανοτροφείο απάντησα σε προηγούμενο ποστ ότιεκτός από καλαθάκια υπάρχουν και καροτσάκια και πως τα παιδιά ήταν αρκετά μικρά ώστε να μη θυμούνται το ένα την ύπαρξη του άλλου και των γονιών τους. Τα πλαστά στοιχεία που ανέφερα είχαν να κάνουν με τις συνθήκες κάτω από τις οποίες τα βρήκαν...και όχι τα ονόματά τους.

Επίσης ανέφερα ότι κυρίως εκείνη την εποχή...αλλά δυστυχώς ακόμη και τώρα..υπάρχουν άνθρωποι που αφήνουν τα παιδιά σε σκουπίδια ή και στο δρόμο ακόμα.


Kitty
Τουρίστας
Τουρίστας


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 8 Empty Απ: Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011

Δημοσίευση από loukasnora Κυρ Νοε 13, 2011 1:11 am

Η συζήτηση έχει ξεφύγει πια από τον σχολιασμό του επεισοδίου!Καλύτερα να συνεχιστεί στις γενικές συζητήσεις κι όχι εδώ!
loukasnora
loukasnora
Camera Woman
Camera Woman

Θηλυκό Τόπος : Dreamland ♥
Ασχολίες : Θεατρο,σινεμα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 8 Empty Απ: Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011

Δημοσίευση από roria Κυρ Νοε 13, 2011 1:15 am

Fay, η γνώμη μου είναι ότι θα υπάρξουν σαφώς ελαφρυντικά για τον Αραβαντινό και πιθανότατα αυτά θα έχουν σχέση με το γεγονός ότι ο Ρούσσος μόλις τον είδε έπαθε έμφραγμα. Υποθέτω ότι εκείνο το μοιραίο βράδυ έγιναν πράγματα που ακόμα δεν τα ξέρουμε. Και αυτό που ανέφερε η Νεφέλη και θα το ακούσουμε εμείς στο επεισόδιο της Τρίτης (αν δεν ξαναλλάξουμε κυβέρνηση μέχρι τότε! lmao ) και ενδεχομένως και άλλα. Όμως δεν νομίζω ότι θα μας τον παρουσιάσουν εντελώς άμοιρο ευθυνών. ΄Οπως είπες κι εσύ η εγκατάλειψη είναι εγκατάλειψη.
Σπόιλερ:

Μια άλλη ενδιαφέρουσα παράμετρος είναι ότι αντιστρέφονται ορισμένα πράγματα που ξέραμε μέχρι τώρα. Εμείς ξέραμε δηλαδή ότι ο Λαζαρίδης σκότωσε τον Αραβαντινό και μετά αυτοκτόνησε από τύψεις. Τελικά όμως φαίνεται πως και ο Αραβαντινός και ο παππούς Χατζηβασιλείου φέρουν μια ευθύνη για την αυτοκτονία Λαζαρίδη, αφού τον άφησαν να πιστεύει ότι ήταν δολοφόνος, ενώ ηξεραν πως αυτό δεν ίσχυε. Από την άλλη, αν είχαν ενεργήσει διαφορετικά ,θα κινδύνευε ίσως η ζωή του Αραβαντινού. Τέλος πάντων, ελπίζω να ξετυλιχτεί το κουβάρι και να μη μείνουμε μόνο στις υποθέσεις.
Υ.Γ. Καλή μου edem4ever, μην εχεις τόσο άγχος για το off-topic. Δεν βλέπεις τί γίνεται εδώ; Έχουν πάρει φωτιά τα πληκτρολόγια! Εξάλλου το ρύθμισε το θέμα η Καρ-μικ που πρότεινε να μεταφερθούμε.
Υ.Γ. Fay μου, εγώ για να είμαι ειλικρινής σαφως προτιμώ τα ζευγάρια ως έχουν. Μια χαρά υπέροχη είναι η χημεία του Λουκά με τη Νόρα και του Στέφανου με την Εριέττα. Ειδικά όμως η δεύτερη έμεινε σχεδόν ανεκμετάλλευτη.
roria
roria
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 8 Empty Απ: Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011

Δημοσίευση από Kitty Κυρ Νοε 13, 2011 1:21 am

nefelik έγραψε:
Kitty έγραψε:και τα παιδάκια δεν ήταν και τόσο μεγάλα, αν σκεφτούμε ότι κανένα από αυτά δεν θυμόταν την ύπαρξη του άλλου ούτε καν του ίδιου του πατέρα και της μητέρα τους. Η Εριέττα μόνο είχε τη σκηνή του φόνου μπροστά της από την οποία όμως δεν μπορούσε να βγάλει κανένα συμπέρασμα.
Και όταν μιλάω για πλαστά στοιχεία, αναφέρομαι προφανώς στις συνθήκες κάτω από τις οποίες τα παιδιά έχασαν τον πατέρα τους.
Την ύπαρξη της μητέρας τους δεν τη θυμούνταν γιατί πέθανε όταν γεννήθηκε ο Λουκάς και η Εριέττα ήταν 2 ετών. Δεν θυμόταν το ένα την ύπαρξη του άλλου 30 χρόνια μετά. Ούτε εγώ έχω συγκεκριμένες μνήμες από όταν ήμουν 4 ετών, αλλά απ’ ότι μου λένε σε πολύ μικρότερη ηλικία μπορούσα να λέω το όνομά μου - και όχι μόνο - και να διηγούμαι με λεπτομέρειες μια ιστορία ή ένα παραμύθι που μπορεί να μου είχαν διαβάσει νωρίτερα. Η Εριέττα χρόνια μετά μπορεί να μη θυμόταν ούτε το συμβάν ούτε τον αδελφό της, αλλά λίγες ώρες ή λίγες μέρες μετά σίγουρα θα θυμόταν τι είχε δει. Και μπορεί εκείνη να μην μπορούσε να το αξιολογήσει, αλλά η αστυνομία που θα άκουγε την ιστορία και θα ανακάλυπτε και ότι ο Αραβαντινός ήταν καταζητούμενος, θα μπορούσε να βγάλει αρκετά συμπεράσματα...

Υ.Γ. Γιάννα, αυτό ακριβώς λέω κι εγώ! Να το δεχτώ όταν ήταν στην Αμερική, αλλά όταν ήρθε στην Ελλάδα και μάλιστα γνωρίστηκε με το Λουκά;


Συμφωνώ ότι θα μπορούσαν να προκύψουν προβλήματα... βέβαια συμπεράσματα όμως δεν θα μπορούσαν να βγουν χώρις πτώμα και με τους μοναδικούς μάρτυρες του φόνου να κρατούν σιγή ιχθύος. Και χωρίς σποδείξεις δεν θα μπορούσαν να προβούν σε συλλήψεις. Οι μαρτυρίες μικρών παιδιών που δεν ήξεραν τι ακριβώς είδαν και βρισκόντουσαν σε συναισθηματική σύγχυση δεν αποτελούν πειστήρια.
Από τη στιγμή που θα είχε εμπλάκεί η αστυνομία όμως, εφόσον δεν υπήρχαν συγγενείς, ήταν σίγουρο ότι τα παιδιά θα είχαν καταλήξει σε ίδρυμα, τουλάχιστον για ένα διάστημα και η τύχη τους θα αγνοούταν. Ακόμα και αν κάποιος από την παρέα εξέφραζε την επιθυμία να τα υιοθετήσει νόμιμα, η διαδικασία θα έπαιρνε χρόνια.

Με τις παράνομες υιοθεσίες, εξασφάλιζαν ότι όλα θα γινόνταν γρήγορα, θα είχαν τα παιδιά από κοντά και η αστυνομία δεν θα εμπλεκόταν.

Kitty
Τουρίστας
Τουρίστας


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 8 Empty Απ: Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011

Δημοσίευση από Καρ-Mik Κυρ Νοε 13, 2011 1:22 am

Νομίζω οτι είπαμε 2 φορές να συνεχιστεί η συζήτηση στο ''Γενικές συζητήσεις''
Καρ-Mik
Καρ-Mik
Αθώα Μπατσίνα
Αθώα Μπατσίνα


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 8 Empty Απ: Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011

Δημοσίευση από Kitty Κυρ Νοε 13, 2011 1:27 am

roria έγραψε:Fay, η γνώμη μου είναι ότι θα υπάρξουν σαφώς ελαφρυντικά για τον Αραβαντινό και πιθανότατα αυτά θα έχουν σχέση με το γεγονός ότι ο Ρούσσος μόλις τον είδε έπαθε έμφραγμα. Υποθέτω ότι εκείνο το μοιραίο βράδυ έγιναν πράγματα που ακόμα δεν τα ξέρουμε. Και αυτό που ανέφερε η Νεφέλη και θα το ακούσουμε εμείς στο επεισόδιο της Τρίτης (αν δεν ξαναλλάξουμε κυβέρνηση μέχρι τότε! lmao ) και ενδεχομένως και άλλα. Όμως δεν νομίζω ότι θα μας τον παρουσιάσουν εντελώς άμοιρο ευθυνών. ΄Οπως είπες κι εσύ η εγκατάλειψη είναι εγκατάλειψη.
Σπόιλερ:

Μια άλλη ενδιαφέρουσα παράμετρος είναι ότι αντιστρέφονται ορισμένα πράγματα που ξέραμε μέχρι τώρα. Εμείς ξέραμε δηλαδή ότι ο Λαζαρίδης σκότωσε τον Αραβαντινό και μετά αυτοκτόνησε από τύψεις. Τελικά όμως φαίνεται πως και ο Αραβαντινός και ο παππούς Χατζηβασιλείου φέρουν μια ευθύνη για την αυτοκτονία Λαζαρίδη, αφού τον άφησαν να πιστεύει ότι ήταν δολοφόνος, ενώ ηξεραν πως αυτό δεν ίσχυε. Από την άλλη, αν είχαν ενεργήσει διαφορετικά ,θα κινδύνευε ίσως η ζωή του Αραβαντινού. Τέλος πάντων, ελπίζω να ξετυλιχτεί το κουβάρι και να μη μείνουμε μόνο στις υποθέσεις.
Υ.Γ. Καλή μου edem4ever, μην εχεις τόσο άγχος για το off-topic. Δεν βλέπεις τί γίνεται εδώ; Έχουν πάρει φωτιά τα πληκτρολόγια! Εξάλλου το ρύθμισε το θέμα η Καρ-μικ που πρότεινε να μεταφερθούμε.
Υ.Γ. Fay μου, εγώ για να είμαι ειλικρινής σαφως προτιμώ τα ζευγάρια ως έχουν. Μια χαρά υπέροχη είναι η χημεία του Λουκά με τη Νόρα και του Στέφανου με την Εριέττα. Ειδικά όμως η δεύτερη έμεινε σχεδόν ανεκμετάλλευτη.


Αν...λέω εγώ τώρα...

η όλη δολοφονία του Αραβαντινού ήταν στημένη;

Αν δηλαδή είχαν συμφωνήσει εξ αρχής οι Λαζαρίδης-Λύτρας-Αραβαντινός να παίξουν συγκεκριμένους ρόλους ώστε να πυροβοληθεί και καλά ο Αραβαντινός και να θεωρηθεί νεκρός;

Αν για κάποιο λόγο δεν ήθελαν να ξέρει την αλήθεια ο Πέτρος;

Άν ήθελαν επίτηδες να μείνουν ζωντανοί η Αντιγόνη-Πέτρος για να μπορούν να τους χρησιμοποιούν;

ο

Kitty
Τουρίστας
Τουρίστας


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 8 Empty Απ: Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011

Δημοσίευση από edem4ever Κυρ Νοε 13, 2011 1:28 am

Ξέχασα να πω, το ψήφισα τελικά το επεισόδιο, "Καλό"!

Υ.Γ. Τα υπόλοιπα εδώ http://tamystikathsedem.forumotion.com/t5367p470-topic#517553
edem4ever
edem4ever
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Μετέωρη σε φάση διακτινισμού!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 8 Empty Απ: Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011

Δημοσίευση από nefelik Κυρ Νοε 13, 2011 1:32 am

Kitty έγραψε:
nefelik έγραψε:
Kitty έγραψε:και τα παιδάκια δεν ήταν και τόσο μεγάλα, αν σκεφτούμε ότι κανένα από αυτά δεν θυμόταν την ύπαρξη του άλλου ούτε καν του ίδιου του πατέρα και της μητέρα τους. Η Εριέττα μόνο είχε τη σκηνή του φόνου μπροστά της από την οποία όμως δεν μπορούσε να βγάλει κανένα συμπέρασμα.
Και όταν μιλάω για πλαστά στοιχεία, αναφέρομαι προφανώς στις συνθήκες κάτω από τις οποίες τα παιδιά έχασαν τον πατέρα τους.
Την ύπαρξη της μητέρας τους δεν τη θυμούνταν γιατί πέθανε όταν γεννήθηκε ο Λουκάς και η Εριέττα ήταν 2 ετών. Δεν θυμόταν το ένα την ύπαρξη του άλλου 30 χρόνια μετά. Ούτε εγώ έχω συγκεκριμένες μνήμες από όταν ήμουν 4 ετών, αλλά απ’ ότι μου λένε σε πολύ μικρότερη ηλικία μπορούσα να λέω το όνομά μου - και όχι μόνο - και να διηγούμαι με λεπτομέρειες μια ιστορία ή ένα παραμύθι που μπορεί να μου είχαν διαβάσει νωρίτερα. Η Εριέττα χρόνια μετά μπορεί να μη θυμόταν ούτε το συμβάν ούτε τον αδελφό της, αλλά λίγες ώρες ή λίγες μέρες μετά σίγουρα θα θυμόταν τι είχε δει. Και μπορεί εκείνη να μην μπορούσε να το αξιολογήσει, αλλά η αστυνομία που θα άκουγε την ιστορία και θα ανακάλυπτε και ότι ο Αραβαντινός ήταν καταζητούμενος, θα μπορούσε να βγάλει αρκετά συμπεράσματα...

Υ.Γ. Γιάννα, αυτό ακριβώς λέω κι εγώ! Να το δεχτώ όταν ήταν στην Αμερική, αλλά όταν ήρθε στην Ελλάδα και μάλιστα γνωρίστηκε με το Λουκά;


Συμφωνώ ότι θα μπορούσαν να προκύψουν προβλήματα... βέβαια συμπεράσματα όμως δεν θα μπορούσαν να βγουν χώρις πτώμα και με τους μοναδικούς μάρτυρες του φόνου να κρατούν σιγή ιχθύος. Και χωρίς σποδείξεις δεν θα μπορούσαν να προβούν σε συλλήψεις. Οι μαρτυρίες μικρών παιδιών που δεν ήξεραν τι ακριβώς είδαν και βρισκόντουσαν σε συναισθηματική σύγχυση δεν αποτελούν πειστήρια.
Από τη στιγμή που θα είχε εμπλάκεί η αστυνομία όμως, εφόσον δεν υπήρχαν συγγενείς, ήταν σίγουρο ότι τα παιδιά θα είχαν καταλήξει σε ίδρυμα, τουλάχιστον για ένα διάστημα και η τύχη τους θα αγνοούταν. Ακόμα και αν κάποιος από την παρέα εξέφραζε την επιθυμία να τα υιοθετήσει νόμιμα, η διαδικασία θα έπαιρνε χρόνια.

Με τις παράνομες υιοθεσίες, εξασφάλιζαν ότι όλα θα γινόνταν γρήγορα, θα είχαν τα παιδιά από κοντά και η αστυνομία δεν θα εμπλεκόταν.
Σου απαντάω στις γενικές συζητήσεις, γιατί είμαστε off topic.

nefelik
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 8 Empty Απ: Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011

Δημοσίευση από Kitty Κυρ Νοε 13, 2011 2:40 pm

roria έγραψε:Νομίζω ότι τελικά βρήκαμε έναν κοινό τόπο σε ό,τι αφορά στον χαρακτήρα της Νταίζης. Μάλλον συγκλίνουμε όλοι στο ότι αλλιώς είχε ξεκινήσει και αλλιώς εξελίχθηκε, με αποτέλεσμα οι περισσότερες κρίσειςγι'αυτήν να ισχύουν και να μην ισχύουν ταυτόχρονα, καθότι δεν υπάρχει συνέπεια στον συγκεκριμένο χαρακτήρα. Συμφωνούμε επίσης ότι δεν έχει δείξει ίχνος μεταμέλειας, ότι μας έχει πρήξει με την κλάψα περί κακούργας κοινωνίας και ψεύτη ντουνιά, ότι παράτησε το παιδί της σε έναν ξένο άνθρωπο κι ότι τον άνθρωπο αυτό τον βρίζει κι από πάνω και τον περιφρονεί. Σε πιο πρακτικό επίπεδο ακόμα, το γεγονός ότι προσπάθησαν να μας την παρουσιάσουν σαν τον πιο υπολογίσιμο ανταγωνιστή του Αϊνστάιν δεν αύξησε και πολύ τη συμπάθεια προς το πρόσωπό της. Ακόμα και πρόσφατα, ενώ οποιοσδήποτε άνθρωπος μετριοτάτης και πάνω νοημοσύνης το πρώτο πρόσωπο που θα σκεφτόταν ως πιθανότερο δράστη της απόπειρας εναντίον της Εριέττας ήταν η Μελίτα, είδαμε όλο το καστ να παθαίνει οξεία βλακίαση και εν συνεχεία να χάσκουν όλοι από θαυμασμό που η Νταίζη έλυσε το ανεξιχνίαστο μυστήριο της ταυτότητας του δολοφόνου.
Σε ό,τι αφορά τον έρωτα της Μελίτας για το Στέφανο, θα διαφωνήσω ότι ήταν υπαρκτός. Το θέμα δεν είναι τι άποψη έχει ο καθένας μας για τον έρωτα. Το βρέφος από τεσσάρων μηνών και πάνω χαμογελά στη θέα της μητέρας του, επειδή είναι το πρόσωπο που το φροντίζει. Για την ηλικία των τεσσάρων μηνών αυτό είναι πραγματική αγάπη. Αν όμως στα τριάντα something τα ελατήρια μιας αγάπης ή ενός έρωτα παραμένουν πάνω-κάτω ίδια, τότε μιλάμε όχι πλέον για έρωτα, αλλά για αντιδράσεις ενός ατόμου καθηλωμένου σε πολύ προγενέστερο στάδιο ανάπτυξης από εκείνο της πραγματικής του ηλικίας. Ακριβώς για τον ίδιο λόγο η Μελίτα αγαπάει το παιδί της όπως ένα κοριτσάκι των πρώτων τάξεων του δημοτικού την κούκλα του. Πότε τη θυμάται και την παιρνει αγκαλιά και πότε την ξεχνάει τελείως. Δεν είναι μητρική αγάπη αυτό.
Και μια ερώτηση, γιατί δεν θυμάμαι: όταν ο Στέφανος πήγε να πνίξει τη Νταίζη στην πισίνα είχαν προηγηθεί οι απόπειρες εναντίον του παιδιού του ή η απαγωγή; Ήταν μόλις είχε μάθει το ποιόν της Αντιγόνης και υπέθεσε (και σωστά) τη συνεργασία της με τη Νταίζη; Ήταν όταν η Νταίζη είχε κάνει τουρμπο τη Μελίτα κι αυτή έχασε το παιδί; Δεν με βοηθάει η μνήμη μου δυστυχώς και βαριέμαι τώρα να ψάχνω βιντεάκια. Αν θυμάται κάποιος ας μου πει. Γιατί αν είχε προηγηθεί κάτι από όλα αυτά ή και όλα μαζί, δεν νομίζω ότι η λανθασμένη ασφαλώς και κατακριτέα κίνηση του Στέφανου έγινε εν ψυχρώ, αλλά εν θερμώ.
Κλείνοντας επανέρχομαι στα περι Νταίζης με άλλο τρόπο: βρήκα πολύ σωστή την παρατήρηση ότι αν τον χαρακτήρα της τον είχαν χειριστεί αλλιώς, θα μπορούσε να έχει ενδιαφέρον ως γνήσια κακιά, αν και αυτή η θέση ανήκει δικαιωματικά νομίζω και επάξια στην Αντιγόνη της έξοχης κυρίας Παπαδημητρίου.
Δυστυχώς πάντως δεν είναι μόνο ο χαρακτήρας της Νταίζης που δεν αξιοποιήθηκε. Γιατί, μήπως αξιοποιήθηκε επαρκώς ο χαρακτήρας του Στέφανου; (θεωρώ ανυπέρβλητο το χθεσινό σχόλιο της kapetanissas για το θέμα αυτό). Μήπως αξιοποιήθηκε ο χαρακτήρας του Ηλία; Και μιλαμε εδώ για ηθοποιούς που η αξιοποίησή τους αποδεδειγμένα θα απογείωνε τη σειρά μέχρι τα τελευταία επεισόδια. Και οι δύο που ενδεικτικά ανέφερα δεν είναι οι μόνοι...


Ναι και εγω έριξα πολύ γέλιο όταν όλοι έμειναν με το στόμα ανοιχτό όταν ο θηλυκός Αινστάιν (Νταίζη) ήταν η μόνη που βρήκε ότι η Μελίτα είχε πυροβολήσει την Εριέττα..... lmao το ότι κανείς μα κανείς δεν υποψιάστηκε καν τη Μελίτα που έχει προφανώς παρανοήσει, ήταν η μόνη που ωρυόταν για την Εριέττα και λίγες μέρες πριν δεν δίστασε να τη στείλει με ψευδή κατάθεση στη φυλακή....υποτίμησε τη νοημοσύνη των τηλεθεατών. Καταλαβαίνω να τους είναι δύσκολο να το αποδεχτούν αλλά να μην το υποπτεύονται καν....δεν είναι και πυρηνική φυσική!

Καταλαβαίνω τι εννοείς ως προς την ανωριμότητα των αισθημάτων της Μελίτας και της όποιας Μελίτας....και δε διαφωνώ. Απλά θεωρώ ότι ακόμα και αν ένας άνθρωπος αγαπά με λάθος τρόπο και το εκφράζει με λάθος τρόπο....δεν παύει να έχει κάποια συναισθήματα.

Συμφωνώ ότι κάποιοι χαρακτήρες δεν αξιοποιήθηκαν όπως έπρεπε.... ο φόνος της γυναίκας του Ηλία σε ατύχημα και η συγκάλλυη του θα μπορούσαν να είχαν πάρει άλλη τροπή....πολύ γρήγορα προσπέρασαν το γεγονός ως μη γενόμενο, ενώ αντίθετα στην περίπτωση του Πέτρου το τράβηξαν από τα μαλλιά τόσο πολύ που κατάντησε κωμικό...ίσως για αυτό οι διαφωνίες Λουκά-Πέτρου να είναι πιο ήπιες τώρα.

Τον Στέφανο τον παρουσίασαν ως υπερβολικά άσχετο με κάποια πράγματα που κανονικά θα έπρεπε να τα γνωρίζει. Δεν γίνεται άνθρωπος που ασχολείται με την πώληση πλαστών πινάκων να είναι τόσο στην ,κοσμάρα του και να πηγαίνει να ρωτά τη μάνα του κάθε 5 λεπτά τι συμβαίνει και τι συμβαίνει. sisi

Μιλώντας για τη μάνα του αυτό που όλοι πηγαίνουν και τη ρωτάνε για τα πάντα, αυτή συνήθως δεν τους λέει τίποτα, αυτοί στο τέλος μαθαίνουν τι έγινε και πηγαίνουν ένας ένας και τη κράζουν μετά με τρελαίνει! lmao

Εντάξει, και την Αντιγόνη την έχουμε δει να παραπονιέται για την τύχη της συχνά αλλα ο τρόπος της είναι δεν ξέρω...πιο διακριτικός, για αυτό και δεν κουράζει όπως η Νταίζη. Α και επιπλέον σε αντίθεση με την Νταίζη, η Αντιγόνη δεν ισχυρίζεται ότι είναι απόγονος του Αινστάιν. ainta

Νομίζω ότι η εμμονή της Νταίζης με την εξυπνάδα της προκύπτει από την ανασφάλειά της...θέλει έτσι να δείξει στους άλλους ότι αξίζει κάτι....και επιπλέον θέλει να τους κάνει να τη φοβούνται για να μην την πειράξουν.

Σχετικά με τον Πέτρο....εμένα μου έδωσε την εντύπωση ενός πολύ πληγωμένου από τις πράξεις του Λουκά άνθρώπου. Τον πνίγει η πίκρα που ο Λουκάς στράφηκε εναντίον του μετά από τον τρόπο που τον στήριξε και μάλιστα για κάτι για το οποίο καν δεν ήξερε ο ίδιος...ότι ο Αραβαντινός ήταν ζωντανός! Θέλει να δει τον Λουκά να στρέφεται εναντίον του Αραβαντινού γιατί αυτός κρατήθηκε τόσα χρονια μακριά του παριστάνοντας τον νεκρό....και αφήνοντας τον Πέτρο να πιστεύει ότι έγινε ένας φόνος μπροστά του και να έχει τύψεις για αυτό.

Λογικό το βρίσκω.

Kitty
Τουρίστας
Τουρίστας


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 8 Empty Απ: Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011

Δημοσίευση από roria Κυρ Νοε 13, 2011 3:33 pm

Ξεκινώ από το τελευταίο.Δεν έβλεπα φανατικά τον πρώτο κύκλο, αλλά νομίζω ότι κάτι παρόμοιο έκανε και ο Ρούσσος με τα παιδιά της παρέας, για να καλύψει το Μανο στην περίπτωση του Φωτη. Κι εκεί επροκειτο για μικρά παιδιά που δηλητηριάστηκε ο ψυχισμός τους.
Στην περίπτωση του Ηλία ο φόνος ήταν ατύχημα, μια χαρά άνθρωπος ήταν ο Ηλίας, δεν είχε σχέση με τα λαμόγια της παλιάς παρέας. Όμως την ιστορία αυτή την έκοψαν τελείως ξαφνικά. Δεν μάθαμε καν τι έγινε αφότου πήγε και ομολόγησε το φόνο και γενικά ο ρόλος του υποβαθμίστηκε, ειδικά μετά την αναχώρηση του Μάνου. Παραμένει όμως πατέρας της Δάφνης, πεθερός του Νικόλα, παππούς της Μαρίλιας (ανεκμετάλλευτο τελείως έμεινε αυτό), της Νεφέλης και του Μάριου, πρώην φίλος του Ρούσσου, πρώην εχθρός της Εύας και του Στέφανου, φίλος της Αγγέλας... Με κάποια από αυτές τις ιδιότητες θα μπορούσαμε να τον βλέπουμε λίγο παραπάνω, αντί φερ' ειπείν για κάποιες από τις ατέλειωτες απελπιστικές σκηνές της γεροντομπεμπέκας με τη Νταίζη...
Όσο για το Στέφανο, δεν ισχυρίζομαι ότι είμαι το άκρον άωτον της αντικειμενικότητας πάνω στο θέμα, θεωρώ όμως μάλλον μετριοπαθή την άποψή μου ότι θα κέρδιζε πολύ η σειρά αν ο ρόλος του ηταν ουσιαστικότερος και πιο προσεγμένος.
Για τη Μελίτα να υποθέσω ότι η διαφορά μας έγκειται περισσότερο στον τονισμό παρά στην ουσία;
Νομίζω ότι και αυτή τη συζήτηση πρέπει να τη μεταφέρουμε στις γενικές, γιατί δεν περιορίζεται στο 606ο επεισόδιο, άρα είμαι πάλι off-toppic...
roria
roria
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 8 Empty Απ: Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011

Δημοσίευση από ouki_loukanorikhgiamiazwh Κυρ Νοε 13, 2011 6:10 pm

Καταρχην ΜΠΡΑΒΟ στο απολυτο ΕΙΔΟΛΟ τη Μαριαννα που επεξε καταπλικτικα
Τη αγαπη κι αυτη μεταξυ Χρηστου και Νταζεις πολυ μεγαλυτερη απο αυτη της Νορας και του Λουκα
Αααχ μαλλον ειμαι η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ φαν της Νταιζης σαν ρολο γιατι σαν Μαριαννα φανταζομαι πως ολοι τη θαυμαζουμε
ouki_loukanorikhgiamiazwh
ouki_loukanorikhgiamiazwh
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : RMS Titanic
Ασχολίες : polles

https://www.facebook.com/group.php?gid=128246800531083

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 8 από 9 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης